Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. ZierikzeBsche Nieuwsbode SPOOR/ MOSTERD DERDE BLAD Uit Stad1 en Provinoie. VRAAGT Let op het Fabrieksmerk DE NOOD DER GEMEENTEN. behoorand* bl] da via Vrijdag 27 Ho*. 1831, *o. 12240. ZIERIKZEE. Na ingeleid te zijn door den voorzitter der R.-K. Propagandaclüb, hield Woensdagavond Pater Colsen uit Kerkrade, in de goed bezette groote zaal van hotel „Juliana", zijn aangekondigde rede over „Wij en het moderne Kapitalis me". Na gewezen te hebben op de ver brokkeling van cultuur en maatschappij, bepaalde spreker zijn, gehoor aller eerst bij de definieering van de be grippen „wij" en „het moderne kapita lisme". Onder „wij" dient verstaan te worden de katholieken, al worden an dere christenen niet uitgesloten en onder „modern kapitalisme", een valsche struc tuur van de economische maatschappij, d.w.z. van alles wat het materiëele leven omvat, en niet, zooals vaak gemeend wordt: vermogen, privaat eigendom e. d. De maatschappij van tegenwoordig zit geheel verkeerd in elkaar en spr. richtte zich hier tegen het stelsel, dat gevolgd is en wordt, en niet alleen tegen de menschen, hoewel erkend dient te wor den, dat tal van plichten zijn verwaar loosd, waarvan de gevolgen zich nu wreken: winst maken, dat het middel moet wezen, werd het doel ten koste van alles, ook van menschenzielen. De zedelijke normen werden uit het econo misch leven gebannen, hetgeen onvermij delijk tot spaakloopen moet leiden en het is de plicht van de Christenen hierin een oplossing te brengen, hetgeen spr. na de pauze uitvoerig besprak door beant woording o. a. van de vragen: Hoe zijn wij tot het huidige valsche stelsel geko men en hoe is de maatschappij zoo ver keerd gegroeid? Alles wat ordent, is weg geslagen, n.l. n^oraal, recht en liefde, waarvoor egoïsme en verloochening van God en gezag in de plaats kwamen. Een vergelijking tusschen de middeleeuwen en dezen tijd valt hier ten gunste van\ de eerste uit, daar toen God nog als mid delpunt werd beschouwd, terwijl nu de mensch naar voren wordt gebracht. Maar zonder het Christendom zijn geen pro blemen op te lossen, zeide spr., zoodat ook hier de voorschriften van het Evan gelie gevolgd dienen te worden. Als mid delen om tot een oplossing te geraken, gaf spr. ten slotte aan: le. publiekrech terlijke bedrijfsorganisatie en 2e. R.-K. standsorganisatie, welke beide hij uitvoer rig belichtte, mede aan de hand van ver schillende uitspraken en voorbeelden uit de practijk, om te eindigen met een pro pagandistisch woord voor deze middelen. Dat het gesprokene bij het aandachtig gehoor ingang had gevonden, bleek wel uit het applaus, dat den begaafden spre ker niet alleen na zijn rede ten deel viel, maar ook vond 'dat weerklank, toen de voorzitter in z'n sluitingswoord vroeg of men Pater Colsen nog eens terug wenschte te zien. Het was een leerzame avond, welke bovendien op aangename wijze werd opgeluisterd door piano- en vioolmuziek. Van Nieuwe Wegen in Vrouwenhand werk, geïllustreerd tweemaandefijksch tijd schrift ter bevordering van de kunst in het vrouwenhandwerk, is bij v. Holkema Warendorff's U. M. een winternummer verschenen: handwerken voor het St.-Ni- colaas- en Kerstfeest. Elis. M. Rogge leidt het in met een geïllustreerd artikel over Zweedsche huisvlijt. Dan volgen bijdra gen over het ornament, „Het oude is voorbij gtegaan", „Wat te kiezen?" Tal rijke werkstukken staan tusschen den tekst afgebeeld, van allerlei aard. De werkteekeningen zijn bij het nummer ge voegd Op 23 Nov. vergaderde in het „Huis van Nassau" alhier, de pas opgerichte afdeeling voor Schouwen en Duiveland van den Christelifken Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland De vergadering stond onder leiding van den waarnemenden voorzitter, den heer A. M. den Boer Wz., die in een uitge breid openingswoord, duidelijk liet uit komen, dat de oprichting van een afdee ling voor Schouwen en Duiveland alles zins gewettigd was en gewenscht, om op te kunnen komen voor- de Christelijke belangen van onze Protest antsche boeren en tuinders. Vervolgens werden enkele huishoudelijke zaken afgehandeld, waar na de bestuursverkiezing aan de orde kwam. Besloten werd, voorloopig drie bestuursleden der afdeeling ttan te wijzen en later het bestuur voltallig te maken. In het bestuur der afdeeling werden ge kozen, met flinke meerderheid' van stem men, de heeren A. M. den 33«oer Wz., voorzitter, Zierikzee; W. J. van Schelven, secretaris-penningm., Z.zee en J, A. van Wavercn, algemeen commissaris, Haam stede De te voeren propaganda kwam daarna in bespreking, waartoe eenige be sluiten genomen werden. Op verzoek van het Prov. bestuur voor Zeeland, mioest deze nieuwe afdeeling ten slotte «nog overgaan, tot het kiezen van twee leden in het Prov. bestuur van den Chr. Boe- ren- en Tuindersbond. Gekozen werden de heeren J. Padmos te Duivendijke en W. J. van Schelven te Zierikzee. RENESSE. Donderdagavond bracht het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" haar geachten directeur, de heer M. van der Werf, ter gelegenheid zijner vijftig- sten verjaardag, een serenade. De voor zitter van genoemd gezelschap bracht de gelukwenschen over namens de werkende leden en het overige bestuur, huldigde Andtrt tijden, andere prijzen 1 i 20 ZAMBOS Sifliretten 25 ets. i Geen.cadeaux eto. 100% waarde voor Uw gold. hem en sprak de wensch uit, dat het hem in alle opzichten moge welgaan. Twee jonge meisjes boden den jubelaris een schemerlamp aan uit naam der wer- kende leden en namens het bestuur een prachtig bloemstuk. Aangenaam getroffen voor die hulde, dankte de directeur leden en bestuur en sprak de wensch uit, dat de goede, prettige samenleving tusschen hen allen nog lang moge voortduren. Een lang zal hij leven besloot deze hulde. THOLEN. Bij de op 21 dezer gehouden, gymnastiek wedstrijden te Goes, waaraan onder meer werd deelgenomen door en kele damesleden der G.V. „Olympia" al hier, werd door mej. J. de Korte in) haar afdeeling den tweeden prijs behaald met 3U/4 punt uit 35 deelneemsters en door mej. Cor Schot den vierden prijs met 301/2 punt. Bovenstaande is wel een be wijs, dat Tholen's gymnastiekvereniging onder degelijke leiding staat. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD TE ZIERIKZEE, gehouden op Dinsdag 17 Nevemb'er. (Vervolg.) Weth. Doeleman betoogt, dat de heer Gerritsen wel heftig van stapel is ge- loopen, maar verzuimd heeft te begrij pen, dat B. en W. na de begrooting post voor post te hebben nagegaan, tot de besluiten zijn gekomen als worden voorgesteld. Maar daarna kwam de ver moedelijke korting op de uitkeering en B. en W. hebben toen moeten rekenen. De overschotten, waarvan dhr. Gerritsen sprak, zijn niet meer aanwezig. Als dhr. Gerritsen geen notitie wil nemen van den tijd, waarin Wij leven, dan zijn wij uitgepraat. Heel de burgerij lijdt (onder den toestand en dan kan 'men niet vast houden aan de toestanden van 1926. In .evenredigheid met de part. bedrijven blin ken de tractementen van de gem.-salaris- sen uit. De heer Gerritsen meent, dat geeïi der aanwezigen zijn gegeven woord wenscht te breken in verband met de getroffen overeenkomst met den gem.-bouwmeester. Spr. wenscht daarover een uitspraak. De heer Catshoek betoogt, dat er nog geen zekerheid bestaat, dat het «ontwerp- de Geer wet wordt, evenmin of Zierikzee door het Rijk gekort zal worden op de uitkeering van de Gemeentefondsbelas- ting. Re- en duplieK volgen, terwijl de meer derheid der begrotingscommissie haar voorstellen intrekt en met die van B. en W. meegaat. Ook de heer Panny trekt zijn voorstellen in. Eerst komt in stemming een voorstel- Catshoek-Versteeg, beoogende de voor stellen der salarisverlaging uit te stellen, totdat der gemeente bekend zal <zijn, dat het Rijk korting toepast op de uitkeering dezer gemeente. Met 8—5 st. wordt dit voorstel ver worpen. Vóór uitstel stemden de heeren Versteeg, v. d. Doe, Gerritsen, Catshoek en A. den Boer. Over de motie-Gerritsen, uitsprekende dat een eenmaal aangegane overeenkomst dient te worden gehandhaafd, staken de stemmen, 6—6. Dr. v. d. Kwast had voor de stemming de zaal verlaten. Vóór de motie stemden de heeren Versteeg, v. d. Doe, Gerritsen, W. den Boer, Cats hoek en A. den Boer. Thans stelt de heer Catshoek een mo tie voor, uitsprekend om de salarissen na 1925 vastgesteld, onaangetast te laiten. Deze motie wordt verworpen met 9—4 st. Vóór stemden de heeren Versteeg, v. d. Doe, Gerritsen en Catshoek, Een voorstel-Versteeg om de tracte menten beneden de f1200 niet te korten, wordt eveneens verworpen en wel met 7—6 st. Vóór dit voorstel stemden de heeren Versteeg, v. d. Doe, Gerritsen, W. den Boer, Catshoek en dr. v. d. Kwast. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met 8—5 st. Tegen stemden de heeren Versteeg, v. d. Doe, Gerritsen, Catshoek en A. den Boer. Bij art. 15, stelt de lieer Panny voor het presentiegeld met 1/3 *e verminderen. De heer W. den Boer stelt voor het presentiegeld af te schaffen. De heer Versteeg merkt op, dat wijlen mr. Fokker over dezen post eens heeft gezegd, wanneer men het niet wil, laten dan de heeren het terugstorten in de gemeentekas. Maar het gaat z.i. niet oiml tie bezuinigen, maar legen de 3 roode raadsleden, die een deel van hun loon derven als ze geen presentiegeld krijgen. Den heer A. den Boer spijt het, dat dit voorstel gedaan wordt. Hij zal niet voorstemmen. De voorzitter stelt voor de presentie gelden te laten rusten. Bovendien zet het geen zoden aan den dijk. De heer W. den Boer trekt z'n voor stel in en sluit zich aan bij het voorsteï- Panny, dat met 4—9 st. wordt verwor pen. Vóór stemden de heeren Timmer man, Panny, W. den Boer en Quant. Bij 16, jaarwedde van den archivaris, vraagt de heer Gerritsen een geheime zitting aan. Deze zal na de behandeling van de begrooting worden gehouden. De post, onderhoud stadhuis, wordt op voorstel van den heer Gerritsen met f 100 verminderd. Tegen dit'voorstel ver hieven de heeren Timmerman, Doeleman, Versteeg, Panny en Quant hun stem. Op 21, onderhoud en aankoop meube len, wordt ook f100 bezuinigd, eveneens op voorstel van den heer Gerritsen. De beide wethouders en de heer W. den Boer stemden daartegen. Na nog eenige kleine opmerkingen, welke echter geen aanleiding tot voor stellen gaven, wordt de vergadering ver daagd tot Zaterdag 21 Nov., 's nam. 2 u. Zitting van Zaterdag 21 Nov. Voorzitter, de burgemeester. Afwezig, wegens ongesteldheid, weth. Doeleman. Na opening spreekt de voorzitter de wensch uit, dat de heer Doeleman spoe dig hersteld mag zijn. Aan de orde is thans het aangehouden voorstel omtrent den gemeente-arts. In middels is, aldus deelt de voorz. mede, een brief ingekomen van dr. de Vrieze, waarbij deze mededeelt, dat hij, wanneer hij bekend was geweest met het bewuste art. van het Ambtenaren-Reglement, hij van jaar tot jaar zou gevraagd hebben, hem als gemeente-arts te handhaven. B. en W. hebben gemeend), dat 65 jaar een redelijke leeftijd is om af te treden. Zij* wenschen daarmede niets te kort te doen aan de verdiensten van deai stadsgeneesheer, die zich met volle toewijding aan zijn ambt heeft gegeven. Nooit was iets te veel voor hem. Ook voor het Burg. Armbestuur is hij altijd krachtig werkzaam geweest. De moge lijkheid van verlenging op 65-jarigen leef tijd is opengelaten in het Amb.-Regl. Toen dat Regl. kwam, dacht men, dat die bepaling er niet in was. In dej instruc tie staat al lang, dat 65 jaar als einde van een carrière werd beschouwd. Spr. kan de brief van dr. de Vrieze best be grijpen; het valt moeilijk te scheiden van het ambt, dat hem lief is. De raad zal moeten uitmaken of zij daarmede al of niet zal medegaan. De heer A. den Boer vraagt, of het mogelijk is, dr. de Vrieze te handhaven voor dit jaar, opdat hij aan het eind daarvan zijn ontslag kan nemen. De heer Panny is er in principe voor, dat een gemeente-ambtenaar op 65-jari gen leeftijd zijn vak verlaat, opdat een ander in die functie kan komen. De heer de Broekert vinldt de door B. en W. gevolgde gedragslijn verkeerd. Spr. had het beter gevonden, wanneer een oproep geplaatst was in de Nieuws bode voor een anderen arts en dat idle betrekking in één hand gebleven was. De heer A. den Boer stelt voor, dr. de Vrieze. nog tot zijn 66e jaar als ge meente-arts te handhaven. In stemming gébracht, wordt dit voor stel met 7—5 stemmen verworpen. Voor handhaving stemden de heeren A. dien Beer, dr. v. d. Kwast, de Broekert, van Schelven en Gerritsen. Het voorstel van B. en W. is drieledig. Eerst wordt gestemd over den gem.-arts, belast met de interne practijk, waar voor B. en W. dr. J. v. d. Kwast aanbe velen. Deze wordt gekozen met 8 st. Het tweede gedeelte omvat het voorstel om dr. C. J. M. Boogerd te benoemen voor tegennatuurlijke verlossingen, kleine Chirurgie, etc. Hij wordt gekozen met 10 stemmen. Voor de doodschouw en vacci natie wordt benoemd met 7 stemmen dr. J. de Vrieze. Na afdoening van deze voorstellen houdt de voorzitter een uitvoerige alge meen© beschouwing, omdat hij meent in de Vorige vergadering niet duidelijk ge noeg geweest te zijn in z'n uiteenzettin gen. Bij het samenstellen der begrooting kwamen B>. en W. in eerste instantie tot een onvoorzien van f147. Toen is men weer aan 't werk gegaan en niettegen staande de ramingen f 10.000 minder wer den, dan die van 1931, kreeg men voor onvoorzien nog te weinig, om daarmede in zee te gaan. En daarom was men ge noodzaakt, hoewel men er het liefst niet aan getornd had, te grijpen naar de winst van de gasfabriek, om die over te brengen naar het gemeentebudget. Toen ging de begrooting naar de com missie. Deze zag ook wel, dat er een gaping was tusschen uitgaven en inkom sten, men was van oordeel dat de greep naar de gasfabriek onjuist was geweest. Toen is besloten salariskorting toe te passen. Spr. heeft dat eenigszins teleur gesteld. Men moet niet in de eerste plaats naar de ambtenaarssalarissen grijpen om daar het tekort op te verhalen. De tracte menten zijn niet aan den hoogen kant. Bi. en W. hebben eerst gemeend hun standpunt te moeten handhaven, n.l. om de winst van de gasfabriek over te bren gen naar de gemeente. Toen kwam de „Scheerwet'V De zaak werd nu anders. B. en W. zagen geen kans de begrooting sluitend te ma ken zonder de belastingen te verhoogen of te korten op de tractementen. Toen vatte de meening post de salarissen te korten en geen belastingverhooging voor te stellen. Deden B. en W. dit laatste, dan zouden de rijksambtenaren nog eens extra worden gekort. Een andere op lossing was niet mogelijk. Handhaaft men 30 opcenten, dan krijgt men f 3700; geen winst van dé gasfabriek f 2000 en geen vermindering de salarissen f 3000, is sa men f 8700, welk bedrag niet uit de be grooting kan gevonden worden. Wil de raad belastingverhooging dan komen er 10 opcenten bij op het gebouwd en 10 op de gemeentefondsbelasting. Zegt de raad, wij willen de winst van de gas fabriek, maar geen korting op de tracte menten toepassen, dan moeten 5 opcen ten meer op 't gebouwd en 5 op dc gemeentefondsbelasting geheven worden. Handhaaft ieder der raadsleden zijn eigen zienswijze, dan komt men er niet. De moeilijkheden zijn van buitenaf hier ge Zorgen, crisis en malaise Zijn aan d'orde van den dag. Iedereen heeft zoo z'n Zorgen, Ieder heeft z'n tegenslag, d' Een, misschien het ergst getroffen Draagt z'n zorgen ferm en zwijgt, En een ander, bang voor morgen, Schreeuwt reeds eer hij klappen krijgt. bracht. Zelf hebben we die niet uitgelokt. Spr. doet een beroep op den raad, ,om door gezamenlijk overleg iets af te staan voor een gedeelte van eigen inzicht en zoo te komen tot een oplossing, die het minst schadelijk zal zijn. Laat men nu niet op eiken post gaan bezuinigen. Zie rikzee maakt met 40 opcenten een rede lijk figuur. Met de meeste toewijding hebben B. en W. gestreefd naar een op lossing, rekening houdend met vele be langen, om ambtenaren en belastingbeta lers zooveel mogelijk te sparen. De heer de Broekert is het niet heele- maal eens met de nadere algemeene be schouwingen van den voorrzitter, maar dat treft «den vorigen spreker in hoofd zaak niet. Hebben B. en W. de tekorten niet vroeger kunnen zien? Men trachte zooveel mogelijk te bezuinigen met een afvloeiïngssysteem. De greep naar de winst van de gasfabriek noemt spr. niet gelukkig. Ook de weg, die de heer Ger ritsen volgt, door overal het snoeimes te gebruiken, acht spr. niet juist. Bezuinii- gen op de straten acht spr. ook niet goed. Men moet niet het voorbeeld vol gen van den vorigen burgemeester, die zoo min mogelijk voor de stad deed. De geconstateerde tekorten zijn een uitvloei sel van een in de vorige periode ver keerd gevoerd beleid. Weth. Timmerman begrijpt niet waar om de vorige spr. alles werpt op het vorig bestuur. Geen uitgaven werden ge daan ofzij werden door iden raad goed gekeurd. Ook in de vorige periode is naar bezuiniging gestreefd. Wat de winst op de gasfabriek betreft, verschillende groote gemeenten drijven geregeld op de overschotten van hun gas-, water- en elec. bedrijven. De gasfabriek heeft «een tamelijk reservefonds. De voorzitter verzoekt geen verwijten uit te lokken aan hel adres van het vorig bestuur, maar men trachte elkaar te vin den. Bij 59, officieele ontvangen f 120, wordt op voorstel van den heer Gerritsen besloten dezen post te schrappen en over te brengen naar onvoorzien. Bij 60, merkt de commissie op, dat de kosten van het officieele raadsverslag door B. en W1. worden geraamd op f 500. Met dit bedrag vereenigt de commissie zich en gaat eenparig met de inzichten van B. en W. mede, dat groote stukken, als algemeene beschouwingen e.d. niet steed y in het raadsverslag behoeven te worden opgenomen. Na eenige «discus sie besluit de raad, op voorstel van den voorzitter, dezen post nog eens te bekij ken. De heer de Broekert verklaarde zich tegen. Bij de afd. politie, bepleit de heer de Broekert in de toekomst meer samen werking tusschen rijks- en gemeente politie en niet-voorzicning bij komende vacature van één agent-van-politie. De voorzitter antwoordt, dat 5 agen ten heusch niet te veel is, met een nor male taak van 50 uur per week, vooral niet, omdat de jeugd vrij veel last ver oorzaakt. Van deze plaats richt de voor zitter een woord tot de ouders om mede te helpen de jeugd wat In te toornen, want aan verschillende zaken wordt scha de toegebracht. Goed toezicht is noodig. In verband met dit verzoek wenscht 't Gaat ook enkele gemeenten Nu al net als iedereen: Ze zijn nu tot hun ontzetting Plots door al hun kasgeld heen! Ook 'de Bank wil niet meer poffen! Dus zijn ze ten einde raad.... Dringend roepen ze de «hulp in Van de schatkist van den Staat. S. de heer Versteeg te vragen, of B. en W. onder hun aandacht willen nemen het inrichten van een speelterrein voor de jeugd. De voorzitter beaamt, dat een sport terrein van het hoogste belang is. Reeds is men hier twee jaar aan bezig, maar binnen niet te langen tijd zal het geluk ken een speelterrein te krijgen. Bij 74 merkt de commissie op, dat de kosten voor buitengewone tijdelijke poli- diensten door B. en W. worden geraamd op f 500. In verband met de verbeterde salariëering der politie-agenten, werd B. en W. opgedragen een voorstel te doen aan den raad tot vaststelling der ver ordeningen, regelende de overuren der politie-agenten, welke verord«ening door den raad z. h. s. werd aangenomen. De commissie meent, dat deze post pro-memorie kon uitgetrokken worden; het maken van overuren moet zoo wei nig mogelijk in de hand gewerkt worden. Het maken van overuren door de po litie, aldus antwoorden Bu en W., en de aanspraak daarop zijn nauwkeurig in de desbetreffende verordening geregeld. Van een willekeurige vermeerdering of ver mindering der overuren kan dus geen sprake zijn, terwijl de begrootingspost daarop in elk geval geen invloed uit oefent. De heer Catshoek verwijst naar de no tulen van 16 Dec. 1930 over deze gevallen en citeert, verschillende antwoorden door de leden gegeven. Wat B. en W. nu antwoorden, is niet konsekwent. De over uren moeten betaald worden door hen, die hun lokalen langer openhouden. De voorzitter antwoordt, dat de ver ordening is herzien. De overuren bij de kermis zijn er uit gelicht. Het aantal overuren is gedaald (f261 is er voor uit gegeven en f282 terug ontvangen). De heer de Broekert zou de heibergen 11 ju,ur willen sluiten. De voorzitter acht dit vraagstujk moei lijk en niet zoo direct op te lossen. In de dagen van werkverschaffing zijn reeds beperkende bepalingen ingevoerd. Bij 84, vraagt dhr. Versteeg vrije ge neeskundige behandeling voor het ge meente-personeel. Bi. en W. zullen dat onder het oog zien, antwoordt de voorzitter. (Wordt vervolgd). PROV. STATEN VAN ZEELAND. Vergadering van Dinsdag 24 Nov. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Aanwezig 38 leden. Afwezig met ken nisgeving de heeren Dumoleijn, Sonke, Boender en van Klinken. De voorzitter opent de zitting in naam der Koningin en leest daarop het ambts gebed voor, dat door alle leden staande wordt aangehoord. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de vier genoemde heeren alle wegens ongesteldheid afwezig zijn en spreekt de beste wenschen voor hun herstel uit. Verschillende Koninklijke besluiten wer den voor kennisgeving aangenomen. Om bericht en raad werden in handen van Ged. Staten gesteld: een verzoek van het bestuur van het waterschap Oos- ter- en Sir-Jansland, om een renteloos voorschot voor verbetering van den ver- Maar de Geer is niet begeerig Naar zoo'n nieuwe zorg er bij! Zorg maar voor je eigen zorgen, Zegt hij, en kom niet bij mij. Ik kan jullie ook niet helpen, Al wou ik dat. nog zoo graag Want de opbrengst der belasting Is 20 miljoen te laag!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 9