Zierikzeesche Nieuwsbode PUROL abonnement; Woensdag 11 Nov. 1931. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën •"It&êsit Kennisgeving. O ANKW E T. binnenland. Uit Stad en Provinole. Dit groote pak VLUGKÜKEND Sluit nog heden een ST0RMVERZEKEIIN6 G. VAN DËRVLIET A.Czn.. Zierikzee. Wrijf Uw 'pijnlijke spieren Pijnlijke Kloven Prijs p. S maanden ƒ1.50, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 12. Postgiro 117677. van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 nar op dco dog v. oitgiof Oorgel eens tijdens het Concert! - Natuurlijk droog Dat is prettiger en 't i gaat overal. boozen 25, 45 en 65 ets. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 17 Nov. a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raad huis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Vaststelling rekening Burgerweeshuis 1930. 4. Aanbieding begrooting Burgerwees huis 1932. 5. Wijziging begrooting 1931 van net Burgerlijk Armbestuur. 6. Vaststelling ontwerp-verordening be treffende het beroep, bedoeld in de artikelen 7 en 9 der Woningwet. 7. Vaststelling ontwerp-verordening be treffende vervoer van benzine. 8. Voorstel ingevolge art. 27, sub 6 van het Ambtenarenreglement (aanblijven van gemeente-ambtenaar). 9. Vaststelling instructie voor en benoe ming van gemeente-geneesheeren. 10. Voorstel tot het ophoogen enz. van een gedeelte terrein bij de gas fabriek. 11. Voorstel tot rooien van een boom. 12. Voorstel verpachting visscherij-per- ceel. 13. Voorstel subsidie algemeene land- bouwcursus. 14. Voorstel betreffende oprichting en instandhouding van een alhier te vestigen cursus voor het bakkers- vakonderwijs. 15. Voorstel omtrent het adres van met selaarspatroons tot het aanbesteden van gemeente-werken. 16. Wijziging gemeente-begrooting 1931. 17. Voorstel tot heffing van 40 opcenten op de gemeente-fondsbelasting. 18. Vaststelling gem.-begrooting, dienst 1932, met bijbegrootingen. Alle stukken, behalve die sub 4, liggen ter inzage. Zierikzee, 10 Nov. 1931. De Burgemeester, J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERjS van Zierikzee, brengen ter openbare ken nis, dat op 9 November 1931, bij hen is ingekomen een verzoekschrift van HEN DRIK WJLLEMSE, van beroep bierbotte- laarsknecht, wonende te Zierikzee, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit: de vóór- en daaraan grenzende achterkamer, één lokaal uitmakende, van het perceel, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie B, no. 1488, plaatselijk gemerkt wijk D no. 33, en gelegen aan de Nieuwe Haven aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, 10 November 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 November. Bij de voortzetting van de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1932 bespreekt minister Ruijs de Beerenbrouck eerst eenige speciale pun ten. Door middel van een circulaire heeft hij het gébruiK door de gemeenten van Nederl. steenkolen bevorderd. Autonomie van gemeenten wordt niet onnoodig aan getast. Van onderdeelen van den staat moet echter ook groote bezuiniging ge- eischt worden. De werkverschaffing wordt zooveel mogelijk bevorderd. De regeering is bereid met behoud der 300 pet. bijslag de kassen voor de landarbeiders in staat te stellen tot een reglementaire uitkee- ring van 13 inplaats van 7 weken. Spr, zegt, dat de regeering dagelijks diligent is ten opzichte van den landbouw. Het ontwerp tot beperking van den invoer kan voor den landbouw van groote be- teekenis zijn. Spr. bestrijdt het socialisme dat z.i. de zielsbehoefte van den mensen niet verstaat. Met den heer Marchant is spr. het eens, dat er nu is een tekort aan organisatie en te veel aan naar eigen inzicht gebruikte vrijheid. Spr. betoogt verder, dat onze export bedrijven mogelijkheden van bestaan moe ten behouden. Daarom ligt hier een taaK voor de regeering om overleg te plegen met de bedrijven. De regeering verzet zich daarbij tegen een loondaling, die sterker is dan noodig is. Spr. zet uiteen de noodzakelijkheid van inkrimping van de uitgaven en verbe tering van de handelsbalans. Overwogen dient te worden daarom, of de over tollige invoer niet niet geheel moet wor den geweerd. Minister De Geer, die na den premier het woord kreeg, ging allereerst na of de door hem voorgestelde dekkingsmaat regelen wel voldoende zijn, hetgeen hij bevestigde, door er op te wijzen, idat de 8 millioen voor de afsluiting van de Zuiderzee op den Kapitaaldienst mo gen worden gebracht. Ruim 5 millioen zullen thans nog bij gewijzigde begroo tingen op de verschillende hoofdstukken bespaard worden, waarvan alleen op De fensie 31/4 millioen. Iedere bezuiniging moet een aanknoo- pingspunt vinden in den post waarop be zuinigd wordt zelve. Zoo is het ook met de salarisKorting. Het aanknoopingspunt is hier het verlaagde indexcijfer en de verlaging van het levenspeil van een groot deel der bevolking. Op zichzelf zijn dit geen redenen tot salarisverla ging, in verband met de noodzaak om te bezuinigen wel. Ook de traktementen der ministers zul len gekort worden. De Koningin-Moeder en Prinses Juliana hebben reeds eenige weken geleden kennis gegeven, dat zij 10 pCt. van haar inkomen zullen laten staan. De Koningin heeft anders genan- deld en afstand gedaan van een deel der inkomsten uit de Kroondomeinen door de pachten te verlagen. Deze kor ting bedraagt meer dan tien pCt. van het totaal inkomen der Kroon uit Kroon domeinen plus wettelijke toelage. met een inhoud ran 5 ons netto is voordeeliger voor de zuinige huisvrouw. Bij elk pak van het kostelijke Quaker ontvangt U een bon voor keurig, zwaar verzilverd tafelzilver. Laat do STORM U niet verrasaen. ZIERIKZEE. De „P.Z.EM," heeft in 't pand aan het Havenplein, A 317, een viertal toonkamers geopend, .n.l. één voor demonstratie van diverse elec. appara ten, een electrisch ingerichte eetkamer, dito slaapkamer en last not least een electrisch ingerichte keuken, een dorado voor de moderne huisvrouw. Alleen elec trisch eten en drinken doet men nog niet, maar overigens geschiedt in het heiligdom van de huisvrouw zoowat alles electrisch. Speciale aandacht verdient de electr. kachel, dito oven, warmwaterre servoir (een zeer goedkoop nachttarief is hiervoor speciaal opgemaakt), electr. koffiemolen, vleesch- en groentenmolens, snij- en slijpmachientjes etc. etc. In de slaapkamer treft men op tafel diverse elec. toiletartikelen aan, als haardroger en massage-apparaat; bij de vaste waso'i- tafel een vernuftig eenvoudig instrument om een glas warm water te hebben, terwijl een reservoir met water, onder stroom gezet, er voor zorgt, dat men ook warm water uit een der kranen kan krijgen. Iets nieuws is een licht, onder het bed. Waar dat voor dient? Niet om een ongewenseht bezoeker ge legenheid te geven zich beter te kun nen oriënleeren, maar om te vermijden, dat baby wakker wordt van de groote lamp. Het lampje onder bed geeft vol doende licht op de vloer. In de eetkamer vindt men naast de ontbijttafel b.v. een compleet elec. fa-' briek met eigen centrale, waarop aange sloten theepol, eierkoker, broodrooster en andere onmisbare attributen; de radio niet te vefgeten om „happy day" te wenschen. De toonkamer aan den ingang is een knus, smaakvol ingericht vertrek, waar de bezoeksters in een rustige atmosfeer op hun gemak, de mooie, daar geëxpo seerde, practische apparaten kunnen be zichtigen. Op verzoek wordt gaarne met alle mogelijke instrumenten gedemon streerd. Belangstellenden zij deze par- manente expositie aanbevolen, die op werdagen tot 's avonds 8 u. geopend is. Te Steenbergen is een inleiding ge houden voor een talrijk publiek over het Kanaal door West-Brabant, zooge naamd Kanaal Dintelsas—Bath, door dr. Van de Poel, die op duidelijke wijze een overzicht gaf van de geschiedenis der verbinding van Antwerpen met den Rijn, het verwerpen van het ontwerp Moer dijk-kanaal enz., om tenslotte te pleiten voor het behoud van het plan van Ir. Konijnenburg in aansluiting het plan Ir. Bongaerts, dus het zoogenaamde Een- drachtkanaal. De heer M. F. de Vos alhier, heeft ter gelegenheid van zijn gouden huwe lijksfeest de burgerlijke armen een bij zondere tractatie verstrekt. Een voorbeeld ter navolging! Het bestuur van V.V.V. meldt ,ons, dat de firma's Dames Fokkelman en A. C. A. Kuhl nog mee doen aan de win kelweek. KERKWERVE. De speldjesverkoop van het sanatorium Zonnegloren, door een 4-tal meisjes, t.w. K. van Burg, P. Boot, M. Blom en N. Hendrikse, heeft in deze gemeente opgebracht de som van f8.65. THOLEN. (Vervolg raadsverslag). Te gen subsidie aan enkele vereenigingen hebben eenige leden ernstig bezwaar. De voorz. zegt, dat deze posten door den raad indertijd zijn goedgekeurd. Dhr. Bo- gerd vraagt waarom de post „Olympia" gebracht is van f150 op f210? In de memorie van toelichting, aldus de voorz., had u dit kunnen zien. Den heer Wage naar bevreemdt het, dat „Concordia" zon der iets te vragen op de begrooting is geplaatst. De voorz. merkt op, dat deze post indertijd door den raad voor vast is aangenomen. Hij heeft geen bezwaar, dat „Concordia" het evenals andere ver eenigingen jaarlijks vraagt. De heer Moel ker Zegt, dat 'deze vereeniging zonder subsidie niet kan bestaan, temeer waar het komen van een directeur van elders veel kosten met zich brengt. Dhr. Over beeke merkt op, dat zijn haat tegen den post „Sehietvereeniging" Zoo groot is, dat hij in staat is, uit protest tegen alle subsidie's te stemmen. Dhr. Bogerd: Wel doe het dan. Hierop stelt dhr. Over beeke voor alle subsidie's te schrappen. De voorz. zegt, dit voorstel niet aan te nemen !en geen stemming toe te zullen staan. De heer Wagenaar zal principe tegenover principe stellen. Laat de heer Overbeeke er eerlijk voor uitkomen, waarom hij tegen dezen post is en nu hi} het niet doet, zal spr. maar zeggen, dat zijn beginsel is, dat èn leger èn land storm en verschillende schietvereenigin- gen er zijn, om, als Albarda soms met plannen komt als in 1903 en in 1918 zijn gemaakt (de heer Overbeeke gaat hef tig hiertegen interrumpeeren, zoodat de voorzitter een tijd moet hameren eer dat de heer Wagenaar weer wordt ver staan), men menschen heeft om de revo lutie te keereni en pal te staan voor ons Koninklijk huis, waarvan wij erkennen, dat 'zij regeert bij de gratie Gods. Den voorzitter spijt het, dat de debatten zoo'n keer nemen. De heer Overbeeke zegt, onmogelijk tegen deze subsidie te kun nen. Hij meent het niet ernstig met het niet toestaan voor de andere vereenigin gen. De voorz. merkt op, dat men geen voorstellen mag doen, die men niet meent. Dit doet tekort aan zijn waardigheid als raadslid. De heer Overbeeke treedt in een uitvoerige discussie met den voor zitter over het niet brengen van een post werkverschaffing op de begrooting. De voorzitter zegt, dat B. en W. steeds hebben gezorgd, dat, indien er behoefte was,' de menschen werden geholpen en dit 'zullen zij nog doen en straks met voorstellen komen. De heer Moelker is wel voor bestrij ding der werkeloosheid, doch tegen een vasten post. De heer Overbeeke merkt op, dat Tholen inzake werkverschaffing geen sleöht figuur maakt, doch ziet lie ver een vaste post. Inzake aanmerkingen op de post bestrating, zegt de voorz. dat ook andere werken als enkel bestrating van den Doelweg hierbij zijn inbegrepen. De begrooting werd hierna met alge meene st. goedgekeurd. Gewone dienst ontv. en uitg. f 173360.86. Kapitaaldienst f 12584.27. Besloten wordt met de stem men van de heeren Overbeeke en Dek ker tegen, een dading aan te gaan met het Waterschap „Tholen". De heer Dek ker merkt op, dat hij gaarne ziet, dat B. en W. zorgen dat dergelijke dingen, als indertijd met het bouwen van het stoomgemaal zijn gebeurd, niet meer zul len plaats hebben. De voorzitter zegt. dat B. en W. in deze diligent zullen zijn, Eenige discussie ontstaat over een voor stel van B. en W., grond in erfpadht af te staan aan Th. Dijkslag. De heer Overbeeke wil dit niet toestaan alvorens een regeling is getroffen met de haven gelden. Men zal f 60 winnen en f300 verliezen. De voorz. merkt ;op, dat de eene kwestie niet met de andere in ver band staat. En wat betreft deze haven gelden, mag men niet vergeten dat èn de eigenaars der Zoutkeet èn de Ge meente elkaar noodig hebben, daar het gebeurt, dat de schepen voor de gemeente ook 'ligplaats moeten nemen op grond der Keet en omgekeerd. De heer Wagenaar meent, dat het particulier eigendom is en indien Dijkslag binnendoor zijn pak huis wil lossen, hij ook niets met de gemeente heeft te maken. Weth. v. d. Berge zegt, dat Dijkslag geen ontheffing vraagt voor havengeld, dus het een staat buiten het ander. De havengelden kun nen wij nader bespreken. ,Met de stem men van de heeren Overbeeke, Moel ker en Bogerd tegen, en de heer Dek ker blanco, wordt dit voorstel aangehou den. Besloten wordt f 30 subsidie te ge ven voor een politiecursus en f 20 in rekening te brengen voor het schoollo kaal te verwarmen en verlichten, terwijl een lokaal der openbare lagere school hiervoor wordt aangewezen. Hierna gaat de raad in besloten zitting. Na ruim 1 uur heropent de voorzitter de vergade ring en vraagt een crediet aan den raad van f' 8500 voor uitdiepen van het ge deelte vest vanaf de Oud-Vossemeersche poort tot de Molenvlietschestraat. Dit zal gedaan worden met 3 baggerbakken en in dubbele ploegen. Zij die hier minstens een jaar wonen en andere ingezetenen, zullen worden geplaatst, niet zij die zic'i vanaf heden hier vestigen. Ook hen, waar van gezien wordt, dat zij in dien tijd kroegloopen, zullen worden geweerd. Met alg. st. worden èn voorwaarden èn cre diet toegestaan. Besloten wordt met in gang 1932 de reinigingsdienst te reorgani- seeren. Het ophalen des Wjoensdagavonds af te schaffen en het Dinsdag en Vrijdag te doen. Hiervoor in rekening te brengen f4 per jaar en voor hen die minder dan f 700 inkomen hebben gratis. Tevens zal de gemeente zelf een paard aanschaf fen en in eigen beheer dit werk uit voeren, wat geschat wordt op een be sparing van f 1000. Bij de rondvraag ves tigt de heer Boogerd de aandacht op de plannen Nederland en België en ver wijst naar de plannen Konijnenburg en Seegers. Het eene wil Tholen isolee- ren en het andere maakt dat de Een dracht als zuiveringswater zal Worden uitgeschakeld. Spr. acht, dat dan de oes ter- en mosselcultuur ernstig in gedrang zullen komen en acht het gewenscht, dat het gemeentebestuur deze kwestie bij de autoriteiten zal onder het pog brengen daar zoowel het een als het ander voor Tholen een ramp zal worden. De heer Moelker zegt: als de Eendracht verloren gaat, is het gedaan met de oester- en mosselleelt. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. in deze kwestie diligent zullen zijn. Hierna sluiting. ONDERWIJS. De afdeeling West-Schouwen van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, in huis houdelijke vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van 't ont- werp-Tierpstra tot wijziging van de L.O.- wet 1920, oordeelende, dat aanneming van bedoeld wetsontwerp niet in het belang kan zijn van goed volksonder wijs in 't algemeen; overwegende, dat invoering van de 45-leerlingenschaal in het bijzonder, van noodlottige beteeke- nis moet worden voor de talrijke kleine scholen ten plattelande; verklaart be doeld wetsontwerp voor onaannemelijk en besluit deze motie ter kemiis te bren gen van Regeering, Volksvertegenwoor diging en pers. HAAMS' 1 r-— F en stramme gewrichten, verdrijf I die afmattende pijnen van rheo- J matiek en spit met de beroemdej AKKER'» KLOOSTERBALSEM A wv*mcht TirruuDi •nel. WINKELWEEK. Wat de handel maar kan bieden, Wat de industrie bedacht, Is, uit alle werelddeelen, In de winkels saamgebracht. 't Allerbeste van het beste Vindt men achter elke ruit, Lokt de schare, die bewondert, Wenkt en noodt tot koopen uit. Elke winkel lijkt een sprookje, Wonderland van overvloed; Alles schittert, glanst en fonkelt In een milden stralengloed. Harde, koude ijsnaturen Smelten in de zee van licht; Aller oogen zijn begeerig Op het winkelraam gericht. Hij, die anders niet zou koopen, Wijl hij meent, dat zulks niet kan, Telt zijn schatten nog eens over, En.... hij neemt er 't zijne van. Er is leven, er is drukte, Er is handel in de stad; 'tDoode punt is overschreden, Iedereen verdient weer wat. Eere haar, die dit bewerkte! Hulde onze V.V.V.! Schutsgodin van onzen handel, Patrones van Zierikzee! verzacht en geneest men met j gemeentelijken cursus vervolgonderwijs zijn aangevangen met 12 leerlingen. DREISCHOR. Deze week is het ver volgonderwijs aan de O. L. school alhier begonnen met elf leerlingen. Voorwaar een zeer gering aantal, wat voor een gemeente als deze zeker met het dub bele kon worden vermeerderd. TERKOOPINUEN, ENZ. DREISCHOR. Dinsdagavond werden door het bestuur dezer gemeente in het openbaar verpacht, elf perceelen tuin grond achter de geneesheerswoning. Het geheel bracht op de som van f 62,50. De bedoeling was geweest de tuinen voor 7 jaren te verpachten, doch waar de opbrengst weinig was, werd dit tijdvak op 2 jaren gebracht, waarmede de huur ders accoord gingen. De vorige verpachtingen, 7 jaren ge leden, brachten dezelfde perceelen f 310,50 op. Wederom een bewijs, dat ook hier de tijdsomstandigheden een rol spelen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De heer H. W. Waardenburg te Brui- nisse, candidaat aan de Universiteit te Utrecht is door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht toegelaten to' de Evangeli satiebediening. BURGH. Bij de geuouden stemming voor notabelen zijn herkozen de heeren P. Romeijn en G. Slager. Oud-Geref. Gem. OUD-VOSMEER. Donderdagavond 6.15 ds. Baaij van Tholen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. DE MOORD TE GORINCHEM. De man C. Slob, die Zaterdagavond te Woerden werd gearresteerd als verdacht van den moord op den notaris Courrech Staal te Gorinchem, heeft voor den commissaris van politie daar ter plaatse een volledige bekentenis afgelegd. Omtrent de beken tenis van den man. een 28-jarige arbeider, vernemen wij nader, dat hij heeft mede gedeeld, dat hij zich Donderdagavond te zes uur heeft vervoegd ten kantore van notaris Courrech Staal. Toen heeft de notaris tegen hem gezegd, dat hij eerst moest eten en hem niet voor acht juur kon ontvangen. De man is toen om adit uur teruggekomen en heeft zijn fiets voor het huis neergezet. Er is toen gesproken over aflossing van geld dat de man schuldig was aan den notaris. Tijdens die bespreking is een twist ontstaan. De bezoeker heeft zich daarbij erg opge wonden en heeft toen den notaris met den vuist een klap op het hoofd ge geven, waardoor deze tegen den schoor steenmantel viel, welke toen is gebro ken. Daarna richtte de notaris zien op, waarna zijn aanvaller hem met een vaas opnieuw op bet hoofd sloeg. De heer Courrech Staal viel toen neer en 'bleef liggen. Hierna heeft de man zich de ver miste 6000 gulden toegeëigend, en ging

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 3