Zierikzeesche Nieuwsbode zvvvvvvvvvv abonnement: advertentien Inzending Advertentiën HINDERWET. binnenland. feuilleton. De Landlooper 1&3^ZnneeuV£&s*f I Wrijf pijnlijke spieren Prijs p. S maanden ƒ1.50, franco p. post 1.80. Voor het bultenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cant. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij- dags. Tol. No. f2. Postgiro 117677. Woensdag 4 Nov. 1931, zierikzeesche courant 88ste jaargang - no. 12230 ven 1—8 regel. 80 ct», van 4 regel» en dearboven 20 cte. per regel. Reclames 80 cti. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 aar op dca dag v. aitgaal BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het verzoek van ANTHONIE DE KOK, Ban ketbakker, wonende te Zierikzee, om in perceel 37, kadastraal bekend in sectie A, no. 494, een 2 P.K. electromotor tot het drijven vati een kneed-, eiwitklop- en amandelmachine te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 2 November 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, 1°.-Secretaris. MR. PATUN OVER DE GEMEENTE- FINANCIÈN. Toen Mr. R. J. H. Palijn zijn functie van thesaurier-generaal van het depar tement van Financiën neerlegde in ver band met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer, bleef hij zijn belangstel ling aan de openbare financiën in niet mindere mate wijden als lid van de volksvertegenwoordiging. En al ligt ook het Kamerlidschap weer een aantal jaren achter hem, op zijn verderen levensloop heeft mr. Patijn niet opgehouden zich steeds voor financiëele vraagstukken ien daarmede ook nog in het bijzonder voor de problemen die zich op het terrein der publieke geld middelen voordoen, te interesseeren en daaraan zijn volle aandacht te geven. Vandaar, dat het ongetwijfeld waarde heeft om te vernemen, schrijft 't Hbl., hoe Jdeze deskundige beoordeelaar den huidigen toestand met betrekking tot het gemeentevraagstuk ziet. Op de vraagj wat hij wel Idacht van het feit, dat ver scheidene gemeenten op dit oogenblik voor de moeilijkheid zitten, dat zij niet over de noodige kasgelden kunnen be schikken, begon mr. Patijn met de op merking, dat z. i. de terughoudendheid! van de banken om „kort geld" te ver strekken, vermoedelijk in niet onbelang rijke mate zal voortspruiten uit de over weging, dat zij niet de absolute over tuiging koesteren, die korte credieten op behoorlijken tijd met succes op drage lijke voorwaarden te kunnen consoli,- „Dit hangt", vervolgde mr. Patijn, ^na tuurlijk ten nauwste samen met de om standigheid, dat men van meening is, dat aan het al te royale financiëele be heer, dat in meer dan een gemeente tot nu is gevoerd, eerst een einde dient te komen. Ronduit gezegd, vind ik het dan ook een verblijdend verschijnsel, dat men ten langen leste de gelegenheid krijgt om den menschen de oogen te openen en om de stappen te onder nemen die tot het orde stellen op de gemeentelijke geldzaken zullen kunnen leiden. „Als belangrijkste ondergrond der En- gelsche verkiezingen zie ik den wil van het tot nuchterheid gekomen kiezersvolk om het Engelsche financiëel en econo misch leven safe te willen maken. Zeker, als vrijhandelaar, betreur ik, dat er thans een protectionistisch gevaar dreigt, doch ik mag noch kan blind blijven voor datgene wat m. i. de voor naamste drijfveer bij de Engelsche bur gerij is geweest, toen zij vorige week ter stembus toog. Men heeft daar .uit gesproken, dat men een beleid gevoerd 8 door IVANS. Fred, die als de meeste Holland- sdie jongens een afkeer van over dreven dankbaarheid had, werd er nu werkelijk ongeduldig onder. „Ik weet 't nu wel, hoor!" zeide hij. „Je hoeft dat heusch niet zoa tel kens te herhalen." Hij lette niet op Bruno, want anders zou hij gezien hebben, dat deze tranen in de oogen kreeg, iets dat Fred zeker dwaas en sentimenteel zou hebben ge vonden. Juist toen de jongens elkanider de hand ten afscheid reikten, kwam vrouw Bon- gers van het boschpad af. Zij had een kleine hangmand aan Iden arm en, toen zij Fred zag, bleef zij een oogenblik weifelend stil staan. Dat was best te be grijpen, want het was de eerste maal, dat zij hem ontmoette, sinjds zij, om ondoorgrondelijke redenen zoo tegen hem gelogen had. „Ik heb groente naar de boerderij van boer Teunis gebracht" waren de eer ste woorden, (die Fred van haar te hoo- ren kreeg, en hij begreep niet best, waarom z\\ zoo dadelijk tegenover hem rekenschap aflegde omtrent (de reden, waarom zij weg geweest was. Opnieuw voelde onze vriend, dat er iets veran derd was in die verhouding, die er tus- schen deze eenvoudige menschen en hem bestond: van zijn kant althans had zich daarin een vraag, maar onmiskenbaar DRAISIMvanVMKEMBURG'S-* e - a ••iLEVERTRAAfi LEEUWARDEN wil zien om, naar Snowden zoo terecht zeide, door onze bereidheid tot het bren gen van offers met gezonden realiteits zin te voorkomen dat er voort zal wor den gegaan op den roekeloozen weg, die bovenal door illusionisten was be treden". ONTWAPENING. Het Bureau International de la Paix te Genève heeft aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer een adres gezonden, waaraan het volgende is ont leend: De -wedloop van de bewapeningen is een !der oorzaken van de ramp in 1914 geweest. Toen de vrede gekomen was, leefde men een oogenblik in de hoop, dat voortaan de oorlog zou worden be schouwd als een geesel en een misdaad. Dit was helaas ieen waanbeeld. De 'wedloop naar (den afgrond is weer nieuw begonnen en nu, terwijl de volken zuchten onder het gewicht der belastin gen fen een crisis van ongekenden om vang doormaken, onderhoudt Europa een militair apparaat, dat nog verschrikke lijker is dan van 1914. Dat kan niet blijven voortgaan. Binnen enkele maanden Zal de Ont wapeningsconferentie te Genève bijeen komen. Het probleem, dat de melnschheid heeft op te lossen, gaat uit boven de belangen der partijen; het gaat in werkelijkheid om |de vraag van loven of dood der volken. Opdat Idit niet geschiede, moet een poging gedaan worden, ;die al hetgeen tot [nu toe beproefd is, overtreft. Het is noodig, dat die openbare mee ning in beweging wordt gebracht en dat uwe regeering een vastbesloten volks wil achter zich weet, waarop zij kan steunen. Alleen bij een groote en algem'eene protestbeweging en een eisch tot wezen lijke ontwapening, gesteld in naam van de volken der verschillende landen der wereld, zal het mogelijk zijn, dat de ontwapeningsconferentie een afdoend re- sultaat bereikt. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 3 November. Als nieuwe leden der Kamer worden toegelaten ds. Faber (s.d.) en de heer H. Amelink (a.r.). Een aanvang wordt gemaakt met de algemeene "beschouwing over de rijksbe- grooting voor 1932. De heer Albarda (s.d.) zet uiteen, dat de crisis een gevolg is van het kapita lisme en onder kapitalistische leiding niet opgelost kan worden. Spr. betoogt dat de regeering voort gaat om tot loonsverlaging te komen. Dit acht hij niet gemotiveerd. Onze finan- cieele toestand is niet gunstig, maar toer veel gunstiger dan menig ander land. Het inflatie-gevaar dient met alle kracht te worden vermeden en daarvoor is een sluitende (begrooting noodig. Van de voor gestelde bezuinigingen aanvaardt spr. al leen de benzine-belasting en het uitstel van (den vlootbouw. Dan zal er nog 581/2 millioen te dekken zijn, welk be drag spr. wil vinden doör een groot deel (der overschotten van vóór 1929, grootere bezuiniging op (de defensie en het (heffee van een crisisbelasting. D'rt iaar 9een catarrh I \£>£/r neemt. 25, 45 en 65 cis. Spreker (dient de volgende motie van orde in: De Kamer, van pordeel, dat de militaire uitgaven op |de defensiebegrooting voor 1932 moe ten worden beperkt tot een bedrag cat 25 pCt. minder is dan het bedrag van de begrooting voor 1930, gaat over tot de orde van den dag. De heer Braat (pl.b.) verwacht, dat de volgende begrooting een tekort van wel 150 millioen zal zijn. Wij leven te hoog, het levenspeil moet omlaag. De inkomsten van iden Staat zullen nog meer achteruit gaan tot alles neergeslagen ligt. En hoe zijn de toe standen? In Rotterdam krijgt een werk- looze meer steun dan een werkman op het platteland in een week van hard werken verdient. De regeering wil weer een bezuini- gingscommissie instellen, maar wat zal dit geven? Maar de Regeering moet zelf Bezuinigen en als zij dat niet kan, laat zij Idan een man als den heer Zimmer man, den oud-burgemeester van Rotter dam aanwijzen als* bezuiniger. Die heeft ini Oostenrijk bewezen, dat hij de staats financiën in orde kan krijgen. Uit Stad en f*rovlnoie. wantrouwen gemengd. Hij had zich even wel voorgenomen, zijn woord tegenover Bruintje ondier alle omstandigheden ge stand te (doen en dus ook tegenover vrouw Bongers in het geheel niet meer over het vreemde geval te spreken. „Ik ben maar eens komen kijken, hoe Bruno het maakt" zeide hij. „Ik zie, dat-i weer heelemaal in orfde is". Bruno wierp hem een dankbaren blik toe en zelfs voor den meest oppervlakki- gen opmerker zou het duidelijk geweest zijn, dat deze woorden aan vrouw Bon gers leen groote verlichting schonken. Fred nu zag meestal zeer goed uit z'n oogen en bemerkte dit dan ook dadelijk. „Loop je niet een eindje met den jon gen heer op?" vroeg vrouw Bongers aan haar zoon. Ook klit verbaasde Fred weer, want uit izichzelve had zij zoo iets vroeger nog nooit gezegd. Toen hij eenigszins verwonderd opkeek, zag hij, dat moeder en zoon een blik wisselden, die een bij zondere beteekenis moest hebben. „Ik geloof niet, dat Bruno daarin veel zin heeft" zeide hij. „Laat hij maar in den tuin aan het werk blijven". „Weineen 1" antwoordde Bruno. „Als moeder 't goed vindt, ga ik graag een eindje met je mee!" Toch was het duidelijk, dat hij een oogenblik van te voren daaraan in het geheel niet gedacht had. HOOFDSTUK V. Een nieuw avontuur. De twee jongens wandelden zwijgend naast elkander op het pad dat wij reeds eenige malen genoemd hebben, en dat, ZIERIKZEE. Benoemd tot ambtenaar belast met het toezicht op de invorde ring van de plaatselijke belastingen, va- cature-J. J. Wiltenburg, de heer J. Ornée alhier. Bij Kon. besluit is herbenoemd in de provincie Zeeland, met ingang van 1 Nov. 1931, tot heemraad van het water schap Schouwen, dhr. A. P. v. d. Weijde te Ellemeet. Er wordt medegedeeld, dat de Raad van Steenbergen in zijn zitting van Vrij dag j.l. besloten heeft een subsidie van 1 cent per inwoner te verstrekken aan het Comité van Actie tot verbetering van het veer Zijpe-Anna-Jacobapolder en den weg St.-Philipsland-Steenbergen, een en ander natuurlijk op grond dat ook deze gemeente belang heeft bij de ge vraagde verbetering. Medewerking van alle belanghebbenden, dus ook van ma terieel en steun, kan niet anders dan ten goede komen aan succesvolle resultaten van de bijzondere activiteit welke be doeld comité reeds getoond heeft en nog betoont, om deze belangrijke kwestie in goede banen te krijgen. RENESSE. Vergadering van den ge meenteraad op 28 Oct. Alle leden aan wezig. Voorzitter de 'burgemeester. Het voorstel van B. en W. tot aanschaffing van twee brandslangen met koppelin gen, welke zoowel bij Ide motor- als bij (de oude brandspuit kunnen worden gebruikt en welke een uitgave vorde ren van pl. m. f 100, wordt met alge meene stemmen uitgenomen die van den heer Padmos, die de uitgave te groot vinldt aangenomen. In behan deling komt de gemeentebegrooting 1932. Naar ajanleiding van een vraag van den heer Verton, inzake aanschaffing van reddingsmiddelen, wordt besloten de grens voor het baden in zee aan te geven, door het spannen van een gegal vaniseerde draad tussehen enkele strand- hoofden. De heer Hoogenboom meent, dat de vreehidelingen, die 's zomers deze gemeente bezoeken, wel een klein be drag in de gemeentelasten kunnen bij dragen. Hij zou gaarne zien, dat B. en door het hooge hout, naar Iden straatweg langs de rivier voerde. Tussehen hen beidien heerschte, na wat zooeven was voorgevallen, een gedwongen stemming. De enkele woorden, die zij nu en dan wisselenden, hadden niets te beteekenn en van een eigenlijk gesprek was in het geheel geen sprake. Vroeger was 't altijd heel anders geweest, wanneer ze elkan der eens ontmoetten, en beiden gevoel den het verschil duidelijk, maar kon- f den het niet verhelpen. Dat is altijd het ongeluk, wanneer er een verwijdering tussehen twee vrienden ontstaat om de een of andere vage reden, waarover zij zich (niet kunnen uitspreken. Gaat het om een bepaalde kwestie, dan kan er ruzie komen; misschien zelfs zullen zij elkander in de haren vliegen en de han den in plaats van argumenten gebrui ken, maar... na afloop wordt de vrede geteekend, tenminste als er ware vriend schap tussehen hen bestaat. Maar wan neer zich een langzaam groeiend wan trouwen tussehen hen stelt en zij niet ertoe komen, zich tegenover elkander uit te spreken, dan wordt het gevoel van vervreemding erger en erger. Wij weten, dat dit wantrouwen aan de zijde van Fred gewekt was. - Maar het zou, vóórdat zij den straatweg bereikten, nog toenemen door een onverwachte ge beurtenis. Onder het hooge hout stond hier en daar dicht struikgewas. Zooals wij vroe ger gezegd hebben, was Fred wat laat in den namiddag vertrokken, zoodat het langzamerhand donker begon te worden, wat (natuurlijk onder de boomen dub bel merkbaar was. Het pad "was niet recht, maar slingerde zich in groote immnnum ujrnm9^ fck Stramheid, rheumatiek en spierpijn verdwijnen even vlug als ze kwamen, als Ge U vanavond eens grondig laat wrijven met de diep in de huid dringende Akkers Kloosterbalsem. Uw pijn verdwijnt, Uw spieren worden lenig, Ge slaapt vannacht weer heerlijk rustig en morgenochtend zult Ge de verrassende uit werking eerst goed waardeeren. Pijn en stramheid zijn dart weg. 'akker-s Kloosterbalsem "°Zngildd \iww>»qaw»uj"rii.w wjwaawOTwgwBqwwwac—wmm W. iden Raad een voorstel deden tot het invoeren van een woonforens- en logeerbelasting. Meerdere leden oordee- len, dat daardoor bet bezoek ongunstig zal worden beïnvloed. De voorzitter kan niet tot het invoeren van bedoelde be lastingen adviseeren, mede gelet op de wijze waarop getracht wordt om hier van af te komen en ide praktijk geleerd heeft, idat dit meerdere malen met het vernietigen van den 'opgelegden aanslag eindigde. Geen der leden voelt voor de idee van den heer Hoogenboom. Dhr. Padmos verzoekt van de bijgewoonde •vergadering van de commissie voor de grindwegen, verslag in den raad. Hij wijst op 'den slechten toestand van den Hoo- gezoom, welke Idringend verbetering be hoeft. De voorzitter zegt toe, het ge vraagde verslag te zullen uitbrengen. Hierna wordt de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf van den gewonen dienst ten bedrage van f20677,46. Aan ide begrooting van het burgerl. armbe stuur voor 1932 wordt de goedkeuring gehecht. Nadat is vastgesteld een ver ordening betreffende het beroep, be doeld in de artikelen 7 [en 9 der woning wet, waarbij de heer Hoogenboom op merkt liever een korter termijn te zien 'gesteld, volgt sluiting. DREISCHOR. In de Woensdag 28 Oct. gehouden raadsvergadering waren met den voorzitter 6 leden tegenwoordig. Af wezig (de heer de Vrieze. Ten aanzien van leen brief van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw deelt de voorzitter mede, dat B, en W. dezen de schriftelijke verklaring hebben ge geven, dat zij geen maatregelen zullen (nemen inzake werkverschaffen, zonder den Minister er in te hebben gekend. De rijksbijdrage zal in het algemeen 30 pCt. bedragen, onder voorbehoud van bizondere werkverschaffingsobjecten. Bij de behandeling van de circulaire van de vereeniging van Burgemeesters, Secre tarissen len Ontvangers op dit eiland, omtrent Ide oprichting van een centrale barak voor besmettelijke ziekten bij het Ziekenhuis te Noordgouwe, licht de voor zitter een en ander toe en wordt met ■alg. st. besloten! in beginsel medewer king te verleenen, waarbij weth. Mol dein voorzitter verzoekt op zuinigheid inj (deze aan te dringen. De verschillende strafverordeningen worden ongewijzigd opnieuw vastgesteld. Vastgesteld worden verder ook de verordening, vereiseht vol gens art. 38 van ide wet van 9 Juli 1931, inzake beroep op de gemeenteraad, even tueel tegen een beslissing van B. en W. inzake de Bouwverordening, welke aan Ged. Staten ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Ingevolge art. 6 der Win kelsluitingswet, wordt een verordening vastgesteld, doch aan de Kroon zal wor den verzocht om in de Zomertijdi- periode van de bepaalde sluitingsuren te mogen afwijken in «iien zin, dat de eventueele 5 Idagen van de week dan tot 9 uur en1 Zaterdag tot 11 uur zullen mogen geopend zijn. Op een vraag van Weth. Mol of ook vliegende winkels bochten door het gedeelte, waar het struikgewas het hoogste opgeschoten waSL Het was hier zeer stil, want de stappen van de beide jongens op de zand-ach- tige pad waren vrijwel onhoorbaar. Plotseling echter hoorde Fred in de struiken, rechts van zich, een luid ge ritsel, gevolgd door een gekraak in het kreupelhout. Het was, alsof er iemand gestruikeld en gevallen was. Nu is zoo'n geluid in een stil bosch, in, het schemerdonker van den aanbre- kenden avond, niet bepaald geschikt om iemand op z'n gemak te stellen. Te 'zeggen, dat Fred op zijn gemak was, zou dan ook niet geheel in over eenstemming met de waarheid geweest zijn. Maar hij was al had hijzelf, om zoo te zeggen, nog geen gelegenheid gehad dit te ontdekken een moedige jongen. En 'moedige jongens, ook al schrikken ze leen oogenblik, herstellen zich spoe dig en worden dan soms al te onder nemend. „D'r zit 'n kerel in de struiken" riep Fred. En, zonder zich te bedenken, dat hij zich aan een groot gevaar bloot stelde, sprong hij toe pp de plaats, vanwaar het gerucht gekomen was; hij 'boog de takken op zij en sprong Idoor het struik gewas. Toen gebeurde er tezelfdertijd twee dingen. Vlak vóór hem rees, als uit den grond, een gestalte overeind, in 'n havelooze plunje en met 'n pet op het hoofd, die uit niet veel meer dan ,ult de klep be stond. Op 't zelfde oogenblik voelde hij zich Heerlijk, dat overvloedig, donzig schuimen van Dobbelmann's.Co-co- ro-soi(Cocosrozenzeep) I Géén andere zeep, die fbb sterk f schuimtDaarbij zoo krachtig reinigt, L J zoolrisch en geurig.isI Co-co-ro-so, de dónzfg'Sthüfmënde zeep wacht Ui Koopt eensirustuk bij (Jw winkelier. onder de verordening vallen, antwoordt Ide voorzitter ontkennend, maar hij wil wel onderzoeken of een regeling hier voor mogelijk is. Op voorstel van B, en W. besluit de raad met 5—2 stemmen (de heer de Vrieze is inmiddels ter ver gadering verschenen), die van de heeren W. v. d. Linde en v. d. Doe, om afwij zend te beschikken op een subsidie-aan vrage van de zangvereeniging „Streven naar Beter". Een schrijven van de afd. DreisChor van den Nederl. Landarbei- dersbond, inhoudende het verzoek aan deni raad, om bij komende werkeloos heid maatregelen te willen nemen om hierin «enigszins te voorzien door een commissie te benoemen, die plannen kan uitwerken en deze aan den raad kan voorleggen of anders steun te verleenen, wordt na enkele informaties van dhr. v. d. Doe, voor kennisgeving aangeno men, waarbij de raad B. en W. machtigt zich in verbinding te stellen met de regeering over het uitdiepen van de Spuikom. Tot spui- en bakenmeester wordt n. a. v. diens verzoek op voorstel van Bu en W. benoemd J. L. van Dijke, met dien verstande, dat hij deze functie zal bekleeden zoolang zijn moeder de wed. P. v. Dijke—Beije, in leven is. Dan van achteren aangegrepen en terugge trokken. De man, die zoo plotseling versche nen was, dacht er echter niet aan, Fred aan te vallen. Integendeel, zoo snel zijn beenen hem dragen konden, liep hij het bosch in, maar niet gauw genoeg, of onze vriend had in hem den landlooper herkend, die bijna een week geleden de oorzaak geweest was, dat Bruintje een onvrijwillig bad genomen had. Het zou Fred weinig moeite gekost hebben, den man in te halen, ware het niet tengevolge van dien onverwachten aanval van achteren geweest. Hij trachtte zich los te maken, maar zijn besprin ger, (die niemand anders dan Bruintje was, had beide armen om hem héén geslagen en hield hem vast met een kracht, die men in zijn kleine gestalte niet gezocht zou hebben. Toen, na korten tijd, Fred zich vrij gemaakt (had, was de havelooze man in de steeds toenemende duisternis ver dwenen: het zou een hopeloos werk ge weest zijn, hem te vervolgen. De beide jongens stonden nu tegen over elkander op het pad, hijgende en- met roode hoofden. „Ben je gek geworden?" barstte Fred los, die zijn gewone kalmte ge heel verloren had. „Je wist (niet. wat je deedt" - ant woordde Bruno, die nu de kalmste van de twee was. „Hij had kunnen schieten!" „Die vagebond?... Je zult mij ver plichten, door je voortaan niet te be moeien met wat ik doen of laten wil". „Waartoe zou 't gediend hebben, dien kerel te pakken te krijgen?" (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5