ZIERIKZEE-ROTTERDAM DE NACHTMERRE VAN MIN. DE GEER. had. Daarom werd hij door den rechter maar gauw tot 6 maanden veroordeeld. 11F)$ I IlyffiBR AHfMMN u AUTO TE WATER. GRONINGEN (V.-D.). In iden afgeloo- pen nacht is een luxe-auto, op weg naar Hoogezand, waarin 2 personen zaten, door tot nu toe onbekende oorzaak op het kruispunt Weeltjerspoort in het Winschotcrdiep gereden. Een der inzit tenden, de heer Kraai uit Sappemeer, wist ,uit de auto te springen, doch de bestuurder, de heer Hamminga, eveneens uit Sappemeer, is verdronken. Ruim '2 uur later hebben politie en brandweer uit Groningen, die door dhr. Kraai waren gewaarschuwd, het lijk en de auto op den wal gebracht. De politie stelt een onderzoek in. BRUTALE OVERVAL. OSS (V.-D.). Zaterdagnacht heeft te Heesch (bij Oss) een brutale roofover val plaats gehad. Zekere P. uit Heesch had in den loop van de vorige week een paard verkocht. Het geld, dat hij daarvoor had ontvangen droeg hij bij zich, hetgeen den daders blijkbaar be kend is geweest. Ongeveer 2 uur des nachts werd P. in zijn woning door een 2-tal personen overvallen en gebonden, waarna de personen zich van 't geld, dat de man nog steeds bij zich had, meester maakten. Daarna bonden zij hem en verlieten met medeneming van nog enkele voorwerpen, de woning. B. werd eerst Zondagmorgen door buren gevon den, die hem bevrijdden. De politie, die eerst Zondagmiddag met het voorge vallene in kennis werd gesteld, heeft de zaak in onderzoek. Van de daders ont breekt tot dusver (nog ,elk spoor. KINDJE OVERREDEN. EINDHOVEN (V.-D.). Zondagmiddag is op iden Geldropschen weg, door de Meierijsche tram, het 4-jarig meisje L. van Kessel, over de beide beentjes ge reden. De kleine is naar een ziekenhuis vervoerd, waar de beide beentjes moesten worden geamputeerd. JUBILEUM C. ZWAGERMAN. MIDDELBURG- Het beeft den heer Zwagerman, Rij kszuivel consulent voor Zeeland, bij zijn 25-jnrig ambtsjubileum gisteren en hedgen niet aan blijken van groote belangstelling ontbroken, in den- vorm van telegrafische, schriftelijke en mondelinge gelukWenschen, vele bloem stukken en verschillende geschenken; o.a. kwam hedenmiddag een commissie, be- étaande uit de voorzitters van verschil lende organisaties op landbouwgebied in Zeeland en het dagel. bestuur der Zeeuw- sehe Landbouw-Mpij., bij monde van den heer mr. P. Dieleman, met een harte lijke toespraak, enkele geschenken aan bieden, waaronder een zeer modern en fraai radiotoestel. Hedenavond wordt den heer Zwagerman door een 40-tal pfersonien een diner aangeboden. ANTI-BRITSCHE STEMMING IN GRIEKENLAND. ATHENE (V.-D.). In verband met de o(nlusten, (die op Cyprus onder de be volking, die aansluiting bij Griekenland wenscht, zijn uitgebroken, is er in vele stqden in Griekenland een anti-Britsche beweging waar te nemen, die den eisch van (de bevolking van Cyprus wenscht te Steunen. Zondag begaf een menigte Grieken, na den dienst in de kerk te hebben bijgewoond, zich naar de Brtische legatie om daar voor de demonstreeren. De politie dreef de betoogers echter uit een. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand September. STAVENISSE. Geboren: 1, Gerardus Jan, z. van Marinus Wesdorp en Marina Stoutjesdijk; 6, Johannes, z. van Hubrecht v. Vossen en Jans van 'tVeer; 24, Ma rinus Mattheus, z. van Jacob Oudesluijs en Hubertha Smits. Gehuwd: 10, Abraham Gaakeer, 30 j. jm., en Maria Johanna v. Zorge, 27 j. jd.; 17, Jacob Wesdorp, 26 j. jm., (van Am sterdam) en Cornelia Geertruida van den Berg, 25 j. jd. Overleden: 16, Cornelia de Graaf, 66 jechtg. van C. Fierens. INGEZONDEN STUKKEN, SPORT. VOETBAL. ZIER1KZEE. De receptie, gehouden door de voetbalvereen. „Sinoto" Zondag morgen in de zaal van Bierhalle Ver- slratc (welke zaal zich uitstekend voor defgelijke gelegenheden leent) was druk bezocht. Afgevaardigden van verschillen de zuster- en andere sportvereenigingen, benevens donateurs en belangstellenden, hebben van de gelegenheid gebruik ge maakt om hun felicitaties aan te bieden. Behalve deze had het bestuur nog enkele fraaie bloemstukken in ontvangst te ne men en werden ook enkele toespraken gehouden namens enkele vereenigingen en den Z.V.B. De talrijke tropheeën in de zaal aanwezig, gaven wel een bewijs hoe „Sinoto" zich ook buiten de com petities, op het groene veld onderschei den heeft. Des middags had een feest- vergadering plaats, welke, naar we ver namen, ook druk bezocht was. Ongetwij feld zal dezen dag voor de vereeniging nog lang in dankbare herinnering blij ven voortleven. 3e klasse B, K.N.V.B. 1 November. MIDDELBURG. Walcheren INieuw Borgvliet I: 0—2. VLISSINGEN. Vlissingen IZeelandia I: 4—0. BERGEN OP ZOOM. Dosko II—Goes I: 1-1: Vriendschappelijk. NOORDWELLE. Noordwelle I—ZieriK- zee II: 1—7. Noordwelle II—Zierikzee III: 0—2. BROUWERSHAVEN. Brouwershaven 1— Noordgouwe I: 2—3; (Noordgouwe wint lauwerkrans. Brouwershaven II—Noordgouwe II: 0—1 (Noordgouwe wint medaille). ZEETIJDINGEN, ZIERIKZEE, 1 Nov. Ingeklaard: Motor boot „Amenity", kapt. C. I. Burnett, ge laden met suikermelasse van Yarmouth. iMimÈiMMim ROTTERDAM. 2 Nov. GRANEN. Buitenl. vast. Meel f 10,90; Mais La Plata, f87: Canada Haver f 6.65; ZADEN. Lijnzaad zaai (blauwbloei) f7—9; Blauw Maan zaad f20—22; Karwijzaad f20—21; Ka nariezaad f9—10; Mosterdzaad, geel f 13 16; Boekweit. Danziger, disp. f7,55; Mandsjoerijsche loco-, spoorvrij f9; N.- Amerikaansche disp. 18; AARDAPPELEN. Zeeuwsche eigenh. f 2.803.20; Brielsche id. f3.25—3.60; bl. id. f3—3.25; Zeeuw sche bonten en bl. f3.30—3.80; eerste lingen f 2.803.10; drielingen (eigenh.), f2—2.25; Westlaridsche zand, ronde 6—8; per kilo. Aanvoer tamelijk, vraag redelijk. VLAS- Aanvoer 2500 k.g. geel onverkocht. 200 k.g. schoon f 0.50—0.60; handel iets beter. VEE. Aanvoer 505 runderen, le kw. f 0.70—0.80; 2e f 0.65—0.70; 3e f 0.40 0.50; handel kalm; 242 kalveren, le kw. 1 1.25—1.30; 2e f 1—1.10; 3e f0.80— 0,90; handel redelijk; 1269 schapen of lammeren, le kw. f0.60; 2e f 0.52; 3e f 0.44; zuiglammeren f 1520; overjarige dito f 1521; per stuk; handel lusteloos; 1182 varkens, le kw. f 0.432e f 0.42; 3e f 0.40; zouters f 0.34—0.36; handel re delijk. GRANEN. Binnenl. gerst f6 a f6,75; haver f 5,75 a f 6^75erwten f 12,75 a f 13,50, overigens f7,50 a f 12; schokkers f 19 a f21,50; verder f9 a f 18bruine boonen f8 a f 11,50. VieEimg Zfier!ka©©0 Veiling van 30 October. Appels: Goudreinette 2e 6—11; Gron. Kroon 614; Ermgaard 2e 5—7; Oranje reinette 2e 59; Lanes Prince Albert 17; 'Campagne 6—10; Bellefleur 9; Kon. Emma 35; Grauwzoet 11; Valappels 5— 8; druiven 28—40; spruiten 8—16; witlof 27; Peren: Zwijndr. Wijnpeer 11; Gieser Wildeman 711; Kleiperen 10; Pondspe ren 2e 5; Nouveau Poiteau 613; Winter- louwtjes 11; Drielsche groen 2e 5; Doyen ne de Cornice 2e 25; Valperen 4; Snij - boonen 29; Tomaten 7; alles per k.g.; Eigenh. f 1.70—3.20; per 100 k.g.; savoije kool f 1.90—4.10; witte kool f 1.10roode kool 12—2.10; andijvie f 0.10—2.10; per 100 sl.; wortels f 4.20—4.60; kroten f 1.70 —2.60; per 100 bos. STAVENISSE. De heer G. Bastiaanse alhier, gedip waterbouwk., is benoemd met ingang van 15 dezer als tijdelijk Rijksopzichter bij den wegenbouw te Assen. THOLEN. Zaterdag a.s. zal het muziek gezelschap „Concordia" alhier een muzi kale wandeling door de stralen der stad maken, terwijl door eenige dames voor versterking der kas, rond de huizen zal worden gecollecteerd. Tot en met 15 November a.s. be staat er gelegenheid voor hen die den leerplichtigen leeftijd achter den rug heb ben, zich ter secretarie alhier op te geven voor dezen winter volgen van een her halingscursus. Vrijdagavond kwam een auto van de firma Luijks uit Steenbergen de Kerk straat alhier opgereden, toen plotseling het portier openging, waardoor de 16-j. dochter van den brugwachter, J. S., welke op het trottoir stond, zoodanig aan net "hoofd en den arm werd getroffen, dat zij bewusteloos tegen den grond sloeg. Door voorbijgingers werd zij bij den sla ger v. d. E. binnen gedragen, welke direct om den dokter zond. Deze kon gelukkig niets ernstigs bespeuren, zoo dat zij er, met een pijnlijken arm en dik oog af kwam. De bietencampagne zal ook in deze gemeente spoedig gedaan zijn, niet alleen dat er weinig bieten zijn geteeld, doch ook de opbrengst is veel minder dan vorig jaar. Een en ander is ook voor den werkman een groote schadepost, zoo dat het werk op de haven en het land spoedig voor hen zal gedaan zijn. Ook doet het vervoer per vrachtauto recht streeks naar de fabriek veel afbreuk aan den arbeider. Verwacht wordt, dat straks in deze gemeente veel werkeloosheid zal komen. RECHTZAKEN» Bij vonnis der Arr.-Rechtbank te Mid delburg, Kamer van Strafzaken, van 30 October, werd G. de M., timmerman, 68 jaar, wonende te Duivendijke, wegens 't met iemand beneden dén leeftijd van zestien jaren ontuchtige handelingen ple gen, meermalen gepleegd in 1930 en 1931 te Duivendijke, bij verstek veroordeeld tot f25 b. s. 10 d. h. ONDERWIJS. De Afd. Duiveland van het N.O.G. bij een in huishoudelijke verrgadering; kennis genomen hebbende van het ont- werp-Terpstra tot wijziging van de L.O.- Wet 1920; met innig leedwezen vernomen hebben de van de plannen tot invoering van de 45 leerlingenschaal; overtuigd zijnde dat deze maatregel de doodsteek moet geven aan alle goed on derwijs op het platteland, onverschillig welke richting; overwegende, dat aanneming van 'dit wetsontwerp tot gevolg zou hebben een vernietiging van wat de laatste jaren in het belang van het volksonderwijs tot stand is gekomen en van onbereken bare schade zou zijn voor de ontwikkeling van goed volksonderwijs; verklaart het op deze gronden onaan nemelijk, wekt alle voorstanders van goed volksonderwijs, speciaal de voorstanders van het openbaar onderwijs, op, een krachtige actie te voeren tegen de maat regelen in het ontwerp voorgesteld; besluit deze motie ter kennis te bren gen van Regeering en Volksvertegenwoor- diging. De universiteit te Kansas City (U.S.A.) heeft den heer S. 'S. Smeding te Middel burg, directeur-hoofdredacteur der Mid- delburgsche Courant, op grond van zijn publicaties over George Berkeley, het doctoraat honoris causa in de philosophic verleend. SEROOSKERKE. Donderdagavond werd in één der lokalen der o. 1. school alhier Ouderavond gehouden, die wat betreft de vaders, vrij goed was bezocht. De moeders evenwel schitterden door af wezigheid. Na de opening, waarbij spe ciaal de loco-burgemeester, dhr. P. Goe- mans, werd welkom geheeten, werd aller eerst overgegaan tot verkiezing van leden der Oudercommissie. Herkozen werden de heeren P. A. Legemate en J. Stoel Kz., terwijl als nieuwe leden werden gekozen de heeren P. Geleijnse Az., C. Reinhoud en A. J. Verboom. De heer J. Klompe had voor de stemming mee gedeeld geen herbenoeming te zullen aanvaarden. Daarna gaf het hoofd der school een uiteenzetting van het aan hangige wetsontwerp-Terpstra, vooral wat betreft de leerlingenschaal. Na de thee werden een serie lichtbeelden vr- toond, een kijkje gevend in een glas fabriek, een plateelbakkerij, een kabel- fabriek en een steenbakkerij. Deze serie was beschikbaar gesteld door de Ver. Nederl. Fabrikaat en vond ondanks het feit, dat de plaatjes niet leden aan over duidelijkheid, een belangstellend ont haal. Na afloop der Ouderavond wees de nieuw gekozen Oudercommissie als haar voorzitter aan dhr. P. A. Legemate ©n als haar secretaris dhr. J. Stoel Kz. SCHERPENISC:;. Onze vroegere dorps genoot, de heer M. R. Groenewege, thans onderwijzer te Ooltgensplaat komt als zoodanig als no. 1 op de voordracht aan een der O. L. scholen te Dordrecht. LANDBOUW EN VEETEELT» C. ZWAGERMAN. Zondag herdacht de heer C. Zwager man het feit, dat hij 25 jaar geleden als zuivelconsulent in Zeeland in functie trad. Het Zeeuwsch Landbouwblad wijdt een Excellentie de Geer Is geducht in de weer öm 't begrootingstekort weg te werken. Hij is ernstig van plan Om, als 't eventjes kan, Onze schatkist weer wat te versterken. En minister de Geer Zei dat hij onder meer Hier en daar wel een beetje moest snoeien. Ook het ambtenaarsheer Kóstte dat dan een veer, Maar toen kwam er verzet en— 't blijft groeien. speciaal nummer aan hem, die men (al gemeen hoogacht in landbouwkringen voor zijn verdienstelijk werk gedurende een kwart eeuw aan den Zeeuwschen vee stapel bewezen. De heer Zwagerman, die 21 April 1884 te Hauwert (N.-H.) geboren is, genoot tot zijn 13e jaar lager onder wijs, bezocht toen een der eerste land- bouwcursussen te Hoorn, om daarna zijn studie te vervolgen aan de landbouw school te Wageningen en daar als eerste zijner klasse den „Sloetprijs" te behalen. Na zijn studie te Wageningen kwam de jubilaris vrij spoedig als assistent bij den zuivelconsulent te 's-Gravenhage, totdat hij 1 Nov. 1906 naar Zeeland vertrok. POST/EN TELEGRAPHIC VERSNELDE LANDMAIL? Er bestaan bij iden Rotterdamschen Lloyd en bij de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" plannen tot het instellen van ©en luchtpostdienst van Rotterdam op Suez em terug in aansluiting op de te Suez arriveerenlde mailschepen. Op deze wijze zou zoowel de uitgaande als de binnenkomende landmail eenige da gen in aankomst winnen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BRU1NISSE. Bij de op Vrijdagavond j.l. gehouden verkiezing voor 1 notabel, in de vacature, ontstaan door het be danken van dhr. F. D. van Vessem, wer den ingeleverd 54 stembiljetten. Niemand verwierf de volstrekte meerderheid. Her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Macfc Jumelet WX en J. Goud zwaard, waarop resp. werden uitgebracht 22 en 13 stemmen. ZIERIKZEE. Evangelisatie „Jeruël", 7 ure, samenkomst, Donderdag 5 Nov. a.s. ds. Vreugdenhil, pred. bij de Ger. Gem. te Bruinisse. NOORDGOUWE. Ds. A. E. van Griet- huijsen hoopt Woensdag 4 Nov. zijn 25- jarig ambtsjubileum te herdenken. Ge boren 27 Februari 1879 in de pastorie te Schaarsbergen (gem. Arnhem), bezocht hij de lagere school te Burgwerd en te Utrecht, het Gymnasium te Kampen, studeerde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, deed in April 1905 proponents examen te Leeuwarden en z'n intree te Huisduinen op 4 Nov. 1906. Hier stond hij tot April 1922 en deed op de eerste Zondag van Mei d.a.v. intree te Noord gouwe. Gedurende zijn verblijf te Huis duinen stichtte hij een kerk te Juliana- dorp, ingewijd 30 April 1910. Ongeveer sinds dienzelfden tijd tot nu is hij bestuurslid van het Opvoedingsgesticht „Weesinrichting Huisduinen", terwijl hij van 1913 tot 1922 bestuurslid, later voor zitter was van den Armenraad te Den Helder. Tegenwoordig is hij praetor van de ring Brouwershaven, assessor van hel Class. Bestuur van Zierikzee en secun dus-lid van het Provinciaal Kerkbestuur van Zeelafid. Zondag 8 Nov. hoopt hij in de namiddagbeurt (2.30) een gedachte nisrede te houden. OOSTERLAND. Woensdag 4 November (Dankdag), 9.30 en 2 uur, ds. Elgersma van Haamstede. v SCHERPENISSE. Tot notabel is her benoemd de heer J. H. Hage en benoemd de heer L. Vos, zulks in de plaats van den heer J. Oudesluijs, die benoemd was tot kerkvoogd. ?AN HEINDE EN VUBL Reuter meldt uit Washington, dat William Edison, een van de drie zoons uit het eerste huwelijk van den beroem den uitvinder, heeft medegedeeld, dat hij de geldigheid van het testament van zijn vader zal betwisten, waarbij deze net grootste deel van zijn fortuin, dat op De bedreigden gaan voort In geschrift en in woord Om het dreigend gevaar te bezweren! Maar ide Geer verklaart stug: Ik ga niet meer terug, Want ik kan deze post niet ontberen. Nu is ook 't Parlement Met de zaak niet content, Zoodat hevige strijd staat te wachten! De minister ziet thans Menig penhouder-lans Op zich gericht, in slaap'looze nachten. J. S. 12 millioen dollar geschatwordt, ver maakt aan zijn beide zoons uit zijn tweede huwelijk. Een Reuter-bericht uit Larnaca op Cyprus meldt, dat in eenige afgelegen dorpen hetplunderen en brandstichten voortduurt. De torpedoboot jager „Agasta" 'heeft een poging verijdeld om een aan val te doen op den vuurutoren van Kaap Greco. In de steden is alles rustig hoe wel te Nicosia bij wijze van voorzorg BritsChe vrouwen en kinderen eiken avond in een hotel worden ondergebraent. In de Revue de Paris bespreekt Grandidier de technische, en politieke be zwaren, (die zich verzetten tegen het graven van een tunnel onder de Straat van Gibraltar. Hij hoopt niettemin, dat men, als over „eenige" jaren de spoor lijn 'door de Sahara voltooid zal zijn, zonider overstappen per trein van Euro pa Inaar Afrika kan reizen. Te Leicester is de effectenmake laar Sir Arthur Wheeler, een man van 71 jaar en ex-millionnair, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ver duisteringen tot een bedrag van meer dan 25.000 pnd. sterl., ten nadeele zijner cliënten. Bij de behandeling van het pro ces was gebleken, dat de zaken zijner firma, die eenige jaren geleden nog een omzet van 10 millioen had, sedert 1929 door Ide debacle van Hatry en door het gebeurde in Wallstreet achteruit waren gegaan. De maatregel ider Spaansche regee ring lom het aantal ambtenaren tot de helft rte verminderen en het salaris der blijvenden 'met 20 pCt. te verhoogen, heeft behalve bezuiniging, ook ten doel een beter ambtenarencorps te vormen. Want elke Spaansche regeering had tot nu toe de grootste moeilijkheden bij de ten uit voerlegging van wetten, omdat de be ambten slecht geschoold en lui waren. De eedsaflegging der nieuwe Engel- sche Lagerhuisleden zal Woensdag a.s. geschieden en twee tot drie dagen in beslag inemen. De openingszitting, die naar men weet, den lOen November plaats vindt, zal slechts kort zijn. Einde der maand zal het parlement tot na Nieuwjaar Worden verdaagd. De eerst volgende zitting zal dan waarschijnlijk in Februari worden bijeengeroepen. Te Genève zijn van verschillende lanjden berichten binnen gekomen, als bevestigend antwoord op de resolutie der laatste Volkenbondsvergadering, in zake de bewapeningsvacantie, o.a. ook van Nederland. Sommige landen maKen voorbehoud. Het „Journal" verneemt uit Ma drid, dat de commissie van enquête, wel ke |een onderzoek heeft ingesteld naar de voor de instelling van de dictatuur in Spanje verantwoordelijke personen, haar werkzaamheden heeft beëindigd. Een aanklacht was ingediend tegen 20 personen; hiervan zullen slechts 14 we gens politieke misdrijven worden ver volgd. Ex-koning Alfonso Xlll is in staat van beschuldiging gesteld wegens hoog verraad. In Ide eerste negen maanden van dit jaar zijn in de Ver. Staten meer dan 24.000 personen tengevolge van auto-on- gelukke^ pm het leven gekomen. Dit is het hoogste cijfer, dat men ooit over een (dergelijk tijdsverloop heeft geconsta teerd. Het beteekent, Idat er gemiddeld bijna 90 menschen per idag 'door auto- ongevallen worden gedood. Te Chicago schijnt de overheid nu toch vast besloten,'de revolverbandieten stevig aan te pakken. Bij de behandeling van ide zaak tegen Al Capone was een van Capone's vrienden Philipp Dandrea, in het gerechtsgebouw verschenen, maar daar door de politie aangehouden en gefouilleerd. Het bleek, idat deze „be langstellende" een vuurwapen bij zich Buit'ii verantivoordel{jkheid der redactie). Copie wordt niet teruggezonden. Antwoord aan: „Ik weet het niet". IK WEL VOOR U! In het Vrije woont men vrij; Burgervader waakt er bij! Weigert het electrisch licht, Zet men daar geen zuur gezicht. Oil; is er bij de hand," Duisternis vliegt aan de kant. Spuit door 't gas maar flink wat lucht, Kostprijs daalt subiet geducht. Badhuisplan gaat vast niet door; Heel de stad zingt dat in koor. De H.B.S. gaan we verbouwen Ieder werd daar steeds verkouden. Zelfs dokters vreezen idat gebouw En voelen vast dan geen berouw! Gat van Westen lijkt wel West, Bestrating is in 't Vrije best. Zoute gracht is zeker zout, Eikenhout is eikenhout! Uw hondje wordt nog wel vermoord. De koersen dalen al maar voort, 't Water komt tot ieders lippen. Polderlasten kunnen wippen! Vragen Jdoet ge veel te veel. Wacht... en ge krijgt vast uw deel Van ide strop, Let er opl WEERBERICHT. Hoogste barometerst. 776.5 te München. Laagste 734.3 te Reykjavik. Verwacht tot den avond van 3 November: Matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind, meest licht- tot half bewolkt, wei nig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Fietsers licht op Van 2—3 November van 5.— a. 6.29 m. 3—4 4.58 a. 6.31 m. STOOMBOOTDIENST tnsaehaagalagaa plaatsaa. NOVEMBER 1831. Vaa Zierik*»*l Rotterdam' Dinsd. 3 Dinad. 3 'a m. 12, Dond. 5 's m. 8,30 Dond. 5 Vröd. 6 Vrqd. 6 12,— Maand. 9 8,30 Maand. 9 VERBETERING. In de advertentie Biggen te koop M. DE JONGE, stond Brouwershaven, dit moest zijn Zierikzee. DE DIRECTEUR.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 2