ZiarikzBascha Niauwsboda QcnA aati iUovenwfy» TWEEDE BLAD Uit Stad en Provlnole. jkm De oplossingen van de Sanella-Prljsvraag moeten vóórl November worden ingezonden! Vraag vandaag nog aan Uw winkelier om meerdere gratis-exemplaren voor deelname. Iedere kooper van 1 pond Sanella kan den hoofdprijs van f 5000.- of één der andere 1190 geldprijzen winnen. Iedere deelnemer ontvangt in December een mooie Verkeers- kalender voor 1932 SNL D 17 - D" DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS door O. TH. ROTMAN. 57. Op het ijs stond, dicht aan den kant, een gezellig tentje, waar de schaat senrijders konden genieten van choco lademelk, anijsmelk, boterjanhagel en polkabrokken. 't Was er een echt gezel lige boel; Jan Do-mi-sol speelde harmo- nieo dat ihet 'n lust was en allemaal zongen ze mee van „Vlug ter been snel ik heen". 58. Totdat opeens de reuzensneeuw bal aankwam.... Met 'n geweldige vaart stoof 'hij zoomaar het tentje binnen, zoo dat de bezoekers dwars door den ach terwand heenvlogen, met bank en al. Ze snelden nu écht heen, en vlug ter been ook! Jan Do-mi-sol trok in de conster natie zijn mooie trekharmonica ris in tweeën. bahoorand* bi) da r» Vrijdag 23 Oct. 1931, ao. 12224. ZIERIKZEE. In de sociëteit „De Ver- eeniging" werd Dinsdagavond de alge- meene ledenvergadering gehouden van het Departement Zierikzee van de Maat schappij „Tot Nul van 't Algemeen", on der voorzitterschap van den heer A. G. Schram de Jong. Deze opende, na een kort inleidend woord, de goed bezochte vergadering, waarna den secretaris, de heer de Bruijne, het woord werd ver leend voor het uitbrengen van het jaar verslag 1930-'31. Hieruit bleek, dat, niet tegenstaande de algemeene malaise, de organisatie is verstevigd en het leden tal nog met 18 is toegenomen. In hel afgesloten verslagjaar kwamen in het Dep. bestour verscheidene mutaties voor, terwijl ook de nieuwe contributieregeling in werking trad. De rekening van het Departement en hare dochter-ondernemingen waren in handen gesteld van een kascommissie, die, blijkens een uitgebracht rapport, zich uitstekend van haar taak kweet, maar zich niet kon vereenigen met het batig saldo Ider Dep. rekening. Na uitvoerige besprekingen en dito toelichting van de zijde van het bestuur, verklaarde de kas commissie zich accoord met de voorge dragen cijfers. Der commissie werd dank gebracht voor haar serieus werk. Na indiening van de begrooting van het volgend dienstjaar door den penning meester, dhr. C. Koopman, kwam het verslag der Nutsspaarbank ter tafel. De voorzitter bracht hulde aan hét Spaarbankbestuur voor heit uitstekend be heer dezer bank, terwijl hij graag een aanbeveling sprak voor deze instelling, die zich, gezien het hooge winstcijfer over het afgeloopen jaar van f24292,04 en ide gekweekte reserve van 279.179,34ö, zich in bloeienden welstand mag ver heugen. Spr. richtte tevens een waar schuwing tot de inleggers om in dezen tijd vooral niet te bang te zijn en hun gelden rustig op die bank te laten. Wan neer men mag vermoeden, dat we zacht jesaan door de diepste depressie heen zijn, dan dient het nergens toe zich angst aan te jagen en zijn gelden bij de Nuts spaarbank op te vragen. In de bestuursvacature-A. v. d. Wèijde werd met overgroote meerderheid geko zen dr. J. C. Röhner. Mede aanbevolen was dr. J. J. Westendorp Boerma, die voor de stemming verklaarde een even- tueele benoeming niet te aanvaarden. De voorzitter deelde verder mede, dat begn Decemberi dr. v. d. Sleen uit Haar lem "nier een spreekbeurt over zijn jong ste reis naar Ned.-Indië hoopt te houden. Begin Januari komt de heer J. v. Elsacker en begin Februari dhr. van de Volkers met leen populaire scheikundige lezing. In Maart wordt evenals in 't voorjaar van 1931 een avond met Zierikzeesche krachten en vereenigingen gehouden. Be reids werd de medewerking toegezegd van „Rust Roest", de Ver. van Kamer muziek en het Zierikzeesch Dilettanten tooneel. Maandag a.s. wordt vanwege het Nut een Volkenbondsavond gegeven, waaraan de Ver. voor Kamermuziek medewerkt, sdr.. Westendorp Burna een kort ge schiedkundig overzicht geeft, terwijl de Volkenbondsfilm wordt vertoond. De introductie der leden is voor dezen bizonderen avond ruim genomen. Op dien zelfden avond wordt in 300 plaatsen van ons land een zelfde bijeenkomst gehou den, bedoeld als ontwapenings- en vre- desactie. Na een zeer langdurige rondvraag, waarin speciaal over de wijze van aan wending van de subsidie voor de huis- vlijtcursus werd gediscussieerd, werd deze algemeene vergadering door den voorzitter gesloten. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Vrijdag 16 Oct. Aanwezig alle leden. Na opening door den voorzitter Jhr. R. Röell, wordt be handeld een verzoek van den A.N.W.B. om van gemeentewege toe te treden als buitengewoon lid tegen een jaarlijkse! ie contributie van f 25. B. en W., hoewel het werk van den Bond waardeerende, stellen voor op dit verzoek niet in te gaan, als zijnde de contributie te hoog voor deze gemeente in vergelijking met groote gemeenten, waarvan dezelfde con tributie wordt gevraagd. Aldus wordt besloten. Eveneens wordt afwijzend be schikt op een verzoek van N. de Bruine om ontheffing van hondenbelasting. Het gemeenteverslag 1930 wordt aangeboden en zal aan de leden rondgezonden wor den. Besloten wordt aan het betrokken Ministerie in zooverre ontheffing der Winkelsluitingswet te vragen, dat ge durende het tijdvak van den wettelijken zomertijd t/m. Vrijdagavond de sluiting bepaald worde op 10 uur en 's Zater dags op 11 uur. In verband me$ een schrijven der P.Z.E.M. wordt besloten de electrificatie uit te breiden tot aan de te bouwen tuinbouwschool met on derwijzerswoning tegen een jaargarantie van f120, mits daaronder de aansluiting der naburige woning van den tuinbaas begrepen worde. Een begrotingswijzi ging 1931 wordt z.h.st. goedgekeurd. Ged. Staten maken bezwaar om gunstig aan de Kroon te adviseeren tot goedkeuring der door den Raad vastgestelde veror- ordening inzake Woonforensenbelastina daar genoemd College de daarin aange geven tarieven te hoog voorkomen. B. en W. komen thans met een voorstel tot gewijzigd en minder tarief. Dhr. Blom acht de eerst vastgestelde tarieven geens zins onbillijk, al is hij niet tegen ver mindering der hoogste klasse. De nier tijdelijk woonachtigen zijn redelijk finan cieel gesitueerd en genieten toch ook van de verbeteringen door de gemeente ingevoerd. Vermindering van genoemde belasting geeft weer directe druk op de vaste inwoners. De heeren den Haan en Bolle gaan hiermede accoord. Dhr. den Boer is wel voor eenige belasting, maar wil deze niet te hoog opvoeren; ook dhr. Giljamse vindt dit meer practisch, om verhuizingen te voorkomen. Daarna komt het voorstel van dhr. Blom om de eerstvastgestelde verordening te hand haven, met uitzondering van het tarief voor de hoogste klassen, in stemming; dit "vobrstel wordt verworpen met 4— 3 st, (tegen de heeren Braam, Dijkman, den Boer en Gilijamse) en daarmee het voorstel van B. en W. aanvaard. Z.h.st. wordt aangenomen een door B. en W. voorgestelde wijziging der Legesverorde ning. De gemeentebegrooting 1932 wordt na uitgebracht rapport door dhr.. Bolle namens de - Commissie tot onderzoek in ontv. en uitg. met f41466.92 goedgekeurd met bemerking van dhr. Blom op den z.i. te hoogen post ad f900 voor onder houd van wegen en voetpaden. De voorz. zegt, dat in de huidige omstandigheden de gemeente tot plicht heeft zooveel doenlijk te bezuinigen; hij hoopt, dat men dit tot richtsnoer zal nemen. Dhr. Blom drukt zijn sympathie over dit ge zegde uit. Nadat nog een paar vragen van dhr. Bolle door den voorzitter be antwoord zijn, wordt de vergadering ge sloten.* ELLEMEET. Zaterdag 17 October j.l. was het 25 jaar geleden, dat het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" werd op« gericht. Ter gelegenheid van dit jubi leum gaf het gezelschap des middags een concert op de feestelijk met groen en bloemen versierde muziektent, na af loop waarvan de huldiging in intiemen kring plaats vond. Burgemeester A. J. de Bruijn, beschermheer van K. n. A. feliciteerde de vereeniging met dezen dag, inzonderheid- den dirigent, idür. C. v. d. Nood, die vanaf de oprichting lid is en steeds hard voor de vereeniging heeft gewerkt. Als blijk van waardee ring biedt hij hem namens de werkende leden van K. n. A. een medaille aan. De vereeniging ontvangt van het huldigings comité eveneens een verguld zilveren me daille ter herinnering aan haar 25-jarig bestaan. De voorzitter dhr. M. den En gelsman brengt den burgemeester dank voor het gesprokene en voor de me daille. Hij acht het een aangename plicht Z.E.A. op zijn beurt een herinnering aan te kunnen bieden, n.l. een foto in lijst van de werkende leden. Nadat de bur gemeester hiervoor bedankt heeft, neemt dhr. v. d. Nood het woord om den burg. en de commissieleden hartelijk te dan ken. Hij hoopt dat de vereeniging in bloei zal mogen toenemen. Op de nu volgende receptie werd het woord ge voerd door dhr. Verjaal, voorzitter- van het Harmoniegezelschap „Crescendo" te Dreischor, dhr. Swenne, bondsvoorzitter en dhr. Everwijn, directeur van 't fanfare corps „Apollo" te Brouwershaven. Bloem stukken van den beschermheer en van de gezamenlijke rozenknipsters waren te bewonderen. Talrijke schriftelijke felici taties werden van zusterverenigingen ontvangen. Ook oud-leden gaven van hun belangstelling blijk; één van hen, dnr. Mar.s Hubregtse, vervaardigde zelfs een ledenlijst, die hij de vereeniging op dezen dag aanbood, in de hoop, dat steeds een groot aanta lnamen deze lijst zal sieren. Om half zeven stond K. n. A. weer klaar om een marsch door het dorp te doen, gevolgd door kinderen met kleurige lam-, pions, wat in den donkeren avond een aardig effect gaf. Voor genoodigden de zaal kon helaas niet alle liefhebbers een plaats bieden, begon om 8 uur de uitvoering, welke de burgemeester opende met een resumé van het reeds plaats gehad hebbende. Het verheugt hem dat velen K. n. A. een goed hart toe dragen en hij noemt haar voorzitter de de rechte man op de rechte plaats. Daar de financiën van de vereeniging nog voor verbetering vatbaar zijn, biedt hij een bedrag in couvert aan en spoort anderen aan dit voorbeeld te volgen. Nadat Ihet gezelschap eenige nummers ten gehoore gebracht heeft beproeven velen hun geluK in een grabbelzak. Het duo „De Laat", hield vervolgens de talrijke aanwezigen eenige uurtjes aangenaam bezig. Het had voortdurend contact met de zaal, want telkens werden de refreintjes meegezon gen. Dat het gebodene bij het publiek zeer in den smaak viel bewees het her haald hartelijk applaus en toen het pro gramma afgewerkt was, de verzuchting dat het veel te vroeg (12 uur) afgeloopen was! We willen dit verslag niet beëin digen voor ook op deze plaats K. n. A. en haar directeur te hebben gefeliciteerd en haar voor de toekomst een excelsior te hebben toegeroepen! NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 14 Oct. j.l. Voorzitter de burgemeester. Te genwoordig alle leden. Naar aanleiding van een schrijven van de R.T.M., waarbij deze zich bereid verklaart tot het plaat sen van waarschuwingsborden nabij den overweg bij het station, mits de ge meente 50 o/0 bijdraagt in de nosten, welke rond f 40 zullen bedragen, wordt besloten te berichten, dat tegen de Kosten bezwaar wordt gemeakt, omdat de bor den niet afdoende worden geacht, waar om wordt geadviseerd, om telkens, wan neer een trein den overweg zal pas- seeren, een roode vlag te plaatsen. Be sloten wordt om B. en W. te machtigen tot het beleggen van kapitaal op net j Grootboek der 2Va °/o Nationale Schuld. In behandeling komt de begrooting voor 1932. De heer Stoutjesdijk informeert naar het verhaal der pensioensbijdragen op de ambtenaren. De secretaris verstrekt hieromtrent inlichtingen. De heer Steen- dijk vindt het gemeentehuis laag verze kerd. De voorz. antwoordt dat het ge- heele complex is verzekerd, niet het ge meentehuis afzonderlijk. Bij den post straatverlichting deelt de voorz. mede, dat met ingang van Nov. a.s. zal begonnen worden met straat verlichting des ochtends van 51/2 tot 6V2 uur. Door des avonds wat minder te verlichten, zal deze uitbreiding geen meerdere uitgaven voor de gemeente vor deren. Bij den post begraafplaats stelt de heer Gaanderse voor om de begraaf plaats te verbeteren door daar rond een haag te plaatsen, de boomen te rooien, den ingang te beplanten met conifeeren. Sommige boomen hebben de iepenziekte, zoodat het goed zal zijn alle op te ruimen. Hij gelooft dat de kosten zullen worden gedekt door de opbrengst der boomen. De voorz. zegt altijd tegen het rooien dezer boomen te zijn geweest; het is bijna de eenige versiering in de gemeente. Bovendien is het hout weinig waard. De wagenmakers hebben geen werk, dus zullen de boomen weinig op brengen. De heer Gaanderse merkt op, dat er 47 boomen staan. Indien nog een paar jaar wordt gewachtzijn ze alleen voor brandhout geschikt. De begraaf plaatsen in naburige gemeenten liggen er veel mooier bij. Tenslotte wordt be sloten deze aangelegenheid aan te houden tot de volgende vergadering. Bij den po^t bewaarschool deelt de voorz. mede, dat deze is verhuurd aan het Rijk voor het houden van militaire oefeningen. Hier voor wordt f 85 per jaar betaald. De faeer Overbeeke merkt op, dat daarin 's avonds laat wordt geoefend. De buren hebben last van het gestamp enz. Zou dit niet kunnen worden voorkomen door in de late uren theorie te geven? De voorz. zegt toe, deze opmerking ter kennis te zullen brengen van de militaire autori teit. In hoofdstuk IX wordt een nieuwe post opgenomen verplegingskosten van krankzinnigen, voor het betalen van de verpleegkosten van één patiënt in Vrede rust. Bij den post subsidie aan het mu ziekgezelschap vraagt de heer Overbeeke of tegenover de subsidie eenige prestatie van het korps staat, b.v. het geven van een aantal concerten en het brengen van serenades. De voorz. antwoordt ont kennend; het subsidie- strekt alleen tot financieelen steun aan de vereeniging. Concerten en serenades worden uit eigen beweging voldoende gegeven. De heer v. Klinken merkt op, dat 8 jaar geleden subsidie werd verleend, omdat de in strumenten vernieuwd moesten worden. De voorz. antwoordt, dat de vereeniging altijd met tekorten te kampen heeft. De heer" Overbeeke zegt wel sympatniek te genover de vereeeniging te staan, doch het bezwaart hem, dat er straatdeunen worden gespeeld. Spr. acht het beter, dat er muziekstukken worden gespeeld, welke het kunstgevoel der ingezetenen opwekken. Hiertegenover merkt de lieer Gaanderse op, dat het gezelschap elck wat wils moet geven, dat het, waar noodig, serenades geeft, indien dit op prijs wordt gesteld en dat de uitgaven altijd hoog zijn door het onderhoud der instrumenten en de belooning van den directeur. Hierna wordt de begrooting m. a. st. vastgesteld als volgt: gewone dienst ontv. en uitg. f 48786.68; kapitaaldienst in ontv. en uitg. f 6252.11. Bij de rond vraag zegt de heer Stoutjesdijk dat hij een verzuim der vorige vergadering wil herstellen. Spr. wijst er op, wat in 1930 in de gemeente is verricht voor verbete ring van het snelverkeer, waarvan uit de rekening niets blijkt. Spr. zegt dank aan den gever voor deze uitstekende ver beteringen en hoopt, dat deze daar nog vele jaren genot van mag hebben. De heer Overbeeke vestigt er de aandacht op, dat de menschen meer en meer op eigen erf varkens gaan slachten en bran den en vraagt of daar niets .tegen is te doen in de bebouwde kom mot het oog op brandgevaar? Sommigen zijiA erg roe keloos. De voorzitter antwoordt dat dit niet mag; er is een slachtplaats aan gewezen. Hij zal den veldwachter op dit slachten laten toezien. Hierna sluiting. STAVENISSE. Verslag van den raad, gehouden op 16 October. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Allereerst wordt overgegaan, tot beëedi- ging der heeren Luijk en Potappel, die in de vergadering van 1 Sept. j.l. niet tegenwoordig waren. De voorz. wensc'it hen geluk met hunne beëediging en doet een beroep op hunne medewerking. Bei den danker voor tot hen gerichte woor den en zeggen gaarne mede te zullen werken tot de bevordering van de ge meentebelangen. Vervolgens brengen B. en W. rapport uit betreffende de onder steuningskwestie Hage, welke in de vo rige vergadering döor het lid Leune was naar voren gebracht. Bij de met den betrokkene, C. Hage, gehouden bespre king, verklaarde deze, dat de bewuste leening niet afgelost is met gelden, welke hij als ondersteuning van het Burgerlijk Armbestuur ontving. Die gelden, zei hij beslist noodig te hebben gehad voor extra hulp in zijn huishouding, ook nei den dood van zijn vrouw. Wat de aflossing betreft, deelde hij mede, dat deze in ge deelten plaats vond door overwerk bij zijn werkgever-geldschieter en door de verdiensten van een zijner kinderen, die tusschentijds elders kon worden tewerk gesteld. Dhr. Stoutjesdijk stelt vast, dat aflossing dus plaats vond, op welke ma nier dan ook, terwijl nog ondersteuning plaats vond. Dit is niet in den haaK en hij keurt het al, dat dhr. Potappel, destijds voorz. van het Burgerlijk Arm bestuur, zijn medeleden daarvan onKun- dig liet, waar hij toch van de aflossing geweten moet hebben. Dhr. Potappel zegt dat blijkens de hem verstrekte inlichting de aflossing tijdens de ondersteuning niet plaats vond en daar hij niet bij die geld- leening betrokken was, meent hij in de zen piet te kort te zijn geschoten. W;eth. van IJsseldijk zegt te weten, dat de af lossing is geschied voordat de ondersteu ning ophield en dat wist ook de voorz. van het Armbestuur, die in een vergade ring van B. en W. ook sprak over de aflossing. Dhr. Stoutjesdijk herhaalt, dat aflossing geheel of gedeeltelijk plaats vond, terwijl nog ondersteuning genoten werd. En daarover had de voorzitter van het B.A. zijn medeleden moeten inlich ten. Hij keurt die nalatigheid af en stelt in verband daarmede een motie voor, waarbij het optreden van den voorzitter van het B.A. ten zeerste wordt betreurd. Dhr. van der Slikke vindt deze aange legenheid onaangenaam, doch meent, dat het gewenscht is, dat de Raad zich in dezen uitspreekt. In stemming komende, wordt de motie aangenomen met 6 st. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat de aanmelding weer opengesteld werd voor het buitenwettelijk vervolgonder wijs. Slechts 1 leerling meldde zich aan. Mocht intijds van meerdere belangstel ling blijken, dan zal nader overwogen worden of het onderwijs kan doorgaan. Daarna komt aan de orde een verzoek van dhr. C. M. P. W. Hanssens te St.- Annaland om niets op hem te verhalen terzake van inkoop voor pensioen van het vroeger door hem waargenomen schatterschap van het vergunningsrecht. Waar in dezen en voor de betrekking van ambtenaar ter secretarie f 700 door hem betaald zou moeten worden, ver zoekt hij te mogen volstaan met betaling van de totale inkoopsom als ambtenaar ter secretarie, bedragende f 430.32, daar hij geen inkoop gevraagd heeft voor het schatterschap en zich vroeger terzake ook onttrok aan de pensioenwet voor de G.A. 1913. Waar er geen voorstel van B. en W'. is, de burgemeester moet zich onthouden, en de wethouders hebben uit- eenloopende meeningen, wordt de beslis sing aan den raad overgelaten. Na eenige discussie, waaraan alle leden deelnemen, komt in stemming een voorstel Stoutjes dijk—van der Slikke om het verzoek ih te willigen. Dit wordt aangenomen met 5 st. Tegen de heeren van IJsseldijk en van Luijk. Voorts komen ter tafel brie ven van het gemeentebestuur van Rot terdam en Haarlem, inzake verschuldigde onderwijs-bijdragen ett f 15.69 en f 3.21. Deze zullen worden voldaan. Verder wordt besloten geen gebruik te maken van de bevoegdheid een jaarlijksch ver slag van den toestand der gemeente tc doen uitbrengen. Aan dhr. K. Kievit wordt eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.l. school, wegens zijn benoeming tot hoofd der school te Berkenswoude. Daarna komt in behandeling de gemeente begrooting voor 1932, waarbij overge legd wordt het verzoek van het bestuur <eii' den Raad van Toezicht der plaatse lijke Boerenleenbank om met het oog <op de landbouw-moeilijkheden over te gaan tot afschaffing van de opcenten op •de Vermogensbelasting, van die op de Personeele belasting en op de Grondbe lasting, betreffende ongebouwde eigen dommen, alsmede tot verlaging van de opcenten op laatstgenoemde belasting, voor wat betreft de gebouwde eigendom men, van 80 op 60. Tevens wordt ge lezen het rapport der Commissie van Onderzoek, die adviseert de begrooting vast te stellen als door B. en W» aan geboden. Wat het verzoek tot afscnaf- fing en verlaging der genoemde heffin gen betreft, deelen B. en W. mede, dat daarvoor thans geen mogelijkheid bestaat. Zij verheugen er zich in, dat zij niet met verhoogingen moeten komen. Werd het verzoek ingewilligd, dan zouden 85 opcenten op de gemeentefondsbelasting geheven moeten worden, wat i.e. wette lijk niet mogelijk is, maar bovendien veel te drukkend zijn zou voor de vele kleine inkomens, waar Stavenisse staat in de 3e kl. van de gemeentefondsbelas ting. B. en zijn dan ook van oor deel, dat het verzoek niet vöor inwilli ging vatbaar is en stellen voor daarop afwijzend te beschikken, waartoe z.h.st. wordt besloten. Dé begrooting wordt daarop vastgesteld voor den gewonen dienst in ink. en uitg. tot een bedrag van f 61108.17. Kapltealdienst nihil. Aan Ged. St. zal een verzoek gericht worden om ingaande 1 Januari a.s. over te gaan tot verlaging der jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen enz. Dit in verband met de economische crisis en de voornemens der regeering ten aanzien van de Rijksambtenaren. Een korting van 5 0/0 over de eerste f 1000 en van 10 °/o daarboven wordt wenschelijk geacht. Ook zal genoemd college gevraagd worden een overeenkomstige regeling te willen bevorderen voor de salarieering der ge meenteveldwachters. De begrooting voor het B.A. voor 1932 wordt overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek in ontv. en uitg. goedgekeurd tot een bedrag van f 2949.69®. Tot lid van het B.A. wordt m.a.st. herbenoemd dhr. D. Stoutjesdijk, terwijl aangewezen worden tot gemachtigden, bedoeld in art. 20 van het Werkloosheidsbesluit 1917 de heeren van IJsseldijk, Stoutjesdijk en van Luijk. Voorts wordt c.h.st. besloten tot wljzi-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 4