Zierikzeesche A Nieuwsbode ABONNEMENT: Maandag 19 Oct. 1931. zierikzeesche courani ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Uit Stad en Provinole. binnenland. Prijs p. 3 maanden 'ƒ1.60, franco post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 32. Postgiro 187677. 88ste JAARGANG - No. 12222 Dir. A. J. DE LOOZE, 1%-ltodicteiir M. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den d8g van uit gave vóór 10 ure. UitarlIJk 10 aor>p dn dag nitpia1 BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee roe pen op sollicitanten naar de met ingang van 1 Januari 1932 te vervullen betreK- king van Ambtenaar, belast met het toezicht op de invordering der plaatse lijke belastingen op een jaarwedde van 1 ƒ300.-. De instructie van dezen ambtenaar ligt ter secretarie ter inzage. Sollicitanten kunnen zich schriftelijk aanmelden tot en met 26 October a.s. Zierikzee, den 19 October 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANN1NK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, R-Secrétaris. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zierikzee zul len in het openbaar bij inschrijving voor den tijd van drie jaren verhuren als paK- huisje, het voormalige brandspuithuisje in den Wevershoek. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht tot en met 26 October a.s. Inlichtingen worden verstrekt door den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 19 October 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, 1°.-Secretaris. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Zierikzee zul len in het openbaar bij inschrijving ver- koopen de buiten dienst gestelde brand spuiten II, III en IV. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht tot en met 26 October a.s. Inlichtingen worden verstrekt door den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 19 October 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. F. NAEREBOUT, 1°.-Secretaris. £o[g dagelijks voor Uw keel gorgel droog met het behoort tot de hygi ëne, nèt als 't poetsen van Uw tonden.' Alléén in origlncele doozen a 25, 45 en 65 ets.' hij ter hand en heeft hij tot een, technisch; bruikbaar systeem uitgewerkt. In 1869 kwam Edison in New-York, waar hij in relatie trad tot de Gold Stock Cy. Hij vond een verbeterde metho de uit om geseinde beursnoteeringen in druk op te nemen, voor welke vinding bij 40.000 dollar kreeg. Nu was hij waar hij wezen moest. Hij vestigde een labo- toriirm met fabriek te Newark in New- Jersey, en deed daar 2ijn proeven op velerlei gebied. In 1870 verhuisde hij met zijn inrichting, die zich zeer had uitge breid, naar Menlo-park (waaraan hij zijn bijnaam van „toovenaar van Menlo-park" te danken had) en weer later naar West Orange (New-Jersey). Edison moest n.l. steeds verder van de groote centra zijn. Er was zooveel belangstelling bij het publiek voor zijn persoon en zijn werk, dat hij om rust en tijd voor zijn ar beid over te houden het publiek moest ontvluchten. geluk met een zakmes in het gezicht gesneden, hij werd op een brancard ge legd en als slachtoffer van zijn eigen misdaad weggedragen. Hij verklaarde aan de politie, dat hij reeds een program had klaargemaakt mededeeling van den uitgever, dat aan voor andere aanslagen, waaronder ooü het einde van den jaargang een linnen een te Amsterdam, en al die aanslagen zouden vóór Kerstmis moeten zijn ge schied. Waarschijnlijk zal Matuschka in Oos tenrijk terecht staan. Hij is thans in een ziekenhuis opgenomen, daar hij lijdende aan een' infectieziekte. op BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 87 der Algemeene Politie-verordening voor deze Gemeente; maken bekend: dat op Maandag 26 October a.s., aan te vangen te twee uur in den namiddag, eene algemeene schouwing zal worden gehouden over de vloedplanken met alles wat daartoe behoort, als de kistingen of kaden langs de erven, de naar den water kant gekeerde zijden van gebouwen, de kozijnen van deuren en kelderramen, de keldermonden met bijbehoorende zijmuren en zoodanige stoepen, waaronder kelders aanwezig zijn. Zij herinneren belanghebbenden verder aan het voorschrift der bovengenoemde verordening, dat de vloedplanken of kis tingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten zijn buiten gebracht en eene vol doende hoeveelheid bruikbaar klei of ander tot opstopping geschikt materiaal aanwezig moet zijn. Zierikzee, den 16en October 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BUITENLAND. THOMAS ALVA EDISON T Op zijn buitenverblijf in West-Orange is Zondagmorgen 9.24 M.E.T. op 84-jari- gen leeftijd overleden THOMAS ALVA EDISON, de wereldberoemde uitvinder, de „toovenaar van Menlo Park". Edison werd den 11 iFebr. 1847 te Milaan, een plaatsje in het district Erlie (staat Ohio) geboren. Hij is van Schotsch-Nederlandsche af komst; toen hij zeven jaar oud was, ver huisden zijn ouders naar Port Huron, in den staat Michigan. Twaalf ja(ar, begon Edison zijn, in de Ver. Staten klassiek geworden carrière, natuurlijk als „kran tenjongen" op een spoorlijn. Hij reisde met de treinen mee, maar had reeds zoo veel liefhebberij in knutselen en knoeien op het gebied van natuur- en scheikunde (toen nog in haar vruchtbaarste ontwik kelingsperiode), dat hij al onderweg in een afgezonderd hokje in een wagon proeven deed. Hij was vijftien, toen hij den drang van zijn aanleg kon bevredi- gen, toen hij n.l. benoemd werd tot tele grafist. In vele steden van de Unie en van Canada heeft hij als zoodanig gewerkt. En daar hij in ruime mate de défauts de ses qualité"s bezat, kwam het niet zelden voor, dat hij zijn eigenlijke werk (de plichten als telegrafist) vergat of ver zaakte voor het zooveel boeiender werk van studeeren en experimenteeren op electriciteitsgebied. Hij bleek al spoedig een geboren uitvinder en nog geen 21 jaar oud had hij een automatische constructie vervaardigd, waarmee het mogelijk was een telegrafisch bericht van één draad versterkt door te geven aan een tweeden zonder dat daarbij een tele grafist noodig was.Dit was de z.g.n. „re peater". Ook de duplex-telegrafie nam Sinds Menlo Park werd Edison's naam steeds (dikwijls ten onrechte) gekoppeld aan letterlijk alles wat er op het ge bied van uitvindingen op het gebied er toegepaste electriciteit gepresteerd werd. Tot zijn voornaamste uitvindingen be- hooren zijn systeem voor duplex telegra fie, later uitgebreid tot quadruplex en en sextuplex-overbrenging, zijn koolmi crofoon, zijn microtasimeter voor de ont dekking van kleine temperatuur-afwijkin- gen, de fonograaf, die alle soorten van geluiden opvangt, vastlegt en weergeeft, de 'cinematograaf welke aan hem tal van verbeteringen te danken heeft, de kooldraad in gloeilampen en de accu mulatoren voor vrachtauto's. In verband met de bioscoop, heeft Edison gezocht naar goed synchronisch werkende „sprekende films". Edison werkte daar nog steeds aan. Hij was van oordeel dat vooral voor het onder wijs hier een enorm groote toekomst is weggelegd. De lijst van resultaten en proefnemin gen ware natuurlijk nog heel wat uit te breiden. Over den mensch Edison zij nog ge constateerd, dat er over zijn persoon al evenveel onverwoestbare legenden in omloop zijn, als over zijn „toovenaars- aehtige" heerschappij over de doode stof en zijn beheersching der natuurkundige en scheikundige wetten. Het stoffelijk overschot van den groo- ten uitvinder zal Maandag en Dinsdag in zijn aan de hoofdstraat van West- Orange gelegen laboratorium in het open baar z ijn opgebaard. De rouwplechtigheid en de bijzetting op Woensdag a.s. zullen slechts in intiemen vrienden- en familie- king op zijn landgoed te Glenmont Lle wellyn Park plaats hebben. MATUSCHKA's BEKENTENIS. Matuschka, de man die de treinaansla gen pleegde bij) Jüterbog en bij Bia Tor- bagy (Hongarije) heeft bij zijn verhoor uitvoerig al zijn daden geschilderd. Aan het eind van het vorig jaar is hij plotseling op het idéé gekomen aan slagen op treinen, te plegen. Hij dacht het allereerst aan een gevaarlijke plaats, n.l. bij Anzbach in Oostenrijk. Hij kocht werk tuigen en wildie reeds Oudejaarsavond van verleden jaar, een aanslag plegen. Hij trachtte schroeven van de rails los te draaien, doch zijn, poging mislukte. Plot seling kwam een trein aanrazen en Ma tuschka moest van( den spoordijk afsprin gen. Daarop beproefde hij op 30 Januari een tweedbn aanslag, die eveneens, tot zijn groote teleurstelling mislukte. Hij is ooggetuige geweest van het ongeluk bij Jüterbog. Hij zag de wagons omval len en vluchtte weg. Den volgenden is hij peq trein de ongeluksplaats voorbij gekomen en hij nam zich voor nooit meer zoo iets te doen. Te Weenen las hij in de kranten, dat de politie op het valsche spoor was, hetgeen hem Zeer verheugde. Later heeft hij het plan opgevat een treinaanslag in Hongarije te plegen. Hij wilde slechts een goederentrein laten ver ongelukken en de catastrofe met den sneltrein te Bia Torbagy is dus een ver gissing geweest I Matuschka heeft zich zelf na het on- ZIERIKZEE. In het nieuwe nummer van „De Kern", (van Holkema Waren- dorff's U.M., A'dam) is ingevoegd een DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen in de afgeloopen maand toont een belangrijk hooger eindcijfer, dan die der zeer on gunstige Auguslusmaa.d, toen slechts 29.782.894 in de schatkist vloeide uit de gewone middelen. In Sept. f34.690.642. Niettemin blijft dit cijfer nog f6.1 mill, beneden de opbrengst van Sept. 1930 en ruim f 4.7 mill, beneden 1/1? der ra ming. Het gaat dus nog steeds (berg afwaarts met o nze Rijksfinanciën. De ach terstand t.o.v. het vorige jaar is thans tot f 46.2 mill, gestegen, het achterblijven bij de raming tot f 18.3 millioen. De toenemende scherpte der crisis drukt zwaar op de schatkist en op de basis der eerste 9 maanden laat het tekort zich dit jaar iop globaal f 24.5 millioen berekenen. EEN NATIONALE) CRISIS-COMMISSIE. Toen in 1914 de wereldramp ook Ne derland trof, heeft onze koningin het initiatief genomen om een inzinking van de volkskracht zooveel mogelijk te voor komen; door de stichting van het Kon. Nationaal Steuncomité. Wij zijn nu, zeventien jaar na de stich ting. Weer dreigt er een inzinking van de volkskracht, wanneer niet krachtig geholpen wordt. En ook -dit keer gaat het initiatief tot een nationale hulpver leening uit van een lid der koninklijke familie. Prinses Juliana is, zooals wij meldden, in overleg met de koningin, voornemens het initiatief te nemen tot samenstelling van een nationaal comité ter leniging van den nood der slacht offers van de tegenwoordige crisis, voor zoover daarin niet op andere wijze kan worden voorzien. De crisis van 1931 is heel anders dan die van 1914: toen een plotselinge en hevige schok, nu een tegenspoed, die met tergende langzaamheid tot dusver nog steeds erger geworden is. Maar de noodzaak van hulp is een punt van ver gelijking, dat alle verschillen in de scha duw stelt: en dan mogen wij ons tevens gelukkig achten door dat andere punt van overeenkomst, het denkbeeld van al gemeene hulp dat van ons vorstenhuis komt. De gevolgen mogen niet minder zegen rijk zijn dan zij in het vorige geval zijn geweest 1 TWEEDE KAMER. De interpellatie-v. d. Tempel. Na aanneming van met wetsontwerp betreffende een uitneering aan mobilisa tie-slachtoffers, verkreeg de heer v. d. Tempel verlof tot 't houden eener inter pellatie over maatregelen ter verbete ring van den economischen toestand en in 't bijzonder betreffende voorziening in den nood der werklooze arbeiders in den a.s. winter. Hij vroeg wat er gebeurt op het gebied van overleg tusschen de regeering en ver schillende takken van industrie en nan- del; wenscht de oprichting van een In- dustriebank, het aanhangig maken van de 40-urige a rbeidsweek bij het Int. Arbeids bureau te Genève; besprak voorts de werkverruiming en vroeg een algemeene regeling t.a.v. de bijdragen in de kosten der gemeenten. Voorts maatregelen om werkloozenkassen doelmatig te doen func- tioneeren, voorziening van werkloozen van brandstoffen en wintergoed, verhoo ging der werkloozen-uitkeering en een overzicht van wat de regeering gedaan heeft tot nog toe om de gemeente in de kosten van de werkloozenzorg tegemoet te komen. Minister Ruijs antwoordde, dat de toe stand in Nederland helaas slechter en slechter wordt. Noch ons volk, nóch de regeering kunnen verbetering brengen, dat kan alleen duurzaam door internatio naal overleg. Nationaal behoeft men ech ter niet werkloos te blijven, maar de finaneieele toestand van land en volk blijft een rem. Steeds meer hulp wordt gevraagd, steeds minder middelen voor hulp zijn beschikbaar. De regeering is bereid over 1932 meer extra steun te verleenen aan de werkloozenkassen, maar alleen als de leden niet in staat zijn het tekort zelf aan te vullen. De regeering zal daarbij gaan tot 300 pCt. van de bijdragen der leden. De regeering is niet bereid bedrijven te steunen, waarin de loonen nog zoo hoog zijn, dat de meerdere steun voer de kassen eerder uit bijdragen der loonen dan uit dverheidsgeld kan worden be taald. De steunnormen kunnen niet worden verhoogd. Zelfs kan er een tijd komen, waarop de huidige normen niet kunnen worden gehandhaafd. stempelband beschikbaar zal worden ge steld, hetgeen de lezers van dit handige, veel wetenswaardig bevattende geschrift zullen apprecieeren, omdat men de „ker nen" dan in boekvorm heeft, waardoor ook het lezen van reeds verschenen ar tikelen eerder ter hand zal worden ge nomen. Ook het Octobernummer bevat zeer interessante lectuur, die „up to date" is.. Bij Haverman's Moderne Tooneelbi- bliotheek te Naarden is verschenen: Wie ben ik? 'n moeilijk geval in 3 bedrijven van den bekenden schrijver Joh. W. Broe- delet. Aan dilettanten en voor hen is dit aardige tooneelstukje wel geschikt, wordt onder zekere voorwaarden de op voering er van toegestaan. BURGH. Bericht is ontvangen, dat de bekende reizende Nutsbibliotheken voor Burgh en Haamstede zijn afgezonden. Voor boekenliefhebbers bestaat thans weer gelegenheid boeken af te halen el- ken Zaterdagavond ten huize van dhr.. J. A. Hubregtse te Burgh en in de be waarschool te Haamstede, waar mejuf. Rotte zich welwillend met de uitgifte heeft belast. Gaarne bevelen wij de lezing der werkelijk goede boeken dezer bi bliotheek aan. RENESSE. In het raadsversïag opge nomen in het vorig nummer, komt een vergissing voor. Met betrekking tot 'het al dan niet handhaven van een boven tallige leerkracht aan de school, heeft de heer Padmos gezegd, zich met het voorstel van B. 'en W. te kunnen ver eenigen, daar hij in dezen tijd de uitgaaf onverantwoordelijk vindt. ZONNEMAIRE. Door een 8-tal meisjes leerlingen van de O.L. school werden Zaterdag speldjes te koop aangeboden ten bate van „Zonnegloren", het sanato rium van de Ned. Herv. Kerk bij Amers foort. De opbrengst was f 20.23 en komt ten goede aan de suppletie-kas van ge noemde stichting, uit welke kas onver mogende patiënten gesteund worden. Dank aan de meisjes, die dat resultaat bereikten en er haar vrijen Zaterdag middag voor gaven. OOSTÈRLAND. Het circus „Royal", dat nabij het tramstation alhier zijn groote tent had opgeslagen, heeft Vrijdag en Zaterdagavond een voorstelling gegeven; voor de kinderen Zaterdag een middag voorstelling. Vrijdagavond was, ook wel tengevolge van slecht functioneeren der verlichting het bezoek in het begin der voorstelling maar matig, doch Zaterdag avond was de tent prachtig bezet, zeer ten genoege van de Directie. Het pro gramma vol afwisseling, werd heel mooi uitgevoerd. Over de paardendressuur, voorgesteld 'door den heer Teuteberg, was een ieder vol bewondering. Ook de kunst-gymnastiek en acrobatiek, met zijn werkelijk interessante momenten, werd door het publiek met de grootste aan dacht gevolgd. Een 3-tal clown's zorg den dat de goede stemming er was en bleef. De reputatie welke het geniet, verdient 't ten volle. DE MOORD OP DEN MAJELLATOREN. Zaterdag heeft de Kamer der Amster- damsche rechtbank het onderzoek hervat in ide zaak tegen den leidekker M., die ervan beschuldigd wordt, zijn compag non Arkenhout te hebben vermoord op 29 Maart 1929 op den toren van de Majellakerk, teneinde de compagnonsver- zekering op de-vermoorde gesloten, mach tig te wordien. In Mei j.l. schorste de rechtbank het onderzoek om een onder zoek te doen instellen naar M.'s gei vermogens. In het onlangs uitgebrachte rapport werd! M. toerekenbaar verklaard. Daarna heeft M. getracht zijn zoon een briefje in handen te spelen, waarin hij uitvoerig een plan had uitgewerkt om den kroongetuige H. A. Wessendorp te doen verdwijnen. Na een uitvoerig requisitoir eischte het O.M. levenslange gevangenisstraf, wegens moord. De verdediger, mr. Kokosky, drong er op aan, dat de rechtbank zich rekenschap zal geven, of er ook maar eenige twijfel mogelijk is, aan verdachte's schuld. Uitspraak 30 October! a.s. KKÜKNlEUm Ned. Herv. Kerk. NOORDWELLE. Tot kerkvoogd, vaca ture-A. van Tooren, is door het college van notabelen gekozen, de heer B. van Wingen. Geref. Gem. SCHERPENISSE. Donderdag 22 October 6.30 ds. Hofman van Krabbendijke. Oud-Geref. Gem. ZIERIKZEE. Woensdagavond 7 u., ds. Boone van St.-Philipsland. VÈRKOOPDWEN, EN& SCHERPENISSE. Zaterdag werd alhier geveild een woonhuis en erf, staande in de Schoolstraat, van de erven van wijlen wed. C. Bolier. Kooper werd de heer C. Bolier Cz. voor f 960. Een tuintje, daar aan grenzende, werd aan denzelfde ver kocht voor f 190.—. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD TE ZIERIKZEE, gehouden op Dinsdag 13 Oct. (Vervolg.) Aan |de orde is thans de vaststelling van de rekening van de Gasfabriek over 1930, waarvan wij de cijfers reeds publi ceerden, maar niet het rapport Rapporteur is de heer Panny. Der com missie is het opgevallen, dat voor de afd. fitterij een nieuw rijwiel is aange kocht. Moet een dergelijke aankoop niet door fden Raad worden toegestaan? Neem, luidt het antwoord van de Gas- commissie, (die verwijst naar een be paald reglement. De Iheer de Broekert merkt op, dat de gascommissie niet geheel aan ban den moet worden gelegd, terwijl de voorzitter betoogt, dat het aanschaffen van een rijwiel! hier een economische uit gave betrof. Wanneer dergelijke zaken eerst 'de sanctie van den raad moeten hebben, 'dan wordt het lastig voor de commissie. De jheer Catshoek meent, dat het hier gaat [over een principe kwestie, wat de heer Doeleman beaamt. Het is een kwestie die alleen de gascommissie aan gaat. De post van f 106,23 voor illumina tie gaf de commissie aanleiding tot de vraag ]of B. en W. daartoe opdracht hebben gegeven? Dat hebben B. en W., aldus het ant woord yan de gascommissie, niet ge daan. In aanmerking genomen, het feit wat Ide P.Z.E.M. doet voor verlichting!, meende de gascommissie op zeer be scheiden schaal met gasilluminatie te moeten demonstreeren. De heer Catshoek meent, dat de proef een mislukking is geworden. Een ver gelijking 'met de P.Z.E.M. gaat z. L niet op. Dergelijke proefnemingen is een zaak voor iden raad. De voorzitter antwoordt, dat het nu niet 'zoo -erg is geweest als de heer - Catshoek. voorstelt. Een betrekkelijk ge ring (bedrag is er uitgegeven voor een illuminatie, die wellicht historisch is ge weest. De heer Doeleman zegt, dat men uit het igebeurde niet de konsekwentie mag trekken, dat geen reclame met gas meer moet worden gemaakt. De heer Catshoek merkt op, dat de gevolgde manier al zeer ongelukkig is geweest. Voor reclame zijn wel andere wegeri te bewandelen, die meer doel treffend zijn. De commissie constateerde, dat dhr. Blokhuijs ten slotte genoegen heeft ge nomen met het bedrag, hem door de gemeente aangeboden, n.l. f2725. De heer Gerritsen vestigt de aandaent op het accountantsrapport, waaruit blijkt dat de accountant de kolen voorraad niet gecontroleerd heeft. Theoretisch wordt bijgehouden, wat de voorraden moeten zijn, antwoordt weth. Doeleman. De accountant beveelt in zijn rapport aan een onderzoek in te stellen naar het feit, dat de opbrengst van de cokes zoo gedaald is. De commissie vraagt in lichtingen. De gasdirecteur deelt in het antwoord der gascommissie mede, dat aan den wenk van den accountant gehoor is ge geven. De netto-opbrengst van de cokes is verminderd, o.a. doordat er minder kolen werden gedistilleerd. Het gasren- dement is opgevoerd, of m.a.w. door meer gas uit de kolen te onttrekken, blijft er minder cokes over. De hooge gas „ausbeute" en de ver minderde cokesopbrengst gaf als resul taat een voordeelig saldo van f 596.87. Met genoegen constateerde de com missie van onderzoek, dat, hoewel de electriciteit hier is ingevoerd, de gas fabriek na de noodige afschrijvingen, nog een winst kon boeken van bijna f4500, wellicht mede, door de gevoerde pro paganda van den directeur voor gas- verwarming. Ook vestigt de commissie de aandacht op het gasverlies. Hierop werd door den directeur geantwoord, dat de toenemende vermindering zeer zeker een gevolg is van de tot stand gekomen verbeteringen en vernieuwingen. Verschillende straten komen nog in aanmerking voor vernieu wing van de straatleiding. De voorzitter dankt de commissie voor haar arbeid. Het deed hem goed in haar rapport klanken van waardeering te be luisteren. Thans komt de gemeenterekening over 1930 aan de beurt. De cijfers zijn reeds vorige week bekend gemaakt. Rappor teur der commissie van onderzoek is dr. v. d. Kwast. In de algemeene beschouwingen, waar mede dit rapport aanvangt, acht de com missie soberheid en zuinigheid waar zulks mogelijk is, gewenscht, zonder de vitale deelen van het gemeente-organisme in zijn functie te verstoren. De begrooting wordt op de begrootingsvergadering er in den regel doorge„jast". Het wordt noodzakelijk deze op de keper te be schouwen en de gevolgen van iederen post te overzien. B. en W. protesteeren in hun Mem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 6