Zuimge Huisvrouwen VLUGKOKEND Weet U waarom over de geheele wereld meer Quaker verkocht wordt dan eenig ander haverpre- paraat in pakken? De kostelijke, versche nootsmaak - een speciale Quaker-eigenschap - heeft dit zuivere en voedzame product zoo populair gemaakt. De tegenwoor dige groote pakken bevatten 5 ons netto. gezien den slechten toestand voor den landbouw, de haventarieven voor de bie ten te verlagen. B. en W. waren van meening, dat een verlaging niet direct het belang der gemeente vordert. In beginsel wordt besloten aan den heer Dijkslag een terrein gemeentegrond aan den dijk bij de zoutkeet in erfpacht ai te staan. De heeren Moelker, Overbeeke en Boogerd voeren hierover 't woord. De beide eersten zijn er niet voor, dat voortaan de lossing enz. op de gronden der gemeente zonder havengelden zal geschieden, Arant al krijgt men dan f100 erfpacht, moet men misschien f 300 ha vengeld missen. Besloten wordt deze kwestie goed onder het oog te zien. Een verzoek van de schoolvereeniging op Gereformeerden grondslag om toe kenning van f 286 voor straks te geven herhalings-onderwijs, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. Hierna wordt bij eerste stemming tot wethouder gekozen dhr. h. G. Deurloo. De heer Overbeeke kreeg 2 st. De| heer Moelker 1 st. De voorzitter wenscht den heer Deurloo van harte ge luk met zijn benoeming en hoopt straks aangenaam met hem samen te werken. De heengaande wethouder Dekker wordt door den voorz. dank gebracht voor de aangename wijze van samenwerking. Het spijt hem, dat de heer Dekker nu reeds heen moet gaan, doch het verblijdt spr., dat hij blijft^ als raadslid. De heer Dekker dankt voor de gesproken woorden en zegt, dat hij steeds aangenaam heeft samengewerkt met den, voorzitter en den heer van den Berge. Het spijt spr., dat Ged. St. gemeend hebben dat hij deze functie niet mag aanvaarden, evenwel zijn hier invloeden werkzaam geweest;, die dit bewerkt hebben. Als raadslid zal hij steeds zijn beste krachten geven voor de gemeente. Weth. Deurloo dankt den voorzitter voor de gesproken woorden en hoopt steeds met B. en W. en den secretaris aangenaam samen te werken. Tot leden der gascommissie zijn gekozen dhr. Overbeeke, Dekker en Moelker. Tot leden van het georganiseerd overleg, na 3 stemmingen, de heeren Bogerd en Over beeke en tot pl.v. de heeren Moelker en Dekker. Besloten werd het salaris van den boekhouder van het Brugbedrijf met ingang van 1 Jan. '31 vast te stellen .op f 200. De heer Moelker merkt op, dat in dezen tijd verhoogingen moeilijk door den beugel kunnen, doch op grond, dat deze functionaris als gemeente-ontvan ger in zijn salaris is verlaagd, zal hij' er voor zijn. In verband met een voor stel van den heer Overbeeke, in de voorlaatste vergadering, de huren der gemeente-woningen te verlagen, stellen B. en W. voor, gezien de huren hier ter plaatse en voor dit soort woningen niet te hoog zijn, het te houden zooals het is. De heer Overbeeke meent, dat het nu 'de tijd is voor huurverlaging. Een andere verhuurder heeft de huur f0,50 terug gebracht en nu is hij er voor, dat de gemeentewoningen met minstens f 0.25 of f 0,30 worden verlaagd. Een huur van f 3,15 is voor een werkman, die in den winter slechts fll verdiend, te hoog, daar dit hem I1/2 dag van zijn weekloon zal kosten. De voorz. merkt op, dat er ook verhuurd zijn voor f2,80, waarbij dan gerekend is f 0.25 voor wa terleiding, en wat de verlaging betreft doör anderen gedaan, verwijst hij er naar, dat daar steeds woningen leeg staan en van de gemeente bijna nooit. Ook wil hij opmerken, dat indertijd door den Minister er op is gewezen, dat volgens de gegevens van; andere plaatsen de huur te Tholen te laag is. Evenwel zijn B. en W. niet gekomen met voorstellen tot verhooging. De heer Bogerd wil gaarne weten voor hoelang deze huur wordt vastgesteld? De voorz. zegt, dat deze altijd kan worden veranderd, doch dat alsnog deze huur niet te hoog kan wor den genoemd. De heer Overbeeke ant woordt, (dat zoolang deze raad niet de mentaliteit bezit, gezien de lage con- juctuur, deze te verlagen, dit ook wel zoo zal blijven. Van de regeering doet men precies hetzelfde; men wil de hu ren verhoogen en het salaris verminde ren. Dit zal blijven, zoolang de S. D. A. P. in de minderheid blijft. Dhr. Moel ker 'zegt, dat het repareeren in dezen tijd |nog niet erg laag is, en ofschoon, hij er voor is, dat men geen hooge winsten maakt op gemeentewoningen, mag hef ook geen verlies kosten en in verband daarmede zal hij tegen het voorstel-Overbeeke zijn. De voorzitter merkt op, dat' B. en W. alle kanten heb ben bezien en als het werkelijk noodig zal zijn, zal B. en W. ook met voorstel len tot verlaging komen. De heer Over beeke hoopt, dat die tijd dan niet meer ver af zal zijn. De voorz. hoopt van wel, daar het geen goed teeken zal zijn indien men moet gaan verlagen. Daar het voorstel-Overbeeke niet wordt ge steund, wordt besloten de huur te hou den zooals zei is. Hierna sluiting. RECHTZAKEN* UIT DE SCHOOL GEKLAPT. Wegens het openbaar maken van een I in besloten zitting genomen gemeente- j raadsbesluit, waaromtrent geheimhouding I was opgelegd, is het raadslid F. J. L. te I Eijsden, die deswege door de Maastricht- sche Rechtbank veroordeeld was tot f300 b. s. 2 maanden hechtenis, door het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot f100 boete. DE MOORD TE NIJMEGEN. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht een 42-jarige grondwerker uit Nij megen, de dader van den moord op den bananenkoopman R. Leuns, die hij op 7 Aug. j.l. op de Groote Markt te Nij megen vermoordde. Verdachte verklaar de, zich van het geval niets meer te herinneren, daar hij dronken was. Het O.M. eischte opneming van ver dachte in een rijkskrankzinnigeninrichting gedurende een aantal perioden van één jaar en daarna ter beschikking stelling van de regeering, indien de man weer beter wordt. Uitspraak volgt op 20 Oct. ONDERWIJS. SIRJANSLAND'. Naar abusievelijk is ge meld, dato 2 October, is dhr. M. J. de Rijke Jz. niet benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o.l. school te Steen bergen, doch aan de Neutrale school van het Ned. Herv. Weeshuis aldaar. STAVENISSE. De heer K. Kievit, on derwijzer alhier, ig Maandag met al- gemeene stemmen benoemd als hoofd der openbare school te Berkenwo'ude (bij Gouda). landbouw en veeteelt* DE SUIKERBIETEN. Het gewicht en gehalte óp 1 October j.l. van 46 monsters suikerbieten, geno men op de Zeeuwsche eilanden, bedroe gen 713 gr. per biet en 18.78 0/0 gehalte. Door vergelijking van het thans ge vonden wortelgewicht met de gemiddel de wortelgewichten op hetzelfde tijdstip der vier vorige jaren, alsmede met de overeenkomstige bietenopbrengsten en door rekening te houden met de in dit jaar met bieten beteelde oppervlakte, kan de bietenoogst in 1931 worden geraamd op 1.010.000 ton tegen 2.288.721 ton in 1928. 2.060.393 ton in 1929 en 2.137.652 ton in 1930. BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE. Merkt thans de te vellen hoornen In aansluiting met een onlangs ver schenen mededeeling over bovenstaand onderwerp vestigt het Comité ter Be strijding der Iepenziekte, nogmaals, met nadruk, de aandacht van eigenaren van iepeboomen op de wenschelijkheid, alle doode, stervende of ernstig door de iepenziekte aangetaste iepen, in den ko menden winter te vellen en de schors onschadelijk te maken door deze te ver branden of desnoods met den stam ge durende ten minste drie maanden onder water gedompeld te houden. Thans kunnen de zieke boomen nog gemakkelijk worden herkend; als over enkele weken het blad zal zijn afgevallen, is dit zelfs voor deskundigen veel moei lijker en voor den leek uiterst bezwaar lijk. Snel handelen verdient dus ten zeer ste aanbeveling; er staan hier groote belangen op het spel. kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. ST.-PHILIPSLAND. Dhr. M. den Braoer Gz. heeft zijn benoeming tot ouderling niet aangenomen. Vrije Geref. Gem. ST.-PHILIPSLAND. Dhr. Aor. v. Oeve- ren heeft als ouderling bedankt. Inzake de bevestiging van den heer W. Baay, beroepen predikant te Tholen, op Donderdag 22 dezer, des avonds 6J/2 uur, vernemen wij nader, dat aan de handoplegging zullen deelnemen, buiten den bevestiger ds. C. de Jonge van Kam pen, ds. T. Overduin van Dordrecht en ds. L. Boone van St.-Philipsland, terwijl de heer Arendse, oefenaar te Veenendaal, méde tegenwoordig zal zijn. Ds. W. Baay hoopt op Zondag 25 dezer des voormiddags 91/2 uur in het kerkgebouw aan de Vischstraat zijn in trede te doen. Chr. Geref. Kerk. Op het tweetal voor Leeuwarden komt voor ds. H. Hoogendoorn te Zierikzee. VOOR DE HUISVROUW. Wist 11 dat wel? Visch is een uitste kend voedsel, dat veel eiwit bevat, beter verteerbaar is dan vleesc'i en, al naar den tijd van het jaar, dikwijls goedKOop is. Weet u wat de goedkoope visci- soorten zijn? Luister maar: panharing, bakbokking, geep, zeewolf, spiering, schol, wijting, horsmakreel, stokvisch, zoute visch, gerookte bokking, zoute naring, garnalen en mosselen. In October zijn de volgende vischsoorten verkrijg baar: heilbot, tarbot, griet, snoek, schol, water- en sausbaas, paling, karper, forel, tong en Noordzeegarnalen. In Novem ber komt daarbij: schelvisch, bokking, panharing, spiering, kreeft en mosselen. In December komt dan de kabeljauw ten tooneele. Een stevige groentesoep voor 4 per sonen. Op 2 L. kokend water neemt men 1 a H/2 ons vermicelli of rijst, 1 'a 11/2 afgestreken eetlepel zout, 4 kleine thee kopjes vol fijngehakte groente (bloem kool, wortelen, prei, selderij, peterselie en kervel enz.)', 2 afgestreken eetlepels boter en 4 maggi bouillonblokjes. In het kokende water laat men met het zout de vermicelli of rijst gaar koken, zóó, dat de soep goed gebonden wordt. In- tusschen maakt men de verschillende soepgroenten schoon, en hakt ze zoo fijn mogelijk. Dit rauwe groentemengsel roert men door de soep en laat het alles flink warm worden (niet koken), dan roert men er de boter door en laat er de maggi-blokjes in oplossen. Het zou ons niet verwonderen, indien men vich over dit recept eenigszins verbaasde. Dit moet echter geen reden zijn om het niót te probeeren; ieder, die dit soepje proeft, zal moeten toestemmen, dat de geurig heid veel grooter is, dan bij de soep met gekookte groentenstukjes. En van de waarde, die de groente voor ons heeft, is niets verloren gegaan. HUISVROUW. verschillende ®imchtmnq AUTO-ONGELUKKEN. Zondagmiddag is op den strandboulevard te Scheveningen, een bank, waarop vier menschen zaten, door een auto omver gereden. Drie da mes werden ernstig gewond; een 'hun ner overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. De politie nam de auto in beslag. Op den Maasdijk tus- schen de gemèënten Maassluis en Naald wijk is een voetganger door een hem achterop rijdende auto overreden. De man kwam onder de auto terecht en bekwam verschillende ernstige verwon dingen. Het slaontoffer bleef bewuste loos liggen, terwijl de bestuurder zonder stoppen is doorgereden. VROUW DOODGESTOKEN. Zaterdag savond omstreeks kwart over elf ont moette te Utrecht een 28-jarige man zijn vrouw, waarmede hij sinds 3 maanden niet meer samenwoonde. Er ontstond tus- schen beiden twist, waarbij de man de vrouw een messteek in den rug toe bracht. De vrouw zakte in elkaar en overleed kort daarop. Het lijk is door de politie in beslag genomen. De dader is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. GOED AFGELOOPEN. Te Hoorn is Zondag een vliegdemonstratie gegeven door de BeierSche piloten, die daarna weer te Aerdenhout zouden vliegen. De demonstraties werden besloten met een parachutesprong van den heer Gunner- man, die voortreffelijk daalde, maar in de Zuiderzee, nabij de kust, waar fiij door een botter tijdig werd opgepikt. TRAMBOTSING. Maandagavond onge veer zes uur is nabij Vogelensang te Hal steren (N.-Br.), vermoedelijk doordat kin deren aan het spelen waren, een wagon geladen met mais van de helling gaan rijden in de richting Tholen. Op het zelfde oogenblik kwam uit de richting Tholen een goederentram aan en eerst toen de tram, die voor het nemen van de helling de snelheid had verhoogd tot vlak bij den wagon was genaderd, ont dekten de machinist en stoker het gevaar. Zij konden nog juist van de machine springen, voordat de botsing geschiedde. De machinist kwam hierbij op een hoop langs de baan liggende steenen terecht. Hij brak zijn arm en kreeg inwendige kneuzingen. De stoker kreeg geen letsel. De machinist is naar het algemeen bur ger-gasthuis te Bergen op Zoom ver voerd. Na de botsing reed de tram nog enkele honderden meters door. De ma- terieele schade is zeer aanzienlijk. Eenige wagens zijn geheel in elkaar gedrukt. AANSLAG OP Z'N VERLOOFDE. Een 26-jarige chauffeur heeft in een portieu in de Willebrordusstraat te Amsterdam twee revolverschoten gelost op een 30- jarig meisje, dat haar verloving met hem had verbroken. Daarna heeft hij het wa pen tegen zichzelf gekeerd. Het meisje had twee schotwonden, een in de 'borst en een in de rug; de man had zich in het hoofd geschoten. Beiden zijn bewus teloos en in zeer ernstigen toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. AANRANDING. Te Doetinchem is gear resteerd de 17-jarige E., die met den 22- jarigen t. H., eveneens uit Doetinchem, Zondagavond een 22-jarig meisje heeft aangerand. E. is in het bezit van den sjaal van het meisje gevonden, t. H. is te Hengelo gearresteerd. Beiden zijn ge vankelijk naar Zutfen overgebracht. DE REGENMAKER. De heer A. Veraart hoopt binnen enkele weken door een nieuw experiment met vliegtuigen van veel grooter laad- en stijgvermogen dan tot dusverre door hem waren georuikt, nogmaals in het openbaar te getuigen van zijn onwankelbaar vertrouwen in het welslagen zijner pogingen. Het blijft ze ker te lang droog naar den zin van den heer Veraart? EEN ZACHTZINNIGE ECHTGENOOTE. Woensdagmorgen ontstond in het Woon wagenkamp te Tholen ruzie tusscben het echtpaar v. d. V. Moeder de vrouw maakte zich zoo nijdig, dat zij manlief op eenige flinke meppen-met de klomp tracteerde. De heldhaftige echtvriend had hiervan niet terug en nam de beenen, d.w.z. hij pakte de fiets en maakte zich haastig uit de voeten. Eenige uren daarna kwam hij op looden voetjes zien of de onweersbui over was, doch nóch van de vrouw, nóch van de wagen en paard, was iets meer te zien. Nu had moeder de vrouw de biezen gepakt en was over de brug vertrokken naar Bergen op Zoom. Onze held als een trouw huisdier haar natuurlijk direct achterna. En dan durft men nog te spreken van het zwakke geslacht en de verdrukte vrouw! DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Een vrachtauto van de beurtschippers gebr. M. en C. van Staveren te Nieuw-Vennep, is aan den Leimuiderdijk door den trein gegrepen. De bestuurder kon de spoor baan, die op deze' plaats een bocht maakt, wegens den zwaren nevel niet overzien. De auto, een met benzine geladen vracht wagen, werd van voren gegrepen; de be stuurder werd uit de cabine geslingerd. De auto, die totaal vernield werd, werd over hem heen geworpen. De toestand van den bestuurder is levensgevaarlijk. BANKOVERVAL TE AMSTERDAM. - Dinsdagmiddag ongeveer half vijf is te Amsterdam een overval op ©en bank kantoor geschied. Voor het kantoor van de Bank-Associatie Wertheim en Gom- pertz, Koninginneweg 275, hoek Amstel- veenscheweg, stopte een personenauto, waarin volgens verklaringen van enkele personen zich vijf mannen bevonden. Drie er van stapten! eruit en gingen het kan toor Van bovengenoemden bank binnen. Het *was in het portiek schemerdonker, doch binnen brandde volop licht. In het portiek schijnen de mannen zich van maskers te hebben voorzien. Met revol vers in de hand stormden zij het kan toor binnen en dreigend met de revol vers leischten ze van den verschrikten kassier geld. Dej consternatie in 't kantoor was groot. De kassier, die geheel van streek van dit onverwachte bezoek was, zegde tegen een der mannen, dat de brandkast in het lokaal er naast stond. Deze stapte naar binnen en greep uit den kast een tasch, waarin bankbiljetten waren. Ondertusschen hielden; de anderen het personeel met hun revolvers in be dwang. - De directeur van het bijkantoor, die m Szijn privé-kahtoor zat, greep plotse ling een sigarenaschbak en slingerde deze door een ruit aan den kant van de Amstelveenscheweg. Dit deed hij om de aandacht van het! publiek buiten te trek ken. De mannen schrokken hiervan en vluchten het kantoor uit, hoewel een van de bedienden nog pogingen aan wende om de laatste man te grijpen. Dit (mislukte. De auto stond Voor de deur ien de motor was reeds aangezet. Vliegensvlug klommen de mannen erin en niet een zeer groote vaart verdwenen zij in de richting van den Koninginne weg. Het bedrag, dat is geroofd, bleek twee honderd gulden aan binnen- en buiten- landsch bankpapier te zijn, zoodat de buit voor de; mannen niet is meegevallen. tan heinde in En is een nieuw en zeldzaam record gemaakt voor het oversteken van het Kanaal. Een 21-jarige Franschman is na melijk het Kanaal overgestoken, staande óp een z.g.n. waterplank, die door een kleine motorboot werd getrokken. De tocht duurde zeven uur. Daar de ver metele Franschman slechts in een bad- costuum was gekleed, bereikte hij nage noeg bevroren de Engelsche kust. De Spaansche premier, Alcala Za- mora, heeft in de Kaer gesproken ten gunste van het intrekken der tot dusver aan de geestelijkheid verstrekte toelagen en wettelijke maatregelen aanbevolen, welke een staatsgevaarlijke werkzaam heid der religieuze orden zouden ver hinderen. Geheel Engeland, maar vooral Lon den, zijn geteisterd door een zware na jaarsmist Het scheepvaartverkeer moest geheel worden stilgelegd. Vele treinen, kwamen pnet belangrijke vertraging bin nen. Ook een optocht van Londenscne werkloozen werd door den nevel gehin derd. De stoet raakte den weg kwijt en de betoogers dwaalden urenlang ver van elkaar door de stad. De in verband met de spoorweg aanslagen in Hongarije en Duitschland ge arresteerde koopman Sylvester Matuschka heeft een gedeeltelijke bekentenis afge legd. Hij heeft na een grondig vernoor toegegeven, dat ihij aan twee mannen ecrasiet heeft gegeven, om daarmede een trein in de lucht te laten vliegen. De namen dezer beide mannen heeft hij aan de politie medegedeeld, doch voorloopig worden ze geheim gehouden, teneinde het verdere onderzoek te vergemakke lijken. Wie in de Vereenigde Staten zijn quantum alcohol wil genieten, moet daar wat voor over hebben. In het afgeloo- pen fiscale jaar zijn in de Unie 62.902 lieden gearresteerd wegens drankverbods overtredingen. Er vielen 30.103 veroor deelingen tot gevangenisstraf (van ge middeld '224 dagen) en 36.341 bOetes(van gemiddeld 154 dollar). De jury! te Tubingen heeft den slo tenmaker Beyje uit Engelsbrand wegens drievioudigen moord driemaal ter. doofl veroordeeld en wegens doodslag tot 8 jaar gevangenisstraf met verlies van de burgerlijke rechten. Beyle had in het laatst van Maart zijn schoonouders, zijn vrouw en zijn! achtjarig zoontje met bijl slagen gedood. mmmmm stukken* Buiten verantiooordel{jkheid der redactie). Copie wordt niet teruggezonden. R. I. P. DE GRIPPE. Bepaald komisch heeft de geschiedenis van dit verkeersobstakel zich afgespeeld en is deze wel merkwaardig genoeg om haar even te boekstaven. Was het namelijk al circa geen jaar dat wij dat ding bezaten en leek het niet of ons Gemeentebestuur er een waar genoegen in schiep om iedere automo bilist (al die bonderden die met het snel-veer te Zijpe hier zijn geweest neb ben er zich óók aan kunnen verlusti gen!!) van den ellendigen toestand waar in onze straten zich bevinden, daar ter plaatse eens extra te overtuigen? Hoe het zij, de grippe kwam er, was, er en bleef er totdat.... (en dat kan ons tot leering strekken!) iemand in Uw blad, per dichterlijke ontboezeming nog wel, op. opruiming van onze grippe aandrong. En ziet.... dat schijnt geholpen te heb ben want reeds gister is men ter plaatse al aan 't plaveien getrokken, de grippe is foetsie en de pret is uit!! We hebben 't „say it with flowers",, maar hier in onze veste geldt voor succes 't„say 'it with poems!" En dus nu maar aan het dichten op bulten, kuilen als granaattrechters, knik ken en krikkemikken en wat niet al, die ons Gemeentebestuur ons nog legio in onze hoofdstraten étaleertü Zierikzee, 13-10-'31. mmKAnoor. ONGELUKKEN. WINSCHOTEN (V.-D.). Dinsdagmiddag is het zoontje van den heer Verbaart te Heiligerlee pp den straatweg aldaar door een auto gegrepen en op slag gedood. Den 'chauffeur treft geen schuld. ARNHEM (V.D.) Toen de 33-j. dienst bode A. K. uit Velp zich Dinsdagavond na een bezoek aan haar familie te Arn hem, per fiets huiswaarts wilde begeven, kreeg haar fiets, die slecht^ voorzien was van een handrem, op de helling van de Dr. Schaepmanlaan een dusdanige vaart dat zij onder aan de helling tegen een bumper van een auto botste, welke zich langs den Roosendaalschen weg in de richting Roosendaal bewoog. Haar fiets werd totaal vernield. De vrouw werd op advies van een arts per auto naar het Velpsche ziekenhuis vervoerd, waar zij is overleden. WIERINGEN (V.-D.). Bij het visschen op !den aanlegsteiger op het opgespoten eiland Breezand aan den afsluitdijk der Oever-Friesland viel het 13-jarig knaapje A. Klein van den steiger in zee en ver dronk. Het lijkje is een uur later opge haald. Hét bijna 4-jarig dochtertje van den heer J. Rengers kwam onverwachts te vallen en geraakte met haar hoofdje onder het wiel van een met mest ge laden kar. Het hoofdje van het meisje werd verpletterd en zij was op slag dood. GELDROP (V.-D.). Woensdagmorgen is de weduwe Verstappen, op wie op 5 October j.l. een poging tot roofmoord door- zekere J. van S. werd gepleegd, aan (de gevolgen van de hierbij plaats gehad hebbende worsteling, overleden. de invoer van belgisch brood in limburg. MAASTRICHT (V.-D.). De invoer van Belgisch brood tegen een veel lageren prijs dan het inlandsche, dat door de Tarwewet aan bepaalde voorschriften is gebonden, neemt inj het Zuiden van Lim burg met den dag toe, zoodat verschei dene bakkers, wegens minderen verkoop reeds ontslag aan gezellen hebben moe ten geven. In verband daarmede hebben Dinsdagavond te Maastricht zoowel de katholiek als modern* georganiseerde bak kersgezellen vergaderd en onderschei denlijk aan den Minister van Arbeid en aan dien van Binnenl. Zaken en Land bouw telegrammen gezonden, waarin zij dringend om ingrijpende maatregelen vragen. De georganiseerde bakkerspa troons nemen voorloopig nog een af wachtende houding aan. KRASSE MAATREGELEN IN SPANJE. MADRID (V.D.) Na een zitting die 14 uur duurde heeft de Spaansche Cortes met 178 tegen 59' stemmen besloten tot uitwijzing der Jezuiten uit Spanje en inbeslagneming van de eigendommen der Jezuïtenorde. Een afzonderlijke wet voor de andere religieuze Orden en gemeen schappen zal worden uitgevaardigd, waar in hun het geven van onderwijs en het aan den Staat onttrekken van hun be zittingen wordt verboden. Deze wet zal de mogelijkheid bevatten alle kerkgoede ren te cönfiskeeren. In de Grondwet wordt tevens vastgelegd dat de begroo ting geen posten voor kerk en eere- dienst zal bevatten. overstroomingen; in japan. LONDEN (V.-D.). Te Kyoësji werden tengevolge van den storm groote opper vlakten land onder water gezet. Meer dan 1000 woningen zouden gevaar loo- pen en alle verbindingen met Kobe zijn verbroken. Een visschersboot met 10 op varenden wordt vermist. De „Osaka Mainichi" meldt, dat tengevolge van de overstroomingen in het district Mye op het Japansche hoofdeiland Hondo onge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5