SS m llw. bïieoenbw De Landlooper ,m ci ABONNEMENT; Maandag 12 Oct. 1931. zierjkzeesche courant. D®8®jeDE?0ozLQAu£ ADVERTENTIE N inzending Advertentiën BUITENLAND. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. 52,50 HOOFDPRIJS Prijs p. 8 maanden 1/1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode No. 12219 [.-Redacteur M. J. KOSTEN van 1—3 regels 60 cti., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Uiterlijk 10 aar op doodag oitgaaf Gevonden voorwerpen Een stuk zeep, portemonnaie met in houd, molorsleutel/ fietspomp, radiateur- dop, kindertaschje, band van een man tel, vulpotlood, vulpen, vingerring, paar handschoenen, Engelsche sleutel, kinder- rok, halskettinkje, twee strengen sajet, twee rijwielsleutel, vier schroefbouten, sleutels. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. De Chineesehe oregeering heeft Zater dagmiddag den secretaris-generaal van den Volkerenbond telegrafisch een rap port van den gezant te Tokio gezonden, waaruit blijkt, dat de Chineesehe ge zant te Tokio in den loop van den dag de Japansche regeering een nota van ultimatieven ciard heeft overhandigd. Daar tot dusverre geen antwoord van de Japansche regeering ontvangen is op de idiverse nota's! aan Japan gericht, heeft de Chineesehe gezant te Tokio thans opdracht gekregen de Japansche regee ring te verzoeken: 1. Onmiddellijk mede te deeien, welke plaatsen nog in den loop van de week ontruimd en aan de Chineesehe overheid uitgeleverd zullen worden. 2. nog in den loop van den lOden Octo ber telegrafische orders te geven aan de militaire commandanten tot ontrui ming. De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft dit rapport van de Chi neesehe regeering onmiddellijk doorge zonden naar de regeeringen der in den Raad vertegenwoordigde mogendheden en aan de Amerikaansche regeering. Ofschoon men te Washington van den ernst van den toestand^ volkomen over tuigd is, aarzelt de Amerikaansche re geering om geheel alleen de rol van bemiddelaar op zich te nemen, daar ten slotte het besluit, op welks overtreding China Zich beroept, door den Volken bond is genomen. Te Tokio is men tegen tusschenkomst door (den Volkenbond, die Dinsdag bij eenkomt, omdat Japanvan meening is, dat idc V. B. onvoldoende op de hoogte is van den historischen achtergrond der Mandsjoerijsche kwestie. Regeering en leger gaan accoordi wat de rechtvaardig heid van de Japansche aanspraken be treft, doch -niet t. a. v. de methode tot regeling ervan. In verband met den gespannen toestand hebben de Japansche consulaten en de in Mandsjoerije gevestigde Japansche on derdanen opdracht gekregen, zich ge reed rte houden om Mandsjoerije te verlaten. ZIERIKZEE. In de laatstgehouden ver gadering van de restauratieeomm. voor het Raadhuis te Veere is het definitieve ontwerp voor de door H. J. Etienne te vervaardigen bouwpenning vastgesteld. Op de voorzijde komt het Raadnuis met een randschrift, op de Keerzijde de drie wapens van Nederland, Zeeland en Veere, met de twee in dit geval wel zeer toepasselijke spreuken „Je Maintiendrai" en „Luctor et Emergo". De middellijn wordt 60 m.M., zijnde dit het formaat, dat de Ned. vereeniging voor penning kunst den laatsten tijd ook toepast. De penning zal worden geslagen door de Koninklijke Begeer te Voorschoten. Wat mocht de oorzaak zijn, dat zoovelen Zaterdagavond het circus „Roy al", aan de Balie, vulden? Was het ide 3 door IVANS. HOOFDSTUK II. De landlooper. Een oogenblik dacht onze vriend er over, de hondenkar na te loopen, om aan „Bruintje" te vragen, wat die laat ste, niet heel vroolijke, uitlating van hem te beteekenen had. Maar hij wist, dat Bello, als 't erop aan kwam, ge weldig beenen maken kon, en uit de snelheid, waarmede de kar voortrolde, meende hij te mogen opmaken, dat de hond, hierin waarschijnlijk de meening van zijn meester weerspiegelend, vónd dat het erop aan Kwam. Hij besloot dus de boeren, die hij in de weide aan den overkant zag, niet op een wedloop te vergasten, maar hervatte zijn wande ling langs de rivier, in de richting van de stad. Misschien had hij een kwartier geloo- pen, daarbij steeds nadenkende over de beteekenis van Bruno's laatste woorden, toen hij, links van zich, geritsel in de struiken hoorde. Een oogenblik later ver scheen de landlooper, die de oorzaaK van Bruno's ongeval geweest was, naast hem op den weg. De man scheen er behagen in te scheppen, plotseling en zonder waarschuwing op te duiken. Ook Fred schrikte van zijn onverwacht ver schijnen, maar gelukkig was er nu geen Gorgel zonder glos en water gorgel droog met i 25, 45 en 65 ets. beschaafde indruk van het geheel, de gevoerde reclame, of het nog steeds weer bizonder bekorende, dat van een goed paardenspel uitgaat? Mogelijk waren alle genoemde factoren aanwezig. Feit is, dat de ruime tent meer dan vol was. Met pittige muziek van een goed orkestje werd het pro gramma geopend, welke „band" den ge- heelen avond de verschillende nummers niet onverdienstelijk illustreerde. Pauze werd niet' gehouden. Steeds zorg de (de directie voor afwisseling, zoodat niemand 'zich behoefde te vervelen. Tot het laatste nummer toe bleef de aan dacht geconcentreerd op, de artisten, men- schen en dieren. Goed werk is geleverd! Zoowel wat de dressuur betreft, als de acrobatische oefeningen van de dames èn heeren. (Het nummer koorddansen bleef achter wege; mogelijk komt dat op een der volgende voorstellingen). Het publiek was gul met Zijn applaus, vooral voor de twee komieken ©n de nummers acrobatiek. Het sprekende paard, dat nog altijd „Norma" heet, bleek nog steeds verstan dig en profetisch, tot groot vermaak van de luisteraars. Het geheel maakt een heel beschaafde indruk en we durven gerust een bezoek aan „Royal" aanbevelen., Men zal er geen spijt van hebben.' Gaarne vestigen wij de aandacht, speciaal van de winkeliers, op de elders in dit blad voorkomende advertentie van Vreemdelingenverkeer, voor de te hou den Algemeene Vergadering. V. V. V. stelt zich voor een winkel week te organiseeren wat, gezien de resultaten van verleden jaar, zeker in de smaak zal vallen. Noodig is echter dat de winkeliers hun volle medewerking verleenen, waarom wij hen opwekken Woensdag a.s. deze vergadering in groote getale te bezoeken. De gewone jaarlijksche collecte ten bate van het vredeswerk voor het Ned. Roode Kruis, zal in deze gemeente ge houden worden op Woensdag 21 en Don derdag 22 Oct. a.s. Wij wekken icanze lezers gaarne op, het zegenrijke werk, dat het Roode Kruis zich tot taak heeft gesteld, naar vermogen te steunen. Wij vestigen gaarne de aandacht op de hier op Dinsdag 13 October te hou den jaarlijksche collecte ten behoeve der Vereen, tot werkverschaffing aan hulp behoevende blinden. Te meer doen we hier een beroep op de milddadigheid onzer ingezetenen, om* dat deze vereeniging, die 160 ongelukki- gen, wier levenspad aldoor door de duis ternis leidt, aan het werk moet houden, maar door den minder gunstigen tijd in nood gaat verkeeren. Naar aanleiding van het in ons Vrijdagnummer opgenomen hoofdartikel „Het verkeer van Schouwen-Duiveland met overig Nederland", hebben we ons gewend tot den voorzitter van het actie comité en hem de vraag gesteld: Ligt hot in het voornemen van uw comité, gezien het succes dat het tot nu toe boekte, de actie verder voort te zetten? Zeker wel, luidde het antwoord, mits door de vele belanghebbenden voldoende en duidelijk d.w.z. in den vorm van bijdragen, blijk wordt gegeven, dat ver- de actie op prijs gesteld wordt. Het comité verzond een 150 circulaires aan belanghebbenden zoowel binnen als buiten ons eiland. Hierin wordt in 't kort uiteengezet, welke plannnen het co mité koestert en wat voor de verwezen lijking dier plannen noodig is. hond om ter zijde te springen en geen kar om te kantelen! „Goeienmorgen, jongeheer!" zei de man en tikte aan z'n havelooze pet. „Goeienmorgen!" antwoordde Fred, zijn stap versnellende en daarbij den man van terzijde goed opnemend. Hij was groot en grof gebouwd, maar tevens mager. Zijn wangen waren inge vallen en boven zijn donkere oogen welf den zich een paar zware, halfvergrijsde wenkbrauwen. Gunstig was zijn uiterlijk zeker niet, maar toch was er in de wijze, waarop hij zijn hoofd droeg en ip den toon van zijn stem iets, dat bewees, dat /deze man betere dagen gekend moest hebben. „U schijnt het niet prettig te vinden, wanneer ik naast u loop" zeide hij met een harden lach. „Ik zou liegen, als ik ja zei" luidde het antwoord; en Fred, die hoewel hij niet bang was uitgevallen z'n nart toch wel 'n beetje sneller voelde klop- ppen, legde er nog 'n pasje op. „Mijn kleeding is zeker niet mooi ge noeg" hoonde de ander. „Dat zou me niet kunnen schelen!" antwoordde Fred. „Maar het ergert me, dat u daarjuist weggeloopen is". „Ik bèn er toch weer en u hadt den jongen toch op het droge". „Zóó lang hebt u dus nog gewacht!" zei Fred, met onmiskenbare verachting in zijn stem. En daarop zwegen zij alle twee. Wat wilde deze man eigenlijk van hem? dacht Fred. EEN PRACHT FIETS! Te meer verdient zulks de aandacht, waar straks duizenden zullen worden be steed aan, zacht gezegd, minder noodza kelijke werken en aan de overzijde van Zijpe een arbeidsveld ligt, waar vele werkeloozen te werk gesteld zouden kun nen worden, waarvan de kosten voor een groot deel door de belanghebbenden zelf worden betaald in den vorm van wegen belasting. STUKKEN RAAD ZIERIKZEE. De volgende mededeelingen en voor stellen worden den leden van den raad op Dinsdag 13 October a.s. ter beslissing voorgelegd: Barak besmettelijke ziekten. Met het bestuur van het Ziekenhuis te Noordgouwe hielden de heeren S. Hage, C. J. Boogerd en W. G. Boot op 22 September j.l. een bespreking met den geneeskundigen inspecteur voor de Volksgezondheid, inzake de eventueel te bouwen centrale barak voor besmette lijke ziekten bij het ziekenhuis te Noord- gouwe. Het resultaat van deze bespreking is geweest, dat de drie heeren werden ge machtigd, aan de verschillende college's van B. en W. van de onderscheidene gemeenten op Schouwen-Duiveland, te verzoeken, wel te willen mededeelen, of in beginsel kan worden besloten tot me dewerking aan de oprichting van zoo'n centrale barak. Het ligt voor de hand dat hierdoor de eventueel in Zierikzee bestaande ba rak voor verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten zou komen te ver vallen. Vóór 15 October wordt antwoord ingewacht. Vergoeding over 1929 bijz. scholen. De vergoeding voor de bijzondere school in 't Vrije wordt ter vaststelling voorgedragen op f3543.95; voor de R.-K. parochiale school f 1880.34. Driejaarlijksche uitgaven bijz. scholen. De driejaarlijksche uitgaven voor de bijzondere school in het Vrije worden ter goedkeuring aangeboden op f8948.45; voor de R.-K. parochiale school op f 5786.85. Restitutie vergunningsrecht. Wed. J. L. Stroo'bant—van Bezooijen en de Wed. O. S. Verwer—Schouten vra gen restitutie van te veel betaald ver gunningsrecht. B. en W. stelle^ voor aan eerstgenoemde f 18.75 te restitueeren en aan de laatstgenoemde f 31.25 over de itwee kwartalen van het vergunningsjaar 1931—1932. Vergoeding reiskosten. Bij besluit van B. en W. van 17 Aug. j.l. is benoemd tot tijd. onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de U.L.O.- school, mej. A. van Leersum te Zonne- maire. Deze onderwijzeres verzoekt ver goeding van reiskosten. Aangezien het zeer moeilijk is om in deze vacature te voorzien, adviseeren B. en W. om voor vergoeding aan reiskosten voor dit spe ciale geval f 50 per jaar toe te kennen. Verpachting visscherijperceelen, B. en W:. doen den raad toekomen een schrijven van L. Lindenbergh Cz., oester handelaar te Wemeldinge, waarin hij ver zoekt, teneinde moeilijkheden te voor komen op het gebied der visscherij, om het aan hem voor de schelpdierenvis- scherij verpachte perceel, ook te ver pachten voor alle schaaldierenvisschenj. Was 'teen struikroover, die straks z'n geld of z'n leven eischen zou? ,Maar daartoe was deze weg nu juist niet de geschikste plaats! Wat wilde hij dan? „Ken je dien jongen, dien je uit het water gehaald hebt?" vroeg zijn zon derlinge begeleider plotseling. „Ik heb wel eens met 'm gesproken". „Dat dacht ik al: voor onbekenden doe je zulke dingen niet!" „Dat heb ik aan jou gemerkt!" zei Fred verontwaardigd. „U hadt hem erin geholpen en 't was behoorlijk geweest, wanneer u er hem ook uitgeholpen hadt". „Ik kan niet zwemmen" zei de man droogjes. „En ik zag immers, dat u 't al deedt". Fred haalde de schouders op, maar zeide niets meer. „Waar woonl-i?" klonk het opnieuw naast hem. Zou de man iets tegen Bruno of tegen diens moeder in den zin hebben? [Men zei immers, dat „de heks" aardig met haar groentenhandel verdiende en dat ze wel eens 'n sommetje geld in huis had. „Dat gaat u niet aan!" antwoordde hij brutaal-weg. De man lachte. „U schijnt me niet erg te vertrouwen" zeide hij. „Maar dat kan ook moeielijk anders. Adjuus, jonge heerl" En even onverwachts als hij gekomen was, sloeg hij een voetpad in, dat, naar links, door het struikgewas en later door het hooge geboomte voerde. Met een zucht van verlichting zag Fred hem gaan. U zult een dezer dagen een exemplaar der nieuwe prijsvraag - welke U slechts behoeft in te vullen - ontvangen. Vraag meerdere gratis-exemplaren voor deelnamebij Uw winkelier, lederekooper van een pond Sanella, kan door deel name den hoofdprijs of één der andere 1190 geldprijzen winnen. Bovendien ont vangt iedere deelnemer in December een Verkeerskalender. f B. ©n Wl. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. B. en W. stellen verder voor aan J. Kouijzer een perceel in de „Val" onder hands te verpachten als mosselver water plaats tegen een jaarlijksche pachtsom van f15. Voorts aan L. Otte, een per ceel voor dezelfde doeleinden, eveneens in de „Val" gelegen, onderhands te ver pachten voor f 15 per jaar. Rekening gasfabriek 193 0. De baten bedragen f 111.464.855, de las ten f 107.021.63, zoodat het batig saldo f4443.225 bedraagt. De kapitaalsinkomsten wijzen in ontvang aan f 59533.765, in uit- - gaven f 28889,47, zoodat hiervan het voor- deelig saldo f30644.295 bedraagt. Gemeenterekening 193 0. Wat den gewonen dienst betreft, be dragen de ontvangsten f 326.689.28, de uit gaven f315.368.185, zoodat het goed slot f 11321.095 bedraagt. De ontvangsten van den kapitaaldienst bedragen f 79891,505, de uitgaven f79747.75, zoodat het goed slot hiervan f143.755 is. Subsidie geitenfokvereen. De geitenfokvereen. verzoekt toeken ning van een jaarl. subsidie uit de ge meentekas voor f 15. Bij dit verzoek is de rekening en begrooting dier ver eeniging overgelegd, terwijl van het Be stuift* der Prov. Ver. tot verbetering van het geitenras is bijgevoegd een schrij ven, waarin toekenning van de gevraagde subsidie wordt aanbevolen. B. en W. achten geen termen aan wezig aan het verzoek te voldoen, maar waar er vanwege de Provincie aan der gelijke vereenigingen subsidie wordt ver leend, stelt het college voor op het verzoek afwijzend te beschikken en adres sante in overweging te geven zich met een verzoek te wenden tot de Provincie Zeeland. En nu eerst bemerkte hij, dat er van den anderen kant een politie-agent kwam aanwandelen. Men was hier al dicht bij de stad. Alleen het groote kerkhof lag nog tusschen hem en de eerste rij huizen. En vlak achter het kerkhof voerde een breede brug naar de oude stad, waarvan, aan deze zijde, nog overblijfselen van de wallen stonden. „Met wien liep je daar, meneer?" vroeg de veldwachter, hem staande hou dend. Het deed Fred goed, na het ongepaste „jonge heer" van den landlooper, nu het „meneer" van dezen dienaar der open bare macht te vernemen. „Ik ken den vent niet: de een of an dere landlooper, die voor 'n half uur den hond van Bruintje aan het schrikken maakte, zoodat de jongen uit z'n auto in |de rivier rolde". „Toch geen groot ongeluk?" i^Welneenl Ik haalde hem er bij z'n haren uit". „Ja, uw broek is nog heelemaal nat!" Constateerde de politie-agent. „De zon heeft' 't al vrijwel opgedroogd. Om die haren te pakken te krijgen, moest ik 'n' eindje de rivier in". „Welzoo, meneer! Wilt} U mij eens pre cies vertellen, wat er gebeurd is?" Fred had et nu spijt van, dat hij over Zijn nat avontuur gesproken had. Maar er was niets meer aan te doen. Hij ver telde zijn avontuur zoo kort mogelijk. „Toch geen kwaadwilligheid van den kant van dien landlooper?" vroeg de politie-agent. x. Aankoop van grond. A. v. d. Wekken Jz. vraagt van de gemeente te mogen koopen het aan hem verpachte perceel grond aan de Grachtweg bij den Zandweg. Met den gem.-bouwmeester, die hierover advies uitbracht, zijn B. en W. van meening, dat het gewenscht is om de volledige zeg- gingsschap over dit perceel te behouden, waarom zij dan ook voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken. LICHT. Niet zuchten, niet klagen, De tegenspoed dragen Met wijsheid en moed. Als 't duister zal zwichten, De morgen gaat lichten, Wordt alles weer goed. Er komen, na 't lijden, Weer betere tijden; Vertrouwt en weest sterk. Wat rampen U raken, Uw taak nooit verzaken, Volhardt in Uw werk. Hoe donker dei dagen, Wat zorgen U plagen, Blijft trouw aan Uw plicht Straks rijst uit het duister, In zomerschen luister, Het stralende licht. SEROOSKERKE. De Centrale Vereeni ging voor Reizende Bibliotheken zond voor de aanstaande winter wederom een van haar vele reizende bibliotheekjes, be vattende een 100-tal nummers, zoowel voor volwassenen als voor de jongeren. Op verschillend gebied kan ieder lezer iets van zijn gading vinden. Romans, tijd schriften, populair wetenseh. werken enz. Het is te hopen, dat het streven dezer instelling weer de waardeering zal vin den, die het zoo ruimschoots verdient. „In het geheel) niet: het was louter toe val". „Nou, je hebt je kranig gehouden, me neer 1" „Dat moet je dien brutalen boeren maar 's aan 't verstand brengen" Zei Fred. „Die hebben mij op den koop toe nog voor den gek gehouden". „Ruwe menschen, meneer, ruwe men- schen!" antwoordde de veldwacnter. „Er is 'n Zigeunerkamp in de buurt Met dat volk moet je altijd oppassen". „Maar die man was stellig geen Zi geuner". „In zoo'n kamp huizen ook nog wel andere boeven, meneer! Tn elk geval moet ik straks rapporteeren *wat er gebeurd is". De man knikte/ en ging zijns weegs. Het gevolg van 'smans „rapporteeren" zullen wij straks zien. Toen Fred thuis kwam, vond hij daar de koffietafel juist gedekt. „O, bèn je daar!" begroette tante Wenda 'n beetje snibbig. Deze tante was een jongere zuster, van Fred's lang gestorven vader. Zij was getrouwd met Mr. Van Setten, ad vocaat en procureur in de stad, waarvan wij de ligging! beschreven hebben en waar een Rechtbank gevestigd) was. Ook Fred's moeder was gestorven, toen deze nog een kind was, en Oom Van Setten was zijn voogd, dié) hem dadelijk na den doo)d van zijn ouders in huis genomen had* (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 9