vandaar dat overal èebruikt wordt! Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD lilt Stad en Provinoie. behoorende DIJ dl vu Vrijdag* 25 Sipt. 1831, ia. 12212. THOLEN. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Dinsdag 22 Sept. Voorzitter mr. A. J. van der Hoe ven. Afwezig de heeren Wagemaker en Gaossen. Op een vraag van den voorzit ter, de agendaj te behandelen volgens de punten daarop vermeld, stelt de heer Overbeeke voor, punt 8, verlaging van den gasprijs, te schrappen, daar de gas commissie in deze kwestie niet is ge hoord. De voorz. zegt, dat niet noodig te (hebben geacht, doordat er een nieu wen raad is, er ook momenteel geen gascommissie ijs, daar deze nog moet worden benoemd. De heer Overbeeke meent, dat die reeds benoemd had moe ten zijn. Dart was vast niet met een voor stel gekomen als dit is, daar het onbillijk is. De gascommissie en R. en W. vormen de directie der gasfabriek en niet R. en W. alléén. Nu moet men maar ingaan op hetgeen de burgemeester in het hoofd heeft gezet. De voorzitter acht dit een insinuatie, daar hijf in de 7 jaren dat hij hier is, heeft» getoond, dat dit niet zoo is. De notulen van' 1 Sept. j.l. acht de heer Overbeeke niet juist. Daar staat, dat de heer Wagemaker heeft gezegd, dat hij met zulke lieden als in deze raad zitten, niet wil mede gaan. De heer Wagemaker heeft gezegd, dat hij met zulke lui als in het nieuwe college zitten (B. en W.) niet meer kan samenwerken. De voorz. merkt op, dat het de gewoonte is, als iemand in drift) iets heeft gezegd, dit niet woordelijk wordt opgenomen, doch de bedoeling eenigszins wordt weergegeven, temeer omdat de notulen niet op sensatie mogen berusten. De heer Overbeeke meent, dat het wel moet worden opge nomen. De heer Wagemaker heeft deze woorden bewust gezegd, en het bewijs hiervan is, dat, toen de voorzitter hem verzocht, deze woorden) in te trekken, hij dit weigerde, en er zelfs aan toevoegde, dat hij wel eens terug wilde komen op iets van 18 jaar terug. De heer Deurloo kan wel met deze notulen medegaan. De heer van den Berge blijft echter liever buiten beschouwing, terwijl de heer Bo gerd opmerkt, dat, indien de heer Wage maker soms hem persoonlijk of de St.- Geref.. partij heeft bedoeld, hij hem dit j wel wil vergeven, daar hij wel begrijpt, dat )de heer Wagemaker nu spijt heeft van zijn driftige uitdrukkingen. De heer Overbeeke merkt op, dat, als de heer Wagemaker fatsoenlijk was geweest, hij ook wel zijn woorden had terug ge nomen, doch daar hij dit niet heeft ge daan, moet ook worden opgenomen, het geen hij heeft) gezegd. Weth. Dekker weet niet wat beter is te doen, zoo laten of anders stellen, evenwel weet ieder wel wat toen gezega is en daarom is het maar het beste, de notulen te laten zoo als 'ze zijn. De heer Overbeeke trekt zijn voorstel in, waarop met algem. st. deze notulen worden goedgekeurd. In de oommissie tot toelating raadsleden worden, bij stemming, benoemd de hee ren Deurloo-Bogerd en Overbeeke. De geloofsbrieven zullen worden nagezien na afloop der agenda. Bericht van be- danken als raadslidj is'ingekomen van de i heeren Goossen en1 Wagemaker, met ver zoek hen te plaatsen onder aan hun lijst. Op een vraag van den heer Over beeke, antwoordt de voorz., dat dit laat ste niet meer mogelijk is. Ingekomen is een verzoek om schadeloosstelling door dhr. P. Mees, daar hij pp 18 Aug. j.l. door weth. Goossen is aangenomen in gemeentedienst en hijl eenige weken later onverwachts is ontslagen. De voorzitter merkt op, dat Mees hierop geen rechten heeft, daar hij) op dezelfde wijze te werk is gesteld als meerdere werkeloozen. De heer Overbeeke betwijfelt; het, of hetgeen de voorz. zegt, wel geheel en al juist is. Mees is niet aangesteld door de be middeling, doch door) weth. Goossen, dus dat werk kan niet worden 'beschouwd als werkverschaffing, temeer daar de Heer daar aan ook werkzaam is en deze niet is bedankt. Ook wil hij nog zeggen, dat de Heer f 0,30 per uur kreeg en Mees slechts f 0,25. Evenwel zijn ze met 1 Sept. gelijk gesteld. Spr. acht, dat dit ook zeer onbillijk) is geweest, daar beiden aan hetzelfde werk waren en gelijk be loond moesten worden. Gaarne wil hij van den voorz. als rechtskundige, weten of Mees recht heeft op schadevergoeding. Heeft hij dit niet, zal hij er voor zijn het verzoek af te wijzen, doch indien er rechten zijn, moeten die hem ook wor den toegekend. De voorz. zal over recht niets zeggen, wel wil hij opmerken, dat indien dit voortaan zoo zal moeten gaan, van de werkverschaffing) niets zal terecht komen, daar hiji vreest, men dan telkens met |deze' eisoh zal komen. Echter wil hij Idhr. Overbeeke zeggen, dat weth. Goossen indertijd wel ter dege bij dhr. Blaas is gaan informeeren. Hieruit volgt, dat het ,ooW werkverschaffing is geweest, daar hij door de bemiddeling is ge plaatst; ,ook wil hij nog opmerken, dat indertijd Mees na zijn ontslag B. en W. dank heeft gebracht, dat door hun toedoen hij direct is te werk gesteld bij het leggen van0 den kabel der P. Z. E. M. De heer Overbeeke merkt op, dat indien het dan zoo is gegaan, Mees ook geen enkel recht heeft, waarop met alg. st. het verzoek wordt afgewezen. Inzake een verzoek van de visschersvereeniging „Helpt Elkander", tot het plaatsen van oen schuilhuisje, zegt de voorz., dat dit DE SLUITING! VAN DE LONDENSCHE BEURS veroorzaakte een zeer grooten toeloop in het finaneieel oentrum der Engelsohe hoofdstad. Yoor de gesloten deuren in Throgmortonstreet vormde zich al dadelijk een groote menigte, die den toestand druk besprak reeds door B. en W. is geregeld en het geplaatst zal worden aan het stoomboot loodsje. Van def afd. Land- en Tuinbouw- arbeiders, is een verzoek, wel te willen 'bevorderen, dat straks zal worden voor zien in de komende werkeloosheid. De voorz. merkt op, dat B>. en W. in deze kwestie diligent zijn en reeds een en ander in studie hebben genomen, zoodat dit best in orde zal komen. Gezien deze toezegging, kan de heer Overbeeke zich hiermede vereenigen, evenwel meent hij, dat er wel eenige aardige dingen in dit verzoek voorkomen, weikei wel onder het oog mogen worden gezien. De voorz. zegt, dat deze zullen worden bezien en in overweging zullen worden genomen. Besloten wordt een gedeelte van 't con cept, verhuring gemeente-woningen, aan te houden tot een volgende vergadering, daar dhr. Overbeeke) gaarne de huur van sommige perceelen wil hebben herzien, daar een huur van f 3,15 veel te hoog is voor een arbeider. Besloten wordt den gemeente-ontvanger een periodieke ver hooging toe te kennen van f 90. In ver band hiermede, merkt dhr. Overbeeke op, dat juist deze ambtenaar, waarvan gezegd mag worden, dat hij bekwaam is voor zijn werk, de eenige is, die door de nieuwe regeling wordt gedupeerd, daar hij in zijn maximum in totaal f 120 zal worden gekort en waar nu het ambte naren-reglement spreekt, dat een ijverig en bekwaam ambtenaar bizonder mag worden beloond, acht hij het billijk, dat de pntvanger op zijn maximum wordt gebracht. De voorz. acht dit een sympa thiek voorstel, doch meent, dat 't beter is, dat B,. en W. dit eerst behandelen en in een volgende vergadering met een voorstel komen. Aldus besloten. Met de stem van den,' heer Overbeeke tegen, wor den de rekeningen der gemeente-bedrij ven en instellingen van liefdadigheid, goedgekeurd. De commissie had geen aanmerkingen, alleen zag zij gaarne toe gelicht een post van f 20,46, gebruikt voor het gymnastieklokaal. Dhr. Over beeke zegt, dat' hij weinig wijs kan wor den uit hetgeen de commissie opmerkt, daar hij geen cijfers heeft gehoord en deze ook niet weet, daar hij altijd uit de commissie is geweerd. Ook als lid der gascommissie zag hij gaarne, dat ook een en ander over de gasfabriek was gezegd, daar hij gaarne zou weten of de commissie heeft opgemerkt óf de begrooting der fabriek over 1930 over eenkomt met de rekening? Als voorz. der commissie deelt weth. van den Berge mede, dat alles bizonder accuraat is na gezien, gecontroleerd en in orde is be vonden. De heer Overbeeke: Hebt U ook gezien, dat het bedrag per branduurvan 3 zes tiende cent voor de straatverlichting is terug gebracht op 1 ct. minder. Weth. Dekker zegt, dit te hebben gezien. De voorz. merkt op, dat dit niets bizonders is, daar een en ander berust op de af- en overschrijvingen. De heer Overbeeke betwist B. en W. het recht hiertoe, daar noch de gascommissie, noch de raad hier in is gekend. De voorz. zegt, dat dit indertijd wel terdege in den raad is behandeld. De heer Overbeeke zal dan gaarne dit besluit zien en indien het er is, betwijfelt hij, of het. dan wel zoo ge weest is. De heer Bogerd vraagt, waar voor die f 20.46 Zijn gebruikt? De voorz.: Voor gas, kolen en een ballon. De heer Bogerd meent, dat als deze menschen zich opmaken om voor hun plezier te gaan gymnastiseeren, zijl dan ook zelf de kosten maar moeten betalen en dit niet mag gebeuren uit de gemeentekas. De voorz. zegt, dat) dit zoo reeds jaren terug al gebeurd en men deze kosten moeilijk op hen kan verhalen. Vervolgens stellen B. en W. voor een subsidie te geven aan „Olympia" van f150, aan de vereeniging tot bestrijding van drankmisbruik van f 25 en aam de schietvereeniging „Wilhel- mina" f75, dit laatste evenwel met deze restrictie, dat deze gelden alleen mogen worden gebruikt voor onderhoud der schietbaan. De heer'Overbeeke zegt, tegen de laatste post te moeten zijn. Elk jaar heeft hij er tegen geageerd en 't vorige jaar had hij succes, dat deze post niet werd toegestaan, ook met medewerking van het thans zittend college. Spr. acht de houding der wethouders in dezen zeer vreemd en zal zijn stem altijd blij ven verheffen tegen een vereeniging die moord ©n verderf leert. De voorz. zal niet in discussie gaan met den heer DE NIEUWE MARGARINE— Overbeeke, (daar het telkens het oude liedje is. Dé heer Bogerd zegt ook tegen te zijn, daar1 hij er niet voor is, dat men op 'kosten der gemeente leert schieten, om later te kunnen jagen en al heeft men den sohoonen naam van „Wilhell- mina", meent spreker, dat er misschien velen uit deze vereeniging bij revolutie, hun loop zullen1 richten naar de gemeente. De heer van; den Berge zegt, voor te zijn geweest, omdat er is bij gevoegd, dat dit geld besteed moet worden voor de baan zelf. De heer Overbeeke meent, dat weth. van den Berge door den ver keerden 'bril heeft gezien, want dit geld zal ook worden besteed voor kogels en hoe meer -geld, hoe riteer kogels. Spr. merkt op, dat de wethouders al aardig verstrikt 'zitten in' 'het net van den voor zitter. Menschen, die aan het publiek hun kunsten willen toonen, zooals wijo het pas hebben gezien, merkt de heer' Bogerd op, moeten dit maar op eigeit kosten doen ©nj daarom is hij tegen deZe subsidie aan „Olympia". De voorz. be strijdt 'dit, ,daar er ook bij zijn, die ter dege gymnastiek behoeven voor hun lichaam. Ieder is vrij zich hierbij aan te sluiten. De heer Bogerd is er tegen, dat men ,opi kosten der gemeente kunsten gaat maken. Weth. van den Berge merkt op, dat het een toelage is, welke wordt gegeven ivoor het afstaan van hun toe stellen aan de gemeente. De heer Deur loo acht deze' toelage billijk, daar anders de gemeente deze toestellen moet koo- pen of huren. De heer Bogerd zegt, voor toekenning te zijn aan de vereeniging tot drankmisbruik, want al wordt maar éen ziel gered van den drank, acht hij het reeds nuttig. Het voorstel van B-. en W. wordt hierna aangenomen. Tegen „Olym pia" de heer Bogerd, tegen de schietver eeniging de heeren Bogerd en Overbeeke. Besloten wordt B. en W. een crediet toe 'te staan van f750, voor afbraak schuu,r en huis aan; den Deelweg en het bouwen van een schuur aan den mestvaalt. Een uitgebreide discussie ontstaat' hierna over punt 8, verlaging van den gasprijs, tus- söhen voorz. en| dhr. Overbeeke. De voor zitter merkt ,op, dat de verlaging van 1 ct. boven het verbruik van 30 M3., een prikkel is om) de bevolking aan te zetten meer gas te gaan gebruiken. De bedoe ling is niet hierdoor te. laten doen uit komen, dat de fabriek dit gemakkelijk kan, doch als proef. De heer Overbeeke betwist het, dat B. en W. hiertoe 't recht hebben, daar de gasejommissie niet is gehoord en indien het wordt aangenor I men, zal hij in beroep gaan. Ook acht hij deze regeling! zoo ondemocratisch mo gelijk, idaar het alleen den grooten ver bruiker zal ten goede, komen. De voorz. zegt, dat het de bedoeling is dit met 1 Oct. te doen ingaan en dat het vorige college van B. en W. deze plannen reeds hebben bezien, kan! men toch niet blijven wachten. Ook zijn er geen speciale rede nen de gascommissie hierin te hooren, ten eerste daar deze er nog niet is en nog niet is benoemd, omdat door het bedanken van 2 leden, de raad nog niet voltallig is en ten andere, omdat toch alle leden dezer commissie uit den raad worden benoemd en deze de stukken reeds Woensdag j.l. hebben kunnen in zien. Ook wijst de statistiek uit, dat ook de groote gezinnen meer dan 30 Msa gas per maandi gebruiken. De heer Over beeke merkt op: „Dat zou wel waar Zijn, als zij uw beurs hadden". De heer Bogerd zou gaarne het maximum ver lagen tot 20. De voorz- merkt op, dat dit als proef de eerste stap is. Men kan later weer verder zien. De heer Deurloo kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. .Indien dit goed werkt, kan men het later op 20 M3. brengen. De heer Overbeeke is zeer tegen een der gelijke diskwalificatie der gascommissie en zal het onbillijk vinden indien dit voorstel wordt aangenomen, ofschoon hij wel weet, dab het er toch door zal gaan. Spr. merkt op, dat het reeds 2 maal is gebeurd in de\ laatste 4 jaar, dat (de voor zitter op dergelijke wijze de gascommis sie behandelt. De voorz. wijst dit af en zegt, dat het onjuist is en dat de heer Overbeeke niets bereikt met oppositie te voeren. De heer Overbeeke: Ga zoo door en U zult nog plezier van mij be leven. De voorz.: Ga uw gang. De heer Overbeeke: Dat zal aan mij niet liggen. Het voorstel wordt met de stem van den heer Overbeeke tegen, aangenomen. DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS door G. TH. ROTMAN. li 1 49. Gelukkig had mijnheer Pimpelmans een opgewekt humeur. „Alles gaat in net leven nu eenmaal niet op rolletjes", zei hij, en toen de wagen gerepareerd 'was en de kleermaker een mooi nieuw jasje gemaakt bad, was ook alle narigheid weer vergeten. En zoo reed 'hij iop een dag welgemoed naar boer Alikruik, zette den 'wagen langs den kant van den weg en stapte naar binnen om de biggen te genezen. 50. Maar o wee, de tweelingen van boer Alikruik lagen in het gras op den loer en deze twee lieve jongens meen den, dat je met zoo'n ezel een fijne mop uit kon halen. Stiekum slopen ze naderbij, en terwijl mijnheer Pimpelmans bezig was, zijn moeilijk en verantwoor delijk werk te verrichtten en de biggen kininepillen voorschreef, spanden de twee jongens den ezel uit Aan S. de Korte werd hierna met alge- meene stemmen verkocht een perceel bouwgrond a f3,50 per 3VP. Na voor lezing van het formulier van 't ambts gebed, wordt dit met de stem van den heer Overbeeke tegen, goedgekeurd. Deze merkt op, dat hij uit protest tegen den gril van den heer Goossen, onder het gebed zal blijven zitten. OVER DEN BODEM DER ZEE. Geen wandeling in duikerpak of reis in leen onderzeeboot, maar per auto- en motorboot over den bodem der zee. Ook geen fantasie of sprookje, maar echte werkelijkheid, prachtig mooie werkelijk heid. Aan ieder Nederlander is nu wel be kend, dat „de Zuiderzee wordt droog maakt". Nu zal er van die droogmakerij wel piet veel terecht komen, want eigen lijk is het zoo, dat er telkens van de Zuiderzzee een stuk wordt afgeknepen en (dat stuk wordt dan droog gemalen. Met twee stukken is dit nu alj gebeurd: met [den proefpolder te Andijk en met den Wiermgermeerpolder. Aan een stuk van (deZe laatste is door schrijver dezes een (bezoek gebracht en de indruk van wat daar gewerkt is en nog wordt, is zoo overweldigend geweest, dat een ger,ui- men tijd noodig is geweest om alles te (ordenen. Dit artikel is er een gevolg van (en wil pogen om eenigen indruk, maar 't zal maar een zeer flauwen kun nen izijn, te geven van de werkkracht en het doorzettingsvermogen van hen, die (dit werk ontwierpen, het uitvoer den ien nog verder afmaken. Met groote getallen zal worden ge werkt, (maar zooveel mogelijk zullen ze in (onze gebruikelijke (dat zijn Schouw - sche) maten, worden omgerekend. Dan gelieve (de belangstellende en welwillende lezer jte bedenken, dat deze indrukken zijn opgedaan in een tijdperk van ee*i uur of tien, vele van uit een autobus, zoodat 't wel eens iets zal (hebben van een film die afgedraaid wordt. Ze mogen dus op volledigheid in geenen deele laan- spraak maken; ook zullen niet alle ,in zoo'n vluchtig overzicht een plaats vin den. Evenwel hopen we, dat de lezing er toe moge bijdragen, dat menigeen die niet weet hoe hij „de endjes ©n mekaar zal knoopen, er eens over na dennen, of daarginds voor hem en zijn gezin misschien een toekomst kan liggen. Op 11 Juli maakte een deel der Zeeuw- sche Land- en Tuinbouwonderwijzers een excursie naar den Wiermgermeerpolder. Onze indrukken mogen dus allereerst voor den landbouwer en den landarbeider van belang zijn (en met grooten nadruk worde er hierop gewezen: voor beide categoriën) ook de neringdoenden, de bouwvakarbeider zal goed doen zijn kan sen te overwegen, terwijl het in 't alge meen ieder rechtgeaard vaderlander met trotsch moge vervullen dat ons volk on der bekwame leiding nog zooveel energie heeft om zoo'n werk aan te durven en 't tot heden met Gods hulp ook aan kon; een werk waarom 't buitenland ons, te recht bewondert. Het gezelschap arrriveerde dan den avond tevoren te Alkmaar, vanwaar de tocht per autobus werd voortgezet tot Schagen. 'tGing langs het N.-Hollandscü kanaal en we ontdekten .al gauw (dat daar meer bochten in zijn dan de jkaarrt ons wil doen gelooven. Een prachtige weg, maar een tamelijk doodsch landschap; wel zagen we in (de verte links de duinen en rechts, pver 't kanaal, de droogmakerijen. De huizen daarin vertoonden veel overeenkomst met de Schouwsche stolpen, rietbedekking tot half op 't dak, om den schoorsteen in een figuur uitgespaard. Het was druilerig weer en dat gaf aan 't landschap geen fleurigen indruk; daar bij zoowat overal grauwe daken. We maak ten een vergelijking met ons kale Scnou- wen, 'tland van den eeuwigen wind, die volgens zeggen maar 10 dagen per jaar vacantie neemt. En dan valt een ver gelijking vast ten gunste van Schouwen uit, ons land met zijn fleurige daken, z'n immer wisselend groen, als een leg kaart zoo mooi. En wat die wind aan gaat, wie hier vanaf Alkmaar per fiets TNoordeii in moet met een Noordelijken wind, die zal dan, om hem in den rug te hebben, maar 't achterste voren op z'n karretje moeten gaan zitten, 't Lijkt dan hier al evenmin aanlokkelijk als bij ons. We kregen in Schagen alvast iets te hooren: de nu droge Wiermgermeerpol der, bestaande uit zand en klei, is 20.000 H.A. (50.000 gemeten) groot. De 4 afdee- lingen waarin de polder verdeeld is, lig gen van 4.30—6.40 M.. beneden N.A.P.; voor ontzilting en afwatering worden hier gegraven 20.000 K.M. greppels, dat is totaal de halve omtrek der aarde. Wie ze alle zou willen afstappen met een vaartje van 5 K.M. per uur, zou daar 4000 uren voor noodig hebben. Loop 8 uur per dag, dan zou de wandeling 500 dagen, dus meer dan een jaar duren. Aan wegen en fietspaden moet in to taal worden aangelegd 50 K.M. De boerdeijen zijn voorloopig ontwor pen op 4 500 H.A. (1000—1250 geme ten); ze zullen echter later worden ge splitst in meer economische bedrijven van pi.m. 40 H.A. (100 gemeten). Op som mige plaatsen liggen stukken van 20 HA. (50 gemeten). Het is wel de moeite daar met de machine een omgangetje te maken; vooral met machines tot 8 ,M. breedte, of eggen van 10 M. Alle cijfers, die we te hooren kregen, willen we niet gaan opnoemen; daar komen er in den loop van den tocht genoeg ter sprake. De grond is natuurlijk niet overal ge lijk; voor iedere grondsoort wordt een afzonderlijk grasmengsel samengesteld de proeven daarvoor werden genomen in den polder te Andijk. Daar was de proef, hier is de toepassing op velerlei terrein. (W[ordt vervolgd). VOOR DE HUISVROUW. Wollen dekens uusschen. De tijd komt ras aan, dat wij geleidelijk een iof meer extra wollen dekens op bed leggen en,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 6