ABONNEMENT; ADVERTENTIE* Vriidao 18 Sent 1981 zierikzfesche courant 88ste jaargang - No 12209 Inzeni'n? den VTIJUdg 10 oepi. ISOI, ZIEK!KZ_ESCHE COURANT. D||| L DE L102E| mtojumm.,., u I HDSTPM gave vóór 10 ure. EERSTE BLAD Inzending Advertentiën DIENSTPLICHT. „V RE_ES". FEUILLETON. Liefdi Int zich niet dooden. Ook de tegenwoordige groote pakken E. HOWjÜt ZIERIKZEE. Ontvangen in Wolvild, Haarvild en Velours. Nieuwste modellen en kleuren. Vanaf 2.25 Gld. ZIE ETALAGE. ALLEEN NIEMRAAT D 236. Algemeen Overzicht. SPOOR'/ IP MOSTERD IHrajHEEREN BAAI i. X1« WEENER ZANDGEBAK Rust, kalmte en zelfbeheersching Prijs p. 3 maanden ƒ1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Olt rnimmir bestaat uit 2 blades. (Jitarlljk 10 aar op dea dag f. aitgaaf ZIJ, dia zich van af heden op ons blad abonnearan, ontvangen da tot f Oct. a.s. varschljnsnde nummers gratis. Ondsrzoak van Vsrlofgangtrs. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de hieronder ver melde dienstplichtigen, dat zij op Woens dag 21 October 1931, des voormiddags 10.80 uur, te Zierikzee, in bet Stadhuis moeten zijn tot het ondergaan van het onderzoek, bedoeld in artikel 41, derde lid, der Dienstplichtwet: 1. MARTIN HENRI ANTOINE CORNEIL- LE MARIE BROUWERS; 2. CAROLUS FRANCISCUS JACOBUS GALLE. De gevolgen, welke aan het niet-ver- schijnen verbonden zijn, zijn opgenomen in een publicatie, aangeplakt aan het aanplakbord van bet Stadhuis. Zierikzee, den 18en September 1931. De wnd. Burgemeester van Zierikzee, A. TIMMERMAN Cz. Wie kent niet de toovermacht, die de illusie van de vrees op de menschen uitoefent? Wie kan zeggen van zich zelf, dat hij nimmer door vrees gekweld werd? Want de vrees is een wreede, jmee- doogenlooze kwelduivel, die al het mooie van ons leven in zijn tegendeel ver anderen doet, waardoor geluk in ongeluK verkeert. Vrees is v.oor den meusch een der grootste verwoesters. Een of andere vrees of angst, heimelijk gekoes terd, benauwend als een nachtmerrie, en voortdurend dreigende, is de oorzaak van een tal van inwendige moeilijkheden, die de bron vormen van veel lichamelijk en geestelijk lijden. En er zijn zoovele vor men van vrees. Vrees voor den dood, voor ziekte, voor het verlies van dier bare verwanten of vrienden, voor het kwijt raken van een ambt of van stof felijk bezit. Vrees ook voor menschen en omstandigheden en vooral ook in den tegenwoordigen tijd, vrees voor al les, wat een duistere toekomst ons aan onspoed brengen kan. Wellicht is in der menschengeschiedenis de vrees nimmer zoo oppermachtig ge weest als thans. Niet alleen enkelingen, maar gansche volkeren, die vroeger als voorbeeld gol den van energie en sterk optimisme, worden, nu gevangen gehouden door haar noodlottigen greep. Boordevol vrees zijn de harten van millioenen menschen en menigeen siddert reeds, nu hij in de verte het gerommel meent waar te ne- Uit het Engelsch van L. G. MOBERLY. 27 Nadruk verboden. „Maar nu droom je niet", antwoordde zij rustig en haar ontroering verbergend. „Ik heb gehoord, dat je ziek was en nu kom ik je eens opzoeken." „Ze komt mij opzoeken?" Er kwam een gelukkige glimlach pp zijn verma gerd, bleek gezicht. „Dat vind ik aardig van je Olive." „Je moet gauw weer beter worden, Toby. Ik vind het zoo akelig dat je ziek bent." Weer glimlachte hij. „Jou te zien doet mij meer goed dan flesschen vol medicijnen", zei hij met een poging tot scherts. Én toen: „hoe wist je dat ik ziek was?" „Ik hoorde het heel toevallig en ik ben dadelijk hier heen gegaan." „Dadelijk hierheen gekomen Wat schattig van je! Je bent onbetaalbaar kind", ging hij voort, met een vleug van zijn oude opgewektheid, die Olive bijna pijn deed. „Hoor eens, ik ben niet hier gekomen ,om mij complimentjes aan te hooren zei ze, op zijn scherts ingaand. Het doel van mijn komst is om je aan het ver stand te brengen, dat het mijn liefste wensch is, dat je zoo gauw mogelijk weer beter wordt!" GEEN CADEAUX ETC. 100% WAARDE VOOR UW GELD 20 ZAMBOS SIGARETTEN 25 CENT dragen dit handelsmerk, de garantie voor zuiverheid en kwaliteit, Quaker havermout is alleen echt in de geel-blauw-roode origineele Quaker; verpakking. Verzamel de bons voor zwaar verzilverd tafelzilver zonder reclame erop, .welke zich in elk pak bevinden. Naast Maubalhandal Gebr. LOKKER. men van een vreeselijk dreigend on weer, dat over de arme menschenwereld zal losbarsten. In zulke tijden van algemeenen nood is de vrees zwaar besmettelijk, zoodat bijna iedereen het gevaar kan loopen om door haar te worden aangetast of be staande vreezen op onrustbarende wijze te zien verergeren. Wij zien alleen dat, waarvoor onze oogen geopend zijn. En wie zich in som bere gedachten inwerkt, die ziet alleen nog het droefgeestige, dat hem overal tegemoet treedt, waarheen hij zich ook wende erf keere. Van alle zijden stroomt het op hem aan, hem neerdrukkend en omhullend als een ondoordringbaar duis ter. Zoo worden er velen door de vrees voor de toekomst verhinderd het tegen woordige te genieten en toch hangt de gansche toekomst van den mensch on veranderlijk van het Heden af. Hij Kan wel de werking van die wet vertra gen, maar niet verhinderen. W;ant slechts het oogenblik, waarin we leven, behoort ons toe en buiten dat niets van tijd en ruimte. Het heden is onze eeuwigneid en hoe meer we daarin uitsluitend en dieper leven, zooveel te minder kan het verleden ons kwellen of de toekomst ons verontrusten. Dat wil echter geens zins zeggen, dat we ons daarom niet met verleden of toekomst zouden mogen bemoeien, of ook, dat we het uitzient op beide verliezen zouden. We krijgen hierop zelfs een beter kijk, juist om dat we losser van het tijdelijke komen te staan. Meteen zal ook de vrees in 't niet verzinken, daar zij slechts een der ban den is, die den sterveling aan de aarde en het tijdelijke kluisteren. En hoe min der de mensch begraven is in de stof, hoe minder sterk die band der vreeze zal blijken te zijn. In tijden van zwaren tegenspoed wordt men op het bestaan van dergelijke ban den duchtig beproefd. Bittere ervaringen kunnen dan ons deel zijn, maar zoo zij goed begrepen en verstaan worden, blij ken zij onze trouwe opvoeders te 'zijn, die ons den waren weg wijzen en duis ternis in licht verkeeren doen. Geteisterd ChinaOnrust op de Engelsche vloot. De Ronde Ta fel-conferentie. Reeds jaren achtereen verkeert het groote Chineesche rijk in een toestand van de grootste wanorde, door het nooit rustend onderling gekrakeel, terwijl het door groote natuurrampen aanhoudend wordt bezocht. Thans heeft de machtige Jangtse-stroom haar bedding verlegd, met al de gevol gen daarvan. Een luchtreis van Nanking naar Han- kau een afstand hemelsbreed van 500 K.M. - is thans als een Oceaanvlucnt. zoo meldt Reuter uit Sjanghai aan de Engelsche bladen, want de overstroomin gen hebben China under een zee van ver schrikking 'bedolven. Van Nanking af is er water, zoover het oog reikt, waaronder tallooze dor pen en honderden kleine steden liggen. Jonken varen er thans zonder eenige be lemmering overheen. Wij vlogen over een eiland, zoo 'be- „Ik weet niet of dat ooit weer net geval 'Zal zijn", fluisterde hij bedrukt. „Ik geloof niet, dat ik daar veel kans op heb. Het is zoo deksels moeilijk om gauw beter te worden, Olive." „Kom, kom, Toby, wat is dat voor malligheid!" Wat 'n pessimisme". Even zweeg Ze, toen liet ze haar luchtigen toon varen' en zei ernstig: „Toby, ik zqu 'zoo dolgraag willen, dat je gauw weer beter werd." Zwijgend staarde hij haar een oogen blik aan. Toen vroeg bij langzaam: „Olive, 'zeg je dat nu maar om mij wat 'op te beuren of...." „Absoluut niet! Ik meen het uit den grond van mijn hart. O, Toby, Toby.... even aarzelde ze. „Heb je nu nog niet begrepen, dat ik je ben komen opzoeken om je vergiffenis te vragen?" „Vergiffenis vragen?" „Ja." Ze stond op, knielde naast het bed en greep zijn doorschijnende hand. „Ik heb nu ingezien, dat het meer dan (dom van mij was om mezelf wijs te maken, dat mijn carrière alles voor mij beteekende. Dat was een vergissing, Tobyl" Zijn doffe oogen begonnen te schit teren en op zijn wangen kwam een zwakke kleur. Zacht trok hij zijn hand uit ide hare en streelde haar vingers. „Zeg je dit allemaal alleen uit mede lijden .of om mij een beetje tel troosten?" vroeg hij aarzelend. „Hoe kom je erbij? Toen ik hoorde dat je hier lag en niet goed was, be sefte ik, ja, met een schok, zou ik bijna zeggen, dat mijn heele carrière mij niets kon schelen, geen steek! Het eenige wat mij (nog kon schelen was dat jij weer beter werd. Je moet beter worden, Toby, begrepen." „Ja. En ik zal beter worden pok. Ben je nu tevreden? En...." het duurde een oogenblik eer hij voortging: „,Je neemt dus alles terug van wat je gezegd hebt over je eigen leven leiden en zoo* meer?" „Alles! Als jij het prettig vindt, Idat ik niet mijn eigen leven leid, maar het jouwe deel', ben ik tot je dienst, ouwe jongen!" Zijn plotselinge lach deed de verpleeg ster bezorgd om het scherm kijken, maar een blik iop het gezicht van haar patiënt stelde haar onmiddellijk gerust. „,Goed?" vroeg Olive vroolijk. „Prachtig", was het antwoord. En de verpleegster naderbij roepend, ging Toby voort: „Deze visite heeft mij meer goed ge daan (dan jullie heele apotheek zou kunnen doen. Ik ben vastbesloten om mijn leven duur te verkoopen, zuster. Ik heb weinig lust iom inu alïdeze schoone aarde vaarwel te zeggen." De verpleegster keek Olive, die onder- tusschen was opgestaan, nieuwsgierig aan. „Hij moet zich nu maar een beetje rustig houden", zei Olive zacht, „maar ik gelpof niet dat ik hem veel kwaad gedaan heb." „Kwaad gedaan?" herhaalde hij op gewekt. „Je hebt mij opstandig ge maakt l" Even zweeg hij en toen klonk het vleiend: „Olive, je komt toch nog eens gauw terug?" „Heel gauw", beloofd© zij, terwijl Zij zijn hand een oogenblik vasthield, „lederen dag, als ik mag". VRAAGT f\ Let op het Fabrieksmerk ECHTE FRIESCHE 20-50cf. perons^ c/Helanpe. van rijpe, tabakken schijft degeen die den tocht maakte, dat met menschen bedekt was als met vlie gen. Voor het meerendeel waren zij zon der bescherming tegen de meedoogen- Iooze zon. Zij hadden blijkbaar ook geen voedsel. Het eenige water om te drin ken was het gele water van de over strooming, door den wind tot golven opgezweept, die aan hun voeten braken. Zij hadden geen booten en hadden geen hoop meer. Overal drijven rieten daken rond, die hun eigen droevig verhaal vertellen. De meeste zitten vol gaten, blijkbaar als gevolg van het feit, dat de bewoners der huizen, waartoe deze daken behoor den, voor hun leven vochten toen het water hun woningen binnendrong. De verbittering, welke onder de beman ning der Engelsche vloot is gewekt door de soldijvermindering, tengevolge van de noodzakelijk geachte bezuiniging ook op de tractementen van de ambtenaren en beambten, is van dien aard gebleken, dat de admiraliteit zica verplicht heeft ge zien de verdere uitvoering van het ma noeuvre-program te staken en de sche pen naar de havens terug te roepen. In middels zullen de bezwaren tegen de vermindering der soldijen en tractemen ten door de marine-autoriteiten worden onderzocht. Dat de uitingen van de bestaande on tevredenheid over de mate en wijziging van de verlagingen (van gemiddeld 25 pet.) zulke afmetingen hebben aangeno men, dat de admiraliteit zich genoopt heeft gezien tot een dergelijken maat regel voor de anders zoo grondig 'ge disciplineerde Britsche vloot ;over te gaan, geeft te denken en doet veronderstellen, dat men hier met een vrij krachtig ver zet te doen moet hebben. Uit mededeelingen van de „Daily Tel." blijkt, dat er in de Schotsche havenplaats Invergordon, waar de hoofdmacht van de Atlantische vloot bijeen is getrokken voor de jaarlijksche manoeuvres, feiten zijn voorgevallen, welke een ernstige in breuk beteekenen op de discipline. Nader is gebleken dat de agitatie een gevolg is van communistische propagan da. In de cantine, waar de matrozen een bijeenkomst hebben gehouden, wer den verscheidene exemplaren van de com munistische „Red Flag" gevonden. Com munistische agitators hebben geruchten in omloop gebracht, waarin een overdre ven voorstelling werd gegeven van de soldij-verlaging. De houding van de manschappen is die van lijdelijk verzet; de toestand is echter rustig en men wacht met vertrou wen ide beslissing van de Admiraliteit af. In het geheel zijn 16 schepen bij de gebeurtenissen betrokken. De bekende Britsch Indiër, Gandhi, is te Londen aangekomen voor belangrijke kwesties met het Moederland en even als de legendarische koning Arthur zijn ridders vereenigde om de „ronde tafel", hebben de Engelsch© bewindhebbers den Britsch-Indiër uitgenoodigd met hen aan de ronde tafel plaats te nemen, om belangrijke, diepingrijpende vraagstukken de toekomst van Engeland ©n Britsch- Indië rakend, te behandelen. „Olive, zo,u je me.... zou je ime) ©en kus willen geven?" vroeg hij half-smeekend, half-plagend, „bij wijze van onderpand?" De verpleegster had zich weer be scheiden terug getrokken en Olive boog zich over hem heen en drukte een kus op zijn gloeiend voorhoofd. „Daar, bij wijze van onderpand", zei zij izacht, „als garantie dat ik ieder woord gemeend heb." HOOFDSTUK XVIII. Eva's bekentenis. Verwondert keek Rupert op, toen er Zacht op de deur van zijn atelier ge klopt werd, maar zijn verwondering ver anderde in blijschap, toe nhij Eva op den drempel zag staan. „Kind, wat aardig van je", riep hij opgewekt uit, terwijl hij haar haastig tegemoet liep en haar beide handen nam. „Ik stond al op het punt om! te zeggen, dat ik niet gestoord wil worden, maar nu jij het bent...." Hij zweeg en wilde haar in zijn armen nemen, maar zij ontweek hem, alsof zij bang voor hem was en staarde hem een oogenblik aan zonder iets te zeggen. „Zeg liefste", vroeg hij bezorgd. „Je kijkt alsof er iets aan scheelt. Wat) is er Eva „Den heelen nacht heb ik er over lig gen nadenken, dat ik naar jou toe moest", antwoordde zij somber. „Ik wilde het niet, maar ik moest, Rupert." Haar stem klonk toonloos en Dane keek haar verbijsterd aan. „Kindje, ik begrijp er niets van", zei BtStt Onz* tweede epeoialiteit, na beschuit, Is het voor sleohts 25 cent per i pond of 12 oent per ons. PROBEERT U EENS HTS N I E U WSZ PREDIKBEURTEN. Zondag 20 September te Zierikzee. Ned. Heiv. Eevk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Voors. Kleine Kerk. 10 ure, ds Barnouw. Ds. Bamouiü hoopt Zondag 27 September in de Nieuwe Kerk gelegenheid te geven tot Doopsbediening Aangifte Vrijdag 25 September van 10 tot 1 uur, bij Mej. Costerus, Meelstraat B 58. Lnth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk, 10 80 en 6.80 ure, dr. v. Lonkhugzen. Qhi. Geref. Kerk. 9.80, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn (oude tgd). Ivangeliratie JexuSl. 7 ure, Samenkomst. Ond-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, de heer P. Beekman van Veenendaal (oude tgd). keeren weer terug na het gebruik van MIJohard's Zonawtablotten. Glazen Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. Gandhi heeft daar voorlezing gedaan van zijn mandaat, waarin het Nat. Indisch Congres 'zijn wensch uitspreekt, dat het te bereiken doel de volledige onaf hankelijkheid van Britsch-Indië niet uit het oog wordt verloren. Ter voorlichting deelde Gandhi mede, dat het Congres een „partnership" van Indië met Engeland wenscht, zoo moge lijk een onverbreekbaar deelgenootschap, want, 'zoo verklaarde de Britsch-Indiër, het is ook in het belang van Engeland een Indië aan 'zijn zijde te hebben, dat niet .ontevreden en rebelseh is, maar de zorgen van Groot-Brittannië mee helpt dragen. Zoo hoopte hij straks Londen te verlaten met de overtuiging, dat de weg naar een eervolle en gelijkgerech tigde 'deelgenootschap tusschen -Enge land en Indië is gebaand. hij zacht. „Waarover heb je dan zoo liggen piekeren?" Zij gaf geen antwoord en vriendelijker nog dan eerst ging hij voort. „Wat kijk je mij toch aan. Wat is eb Eva? Heusch, wat er ook aan scheelt, we kunnen het met z'n beide altijd wel weer in orde brengen. Heb je soms een brief ontvan gen idie je overstuur gemaakt heeft, of ben je geschrokken door die plotselinge komst van je oom?" Hij glimlachte in de hoop, dat zij zijn glimlach zou beantwoorden. Maar ze bleef maar angstig staren en schudde langzaam het hoofd. „Ik.... ik weet niet, hoe ik het je ver tellen zal", stotterde Zij. „En toch.... moet ik je alles vertellen. Mijn geweten laat mij igeen .oogenblik met rust, Rupert, geen oogenblik." En wanhopig wrong zij haar handen. „Je geweten?" herhaalde Rupert ver baasd. „Wat bedoel je toch Eva? Is er sedert gisteren iets gebeurd?" „Neen", glimlachte ze bijna droevig. „Niet sedert gisteren? Wel langer ge leden." Rupert keek haar vragend aan. „Als je alles weet zul je mij haten. Je zult het mij nooit willen vergeven. Je hebt gezegd, Rupert", ging zij zacht voort, dat je bedrog niet kunt uitstaan". „Bedrog? Wat praat je van bedrog? In vredesnaam, Eva, vertel mij toch wat er is! Ik begrijp er niets van; waarom zie er zoo ellendig uit? Kom meisje, vertel mij alles." Hij deed een stap) naar voren en raakte Zacht haar arm aan, maar zij huiverde en deinsde achteruit. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 9