Vrijdag 11 Sept. 1931. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD inzending Advertentiën INZAMELING. FEUILLETON. Liefdi Int zicb niet BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. PUROL in huis! ABONNEMENT; Prijs p. 8 maanden ƒ1.50, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode ADVFR'ENTIE van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 cta. per regel. Reclames 30 ets. per regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Olt nummer bestaat uit 2 bladen. UitirlIJk 10 aar op daa dag v. aitgaaf ZIJ, die zich van af heden op ons blad sbnnneeren, ontvangen da tot 1 Oct a s verschijnende nummers gratis. Na Ide bedrijvigheid van den oogsttijd daalt langzamerhand de rust op de vel den. Maar de arbeid is daarmee niet af- geloopen. Want nog zeer veel bewer kingen zullen de gewassen moeten on dergaan, .alvorens hun eindbestemming, de geschiktheid als menschelijk of dier lijk voedsel, te kunnen bereiken. Zoo waren ook velen weer in staat om in den vacantietijd, gedurende kor- teren tof langeren tijid, op andere plaatsen te vertoeven en aldaar hun indrukken te verzamelen om die straks misschien in rustige omgeving nader uit te wer ken. Wanneer die indrukken iets meer zijn 'dan een opeenhooping van memorie- werk, wanneer zij dus niet alleen maar opgelegd en opgetast worden, zonder meer, dan kunnen zij voor den betref fende misschien een bron vormen voor het kweeken van eigen inzicht, dat noo- dig is voor karakteropbouw. Ook kunnen zij, omgewerkt, weer aan anderen worden doorgegeven, die daar uit misschien eenige leering putten kun nen. En wat vrijwillig gegeven wlordt, wordt weer met rente terug ontvangen. Overal heeft het leven ons iets te zeggen. In den vreemde kan het ons aanblikken als een ander wezen, dat bij nadere beschouwing en indringing toch iets aan ons verwant blijkt te zijn. Zoo "kan men in het andere soms iets van het eigene ©ntdekken. Onmetelijk en bewogen zijn de wate ren, waarop het leven vaart en overal waar we ergens in de bewoonde wereld aanlanden, zijn er menschen, waarvajn er (echter geen twee gelijk zijn. En idat juist jnaakt elke nieuw,e ken nismaking weer 'zoo -friseh en soms zoo belangwekkend. Wel vindt imen ;overal analoge ver schijnselen, maar het zijn toch telkens weer andere menschen, die hierop rea- geeren. Elk van (dl© schepselen heeft zijn eigen soort van levenswerkzaam heid, zijn eigen, particulier domein, waar niemand binnentreden kan. En toch heb ben zij allen iets gemeen, dat het ééne, groote leven van de gansche menschheid uitmaakt, in hetwelk zij een meer of minder beteekenisvolle rol spelen, die echter later door de overlevenden weër zoo gauw vergeten wordt. Het zijn slechts voorbijgaande- gestalten, verschij ningen in den tijd, wier waarachtig leven echter in (de eeuwigheid wortelt. Want in elk hunner gaapt de onpeilbare afgrond Ider ziel. En zij allen kennen dagen van zonneschijn, zoowel als van onweerswolken. Als een oneindige oce- 24 Uit het Engelsch van L. G. MOBERLY. V Nadruk verboden. „Ik heb je heelemaal overstuur ge maakt geloof ik, zei hij vriendelijk. „Je wist waarschijnlijk absoluut niet, dat er op ide wereld nog Zoo iemand als Henry, Drake bestond, hè? Je bent natuurlijk vreeselijk geschrokken, (dat er zoo opeens een oude oom uit de lucht komt vallen!" „Neen, ik had nooit van U gehoord", stamelde Eva. „Dat dacht ik wel". De glimlach ver dween van zijn gezicht, toen hij ver volgde: „Ik heb me eerlijk gezegd, nooit meer veel aan je moeder gelegen laten liggen, na haar vertrek naar Engeland, dus ik kan niet verwachten, dat zij ,nog veel aan mij gedacht of over mij gesproken heeft. Misschien dacht zij wel, dat ik dood was, toen zij nooit meert iets van mij hoorde". Eva voelde v©or de zooveelste keer een hevig bero,uw in zich opkomen en zij zou iden vermeenden oom graag alles bekend hebben, maar ook nu hield vai- sche schaamte haar van den eenig juisten weg af. „Toen ik Esther voor het laatst zag, was zij nog niet zoo oud als jij nu. Zij was nog zoo'n echt meisje. Je lijkt ove rigens niet veel op haar, zou ik zeg gen", voegde hij erbijterwijl hij haar critisch bekeek. aan breidt zich bij allen de zee der ge dachten (uit en doorkruisen stroomen van gewaarwordingen 't gevoelige menschen- hart. Men 'kan het leven van vele zijden en op verschillende punten benaderen, het is toch overal „het Leven", dat in Zijn eenheid allen omvat. De menschkan niet als een van dat leven afgezonderd wezen beschouwd worden, daar zulks tegen 'de waarheid in zou gaan. Z,oo is ons thuis nergens en overal; en waar ..wij ook menschen ontmoeten jj mogen, 'daar kunnen wij' van elkaar in zamelen. Niet om te behouden, maar om door te geven. En zoo kunnen allen, idie niet strikt geïsoleerd zijn, en hoevelen zijn er dat nog tegenwoordig, eikaars invloed, in welke geringe mate dan ook, ondergaan. Wij zamelen voortdurend in, uit eigen of vreemden kring. Moge idit niet alleen zijn voor onszelf, maar vooral ten bate onzer taedemenschen. BENZINEBELASTING. Naar de N. R. Ct. verneemt, ligt 'net in het voornemen der regeering, ter be strijding van het verwachte tekort op de begrooting 1932, voorstellen te doen tot invoering van een benzinebelasting en tot verhooging van het tarief van invoerrechten tot een ;algemeen tarief van 12 pCt. Voorts verneemt het blad van andere zijde, dat voorgesteld zal worden een terugstorting van de batige overschotten van vorige dienstjaren, het geen natuurlijk beteekent, dat men voor die reeds bestede bedragen zou moeten" gaan leenen. Ook zouden de stor tingen in het Invaliditeitsfonds worden geschorst en zou er bezuinigd worden op de Zuiderzeewerken. PACHTVERLAGING. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den minister van Financiën de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat vele inspecteurs van de directe belastingen, die landeigenaren, die vrijwillig paent- verlaging toestonden of gedeelten van pachtgelden aan 'hun huur der (s) terug gaven, toch aanslaan in hun inkomsten belasting, alsof zij de volle bedragen in- den? Acht de minister die behandeling, al is zij misschien juridisch juist, bevorder lijk voor een hernieuwing van een 'der gelijke goede daad van de landeigenaars? Zoo juist, is dan de minister bereid, te bevorderen dat van de hierboven aan geduide gelden geen inkomstenbelasting betaald behoeft te worden? ZIERIKZEE. Morgen (Zaterdag) middag worden op 't vliegveld „Westschouwen", zooals reeds meerdere malen op deze plaats is bekend gemaakt, propaganda vliegtochten gehouden door een machine van ide K.L.M., terwijl de Leverszeep- MaatsChappij dien middag ,uit een vlieg tuig (kleine attracties yoor de kinderen zal |uitstrpoien bij wijze van reclame voor hare producten. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, wordt op 23- en 24 Sep tember a.s. in het Huis van Nassau al hier een bakkerijtentoonstelling genouden. Rustig en kalm is ook ditmaal de kermis voorbijgegaan, wanneer men een kleine aanrijding bij de gasfabriek en het tijdelijk opbergen voor een al te Eva mompelde iets, wat, wist zij zelf niet precies. „Ze was een knap meisje, mijn zuster Esther", ging Henry Dratte voort, „ze moet een vreeselijken tijd doorgemaakt hebben nadat haar man gestorven was, heb ik gehoord. „Ja, een ellendigen tijd", herhaalde Eva werktuigelijk. Zij moest denken aan het verhaal, dat het meisje in den trein haar gedaan had. „Ik vrees ik 'bedoel ja, ja, zij heeft heel wat ,armoede ge leden". „Het was toch geen vergissing van mij om jou te komen opzoeken?" vroeg Drake plotseling toen hij zich bewust werd, dat hij zijn verwantschap zonder meer als bewezen had aangenomen. „Je zult mij toch hoop ik, niet vertellen, dat jij niet de Prudence Campbell bent, die ik bedoel? Ik zou het afschuwelijk vinden als ik mijn onderzoek van voren af aan moest beginnen, dat verzeker ik je. Maar als het moetik 'zal mijn (nichtje vinden, al zou ik haar tot in de uiterste hoeken van de aarde moeten zoeken". Eva's gedachten werden onweerstaan baar getrokken naar 'het rustige hoekje op het kleine kerkhof van Transfield met den eenvoudigen grafsteen, die den naam Eva Hartwood droeg en waar de echte Prudence Campbell ter eeuwige rust was gelegd. „Ik 'hoop toch maar, dat jij mijn nient blijkt te zijn", 'hoorde zij haar 'bezoeker als uit de verte zeggen. „Ik zou echt teleurgesteld zijn, als het niet zoo Was. Je hebt waarschijnlijk wel een portret van je moeder, nietwaar? Als je Idat hebt, zou ik je onmiddellijk kunnen vertellen of het mijn zuster Esther is of niet. Je moeder heette toch Esther, nietwaar?" zwierigen gast buiten beschouwing laat. Het weer bleef gelukkig droog, hoewel het in de avonduren ongewoon koud was voor dezen tijd van het jaar, ,dat zoo arm was aan zonneschijn. Het „Huis van Naussau", „Juliana" en „Concordia" trok ken vooral 's avonds honderden bezoe kers om te dansen of naar de danseurs en danseuses te kijken, die bij Jazz muziek hun kermisvreugde uitten door tot laat in den nacht op ide dansvloer te verblijven. Op straat was 't gezellig druk. Geen massa's meer als vroeger ja ren, maar toch nog een respectabel iaan- tal, die der traditie getrouw naar de Ker mis kwamen ,om poffertjes of wafels te eten, naar de Concertzaal te gaan ;of rustig met de familie in een restaurant te kouten met vrienden en kennissen .on derwijl het gewoel pp straat aanschou wend. 'tWas een kalme, genoeglijke ker mis, de laatste „drukke" Donderdag. In de gehouden zitting van den Raad van State, afd. geschillen van be stuur, is ViOorlezing gedaan van een Kon. besluit, waarbij is beschikt op het be roep, ingesteld door het bestuur van ide waterkeering van bet calam. waterschap Bruinisse tegen de goedkeuring door Ged. Staten van Zeeland van het ontwerp voor den aanleg door het Rijk van een vluc'hthaven aan het Zijpe. Het besluit van Ged. Staten is vernietigd, opdat bij ide vaststelling v,an het ontwerp rekening gehouden kan worden met wen- schen van het bestuur der waterkeering. Het bureau van de Kamer v. Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg stelt aan de ver gadering op 16 (Sept. voor, f25 bij te dragen over 1931 en 1932 aan de vereen. Rijwielpad Walcheren. Vervolgens om voor den herbouw van het Nederlandsch Paviljoen op de ten toonstelling te Parijs f 100 toe te kennen. Inzake het geven van bijdragen voor winkelweken en (dergelijke zou het bu reau een regeling willen treffen, waar door die bijdrage afhankelijk wordt van het aantal ingeschrevenen in het handels register in de betrokken gemeente en dan bij minder dan 20 ingeschrevenen geen subsidie te verleenen. Daarom stelt het bureau voor aan Goes f80 te geven en een verzoek van de Middenstands- vereeniging te 's-Heerenhoek niet in te willigen omdat dat daar geen 20 inge schrevenen zijn. Een lid van de commissie van finan cien komt op tegen het stellen van een minimum-aantal ingeschrevenen, omdat juist in kleine plattelandsgemeenten waar de huidige landbouwcrisis zich ten zeerste doet igevpfilen, in 'dezen tijd menschen met m©ed en (ondernemingsgeest van noode zijn en moeten worden gewaardeerd. Dit lid zou aan 's-Heerenhoek f 20 willen toekennen. De aangeboden ontwerp-be- grooting-1'932 geeft een eindcijfer van f 15.750, oef hetzelfde als van de goed gekeurde begrooting 1931. Nog stelt het bureau voor, evenals ,de Kamer te Amsterdam het deed, bij het hoofdbestuur van de P.T.T. aan te drin gen op weder-invoerin# van het nummer- stempel bij de bestelling van brieven enz. Eveneens in overeenstemming met de Kamer te Amsterdam en gezien vroegere pogingen ter zake, stelt het bureau voor aan den Minister van Waterstaat te vra gen gedurende het geheele jaar abonne mentskaarten voor de spoorwegen in te voeren, die slechts een korten geldig heidsduur, b.v. 8 of 5 da^en. Tenslotte stelt het bure.au voor een arbitragereglement vast te stellen, over eenkomstig het reeds door vele Kamers aangenomen is. Zijn toon klonk zoo angstig, dat 'het haar onmogelijk was hem teleur: te 'stel len. Zwijgend opende zij een oude doos die op een tafeitje in den hoek cyan de kamer stond, en die afkomstig was ,uit de koffer van haar verongelukte reis- genoote. Ze 'haalde er een vergeeld por tret uit in een eenvoudig houten lijstje. Geruimen tijd keek Drake naar het por tret, dat het meisje hem overreikte. „Natuurlijk is het Esther, Maar het is niet Esther zooals ik mij haar herinner. Arm kind! Wat moet zij geleden hebben om zóó te veranderen." „Zij heeft vreeselijke jaren doorge maakt", zei Eva zacht. „Natuurlijk... eh... toen zij niemand meer nad, om voor haar te zorgen, hfibben zij en haar kind een onbeschrijfelijk hard leven gehad" „Arm kind, arm kind!?' De oogen van den vriendelijken grijsaard waren voci- tig geworden en zijn stem trilde. „Hoe is het toeh mogelijk dat ik mij al dien tijd niet om haar bekommerd heb! Het was natuurlijk g een opzet, geen hard vochtigheid, maar het was toch schan delijk onnadenkend, om een eigen zuster zoo te verwaarl oozen en te vergeten. Maar ik heb n ie eigenlijk nooit een oogenblik tijd gngund om aan iets .an ders te denken dan aan mijn went. Ik ben eenvoudig die slaaf van mijn went geweest. En nu achteraf te moeten den ken, dat zij gebi ek leed en in moeilijk heden verkeerde, terwijl ik in staat was om haar te help en. „Ik weet zeker, dat zij geen wrok tegen u heeft gekoesterd", verklaarde Eva zacht. Ze was idiep bewogen door het oprechte berouw van den ouden man en ze dacht eraan, hoe het meisje in den trein, haar overleden mjoeder ge- HET STADHUIS VAN YEERE zal binnen kort worden gerestaureerd. Daartoe zijn bereids maat regelen genomen. Het stadhuis van Veere behoort tot een van de mooiste historische ge bouwen van ons land, waarom men zorg draagt, dat ook dit mooie stukje architectuur behouden big ft. Bij Brand- en Snij wonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Sohrale huid. OOSTERLAND. Om. tegemoet te komen aan den wensch der oud-leerlingen de studie van bijzondere vakken, die niet in het algemeen leerplan voorkomen en toch practisch van groot belang zijn, te kun nen voortzetten, werd besloten de cursus nog een jaar te verlengen. Behoudens (na dere goedkeuring zullen worden onder wezen: le. Boekhouden; 2e. Kassenver- wiarming3e. Ziektenbestrijding; 4e. Pluimveeteelt; 5e. Drainage en Opper vlakte-berekening; 6e. Bloementeelt. Het 3e leerjaar van deze cursus is gedeeltelijk te beschouwen als een uit breiding van den 2-jarigen, gedeeltelijk als een samenvoeging van eenige speciale vervolgcursussen. Deze omstandigheid maakt het mogelijk, dat ook niet-cur- sisten één of meer vakken als toehoorder volgen. Voor meerdere inlichtingen zie men de betreffende .advertentie in dit nummer. SIRJANSLAND. Onze dorpsgenoot, dhr. A. Bal J.Hz., is met ingang van 1 Sept. 1931 benoemd tot b.g. opzichter bij (den Rijkswaterstaat aan het Julianakamaal te Elsloo (Limburg). SCHERPENISSE. In de Woensdag al hier gehouden vergadering van den dijk- raad van het Cal. waterschap „Scnerpe- nisse" werd de rekening over het dienst jaar 1930-'31 voorloopig vastgesteld op een ontv. van f42477.175 en een fuitg. van f 42481.935, alzoo een nadeelig slot van f4.76. Op de aanbeveling van lid van het bestuur der waterkeering wer den geplaatst: 1. M. Rijstenbil Az. (aftr.); 2. J. Rijstenbil Johz.; 3. J. Rijstenbil Hz. Naar men verneemt bestaat het plan om vanaf Zaterdag 12 Sept. de Electr. Centrale te sluiten en dan geen licht meer te verstrekken. Dit staat in verband met werkzaamheden van de P.Z.E.M. aan het net. PREDIKBEURTEN» roemd had om haar goedhartigheid en vergevingsgezindheid jegens alle men schen". Ze kon zich waarschijnlijk heel goed voorstellen -dat u, daar in het verre land, haar vergeten had. Maar zij ueeft haar dochter nooit ever u gesproken", eindigde zij, zich herinnerrend dat Pru dence Campbell haar uitdrukkelijk mee gedeeld had, dat zij, voor zoover zij wist, geen familie meer had. „Natuurlijk dacht zij, dat ik dood was, toen zij in zooveel jaren niets meer van mij had gehoord. En door haar eigen druk leven en haar zorgen zal ze ook wel niet veel meer hebben gedacht aan haar jeugd en familie in Australië. Maar in elk geval, je hebt dus nooit van mij gehoord?" „Neen, nooit", antwoordde Eva naar waarheid. „Maar ik vind het heel vrien delijk van u, dat u mij bent komen op zoeken". „Het bloed kruipt, waar 'het niet gaan kan, kind", antwoordde hij. „En nu dat ik je eenmaal gevonden heb, wil ik niet, dat je je heele leven verder een zaam slijt in zoo'n nest als dit. We gaan samen naar Londen en daar zul je een leventje als een prinses hebben, dat be loof ik je! Daar kunnen we iop ons gemak plannen maken voor de toekomst. Boven dien zou ik het erg aardig vinden als je kennis maakte met het meisje, idat tijdelijk als mijn secretaresse dienst doet. Zij werkt buitengewoon goed het js 'een verbazend intelligent kind, heel flink en een aardig, gezellig meisje bovendien. Ik geloof vast dat jullie uitstekend 'met elkander zullen 'kunnen omschieten. Olive Davidson heet ze...." Zondag 13 September te Zierïkzee Ned. Her». Ker». Nieuwe Kerk. 10 ure, ds Pjjnacker Hordök. Kleine Kerk. 10 ure, ds Voors. Luth. Kerk; 10 ure, ds Grottendiek van Dordrecht Geret. Kerk. 10 30 en 6.30 ure, dr. v. Lonkhugzen. dhr. Geaef. Keik. 9.30, ds Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds Hoogendoorn (oude tijd). Jlvangelisaïje Jernël, 10 en 7 ure, Samenkomst. Dinsdag 15 Sept 7 ure (o. t), ds. Vreugdenhil van Bruinisse. Ond-Geret. Ge». 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk (oude tijd). THOLEN. Donderdag kwart over 12 was ons stadje in rep en roer, daar plotseling de brandklok klepte. Spoedig ging de mare, dat het huis van notaris D. v. d. Velde, gelegen aan de Markt alhier, Sn brand stond. Toen wij op het Marktplein kwamen, sloeg de rook en vlammen reeds door het dak. De brandweer was spoedig ter plaatse, welke met 3 slangen op de waterleiding begon te blusschen. Intus- schen werd door het publiek eenigen inboedel naar buiten gebracht. Van den zolder, die in volle vlam stond, kon nfèts meer gered worden. Na 1 uur blusschen was men den brand meester. Het geval liet zich ernstig aanzien, daar het een mastiek dak is en het perceel gelegen is naast den winkel en magazijnen van de firma's Melsen en Haaijer. De burge meester was op het terrein aanwezig. Hij liet terstond het terrein door de politie afzetten. De waterschade en brandschade HOOFDSTUK XVI. Waf nu? Nauwelijks had Henry Drake uitgespro ken of de deur van Eva's zitkamer werd langzaam geopend en Rupert verscheen in de deuropening. „Meneer Dane, die altijd zoo vriende lijk voor mij is", stelde zij Rupert voor toen hij binnen gekomen was, „meneer Drake". „Henry Drake", stelde deze laatste zich zelf nogmaals voor. „Ik geloof, zei hij, toen hij Rupert's vermondering opmerk te, „dat u net zoo verbaasd Ibent ©ver mijn aanwezigheid als mijn nichtje straks was. Nooit van (Waar leven had zij ge hoord, dat er een oom van haar bestond die Henry Drake heette, totdat in (hier onverwacht kwam opduiken." „U bent een oom van haar?" vroeg Rupert verbluft. „Inderdaad, ik ben een oom van haar. En, iedere oom, die van den (anderen Kant van den Oceaan was komen overwippen, zou even trotsch zijn op zoo'n knappe nicht als ik. Ik wilde graag, dat zij met mij naar Londen ging. Dat lijkt jnij ten minste wel een aardig idéé". „Maar dat kan ik onmogelijk", ant woordde Eva haastig. „Ik ehik werk voor meneer Dane, begrijpt u, en eh...." „Heb je je oom al verteld, (wat ik zoo graag zou willen?" vroeg Rupert glim lachend, terwijl hij zijn hand op haar schouder legde; (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5