had een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van B., van Stavenisse, en een boerenwagen. Met wat materieele schade kon ieder zijn reis vervolgen. OUD-VOSSEMEER. Zaterdag j.l. werd vanwege de Bijz. Vrijw. Landstorm een zeer geanimeerde schietwedstrijd gehou den, waaraan 29 leden deelnamen. In een der lokalen van de O.L. school wer den des avonds de prijzen uitgereikt, voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld. De behaalde punten waren zeer afwisse lend, want de hoogste waren 88, de laag ste 26. In volgorde waren de eerste 7 prijzen behaald door: H. den Engelsman 88 p.; J. v. d. Klooster 88 p.;; H. Berkheij 85 p.; E. Hoek 74 p. en J. A. Duine 74 p.; vervolgens behaalden L. J. v. Dijke 73 p. en Abr. den Engelsman, P. Jeroense en Joh. van Poortvliet elk 72 p.; terwijl dat van P. v. d. Vlies en Abr. Geense 71 bedroeg. THOLEN. Onder zeer groote belang stelling vierde de heer G. Vis, machi nist bij het stoomgemaal van het water schap „De Vrije Polders" te Tholen, zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. Des voor- middags kwam het volledige polderbe stuur met den griffier, notaris van de Velde, den jubilaris complimenteeren. Bij monde van den dijkgraaf, de heer J. Wa- gemaker, huldigden zij den heer Vis als een accuraat- en plichtsgetrouwen amb- tenaar, welke bewezen heeft, zijn vak te verstaan, want ofschoon hij 16 jaren met de stoommachine de machines ge dreven heeft, was het voor hem geen bezwaar, toen het bestuur meende te moeten veranderen en motoren aan schafte. Namens het waterschap werd hem vervolgens een schitterend gouden horloge met inscriptie ©n gouden ketting aangeboden. Zichtbaar ontroerd dankte de heer Vis voor de betoonde belang stelling. Mej. G. Laban Hd. is benoemd tot schrijfster ten postkantore alhier. Door den gemeente-veldwachter al hier werden 2 personen ;uit Halsteren, J. R. en C. de R., op heeterdaadj betrapt, terwijl zij zich te goed deden aan het fruit in den tuin van den heer J. Ver- couteren aan de Oudelandsche P©ort. ONDERWIJS. THOLEN. Bij het dezer dagen te Den Haag gehouden examen van de Eerste Ned. Modevakschoolvereeniging behaal den de dames D. J. Slager en M. Baaij, beiden van hier, het diploma voor cou peuse. Beiden zijn opgeleid volgens de methode E.N.S.A.I.D. MNDBOUW m VEETEELT» kalkoenen in zeeland. Men schrijft aan de „Middelb. Crt": Uit oude aanteekeningen blijkt, dat nu iruim 4 {eeuwen geleden de kalkoenen uit Indië voor het eerst in Zeeland werden aangebracht en wel door een schip, uit Zierikzee, waarop als kapitein voer An- thonius Mulock, (een naam nog wel in Zierikzee bekend. Het was in 1528, dat deze nok tevens aanbracht zout en wijn van de Kaapverdische eilanden. Letter lijk werd in een Kroniek daarvan ge meld: „In hetzelfde jaar kwam een schip van Zierikzee In Zeeland de Wielingen in en de schipper was genaamd Antho- nius Mulock, hij had met zijn schip bij de anderhalf jaar op zijn reis geweest. Hij had in een nieuw land geweest, in Afrika, genaamd Cap,ui Veride, daar nooit eenige schepen {uit deze landen in ge weest hadden en hij bracht zijn schip, vol zout en wijnen. Hij had daar meer zout gekocht om een dukaat, dan hij: in Bayeren of Bretagne koopen zou ©m elf dukaten. Dit schip bracht de eer ste Kalkoensche hoenderen in Zeeland". (Spelling alleen veranderd). Heeft Europa alzoo de invoer van de kalkoenen (eigenlijk Kalikoetsche-calcut- te-hoenderen) aan Zeeuwen te danken, in 1758 ontving de beroemde Zierikzee- sche natuuronderzoeker Job Baster een twaalftal goudvisschen (Uit Engeland, die in 1728 (het jaar der kalkoenen) daar uit China waren aangevoerd, en het ge lukte hem, na veel moeite en teleur stelling, ze in zijn vijvers te vermenig vuldigen, zoodat hij bij zijn dood, in 1775, er reeds vele honderden bezat, die door zijn erfgenamen werden verkocht, zoodat de verspreiding dezer schoone visehjes in ons vaderland van af dien tijd af dagteekent. RADIONIEUWS. PIANO EN RADIO. Naar wij vernemen is de radio-voor dracht, te houden namens den „Nederl. Bond van Piano- en Orgelhandelaren en Fabrikanten" vastgesteld op Donderdag 10 Sept. a.s. te 7 ure voor de A.V.R.O.- microfoon. Als bijzondere attractie voor deze voordracht worden 100 prijzen be schikbaar gesteld. Volledig programma met bijzonderheden wordt begin Sept. in de bladen gepubliceerd. SCHEBPVAARTBERICHTBM. lichtboei hals—greveilingen. Den heer Directeur v. h. Loodswezen enz. in het 4e en 5e district werd het volgend schrijven verzonden: Op de agenda der laatste algemeene vergadering der ver. „Sehuttevaer" kwa men o.m. voor twee oude voorstellen, n.l. verlichting van het Slaak en uitleg van een lichtbdei ter plaatse van de bol ton Hals—Grevelingen. Hoewel nog voor kort afwijzend werd beschikt over beide voorstellen en ter vergadering opnieuw bleek, dat men de DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS door G. TH. ROTMAN. 39. Trip, trip, trip, dear kwam juf-I frouw Molly ,uit het modemagazijn ge-I stapt. Ze had juist een splinternieuw ja-I ponnetje gekocht, volgens de laatste) mode, want zooiets moet je bijhouden. Vlak bij de deur kwam ze haar vriendin Polly tegen, ,,'n Mooi japonnetje!" zei deze, „alleen vind ik dat effen witte goed een beetje saai. Ik wou, dat m'n eigen japon er óók 'n beetje fleuriger uitzag!" 40. Rrr! daar vloeg de hollende wa gen van mijnheer Pimpelmans weer voor bij; het rechterwiel zakte weg in een diepe modderplas die vlak langs het trottoir lag. Een dikke bundel modder- stralen spatte omhoog, en nu zagen de japonnetjes van de dames er zoo „fleu rig" uit, als ze maar wenschen konden; al de saaiheid was er ineens héélemaal af! bestaande verlichting op het Krammer niet zou willen missen ten bate van die op het Slaak, vestigt het Hoofdbestuur der vereeniging, in opdracht der ver gadering bovengenoemd, nogmaals de aandacht ,op de gewenschte uitbreiding der verlichting. In het bijzonder Iwijst 't met het oog op den uitleg der lichtboei in de Grevelingen op de niet geheel on belangrijke vaart ter plaatse tijdens de z.g. bietencampagne, waardoor voor tij- delijken uitleg wellicht genoegzame gron den zijn aan te voeren. VERSCHILLENDE BERICHTEN» EEN EDELE DAAD. Dezer dagen, al dus meldt de „Eindh. Crt.", kwam den marechaussée te paard A. L. Nagelkerke, gestationneerd te Tilburg, ter oore dat in het -St.-Elisabeths-Ziekenhuis te Til burg een moeder van drie kinderen ster vende lag, die ©Heen nog door een bloed transfusie kon gered worden. Zes ver schillende personen, welke familie wa ren van deze moeder, waren volgens den dokter niet geschikt om deze transfusie te ondergaan, en werden hiervoor afge keurd. De echtgenoot van deze patiënte was ten einde raad en wist piet meer waarheen hij zich thans moest begeven. Toen de marechaussée dit alles had ver nomen, stelde hij zich disponibel voor deze edele daad, teneinde een voor hem geheel onbekende vrouw te kunnen red den. Een strenge keuring volgde, waar na den marechaussee den volgenden dag werd bericht, dat zijn bloed was goed gekeurd. Om de vrouw te behouden, moest hij drie kwart liter bloed ©fstaan, hetwelk gebeurde. Dank zij deze bloed transfusie slaagden de geneesheeren er in de vrouw in het leven te houden. Over enkele dagen mag zij het ziekenhuis ver laten. EEN AUTOTOCHTJE DAT SLECHT AFLIEP. Maandagavond .ongeveer 6 uur is een personenauto op den Otterloo- schen weg onder Ede in ©en bocht in volle vaart tegen een vrachtauto ge botst. De vrachtauto werd zwaar bescha digd. De personenauto werd geheel in elkaar gedrukt. De vier inzittende jonge lui van den personenatuo werden, 'hoe wel niet ernstig, toch bloedend ver wond. Omtrent de toedracht van het ongeval wordt nader gemeld: Een groepje jongelui, twee jongens van 15 jaar ©n twee meisjes van 17 jaar, waren op een fietstochtje een kennis met zijn auto tegengekomen. Deze, een zekere G. uit Groningen, had zijn auto even aan het jeugdige gezelschap, afgestaan om een ritje in de buurt te maken. De 15-jarige A. F. uit Apeldoorn, die, zooals vanzelf spreekt, geen rijbewijs bezat, ging ach ter het stuur zitten om met de drie anderen in den omtrek te gaan toeren. Eenigen tijd ging alles goed, totdat de jongen in de bocht van den Otterlooschen weg de macht over het stuur (verloor en tegen een tegemoetkomenden vracht auto opbotste, met bovengenoemd gevolg. HEVIGE STORMWIND. Zondagavond heeft zich boven Doetinchem' en omge ving een zwaar onweer .ontlast, dat ge paard ging mJet storm, met groote kracht kantende ,ujt de richting Kilder (gem. Berg). De storm1 heeft in weinige secon den een groiot aantal boonten ©ntwor- teljd. I De spoorwegarbeider Jansen, die met Zijn vrouw en een kind, in den kinder wagen, wandelde, w©rd met vrouw en kind .opgenomen en aan de andere zijde van de straat tegen het hek van de sociëteit geworpen. Jansen kreeg eenig'e lichte verwondingen, vrouw en kind bleven .ongedeerd. In de Plantsoenstraat werd de stam van een boom' met ©en omvang van 1.35 M. als een luciferhoutje doorgebro ken. De boom werd ©enige meters mee genomen en daarna neergeworpen in ©en tuin, waarbij ©en stuk van het ijzeren hek werd vernield. Op het emplacement der Geldersche Tramwegmaatschappij werd een perso nenrijtuig, met een gewicht van 10.000 K.G. uit ide rails gelicht en omgeworpen. Het rijtuig kwam1 terecht tegen een goe derenwagen. Merkwaardig is, dat van dit rijtuig zelfs geen ruit gebroken is. Bij het viaduct in de Steeg is de dienst van genoemde maatschappij ge stremd {geweest, |doordat de rails onder, ten (gevolge van den regen, afstortend zand waren bedolven. In den Heidehoek bij Zelhem werden eenige veeschuren ingedrukt, waarbij een varken werd gedood. Bij Lingel (gemeente Berg) is het huis van den voerman S., méde bewoond door tw©e andere gezinnen, geheel afgebrand. Er werd niets gered. De note gaie was, dat op het terrein van het muziekconcours te Stokkum (gemeente Berg) een onontbeerlijke in richting door Iden stormwind werd op genomen, juist toen twiee dames daarvan gebruik maakten. OM EEN STUKJE KAUWGOM. De 17-jarige Van Dijk uit Marum en de 19-jarige E. Pypker kregen Zondagmid dag te Zandwijk, gem. Leek, twist ©ver een stukje kauwgom. De twist liep 'zoo hoog, dat Van Dijk zijn mes trok en Pypker daarmede 3 steken toebracht, waarvan een de long raakte. Pypker is naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. BRAND. Maandagmiddag ongeveer vier uur is brand uitgebroken in de vijftig meter lange houten loods annex een kleinen steenen kantoorgebouwtje aan de Loskade te Middelburg, in welke loods 150.000 kilo hooi en verder stroo en kunstmest waren geborgen van de N.V. Zeeuwsche voeder- en kunstmesthandel. In ieen minimum van tijd stond de loods geheel in vlammen. De brandweer kon slechts den brand beperken. Aan een zijde van het gebouw grensde bijna onmiddellijk een zeer groot lompenpak huis. De wind hielp mee ©m dit te sparen. Aan de andere zijde van de loods stond op enkele meters afstand een woon huis, dat gespaard bleef. Aan de andere zijde van dit woonhuis stond een houten loods, die ook in brand geraakte doch kon worden gespaard. De brandweer heeft met twee motorspuiten den brand gebluscht. DE STORM. Ten zuiden van Enkhuizen zijn Maandag tengevolge van den storm twee sleepschepen gezonken,, geladen met basalt. Het eene schip was de „Or- heus", met bestemming naar Wieringen; het andere de „Nirwana", komende van Duitschland met bestemming Harlingen. De beide sleepbooten „Pieter" en „An- thonia II" hebben de negen opvarenden gered en te Enkhuizen aan wal ge bracht. Het Belgische Rijnschip „Po seidon II", schipper Deurloo, geladen met zand, is Maandagmiddag tijdens storm- weer op de Oosterséhelde nabij Stave nisse gezonken. De twee opvarenden kon den worden gered. Het schip, dat 1093 ton meet, is vermoedelijk gebroken en zit 18 meter onder de .oppervlakte. De „Poseidon II" was op weg naar Gent. DOOR EEN HOND GEBETEN. Eenig© dagen geleden is het 8-jarig zoontje van den heer Van G. te Eindhoven door den hond van zijn vader ernstig in het onderlijf gebeten. Het kind werd eerst thuis verpleegd, doch toen Vrijdag in fectie intrad, werd het naar het r.-k. ziekenhuis overgebracht, waar het onder hevige pijnen is overleden, TRAGISCH. Toen de echtgenoote van den heer Dekkers te Boxtel nog even naar 2-jarig kindje ging kijken, dat te slapen was gelegd, vond zij het dood langs het ledikantje hangen. Teneinde te voorkomen, dat 'het kind uit het ledi kantje zou vallen, was het hierin vast gebonden. Desondanks is de kleine er in geslaagd over den rand te komen. On middellijk ingestelde pogingen om het kind bij te brengen, hadden geen resul taat. VERDUISTERING. Na aankomst van 't Belgische vliegtuig op Waalhaven is Zon dagmiddag een der passagiers, een 33-j. Nederlandsche stucadoor, wonende te Buer in Westfalen, aangehouden* Zijn aanhouding was verzocht door de po litie te Nijmegen, waar hij f 20.000 van een bank zou hebben gehaald, die hem niet toekwamen. Op den passagier, die in gezelschap was van vrouw en kinde ren, werd slechts weinig geld gevonden. Uit de inlichtingen van de zijde der Nijmeegsche recherche bleek dat deze zaak zich als volgt heeft toegedragen: Een gepensionneerde Stadtsinspektor te Buer in Westphalen was bevriend met een Nederlandsche familie. Eenige we ken geleden gaf de Nederlander aan den Stadtsinspektor den raad zijn geld, dat deze bij de Deutsche Sparkasse had be legd, naar Nederland over te brengen in verband met den onberekenbaren toe stand in Duitschland. De Inspektor ging op dezen raad in en in gezelschap van den Nederlander reisde hij in het begin van Juni naar Nijmegen, waar het geld tot een bedrag van rond f 20.000 op een bank werd geplaatst. Ruim een maand later adviseerde de Nederlander aan den Duitscher zijn geld toch maar weer in Duitschland te plaatsen. Deze ging ook op dit voorstel in en beiden vertrokken naar Nijmegen. In verband met passen- moeilijkheden zou de Duitscher in Em merik op den Nederlander blijven wach ten. Hij gaf dezen een volmacht mede. De Nederlander keerde evenwel niet te rug, doch schreef eenige dagen later uit Venlo een brief, dat men hem het geld ontfutseld had. De Stadtsinspektor gaf de zaak in handen der Ityitsche politie en vervoegde zich bij de NijmeegsÖhe sche recherche, die een signalement deed verspreiden, hetgeen tot het resultaat leidde, dat de Nederlander te Rotter dam in gezelschap van zijn vrouw en zoon is aangehouden. Gebleken is, dat diens vrouw en zoon overhaast uit Buer vertrokken zijn en zich in Venlo bij den man gevoegd hebben. Vandaar is men vertrokken naar Rotterdam en vervolgens naar Antwerpen. Bij terugkomst volgde de arrestatie. Het trio is nog 's avonds naar Nijmegen overgebracht en werd ge hoord. Bij fouilleering vond men tot groote verrassing op den zoon 18 bann- biljetten van f 1000, die in diens vest waren genaaid. Het drietal is naar Arn hem Overgebracht. SCHIP. VERBRAND. Maandagnacht te half drie hoorde ide schipper A. H. Kes- sels van het schip ,Majo", uit Den Bosch, geladen met '©ngebluschte kalk, liggende onder sluis 13, gemeente Someren, een knal, waarop hij opstond en een blauwe vlam bemerkte. Hij veronderstelde het ergste en bracht vrouw ©n kinderen met de hoogst (noodige kleeren en meubelen aan wal biet een roeiboot. Dinsdagmor gen was het dek geheel verbrand en thans verkeert het schip in zinkenden toestand. Het schip is verzekerd op beurspolis. De |oorzaak is waarschijnlijk het indringen yan regenwater in de kalk. DIAMANTZWENDEL. Dinsdag zijn te Amsterdam 2 vrouwen en 1 man jaange- houden, wier arrestatie door de politie te jMontreux (Zwitserland) verzocht was in verband met idaar ter stede gepleegden zwendel met juweelen. 't Signalement van (deze 3 personen, alle 3 Nederlanders, was door de politie te Montreux ©pge- gegeven en ook was onze recherche op de hoogte van het feit, dat zij vermoe delijk naar Amsterdam waren gekomen. Rechercheurs van de zedenpolitie hebben het drietal op straat aangehouden en naar het hoofdbureau van politie over gebracht. De ten jiadeele van een juwe lier verduisterd© partij briljanten, ter waarde van 15.000 Zwitsersche franken, werd nog in hun bezit gevonden en natuurlijk in beslag genomen. Het staat vast idat Ide politie ©en goede vangst heeft gedaan. VAN HEINDE EN VER. In Paraguay is door een cycloon groote schade aangericht. Te Ville Rica en in andere gebieden zijn ongeveer 400 huizen ingestort. Er zijn verscheidene dooden en honderden gewonden. Het verkeer is gestremd. Volgens de officieel© opgave in de Staatscourant telde het koninkrijk Bel gië op 31 December j.l. 8.129.821 Sieren. Het grootste aantal inwoners telt de provincie Brabant, 'het kleinste aantal de provincie Namen. De ongeregeldheden in Ierland du ren voort. Gedurende het weekend zijn er op vele plaatsen incidenten geweest tengevolge van wraakoefeningen van N.- Ieren. Langs de grens van Noord- en Z.- Ierland hebben opstootjes plaats gevon den en is ook brandstichting voorgeko men. Gevechten tusschen protestanten en katholieken waren en zijn nog aan de orde van den dag. Soms voegt de po litie zich als neutrale derde groep daar bij om met stokslagen de vechtenden uit een te jagen. Het slechte weer in Engeland blijft nog voortduren, speciaal aan de Zuid kust. De zee was zoo woest ,als men haar jarenlang 's zomers niet had ge zien. Bij het eiland Wight zijn bij net vergaan van een boot 3 menschen om gekomen. Een dorp van zomerverblijven aan het strand bij Winchelsa is door de golven afgesneden. De zee dreigt de fundeeringen der woningen te onder mijnen. In totaal zijn 14 menschen tijdons den storm omgekomen. Volgens de jongste berichten om trent de knul-ontploffing in Macao zijn daarbij 21 menschen omgekomen en wer den er 31 gekwest. Van de 64 huizen die schade kregen moesten er 24 voor goéd worden ontruimd. Om' paal en perk te stellen aan een heerschende cholera-epidemie om de Perzische Golf zijn te Teheran eenige doktoren per vliegtuig vertrokken met 50.000 flacons serum, ten eind© de be volking in de havensteden in te enten. Er zijn reeds voorzorgsmaatregelen ge nomen om te voorkomen, dat de epide mie zich uitbreid buiten Bassora, waar reeds talrijke slachtoffers gevallen zijn. 1 Alle wegen aan |de grens van Irak zijn gesloten. De aanhungiuagen van een vracht auto, waarop 45 personen waren gezeten is op het traject Hochrosen—Glatz (Si- lezie) omgeslagenwaarbij deze over een afstand van ruim 100 meter werd mee gesleurd. Alle inzittenden, leden van een gymnastiekvereeniging uit Breslau, wer den in een greppel geslingerd. 10 per sonen werden zwaar gewond, voor het leven van 3 hunner wordt gevreesd. Naar uit diamantkringen wordt me degedeeld, is een te Antwerpen woon achtig makelaar in geslepen diament sinds eenige dagen met de Noorderzon ver dwenen. Van verschillende kooplieden heeft hij hem ten verkoop toevertrouwde goederen bij zieb, waarvan de totale waarde ongeveer 7<fc000 gulden bedraagt. Men vermoedt dat hij naar het buiten land is gevlucht. Tengevolge van gebrek aan water zijn in het gebied rondom Lorca (Spanje) verscheidene industrieën stop gezet, die zonder water niet kunnen werken. Onge veer 130.000 gezinnen zijn door deze ge dwongen werkloosheid getroffen. Dinsdagmiddag werd een overval gedaan op het filiaal van de rijksbank te Schöneberg (Duiüchl.). 3 gemaskerde man nen met revolvers gewapend, drongen het gebouw binnen, wondden een hoofdka -- sier en maakten zich met een bedrag ad ongeveer 30.000 mark op een motor fiets uit de voeten, niettegenstaande eenige bankbeambten op hen vuurden. Bij de vervolging werden op straat een voorbijganger en een kind door kogels getroffen. VOOR DE HUISVROUW. Het openmaken van glazen potten. Elke huisvrouw weet uit ervaring hoe moeilijk het soms is om de metalen schroefdeksel van allerhande glazen potten en potjes los te krijgen. Achtereenvolgens beproeft elke huisgenoot zijn krachten en dan lukt het soms nog niet. Men krijgt eenvoudig niet voldoende vat op het gladde deksel Daarom neemt men zijn toevlucht tot b.v. een eenigezins klamme leeren lap om daarmee het schroefdeksel aan te vatten. Helpt dat ook niet, dan neemt men een stuk schuurpapier in de hand, dat bijna altijd zulk een vasten greep om het schroef deksel mogelijk maakt, dat men het los kan draaien. Nog een andere methode is het metalen deksel een minuut of wat in heet water te houden, waarna men het ook gemakkelijk los kan draaien. Tomaten schillen. Teneinde tomaten gemakkelijker te kunnen schillen dompelt men ze gedurende een paar minuten in kokend water. De dunne schil gaat er dan veel gemakkelijker af en er gaat minder verloren. Sommige menschen echter vinden dat door deze methode het heerlijke koele van de tomaat ver loren gaat. Men hoeft echter de tomaat heelemaal niet dadelijk na het onder dompelen te schillen, want de schil komt er na één of 2 dagen nog even gemakkelijk af als direct na het onderdompelen, zoodat men ze rustig weer heelemaal koud en frisch kan laten worden. Een Amerikaansche huisvrouw over uien. De Amerikaansche huisvrouw van het eohte ras, die zooals men weet, zeer veel zorg aan de keuken beBteedt, ruimt een eereplaats in aan de ni voor het verleenen van een pikant smaakje aan diverse gerechten. Zoo geeft ze de vol gende raad om spinazie op een buiten gewone manier klaar te maken Probeert U eens om een ui fijn te snijden in de spinazie, terwijl die kookt. Dit geeft de groenten een bijzonder smakelijke geur. En wil men het dan erg lekker maken, rasp dan een hard gekookt ei over den schotel en garneer met reepjes gebakken spek. Het is ook zeer smakelijk om in een pan met doperwtjes of groene erwten een heele ui te leggen. Ook dat ver hoogt de smaak En het is heelemaal niet noodig, dit aan de huisgenooten te vertellen. Sommigen hebben n 1. een voor oordeel tegen de ui, terwijl, als ze het niet weten, ze de bijzondere pikante geur en smaak aan de aldas toebereide groenten en andere gerechten zullen gaan roemen. Steenkolenpr aatje. Op „wmtersche" zomerdagen gaan onze gedachten onwille keurig uit naar onze kachels en wat daarin gestookt moet worden. Laten wij op den voorgrond stellen, dat het koopen van huisbrand een zaak van vertrouwen is, omdat de leek niet het verschil tusschen anthraciet en vette kolen kan zien. Soharrelaars koopen soms Engelsche vlamkolen op en kloppen die zelf tot kleiner formaat om ze aldus ten onreohle als echte Engelsche anthraciet te ver- koopen. De koopers zijn hiermee dan leelijk gedupeerd, omdat deze kolen veel te veel gas bevatten, met lange vlammen branden en buitengewoon veel rook en rootaanslag geven. Eohte anthraciet is zeer hard en glanst het sterkste van alle soorten kolen. Waarom anthraciet de meest aange wezen brandstof is? Omdat de kolen het laagste gasgekalte bevatten, zoodat men met deze kolen de kachel heel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5