ABONNEMENT; Maandag 17 Aug. 1931. zierikzeesche courant. fgg ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën UitarlIJklO aar op dei dog*, oitgnf BERICHT. 500-, IQ0Q-. 3000-, 5000 en 10000 regels. Gemeenterekening. DIENSTPLICHT. Kadaster en Grondbelasting DRANKWET. FEUILLETON. Liefdi Int zich niet doodan. HEVEA BUITENLAND. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Uit Stad en Provinole. Prijs p. 3 maanden ƒ1.60, franco p. post 1.80. Voor het buitenl. per jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 187677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—8 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dsg van uit gave vóór 10 uro. Het Bureau van dit blad, (hoek Schuit haven, is iederen werkdag geopend van des voorm. 9 - tot des avonds 5 ure ('s Zaterdags van 9—3 ure) tot het plaat sen van advertentiën en het aannemen van abonnementen en het doen van be talingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt op merkzaam gemaakt op het groote voor deel gelegen in het plaatsen van adver tentiën bij contract van Het tarief hiervoor is verkrijgbaar aan het Bureau en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat de rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente, over het dienstjaar 1930, is overgelegd aan den Raad en gedurende veertien dagen, van af heden tot en met 27 Augustas aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Zierikzee, den 14 Aug. 1931. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Uitspraak inzake sen vrijstelling. De BURGEMEESTER dei gemeente Ziüeik- zee maakt bekend, dat by besluit van Zyne Excellentie den Minister van Defensie van 11 Augustus 1931, Vile afdeeling, no. 255 V, aan den gewoon dienstplichtige van de lichting 1930 dezer gemeente CORNELIS ANTHONIE BASTIAANSE, met ingang van 1 October 1981 voor goed vrijstelling van den dienst plicht is verleend wegens kostwinner»chap. Zierikzee, den 14 Aug. 1931. De Burgemeester van Zierikzee, J. C. A. BANNINK. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op artikel 15 der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betrekkelijk de Grondbelasting MAAKT BEKEND: dat de staat nummer 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting en schatting dezer gemeente over het dienstjaar 1931 van heden af, op de uren dat de secre tarie geopend is, gedurende 80 dagen voor belanghebbenden ter secretarie dezer ge meente ter inzage is nedergelegd en dat ingevolge artikel 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging door de belanghebbenden, ten koste van ongelgk, in een aan Gedeputeerde Staten gericht verzoekschrift (op on gezegeld papier) hermeting of herschatting kan wor den gevorderd. Zierikzee, 17 Aug. 2931. De Burgemeester voornoemd, J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat op 14 Augustus 1931 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van GERARDUS HEN- DRICUS FRANCISCUS VAN LAAR, van beroep café-houder, wonende te Zierikzee, 16 Uit het Engelsch van L. G. MOBERLY. Nadruk verloden, HOOFDSTUK X. De Hewetsons. „Hoogstwaarschijnlijk een echt brutaal, coquet nest!" „Maar Nelly, wat kom jij toch altijd tot schrikwekkende conclusies. Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat ze een brutaal en coquet en een nestj is. Waarom zou zij dat zijn?" ,Hoor eens, Martin, het is zooals ik altoos zeg, jij bent veel te goedhartig!" antwoordde Mevrouw Hewetson vroolijk, ofschoon zij inwendig een weinig zich ergerde. „Ja, ik weet wel, wat je zeggen wilt: Als dominee mag je van iemand niet dadelijk het kwade denken, maar heusch, het is niet goed geblinddoekt door het leven te gaan en jezelf wijs te maken, dat het heele menschdom uit louter heiligen bestaat". De predikant glimlachte. Hij kende langzamerhand de stokpaardjes van zijn lieve vrouw, die hij overigens op han- den Idroeg en daarom antwoordde hij kalm en vriendelijk: „Neen Nelly, ik beschouw de wereld volstrekt niet als een verblijfplaats van yzersterk iïchtloopend om vergunning voor den verkoop van sterkeu drank sin het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de navolgende localiteit: het beneden voorlobaal van het perceel, kada straal bekend gemeente Zierikzee, sectie A. no. 2014, plaatseljjk gemerkt A no. 32, en gelegen aan de Lange Nobelstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bjj Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, 17 Augustus 1931. Burgemeester &n Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. TIEN JAAR KONING. Zondag was het tien jaar geleden, dat koning Peler van Servië den laatsten adem uitblies en het koningschap van het rijk der Serviërs, Kroaten ;en ,Slo- wenen, dat in November 1918 uit ;de samenvoeging van Servië en Montenegro met de Kroatische en Sloweensche ge bieden der Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie ontstaan was, overging op Alexan der, 's koning tweeden zoon, die reeds eenige jaren het regentschap bekleedde. Onder koning Peter Was uit jhet kleine Servië door de beproeving van de Bal kanoorlogen heen het groote Servië, daar na door de beproeving van den grooten oorlog, die bijna voor het kleine land te zwaar was geworden, het koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slowenen ge groeid. Die nieuwe staat was nog geen eenheid. ALEXANDER VAN JUGÖ-SLAVIË. Koning Alexander heeft zich tot levens taak gesteld de geschillen op te beffen en van het nieuwe rijk een waarlijke eenheid te maken, waarin alle drie de Zuid-Slavische volken gelijkelijk zouden opgaan. Toen zulks langs zuiver consti- tutioneelen weg niet bleek te gaan, heeft de koning die taak zelf ter hand ge nomen. Sinds Januari 1929 is de grond wet buiten werking gesteld en wordt het land bestuurd door een koninklijk kabinet met 's konings vertrouweling ge neraal Zivkowitsj als premier. Geleidelijk is men sindsdien den weg opgegaan, die tot 'het beoogde doel moet voeren. De oude historische indeeling des lands, pf liever der drie landen is opgeheven en heeft plaats gemaakt voor een indeeling in departementen, die den naam der ri vieren dragen, de naam van het konink rijk brengt eveneens de nieuwe eenheid louter heiligen, zóóveel menschenkennis heb ik tnog wel, maar toch zie ik geen enkele reden om dat meisje te ver oor- deelen op de manier waarop jij het doet, zonder haar poit gezien of gesproken te hebben". „Vind jij dan de wijze, waarop ze in Marchmere aangeland is, misschien nor maal? „Och, ik voor mij vind een spoorweg ongeluk altijd iets abnormaals", was het laconieke antwoord. „Goed", gaf Mevrouw Hewetson toe, maar a lies is naar mijn smaak een beetje ito toevallig! Die juffrouw Camp bell belandt in Marchmere, juist op het oogenblik dat Rupert iemand als zij noo- dig heeft voor zijn schilderij, en ze heeft precies het gezicht dat hij schilderen wil! Het is heusch te mopi om heelemaal in orde te zijn!" De predikant glimlachte. Zij zaten aan de ontbijttafel en Nelly vroeg zich af zooals zij zich al zoo dikwijls gedaan had hoe het mogelijk was dat haar man maar niet ervan was te overtuigen, dat ieder menschelijk wezen niet alleen een goede, maar ook een slechte zijde had. Zijn onwankelbaar geloof in de menschheid prikkelde haar en vervulde haar tegelijkertijd steeds weer met een diepe, warme bewondering voor hem. „Ik blijf er bij", zette zij haar akte van beschuldiging voort, „dat die Pru dence Campbell coquet en berekend moet zijn. Dat ze bij het spoorwegongeluk in Marchmere is terecht gekomen, kan zij natuurlijk niet helpen, maar dat ze in tot uiting, sinds hij den 3en October 1929 veranderd werd in koninkrijk Ju- goslavië (Zuid-SIavië). Alexander wordt in December van dit jaar 43 jaar oud. Sinds 8 Juni 1922 is hij gehuwd met prinses Maria van Roe menië, de tweede dochter van wijlen koning jFerdinand. Uit dit huwelijk zijn 3 zoons gesprooten, kroonprins Peter, die 6 September 8 jaar wordt, ,de 3jarige prins Tomislaf en de 2-jarige prins An- dries. MACDONALD OVER DE CRISIS. Van Lossiemouth uit, waar hij het week-end doorbrengt, heeft MacDonald een oproep aan het Engelsche volk ge richt, waarin hij vermaant om in de huidige crisis zijn koelbloedigheid niet te verliezen. In deze oproep zegt McDonald o.a.: „Wij moeten volhouden. Luistert niet naar de alarmberichten. In werkelijkheid is ons land gezond. Onze moeilijkheden zijn geen gevolg van slechte financieele methoden, doch een gevolg van den slechten economischen toestand van de wereld. Niet alleen Engeland bevindt zich in een moeilijke positie. De igeruChten, dat niets gebeurt om de moeilijkheden meester te worden zijn onwaar. De re- geering is met alle middelen aan het werk. Met een vermindering van het volksinkomen moet echter vermindering van uitgaven hand in hand gaan. Nood maatregelen zijn noodig. Door deze maat regelen zal echter niet één bepaalde laag der bevolking getroffen Worden doch ieder zal het zijne moeten bijdragen urn het land over zijn ongunstige economi sche positie heen te helpen. De vermin dering der uitgaven zal aangevuld moe ten worden met bijzondere lasten voor diegenen, die ze kunnen dragen. Doen deze lasten zullen zoo gering worden gehouden als de toestand slechts ver oorlooft". Zijn socialistische partijgenooten her innert MacDonald eraan, dat de regee ring met ongewijzigde idealen het pro bleem aanpakt. Pot 90 ct. Tube 50 ot. Zeep 60 ct. ZIERIKZEE. In Ide sociëteit „Concor dia" vond Vrijdagavond de plechtige uit reiking plaats van de medailles en prij zen, gewonnen iop iden op 1, 7 en. 8 Aug. j.l. gehouden Nationalen schietwedstrijd, uitgeschreven door ide schietvereeniging „Zierikzee" met medewerking van de ver. „Zierikzeesche Burgerwacht" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De voorzitter der jubileerende vereeni- ging, ide heer P. Klok, opende de ver gadering, heette in 't bizonder welkom1 de eere-voorzitter, ide burgemeester, de commandant der burgerwacht, de heer A. C. v. d. Vliet, en verdere genoodigden, waarna hij een kort overzicht gaf van het ontstaan en de geschiedenis van de vereeniging, haar baan pan de West hoek, ide fin. steun van vooraanstaande burgers, de gehouden wedstrijden, de taak gedurende de mobilisatie, de tot standkoming van Ide Burgerwacht in 1918, etc. etc. Spr. bracht 'dank aan de verleende medewerking bij dezen gehouden natio nalen schietwedstrijd, speciaal aan het Kon. Huis, den Commissaris der Konin gin voor de geschonken medailles. Daarna werd tot uitreiking der be haalde prijzen overgegaan, terwijl enkele surprises werden geschonken, ook aan dat afgelegen oord is blijven hangen en op den koop toe kamers heeft geno' men vlak bij Rupert's huis, dat geeft me te denken. Van den vroegen morgen tot den laten avond loopt zij (het atelier in (en ,uit. Waarom is zij niet naar haar familie gegaan? Ik verzeker je, dat ze, toen 'zij in dien trein stapte, er geen oogenblik aan gedacht (heeft om zich in Marchmere te vestigen. Ik blijf volhou den, Martin, dat jhler iets niet klopt 1" „Maar waarom wind je je toch zoo op over die juffrouw Campbell, wat kan jou het schelen, dat zij1 in Marchmere is blijven hangen, Zooals je het noemt?" „Omdat Rupert zich net zoo door de menschen laat inpalmen als jij en nooit kwaad van iemand denkt. Vóór hij weet wat er eigenlijk gebeurt, is :hij goed en wel met (dat model van hem getrouwd en is hij vo,or zijn leven gebonden aan dat gezicht, dat hij met zooveel vreugde ontdekt heeft... en dat hem ;op den duur misschien gloeiend gaat vervelen! Heusch, Martin, hoe enthousiaster hij over die jongedame schrijft, hoe minder ik de heele geschiedenis vertrouw. Ik denk er sterk over om Rupert te vragen of ik op den terugweg van Londen een paar dagen bij hem logeeren kan". „Ik wist heelemaal niet, dat je van plan was naar Londen te gaan, Nelly". „Tot voor enkele minuten geleden was ik dat ook niet van plan, bet idee is juist bij mij opgekomen. Transfieïd is niet zoo ver uit de richting, al ligt het dan ook niet precies ,aan de lijn naar Londen". hen, die, hoewel geen lid zijnde, zich verdienstelijk hadden gemaakt. De heer A. C. v. d. Vliet heeft deze vereeniging, die haar 25-jarig bestaan viert, altijd met veel genoegen gesteund, en als commandant der burgerwacht al tijd met veel genoegen die functie waar genomen. Het deed hem genoegen, dat deze vereeniging met zoo'n lust 25 jaar is werkzaam geweest onder voorzitter schap van den heer Klok, (die een kwarteeuw die functie beeft vervuld en voor de vereeniging leeft en werkt. Spr. hoopt, dat de heer Klok de vereeniging nog jaren zal mogen presideeren, de onderlinge, vriendschappelijke verhouding zal mogen blijven en de beker, die nu door Vrouwenpolder is gewonnen, een volgend jaar door „Zierikzee" zal wor den veroverd. (Applaus). De burgemeester kreeg daarna het woord om speciaal den voorzitter te huldigen, die in de jubileerende vereeni ging zoo'n bizondere plaats inneemt en een reputatie genoot wat de schietsport betreft, in welke bedrevenheid onze stad een vooraanstaande plaats inneemt. Steeds is (de voorzitter de spil van de vereeni ging geweest, (hetgeen het bestuur op hoogen prijs stelt. Als stoffelijk blijk van waardeering overhandigde de burge meester, onder applaus, dhr. Klok een foto in lijst, (voorstellende een groep schutters bij1 |den laatst gehouden wed strijd. Den heer Klok dankte den voorzitter voor ide gesproken woorden en de leden voor het gegeven geschenk. Aan het einde hield de heer Bongert- man een propagandistische rede, waarin hij allen, die aan schietsport doen, op riep zich aan te sluiten bij „Zierikzee". Hiermede was Ide plechtigheid afge- ioopen. Later zal in meer intiemen kring het lustrum' worden herdacht. KERKWERVE. Naar men ons mede deelt, Zal ook hier een z.g.n. aardappel bewaarplaats worden gebouwd. De plan nen zijn reeds in gevorderden staat van voorbereiding. Een voldoend aantal H.L. in toegezegd. WESTEN-SCHOUWEN. Zaterdag j.l. werden door de K.L.M. niet minder (dan 47 passagiers van en naar (hier vervoerd, terwijl eenige honderden personen als toeschouwers de aankomst en vertrek der vliegtuigen gadesloegen, en tientallen aanwezige auto's de drukte nog verhoog den. 1 HAAMSTEDE. Onder vrij groote be langstelling ook van in deze omgeving vertoevende vreemdelingen werd Vrijdag avond j.l. ten Ibate van het restauratie fonds in de Ned. Herv. Kerk een orgel concert gegeven met Ibelangelooze mede werking van mevr. IJ. Kentie dé Heij v. d. Reijd te Haamstede (sopraan) jen dhr. W. G. v. d. Heetcamp (organist) te Wbudriehem. Na opening door ds. Kentie werden 6 orgelnummers en 6 zangnummers vertolkt, die uitstekend tot hun recht kwamen en met volle aandacht werden gevolgd. Voor muziekliefhebbers een aangename afwisseling en een heer lijke avond. Onder dank werd de bijeen komst door ids. Kentie gesloten. BURGH. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Vrijdag 13 Aug. Aanwezig alle leden. Na opening deelt de voorzitter mede, dat het verven der plafonds in de lokalen van de openbare school is gegund aan den schilder Stout- jesdijk als laagsten inschrijver en de aangelanden van den weg te Burghsluis op de desbetreffende vraag van dhr. Landegent bereid zijn gevonden voor de eventueel© verbreeding van dezen weg in verband met de ter plaatse te verbouwen brug een strookje grond af te staan. De gemeenterekening 1930 in ontv. en ,uitg. resp. met f27700.895 en f20826.165, dus „Neen, dat scheelt nog wel iets", ver klaarde de predikant góed-gehumeurd. „Ik heb in Londen wat boodschappen en Rupert heb ik in geen eeuwen gezien, en..." „En (dus heb je prachtig gelegenheid om eens wat meer over die juffrouw Campbell te weten te komen hè?" vulde dominee Hewetson lachend aan. „Blijf maar eerst een paar dagen in Londen, kind, dat zal je goed doen. Peldethley is ook niet wat je noemt een wereldstad, hè? En oordeel nu niet te streng over dat meisje, Nelly. Tien tegen een, dat ze heusch niet zoo erg is als jij je haar voorgesteld had". „Hum", was het eenige antwoord, dat zij zich verwaardigde te geven. Zij stond op en maakte zich gereed om haar dag taak te beginnen. Mevrouw Hewetson was gewend hard te werken, en haar man was er zich dan look volkomen van bewust, hoeveel hij aan haar verschuldigd was. Hun bei de jongens waren pp kostschool, haar huishouding nam haar dus niet heelemaal in beslag en al haar vrijen tijd gebruikte ze om haar man bij zijn dagelijkschen arbeid in de parochie behulpzaam te zijn» Aan de primitieve stopplaats, vanwaar een locaaltrelnltje haar brengen zou naar een station aan de groote lijn, nam Do minee Hewetson hartelijk afscheid van zijn vrouw. „Veel plezier, hoor* eh denk er aan, dat je haar nu niet erger maakt dan zij is, enkel en alleen pm haar pit pure sluitend met een batig saldo van f 6874.73 wordt na gunstig uitgebracht rapport door dhr. Krijger namens de commissie van onderzoek m.a.st. aldus vastgesteld. Een voorstel dier commissie tot invoe ring eener woonforensenbelasting zal door B. en W. in behandeling worden genomen. De voorgestelde begrooting '32 van het Burg. Armbestuur in ontv. en uitg. met f 4477.07 wordt m.a.st. vastge steld. De volgende politieverordeningen worden vastgesteld of aangevuld. Ie. ver bod tot het onbeheerd laten staan of liggen van motoren of rijwielen langs den weg; 2e. verbod tot het rijden met motoren of rijwielen langs den kerk muur in de kom van het dorp; 3e. ver plicht opsnoeien en hakken van heggen en plantsoen indien een en ander paar het oordeel van B. en WL verkeersgevaar oplevert. Een begrootingswijziging 1931 wordt m.a.st. goedgekeurd evenals de rekening 1930 van den vleeschkeurings- dienst, kring Brouwershaven, in ontv. en ui tg. resp. met f3942.72 en f2799.50. Jn verband met de gevoerde correspondentie omtrent te deponeeren gemeentekasgeld tegen onderpand wordt besloten nog eens ter Nutsspaarbank te Zierikzee te infor- meeren of deze instelling kasgeld in onderpand als deposito wil aecepteeren. Als lid der plaatselijke schoolcommissie vacature wijlen mevr. Fokker wordt m. i.st. benoemd mevr. J. H. Boot—Fokker en herbenoemd het aftredend lid dhr. I. C. G. Boot, eveneens m.a.st. Omtrent een brief van 'het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom in verband met ,overbrug- ging van het Hollandsch Diep nabij Wil lemstad wordt besloten een afwachtende houding aan te nemen tot een voorstel van de regeering in dezen komt. Het schrijven van den R.-K. bond van bouw- patroons inzake arbitrage blijft onder de aandacht voor mogelijk latere aan bestedingen. Een suppletoir kohier hon denbelasting wordt vastgesteld en beslo ten ingaande 1 Sept. de gemeentewoning wederom voor 1 jaar te verhuren pan dhr. van Almkerk. Dhr. van Zuijen 'brengt verslag uit van de laatstgehouden ver gadering der N.V. Waterleiding-Maatpijl „Schouwen-Duiveland", waarvoor de voor zitter hem dank brengt. Dhr. Fokker be spreekt de verplichte bijdrage der ge meenten voor leerlingenbezoek aan de Hoogêre Burgerschool, vooral in dezen tijd nu ook de inkomsten der gemeenten waarschijnlijk gaandeweg zullen vermin deren. Gaarne zag hij daarover nog eens een gedachtenwisseling met de vereeni ging voor Nederl. gemeenten. Hieraan zal gevolg gegeven worden, en zoo mogelijk in overleg met het Burg. Armbestuur, aan zijn verzoek om eenige verbreeding van den Weg naar de Algemeene be graafplaats. Genoemde heer bespreekt verder aan de hand van een couranten artikel de zijn inziens momenteel ook in deze gemeente ongemotiveerde ver hooging van den broodprijs. De voorz. zegt, dat deze zaak niet ter competentie van den raad is; dhr. van Zuijen is van meening dat men de vrijheid van het bedrijf niet drukken mag. Op voorstel van dhr. Fokker wordt met 6 tegen 1 st. (tegen dhr. v. Zuijen) besloten in dezen het oordeel der regeering te vra gen. Aan 'het einde der agenda gekomen, dankt de voorzitter den tegenwoordigen raad, die hoogstwaarschijnlijk in deze zittingsperiode heden zijn laatste verga dering hield voor de steeds belangstel lende en prettige samenwerking. Belang rijke besluiten zijn in deze periode ge- zusterliefde te kunnen afkammen", schert ste hij. „Pas maar op, ik zie het er nog van komen, dat die juffrouw Campbell en jij de dikte vriendinnen Worden". Als ide Hewetsons in Londen waren, logeerden zij altijd in hotel Debenham, een rustige gelegenheid in een stille straat, waar men meestal allerlei interes sante buitenlanders en reizigers uit kolo niën en dominions aantrof. i Den avond van haar aankomst in Lon den zat Nelly in den kleinen, gezelligen salon en maakte kennis met een heer met zongebruind gezicht en spierwit haar, die al spoedig een kruisvuur van vragen op haar opende over het leven in En geland. Aan zijn spraak te oordeelen, moest hij een Australiër zijn en 't duurde dan ook niet lang of Mevrouw Hewet son had haar nieuwsgierigheid bevredigd door hem de mededeeling te ontlokken, dat hij inderdaad uit Australië kwam» „Ik ben nog nooit in Engeland ge weest", vertelde hij. „En ik voel mij hier een beetje vreemd, begrijpt U? U moet het mij niet kwalijk nemen, als ik het U (een beetje lastig maak met mijn gevraag". Nelly lachte vroolijk. „Gaat Uw gang maar hoor! Ik hoop alleen, dat ik al uw vragen kan beant woorden. Uit ervaring weet ik, dat men schen uit de koloniën dikwijls beter vaü Engeland en Engelschie toestanden op de hoogte Zijn dan ik". u^. (Wordt vervolgd},

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 7