ABONNEMENT: Maandag 10 Aug. 1931. zierikzeesche courant. f,7ff fE ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën BUITENLAND. FEUILLETON. Liefde Int zicb niet BINNENLAND. HEVEA EEUmilM Uit Stad en Provlnole, Hierop letten! Prijs p. S maanden 1.60, franco p. post ƒ1.80. Voor het buitenl. per Jaar ƒ10.—. Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt des Maandags, Woensdags en Vrij dags. Tel. No. 82. Postgiro 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode van 1—3 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 80 ets. per regeL Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóój 10 uro. Uiterlijk 10 gnr op dn dag v. aitgaaf Postkantoor te Zierikzee. Lijsfc van onbestelbare en geweigerde terugontvangen brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, over de 2e helft der maand Juli 1931: Brieven (binnenland): 1. dhr A. J. Donkers, Valentgnstraat 51, Den Haag; 2. Mej Ko Geluk, Bloemhofstraat, Den DE VOLKSSTEMMING IN PRUISEN. Zondag is in Pruisen de volksstem ming gehouden over de ontbinding van den Pruisischen Landdag. Met groote spanning wordt in Duitschland en niet trrijnder in het buitenland het resultaat van dit referendum, waartoe de rechtsche organisatie „Stahlhelm" het initiatief nam en dat niet slechts den steun van de rechtsche partijen, maar sedert kort ook dien van de communistische partij heeft verkregen, tegemoet gezien. Die spanning is te begrijpen, want het gaat hier om zeer wezenlijke belangen voor Duitschland en het Duitsche volk. In een tijd van zeer gevaarlijke crisis, waarin men zou mogen verwachten, dat heel het volk zou samen werken om de ernstige moeilijkheden, waarin het ver keert, te boven te komen, wordt door op macht beluste partijpolitici een actie gevoerd, die, als 'zij mocht slagen, slechts de onzekerheden van den binennland- schen politieken toestand kan verhoo- gen en het buitenlandsch vertrouwen in Duitschland in aanzienlijke mate zal schaden. ...„Thans is het zoo, dat de stemming voor en tegen de ontbinding van den Pruisischen Landdag moet worden ge houden op een tijdstip, waarvoor het voor ons Duitschers om het laatste gaat: om ons nationaal, politiek en economisch bestaan. Er zullen wel weinig menschen in de wereld zijn, die ernstig zouden kunnen meenen, dat 26 millioen Duit schers op het jOogenblik niets beters hebben te overdenken, dan de vraag of Pruisen drie maanden eerder of later tot een reconstructie van zijn ministerie komt. De wereld ziet in den strijd om een door dèn Stahlhelm op touw ge- Zette, "door het fascisme gedragen en nu 'Zelfs door het bolsjewisme onder steunde actie, een krachtproef van de elementen, welke het er om gaat de heerschappij in den staat te veroveren en dan aan ide wereldpolitiek een rich ting te geven, die in elk geval verre wegvoert van de doeleinden, welke de verantwoordelijke leiders van het Duit sche Rijk sedert jaren bestendig en in de laatste weken, met bizonderen na druk hebben trachten te bereiken. Ik ben tniet van meening, da,t dit oordeel van het buitenland ons op dit oogenblik onverschillig mag zijn". Aldus schrijft graaf zu Dohnar in de „Köln. Ztg." en... hij. heeft gelijk. Want al is het mogelijk, dat men aan eeni wel slagen van dit referendum wat zijn on middellijke gevolgen betreft, geen groote waarde behoeft toe te kennen, in het buitenland, en in het bijzonder in Frank rijk ziet men in 'de beslissing een aan- wijziging of 'het Duitsche volk den weg wil volgen naar een reactionnair dicta- Uit het Engelsch van L. G. MOBERLY. 13 Nadruk verboden. „Maar vadertjelief, antwoordde zir. terwijl zij zijn gezicht tusschen haar han den (nam, „als ieder geslacht er dezelfde opvattingen op na hield als het vooraf gaande, dan zou de wereld immers nooit vooruitkomen. „Kijk eens vader", ging ze op ernstigen, peinzenden toon voort „ieder geslacht streeft opnieuw er naar om het levensdoel, idat het zich stelt te bereiken en doordat de wereld zoo heel anders is als in uw jeugd, kunnen wij dat niet op dezelfde wijze doen als U het deed. Wij jongeren leeren evenveel van elkander als van de ouderen. Zoo leer ik bijvoorbeeld een reuze-massa van Toby. Hij is zoo'n door-en-door verstan dige kerel, al is hij dan ook maar een paar jaar ouder dan ik". „Maar heeft hij... kijk eens Olive, niet dat ik onbescheiden wil zijn, maar eh bestaat er tusschen jullie misschien nog Iets meer dan vriendschap; ik bedoel eh „Och, och, vadertje, waar denkt U nu weer aan", lachte zij, terwijl zij zich voorover boog en een kus op zijn voor hoofd drukte, ondanks het gevaar om haar evenwicht te verliezen. „Ik geloof, dat U mij jniet ronduit durft te vragen, wat Toby's plannen zijn, hè? Maar neen hoor, alles is uitstekend in orde". torschap of dien van een democratische regeering. Men vreest in Frankrijk dat een succes van het rechtsche referen dum de verovering ook van het Rijk door een nationalistische reactionnaire coalitie zou beteekenen, de omverwer ping van de iregeering van Bruning en de vernietiging van alle kansen op een Fransch—Duitsche toenadering. Terwijl de Duitsche regeering, be seffende dat Ide redding van Duitschland uit de bestaande moeilijkheden in de allereerste plaats een herstel van 't bui tenlandsch vertrouwen noodig maakt, zich beijvert het geschokte vertrouwen in Duitschland te herwinnen, zou een succes van deze rechtsche en communistische actie 'dit vertrouwen opnieuw een ge- duchten slag toebrengen. Dat de leiders van den Stahlhelm, dat Hitier en Hugen- berg en hun aanhang dit niet inzien, of zoo al zich hiervoor volkomen onver schillig toonen, getuigt wel van een vol komen gemis van verantwoordelijkheids besef. - Blijkens een V.D.-bericht heeft het Pruisisch bureau van de statistiek uitge maakt, dat het aantal kiezers in Pruisen op het oogenblik bedraagt 26.899.000. Voor het slagen van het referendum zijn dus minstens 13.449.500 Voorstemmers noodig. DE TARWEWET. De voorraden tarwe van den oogst 19S0 bedragen ongeveer 47.000 ton. Alles daarvan is niet geschikt voor de brood- bereiding. Naar schatting zal ongeveer 35.000 ton voor de consumptie goedge keurd worden. Op 1 Augustus j.l. nu was 15.000 ton in bestelling. Gelet dp het feit, dat de bakkers groote voorraden hadden, wordt dat een bevredigende af neming geacht. Het regeeringsbureau is er van overtuigd, dat voor de oogst 1931 gereed is voor die levering, de oogst 1930 geheel weggewerkt zal zijn. DE BEWAPENING VAN NEDERLAND. Naar wij vernemen heeft de Nederland- sche Regeering aan den secretaris-gene raal van de Volkenbond, gevolg gevende aan het desbetreffend verzoek, doen toe komen een aantal tabellen met toelich tingen 'betreffende de bewapening van Nederland. In het begeleidend schrijven verklaart de Regeering, dat zij,, wat betreft de inrichting van de tabellen, overeenkom stig het voorstel van de Britsche Regee ring, zich gehouden heeft aan het ont- ■Werp-verdrag, dat opgesteld is door de Voorbereidende Commissie der Ontwa peningsconferentie. Verlangend reeds thans, met het oog op de aanstaande Ontwapenings-confe- rentie, de gegevens omtrent de bewa pening van Nederland op. zoo practisch mogelijke wijze te verschaffen, heeft de Regeering de tabellen, die als bijlage behooren bij het ontwerp Ontwapenings verdrag, volledig ingevuld, onder toe voeging van de noodige toelichtingen. De Regeering geeft te kennen, dat zij door deze handelwijze niet vooruitloopt op bet standpunt, dat zij jtijdens de con ferentie zal innemen inzake de vraag van uitbreiding der verplichtingen, door de verdragsluitende partijen in 'het ver drag op zich zullen nemen. Ten slotte verzoekt de Regeering den secretaris-generaal van den Volkenbond zorg te willen dragen, dat ;de overgelegde gegevens worden gepubliceerd en zoo spoedig mogelijk aan de andere betrok ken Regeeringen worden medegedeeld, Uit de aangelegde gegevens moge 'het volgende naar voren worden gebracht: Allereerst wordt de vredessterkte vah yzersterk 1 Uchtloopend het militaire personeel 'behandeld. In 1930 bedroeg de vredessterkte van de Kon. Landmacht in Nederland, zonder de luchtstrijdmachten, gemiddeld 16.293 man, waaronder 1568 officieren. De vredessterkte van de landmacht in de overzeesche gewesten, zonder lucht strijdkrachten, bedroeg in 1930 gemid deld: in Nederlandsch-Indië 38669 man, waaronder 1115 officieren; in Suriname 212 man, waaronder 11 officieren; in Curagao 202 man, waaronder 4 officieren. De vredessterkte van de Kon. Marine, zonder luchtstrijdkrachten bedroeg in 1930 gemiddeld 8613 man, waaronder 695 officieren. Voor wat de vredessterkte van de luchtstrijdkrachten in Nederland betreft, zij aangeteekend, dat deze, voor land en zeemacht tezamen gemiddeld bedroeg 809 man, waarvan 405 behoorende tot de landmacht en 404 tot de zeemacht. Tot de luchtstrijdkrachten in de over zeesche gewesten, van land- en zeemacht tezamen, 'behoorenden 688 man, waarvan 262 behoorende tot de land- en 426 tot de zeemacht. Het materiaal der Kon. Marine, om vat 3 panterschepen, 2 lichte kruisers en 1 idem in ontwerp, benevens alle torpe- dobootjagers en onderzeebooten. De luchtstrijdkrachten voor land- en zeemacht telden: 321 vliegtuigen, waar van 205 in Nederland en 116 in Ned. Indië. Ten slotte zijn uitgebreide overzichten verstrekt nopens den duur van den wer- kelijken dienst der dienstplichtigen. In de gegevens komt niet tot uiting de sterkte van het jaarlijks in te lijven contingent. Deze bedraagt 19.500 man, d.i. slechts 27 o/p van de ruim 70.000 jongelieden, die gerekend over de laat ste jaren, jaarlijks den dienstplichtigen leeftijd bereiken. Meneer Davidson kreeg een kleur en Olive's gezicht glom' van ondeugend ple zier. „Zoo? Ja, zie je, eerlijk gezegd, vroeg ik mij: af...", antwoordde hij, maar Olive viel hem schalksch in de rede: „Wat Toby van plan is, hè? Neen. hoor, wees maar gerust, hij heeft nog geen plannen". „Maar Olive hoe 'hoe weet je dat?" „Omdat Toby en ik er tientallen ma len over gesproken hebben", lachte zij weer. „Heusch vader, U moet niet zoo hopeloos ouderwetsch 'Zijn! Toby is een vriend van mij, de beste dien ik heb, en er is sn iets, dat wij niet met,) elkander bespreken. Een keer was hij in een beetje sentimenteele bui en vroeg mij of ik met hem wilde trouwen, maar hoe graag ik hem ook mag, dat wil ik toch niet. Ik wil evenmin met een ander trouwen, tenminste de eerste jaren nog niet. En daarom zullen Toby en ik -altijd met elkaar ,om gaan als vrienden". Het duurde een oogenblik voordat me neer Davidson haar kleine redevoering beantwoordde; eindelijk begon hij op zijn zachte manier, maar voor zijn doen met ongewonen ernst ien nadruk: „Je speelt (een heel gevaarlijk spel, Olive", zelfs de twintigste eeuw met haar voor mij soms onbegrijpelijke opvattin gen, is niet in staat jets te veranderen aan de grondslagen van de schepping en van den menschelijken aard. Als Toby je werkelijk als zijn vrouw wenscht, dan verzeker ik je, dat hij' zich niet lang tevreden Zai stellen met vriendschap alleen"/ ZIERÏKZEE. Bij de firma N.V. Korte- weg Stemerding te Rotterdam is in druk verschenen de voordracht op 28 April j.l. te Amsterdam gehouden door H. L. van Oordt, luit.-generaal b.d. ;over „De Staatkundige en militaire verhouding tusschen Nederland en België", voor de vereeniging van verlofoffieieren 'der Ned. Land- en Zeemacht. Bij KB. is benoemd tot burgemeester der gemeente Haamstede, Jhr. R. J. H. Q. RÖell. Met ingang van 16 Aug. a.s. is aangesteld tot rijksveldwachter-brig-maj, ter standplaats Haamstede, J. Been, thans rijksveldwachter-brigadier te Leiden. Uitslag van (den op 1', 7 iejtt 8 Aug. j.l. gehouden Nationalen Schietwedstrijd, uitgeschreven 'door die schietvereeniging „Zierikzee" met medewerking van de ver eeniging „De Zierikzeesche Burgerwacht", beide te Zierikzee, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Korpswedstrijd, alleen u,oor aangeslo ten vereenigingen van den Zeeuwschen Scherpschuttersbond „Pro Patria", 1ste prijs, Schietver. Zierikzee," te Zierikzee, 260 p.; 2e. schietver. „Willem III", Kort gene, 194 p.; 3e. schietver. „Yerseke's Weerbaarheid", 165 p. iKorpswedstrijd, opengesteld voor alle sohietvereenigingen, burgerwachten, deta chementen van land- en zeemachten, vrij willige landstormafdieelingen en politie- troepen. Ie pr. aid. Motordienst Zeeland „Maar vader", wierp zij tegen. „Toby kent immers mijn standpunt! Weest U maar niet bang. Ik kan heusch op mij zelf passen en ik zal Toby op voldoen den afstand houden! Ik houd mijn oogen wijd open en ben ,op mijn hoede Meneer Davidson glimlachte en zuchtte tegelijkertijd. Waren Olive's oogen wel zoo wijd geopend als zij zelf dacht? Of Was zij blind voor het feit, dat hoe de zeden en levensopvattingen zich van geslacht tot geslacht ,ook mochten wij zigen, één gebied van het menschelijk gevoel nog steeds onbeïnvloed gebleven was, door alle eeuwen heen door tijd- stropmingen en veranderde gewoonten, dat tegen de macht van de liefde nog altijd elke andere macht ter wereld het onderspit had gedolven. Begreep Olive dat wel in haar jeugdig enthousiasme? HOOFDSTUK VII. Prudence's koffer. „Juffrouw! Cambell, ik hoorde toeval lig vanmorgen, in Transfield, dat zich daar nog steeds een koffer aan het station bevindt, die afkomstig moet zijn van een passagier van den verongeluk ten trein en bij nader onderzoek is mij gebleken, dat Uw initialen en naam er op staat". Rupert Dane merkte gelukkig niet, dat het meisje schrok bij deze mededeeling. Hij Was onmiddellijk naar het huisje van juffrouw Langley gegaan om Eva, of beter gezegd juffrouw Cambell, zooals hij haar noemde, het nieuws te vertel len, dat haar zooals hij meende, zeker veel genoegen zou doen en hij was daar* 204 p.; 2e. pr. Schietver. „Zierikzee" te Zierikzee 189 p.; 3e. pr. Schietver. „Wil lem III", Kortgene 187 p., beste 27; 4e., pr, Schietver. „Koningin Wilhelmina", Vrou wepolder, 187 p., beste 24; 5e pr. Ver eeniging „de Zierikzeesche Burgerwacht" 186 p. Personeele baan: le prijs C. de Wijs, Bergen-opj-Zoom, 46 p., 10, .9, 9, 9, 9; 2e. pr. A. Kesteloo, Kortgene 46 p., 9, 9, 10, 10, 8; 3e pr. H. Polderman, Vrou wepolder 46 p., 9, 9, 8, 10, 10, beide na loting; 4e. pr. C. de Zeeuw, WemPldinge, 44 p.; 5e pr. J. Duvekot, VrouWepolder 43 p.; 6e pr. M. v. d. Boom,* 42 p., 8, 9, 8, 9, 8; 7e pr. J. M. Dreijgers, 'sHeer- Arendskerke, 42 p., 9, 8, 9, 8, 8, beide na loting; 8e p.r. H. Muhren, Bergen-op- Zoom, 42 p„ 9, 8, 7, 9, 9; 9e pr. F\. Kloosterman, Nisse, 42 p., 9, 7, 9, 9, 8, beide na loting; 10e pr. C. J. Bos, Nisse, 42 p., 7, 8, 10, 8, 9; lie pr. Nie mandsverdriet, Zierikzee, 42 p., 8, 10, 6, 8, 10; l'2e pr. P. Klok, Z.zee, 41 p., 8, 8, 9, 8, 8; 13e pr. W. v. Splunter 41 p., 8, 7, 8, 9, 9; 14e pr. J. Rouw, Goes) 41 p., 9, 9, 7, 9, 7; 15e pr. S. de Roo, VrouWepolder, 41 p., 7, 7, 9, 10, 8; 16e pr. L, v. Willigen, Ierseke, 40 p.; 17e pr. 'dr. J. de Vrieze, Z.'zee, 39 p.ji 18e pr. M. de Jonge, Goes, 37 p., 7, 7, 7, 8, 8^ 19e pr. A. Anker, Z.zee, 37 p., 7,/ 9, 7, 6, 8; 20e pr. Schardus, Ierseke, 37 p., 7, 8, 10, 6, 6; 21e pr. S. Blok, Kortgene,' 37 p., 5, 6, 8, 9, 9; 22e p|r. J. A. v. d. Zande, Z.zee, 37 p.,-5, 6, 9, 8, 9,.heide na loting; 23e pr. P. A. G. van Dijk, Z.zee, 37 p., 7, 6, 10, 10, 4. Vrije Baan: le prijs, C. de Wijs, Ber gen-op-Zoom, 59 p., 80/^292e pr. H. Muhren, Bergen-op-Zoom, 58 p. 29/29- 2/29; 3e pr. J'. Bos, Nisse, 58 p. 29/29,- 1/29-6/28 4e pr. J. Bongertman, Noord- gouwe 58 p. '29/29, 6/28 5e pr. Wi. v. Splunder, Z.zee, 58 p. 30/28 6e pr. P. Klok, Z.zee 57 p., 29/28; 7 e pr. J. M. Dreijgers, 's-Heer-Aremdskerke 56 p., 28/28 4/28; 8e pr. M. v. d. Boom, 56 p. 28/2^, l'/28; 9e pr. P. Kloosterman, Nisse, 56 p., 28/28, 3/27; 10e pr. J. Duvekot, Vrouwe-, polder, 56 p., 128/28; lie pr. J. RouW;. Goes, 56 p. 129/27, 2/27; 12e pr. H. Pol derman, VrouWepolder, 56 p. 29/27. Eere-baon- le prijs, H. Muhren, Ber- gen-op-Zoom, 48 p.; 2e pr. C. J. Bos, Nisse, 46 p.; 3e pr. P. Klok, Z.zee* 45 p.* 9, 8, 10, 9, 9. Hoogste korpsschutters op de Baan, „Pro Patria": J. Bongertman, 46 p.. Hoogste korpsschutters i/Jd. algenieme korpsbaan: J. M. Dreijgers, 46 punten. Hoogste schutter op de Vrije Baan: C. de Wijs, 59 punten. D|e Wisselbeker van den ZeeuwsChen Scherpschuttersbond „Pro Patria" werd behaald door de Schietver. „Koningin. Wilhelmina" te VrouwepoIder, met 198 punten. HAAMSTEDE. Gaarne vestigen wij de aandacht op 'het Vrijdagavond 14 Aug. 7 uur (O.T.) te geven orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk door dhr. G. v. d. Heetcamp, organist te Woudrichem met medewerking van Mevr. J. Kentie-de Heij te Haamstede (sopraan). Daar de ont vangsten ten 'bate komen van het restau ratiefonds voor deze kerk, vertrouwen wij, dat het dien avond niet aan belang stelling zal ontbreken. OUD-VOSSEMEER. Bij het echtpaar Smits alhier, bracht de Oud-Vossemeer- sche Muziekvereeniging een serenade bij gelegenheid van hun 40-jarige echt ver eeniging. Er werd tevens een muzikale rondwandeling door de geheele gemeente gemaakt, waarvan door de ingezetenen werd gefrofiteerd. van zóó doordrongen, dat het hem ont ging, hoe aarzelend haar antwoord klonk. „Ik was eerst van plan om een rijtuig te (nemen, en den koffer mee te brengen, maar later bedacht ik, dat het beter was, om U er eerst over te spreken, om zeker te zijn, dat het inderdaad uw koffer is, ofschoon twijfel eigenlijk buitengesloten is. Het is toch Zoo'n groe ne, (niet waar, met uw initialen er op geschilderd en een label aan het hand vat, (met erop geschreven: Mejuffrouw Prudence Campbell, Transfield?" „Ja, 'dat is hij. Wel bedankt voor uw moeite, antwoordde Eva gejaagd. „Als U misschien eens gelegenheid hebt boer Sheldon „O, dat komt wel in orde. Ik moet morgen toch weer op het station zijn om een zending schildermateriaal op te halen. Dan zal ik meteen dien koffer meebrengen". Hij liet zich behagelijk neervallen in een gemakkelijken (stoel en keek Eva, die de schok en de uitputting weer vrij wel geheel te boven was, onderzoekend aan. „Nu moet ik het nog eens hebben over dat poseeren", vervolgde hij. „Ik vrees, dat u mij een echten zeurkous vindt, maar ik wilde wachten, tot U weer volkomen hersteld was. Maar nu het gelukkig zoover Is, zou ik U willen vragen, wanneer het gelegen komt om voor mij te poseeren. Mijn schilderij schreeuwt gewoon om zijn Eva!" Onwillekeurig schrok zij, toen zij hem haar werkelijken naam hoorde uitspre ken. Het feit, dat zij en de vrouw voor wier beeltenis zij moest poseeren, den- zelfden naam droegen, scheen haar een ONDERWIJS. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERSCESSEN) TE ZIERIKZEE. Toegelaten tot de eerste klasse: Leendert Marinus Moermond, Zierik zee; Toontje Houmes, id.; Johannis Ber- revoets, Dreischor; Pieter Maarten van Dalsum, Haamstede; Frans Joannes Lo- dewijk van Bergen, Zierikzee; Jacob Vier gever, Serooskerke; Hendrik Adriaan v. d. Maas, Noordwelle; Marina Bolijn, Ou- werkerk; Leendert Jan de Roo, id.; Wil lem Joh. v. d. Zande, Burgh; Jan Groen- leer, id.; Christiaan Weststrate, Dreischor; Pieter Jacob Josua Willem Dogger, Zie rikzee; Pieter de Moor, Brouwershaven; Jannetje Adriana Mol, Dreischor. Tot de tweede klasse: Cornelia Breas, Anna Jacoba Polder; Nelly Gast, Duivendijke. Tot de derde klasse: Maria Vonk, Brouwershaven. —i Bij de te Rotterdam gehoudeni hoofdakte-examens slaagde o. a. de heer N. Bolijn te Strijensas. BROUWERSHAVEN. Benoemd tot on derwijzer aan de Chr. school, de heer J. Bre,ure te H. I. Ambacht. OUD-VOSSEMEER. De heer Jb. Rijn berg Mz. alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma H.B.S. (5-jarige cursus) Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garan deert U de echtheid. MNDBOW EN VEETEELT» ZIERIKZEE Op initiatief van een aantal landbouwers, trad Vrijdag 7 Aug. als spreker op de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer, in het „Huis van Nassau", alhier. Doel van deze spreekbeurt was, het oprichten van een afd. voor Schouwen en Duiveland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland. De voorzitter van het voorbereidend comité, de heer A. M. den Boer Wz. te Zierikzee, opende deze vergadering met gebed en zette in het kort uiteen, wat het doel van deze samenkomst was. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en gaf het woord aan den spreker. De heer Van den Heuvelhet woord verkrijgende, begon met te wijzen op de moeilijkheden op agrarisch terrein, waardoor nauwe aaneensluiting van hen, die bij elkaar hooren, noodig is Vooral omdat tot nu toe, met de agrarisohe bevolking minder gerekend wordt dan wenschelijk en noodig is. Spr. zette uiteen, hoe de huidige toestand op landbouwgebied ia en wees er op, dat het onkostencijfer X booger is dan in 1913, terwijl het opbrengstcijfer slechts -J van het cijfer van 1913 blijft. Als oorzaak noemde spr. voor het optreden van de crisis, de wereldver arming die na den oorlog is opgetreden en de geweldige daling in het najaar van 1929, over de geheele wereld. Spr. noemde de handelspolitiek een moeilijk probleem. De hooge rechten in het buitenland werken nadeelig voor den geschokten economischen toestand. De heer Van den Heuvel nam grepen uit het nabije en verre verleden, toonde benauwende fantasie, een droom in een droom. t „Ik wil voor U poseeren, wanneer en zoolang U maar wilt, antwoordde Zij, pogend zoo onbevangen mogelijk te spreken. „Ik hoop, dat ik binnen niet al te langen tijd nog meer werk krijg. De vrouw van den dominee, mevr. Cran- more, was gisteren bij mij en Zei, dat zij waarschijnlijk wel een paar kinderen wist, die lessen bij mij zouden willen nemen". ji „Dat is heel prettig voor U, maar ik heb het recht om het eerst over U te beschikken, hoor, verklaarde hij een tikje plagend, terwijl hij opstond. Eva glimlachte. „Uw vriendelijkheid in aanmerking ge nomen", zei hij, „hebt n ongetwijfeld het recht om het eerst over mij te be schikken, maar ik denk dat ik nog wel tijd over zal houden, om een paar kin deren les te geven, denk U ook niet? Mevrouw Cranmore was erg aardig en zij' doet haar uiterste best om mij te helpen". „Mevrouw Cranmore is iemand, die graag iets voor een ander doet, maar toch moet ik U in zekeren zin voor waarschuwen, want zij is een vreeselijke babbelkous en houdt er een bijzondere handige manier op na om iemand ,uit te hooren". „Dat dacht ik al, bekende Eva", zij heeft op mij haar krachten ook al be proefd. Maar gelukkig viel het mij niet moeilijk om op het grootste deel van haar vragen een ontwijkend antwoord te, geven". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5