ADVERTENTIÈN. De nasleep van den grooten oorlog riep een voor de credietwaardigheid van een groot deel van Europa fnuikenden toe stand in het leven en door verhooging van de invoerrechten is men aangeland bij een chaos van schier onoverkomelijke handelsmoeilijkheden. Hooge tolmuren, toeslagen op loon, werkloosheidssteun enz., leiden tenslotte tot een toestand, die met ineenstorting op groote schaal moet eindigen. De productiekosten, loon, rente, pacht, lasten enz., stellen zich eerst na verloop geruimen tijd op lager peil, als dit al thans met loon en lasten zal gebeuren. Kon men de voornaamste van de Kosten automatisch instellen op de prijzen der producten, dan ware het evenwicht eerder te bereiken. Spr. meent, dat de prijs van een product normalerwijze gelijk behoort te zijn aan de productiekosten vermeer derd met zekere winst. Als het mogelijk was de doorziekme- thode toe te passen over de geheele we reld dan zou naar spr. meent pns land het er in sommige opzichten beter af brengen dan de buren, al zou ook dit niet zonder wrijving gaan. Maar er is nog geen sprake van concurrentie op voet van gelijkheid door tolmuren tv ij de na buren. Men moet zich dan ook voorbe reiden op een langdurige periode, en als er genoeg is opgeruimd, wordt er weer een bassis gevonden om met succes land bouw, industrie en handel te drijven en ieder zal er naar zoeken, dit zoo lucra tief mogelijk te doen. Men moet nu zoe ken naar overgangsmaatregelen en zor gen, dat de belangrijkste takken van be drijf en industrie niet vernietigd of tot stervens toe verzwakt worden. Spr. meent, dat de maatregelen aan gaande de tarwe een gelukkige keuze waren, tarwe geeft als gewas weliswaar niet zooveel arbeid als bieten, maar een loonende tarweprijs maakt toch, dat de boeren in het algemeen werkloon betalen kunnen. Inzake de bieten hebben de maat regelen tot nu toe niet kunnen (bewerk stelligen, dat er 100 o/0 bieten en een acceptabele bietenprijs zullen blijven. Moge de overheid voor het te laat is be grijpen, dat een hoogstaande industrie waarin veel boerenkapitaal zit en die de bron van zeer veel arbeid is, ten doode zal zijn opgeschreven. Spr. meent, dat verder verbouw van brouwgerst tegen loonenden prijs heel goed bevorderd kan worden door studie te maKen van de goede rassen, de juiste bemesting en behandeling en verder door een passend invoerrecht. Vele maatrege len samen zullen weer moeten voeren tot een opgaande conjunctuur en daartoe moet men zich zoo goed en kwaad mo gelijk voorbereiden. In zijn verder betoog wijst spr. er op dat men steeds moet bedenken, dat het uitgeven van geld of het aangaan van geldelijke verplichtingen alleen dan ge wettigd is, indien men met reden 'Kan aannemen, dat er eenig voordeel mede is te behalen; dat een bedrijf zoo moet ingericht zijn, dat er zoo weinig moge lijk slappe tijden voorkomen, waardoor men in de richting van een veelzijdiger bedrijf wordt gewezen. Spr. geeft den raad om ook nu terdege kennis te nemen van nieuwe dingen en zegt dat men er op het gebied van machines nog lang niet is, temeer ommdat de electriciteit wellicht nog een geheel nieuw tijdperK kan inluiden. Op het gebied van bemesting gaat het er om de fouten, die nog steeds gemaakt worden op te sporen en te verbeteren door samenwerking met den voorlich tingsdienst en aanleg van proefbedrijven. Inzake de gewassen, die geteeld moe ten worden, geeft spr. voorbeelden hoe men in Groninger reeds gekomen is tot wijziging, ,omdat grooter verbouw van één artikel het eerst tot moeilijkheden leidt. In den regel bijven de prijzen van vee en zuivel langer op peil dan de graan prijzen, daarom houden de zandbedrijven en weidebedrij\en zich langer staande. Daarbij komt da de exploitatie van gras land v«el minde* kost. Het lijkt dus vol komen logisch, lat de akkerbouwer plot seling in de vseteeltrichting gaat. Dit leidt echter tot groote uitgaven en dan beginnen de ve- en zuivelprijzen te dalen en is de kas groot, dat een twee de duikeling volg. Spr. ziet voor e toekomst een zeer groot belang in delandbouwindustrie en al is het nu geen td om nieuwe dingen te beginnen, toch ibeten de boeren dit goed bedenken en s het noodzakelijk dat de regeering meWerkt tot het in- tacthouden van de *eds hoogstaande landbouwindustrie. In eeland is volgens spr. de zuivelindustrie i>g te weinig ont wikkeld en dat er geentroo genoeg zou zijn voor een fabriek, &\t spr. niet liet grootste bezwaar tegei de oprichting daarvan, maar hij zoekt c oorzaak meer in de onbekendheid, terw, er van stroo in de toekomst veel meer -jn alleen kar ton zal gemaakt worden, Vaibij spreker dankt aan moderne bouwnterialen (ce- lotex). Spr. eindigde met te w»en op de noodzakelijkheid van meerderkennis, het beste wat men zijn kinderenmede kan geven, naast goede schoolopidmg met winterschool als minimum, mo* gezorgd worden voor landbouwteChnis^ erva ring, o.a. voor uitwisselen van z,en tu< schen b.v. Groningen en Zeelan Beter ontwikkelde boeren zullen ook bet gaan inzien, dat ze zich sterk moeten .ganj. seeren, alleen door gezamenlijke het mogelijk iets te bereiken en h. za\ in de toekomst noodzakelijk zijn }Ch achter zijn eigen groote figuren sdharen. LUCHTVAART. DE POOLTOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Zondagmorgen is de „Graf Zeppelin", na 't binnenkomen der berichten, dat de weersgesteldheid boven de gebieden, waarover het luchtschip vliegen zal, gun stig was, te half twaalf (pl. tijd) te Le ningrad opgestegen voor den verderen tocht boven de ijswoestijnen van het barre Poolgebied. Al heel spoedig werd de Poolcirkel gepasseerd. Maandag daalde het luchtschip in de stille baai van het Hookeneiland, waar de .Malygin" ligplaats had genomen. Daar werd post uitgewisseld. Ongeveer een kwartier bleef de „Graf Zeppelin" daar drijven, steeg toen weer op om Koers te zetten naar de Pool. VERSCHILLENDE BERICHTEN. NOODLOTTIGE BRAND. Zondagochtend ontstond ten huize van den banketbak ker Frehe aan de Nieuwestad te Leeuw arden een begin van brand, doordat een 4-jarig zoontje met lucifers had gespeeld. Hoewel de brand een ernstig Karakter aannam, bepaalde de brandweer het vuur tot de kamer, waar de brand was be gonnen. De Rijkspolitie redde uit dat ver- treK 3 kinderen. Zij werd toen gerust gesteld door de mededeeling, dat nie mand meer gevaar liep, totdat na eenige verwarring bekend werd, dat zich nog een 2-jarig kind in het huis bevond. Alles werd afgezocht en in een aangrenzend vertrek dat alleen door de brandende kamer was te bereiken werd het kind door een zwager van den heer Frehe zittende in een kinderstoel gevonden. Het was door den rook gestikt. Niemand der redders was echter op de hoogte van de inrichting van het huis, noch van het bestaan van deze kamer, welke van buiten af over een balkon gemakkelijk te be reiken ware geweest. ONGELUKKEN. De 17-jarige C. Schel vis, wonende te IJmuiden, Kampeerde Zondag met 2 vrienden bij Penningsveer in de omgeving van Haarlem. OmstreeKS één uur had hij bij de bootenverhuurster een kano gehuurd en op haar vraag of hij kon zwemmen, heeft hij bevesti gend geantwoord. Toen hij een eindje had gevaren, sloeg de kano om en de jongen verdween meteen in de diepte, Te Uithuizen (Gron.) is de arbeider J. Mooibroek, met een been in een stoom- dorschmachine geraakt. Het been werd afgeknepen. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis te Groningen overgebracht, In het zijkanaal C van het Noordzee kanaal is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken het 4-j zoontje van den heer C., wonende in den Spaarndammerpolder, gemeente Velsen. De 19-jarige P. uit de Minahassastraat te •Amsterdam is bij het sluiten van de luiken van de derde verdieping van een pakhuis aan het Prinseneiland aldaar, op straat gevallen. De jongen werd naar net Wiihelminagasthüls vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. MISHANDELING. Te Utrecht is op ver zoek van den burgemeester van Maar tensdijk een man aangehouden, die ver dacht wordt van mishandeling met doo- delijken afloop. Zijn slachtoffer is een jonge arbeider, dien hij in een café on der Maartensdijk had ontmoet en met wien hij' om een zeer 'kleine aanleiding buiten de deur slaags is geraakt. Hierbij werd de arbeider zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij in een ziekenhuis ite Utrecht moest worden opgenomen, waar hij Maandagavond overleed. VAN HEINDE EN VER. De indertijd ingestelde Commissie!, die de opdracht had een onderzoek in te stellen naar de toestanden in de Ame>- rikaansche gevangenissen, heeft thans haar laatste rapport uitgebracht, w'aariiï het Amerikaansche gevangeniswezen ver oordeeld wordt als in alle opzichten slecht en onvoldoende. De commissie, die ongeveer 3000 strafinrichtingen heeft be kocht, bevond in de meeste gevallen, dat het toegepaste systeem en de ge- gevangenisdisclpline „traditioneel onver standig en niet zelden wreed en onm'eiv schelijk was. In vooraanstaande kringen in Zuid- Slavië schijnt men zich ernstig bezig te houden met plannen tot wederinvoering van een grondwet. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de voor bereidingen thans zoo ver gevorderd zijn. dat men reeds den 16den Augustus, den tienden verjaardag van de troonsbestij ging van Koning Alexander zou hebben vastgesteld als den dag, waarop de be sluiten der regeering worden afgekon digd. Dit besluit zou voornamelijk zijn oorzaak vinden in de oeconomisch criSjis, Waaronder de Zuid-Slavische financiën ernstig geleden hebben. In de klankfilmateliers van de Ufa in Neubabelsberg bij Berlijn is men sinds eenigen tijd bezig met de opname van de Charel-film „Het congres danst", Toen vele honderden filmspelers en figu ranten in het groote atelier bijeen wa ren, viel door nog niet opgehelderde oorzaak plotseling uit een booglamp een gloeiend stuk kool op de japon van een 22-jarige danseres. De danseres stond in den tijd van een oogenblik in vlam nien. Vap de aanwezigen maakte zich een paniek meester. De jonge danseres is zwaar gewond in het ziekenhuis op genomen. Zondag is te Sinaia het huwelijk voltrokken van prinses lleana van Roe menië met aartshertog Anton van Habs burg. De feestelijkheden begonnen Zater- DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS door G. TH. ROTMAN. 33. 'tls jammer, dat het geen Sinter klaas was, mijnh. Pimpelmans had anders zóó voor zwarte Piet kunnen spelen! Zuchtend bracht hij met een touwtje het gehavende tuig weer in orde, aldaar be stookt door een stortvloed van verwen- schingen vanwege den eigenaar van de ruit, die aldoor schadevergoeding eiso'ite en van den schilder, die z'n pols ver stuikt had. 34. „Nou ja, die pols breng ik wel in orde!" bromde mijnheer Pimpelmans, „ik ben niet voor niets oeearts!" Toen nam hij den verongelukten verfpot, propte dien vol met alle zevenklappers, die hij bij zich had, bond hem aan de zweep ging weer op den 'bok zitten en stak het zaakje aan. Door de verfresten brandde het lustig en even later vloog de verf pot uit elkaar met een slag, of dei heele Vesuvius uit elkaar sprong. dagavond met een receptie en een bal. Zondagochtend werd op het raadhuis eerst het burgerlijk huwelijk voltrokken, waarbij, behalve de koninklijke familie, slechts enkele lieden aanwezig waren. Het paar en de gasten keerden, na het huwelijk naar het slot terug en begaven zich vervolgens naar de kathedraal van Sinaia voor het kerkelijk huwelijk. In een station op het traject Ploesti —Sinaia (Rumenië) zijn, juist toen een goederentrein het station passeerde, een aantal granaten en bommen ontploft. Het onderzoek heeft aangetoond, dat het de bedoeling was een aanslag te plegen op, een salontrein, waarin zich deelnemers aan de huwelijksfeesten te Sinaia bevon den. De arbeiders, die 's nachts 't spoor weer in orde maakten, werden uit het donker beschoten. Het is niet gelukt de aanvallers te arresteeren. Volgens een officiëele Russische mededeeling bepaalt het vijfjarenplan voor den Russischen landbouw (1933 1937) o. a., dat voor den heelen landj- bouw het Collectieve bedrijf zal wor den ingevoerd. De uitzaai-oppervlakte zal aanzienlijk worden vergroot en degraan- productie zal tot 60 pCt. van de totale landbouwproductie worden ppgevoer. Op het Saima-meer bij Villmanstrand (Zweden) is een motorboot omgeslagen en gezonken. In de boot bevonden zich een ritmeester, zijn echtgenoote en hun drie jeugdige dochters; een Duitsche gou vernante wist zich boven water te houden. In den Mexicaanschen staat Vera cruz zijn godsdienstonlusten uitgebroken na pogingen van de autoriteiten om het aantal geestelijken op drastische wijze te verminderen. De onlusten begonnen toen' ieen jongmensch op den gouver neur een schot loste en dezen in het linkeroor trof. Het bericht van den moordaanslag op den gouverneur veroorzaakte onlusten tegen de geestelijkheid. Vier kerken Wer den in brand gestoken, verscheidene per sonen werden gedood, velen gewond. De Daily Express verneemt van haar correspondent te Madrid, dat koniDg Alfons van zijn aanspraken op den Spaanschen troonafstand beeft gedaan ten gunste van zijn derden zoon, Don Juan De nieuwe „koning van SpaDje" is achttien jaar oudhij maakt te Darmouth een leertijd door bij de Engelsche marine en moet, in tegenstelling tot zijn broers, een gezonde jongen zijn, want de erfelijke bloedingsziekte, waaraan de oudste zoon in zoo hevige mate lijdt, heeft zich bij Juan niet geopenbaard De geneeskundi gen meenen, dat de jongen er nu wel doorgegroeid is Don Jaime, de tweede zoon, is doofstom. Te Kilgere (Texas) zijn naar men gelooft vijf arbeiders omgekomen in de vlammen, die een olieput in de buurt van de zakenwijk in deze nieuw bakken stad verwoestte. Honderden men8ohen waren op het terrein van de ramp verzameld, doch waren niet in staat om hulp te bieden, ofsohoon zij het gekerm om hulp uit het in brand staand terrein konden hooren. Tot nog toe is sleohts één lijk gevonden. ALS GE OP REIS GAAT.... Vermoei u niet met te voren alle on kosten nauwkeurig te berekenen. Gij geeft tenslotte toch véél meer uit dan ge van plan waart. Koop geen dure, nieuwe kleeren, een maal op reis, voelt gij u het behaag lijkst in uw oudste spullen. Telegrafeer niet naar huis, dat gij ver geten hebt uw radiotoestel uit te schaite- len of de hoofdkranen van gas en wa terleiding af te sluiten. Honderd tegen één hebt gij het wèl gedaan. Laat u niet verleiden om een aardige baby in trein of hotel aan te halen. Gij krijgt dan hoogstwaarschijnlijk ook de trotsche ouders met verderen aanhang op uw dak, en dat is meestal op den duur verre tfhn aangenaam. Erger u niet over een regendag. Hij biedt de schoonste gelegenheid om uwe kennissen per prentbriefkaart te vertel len, dat gij buitengewoon met het weer boft. TELEGRAMMEN, MAC DONALD'S REIS. LONDEN (Y.D) Volgens de „Daily Mail" heeft Mac Donald te Berlijn o.a. gesproken over een plan, dat gelijktijdige verlaging van de tarieven in Europa, rationalisatie van de productie en van de distributie van grondstoffen, alsmede een nieuwe politiek van handelsverdragen zou mede brengen. LLOYD GEORGE GEOPEREERD, LONDEN (V.D.) Hedenmorgen heeft de bekende Engelsche staatsman, Lloyd George, een operatie ondergaan voor een nieraandoening. De operatie is goed geslaagd en de toestand van den patient was kort na de operatie bevredigend. HITTEGOLF IN CALIFORNIË. NEW YORK (V D.) Op eenige plaatsen in Californië heerscht op het oogenblik een hittegolf, zooals men zelfs in de Ver. Staten niet gewend is. Alleen in Californië vielen gisteren 70 menschen als slachtoffer van de hitte. De gemiddelde temperatuur in Imperial Valley bedroeg gisterenmiddag 41.5 gr. C. SPORT. Vriendschappelijk. 27 Juli. ZIERIKZEE. Rust Roest Boys I—Spor tief I: 5—1. KORFBAL. 3e klasse S.D.K.B. 28 Juli. ZIERIKZEE. Excelsior III-Roda I: 3-0. (Excelsior III kampioen). Programma voor Zondag 2 Augustus. VOETBAL. Ie klasse S.D.V.B. S.R.V. I—Voorwaarts I: 3 uur N.T. Dosko I—S.D.O. I, 21/2 uur N.T. G.V.V. I—Z.V.V. I: 4i/2 uur N.T. 2e klasse. Zwaluwen I—Voorwaarts II: 3 uur N.T. G.V.V. II-Z.V.V. IJ: 21/2 uur N.T. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 28 Juli. f20.000: 11811. f1000: 12025, 20303. f400: 13470. f100: 7705, 15234, 15611, 16450. Trekking van 29 Juli. f2000: 7106. f1000: 931. f400: 1511. f200: 3111, 7091, 13500. f100: 716, 3528, 5879, 11900, 13603, 15183, 16269, 17548, 19392. Tijd v«i hongwatar aa vaa laagwatar, over de maand Juli—Augustus. Hoogwater: Laagwater: D. 30 v.m. 3,25 n.m. 15,42 v.m. 8,45 u.m. 21,18 V. 31 4,G7 16,19 9,21 21,53 Z. 1 4 42 16,50 9,58 23,25 Z. 2 514 17,20 10,32 23,00 M. 3 5,44 17,49 11,04 2 D. 4 6,09 18,18 11,39 W. 5 6,39 18,48 0,07 12,19 Tgd van H.W. te Dordrecht 3,15 uur later L.W. 5,30 n Met het oog op den ingevoerden zomertijd, gelieve men bg bovenstaande cijfers één uur by te tellen. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEE. Aangekomen: Motorboot „Aminity", kapt. C. P. Burnett, geladen met suikermelasse naar Bergen op Zoom Motorboot „Prowesse", kapt. W. Sto kes, géladen met suikermelasse naar Oud en Nieuw-Gastel. MARKTBERICHTEN. BEURSOVERZICHT VAN 28 JULI: 5 N.W.S. 1919 f 100, f500, f1000, 101M, ÏOIU, 10M8; 4}%N.W.8. 1916 f 100, f 500, f1000, 1018,102,*,, 102A; 4J N.W.8.1917, f 100, f 500, f 1000, 101g, 102,**, 102J; 4 9/m N.W.S. 1916, f100, f500, f1000,102}, 102}, 101}. Ned. Handels-Maatschappij A. 117 Kon. Petr. A. 206*H. V. A. A. 310 Java Goltunr A. 226Deli-Batavia A. 194; Senembah A. 269 Amsterdam Rubber A. 78}; Nederl. Soheepvaart- Unie A. 109}Kon. Nederl. Stoomboot- Maatsoh. A. 38}; Philips G.B.v. A. 93; Unilever 154}; Ford A. 267Anaconda 52}; Bethlehem Steels 44}. AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM. Marktoverzicht der vorige week, door Jac. Knoop, makelaar in aardappelen enz. Nassaukade 158, telef. 81431, Amsterdam. De prijsdaling van Zeeuwsche blauwe eigenh. en eigenh, is deze week nog verder gegaan. Oorzaak hiervan was de aanvoer in balen inplaats van in kisten. De kisten brachten f0.50—l per 100 k.g. meer op dan de balen. De groote aan voer was ook mede oorzaak. Donderdag lagen er 9 schepen met Zeeuwsche aard appelen aan de markt en was er weinig kooplust, zoodat de prijs de koopers moest dwingen te koopen. Voor Malta aardappelen geen vraag meer. 27 Juli werden de volgende prijzen gemaakt p. 100 k.g.: Zeeuwsche eigenheimers f3—4; id. bi. eigenh. f3—4; id. drielingen f3— 3.50; id. blauwputten f6.50—7; nieuwe Malta f 1213. ROTTERDAM, 24 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 157 paarden, 38 veulens, 785 magere runderen, 768 vette runderen, 280 vette kalveren, 352 nuchtere kalveren, 203 graskalveren, 184 schapen of lammeren, 67 biggen, 8 bok ken of geiten en 7 overloopers. De prij zen waren: koeien 28—33, 40—44 en 46— 49 ct., stieren 30—32, 34—36 en 3840 ct., kalveren 40—471/2, 521/256 en 60— 65 ct., alles per half K.G., melkkoeien, f220—375, stieren f125490, graskalve ren f40—80, paarden f210—320, slacht- paarden f140—240, hitten f90—170, veu lens f65—120, kalfkoeien f210—360, pin ken f120—170, vaarzen f190—220, biggen f9—14, fok nuchtere kalveren f 15—25, slacht dito f 1418, alles per stuk, big gen f 1—1,50 per week. EierenRotterdamsche veiling. Aan gevoerd 175.000 stuks. Prijzen voor kip eieren f 3,50—4,90, eendeieren f4—4,45. GOES, 28 Juli. Opgaaf van de Landb.- commissie: Boter 70 ct. per half K.G. Eieren f3,50 de 100 stuks. Veiling V.P.Z. Aanvoer 21.897 eieren, prijs f 3,80 per 100 stuks. Veiliffig Veiling van 28 Juli. Princesseboonen 4—11; snijboonen 16— 34; id. 3e 7—8; spinazie 10; postelein 7; tomaten 13—20; kruisbessen 8—13; roode bessen 13—15; frambozen 2e 13; yellow's 2e 11—17; id. val 6—11; zwaannals 3e 11; valperen 5; morellen 42—44; per K.g.; blauwput f3.80—4.90; aardappelen f2— 2.10; poters f0.901per 100 K.g.; wor tels f4.10—4.40; uien f 0.20—1.10; sjalot ten f0.40; kroten f3.90; per 100 bos; bloemkool f 1,10—7.90; kropsla f2.50; kom kommers f3—3.80; savoije kool f 1.10; p. 100 stuks; meloenen 31; per stuk. WEERBERICHT. Hoogste barometerst. 767.5 te Toulouse. Laagste 749.5 te Thorshavn Verwacht tot den avond van 30 Juli: Zwakke tot matige, westelijke tot zuide lijke wind, aanvankelijk meest licht tot half bewolKt, later toenemende bewol king, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende regenkans, iets warmer. Fietsers licht op Van 29—30 Juli van 9.26 a. 4.47 m. 30—31 9.25 a. 4.49 m. GEBOREN: ELISABETH PIETERNELLA, dochter van H. PADMOS De. E. P. PADMOS—v. d. Welle. Zierikzee, 26 Juli 1931. St.-Domusstraat D 347. ONDERTROUWD: A. S. P. VERJAAL en NELLY VAN DER HAVE. Zierikzee, 29 Juli 1931. Huwelijksvoltrekking op 14 Aug. a,s. ONDERTROUWD: T. DE REGT en HAARTJE WITKAMP. Zierikzee, 29 Jnli 19S1- Huwelijksvoltrekking Dinsdag 18 Ang. a.s. Kerkelijke inzegening 's morgens 11| nre in de Kleine Kerk te Zierikzee, door den WelEerw. Heer Ds. H. Britzei, Doopsgezind predikant van Wormerveer. ThuiB: Zondag 9 Angnstne as., van 34j uur, Poststraat 41. Toekomstig adres: Wattstraat 1, Wormerveer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 7