L. J. van Nieuwenhuizen zegt, namens de meerderheid van B. en W., het voor de Rooij jammer te vinden, dat zij af wijzend tegenover het verzoek moeten staan, maar gezien de heerschende eco nomische inzinking, acht hij zich niet gerechtigd over te gaan tot verhooging der tractementen. Moest de toestand be teren, dan kan adressant met zijn ver zoek terug komen. Weth. van Strien merkt op, dat de Rooij ook f 250 verdient als ambtenaar van den burgerl. stand. Dhr. Neele erkent de bezwaren tegen verhooging. Toch wil hij voor dit geval een uitzondering maken, temeer waar genoemde ambtenaar kostwinner is voor zijn moeder. Hij steunt het voorstel van dhr. v. Dijke, ook omdat hij f800 te weinig vindt voor iemand, die niet als arbeider leven kan en o. a. ook studie kosten heeft. De voorzitter zegt, dat on danks malaise, onze gemeente er finan cieel goed voor staat. Bij het afsluiten der rekening is gebleken, dat er een batig saldo is van f15000, zoodat er groote kans is, dat B. en W. kunnen komen met voorstellen voor belasting verlaging. Hij acht het verzoek van dhr. de Rooij billijk en sluit zich aan bij het voorstel van Dijke. Dit voorstel wordt verworpen met de stemmen van de h.h. v: Dijise en Neele vóór. (Wordt vervolgd). Zondagmiddag gebeurde alhier een ongeluk, dat gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. Het 11-jarig zoontje van dhr. S. v. d. Velde te Anna-Jacobapolder [werd, doordat het verkeerd uitweek en plot seling van de fiets afsprong, overreden door een motor, bestuurd door dhr. N. van Westen alhier. Het knaapje kreeg verwondingen aan rug en beenen, zoo dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig bleek niets gebro ken. De motorrijder maakte een tuimeling, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. Motorrijwiel en fiets werden beschadigd. Het verongelukte knaapje maakt het goed. OUD-VOSSEMEER. De heer M. Rijn berg Jr. alhier, is aangesteld voor tijde- lijK als bureel-ambtenaar aan de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. STAVENISSE. In de Maandag alhier gehouden vergadering van den Dijnraad der waterkeering van de Calam. polders „Oud-Kempenshofstede en Moggershil" werden voorloopig vastgesteld de reke ningen over 1930-'31. Die voor het dijnvak „O.K.H." wees aan voor ontv. f 13203.98, en voor uitg. f 11731.86, goed slot f 1482.12 en die voor „Moggers,hil" ontv. f3301.12 en uitg. f2123.06, goed slot f 1178.06. In verband met het door den Dijkraad in Maart j.I. aan Ged. Staten, met het oog op de heerschende landbouwcrisis, gedaan verzoek, inzake herschatting of verminde ring der pachtwaarde van de in beide polders gelegengronden, was door ge meld college medegedeeld, dat een voor stel aan de provinciale Staten met be trekking tot deze aangelegenheid is ge daan. Uit het mede overgelegd ontwerp besluit blijkt, dat bij aanneming en goed keuring van dit voorstel, de eventueele vermindering, welke hoogstens 25 o/o zal bedragen, reeds vanaf 1 Mei 1.1. in toe passing zal gebracht worden. SCHERPENISSE. Alhier doet zich de zoozeer gevreesde aardappelziekte voor, zoowel in de vroege als in de late soor ten, waardoor de handel eenigen tijd be moeilijkt wordt, omdat de aardappels nu eerst uit moeten zieken. Momenteel zijn in deze gemeente geen werkloozen. Dit gelukkig verschijn sel vindt zijn oorzaak in het feit,- doordat er veel aardappels van hier verladen worden naar de verschillende steden. PROV. STATEN VAN ZEELAND. In de Dinsdagmorgen gehouden open bare vergadering van de Staten van Zee land waren 40 leden aanwezig; afwezig waren de heeren de Pauw en Edelman, beide met kennisgeving. Een adres van de commissie voor de hygiëne van het kind om een extra jaarlijksche subsidie voor steun van het consultatiebureau;- werk, een van den raad van Hulst, om te bevorderen, dat in de Zoutestraat al daar de bovengrondsche door een on- dergrondsche leiding wordt vervangen, en een verzoek van het onderwijsfonds voor de binnenvaart, werden in handen van Ged. Staten gesteld om advies, ter wijl enkele adressen in verband met het voorstel tot verlaging der provinciale bijdrage voor de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen tot dat voorstel werden aangehouden. Naar aanleiding van een vra;ag in de vorige vergadering gesteld door den heer Adriaanse (V.D.), waarom er geen werk meer wordt gemaakt van het overdoen van de tram Vlissingen—Middelburg voor de N.V. P. Z. E. M. aan andere, hadden Ged. Staten geantwoord, dat de tram in 1930 f 15.011,05 verlies heeft opge- j leverd, dat het onder die omstandig- heden niet goed zou zijn tot verkoop onderhandelingen te gaan voeren en dat een tram trouwens niet aan ieder ge gadigde kan worden, verkocht. De heer Adriaanse verklaarde zich te leurgesteld over dit antwoord en ziet in de argumentatie van Gedep. Staten niets dan uitvluchten. Zij doen zelf geen enkele stap en geven den indruk de zaak te willen afschuiven. De heer van Dusseldorp (Ged. Staten) zeide, dat er wel degelijk pogingen zijn aangewend en Ged. Staten stellen zich nog steeds op het standpunt van twee jaar geleden, dat men moet trach ten de tram van de hand te doen, maar het is daarvoor nu niet de tijd. De heer Onderdijk (S.D.A.P.) heeft met genoegen kennis genomen van 't stand punt van Ged. Staten. Er is feitelijk geen verlies bij de tram, want zij be taalt mede aan den goodwill van de over neming van het bedrijf door de P.Z.E.M. Er is z. i. geen reden het trambedrijf over te doen, ook niet met het oog op het personeelsbelang. De heer Kodde (St.Geref.) zou de tram wel willen verkoopen, maar er schijnt z. i. nu een streven te zijn om dit niet te doen. Het antwoord van Ged. Staten werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de mededeeling va* Ged. Staten inzake aanschaffing van een kleine mo torboot voor den Westerscheldedienst, stelde de heer Goossens (R.K.) de vraag, of het juist is, dat de boot onderhands gegund is aan de N.V. „De Schelde" te Vlissingen, voor werkverruiming en of f8000 niet te veel is? De heer van Rompu (Ged. St.) zegt, dat het schip niet te duur is. Inj de vol gende vergadering zal verder worden geantwoord. De voorzitter meende, dat de heer Goossens de vragen in de afdeelingen had moeten stellen. De heer Kodde hoopt dat deze boot werkelijk des Zondags niet zal worden verhuurd aan gezel schappen. Deze mededeeling wordt voor kennis geving aangenomen. Een voorstel tot wijziging van het reglement van politie voor de polders of waterschappen werd z.h.s. aangeno men. Bij dat tot wijziging van 't reglement van de calamiteuse polders en water schappen, naar aanleiding van een motie Joziasse tot herschatting der pachtwaar de der gronden, welk voorstel inhield een machtiging van Ged. Staten om in bijzondere gevallen een verlaging toe te staan van een maximum van 25 pCt., kwam de heer Joziasse met een amende ment om te lezen tot 40 pCt. De heer O verhof f (S.D.A.P.) zeide niets te hebben tegen steun aan crisisslacht offers, doch hoeveel zal dit kosten. En zal er dan ook overblijven als sprekers fractie vraagt voor andere slachtoffers, in casu de werkloozen. Dan zal men zeggen, dat er geen geld is en dan kan zijn fractie pok niet voor dit voorstel stemmen. Verschillende sprekers verdedigden de belangen van de pachters der betrokken gronden en de heer Dieleman (Ged. St.) noemde het vc/orstel van het college het meest rationeel. Er zal voor het nu nog niet te ramen bedrag, dat noodig is, nog wel juist geld te vinden zijn. Het amendement-Joziasse werd verwor pen met 32 tegen 8 stemmen en daarna het voorstel zelf aangenomen met 35 tegen 5 stemmen, die der S.D.A.P. In de afdeelingen waren reeds vele opmerkingen gemaakt over een voorstel tot vaststelling van een reglement voor de polder- of waterschapsambtenaren in Zeeland en thans was het de heer On derdijk (S.D.A.P.), die erkende, dat er voor de polders een algemeen richt snoer moet zijn -en daarom wil hij dit reglement als een grondwet beschouwen en daarmede ook bij het indienen van amendementen rekening houden. Hij be grijpt niet waarom de polder „Walche ren" en het waterschap „Schouwen" zijn uitgesloten, ook zij kunnen zich toch aan de grondwet houden. De heer v. Dalsum (opp. katholiek) meent, dat vele gezworenen en dijkgra ven zich beleedigd gevoelen, dat zij als ambtenaar worden beschouwd door de wet, terwijl zij die betrekkingen uit bur gerzin aanvaardden. De heer Dieleman (Ged. St.) zeide, dat een algemeene regeling dringend ge- wenscht werd geacht en dat hij begrijpt de meening van de dijkgraven en ge zworenen, maar het hier een wettelijke regeling geldt. Bij de artikelsgewijze behandeling werd de motie-Onderdijk, om de uitzon dering voor „Walcheren" en „Schouwen" te doen vervallen, verworpen met 25 tegen 12 stemmen; een amendement-On- derdijk, om de ambtenaren te verdeelen in ambtenaren in vasten dienst, in tij de- lijken dienst en in lossen dienst en te bepalen, dat de tijdelijke dienst 2 jaar mag duren, werd verworpen met 30 tegen 7 stemmen; een amendement-Onderdijk, om ambtenaren bij onderhandelingen met de besturen door deskundigen te laten bijstaan, werd overgenomen; met 35 tegen 5 stemmen verwierp de vergadering een amendement-Onderdijk,' om voor te schrij ven een afzonderlijke verordening voor de salariëering; met 31 tegen 6 stemmen een om het wachtgeld te verleenen ge durende een zelfde aantal jaren als de dienstvervulling in plaats van gedurende 4 jaar, zooals nu bepaald is. Een voor- stel-van 't Hof (A.R.) om te bepalen, dat het wachtgeld vervalt, als 't pensioen ingaat, werd verworpen met 19 tegen 18 st.; een van den heer Onderdijk, dat de regeling van diensttijd, verlof en va- cantie voor alle ambtenaren aan de goedkeuring van Ged. Staten is onder worpen, met 24 tegen 13 st. verworpen, doch aangenomen werd een voorstel-On- derdijk met 20 tegen 18 stejnmen, om wel goedkeuring te bevorderen van straf oplegging. Een voorstel van denzelfden om het georganiseerd overleg beslist voor te schrijven, werd verworpen met 33 tegen 5 stemmen. Ten slotte worden de drie deelen van het voorstel aangenomen. Zonder discussie of h. st. vereenigt de vergadering zich met het voorstel tot het verleenen van f 2300 bijdrage voor de restauratie der Nederl. Herv. Gem!, te Haamstede. Tegen het voorstel van Ged. St. om af te wijzen het verzoek van de copnmissie voor restauratie van den z.g.n. „Plom- pentoren" In Schouwen, kwam vooral de heer van Duin op, die dringend ver zocht, dat de provincie zich zal scharen in de rij van de lichamen en personen die steunen en f 100 zal bijdragen. Het bezwaar van Ged. Staten was, dat men een precedent zou scheppen, daar het een rijkseigendom betreft. Het voor- stel-van Duin werd met 24 tegen 14 st. verworpen. Aangenomen werden z.h.s. de voor stellen tot verleening van subsidie ten behoeve van de land- en tuinbouwcur- sussen in Zeeland; tot afwijzing van liet verzoek van de vereeniging tot bevorde ring van vakopleiding voor handwerks lieden in Nederland om een bijdrage voor een in 1931 te houden congres en tot het verleenen van een nader crediet van f135.000 aan de N.V. „P.Z(.E.M.<" voor electrificatie van de Noordgroep. Bij de begrooting van het Prov. wegen fonds 1931 werd door den heer Kodde gevraagd of het niet mogelijk is de uit- keeringen te verhoogen, gezien het groote batig slot. Ook de heer de Baare wees daarop. De heer van Dusseldorp (G. St.) zeide, dat er in werkelijkheid maar 10.000 gulden in kas is. De begrooting werd z.h.s. aangenomen. Aan de orde was toen het voorstel om af te wijzen het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Neuzen, om een billijker regeling voor steun aan verbeteren' van wegen, voor komende op het provinciaal wegenplan. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen, evenals dat tot afwijzing van een verzoek van den Polderbond om verlenging van den termijn voor rentelooze voorschiotr ten voor tertiaire wegen. RECHTZAKEN, Door J. C. B., werkman, 21 jaar, wo nende te Zierikzee, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 14 Juli 1931, waarbij hij wegens verduistering werd veroordeeld tot 14 dagen gev.str. Kantongaracht te Thole*. Zitting van 27 Juli. Na enkele kleine zaken, met gesloten deuren 'krachtens de Kinderwetten, kwam eerst voor: W. A. S. te Stavenisse, die met een voertuig mest had ^aangevoerd en gelost binnen de meerpalen op de haven aldaar in strijd met de bestaande verordening. Get. veldwachter Stoel had hem te voren gewaarschuwd. Verd. had zich daar over bij den 'burgemeester vervoegd, ,doch hetzelfde bescheid ontvangen en in plaats van deze wenk ter harte te nemen was de lading zelfs aan den waterkant ge stort en had verd. zelfs van andere voer lieden de leidsels overgenomen en als bij wijze van demonstratie tot binnen de meerpalen gereden. Verd. verantwoordde zich dat er geen menschen waren te bekomen en ,dus zelf de leiding nam, maar beklaagde zich, dat wèl hij en niet anderen vervolgd werden. Het O.M. vorderde f10 b. ,of 5 d. h., terwijl de kantonrechter vonnis wees tot f8 b. s. 8 d. jh. A. v. d. W. te Sdherpenisse (niet ver schenen) werd wegens overtreding der leerplichtwet veroordeeld tot f8 b. pf 8 d. h. C. A. aldaar, voor hetzelfde feit gedag vaard, hoorde f8 b. of 4 d. h. eischen; vonnis f4 b. of 4 d. !b. J. A. L. A. te Tholen, werd wegens overtreding der Arbeidswet, overeemcom- stig den eisch, veroordeeld tot 24 maal f 0.50 b. of 24 maal 1 d. h. A. K. te St.-Annaland, werd beulaagd met mest naar J.a P.a Goedegebuure al daar te hébben geworpen. Laatstgenoem de bevestigde dit als get., er aan toevoe gende, dat laatst zelfs ruiten bij hen wa ren ingeworpen, zonder te hebben gezien wie het gedaan had, doch waaromtrent bekl.'s zuster hem een geducht standje gaf. Haar broeder, Abr. Goedegebuure, bevestigde een en ander, maar beklaagde wierp alle schuld van zich af, hetgeen hem van den kantonrechter de ontboeze ming ontlokte, dat hij maar niet zoo on- noozel moest doen, want dat men hem reeds kende. De eisch, f5 b. of 3 id. h., werd door den Kantonrechter gebracht van f5 b. of 5 d. h. P. D. te Oud-Vossemeer, die terecht stond wegens eene aanrijding met een rijwiel, waardoor een meisje van haar rijwiel zou zijn geworpen, werd overeen komstig den eisch vrijgesproken, daar uit eene getuigenverklaring van v. d. Houten, was komen vast te staan, dat geene aan rijding had plaats gehad en het meisje, dat niet erg stuurvast bleek te zijn, des wege van de fiets was gevallen. In de plaats van M. C. B. te Poortvliet, was diens echtgenoote verschenen, „om dat 't toch maar voor de Schoolwet was". De kantonrechter verbaasde zich over deze uitlating, waaruit men den geest kon opmaken, hoe men in sommige krin gen over de Schoolwet denkt. De verontschuldiging dezer vrouw dat zij een enkelen dag haar kind in de huis houding niet kon missen mocht niet Da ten. De eisch luidde f5 b. of 3 d. h. en het vonnis was f4 of 4 d. h. K. v. d. M. te St.-Annaland, had in een landgreppel een klem gelegd, dienende om 'bunsings en wezels te vangen. Maar er konden ook hazen en konijnen in te recht komen, zelfs een hond of een kat zou er een langzamen schrijnenden dood sterven. En dat vond de kantonrechter afschuwelijk. Schiet dan het schadelijk ge dierte in eens dood, maar niet zoo'n mar teling. De onbezoldigd rijksveldwachter van Vossen aldaar kwam verklaren dat bekl. niet bekend staat als een berucht stroo- per, daar hij zelfs jong gedierte de vrij heid hergeeft, maar vond toch de idem wel wat gevaarlijk. Het O.M. vond dat ook en eischte f20 b'. of 10 d. h., terwijl het vonnis luidde f 15 b. of 10 d. h., met verbeurdverKla- ring van dc klem. Eliz. v. B. te Scherpenisse werd, over eenkomstig den eisch, wegens overtreding der Leerplichtwet, veroordeeld tot f2 b. of 2 d. h. L. E. R. te St.-Philipsland, die de over oude gewoonte gevolgd had om in be werking zijnde ploegen vóór zijne sme derij te laten staan, ook des nachts, zon der dat ze dan verlicht waren, kreeg op eens de waarschuwing, dat dit niet was toegestaann en onbedacht was hij door een proces-verbaal hier gebracht, terwijl inmiddels aan de gestelde bepaling vol komen de hand wordt gehouden. Dat bleek verzachtend te werken, want eisch en vonnis luidde fl 'b. of 1 d. h. A. J. E. te Poortvliet had een zeswielige vrachtauto gereden, die niet was voorzien van een 'behoorlijke voetrem. Tegen dit euvel, dat als zeer gevaarlijk werd aan gemerkt, eischte het O.M. f 15 'b. of 10 d. h., terwijl het vonnis f10 b. of 10 d. h. luidde. P. J. te Poortvliet, die het inschrijvings- bewijs van een motorrijtuig niet had Kun nen kreeg, meer in den vorm van een waarschuwing, f0,50 of 1 d. h. P. v. d. K. te Hoogerheide, A. D., J. N. O. te Scherpenisse, L. N., M. d. Br. te St.-Philipsland en M. L. G. te Scher penisse lieten verstek gaan. ONDERWIJS. Bij de te Rotterdam gehouden exa mens voor de hoofdakte, slaagde p.a. dhr. K. Kievit te Stavenisse. Bij 'het examen, afgenomen door de Ned. R.-K. Bond van „Groote", schrijvers te Rotterdam, slaagde voor typiste K. H. J. M. den Boer te Zierikzee. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk.' ST.-PHILIPSLAND. Dhr. J. M. Kunst, kerkelijk ontvanger alhier, heeft met in gang van 1 Augustus als zoodanig be dankt. AANBESTEDINGEN. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee hebben het uit te voeren bagger- werk in de binnenhaven en de Oude Haven opgedragen aan de Firma B. P. de Groot te Hilversum, voor f8220. Mede ingeschreven was door de N.V. Maatschappij tot aanneming van Water- bouwwerken, voorh. A. Hofman te Haar lem, voor f12650; A. Kraaijeveld Pz. te Zwijndrecht, voor f8825, en E. van Noprdenne te Sliedrecht, voor f8970. YERKOOPINGEN, ENZ. KERKWERVE, 27 Juli. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse werden heden voor de erfgenamen van wijlen'den heer St. van der Wekken pu bliek verkocht: Vruchten te. velde als: tarwe voor f127, f126, f129, f130, f131; gerst voor f52 en f47; blauwe en bonte aardappelen voor f137; Bevelanders voor f 208schokkererwten voor f 130, f 120 en f57; bruine boonen voor f54, f60, f53, f112, f96 en f51; nagras voor f9.50; alles per 41.68 aren. OOSTERLAND, 28 Juli. Heden werden alhier teu overstaan van notaris Biermasz publiek verkocht, de volgende onroerende goederen: Aan den Straatweg: Het woon huis met de landbouwschuur en verdere gebouwen, erf, tuin, boomgaard, weiland en dreef, groot ongeveer 1 h.a. 25 ,a. 35 o.a. voor f3700 den hoop; aan de heeren gebr. Capelle; ongev. 42 a. bouwland, £675, aan dhr. S. P. Moelijker te Ooster- land; ongev. 53 a. 65 c.a. bouwland, f891, aan dhr. A. de Bruijne Jz. te id.; ongev. 62 a. 35 c.a. bouwland, f916, aan mej. A. Stouten te Groningen; ongev. 77 a. 75 c'.a. bouwland, f927, aan dhr. J. Stouten Hz., te Oosterland; ongev. 78 a. 75 c.a. bouwland, f820, aan dhr. J. A. v. d. Berge, id.; ongev. 51 a. 10 c.a. bouwland, f854, aan dhr. W. de Bruine, te id. Aan den Zanddijk: ongev. 96 a. 55 c.a. 'bouw land, f750, aan dhr. J. Stoutjesdijk te Oosterland; |ctngev. 48 a. 90 c.a. bouw land, f880, aan dhr. W. v. d. Have Dz., te id.; ongev. 77 a. 60 c.a. bouwland, f920, aan dhr. M. Boogerd M.Jz.; ongev. 52 a. 30 o.a. bouwland, f920, aan dnr. D. Bouman te id.; ongev. 58 a. 90 c.a. bouwland, f850, aan dhr. A. v. d. Berge te id.; ongev. 62 a. 30 c.a. bouwland, f881, aan dhr. L. v. d. Have Tz. te id.; ongeveer 61 a. 90 c.a. bouwland, f880, aan dhr. W. de Bruine te id. Aan den Straatweg: een woonhuis met bergplaats en erf, groot 3 a. 90 c.a., f1850 den hoop,aan dhr. S. P. Moelijker, voornoemd. Aan den Zanddijk: bouwland met de daar op staande opstallen, ingericht voor hoen- derkweekerij, groot 17 a. 70 c.a., f551, aan dhr. J. de Bruine te Oosterland. Tus- schen den Straatweg en den Zanddijk: 44 h.a. 36 a. 90 c.a. bouwland, f430.80, aan dhr. C. Krabbe te Oosterland; Molen- bosch, aan den Straatweg: ongev. 66 a. 50 c.a. bouwland, f 900, aan dhr. .N- Len- som te Oosterland; ongev. 61 a. 20 o.a. bouwland, f900, aan id.; ongev. 84 a. 90 c.a. bouwland, f1050, aan dhr. L. Koopman te id. Aan den ZanddijK: 3 h.a. 27 a. 40 c.a. bouwland, f767, aan dhr. M. Otte te Oosterland. Aan den Zanddijk en den Zandweg: 2 h.a. 69 a. 65 c.a. 'bouw- en weiland, f583.75, aan dhr. D. Vijverberg te Oosterland; ongev. 2 h.a. 39 a. 35 c.a. weiland, f605, aan dhr. C. Krabbe voornoemd; 1 h.a. 73 a. 75 c.a. bouwland, f525, aan dhr. M. Bolle te Oosterland; (voor anderen). Aan Jon- kersweg: 1 h.a. 59 a. 40 c.a. bouwland, f767.05, aan dhr. M, Stouten Jz. te Oos terland; 61 a. 80 c.a. bouwland, f570, aan Jobs, de Ronde te Sirjansland; (voor anderen). Alles per 40 a. 33 c.a. DE THOOLSCHE BOEREN SOLIDAIR. Woensdagmorgen 29 Juli werd door den deurwaarder van Elsacker, alhier bij executie verkocht den geheelen land- bouwersinspan, vruchten te velde en in boedel van den landbouwer Dalebout, al hier. Dit beslag had plaats voor den eigenaar M. P. J. E. ia Fontijn te Ber gen op Zoom, daar Dalebout, zittende voor zeer hooge pachten, deze niet nad kunnen betalen. Direct was merkbaar dat niet zou worden geboden. Alle inspan was zoodanig in elkaar gezet, dat niets paste; o.a. waren wielen van een rolslee aan een rijtuig bevestigd, enz. Vanaf tolhouten tot karren, wagens, machines enz., was alles door Dalebout'ingezet op 10 et. per stuk, waarop niemand verder bood, zoodat alles door hem persoonlijk werd ingekocht. 50 kippen voor fl; 10.000 kg. hooi voor fl; 15 paarden werden door hem ingekocht voor 5 en 10 gulden per stuk; slechts op 3 stuks werd -ge boden door een Brabander, voor f60 tot f300, doch "bok deze werden door Dalebout ingekocht. Ook het rundvee werd gekocht door D. voor f5 a f 10; slecht? op 3 koeien yjfijd geboden door den veekoopman C. Slager van St.-Annaland van f 120 tot f 300, welke hem werden gegund, omdat zij duur genoeg ,,waren. Pl.m. 80 gem. haver, erwten, boonen, gerst en klaver brachten in massa op de kapitale som van f7.25. De inboedel bracht door elkaar op 10 ct. per stuk, zoodat op 3 stuks rundvee na, alles weer door Dalebout werd ingekocht. Telkens betuigde het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, wanneer D. kocht en niemand opbood, door handgeklap en hoerageroep zijn instemming. Den ge heelen inspan, 15 paarden, 11 stuks hoorn vee, 6 varkens, 50 kippen, alle' tuig en vruchten brachten ongeveer f1200 op. MARINE EN LEGER. Bij de dezer dagen gehouden over gangsexamens aan de Kon. Mil. Aca demie te Breda, is o. a. bevorderd van het le naar het 2e studiejaar, artillerie hier te lande, de. cadet A. C. Gelderman te Zierikzee. DE LICHTING 1932. Verschenen is thans het Kon. besluit van den 27sten Juni 1931, houdende vast stelling van hel: contingent tot gewoon dienstplichtige bestemde ingeschrevenen der lichting 1932. Van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1932 worden 23.995 bestemd tot gewoon dienst plichtige, waarvan 1144 bestemd, worden voor de zeemacht. LANDBOUW EN VEETEELT, In welke richting zal het land bouwbedrijf zich onder invloed der tijdsomstandigheden ontwik kelen Ir. P. G. Meijers, Rijkslandbouwconsu- lent te Groningen 'heeft op de alg. verg. der Z.L.M. over bovenstaand onderwerp een inleiding gehouden. Spr. zeide dat het niet wel mogelijk is met eenige zekerheid te voorspellen hoe het den landbouw in de volgende tijden zal gaan. Uit de geschiedenis kan het moeilijk, omdat die zich telkens weer gevarieerd afspeelt. Uit de voorteekenen? vraagt spr., maar dan wijst hij er op, dat men nog midden in de verwarring van de in storting zit en vele factoren kunnen aan merkelijke en onverwachte wijzigingen brengen, zöoals het plan Hoover, Stalin's omzwaai enz. Men kan er echter wel over beginnen te praten, omdat de boeren be ter begrip krijgen van den toestand, dat zij beter wakker blijven en dat zij leeren, dat samenwerking noodzakelijk is. Spr. meent dat wij nog slechts aan het begin van de malaise staan en dat die periode waarschijnlijk nog géruimen tijd zal du ren en wellicht tot groote economische veranderingen zal moeten leiden. Spre ker 'hoopt dan hard dit alles verkeerd te hebben gezien. De boerenbevolking is wat conservatief en een gevolg van de economische moeilijkheden kan nu zijn, dat vele van oude vasté ideeën onhoud baar worden. Men moet zich moeite ge ven om zich boven de oude sleur te ver heffen, om den nieuwen toestand op de juiste wijze te kunnen begrijpen. Als een volk, of een groep, een organisatie of een persoon dit tijdig begrijpt, en als men zich gemakkelijk aan een nieuwen toestand kan aanpassen, zal men onge twijfeld vèel voor hébben op diegenen, die de oude gang tegen den draad in wil len voortzetten. Spr. herinnert aan de in 1879 begonnen inzinking, en hoe het duurde tot 1900, voordat er weer een redelijke verhouding was ontstaan tusschen de prijzen en de productiekosten en voor men weer kon gaan spreken van een tijd van opgang. De regeering heeft toen goed werk ge daan door het onderwijs en de voor lichting op landbouwgebied krachtig ter hand te nemen. Onder den druk dier moeilijke tijden, door leed en ellende heeft toen de Nederlandsehe boer zijn bedrijf weten op te werken tot een voor beeld van rationalisatie. De crisis, die in 1929 inzette wordt thans beschouwd als een gevolg van .ge weldige vooruitgang in techniek en pro ductie, waartegenover de consumptie geen evenredige afname stelde. Men trachtte soms wel een prijsduikeling door restric ties, trustvorming enz. wat tegen te hou den, maar op den duur komt die tuime ling toch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 6