Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provinoie. b.hoorindi DIJ d« Vrijdag 24 Juli 1931, »o. 12185. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Woensdag 22 Juli. Aanwezig alle leden. Na opening door den waarnemend burgemeester, dhr. C, Blom, wordt gelezen een dankbetuiging der familie van Citters voor de deelne ming betoond door gemeentebestuur en gemeente bij het overlijden van den bur gemeester wijlen Jhr. L. van Citters, be nevens een schrijven van deelneming aan de gemeente door den burgemeester van Nieuwerkerk en het bestuur der K.L.M. Daarna komt in behandeling het schrijven van Ged. Staten met de mededeeling, dat genoemd college niet afwijkt van zijn be-, slissing omtrent te deponeeren gemeente kasgeld. De voorzitter zegt dit te betreu ren, dat het kasgeld op de Boerenleen bank veilig staat en een verplaatsing van deposito nadeel geeft door renteverschil, men zal er echter in moeten berusten. Weth. Gilijamse zegt, dat van een feite lijke deposito in dezen geen sprake is, daar het crediet het debet overtreft. Gaarne zag hij dit aan Ged. Staten mee gedeeld, waartoe besloten wordt. Van de firma's Bicker en v. d. Ploeg zijn gewij zigde aanbiedingen ingekomen voor le vering van een motorbrandspuit. Daar van de gemeente Renesse bericht is ont vangen, dat deze 20 °/o wil bijdragen in de kosten van aanschaffing enz., iwordt in beginsel tot aanschaffing besloten. De heeren Gilijamse en Bolle gevoelen wel wat voor een machine model v. d. Ploeg, maa-' daar garantie en capaciteit der machine systeem Bicker meer aanstaat, wordt besloten geheel vrijblijvend het aanbod der firma Bicker om haar mo torbrandspuit thans van gewijzigde con structie nogmaals te demonstreeren, te aanvaarden. Een instructie voor het per soneel der aan te schaffen motorbrand spuit wordt vastgesteld. Op voorstel van dhr. Gilijamse wordt met 6—1 st. (tegen dhr. Blom) besloten voor eventueel ge bruik door gemeenten, die aan de aan schaffing niet meedoen f 50 per keer, f10 per uur werking en loon voor (hat bedienend personeel in rekening te bren gen. Vervolgens komt ter tafel een wij ziging der haven- en kaaigelden. Beslo ten wordt het tarief voor de suikerbieten terug te brengen van 15 op 10 et. per 1000 K.G.; ook het tarief van andere artikelen ondergaat conform met het daaromtrent bepaalde voor andere havens een doelmatige wijziging. Met alg. stem men wordt een verordening voor woon- forensenbelasting (naar de huurwaarde) vastgesteld. Door een commissie, bestaan de uit de heeren Bolle, Dijkman en van Galen worden de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden onderzocht en tot toelating geadviseerd. Aldus wordt besloten. M.a.st. wordt tot tijdelijk hoofd der bewaarschool, voorloopig voor een jaar, benoemd mej. P. T. Lemsom te Burgh. Op een verzoek om adhesiebetui ging inzake de overbrugging van het Hollandseh Diep nabij Numansdorp wordt op voorstel van B. en W. niet ingegaan. Een hernieuwd verzoek van A. Prince om ontheffing van hondenbelasting wordt niet ingewilligd. Een voorgestelde wijzi ging der gemeentebegrooting 1931 wordt z.h.st. goedegekeurd en de gemeenetreke- ning 1930 aangeboden met benoeming van een commissie, bestaande uit de raads leden (geen wethouder zijnde) voor on derzoek, eveneens voor de rekening 1930 van het Burgerlijk Armbestuur. De reke ning 1930 van den vleesöhkeuringsdienst, kring Brouwershaven, in ontv. en. uitg. resp. met f3942.72 en f2799.50 wordt goedgekeurd. In verband met mogelijk gevaar en te berokkenen schade wordt op een aanvraag voor oefening met z.g. zweefvliegtuigtuigen in deze gemeente af wijzend beschikt. Bij de omvraag be spreekt dhr. Dijkman een z.i. gewensehte snoeiïng in de buurt van het tramstation, waardoor het bord met de aangifte der maximumsnelheid beter in 't zicht zal komen. B. en W. zeggen een voldoende opsnoeiïng toe. Dhr. Bolle zag gaarne eenige wijziging in den tijd der ontste king van de straatverlichting; voorzoover doenlijk zal aan zijn verlangen tegemoet gekomen 'worden. Dhr. Braam acht zien verongelijkt over de ervaring door hem opgedaan wegens toepassing der veror dening op de buitenshuis aangebrachte stookplaatsen en stelt deze kwestie als persoonlijk voor, waartegen B. en W. met beslistheid opkomen. De voorzitter zegt, dat dhr. Braam als lid van den gemeente raad, die de verordening indertijd vast stelde, zich tot B. en W. had moeten wenden om eventueele ontheffing, wan neer naar zijn meening de door hem ge bruikte stookplaats aan de eischen der verordening voldoet. Daarna sluiting. RENESSE. Het tooneelgezelsdhap Bak ker, dat ter gelegenheid van de kermis zijn schouwburg hier had opgeslagen, braCht een zeer gevarieerd programma ten tooneele; De verschillende voorstel lingen, welke druk werden bezocht, ga- van tooneelspel van dermate kwaliteit te zien als wij zelden in een reizende schouwburg zagen. Vooral het dramatisch spel „De advo caat der armen", een volksspel met een zeer goede strekking bracht een zeer goed spel in alle rollen. Het publiek toonde zich dan ook zeer enthousiast. In veiband met 'het feit, dat de schouw burg Bakker binnenkort (ook te Zierikzee zijn programma zal brengen, bevelen wij deze voorstellingen, die goede volkskunst brengen, gaarne in de belangstelling van het publiek aan. Vermelden wij tenslotte, dat wegens ziekte van den pianist, het zangensemble „Soeka Ayer", dat voor een week-end te Renesse vertoefde, bereid werd gevonden, belangeloos de muzikale illustratie op zich te nemen. Verschillende van de mo dernste Schlagers als „John Brown's Baby" en „lm Lande der Cninesen", wer den met veel succes ten gehoore gebracht. ST.-ANNALAND. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 21 Juli. Voorz. dhr. C. M. P. W. Hausse,ns, secretaris dhr. F. M. Boogaard. Afwezig wegens uitstedigheid weth. Quakkelaar. Mede deeling van den Inspecteur der Dir. Bel. te Zierikzee, dat de kwade posten der Pers. Bel. over 1930 bedraagt f2,79. Ver slag van de N.V. Waterleiding-Mpij'. Tholen. Het verlies over 1930 bedraagt f 16074,901/2, waaruit blijkt, dat de finan cieel© toestand allesbehalve gunstig is. Door den Raad van Beheer zullen bij de regeering pogingen worden aange wend om afdoenden steun te verkrijgen, aangezien verhooging der tarieven niet wel doenlijk is. Adhaesie zal worden betuiga aan het adres van Bergen-op- Zoom, betreffende de vestiging van een Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) te Bergen-op-Zoom. Schipper J. Paape vraagt terugbetaling van haven geld voor het ledig mede terugbrengen van 700 aardappelkistjes, die hij vol had vervoerd, aangezien dit hetzelfde is alsof een vaste schipper eerst lost en dan laadt, waarvoor .deze toch ook slechts éénmaal havengeld behoeft te betalen. Besloten wordt aan dit verzoek te vol doen. Tevens stellen B. en W. voor de betreffende verordening als volgt te wij zigen: voor vaartuigen die hier kistjes brengen of halen zonder te laden, is door niet-inwoners een havengeld ver schuldigd ad 1 cent per ton voor zeil schepen en ad 2 cent voor motorsche pen. Oude redactie: kistjes halen of brengen zonder laden éénmaal volle ha vengeld verschuldigd. Weth. Elenbaas merkt op, dat door vreemden toch al geklaagd wordt over het hooge haven geld, niet alleen met betrekking op de aardappelkistjes. Het is nu toch reeds gebeurd, dat ©en schip van 100 ton bin nenkomende en uitgaande met 200 kistjes daarvoor f 10 havengeld moest betalen. De heer Goedegebuure vreest, zich een vorige maal niet duidelijk daarover te hebben uitgedrukt. Hij veronderstelde toen, dat ©en schip hier kistjes loste en ook op Oud-Vossemeer en dan on middellijk naar hier terug kwam om te laden, dan 2 maal moest betalen. Dat vond hij onbillijk. Weth. Elenbaas zegt, dat Zooiets waarschijnlijk wel nooit zal voorkomen. Zoo'n schipper zou dan toch in elk geval wel eerst te Oud-Vossemeer gaan lossen. Tot de genoemde wijziging wordt met algemeene stemmen besloten. Het bestuur der bijz. school verzocht de beschikbaarstelling van een aparte kolen- bergplaats, aangezien ze dan beter kun nen toezien o p eigen brandstofverbruik. De voorz. merkt op, dat reeds meer zoo'n verzoek is ingekomen. Nu meenen B. en W. er aan te moeten voldoen, want de bestaande bergplaats is toch eigenlijk te klein voor beide scholen. Voorgesteld wordt nu de bestaande bergplaats af te staan aan de bijz. school en voor de openb. school een nieuwe te bouwen op het binnenplein. De kosten worden ge raamd op f 100, voor een bergplaats van circa 90 H.L. Aldus wordt besloten. De voorz. van het Centr. stembureau deelt mede, dat alle gekozen leden hun be noeming hebben aangenomen. De inge komen geloofsbrieven worden door de heeren Geluk, Goedegebuure en Prinse onderzocht. Daar geen op- of aanmer kingen worden gemaakt, wordt mat al gemeen© stemmen tot hun toelating be sloten. De gemeenterekening 1930 wordt aangeboden, voor wat den gewonen dienst betreft, in ontvang op f 68675,04 en in uitgaaf op f 65778,56. Goed slot alzoo f2901,48. Wat betreft den kapitaaldienst op f 11433,87 in ontvang en uitgaaf. Even eens wordt aangeboden de rekening van het weezen-armbestuur, in ontvang op f 10650,051/2 en *n utgaiaf op f 7343,32i/2; Goed slot f 3306,73. Beide rekeningen worden ter onderzoek in handen gesteld van de raadscommissie. Om de begroo ting sluitend te maken moeten nieuwe bronnen van inkomsten aangeboord wor den. Volgens het oordeel van B. en W. komen daarvoor het meest in aanmer king heffing van 30 opcenten op de gemeentefondsbel. en verhooging met 50 pCt. van de personeel© belasting op mo torrijtuigen enz. (5e grondslag). Dhr. Goedegebuure zegt ook wel te begrijp pen, dat er ontvangsten moeten zijn om een begrooting kloppend te maken. Waar we echter in een crisistijd leven, zouden de belastingen eer moeten worden ver laagd dan verhoogd. De voorz. vindt dit ook, doch wijst er op, dat men haast overal het tegendeel ziet gebeu ren. Het tekort zal waarschijnlijk ruim f 3000bedragen. 30 opcenten op de fondsbelasting zullen vermoedelijk ruim f 2700 opbrengen. De hoogere belasting op de motorrijtuigen f 144,75. De bedra gen zouden worden als volgt: motor rijwiel voor 1 persoon f9; meer dan 1 persoon f 12; alle overige tot een waarde van minder dan f 2000 wordt f3 voor elke f/100 waarde. Van f2000 —f4000 Wordt f60 ineens en f 3,37i/2 voor elke f100. Van f 4000—f 7000 wordt resp. f 127,50 en f 3,75. Van f 7000-f 10000 wordt f240 en f4,12i/3. Van f 10.000 of meer wordt f363,75 en f4,50. Motorrij tuigen op 3 wielen w,ordt f22,50. Electro- motoren wordt f 15. Dhr. A. C. Geluk vraagt of daaronder ook de vrachtauto's begrepen zijn. Op een bevestigend ant woord van den voorz. verklaart hij er dan tegen te 'zijn, want dan zijn eq weer enkelen, die er door gedupeerd wor den, n.l. vrachtautobezitters, enkele com- missionnairs en de menschen die passa giers vervoeren. Hij zag dan liever op centen heffen op de vermogensbelasting!. Ook dhr. C. M. Elenbaas verklaart er niet mee te kunnen meegaan. De voorz. zegt, heffing op de vermogensbelasting min der wenschelijk te vinden, omdat onder die belastingbetalers menschen Zijn, die van de opbrengst van hun vermogen nauwelijks kunnen leven. De opbrengst van f16000 is niet erg groot. Dhr. Geluk merkt op, dat er onder de autobezitters ook zijn die er van moeten bestaan. Dhr. Goedegebuure zegt, dat men de zaak van alle kanten moet bekijken. Er is immers ook verschil tusschen belasting voor luxe- of vrachtauto's. Vroeger moest men daar nog veel meer voor betalen. De f1200 voor de werkloozenkas moet ook opge bracht worden. Dhr. Geluk herhaalt, dat voor velen het bezit van een auto brood beteekent. Dhr. Heijboer is er van over tuigd, dat elke soort van belasting voor sommigen altijd te zwaar zal zijn. Het laat hem persoonlijk onverschillig of het tekort gevonden zal worden in de vermogensbelasting ,of in de pers. bel. 't Blijft hem eender of hij door de kat of door den kater gebeten wordt. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij de heeren A. C. Geluk en C. M. Elenbaas zich verklaren tegen aanneming van het tweede ge deelte. Voorgesteld wordt een gedeelte in een door dhr. C. Moerland te bou wen schuur te huren tegen f 35 per jaar, voor berging van het tegenwoor dige en nog aan te schaffen materiaal van den gemeentewerkman. Dhr. Goede gebuure vindt het ©en bezwaar, dat die schuur verder van de haven zal liggen dan de tegenwoordige bergplaats. Dit voornamelijk met het oog op de vloed planken. De voorz. merkt op, dat dit een zaak is, het waterschap betreffende, waarop dhr. Goedegebuure zijn bezwaar vervallen verklaart. Nadat nog een wij ziging is gebracht in de begrootjng voor 1931, dankt de voorz. het niet meer terug- keerende raadslid, dhr. C. M. Elenbaas, voor diens trouwe medewerking ge durende zijn zittingstijd in het belang der gemeente. Dhr. Elenbaas dankt den voorz. voor diens woorden en zijn mede leden voor de prettige samenwerking. Hierna sluiting. OUD-VOSSEMEER. Door 't bestuur van Öud-Vossemeer's Muziekvereeniging is de zer dagen een dringend beroep gedaan op de medewerking van de ingezetenen om steun, daar de stand van de kas der vereeniging allesbehalve rooskleurig is en een beduidend tekort op het eind van het boekjaar onvermijdelijk is. Waar de ver eeniging getoond heeft onder zoo'n deug delijke leiding als die van den heer Du bois heel wat te kunnen presteeren, mag het niet voorkomen dat onvoldoende dek king der uitgaven de vereeniging in ge vaar 'brengt. Het bestaan van een bloeien de muziekvereeniging is een algemeen belang en daarom zal elk Welwillende een extra-bijdrage willen schenken boven de jaarlijksche contributie als donateur, of die nog niet als donauteur is toegetre den, onmiddellijk zich bij het bestuur als zoodanig aanmelden. MSTDBOUW m VEETEELT» ZEEUWSCHE LANDBOUW-MAATPIJ. Ten raadhuize van Wissekerke werd Dinsdagavond de hoofdbestuursvergade ring der Z.L.M. gehouden. In deze ver gadering stelde de voorzitter aan de orde het rapport der commissie inzake destructie van vleesch. Dit rapport werd toegelicht door den heer L. M. de Waardt uit Middelburg en leidde tot de con clusies, dat de landbouworganisaties in Zeeland zonder meer de uitvoering niet op zich kunnen nemen, dat het rapport en de verzamelde gegevens ter beschik king dienen te worden gesteld van de vereeniging van Nederland9che gemeen ten; mocht deze vereeniging een oplos sing van het vraagstuk bestudeeren, dan kan inader worden overwogen, in hoe verre de landbouw-organisaties bij de uitvoering betrokken kunnen worden; overigens is de commissie van oordeel, dat van samenwerking tusschen de ge meenten en de Thermoehenische Fabrie ken geen sprake kan zijn, het gewenscht is te trachten samenwerking te verkrij gen tusschen de gemeenten in Zeelapd, opdat de meest rationeele uitvoering worden verkregen. Welke wijze voor Zeeland het meest rationeel is, kan de commissie vooralsnog niet afdoende be- oordeelen. Zij helt over tot de meening, dat centrale verwerking geen aanbeve ling verdient, doch in verband met de transportkosten en andere factoren aan een destructie op een tweetal plaatsen gedacht moet worden, terwijl de wijze waarop Schouwen—Duiveland zou moe ten worden verzorgd pog nader dient te worden bestudeerd. Voor Tholen en St.-Philipsland zou het aanbeveling ver dienen, dat contact werd gezocht met den N.-Brabantschen Chr. Boerenbond. Welk systeem het meest aanbevelens waardig is, durft de commissie voorals nog niet te beoordeelen. Bij de korte hierover gevoerde be sprekingen zeide de heer de Waardt nog, dat Schouwen op een destructor op Zuid-Beveland of Walcheren zou zijn aangewezen. Bij eene mededeeling over de tertiaire wegen 'bracht de heer Gast nog eens weder naar voren de wenschelijkheid van rijkssteun voor verbetering van die we gen en meende hij, dat dit 'het best zou kunnen geschieden, als de regeering leent voor het in orde brengen van de pri maire wegen en dan dus uit het wegen fonds geld overhoudt voor steun aan de tertiaire. Anders krijgt men toch steeds te hooren, dat er geen geld is. Men moet hier samenwerken met den poldeibond, want de polder- en landbouwbelangen gaan hier paralel. De voorzitter wilde de zaak naar het dag. bestuur renvoyeeren, hij zal dan Ged. Staten zoo goed mogelijk inlichten. De heer Gast drong op spoed aan en geloofde, dat er van regeeringszijde op zijn idéé geen aanmerking kan zijn. De voorzitter wilde geen bepaalden weg aan wijzen en zeide, dat uit de streek van heer Gast, Schouwen, toch reeds 5 aan vragen bij Ged. Staten zijn voor een renteloos voorschot. Aan de orde kwam nu de bespreking van de tarwewet, waarbij de heer Dees vroeg hoe het staat met de afname van de tarweoogst 1930, waarover hij klachten had vernomen. De heer v. d. Weele, die in de tarwecommissie zit, zeide, dat 3300 ton is afgenomen, doch nog 8000 tot 9000 ton geleverd kan wor den. Er is echter strijd over de afname. Spr. acht het niet in het belang van de zaak om daarover uit te weiden, maar liet wel uitkomen, dat de afname niet naar wensch gaat in de praktijk en er veel graan dreigt te bederven. Op een vraag uit de vergadering zeide spr., dat alle tarwe die niet over de Vita gaat, als 'buitenlandsche wordt aangemerkt en bij vermaling steeds met 20 o/0 vita- tarwe moet worden vermengd. Herkozen voor Tholen werd het be stuurslid van het Dag.. Bestuur, de heer C. A. H. Stoutjesdijk. In de abritage-coirfmissie voor den aardappelhandel werd gekozen voor Schouwen-Duiveland, de heer C. Boude- ling. v In de Woensdagmorgen' gehouden alge meene vergadering hield de voorzeen rede, waaraan hij vastknoopte ©en be spreking van den landbomüCrisis. Te doen gebruikelijk begon mr. Die- leman met een historisch overzicht over de plaats waar de vergadering wordt gehouden en Wees er op boe oor spronkelijk de Bevelanden met één naam benoemd zijn als Beveland en eerst in 1228 vindt men Noord-Beveland in een charter genoemd, gelijk Suth Beveland in 1147. Noord-Beveland bestond eerst uit twee eilanden, gescheiden door een zeearm Wichfliet of Wijtvliet genoemd. Tusschen 1208 en 1247 zijn die 2 deelen samen gebracht. Spr. Wees er dan op hoe het door stormvloeden' dojor alle eeuwien heen is geteisterd, Hoe dorpen en gehuchten in zee verdwenen, hoe soms het eiland in hooge ©ere stond, doch later weer minder in aanzien was, tot het thans als een vruchtbaar eiland be kend staat. Het oude land ging te niet in 1530 en eerst in onze gouden' eeuw herrees het uit de zilte golven, als geheel verjongd, door en door vrucht baar, als ©en kostbare parel uit de zee opgedoken, ©en kostbaar stuk land. Komende tot den landbouwcrisis vraagt spr., wat zijn de oorzaken? Wat de algemeene ©n Wat de speciale Nederl'. oorzaken? Ligt het aan bepaald© wetten of regelen of juist aan gemis daaraan, kan er niets gedaan worden om de uit breiding der ernstige ziekte te voor komen? Niets ook nog wat heen wijst naar een redical© uitroeiing der ziekte? De vragen zijn niet Zoo maar te beant woorden, want de crisis grijpt te diep in het volksleven in de volkshuishouding in. Te zeer is hij' samen geweven met allerlei international© toestanden. Te zeer is de radicale oplossing mede afhanke lijk van de veranderingen in 't buiten land, van de samenwerking der natiën. En toch wil spr. er iets over zeggen. De Wanverhoudingen tusschen prijzen en vaste kosten der producten wordt nog scherper. De ontwrichting der maat schappij is zeker ©en gevolg van den schrikkelijksten der oorlogen, dien de wereld gekend heeft en dien wij hebben moeten beleven. De prijsverhoudingen zijn totaal in de war. De ruilwaarde der producten van land- en tuinbouw en vee teelt staan in geen behoorlijke even redigheid tot de kosten. Uit de boek houdingen blijkt met cijfers de onrenda- biliteit der landbouwbedrijven. Spr. bedoelt o. a., die welke uit soci ale wetten ©n belastingen voortvloeien;. Pachten, renten van hypotheken en be- drijfscredieten zijn nog veel hooger. De oogstopbrengsten moeten minder worden, de grootere akkerbouwbedrijven lijden verreweg het meest en Zijn niet in een ommezien in een gemengd bedrijf te ver anderen. Het is geen wonder dat de zelf standig zich voelend© landbouwerstand uitziet naar wettelijk© maatregelen, naar hulp. Echter naar hulp tot Zelfhelp, naar hulp om het bedrijf loonend te doen zijn, naar hulp om den Nederlandschen land bouw in stand te houden ten bate van Nederland zelf. Het doel is, het bedrijf gezond en loonend te maken, zonder voogdij van den staat, en de adviseurs der regeering moeten zich ernstig afvra gen, wat is de taak van den staat bij de inrichting van de maatschappij, zoo als die is? Spr. bedoelt dus: een niet- socialistische maatschappij. De staat zég zijn taak steeds uitbreiden, de sociale rechtvaardigheid van geschonden en soci ale gerechtigheid moest geoefend wor den. De staat moest wel beschermend en regelend optreden, maar er zijn gren zen en de rechten van den persoon, der groep of van den stand, het particulier initiatief b.v. moeten erkend en geëer biedigd blijven. Er moet niet zijn uni formiteit, naar veelvormigheid, gelijK het organische leven veelvormig is. Uitvoe ring van bepalingen, cöntrole, overleg late men over aan de landbouworgani saties, die zich weder verantwoordelijk stellen tegenover de regeering. Een der voornaamste zaken, die staat en pro vincie onder bet oog moeten zien, is het crediet. De staat moet hier helpend op treden, zooals ook menigmaal voor de scheepvaart is gedaan en ook voor den handel als bv.. Rotterdamsehe Bankver- eeniging, Middenstandscrediet, enz. Ze ker vallen soms ook industrieën uit, maar bij den landbouw zou een ineenstorting veel belangrijker invloed uitoefenen. Het geheel© platteland en de kleinere steden gingen er mede ten gronde. De handel wordt nu reeds door den landbouw crisis gedrukt, zoo niet verlamd. Het principe van een sfceunverleening moet blijven, dat in ieder landbouwgebied ten minste aan de hoofdproducten zoodanig steun worde verleend, dat het bedrijf loonend kan worden uitgeoefend. Dit beschouwde spr. als het eerste punt y an een nieuw urgentieprogram; hij lichtte dit nader toe en ook de vol gende punten vjan dit program. 2. In de eerste plaats behoort de regee ring te steunen verbouw van producten, waarvan de behoefte in ons land groo- ter is dan de productie, en als het an dersom is, dan moet de steun uitslui tend verleend worden voor die hoeveel heid, wlelke bestemd is voor de binnen- landsche markt. 3. Voor Zeeland komen voor directen steun zeker in aanmerking tarwe, sui kerbieten en vlas. Moge de tarwewet eenige bevrediging schenken en goede verwachtingen opwekken, de steun aan de suikerbietenteelt is ten eenenmale onvoldoende. 4. De steun aan de bietenteelt moet verhoogd worden en zeer spoedig ook. De wet was maar voor een jaar en een nieuw wetsontwerp dient zoo spoedig mogelijk te worden ingewilligd. De ga rantie van f 12,36 moet opgeyoerd wor den tot een belangrijk hooger bedrag. 5. Ook het vlas dient zoo spoedig mo gelijk gesteund te worden. Zoo door teelt als verwerkingspremie. De actie hiervoor gevoerd moet door de Z.L.M. krachtig gesteund worden. 6. Spr. komt terug op de kwestie van het crediet en meent dat het hier hoofd zakelijk een rijkstaak betreft, om dat te regelen in overleg met de Raffeisen bank te Utrecht. Ook kan voor de land bouwende provincie Zeeland een taan zijn weggelegd, al moet zij uiterst voorzich tig hiermede zijn. 7. Tegen het najaar moeten de land bouwers zich kunnen voorzien van de noodige meststoffen en zaaizaad; dit is een moeilijk vraagstuk. Misschien kun nen op te richten vereenigingen hier werkzaam zijn, en in Mexico kon eenige jaren geleden een prachtige landbouw- credietwet worden ontworpen, waarom hier niet? 8. Onmiddellijk sluit zich bij het verder betoog van den spreker aan de herhaalde eisch van verlaging der vrachttarieven op sporen en trams. 9. En dan de sociale lasten. Er moeten op den duur minder lasten op het be drijf rusten. De staatsuitgaven moeten ernstig bezuinigd worden. Rationalisee ring van het openbaar bestuur van Staat, provincie en gemeente is dringend nood zakelijk. Niet op een pietluttige manier, maar flink aangepakt, b.v. door samen voeging van kleine gemeenten tot een. De werkeloosheid door wegenaanleg, ontwatering kan veel beter worden als men de principes maar wat laat varen en formalisme en strijd tusschen depar tementen mag dat niet verhinderen. Voor het te laat is, grijpe men in. 10. Van vele zijden is aangedrongen op tijdelijke ontlasting van de kosten der sociale verzekeringen, omdat het onbil lijk is geacht, dat wanneer het bedrijf niet loonend is, de leider toch betalen moet voor sociale voorzieningen, door den wetgever op het bedrijf gelegd. 11. Zeer is het te betreuren, dat in een zoo ernstige crisis de regeering de orisisopcenten op de grondbelasting nog niet heeft afgeschaft. 12. Onbillijk blijft het, dat de waarde van onroerende goederen getaxeerd wordt door de belastingen naar een veraoop- waarde en niet naar een gebruikwaarde of gemiddelde verkoopwaarde. 13. Het spreekt wel vanzelf, dat de re geering spoedig maatregelen tegen dum ping moet nemen. 14. Wat indirecte middelen betreft, noemt spr. reorganisatie van de directie van den landbouw. 15. Op wegengebied behoort veel te ge schieden, maar de kosten zijn hoog. De polders kunnen in dezen tijd niet veel doen. 16. Voor den afzet moet de landbouw uitvoerwet krachtig doorgevoerd worden. Spr. zegt tenslotte dat er nog meer punten zijn te noemen, als een wet, die eigenaren tot paohtverlaging kan dwin gen; verhooging waar noodig van invoer rechten, om tenslotte oa. te betoogen, dat niet de handelaar doch de producent, de boer, het land rijk maakt. ONDERWIJS. OPLEIDING VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN TE B. OP ZOOM. Naar het Bestuur der Neutr. School te Bergen op Zoom mededeelt, zal aan de opleidingsklasse voor onderwijzers en onderwijzeressen onderwijs worden gege ven door de volgende dames en heeren: L. J. Breure, te Steenbergen, C. J. Beau- doux te Tholen, mej. G. Groen, mej. J. J. G. de Ligt, G. Lottering, F. H. Meyers, mevr. Th. Ribbens-Van Pelt, J. G, Sloff, M. D. van Tol, M. J. v. d. Vrede, H. Zandvoort, te Bergen op Zoom. Om redenen van administratieven aard, verzoekt het Bestuur belanghebbenden zoo spoedig mogelijk zidh te doen inschrijven voor dit onderwas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 4