Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 15 Juli 1931. zierikzeesche courant. ADVERTENTIES Inzending Advertentiën DIENSTPLICHT. BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie. FEUILLETON. Lisfda Int zich niet 20% KORTING ZUID-WEST" Op reis p>g. pet 3 aiude» f 1,30, fresco pat poat f 1,80. Voor het baltenlsid por jou 10, jLfioBderigko namn 5 oeaS. Venohjni Mad., Wud. oa ?rgd. Tel Ko. 32. - Pootgiro 13T«TT. raa 13 regel» (0 et»., vu 4 regel» en daarborea 20 ot». per regel. Beelamee 80 et», p. regel. ■8 eontraet belaagrgke korting. Iaaending op den dag raa alt- gare vóór 10 ar*. Uiterlijk 10 nor op dn dag f. nitgaaf Gevonden voorwerpen Een pet; een mes; een portemonnaie; een dameshandschoen; een rijwielplaatje; een rozenkrans; een ceintuur; een vul potlood; een kinderschortje; een pakje haarspelden met lint; een muts; twee doozen Erdal en een bus waschpoeder. Overgang naar da aanvollings- rasarve en inlevering van rl]ksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October a.s. naar de aanvnllings- reserve overgaan: 1. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1916, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting_hebben beëindigd; 2. de gewone dienstplichtingen der land macht, behoorende tot andere lichtingen, die met de lichting 1916 de eerste oefening hebben beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullïngsreserve zjjn overgegaan. Van den overgang op 1 October as zijn niet uitgezonderd de dienstpichtigen van de lichting 1916, die reeds in 1915 zijn ingelgfd en ook in dat jaar de eerste oefening hebben aangevangen. Indien deze dienstplichtigen echter die oefenining niet onafgebroken hebben volbracht en dientengevolge haar hebben beëindigd met een andere lichting dan die van 1916, geldt voor hen de ouder 1 gemaakte uitzondering. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zgn bestemd om in geval van mobilisatie eerst na de algemeene op roeping in werkelpken dienst te worden geroepen en om dan op te komen by de De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van haarkam, roskam, spons en zakboekje in October van dit jaar moeten worden ingeleverd Big kt bg de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien h«t aangaat, zich o a. aan bestraffing bloot. Nader zal aan belanghebbenden worden bekendgemaakt wanneer en waarde inlevering moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen wordt in hun eigen belang aanbevolen, er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. ZlKRIKZBB, 14 Juli 1931. De Burgemeester van Zierikzee, J. C. A. BANNINK. KONINGIN EMMA-FONDS. De Koningin-Moeder heeft van de gel den, haar door de Nederlandsche vrou wen, ter gelegenheid van haar jubileum aangeboden en welke thans met de ge kweekte rente ruim f200.000 bedragen, een stichting in het leven, geroepen, aan welke door H.M. de naam is gegeven van Koningin Emma Jubileum-Fonds. Uit de rente daarvan zullen bijdragen worden verleend voor opvoeding van en onder wijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen van Nederlandsche nationaliteit. ZIERIKZEE. Onder hen, die verwanten in Indië hebben zullen er maar zeer wei- Uit het Engelsch van L. G. MOBERLY. 3 Nadruk verboden HOOFDSTUK II. Waar ben ik?" Dane kwam den morgen na het spoor wegongeluk later dan gewoonlijk op zijn atelier, want bijna den heelen nacht had hij wakker gelegen en hij was pas tegen den morgei ingeslapen. Nadat een aantal doktoren met verplegend personeel en ziekenauto's op het terrein van de ramp waren aangekomen, was 't reddingswerk vlug verloopen en werden de gewonden spoedig naar het ziekenhuis in Trans- field vervoerd. Rupert had maar een vage herinnering van hetgeen er gebeurd was nadat een verpleger hem had ge holpen om zijn verstijfde ledematen weer bruikbaar te maken, terwijl Dr. Jarrett zich met de zorg voor Nigle Bannister had belast. Hij voelde zich moe en suf; de gebeurtenissen van den vorigen avond spookten in wilde verwarring door zijn hoofd en telkens weer zag hij Nigle's Bannister's donkere oogen en cynischen mond voor zich. Nigle was ook naar het ziekenhuis gebracht en Rupert hoopte vurig dat niemand zijn oude vijand zou vertellen w i e zijn leven had gered. VAN 15 JULI TOT 15 AUG. DUS SLECHTS 4WEKEN OP AL ONZE STOOM- EN VERFPRIJZEN l) FIRMA ASSELBERGS BERGEN-OP-ZOOM FILIAAL TE ZIERIKZEE WASSCHERIJ „SCHOUWEN DUIVELAND". nigen zijn, die niet zoo nu en dan een luchtpostbrief toevertrouwen aan de pi loten der K.L.M., die de Fokkers met groote zekerheid over bergen, dalen, bos- schen, zeeën en woestijnen voeren naar Insulinde, waar met even groote belang stelling als hier, steeds de komst der metalen vogels met vreugde wordt be groet. In 10 a 12 dagen, een enkele maal korter nog, wordt de luchtlijn Amster dam—Batavia, een afstand van 14.350 K.M., afgelegd. Tot 1 October Wordt "om de 14 dagen gestart, na dien datum vertrekt iedere week een vliegtuig van Amsterdam en Bandoeng. Een keurig uitgevoerde en met foto's verluchte brochure der K.L.M., geeft den lezer, adspirant-luchtreiziger, de noodige gegevens voor een vliegtocht van en naar Indië, welke reis stellig behoort tot de schoonste ervaringen, die men als toerist kan beleven, terwijl veel tijd wordt bespaard met het verzenden van post. Bij een overtochtsduur van 12 dagen, is beantwoording van luchtpost correspondentie per keerend vliegtuig mogelijk. Bij gunstig weer zal door „Kunst en Eer" a.s. Donderdagavond acht uur (en dus niet zooals gewoonlijk half he- gen), het volgende programma in de tent in het Havenpark worden uitgevoerd: 1. JNlarseh; 2. Ouverture; 3. Fantaisie sur l'Opéra „Faust"; 4. Wals uit de operette „Die geschiedene Frau". Pauze. 5. Fan taisie uit „La Somnambule"; 6. Fifi, Polka voor Piston-solo; 7. Wein, Weib und Ge- sang, Walzer; 8. Fantaisie uit de opera „Czar und Zimmermann". Bij ongunstig weer zal dit concert de volgende ween Dinsdagavond 8 uur worden gegeven. De aanvragen voor passagiersvluch- ten Waalhaven—Westenschouwen breiden zich geregeld uit. De K.L.M. heeft zien daarom genoodzaakt gezien voor a.s. Za terdag 2 groote Fokkervliegtuigen gereed te houden. Om 3 uur vertrek van Waal haven, terwijl om 2 uur 45 een autobus van het Kraanplein naar Westenschouwen vertrekt. De volgende bus rijdt af op het uur zooals op de dienstregeling is aan gegeven. In het juist verschenen Juli-nummer van „Auto-Revue" vindt de lezer het slot van het spannend en boeiend verhaal: „Het Manneneiland", dat in boekvorm verkrijgbaar is bij L. J. Veen's U.M. te Amsterdam. Zeer lezenswaard is het artikel van den heer van Wermeskerken over „Po litie als gentleman" (allereerst hart en tact en dan wet). Romantisch is het goed geschreven artikel van G. Weston, geti teld: „De schoone slaapster in de Sedan". De schilder opende de deur van zijn atelier om wat frissche lucht binnen te laten en op hetzelfde oogenblik klikte het tuinhek en zag hij een vrouw lang zaam en met loome schreden langs Tiet pad naar de deur van het atelier komen. Ze was groot en slank en had een langen, blauw-grijzen mantel aan. Een hoed had ze niet op en haar kastanjebruin haar, dat glansde in de zon, zat verward. Ze had het hoofd gebogen en den kraag van haar mantel hoog opgezet, zoodat, terwijl ze nader kwam de schilder niet veel van haar gezicht te zien kreeg, Maar toen ze bij de deur was hief ze het hoofd op en Rupert liet een verbaas den uitroep booren. Het was 'het gezient, dat hij den vorigen avond een ondeel baar oogenblik had gezien en een paar seconden was hij alleen maar in staat om de jonge vrouw in stomme verba zing aan te staren. Ze sprak niet; ze leek volkomen uit geput en versuft; onder haar oogen lagen diepe kringen. Ze bleef op den drempel staan en keek den jongeman aan, alsof ze een vraag op de lippen had, die ze niet onder woorden kon brengen. „Kan ik iets voor u doen?" begon hij vriendelijk, terwijl hij op haar toeliep, „Bent u misschien verdwaald?" „Ikweet heilniet", antwoordde zij onzeker. „Ik heb maar steeds door lanen geloopendoor lanen en over velden.... ik ben doodop, o, ik ben zoo moe." Zonder verder iets te vragen nam Dane haar bij den arm en bracht haar in het atelier waar hij haar zachtjes op een rustbank duwde, die daar tegen den muur Spannend en avontuurlijk is „Wie moet er sterven?" door Philip Wylie, een ver haal van spanning, hitte, dorst, zuivere menschelijkheid en hoogere voorbeschik king. Dramatisch is het essay van Th. Mayer: „Het licht dat doofde". Heden (Woensdag)middag vertrok ken enkele auto's met eenige verpleegden van het St.-Cornelia Liefdehuis, voor een tochtje met de ouden van dagen door Schouwen's dreven naar de duinstreek. RIJWIELBELASTING. Zij, die meenen in aanmerking te ko men voor een kosteloos rijwielmerk 1931- '32 en onmogelijk in de gewone kantoor uren (zie de Nieuwsbode van Maandag) kunnen komen aanvragen, krijgen gele genheid om deze aanvragen ten 'kantore Poststraat B 38 in te dienen op Woens dag 15 of 22 dezer dan wel Vrijdag 17 of 31 dezer telkens van 7 tot 9 uur 's avonds (wettelijke tijd). BROUWERSHAVEN. In de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van den- Raad de zer gemeente waren alle leden tegen woordig. Na opening der vergadering door den voorzitter wordt overgegaan tot beëediging van het nieuwe raadslid, dhr. O-, van Nieuwenhuize Oz. Na de eedsaflegging feliciteert de voorz. dezen met zijn raadslidmaatschap en spreekt de Wenseh ,uit, dat hij moge werkzaam zijn in het belang der gemeente. Over gegaan word^ tot verkiezing van een wethouder, vacature wijlen dhr. N. v. Sluis. Dhr. M. Pannekoek verkrijgt 4 st en dhr. C. J. v. Schelven 1 st„ 2 blanco, zoodat benoemd verklaard wordt dhr. H. Pannekoek, die de benoeming aan neemt. De voorzitter feleciteert hem met deze benoeming en hoopt op prettige samenwerking. Tot bestuurslid der Brou- wersche Bouwvereeniging wordt gekozen dhr. C. J. v. Schëlven mlet 4 st. tegen 3 op dhr. O', van Nieuwenhuize. Dhr. V. Schelven neemt deze benoeming aan. Na eenige bespreking wordt m. a. st. beslo,- ten aan de woning, bewoond door het hoofd der school, eenige verbeteringen aan de watervoorziening en waterafvoer aan te brengen. Kosten ongeveer f 100. De gemeente-rekening, dienst 1930, wordt aangeboden ten in handen gesteld van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Priem, Verhoef f, en van Schelven. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, (behalve die van dhr. Priem), worden onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating als raadslid wordt besloten. EJbn schrij ven betreffende aansluiting Centr. school bioscoop wordt m. a. st. voor kennisge- stond. Met een zucht liet ze zich neer vallen, legde haar hoofd op een kussen en viel onmiddellijk in slaap. Dane stond met gefronste wenkbrau wen naar haar te kijken. Wie was zij? Waarom was zij hierheen gekomen? En wat moest hij met hear beginnen? Maar op geen van die vragen kon thij ant woord vinden. Er werd ergens in huis een deur hard dichtgeslagen, maar ze bewoog zich niet; het gehamer en klop van de werklieden, die 'bezig waren de overblijfselen van den verongelukten trein op te ruimen, wekten haar evenmin. Ze bleef maar onbeweeglijk liggen en sliep den door niets gestoorden slaap van iemand, die volkomen uitgeput is. Het welige, goud-bruine haar lag gol vend om het bleeke, stille gezicht, dat met de gesloten oogen, bij dag, even mooi was als Rupert het uren geleden bij het onwezenlijke licht van den blik sem gezien had. Hij vroeg zich af of als die oogen opengingen, hun uitdruk king even sereen zou zijn als den vo rigen avond. Wie kon zij toch in vredes naam zijn? Maar zijn nieuwsgierigheid werd voor- loopig niet bevredigd, want de minuten werden uren en 'het vreemde meisje bleef onbewegelijk doorslapen. Rupert ging nog eens een kijkje nemen op de plaats des onheils en toen hij terugkwam ging hij voor zijn schildersezel zitten, weldra ver diept in zijn arbeid aan „Eva, de moeder van al wat leeft..." Tegen vier uur zette hij thee in het kleine keukentje naast het atelier en maakte de theetafel gereed, die hij vlak Onze bekende actrice, Mevr. A. v. d. Lugt Melsertvan Ees, kampeert met haar zoontje in de mooie duinen van Westen Schouwen. Een aardig tafereeltje Ter verzachting an ganazing van stukgeloopen voeten, zadel- pij'n, sohrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voor- zién zijn van Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL ving aangenomen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten bij de Prov. Staten ©en verzoek in te dienen, inzake voorstel verlaging Prov. bijdrage in de kosten der krankzinnigenverpleging. Bij de rondvraag komt dhr. Ringelberg nog maals terug op de regeling van de extra- belooning politiediensten, en keurt de handelingen van den voorzitterte dier zake niet goed. Dhr. v. Nieuwenhuize vraagt naar de mogelijke verlaging van keurloonen. Medegedeeld Werd, dat zulks niet mogelijk was, gezien de hoogere uit gaven en de blindere ontvangsten. Hierna sluiting. NIEUWERKERK. De Rijksontvanger be richt, dat 'behalve de gewone kantoor uren, ook vanaf 14 Juli 1931 tot en met 31 Juli 1931, gelegenheid oestaat tot het doen van een aanvrage voor een koste loos rijwielmerk voor het belastingjaar 1931-'32 en wel op Maandag en Donder dag, des avonds van 79 uur (W.T.). Verder wordt medegedeeld, dat voor St.-Philipsland en Anna-Jacolap older no* extra-zitting zal worden gehouden te A.J.- Polder in 't perceel C 47, op den 18 Juli en 25 Juli van 2—4 uur nam. (W.T.). Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Vrijdag 10 Juli. Voorzitter de burgemeester. Tegen woordig alle leden. Besloten wordt tot het uitleenen van kasgeld aan de Boeren leenbank. Aan L. Nuijens wordt onthef fing verleend van hondenbelasting, dienst 1931 voor i/g jaar. Aan L. Lodewijk wordt ontheffing verleend van schoolgeld voor de O.L. school, dienst 1930-'31 voor 1 kind en voor 12 maanden. De rekening van den keuringsdienst van vee en vleesch over 1930 in den Keuringskring Oosterland wordt goedgekeurd. De re kening van het Burgerlijk Armbestuur over 1930 wordt onderzocht en goedge keurd in ontv. op f 1605.52, in uitg. op f 1777.71 en mitsdien met een nadeeli* slot van f 172.19. De geloofsbrieven van de benoemde raadsleden worden onder zocht en in orde bevonden, waarna tot voor de rustbank plaatste, waar de schoone onbekende juist uit haar diepen slaap ontwaakte en haar gastheer met droomerige oogen aankeek. Toen zij de welvoorziene tafel zag, gleed er een glim lach over haar gezicht en ze kwam over eind. „O, wat heb ik een honger", zei ze met een slaperige stem. „Ik heb het gevoel alsof ik in uren en uren niets ge geten heb. Maarwaar ben ik eigen lijk? En hoe ben ik hier gekomen?" Langzamerhand werd ze klaar wakker, ze werd zich bewust dat ze zic<h in een vreemde omgeving 'bevond. Toen liet ze haar blik op Rupert rusten en haar op winding nam toe. „Hoe ben ik 'hier gekomen?" vroeg ze zenuwachtig, „en waarom heb ik op uw divan geslapen? Wat heb ik toch een honger, hoe komt dat toch?" „Drinkt u eerst maar eens een kopje thee en eet u er wat bij; dan zullen we probeeren een antwoord op uw vragen te vinden", zei Rupert vriendelijk. „Probeeren een antwoord te vinden?" herhaalde ze, „weet u dan niet waar ik vandaan kom?" Ze lachte zenuwachtig en Rupert zag dat haar handen beefden toen ze trachtte haar haar wat in orde te brengen. „Maakt u zich er maar niet ongerust over", zei de schilder kalmeerend, „ik ben blij dat ik u van dienst heb kunnen zijn. Daar heb ik immers een divan voor, om vermoeide menschen te laten uitrus ten! Maar laat ik me eerst voorstellen", vervolgde hij opgewekt: „ik heet Rupert Dane en ik woon in het huisje dat aan hunne toelating als raadslid wordt be sloten. De rekening der gemeente over 1930 wordt aangeboden. In behandeling komen adressen van de afd. Nieuwerkerk van den Ned. Bond van Arbeiders in bet Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf en de afd. Nieuwerkerk van den Ned. Christelijken Landarbeidersbond, houden de verzoek, dat de gemeente zal toetre den tot de regeling, vervat in het werk loosheidsbesluit 1917. Na ampele bespre king wordt met 4—3 stemmen besloten om, gerekend met 1 Juli 1931 toe te treden. Tegen stemden de heeren van Klinken, Boot en Flikweert. Bij de rondr vraag klaagt de heer Stoutjesdijk over de snelheid, waarmede met auto's door de kom der gemeente wordt gereden. De voorzitter antwoordt, dat er een snel heidsverbod bestaat en de politie op de naleving daarvan moet toezien. De heer Stout jesdijk merkt op, dat de po litie niet toeziet; het schijnt dat 1 po litieman geen overtreding te dezer zake kan constateeren. De heer Stoutjesdijk beveelt aan om ten gerieve van de auto rijders in de kom een aanwijzing van de richting Zijpe aan te brengen. De voorzitter zal dit nagaan. De heer Flik weert deelt mede, dat de klok in den toren zoo achter loopt. Ze wordt af en toe een kwartier vooruitgezet. 'De voor- zttier zegt toe dat hierin verbetering zal worden gebracht. Hierna sluiting. ST.-ANNALAND. De op 11 Juni gekozen raadsleden hebben allen hun benoeming aangenomen. Eindelijk schijnt het toch tot de meesten door te dringen, dat de opge richte aardappelveiling in een behoefte voorziet. Het aantal leden vermeerdert tenminste gestadig. Jammer blijft het, dat een gedeelte van de handelaars er vijan dig tegenover blijft staan. THOLEN. Het kantoor van den Rijks ontvanger Brugstraat No. 25 alhier, om vattende de gemeenten Tholen, Oud-V,os- semeer en Poortvliet, zal uitsluitend voor aanvrage van kostelooze rijwielplaatjes voor 't belastingj. 1931-'32 geopend zijn op 15, 16, 22, 23, 29 en 30 Juli e.k., des namiddags van 6I/2 tot 81/2 uur. EECHTZAKEK. ZIERIKZEE, 13 Juli. Door den Kanton rechter zijn op 1 Juli j.l. veroordeeld wegens overtreding der Motor- en Rij- wieliuet: O. v. N., veehandelaar te Brou wershaven, f5 b. s. 3 d. ih.; J. v. D., dit atelier grenst. Ik ben kunstschilder en twee jaar geleden, toen ik hier tijde lijk was, trok de omgeving mij zoo aan, dat ik weer teruggekomen ben". Tijdens het theedrinken praatte hij voortdurend om zijn ongewone gast wat op te beuren en hij merkte dat het meisje at alsof ze uitgehongerd was. Toen hij dacht dat ze langzamerhand wel ver zadigd zou zijn, werd hij zwijgzamer en pas nadat ze zich met een zucht van voldoening in de kussens had laten terug vallen, achtte hij het oogenblik gekomen om de situatie ernstiger met haar te bespreken. „Nu", begon hij, nadat hij den theeboel weer naar het keukentje had terugge bracht, „nu moeten we maar eens pra ten! U weet zeker dat hier vlakbij gis teravond een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad?" „Een spoorwegongeluk?" huiverde ze. „Ik was in een trein.... het lijkt me zoo lang geleden. Ik vraag me af Zij zweeg weer en fronste verbijsterd het voorhoofd. „Was u misschien in dien trein? Ging u naar Marchmere of naar Transfield of Drabmouth?" Rupert had voor zichzelf al uitgemaakt dat zijn onverwachte be zoekster in den verongelukten trein moest hebben gezeten; ze was gisterenavond op het terrein van de ramp geweest en haar aanwezigheid bij het ongeluk, zou haar uitputting en verwarring verklaren. Hij sloeg haar aandachtig gade om het effect van zijn woorden te zien. (Wordt vervolgd)t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 4