ZisrikzeeschB Nieuwsbode N.V. IMEIUN1KIE BUNK 6% OBLIGKTIEN a 100 SPOOR/ HOSTERD TWEEDE BLAD bahoorends Dl] da «ai Vrijdag 1 Mal 1B31,Sio.r.12150 LUC HT VA ART. Bswairjcholcn te Zlsrtkzee. zachte en geurige rooktabak, HEERENBAAI Hoofdpijn >|- en Kiespijn Uit Stad en Provinole. voor belaste Waarden, ■s - Q R A V E N H A,Q H. met JaarlIJkscbe ultloting. Verkrijgbaar bi] alle Kassiers De Maandag van den vierden Mei de zes jaars kan voor Schouwen en Duive- land van groote beteekenis worden. Want de opening van het vliegveld „West- schouwen" kan een nieuwe periode in luiden voor het verkeerswezen van deze streek. En niet alleen voor deze streek, maer zelfs voor geheel Nederland kan zij een 'wegwijzer worden voor de rich ting in en de wijze waarop het nationaal Iuchtvaartverkeer zich verder ontwikkelen zal. In zekeren zin is deze binnenlandsche lijn, die een der eerste in ons .Vader land is, een proefneming te noemen. Ge zien de vele tegenstrijdige beschouwin gen, vooral in financieel opzicht, is 'iet zeer moeilijk om zich aan voorspellingen te wagen. Nu deze route echter eenmaal tot stand gekomen is, willen we intus- schen het beste hiervan hopen en wen schen we deze onderneming succes toe. Wat de vliegtechniek zelf betreft, kan men niets anders zeggen dan dat deze, overal in de laatste twaalf jaren in letterlijken en in figuurlijken zin een buitengewone vlucht genomen heeft. Niet het minst ook in ons land. De geweldig snelle ontwikkeling van het vliegtuig tijdens den grooten wereld oorlog leek aanvankelijk geheel en al nutteloos. Toen echter aan dat vreese- lijk tijdperk een einde kwam, stond het aan de luchtvaart om te bewijzen, dat haar gemaakte vorderingen, ook op het maatschappelijk leven van toepassing konden zijn. En dat bewijs is in de laatste jaren in Nederland gegeven door de krachtige ontwikkeling en de snelle toepassing der civiele luchtvaart. Voor het vliegwezen in Nederland was de militaire Luchtvaartaf deeling te Soes- terberg de bakermat. Het jaar 1919 is als een mijlpaal te beschouwen in de ontwikkeling van de aviatiek in ons land. Op initiatief van den eersten Luitenant- Vlieger A. Plesman, alsmede van zijn collega Hofstee, 'kwam de E.L.T.A. te Amsterdam tot stand, waardoor het be langstellende publiek ten volle gelegen heid kreeg, dank zij de treffende demon stratie, om met de vorderingen van het vliegwezen van nabij kennis te maken. Die dagen 'hebben zonder twijfel de op richting van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij, kortweg en populair ge noemd de K.L.M., helpen voorbereiden. Deze kwam op 7 October van het jaar 1919 tot stand. Deze Maatschappij maakte niet langer gebruik van omgebouwde oorlogsvlieg tuigen, doch voerde aldra een vliegtuig in, dat geheel en al voor de behoefte van het passagiers- en vrachtverkeer was ingesteld. Het eerste vliegtuig van dien aard was de Fokker II, dat later door verbeterde typen van denzelfden beroem den vliegtuig-constructeur van dien naam zou worden opgevolgd. De K.L.M. heeft zich sinds dat tijd stip van haar ontstaan in enkele jaren opgewerkt tot een organisatie van den eersten rang, wier betrouwbaarheid zici met de beste ondernemingen op dat ge bied in het buitenland meten kan. Ha r personeel, evenals haar technische inrich ting staan zeer hoog aangeschreven. Voor dat personeel heeft zij reeds vanaf den aanvang gerecruteerd uit de beste krach ten van de militaire luc'htvaartafdeeling, terwijl haar zorg voor het materieel niets te wenschen overlaten moet. Haar dienst Bewaarscholen, zooals wij die heden kennen, had men te Zierikzee vóór 1840 niet. In dat jaar n.l. werd de z.g.n. bur gerbewaarschool in de St.-Domusstraat in het perceel D 247 geopend. Wel be stonden er reeds lang „zitschooltjes", zoo als men ze noemde, waar kleine kinde ren door moeders, die uit werken gin gen of het thuis te volhandig hadden om zich doorloopend met hun kinderen bezig te houden, aan de „matres" ter bewaring werden toevertrouwd. Uit een opgaaf uit den Fransehen tijd weten wij, dat in 1812 hier 21 zoodanige schooltjes gevonden werden, waarvan er slechts 3 van een plankenvloer voorzien waren, Wel kwam in de inrichting ervan lang zamerhand verbetering; maar hoe groot bleef toch nog het getal der kleinen die, op heel lage bankjes gezeten, op een aarden of leien vloer eenige uren moes ten doorbrengen onder het opzicht van een schoolvrouw, die gewoonlijk zat te breien. De groote kindersterfte van dien tijd was voor een deel ook wel toe te schrijven aan de dompige, ongezonde ver trekjes, waarin de kleinen opgehoopt waren. En het opschrift op een dier kinderbewaarplaatsen, door een wasch- ECHTE FRIESCHE 20-50ct. per ons met Indië heeft de bewondering van de gansche wereld. Bij die snelle en krachtige ontwikke ling zijn groote mogelijkheden voor de Luchtvaart in ons land weggelegd, waar bij een internationaal luchtverkeer be nevens een nationaal luchtvaartnet niet langer misschien meer tot de droombeel den zuilen behooren. Wanneer later de geschiedenis van 'iet Vliegwezen in Nederland geschreven wordt, dan zal men hierbij ongetwijfeld ook een haar toekomende plaats inruimen voor de luchtlijn Rotterdam—Schouwen. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders. Yraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijn poeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders Alleen eoht als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ot. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. ZIERIKZEE. In de Dinsdagmiddag ten huize van mej. de wed. Verwer gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Waterleiding-Mpij. Schouwen—Duiveland"welke gepresi deerd werd door den heer A. van der Weijde, stelde deze, na in het kort het verscheiden herdacht te hebben van den heer N. van Sluis te Brouwershaven, aan de orde de vaststelling van de balans en winst en verliesrekening over 1930, be nevens om nog niet over te gaan tot het doen van afschrijvingen in verband met de bepalingen van het '2e lid van Art. 35 der Statuten en van het Leenings- contract der Gemeenten, waarbij de eer ste aflossing is gesteld op 1940. 2e. van het batig saldo der exploitatie over het tijdvak 1 Juni tot en met 31 Dec. 1930, ten bedrage van f 17.393.24, f 10.000 te storten in het vernieuwings- ïonds en f 7.393.24 in het Perequatiefonds overeenkomstig het besluit der verga dering van 20 October 1930, waarin eene nieuwe Rentabiliteitsberekëning is vast gesteld met instelling opnieuw van het Vernieuwingsfonds en eerste instelling van een Perequatiefonds. Daar door de aanstaande bijstorting in het Reserve fonds dit bijna op het statuair maximum wordt gebracht en het bedrag der Risico- garantie alsdan aanmerkelijk zal over schrijden, acht de R. v. B. voorshands toevoeging aan deze Reserve onnoodig, terwijl bovendien de stortingen in het Vernieuwingsfonds en het Perequatie fonds onder anderen naam ook als re serves kunnen worden aangemerkt. De -heer C. A. Boogerd wijst op het gunstige verschil van f17.000 en vraagt ot daaruit geconcludeerd mag worden, dat de tarieven nog lager hadden kunnen zijn. De voorzitter merkt op, dat het gunstige verschil vnl. voortvloeit uit het feit, dat het aantal aansluitingen grooter is geweest dan oorspronkelijk is geraamd. Vooral -het laatste kwartaal van 1930 heeft vele aansluitingen opgeleverd. Bij voortduring :van den gunstigen toestand bestaat na een paar jaren wellicht weer kans op een tariefsverlaging van 5 pCt. op de hoofdsom van het tarief. De heer Koopman bepleit een andere inning van de laagste klassen, waardoor de achter stand van f 4000 aan waterpenningen, kanj worden ingehaald. Spr. vermoedt, dat niet aitijd onmacht, maar ook wel eens onwil in het spel is. De voorzitter ant woordt, dat het cijfer van f4500 betrek king heeft op de balans per 31 December 1930, maar dat inmiddels de achterstand is ingekrompen tot ongeveer f2000. Re denen om wijziging in de inning të bren gen acht hij niet aanwezig. De heer Pad mos acht het alleszins billijk, dat de leden van den Raad van Beheer presen- vrouw gehouden, vóór tachtig jaren nog alhier, te lezen en luidende: „Hier bleekt men", was volkomen van toepassing op de gelaatskleur der arme kleuters, die er dikwijls schreeuwende heengesleurd werden. Het laatste „zitschooltje", n.l. dat van Antje de Vries in de Verrenieuwstraat,. in het huis B 188b, werd in 1885, wegens gemis van kinderen, opgeheven. De burgerbewaarschoolbovenge noemd, waarvan het reglement gedateerd was 14 Februari 1840, werd 1 ApriK 1840 geopend. Het reeds genoemde per ceel Di 247, was daartoe door een com missie, bestaande uit de heeren Mr. J. A. Schneither, Mr. M. J. Schuurbeque Boeije, Ds. G. C. Droogleever Fortuijn en Dr. P. J. Andreae, aangekocht, voor het doel ingericht en voldeed zeer goed Kinderen van 2—6 jaar werden er toege laten en konden de school op werk dagen van 's morgens 9—12 uur en des namiddags van 26 uur in den zomer, en van 241/2 uur in den winter be zoeken, terwijl Zaterdagnamiddag geen. school werd gehouden. Het schoolgeld was 60 cent per maand en van 1840 tot 1884 was Geertruida van Wetering hoofd dezer school, die nog vijf opvolgers had. Wegens het geringer wordend aan tal kinderen) bij de oprichting pl.rn. 100, tiegeld genieten en hij doet een voorstel in dien geest, maar wijzigt het op ver zoek van den voorzitter, waarbij de voorsteller de Raad van Beheer uitnoo- digt, in den loop van dit jaar, met voor stellen dienaangaande te komen. Met alle stemmen, op drie na, wordt dit voor stel aangenomen, waarna de balans en winst- -en verliesrekening wordt goedge keurd, evenals het voorstel van den Raad van Beheer, inzake de afschrijvingen en de bestemming van het batig saldo der exploitatie. Daarna volgt overlegging van 't jaar verslag 1930, waaruit we 't volgende overnemen Hoewel de Raad van Beheer niet mag klagen over veel buisbreuken en deze beneden elders waargenomen normalen is gebleven, stelden soms de plotseling gelijktijdig voorkomende breuken zware eischen aan het personeel, belast met den buitendiénst, en voor de snelle en doeltreffende uitvoering der herstellin gen, mag hier wel een woord van lof worden uitgesproken. Bedrijfsstoringen zijn dan ook van zeer korten duur ge weest. De voortdurende schitterende uit komsten van het chemisch en het bacte riologisch onderzoek stemmen tot groote tevredenheid en overtreffen zelfs de ge gevens verstrekt in de .ontwerpen, door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning, destijds voor ons bedrijf opge maakt. De grondwaterstand van 't duin gebied is ondanks de groote hoeveelheden afgepompt en onttrokken water naar de gedane waarnemingen vijftig centimeter verhoogd, hetgeen 'zal zijn toe te schrij ven aan de buitengewone hoeveelheid neerslag gedurende de tweede helft van het jaar 1930 en ondanks het nog niet doorgezakte water, dat zich in de om geving van het Pompstation in een bijna ontelbaar getal kleine meertjes nog be vindt. De branden konden enkele malen, dank zij de Waterleiding, zeer spoedig worden beteugeld. De R. v. B. sluit zich gaarne aan bij de woorden van den Directeur omtrent de totstandkoming en de waarde der Drink watervoorziening voor ons verzorgings gebied, en spreekt tevens haar groote voldoening uit over de Zeer vele aan sluitingen, die wij hebben te danken eens deels ,aan de spontaniteit onzer bevolking en andersdeels aan de Gemeentebesturen en de krachtdadige medewerking der Burgemeesters. Het groote debiet van water heeft dan ook tengevolge gehad, dat onze Vennootschap onmiddellijk meer dan de geraamde ontvangsten kon innen, waardoor een voorstel kon worden over gelegd tot verlaging der abonnementen met 15, 10 en 5 procent. Aan de orde is thans het voorstel tot wijziging van art. 5 der Voorwaarden voor levering van water. De Raad van Beheer stelt voor art. 5. te lezen als volgt: le lid. Abonnementen volgens Art. 6, Art. 7 en Art. 8 gaan in op den lsten, of op den 15en der maand, waarin de aansluiting is gereed gekomen, naar ge lang dit tijdstip vóór of na den 15en dier maand valt. De abonnementen worden betaald over de kwartalen, welke aanvangen met 1 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 October. 2e lid. Wanneer een woning wegens verhuizing, verandering van bestemming, afbraak of andere reden-en verlaten Iwordt door den geabonneerde, kan hij vóór de beëindiging van zijn abonnement wegens levering voor huishoudelijk gebruik een maand vooraf daartoe schriftelijk een verzoek richten tot de Directie; andere abonnementen dan voor levering voor huishoudelijk gebruik kunnen worden be ëindigd door op dezelfde wijze een schriftelijk verzoek in te dienen. 3e lid. Op deze verzoeken beslist de Directie binnen veertien dagen na ont vangst. Dhr. Catshoek meent, dat uit de redac tie van het 2e lid misverstand zal voort vloeien, wanneer niet gelezen wordt 111 DE NIEUWE NEDERLANDSOHE GEZANT BIJ HET ITALIAANSCHE HOF, de heer Patijn, oud-bnrgemeester van 's-Gravenhage, heeft aan den Italiaanechen Koning zijn geloofsbrieven overhandigd. De heer Patijn bij zjjn aankomst voor het Koninklijk paleis te Rome. VRAAGT Let op het Fabrieksmerk plaats van: kan hij voor de beëindiging enz., is hij verplicht voor de beëindi ging van zijn abonnement etc. Na verdediging van de samenstelling van het 2e lid van art. 15 door den voorzitter, idat de vennootschap de men- schen in de gelegenheid stelt om vrijstel ling te verkrijgen en de mededeeling, dat ook in deze gevallen het reglement door de directie met soepelheid zal worden toegepast, trekt de heer Catshoek zijn voorstel in en wordt het gewijzigde art. goedgekeurd. De twee periodiek aftredende leden van den Raad van Beheer, de heeren A. van der Weijde en C. Gast, worden her kozen. De heer Gast dankt de vergade ring voor zijn herbenoeming, die hij gaar ne aanneemt, terwijl de heer van der Weijde op de vraag van den heer Hage of hij zijn herkiezing aanvaardt, anr woordt, dat hij zijn benoeming aan neemt, terwijl hij de vergadering dankt voor het uitgebrachte votum. Dhr. Hage verheugt het, dat de voorzitter opnieuw zijn schouders onder de zaak zet, even als voorheen, voor de tot stand koming der waterleiding. Spr. uit den wensch, dat het den voorzitter moge gegeven worden nog lange jaren de vergadering te leiden en hem kracht gegeven moge worden die taak opnieuw op zich te nemen. Het doet spr, genoegen, dat de voorzitter lid van den Raad van Beheer blijft en jdat tijdens zijn volgend voor zitterschap de zaken van de vennoot schap in groei en bloei zullen mogen toenemen. (Applaus). De heer van der Weijde dankt voor deze woorden. Het is een harde strijd geweest de waterleiding tot stand te brengen, omdat "men de menschen iets wilde brengen, wat ze nog niet kenden. De leden van den Raad van Beheer dankt hij voor 'den krachtigen steun, die hij steeds heeft mogen ondervinden. De rectificatie der erfpachtsacte voor het terrein nabij den watertoren te Zie rikzee wordt goedgekeurd, waarna ver schillende tnededeelingen en ministerieels beschikkingen op genomen besluiten vol gen. De voorzitter herinnert aan het feit, dat het gebouw, waarin steeds en ook nu weer is vergaderd, in andere handen is overgegaan, gewichtige beslissingen zijn hier gevallen en voorname acten opge maakt. Ten slotte dankt de voorzitter den vertegenwoordiger der gemeente Zie rikzee, den heer Koopman, die deze ge meente metterwoon gaat verlaten, voor diens trouw bezoek aan de vergaderin gen en de door hem gegeven adviezen, terwijl hij -de hoop uitspreekt, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats goed zal mogen gaan. De heer Koopman dankt voor die woor den, waarna de voorzitter de vergade ring sluit. Op 30 April 1921 trad de heer Mr. H. J. Dije'kmeester af als commissaris der Koningin in Zeeland, welke hooge functie hij gedurende 15 jaar had be kleed. Op 1 Mei deed de heer Jhr. Mr. IV. Quaijes van Ufjord, tot toen grif fier der Staten van Overijssel, zijn in trede in Zeeland als opvolger van Mr. Dijckmeester. Het was zeker geen ge makkelijke taak het werk van iemand van de bekwaamheid van Mr. Dijck meester voort te zetten. Nu tien jaar daarna mag op het tweede Zeeuwsche kroonjaar van Jhr. Quarles van Ufford als Commissaris, getuigd worden, dat deze zich in alle opzichten heeft weten aan te passen aan de toch voor hem vreem de Zeeuwsche toestanden, dat hij zich met alle kracht gegeven heeft voor de speciaal Zeeuwsche belangen als land bouw, verkeer en niet te vergeten het brengen van den electrische stroom tot schier alle uithoeken der provincie. Geen onderdeel van de provincie is den Commissaris onbekend, geen tak van volksbestaan of hij heeft zijn hooge be langstelling. De Commissaris heeft zich door zijn optreden tegenover de burgers der provincie, tegenover ieder, die met hem in aanraking kwam, een plaats in aller harten verworven. Als voorzitter van de Provinciale Sta ten toonde de heer Jhr. Quarles van Uf ford zich steeds een onpartijdig, krachtig leider. Op dezen dag mocht dit wel eens worden neergeschreven, en daarbij de wensch gevoegd, dat Jhr. Mr. Quarles bij het einde 28 kinderen) werd de school 5 October 1912 gesloten. Naast 'de burgerbewaarschool werd in 1842 een bewaarschool voor kinderen van armen en onvermogenden opgericht. Deze inrichting werd gevestigd in 't Koraal straatje, i n het perceel B 424. Het regle ment was gedateerd 22 November 1842, de inhoud was, behoudens het lagere schoolgeld van 30 cent per maand, on geveer gelijk aan dat der burgerbewaar school, terwijl de commissie van oprich ting bestond uit de heeren Mr. M. J. Schuurbeque Boeije, Dr. J. P. Ermerins, Ds. G. C. Droogleever Fortuijn en Dr. P. J. Andreae. De school werd geopend 1 Januari 1843 en het lokaal was een deel van het heerenhuis in 1838 door de stad gekocht van de erven van Dopff. Aan het hoofd stond eerst Adriana Theo dora Ribbe, die onderscheiden opvolgsters heeft gehad, o. a. laatstelijk mejuffrouw. Z. F. Papeveld. Door den wereldoorlog en de inlegering van garnizoen te Zie rikzee, werden ook de lokalen dezer be waarschool in gebruik genomen en be kwamen de kinderen aan de Zuidzijde van het Kerkplein een onderkomen'. Sedert 1916 werd deze school Algemeene bewaarschool en daarna Neutrale be waarschool genoemd. In het Sint-Cornelia Liefdehuis is sedert 1878 een bewaarschool voor Roomsch Katlholieke kinderen gevestigd, nadat mej. de Weduwe Roothaert (beb. Bohi zulks van 1869 tot 1872 had beproefd. In 1868 was het gebouw bij de Oude Haven, later na de demping dier haven, bij het Havenplein, wijk A 325, tot school voor Christelijk onderwijs inge richt en in de aan den tuin uitkomende beneden-Iocaliteiten werd in genoemd jaar ook een bewaarschool gevestigd. Eerste hoofd dezer school was mejuf frouw van der Henst tot 1878; toen volg de van 1878 tot '79 mej. P. de Graaf, toen van 1879 tot '81 mej. J. P. Lat- houder en sedert 1 Mei 1881 staat mej. L. G. A. Verheijen aan het hoofd dezer christelijke bewaarschool. Lange jaren is de beneclen-localiteit van het huis wijk A 325 voor bewaar school gebezigd, ofschoon de ruimte en de lichttoevoer veel te wenschen over lieten. Eindëlijk kwam hierin een radicale verbetering, toen op den hoek van de Manhuis- en Pieterseliestraat een ruim en nieuw gebouw werd gesticht, dat Maan dag 21 Augustus 1911 feestelijk werd in gewijd en door de vereeniging „Reho- both" was tot stand gekomen. Had mej. Verheijen reeds 30 jaren in de oude bewaarschool aan het Haven plein les gegeven, nu zijn er weder 20 jaren vervlogen, dat zij in de nieuwe localiteit als hoofd werkzaam is. Dit ongetwijfeld hoogst zeldzame feit van een gouden jubilé als hoofd eener bewaarschool heeft recht op een bijzon dere vermelding en een gedachtenisvie ring. En bij het herdennen harer werk zaamheid, zullen velen, die vóór 50 jaren en later daar als kinderen school gingen, met achting en ingenomenheid zich mej. Verheijen voor den geest brengen, die zoo goed en liefderijk met de kleinen wist om te gaan en die nimmer moede werd telkens opnieuw, dag aan dag en jaar aan jaar, zich met net aan haar zorgen toevertrouwde jonge volkje bezig te houden. Men denke over zulk een toewijding en voortdurende werkzaam heid niet gering en waardeere het vele goede, door de jubilarisse gedurende een halve eeuw in haar minder op den voor grond tredenden, doch daarom nog niet gemakkelijken werkkring, aan het opko mend geslacht bewezen. Moge haar voor al die toewijding in haar levensavond dat streelend be wustzijn geschonken worden, waarvan Allard Pierson eens getuigde: „.Bemind, hartelijk bemind te worden „door kinderen en eenvoudigen, is het „niet de hoogste eer die een waarlijk „goed mensch kan ten deel vallen?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5