Zisrikzsescha Nieuwsbode DERDE BLAD BINNENLAND. feuilleton. Hat Huis van dan Graaf. Roode Handen PUROL. Uit Stad en Provlnole. EEN ZEUG MET ACHT BIGGEN, Yorkshire ra», eigouaar J vau Un-.y*tu uit Poortugaal, verwierf een eersten prijs op de groote veetentoonstelling, welke Dinsdag op het terrein der nieuwe veemarkt te Rotterdam door de Hoiiandsche Maatschappij ran Landbouw werd gehouden. b.hoor.nda bJJ dl vaa Vrijdag 27 Maart 1931, ao. 12138. HET CADEAUSTELSEL'. De Ned. Bond tot bestrijding der duur te heeft aan den Ministerraad een adres gezonden, waarin wordt verzocht, zoo mogelijk zonder verwijt een onderzoek te willen gelasten naar den huidigen stand van het zoogenaamde cadeaustelsel en eventueel den voortgang en de ontaar ding van dit stelsel te willen beletten. Voorts wordt verzocht, mocht het cadeau stelsel niet meer in zijn geheel zijn te verbieden, aanstonds zoodanige wettelijke maatregelen tegen dit stelsel te nemen, dat de gevolgen, welke voor de burgerij zeer ernstig zouden kunnen worden, wor den teniet gedaan. HET SUIKERWETJE. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Westelijk Noord-Brabant heeft zich tot de Tweede Kamer gericht naar aanleiding van het aanhangige Wetsont werp tot wijziging van Hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbou wers van suikerbieten). De Kamer acht het tot haren duren plicht om bij dat College met den meesten nadruk aan te dringen om te dezer zake „dusdanige maatregelen te bevorderen, dat de mogelijkheid van too nenden suikerbietenbouiv in haar district verzekerd is". Zij beschouwt de aangelegenheid niet met betrekking tot de bietenverbouwe.s- alléén. Zij acht de zaak van 't grootste belang voor het welvaren van den han del en de nijverheid in West-Brabant in het algemeen. Het is bekend, welk een zegenrijke bron van volkswelvaart de bietenbouw voorheen was in West-Bra bant. De bron gaat helaas opdrogen, tot groot nadeel van talrijken in 't district der Kamer. GEEN SUIKERBIETEN IN N.-HOLLAND? In Hoofddorp heeft de N.-Holl. Bond van Suikerbietenverbouwers een door ruim 200 boeren, bezochte vergadering gehouden onder presidium van den heer Kistemaker. Na discussie werd met alg. stemmen besloten, dit jaar geen suiker bieten te verbouwen. De suikerfabriek „Holland" te Halfweg van de Centrale Suiker-Mij. heeft con tracten aangeboden, waarbij de bieten- prijs voor de boeren, inclusief den steun, ligt tusschen f 10,06 en f 10,88 per ton bieten, afhankelijk van den' suikerprijs en bij 17 pCt. gehalte (bij 16 pCt. fl lager). De fabriek heeft minstens 2750 bunder bieten noodig, om rendabel te kunnen draaien. De vergadering zond een telegram aan den minister, om dezen te verzoeken, de steun dusdanig te verhoogen, dat de bietenprijs f 15 wordt. t TWEEDE KAMER. DE SUIKERWET. Woensdagmiddag is de verleening van steun aan suikerbietenverbouwers aan de orde gekomen. In het wetje zelf (een memoriepost) staat vrijwel niets. Uit de memorie van toelichting en de memorie van antwoord, welke laatste eenigermate aan de in de afdeelingen geopperde bezwaren is tege moet gekomen, blijkt, dat voor de cam pagne 1931 van rijkswege aan de suiker fabrieken garantie wordt verleend van ten hoogste f 4,50 per 1000 K.G. garantie bieten, waarbij echter aangeteekend dient te worden, dat slechts 60 pCt. de ge middelde binnenlandsche productie over de laatste drie jaren als garantie-bieten zal worden beschouwd. De garantie wordt 10 Naar het Engelsch. Zoo als Hugh dien avond aan het diner verscheen, waren zijn ouders beiden ge troffen door zijn slecht uitzien en zijn nonchalante kleeding. Streng ais altijd, begon zijn moeder: „Ik dacht, dat wij toch gewoon waren, ons voor het diner te kleeden, jongen?" „Vergeef mij, moeder, maar over een half-uur ga ik weer". „Mag ik ook vragen, waar je op een Zondagavond om acht uur heengaat?" „Wladimir, de bediende van Jack, heeft de boodschap gebracht, dat een vrouw uit Stolzowa had gehoord van iemand, die ziek was uit Ladoga. Nu gaan Jack Huish en ik naar Stolzowa rijden, om die vrouw op te zoeken". „Dus je zoudt daar vanavond nog heen rijden?" riep Mrs. Llewellyn, uit haar onverschilligheid gewekt. „Wat is dat nu voor dwaasheid I" „Er komt niets van in, Hugh!" viel Mr. Llewellyn in. „Morgen moet ik je op kantoor hebben". Maar de beteekenis van dat gezegde drong niet geheel tot Hugh door, vervuld als hij was van Mary, Dus zei hij onwille keurig: „Als er eenig nieuws was, dan zouden ze er hier mee komen en niet op het kantoor. Dus zie ik er niets in, om daar heen te gaan". Mr. Llewellyn staarde zijn zoon aan. Dit was misschien voor het eerst van verlaagd in verband met den suikerprijs volgens eene schaal, aanvangende bij een prijs van f8,56 en eindigende bij een prijs van f 12,36 en wel in dier voege, dat tot f 9,73 de garantie wordt ver laagd met '/10 van hetgeen de suiker prijs f 8,56 te boven gaat en boven f9,73 voorts met l*/10 van hetgeen de suikerprijs f9,73 te boven gaat. De ga rantie, die dus ophoudt bij een suiker prijs van f 12,36, wordt eveneens ver laagd met de helft van hetgeen de ge zamenlijke opbrengst van pulp en me lasse de som van f 3 per 1000 K.G. bie ten te boven gaat. Als echter in verband met den suikerprijs de garantie zou moe ten worden gekort en tegelijkertijd de gezamenlijke opbrengst van pulp en me lasse lager is dan f 2,50 per 1000 K.G. bieten, wordt deze korting niet toege past, voor zooveel bovenbedoelde min dere opbrengst van pulp en melasse, be rekend per 1000 K.G. bieten, de stijging van den suikerprijs, eveneens berekend per 1000 K.G. bieten, heeft geneutrali seerd. De r edevoeringen, door 12 sprekers ge houden, hadden bovenal ten doel, de toegestane bedragen verhoogd te krijgen. Zoo vond de heer Van der Sluis (s.d.a.p.) f4,50 wat laag, terwijl hij zich afvroeg, of deze cultuur wel behouden kan worden. De bekende landbouwspecialiteit, de heer Lovink (c.h.) ging de geschiedenis der wereldsuikercultuur aan de hand van cijfers na en bleek lijnrecht tegenover den heer Van der Sluis te staan, daar hij er van overtuigd is, dat de bietencultuur in Europa zal blijven bestaan. Hij be pleitte voorts verhooging van de prijs- grens en vroeg de regeering, als het plan-Chadbourne mislukt, het initiatief te nemen tot een suikerconventie. Zeer te leurgesteld was de heer Bierema (v.b.), die het ontwerp een maatregel van werk verschaffing noemde. De regeering geeft met de eene en neemt met de andere hand, het cijfer 12,36 is een slag in de lucht; het doel met het ontwerp be oogd, bereikt zal worden, is twijfelach tig, z oo zeide hij. Hij vroeg den minister de fabrieken toe te staan garantiebewij zen, die niet gebruikt worden door de bietenbouwers, aan anderen, die den bouw beginnen willen, te verleenen, en de heeren Ebels (v.d.) en Braat (pl.b.) sloten zich bij dezen wensch aan. en ruwe, Bchrijnende handen door achoon- maak of door nat of ruw werk in het algemeen, worden weer spoedig gaaf, zacht en blank door Vooral ook 's avonds Inwrijven Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ZIERIKZEE. De N. V. Goederenhandel voorh. L. A. en F. A. Kattenburg Co. herdenkt heden haar 75-jarig bestaan en tevens het feit, dat Magazijn „Neder land" vóór 40 jaar te Rotterdam werd opgericht. Deze mijlpaal is te Rotterdam herdacht door den leider van Magazijn; „Nederland" en namens mede-directeuren van de N.V. Goederenhandel voorh. Kat tenburg Co., in een rede, waaraan we het volgende ontleenen. In 1856 richtte L. A. Kattenburg met een zijner zoons een bescheiden zaak te Amsterdam op, waarbij successievelijk al zijn zonen, 10, zich voegden. Hiervan, zijn nog 2 in leven en fungeeren als commissaris der vennootschap. In de ver streken 75 jaar is heel wat tot stand, gebracht. Acht détailzaken met den naam Magazijn „Nederland" werden opgericht.. Het grootste percentage der uniformen, in Nederland wordt door de jubileerende firma geleverd. Naar het buitenland wordt ieder jaar voor eenige millioenen! zijn leven, dat Hugh zich regelrecht ver zette tegen, een voorstel van zijn vader, „Je schijnt mij niet goed te begrijpen", klonk het ijskoud. „Ik zei, dat ik jé morgen op het kantoor noodig heb. Je lijkt wat verstrooid". Nu kon Evelyn het niet langer uit houden. Zij stond op in haar volle lengte, met schitterende oogen en Helena, die haar zuster misschien nog het best kende, wist, dat dit een gevaarlijke uitbarsting beduidde. „Vader", riep zij, „hoe kunt u zoo spreken? Heeft u dan in het geheel geen hart, dat u zoo wreedv is tegen Hugh, op zulk -een oogenblik?" Mr. Llewellyn wendde zich nu tot zijn dochter met een verbaasd: „Waar bemoei jij je mee?" Ot ze deze opmerking niet gehoord had, ging Evelyn in gloeiende veront waardiging voort: „Ziet u dan niet, vader, dat Hugh doodop is?.... Hij heeft geen rust gehad sinds Mary vermist werd, en nu zoudt u van hem verlangen, dat hij met u naar kantoor ging?.... Ik geloof, dat u een- hart van steen heeft!" Hugh stond op en zei tot zijn zusterr „Zóó moet je niet spreken, Eef, daar win je niets mee. Heel lief van je, dat je zoo mijn partij opneemt". Toen wendde hij zich tot zijn vaderr „U kttnt toch in waarheid niet van. mij venvachten, dat ik op kantoor zou. kunnen werken, terwijl het jonge meisje,, dat ik lief heb, misschien dood terneer ligt in het bosch? Als u in moeilijkheden; waart, Vader, zou Ik trachten, u te heL- pen. Maar nu is het mijn plicht, om Mary te vtudtQ". geëxporteerd. Tevreden is de firma met het groote vertrouwen, dat ze bij het Ned. publiek geniet. Voor een niet gering deel schrijft ze het succes toe aan de toewijding van haar personeel, waarvan er gedurende 50 jaar, 12 van 40 tot 50 en 23 van 25 tot 40 jaar bij haar in dienst zijn. Een der beste loten aan de stam Kattenburg, n.l. Magazijn „Neder land" te Rotterdam, bestaat 40 jaar en dit herdacht de leider met vreugde. THOLEN. Door B. en W. alhier is de stemming voor den gemeenteraad be paald op 12 Juni a.s. Maandagavond trachtte de 20-jarige M. alhier, niet nader te noemen hande lingen te plegen met de 25-jarige A. G. alhier. Door de politie is wegens schen ding dér openbare eerbaarheid, proces verbaal opgemaakt. POORTVLIET. In de door alle leden bijgewoonde vergadering van den ge meenteraad, gehouden op 24 Maart, werd besloten adhaesie te betuigen aan het bekende adres van den Raad van Arne- muiden, niet toe te treden als lid van de Prov. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer en tot niet-aansluiting bij de vereeniging van ambtenaren bij de ge- meente-financiën, gemeentebedrijven en gemeentediensten. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten hun beslissing over de be grooting hebben verdaagd tot 1 April en dat het college de vergoeding voor kantoorhuur van den ontvanger heeft be- paa.o op f30. Fer. sihrijvén van mej. Nortier, onderwijzeres, werd algemeen als ongepast beschouwd. De burgemeester zal voorloopig als agent der Arbeidsbemid deling optreden. Aan de gemeente Scher- penisse zal voor Poortvlietsehe school kinderen f 147,96 moeten betaald worden. Na aftrek van het aandeel in het batig slot over 1929 moet aan den keurings dienst voor waren te Goes f 240,12 ge stort worden. Uit het verslag omtrent de uitvoering van de vleeschkeuringswet bleek, dat Poortvliet aan keurloonen heeft ontvangen f 683 en dat het aan den dienst moet bijdragen f475,44. Het verzoek van het Eleetro-technisch Bureau Hubelmeyer te Amsterdam voor radio-distributie werd voorloopig voor kennisgeving aangeno men. Het rapport van de Mpij. voor Landbouw en Veeteelt omtrent werkloos heidverzekering en arbeidsbemiddeling in den landbouw, het verslag over den toe stand der gemeente en een concept-amb tenarenreglement zullen bij de leden cir- culeeren. Een deel van de gemeenteweide groot ongeveer een half gemet, werd weder voor een jaar in pacht gegeven aan M. Heijboer Mz., nu voor f 25. Een voorstel-Carels om den pachter van de vorige pachtsom, f 56,16 groot, f 20 terug te geven, werd verworpen; vóór de hee ren van Westen, Hage en de voorsteller. Aan W. v. d. Graaf en W. J. Gunter werd vrijstelling van betaling van school geld verleend. De aanvragen van het bestuur der bijzondere school, om de gemeentelijke vergoeding over 1930, ad f760,70, om voorschot op die vergoeding over 1931, ad f700 en om uitbetaling van de kosten van het vervolgonderwijs, ad f 159,20, werden ingewilligd. Over een verzoek van hetzelfde bestuur, om te mogen ontvangen f 69,60, f 117,80 en f 65. resp. voor het aanschaffen van een nieu we rekenmethode, leesmethode en naai machine, ontspon zich een uitgebreide discussie. Na verdediging van de aan vraag door de heèren Vogelaar en Ca- rels werden de bedragen gevoteerd. De voorzitter zal onderzoeken, of ze op de „Mary?.... Mary?" stamelde Mr. Lle wellyn, geheel van de wijs gebracht door dat kalme antwoord.. „Hoe nu? Wil dat zeggen, dat je liefde hebt verklaard aan het jonge meisje, dat bij Mrs. Tweedie de plaats vervult van secretaresse, of kamenier, of wat dan ook?.... Jij, mijn eenige zoon, het toekomstig hoofd van de firma, je zoudt tot vrouw willen nemen, een ondergeschikte, een loontrek kende?.... Versta mij wel; dit verkies ik nietl Dat malle zoeken naar iemand, die misschien beter uit den weg is, laat je maar over aan degenen, die dat meer aangaat en jij vertrekt met de eerstvol gende boot naar Engeland". Hugh hield zich hijgende vast aan de leuning van zijn stoel en de aderen op zijn handen zwollen als koorden door het geweld, dat hij zich moest aandoen, om zijn zelfbeheersching te bewaren. Mrs. Llewellyn liet de waarschuwing hooren: „Gaat de kamer uit, meisjes! Het is beter, dat je dit gesprek niet bijwoont". Maar Evelyn en Helena bleven als aan den grond genageld staan. Dat Hugh nu nog de eerste zou zijn, die zich aan de tirannie van hun ouders zou onttrexken, hadden ze nooit verwacht. Evelyn had al menigmaal aan Helena toevertrouwd haar vast voornemen om te vluchten naar Engeland, en het zusje had haar dan gesmeekt, om te wachten, tot zij ook genoeg zou opgespaard hebben voor de reis. Ze dachten dan naar haar groot moeder te gaan; eens hadden ze daar een Paasehvacantie doorgebracht en het was er haar daar zoo uitstekend beval len, dat ze altijd nog de herinnering hadden aan een heerlijk vreedzame om vergoeding ex art. 101 der wet in min dering mogen gebracht worden. Aan M. J. v. d. Klooster en J. v. d. Jagt werd de gebruikelijke tegemoetkoming volgens art. 13 der wet op het L. O. toegekend. Aan de zangvereeniging en aan het mu ziekgezelschap werd vergund gebruik te maken van het leegstaande lokaal van de openbare school, onder tal van voor waarden. Met algemeene stemmen wer<) tot onderwijzer benoemd de heer J. L. Kristelijn te Wolphaartsdijk. Herbenoemd werden tot leden van de schattingscom missie de heeren M. v. <J. Slikke, M. K. Krijger,H. v. Westen en J. Elenbaas. Na vele stemmingen, waarbij telkens 3 stem men werden uitgebracht, werden tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van de Prov. Staten benoemd de heeren Vogelaar en v. d. Slikke (pl.verv. de heeren Krijger, v. Westen en Hage) en tot leden van het stembureau voor den gemeenteraad de heeren v. d. Slikke en Vogelaar (pl.verv. de heeren E. Geuze, M. Krijger en J. Elenbaas). Bij de rond vraag vond de heer Carels gelegenheid op te merken, dat de straatverlichting niet is aangebracht overeenkomstig het betrekkelijke raadsbesluit en vestigde de aandacht van B. en W. op een gevaar lijke kuil bij den ingang van den Noord achterweg en op den natten toestand van een anderen achterweg, S^SDBOUW m VEETEELTo DAG. BESTUUR Z.L.M. Op 16 Maart hield het dagel. bestuur der Z.L.M. zijne gewone maandelijksche vergadering onder leiding van den heer mr. P. Dleleman. Na de opening werden de ingekomen stukken behandeld. De heer D. J. Dees deelde mede wegens familieomstandigheden ontslag te hebben genomen als voorzitter van den kring Axel en als lid van het dagel. bestuur. Besloten werd den heer Does dank te betuigen voor alles wat hij in 't belang van den landbouw heeft gedaan. De aanvraag voor het lidmaatschap van de coöp. landbouwvereeniging „St.-Phir lipsland" G.A., werd ingewilligd behou dens nadere goedkeuring van het hoofd bestuur. Mededeelingen werden gedaan omtrent den voorgenomen bouw van een schoul voor landbouwhuishoudonderwijs te Zie- rikzee. In verband met de voorgenomen wijzi ging van de Nijverheidsonderwijswet is een spoedschrijven aan de Tweede Kamer gericht, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat voor ambulante cur sussen het advies van den Onderwijsraad niet noodig zal zijn. Voorts is de secre taris op audiëntie geweest bij den Min. geving, waar ieder zich wel gelukkig moest voelen. Tot nog toe had Hugh haar juist altijd geraden, om zich maar te schikken in haar lot. Dat komt: hij wist niet, hoe vreeselijk saai haar leventje was, vooral in den winter! Dan zaten ze altijd maar thuis, want Mrs. Llewellyn was bang voor de koude voor haar zenuwhoofdpijn en Mr. Llewellyn had bezwaar tegen dat „late thuiskomen". Nu had wel een van de andere getrouwde dames de meisjes kunnen chaperonneeren, maar Mrs. Lle wellyn wilde ze steeds „onder moeders vleugelen" houden: jonge meisjes waren zoo licht geneigd tot min-gewenschte ken nismakingen, als ze niet onder moeders hoede waren, placht zij te zeggen. Dus zaten haar dochters den heelen winter thuis en meestal moesten zij haar 's avonds voorlezen uit de een of andere levens- of reisbeschrijving; dit werkte zoo opbouwend, vond Mrs. Llewellyn. Zijzelve viel in den regel, na het eerste hoofdstuk in siaap; maar de meisjes durf den dan toch niet ophouden uit vress, dat haar moeder dan juist zou wakker worden. Evelyn had talent voor teekenen en bracht eenige uren* per dag aan haar schildersezel door; maar ze bleef geheel zonder leiding, omdat haar vader haar geen lessen liet geven. Helena had niet zoo iets, wat haar een heilzame afleiding schonk. Zij zou dus al heel licht „inge dommeld" zijn, maar om der wille van Evelyn bleef zij wakker. Toen Mrs. Llewellyn haar beiden had geraden, het vertrek te verlaten, had zij ook allereerst gevolg willen geven aan dien wenk; maar, toen zij zag, dat van Onderwijs, waarbij tevens de secre taris-generaal aanwezig was en onder scheidene zaken betreffende het land bouwhuishoudonderwijs werden bespro ken. Inmiddels heeft de Minister bij de behandeling in de Tweede Kamer een amendement oi vergenomen, waarbij het gevraagde is bereikt. Naar aanleiding van de vraag vau het K.N.L.S. betreffende de klachten over het glad wegdek zijn inlichtingen ge vraagd bij de kringen, welke doorgegeven zullen worden. Wederom werd besloten van de Ver. Touwfabrieken bindertwine af te nemen. Met ontstemming en teleurstelling werd kennis genomen van het ingediende wets ontwerp betreffende steun aan de sui kerbietenteelt, dat in geenen deele vol deed aan de verwachtingen en blijk gaf, dat de regeering niet de landbouw wenscht te steunen, doch alleen de bie tenteelt wenscht te zien gehandhaafd als werkverschaffing. In meerderheid was het dag. bestuur van oordeel, dat, wanneer het wetsontwerp niet gewijzigd werd, op aanneming geen prijs werd gesteld. Besloten werd om deze vraag aan het hoofdbestuur voor te leggen. De secretaris gaf verslag van de ver gadering van het Departement over de uitvoering van de tarwewet. Besloten werd aan het hoofdbestuur voor te stel len om mede te werken tot oprichting van een Zeeuwsche vereeniging voor tar- weverbouwers. De vergadering vereenigde zich met de voorstellen om aan de benzine-aankoop, meerdere aandacht te schenken. Besloten werd spoedig een vergadering van de kringsecretarissen te houden, als mede van de commissie belastingwezen en de commissie voor het landbouwhuis houdonderwijs. Met belangstelling werd kennis geno men van het adres der drie centrale organisaties aan den Minister van Finan ciën, waarin aandacht gevraagd werd voor den belangrijken invoer van Beensch vleesch in verband met den ernstigen toestand, waarin onze veehouderij dreigt te geraken. DE TARWEWET. De heer ir. J. Siebenga, secretaris der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, heeft te Goes een lezing gehouden over de Tarwewet en haar uitvoering. Hij deelde o. m. mee, dat Zeeland een afzonderlijke vereeniging krijgt en wordt verdeela in de volgende zeven kringen: Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, W.-Z.-Vlaanderen, Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Walche ren, Schouwen en Duiveland en Tholen en St.-Philipsland. Waarvoor onderscheiden lijk aangewezen zijn als vertegenwoordi gers de heeren A. N. van Langenhorst, A. Evelyn bleef, maakte zij ook geen aan stalten om te gaan. „Pardon, Moeder!" zei Hugh. „Er kan niets gezegd worden betreffende de jonge dame, die mijn vrouw zal worden, als ik ooit trouw wat niet geschikt zou zijn voor mijn zusters om te hooren. Maar, daar wij met een twistgesprek niets verder komen, zullen we alle drie gezamenlijk het vertrek verlaten, tenzij u, Vader", hier wendde hij zich met ongewone stroefheid tot Mr. Llewellyn „bereid is, om te herroepen de uit drukkingen, die u zoo even heeft gebe zigd betreffende Miss Williams". „Hoe nu? Jij mag wel je excuses aan bieden, dat je den naam van een derge lijke persoon in één adem hebt uitge sproken met dien van de dames van onze familie! Laat er geen misverstand komen: of je gaat morgen met mij naar het kantoor, of ik onterf je. Je hebt maar te kiezen! Er kunnen geen twee heeren zijn in mijn huisl" Hugh liet zich niet uit het veld slaan en sprak met een beslistheid, die niet onderdeed voor die van zijn vader: „Mijn dank, dat u zich zoo duidelijk uitspreekt. Het spijt mij, maar ik zal niet in staat wezen, om morgen voor u op het kantoor te werken". Evelijn trad haar broer ter zijde en legde haar hand op zijn arm. „Als u Hugh het huis uitjaagt, Vader, zal hij niet alleen gaan. U en moeder, hebt nooit getracht, ons gelukkig te ma ken. Als Hugh nu gaat, gaan Helena en ik ook!' Wordt vervolgd J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 13