Zierikztescbt Nieuwsbode DERDE BLAD BINNENLAND. FEUILLETON. Hat Huis van den Graaf. Uit Stad en Provlnoie. HET HARINGTREKKEN komt op verschillende plaatsen van ons land nog voor. Met groote netten gewapend begeven de visschera zich in zee om een rijken hariDgbuit te verachalken. Een aardige opname aan de kust te den Helder, waar het haringtrekken in vollen gang is. De mannen sleepen het net naar zee. Raad dezer gemeente op Ui Maart. Voor zitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter zegt, dat deze vergadering als spoedeischend is belegd in verband met de benoeming van een hoofd der o.l. school. Het spijt spr., dat voor de gehouden proefles op 11 dezer geen andere dag is genomen, daar eenige raadsleden niet tegenwoordig konden zijn, doch. de Inspecteur van het lager onderwijs kon alleen Woensdag. De heer Hooze vraagt naar de reden van den spoed met deze benoeming. Waaropeen bespreking gehouden wordt in geheime vergadering. Na heropening zegt de voor zitter, dat B. en W. den heer Serlé, der alphabetische voordracht aanbevelen. Daar niemand bezwaar heeft om tot een keuze over te gaan, wordt tot stemming beslo ten. Benoemd wordt de heer Serlé te Eikerzee met 5 stemmen, terwijl 1 stem is uitgebracht op den heer Van 't Hof te Cats en een is blanco. Van den schilder van Leérsum is een verzoek ingekomen om het witwerk der o.l. school, dat altijd aan zijn zaak is verbonden geweest, te mogen blijven uitvoeren, nu er een tweede schilder is bijgekomen. De raad besluit evenwel afwijzend. Hierop vindt de formatie van het stembureau voor de a.s. stemmingen voor de Prov. Staten en Gemeenteraad plaats. Bij de omvraag komt naar voren het plaatsen van een strooklamp in de kom der gemeente, welke hinderlijk zou zijn voor de- om wonenden. De heer van den Bout, zal deze aangelegenheid, als Dijkgraaf van den polder Zonnemaire, opnemen. Ge tracht zal nog worden een kostwinner te werk te stellen aan het werk der traverse verbetering. De voorz. spreekt ten slotte nog een persoonlijk woord van dank tot den heer van der Bijl, die aan een gezin, dat in verband met de traverseverbetering dakloos was gewor den, een woning beschikbaar stelde. Sluiting. terwijl men in de tweede plaats aan de bruine kleur van het korstje kan zien, wanneer het vet heet genoeg is, ,om de visch erin te gaan bakken. Gemakkei ij ker aardappelen schillen. Als aardappelen een paar dagen in de keuken gelegen hebben, zijn ze minder gemakkelijk te schillen, dan wanneer ze pas „versch zijn". Weet u wat u dan moet doen? Ze in een bak doen en met heet water bedekken, waar in een klont soda is opgelost. Daarin een minuut of tien laten staan. Dan gaat de schil er niet alleen veel makkelijker af, maar u krijgt meteen lang niet zulke vieze, bruine of zwarte vingers van het schillen? De propere huisvrouw. Men ziet de laatste jaren veel huisvrouwen in haar werk witte jassen dragen. Dat is heusch geen idéé of malle gril. Voor al bij het doen van de slaapkamers is het heel nuttig. Zoo men wil, kan men volstaan met witte morsmouwen. De zaak is, dat men hierdoor bij het bedden op maken het beddengoed (lakens, sloopen enz.), veel minder vuil maakt, dan met gewone, donkere, wollige mouwen, waar aan veel meer stof kleeft, dan we wel beseffen. Vooral als we eerst aan het vegen of stoffen zijn geweest. Eieren kleuren. Men. kan in een drogistwinkel onschadelijke kleurtjes koo- pen, om eieren te kleuren. Men Kan ook huishoudelijke middeltjes gebruiken, waarbij men moet bedenken, dat het kleurwater er veel donkerder uit moet zien, dan de. kleur waarmee men de eierschaal denkt te versieren. Afgietwa- ter van gekookte uienschillen levert een bruine kleur, roode kool of biet een paarse of roode kleur, spinaziewater een groene kleur enz. HUISVROUW. bihoorinda Dl) dl vin, Vfljdigf;'20 jMatrt 1931, no. 12133. DE RIJKSMIDDELEN. De nieuwe financieele regeling tusschen Rijk en Gemeenten zal oorzaak zijn, dat wij een tijdlang niet kunnen volstaan met de vergelijking van de eindcijfers van den maandelijkschen middelenstaat met een evenredig deel der raming om een in druk te krijgen van den loop van 's lands ontvangsten, maar de opgave vrij nauw keurig moeten analyseeren om na te gaan hoe het er nu werkelijk mee staat. Zoo zien we in den middelenstaat over Februari, dat de ontv. in de eerste 2 maanden van 1931 niet meer dan pl.m. 5 ton beneden 2/ia der raming bleven. In werkelijkheid moet men de opgave echter als volgt lezen: De grondbelasting, die voor 3/i en de Personeele belasting, die geheel, wat betreft de ontvangsten voor rekening van het 1 Jan. 1.1. in gegane dienstjaar, ten gunste der Ge meenten komen, leverden te zamen f 6,5 millioen méér op dan de raming door dat practisch gesproken alleen nog maar belastinggelden voor rekening van de afgeloopen dienstjaren binnen komen, maar de overige middelen toonen een teruggang t.o.v. de eerste 2 maanden van 1930 van pl.m\. f 7 millioen. Een belang rijk bedrag in 2 maanden tijds. Indien het in dit tempo door zou gaan, dan zou 1931 ons een deficit van pl.m. f 42 millioen brengen. Nu make men zich vooral niet te be zorgd. Voor verschillende middelen is het begin van het jaar en vooral de maand Februari nu niet zoo'n gunstige tijd en verschillende middelen blijven bij de ra ming ten achter, maar halen dit gewoon lijk later wel weer in. Het eindcijfer over de afgeloopen maand bedraagt ruim f 34,5 millioen t.o. ruim f 39,8 millioen het vorige jaar. De opbrengst is dus f 5,3 millioen minder. Vrijwel alle posten heb ben bijgedragen tot die lagere opbrengst. Er zijn slechts twee uitzonderingen: de Gedistilleerd accijns bracht f 3 millioen op t.a. circa f 2,8 millioen het {vorige jaar en tabaksbelasting toont met f 2,3 millioen een grootere opbrengst van cir ca f 40,000. DE STEUN AAN DE SUIKERBIETEN VERBOUWERS. De vergadering van den Bond van Coöperatieve Suikerfabrieken in Neder land heeft aan den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw het volgende request gezonden: Na het bekend worden van het door Uwe Exc. ingediende ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk V der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1931 (Uit- keeringen ten behceve van verbouwers van suikerbieten) is bij de leden der coöperatieve suikerfabrieken algemeen een gevoel van teleurstelling en ontevre denheid ontstaan. De voorgestelde steun en de daaruit resulteerende bietenprijzen zijn voor de verbouwers onvoldoende, niet alleen om hun een rendabelen bieten- verbouw te verzekeren, maar zelfs om aan het teelen van bieten de voorkeur te doen geven. De algemeene indruk, die het wets ontwerp in alle landbouwerskringen zon der uitzondering maakt, en welke ook van alle zijden ondubbelzinnig tot uiting komt, toont aan, dat de vertegenwoor digers van onzen Bond den toestand juist hebben ingezien, toen zij bij de bespre kingen met de Commissie-Bruins uitdruk kelijk als hun meening hebben te kennen gegeven, dat de voorgestelde regeling, hoezeer ook bij tot-stand-komen van de zijde van den Staat een belangrijke daad en hoezeer ook overigens oordeelkundig getroffen, wat de hoogte betreft van de bedragen van den steun en van de prijs- limites, zonder twijfel onvoldoende was. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Exc. te wijzen op het advies, dat wij bij de besprekingen met de Commissie-Bruins met nadruk hebben uitgesproken, om het 8 Naar het Engelsch. Hugh was haast zoo bleek als Miss Williams zelve en had de grootste moeite om zijn zelfbeheersching te bewaren, zoo als Amy zeer goed zag. „Zou ze er bovenop komen?" fluisterde hij. „Maar natuurlijk! Ze is enkel bewuste loos. En hoe gauwer je nu gaat, hoe beter het voor haar is!" Als een pijl uit den boog schoot hij weg. Mary kreunde en bewoog het hoofd, of ze pijn had. „Het heeft er iets van, of het hersen schudding is, hè?" vroeg Jack. „Ja, daar ben ik ook bang voor", ant woordde zijn vrouw. „Ik hoop maar, dat het in een lichten graad is. Kijk, ze komt alweer bij en haar pols wordt sterker. Arm kind! Hoe tallooze malen zijn we hier nu al voorbijgereden, dat het goed ging en nu moest zij het net zoo treffen". „Ik heb evenzeer schuld als Wladimir", zei Jack boetvaardag. „Ik liet heiq zijn bedrag van den steun en de limites, waarbij de steun vervalt, hooger te stellen. Waar van alle zijdeg de noodzakelijk heid van het behoud der suikerbietenteelt wordt ingezien, doch blijkt, dat de voor gestelde steun het blijven bestaan van de bietenteelt niet zal waarborgen, en waar er anderzijds naar onze meening volstrekt geen gevaar bestaat, dat bij verhooging der bedragen binnen rede lijke grenzen de Nederlandsche land bouw een grooteren steun uit de schat kist zal ontvangen, dan met het belang van de gemeenschap bij de bestaansmo gelijkheid van den Nederlandschen land bouw in overeenstemming is, daar mee- nen wij de gegronde hoop te mogen uit spreken, dat Uwe Exc. met onze hier herhaalde meening, .dat verhooging der voorgestelde bedragen noodzakelijk en gerechtvaardigd is, zal instemmen, en mitsdien deze verhooging daadwerkelijk zal willen bevorderen. ZIERIKZEE. In het tweede nummer van het tweemaandelijksche tijdschrift ter bevordering van de kunst in het vrou wenhandwerk, welk tijdschrift verschijnt bij de N.V. van Holkema Warendorf's U.M., komen ditmaal zeer fraaie repro ducties voor bij de artikelen over diverse handwerken, als: „Om der schoonheid wille", „Het karakter der woning", „Wol borduursel", etc. etc. NOORDWELLE. De raad dezer ge meente kwam in openbare vergadering bijeen op Zaterdag 14 Maart. De heer L. P. Hanse was met kennisgeving af- zig. Aan het door den gemeenteraad van Arnemuiden aan H.M. de Koningin gericht adres om een zoodanige wijziging van art. 195 der lager-onderwijswet 1920 te verkrijgen, dat ook na 1 Januari 1936 vrijstelling kan verkregen worden om onderwijs te geven in het vak lichame lijke oefening, zal adhaesie betuigd wor den. Op een verzoek van de vereeniging van oud-leerlingen fruitteelt, om het be spuiten van vruchtboomen verplichtend te stellen bij gemeentelijke verordening, werd afwijzend beschikt. Een verzoek van de afd. van het Groene Kruis, om de subsidie voor wijkverpleging met f 100 te verhoogen, nu het burgerlijk armbe stuur zich genoodzaakt zag zijn subsidie in te trekken, werd op voorstel van B. en W. ingewilligd onder voorwaarde, dat deze f 100 slechts uitbetaald zal worden totdat het burgerlijk armbestuur weer in staat is die bijdrage te verleenen. Een voorstel van B. en W., genomen naar aanleiding van een uiteenzetting van de K.L.M., om als bewijs van sym pathie een bijdrage ad f 10 te verleenen aan het garantiefonds voor den lucht- dienst Schouwen-Duiveland—Rotterdam, werd ingewilligd. Naar aanleiding van een binnengekomen aanvrage om voor een gedeelte van den Aardeweg gebruik te maken van het door het Waterschap Schouwen beschikbare bedrag voor be- grinding van wegen, werd besloten een aandeel der kosten voor rekening der gemeente te nemen. De gemeente Re- nesse, zijnde de gemeente, waar de be langhebbenden wonen, heeft toegezegd de helft van het ten laste der gemeente komende l/3 gedeelte der kosten voor haar rekening te nemen. Een voorstel van B. en W. om aan den Stoofweg, langs de vaart, een rij boomen te plan ten, waarvoor het bestuur van het Water schap Schouwen inmiddels vergunning had verleend, werd met 4 tegen 2 stem men verworpen; vóór de beide weth. Op voorstel van B. en W. werd besloten, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het gemeentebestuur van Haamstede, voor het eventueel terug be talen van de prov. bijdrage ad f 6000 in de stichtingskosten van een lagere tuinbouwschool, een bijdrage te verleenen van f 6,75 voor elk jaar dat die school minder dan 40 jaren zal bestaan. Het kohier hondenbelasting voor 1930 werd opgemaakt tot een bedrag van f 98. De gemeentebegrooting voor 1930 onderging zoowel in den gewonen als den kapitaal- dienst, een wijziging. Vastgesteld wer den het verslag inzake voeding aan schoolkinderen en een wijziging van het raadsbesluit tot vaststelling van den gang maar gaan en we hadden niet zoo moeten rennen". „We waren allemaal wat onvoorzichtig en het spijt mij ook grenzeloos. Maar ze zal er met een paar dagen wel weer af zijn; alleen moeten we zorgen, dat ze die natte kleeren uitkrijgt". Wladimir kwam aan, met het paard en het gebroken tuig. Hij wierp zich op de knieën voor zijn heer, met het hoofd in het stof. „Batushka!" (Vergeef «mij), pleitte hij. „Ik was het niet. Heeft u boven op den heuvel den Wegengeest niet in den boom naar mij zien grijnzen? Ik wist, dat er een ongeluk zou gebeuren, want tegen over de booze geesten staat een mensch machteloos!" „Sta op, Wladimir! En kijk liever, ot er nog iets te doen is aan de tarantass". De man gehoorzaamde en bond de paarden zoo lang aan een boom. Maar het voertuig was te zeer beschadigd, dat het dien dag nog gebruikt kon worden. Hugh was nu weer terug en ook de rest van het gezelschapje kwam van alle kanten opdagen. Mary was bijgekomen en zag nog wel erg bleek, maar was toch opgestaan en wilde er in het geheel niet van hooren, om op de deur, als op een baar, gedragen te worden; ze zei, dat ze best loopen kon en dit leek ook zoo, ofschoon ze toegaf, dat ze nog wel duizelig was en wat onvast op de beenen stond. pensioensgrondslag voor den doodschou- wer en vaccinateur. Wegens het niet- aannemen der benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim door C. M. Boot, werd met alge meene stemmen B. M. Hoogenboom be noemd. De leden der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting, de hee- ren M. Dalebout, L. Blom, B. M. Hoogen boom en C. A. Boogerd, werden ingaande 1 Mei 1931, voor 4 jaren herbenoemd. De voorz. deelde mee, dat het bestaande riool tot afvoer van het water uit de dorpsput niet te herstellen bleek en dat nu een riool is gelegd langs de straat; dit werd goedgevonden. De secretaris deelde mee, dat hij er niet in slagen kan op Noordwelle een kosthuis te vin den, waarom hij zich genoodzaakt ziet op Renesse, als zijnde het dichtsbij ge legen, te trachten een onderkomen te vinden. De raad betreurde het, dat er geen mogelijkheid bestaat voor huisves ting van den secretaris in de gemeente. Besloten werd op een door dhr. Haring man in te dienen verzoek tot uitwonen gunstig te adviseeren, nadat deze de toezegging had gedaan zooveel mogelijk op het gemeentehuis zijn werk te ver richten. Een opmerking van dhr. Hart, dat hij niet veel heil verwacht van de op het dorp ter afscheiding van het plant soen aangebrachte steenen, werd door weth. Boogerd op afdoende wijze beant woord. Dinsdagavond hield onder voorzitter schap van burgemeester Schooff de ver eeniging „Tot Steun bij Ziekenhuisver- pleging" haar jaarvergadering. De voor zitter sprak bij de opening zijn vreugde uit over de opkomst. De penningmeester, de heer van Tooren, deed verslag over zijn gehouden beheer. De secretaris, de heer v. d. Linde gaf een keurig verslag van wat door de vereeniging in het af geloopen jaiar was verricht. Uit de beide verslagen nemen wij over: Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1137. Te Renesse 414, te Noordwelle 386 en te Serooskerue 337. Een vermeerdering van 81 leden. Aan contributie's is ontv. f 2305,90 en aan subsidies der gemeenten en andere instellingen f 375. De uitkeeringen voor operaties en ziekenhuisverpleging bedroe gen f 2276,05. Dit ging over 28 uitkeerin gen, loopende tot een totaal bedrag, zoo wel voor vervoer als anderszins, van f 2738,81, Hierop werd dus ruim 83 o/o aan de leden uitgekeerd. Deze cijfers spre ken voor zichzelf. Meer dan ooit is in het afgeloopen jaar duidelijk geworden, in welk een groote behoefte deze ver eeniging voorziet. De aftredende be stuursleden, de heeren J. Schooff, A. Ge- leijnse en L. Zonruiter werden herkozen. Tot leden der finantieele commissie voor 1931 werden gekozen de heeren A. J. Verboom Dz., C. A. Boogerd en W. Gil- jamse. De voorzitter deelde mede, dat met de zusterverenigingen te Noord- gouwe en te Zierikzee overeengekomen is elkanders leden over te nemen. De voorzitter sloot de vergadering met een opwekkend woord, om te trachten nog meer leden te winnen. Vooral te Renesse zijn nog verscheiden inwoners die geen lid zijn. HAAMSTEDE. Onder leiding van mej. Rotte, hield „Haamsteedsca Zangkoor" Woensdagavond j.l. een uitvoering in de zaal van hotel Bom. Na opening en welkom door den voorzitter, dhr. L. M. Blom werden een 8-tal zangnummers ge geven, die correct en maatvast ten ge- hoore werden gebracht, een bewijs, dat er goed gestudeerd is. Ter afwisseling werd opgevoerd de klucht in 3 bedrijven „Daar liegen we ons uit". Dit stuk vol geest en leven werd uitstekend vertolkt. De werkelijk goede muziek (piano, viool en banjo) van de familie v. d. Berge uit Oosterland gaf een welkome aan vulling. Zang, muziek en tooneelspel vit» len, getuige herhaald en krachtig ap plaus zeer in den smaak van het pu bliek. Bij het einde dankte de voorzitter allen, die meegewerkt hebben om dezen avond zoo goed te doen slagen. Een bij zonder woord van dank richtte hij tot dhr. J. Lindhout, die gedurende de ziekte van Mej. Rotte de leiding van het koor op zich heefi genomen. Met een gezellig bal werd de avond besloten. ZONNEMAIRE. Vergadering' van den Met Jack en Hugh aan weerskanten en Amy en Margot Franke achter haar, be klommen zij den heuvel naar het dorp, waar zij met open armen ontvangen wer den door Anna Mikhailevna, de oude dienstbode, wier kinderen ook waren ge- noodigd op de partij van Mrs. Tweedie. Het huis bestond uit één vertrek. Als zitplaats was er een bank, die langs de drie wanden liep. Het verdere meu bilair bestond uit een houten wieg, een tafel en wat keukengerei. Maar van een vliering haalde Annq uit een groote mand, haar Zondagsche kleeren. Daar ze met een Fin was getrouwd, had zij ook de kleederdracht aangenomen van de vrouwen van dat land; en nadat alle a'anwezigen dus verjaagd waren, werd het eenige vertrek tot een kleed kamer en tooide Mary zich in het bonte, kleurige boerinnenpakje, dat haar zóó goed stond, dat er een algemeen gejuich opging, toen ze zich een oogenblik later op den drempel vertoonde. „Arme Hugh! Als het al niet zoo ver was, dan zou hij nu doodelijk van haar worden!" fluisterde Jack zijn vrouw in. „Wil je wel gelooven, dat ik zelve mijn hart haast aan haar verloren heb!" Dat Hugh liefde voelde voor Mary, stond op iederen trek van zijn gelaat te lezen. Amy bleef nog even achter, om Anna op het hart te drukken, toch vooral haar best te doen, om Mary's kleeren VOOR DE HUISVROUW. Wees modern b ijhet a f- s to f f e n. Als u de kamer stoft, loopt u misschien wel twintig of dertig «eer op een ochtend naar het raam om de stofdoek „uit te slaan". Wat een tijd- vermorsing! Het. afstoffen kan veel sneller en beter gedaan worden, als u een bak lauw water neemt met een scheut azijn erin. Maak een zeemleeren lap nat in dit iwater en wring hem dan uit en neem er de meubels mee af. De leeren lap af en toe uitspoelen, om het aanklevende stof te verwijderen. U moet eens opletten, hoe snel dit gaat en hoe prachtig schoon en glimmend Uw meubelen worden! Visehbakkenzonder spat ten! U moet nooit vergeten een korstje wittebrood in de pan met olie of vet te doen, vóórdat u gaat bakken. Dit heeft een dubbel voordeel. In de eerste plaats voorkomt men het spatten van het vet, droog te krijgen, zoodat zij ze weer zou kunnen aantrekken, als ze een paar uur later vertrokken. Heel het gezelschapje bewonderde Mary's sterken wil, om zich zoo flink te houden. Al die vriendelijkheid om haar heen deed haar goed en schonk haar kracht; maar wèl voelde zij voortdurend pijn in het achterhoofd, zoodat ze blij was, dat ze later wat kalm op het gras gingen zitten. Amy bleef voortdurend in haar nabijheid; want eerlijk gezegd, was ze toch niet gerust op den toestand. HOOFDSTUK VI. Ook verder leek Mary al heel weinig opgewekt en toch moest ze, vóór de terugtocht werd aanvaard, nog eens den heuvel beklimmen, om te zien, of haar kleeren al droog waren. Amy ging met haar mee en Hugh volgde al spoedig, want de beschadigde tarantass bracht eenige veranderingen in voertuigen en nu Jack maar een telega in plaats kon krijgen, zou hij Margot meenemen en Hugh had dan Amy en Mary onder zijn geleide en hij haastte zich dus, zijn tarantass weer geheel voor den terugrit in orde te hebben, tegen dat de verandering van toilet had plaats gehad. „Ik geloof, dat je je niet heel wel voelt, Mary?" vroeg Amy, toen ze weer bij het huisje waren. Naar Reuter uit Nashville meldt, heeft een staatscommissie een onderzoen ingesteld naar de toestanden in de straf gevangenis van den staat Tennessee. De commissie verklaart, dat de toestanden in de inrichting overeenkomen r«et die, welke tijdens het tsaristisch regiem in Siberië heerschten. Een der gevangenen deelde o.a. mede, dat zij tien uur lang aan haar armen werd opgehangen. De rechtbank te Regensburg heeft den koopman Erich Tetzner wegens moord en verzekeringsbedrog ter dood veroordeeld, alsmede tot 12 jaren tucht huisstraf. Bovendien werd hij tot levens lang eerverlies veroordeeld. Zijn echtge- noote werd wegens medeplichtigheid aan moord en verzekeringsbedrag tot vier jaren tuchthuisstraf verooordeeld, te ver minderen met een jaar preventieve hech tenis. Ook zij werd tot eerverlies ver oordeeld en wel voor-- den tijd van drie jaren. „Ik ben enkel wat moe, maar de rit zal mij goed doen". Amy trok dit juist in twijfel. Intusschen gingen ze het vertrek binnen; maar do kleeren waren nog zóó nat, dat Amy meende „Je kunt ze onmogelijk aantrekken; je zoudt er rheumatische koortsen van krij-, gen. Er zit niets anders op, dan dat je zoo teruggaat, als je daar bent en dat wij dan zorgen, dat Anna morgen haar kleeren krijgt." Mary vond lijdelijk alles goed en toen ze in de tarantass gezeten waren, viel ze al heel gauw in slaap, ondanks al het schokken, wat ook met de grootste oplettendheid niet vermeden kan worden. Den beiden anderen dames viel de rit eindeloos lang, want ze begrepen zeer wel, dat het geen natuurlijke slaap was van Mary en ze maakten zich ongerust, hoe haar toestand zou zijn, als zij ont waakte. Ze keerden terug langs een anderen weg, die vrij hoog was, waardoor er aan weerskanten, in de diepte, nog twee smallere paden waren. De boeren gingen altijd eerbiedig uit den weg, als ze een voertuig van hun meerderen zagen aankomen; en, daar de „hooge weg" niet overal even breed was, eischte dit soms heel wat beleid. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 9