Zierikzeesche Hieuwsbode U moet „Ata" zelf probeeren! PROVENDINE TWEEDE BLAD Uit Stad en Provincie. Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. bihoorenda bi] db na Vrijdag 20 Maart 1931, aa. 12133 ZIER1KZEE. De door de afd. Zzee van den Vrijz.-Dem. Bond op Dinsdagavond in de Concertzaal, uitgeschreven verga dering, waar als spreker zou optreden het Tweede Kamerlid, de heer Ebels, was heel slecht bezocht. De heer A. Tichelaar, voorzitter, opende na een korte inleiding, de bijeenkomst en gaf het woord aan den spreker, die al lereerst wees op de belangrijkheid van de Prov. Statenverkiezingen en daarna de algemeene politiek behandelde voor hij tot zijn eigenlijke rede kwam en wel speciaal een programpunt van de V.D., met name de Nationale Ontwapening en in verband daarmede de kwestie, of het lidmaatschap van ons land van den Vol kenbond moet leiden over te gaan tot nationale ontwapening. Het standpunt van de V.D. Bond is genoegzaam bekend en meermalen uiteengezet zoodat wij mee- nen met vermelding te kunnen volstaan. Daarna kwam spr. tot zijn rede over de economische crisis, net overheerscihen- de politiek vraagstuk van den dag. in het eerste deel van spr.'s duidelijk be toog, ging hij eerst de oorzaken na, die tot het ontstaan hebben geleid, waar over de groote economen niet eenstem mig denken. Als oorzaken noemde spr. 't verbroken evenwicht tusschen produc- tie en afzet en de sterke protectionisti sche politiek door de voornaamste afzet gebieden. Wat de landbouwcrisis betreft, hier zijn bijzondere oorzaken in het spel. Zoo is in de graanproductie over de ge- heele wereld groote verandering geko men, hoofdzakelijk een gevolg van het aanwenden van motorische kracht bij landbouwmachinis in Amerika, Canada en in Rusland, waardoor de opbrengsten zijn verhoogd en de productiekosten zijn ver laagd. Hoe moet nu de regeering staan tegenover een dergelijke toestand? Moet de Ned. overheid nu steun verleenen of zich er buiten houden? Over het ver leenen van steun is weinig verschil. Steun moet verleend worden! Gevolg is ge weest indiening van de Tarwewet en het Suikerwetje. Wat de regeering in deze kan doen is, een zoodanige steun ver leenen, dat het bedrijf op gang is te houden. De steun aan de beetwortelver bouwers noemde spr. niet voldoende. Het gaat hierbij om de belangen van hen, die bij het landbouwbedrijf betrokken zijn, nl. landbouwers, landarbeiders, ambachts lieden e.a. De toekomst van den Ned. Landbouw ligt, volgens spr., meer op 't gebied van veehouderij en tuinbouw, dan op 't ter rein van akkerbouw. De moderne akker bouw, zooals die wordt toegepast in Ame rika, Canada en Argentinië, noemde spr. voor ons land niet geschikt. Aan 't einde van deze aandachtig ge volgde rede, bepaalde spr. zijn gehoor bij de kwestie, of het in 't belang van Ne derland gewenscht zou zijn, verandering te brengen in de tot nu toe gevoerde handelspolitiek. Spr. geloofde niet aan het heilaanbrengende middel der protec tie, wel wat tarwe en suiker betreft. Óp deze rede volgde eenig debat waardoor de heer Ebels gelegenneid kreeg het standpunt van vele leden der linkerpartijen te verdedigen, die tegen de Tarwewet gestemd hadden en uiteen te zetten dat het Suikerwetje niet voor amendeering vatbaar is. Wel zullen véle Kamerleden den minister trachten te overtuigen, dat de steunverleening, vol gens de toelichting op den memoriepost, niet voldoende is. Na dank van den voorzitter aan spre ker en debaters werd de vergadering ge sloten. Door het vliegcomité zijn een aan tal uitnoodigingen ter bijwoning van de Propa0anda-avond der K. L. M. op 24 Maart in Hötel „Juliana", aan geïnteres seerden verzonden. Daar het comité niet weten kan, wie alsnog op dien avond als belangstellende gaarne aanwezig zou willen zijn, ver zoekt het diegene, die als nog prijsstelten op een uitnoodiging, zich te laten stellen op de lijst der interessenten. Voor zoover plaatsen beschikbaar zijn wordt hun dan een toegangsbewijs door den Vertegenwoordiger der K.L.M. te Zierikzee ter hand gesteld. Dien avond wordt een zeer interessante film ver toond betreffende het luchtverkeer. Van de Koffie „Hag" M.pij te Arm sterdam ontvingen we een aardig Duitsch werkje, waarin allerlei nuttigs en aardigs verteld wordt over de koffie in vroeger dagen en thans. Amusant is de correspondentie gevoerd in 1637 tusschen een Amsterdamsch koop man en een zakenvriend in Merseburg (Duitschland) over de koffieboonen, die de Hollander aan den Duitschen hande laar zond en wiens vrouw de koffieboo nen in de bouillon kookte, hetgeen de familie en het personeel niet best be kwam, waardoor de relaties niet bepaald vriendschappelijk werden. Welk een zegetocht heeft de koffie boon sindsdien volbracht l Zelfs de waarschuwingen, door genees kundigen na de ontdekking der coffeïne gedaan, konden niet beletten, dat koffie heden in Oost en West, in Zuid en Noord met evenveel genoegen gebruikt wordt. Gelukkig zijn wetenschap en techniek er inmiddels ook in geslaagd, aan de koffie boonen het schadelijke bestanddeel, de coffeïne, te onttrekken, zonder het heer Neemt U eens een proef, U zult het niet meer willen missen! Slechts 13 cent kost deze handige strooiflesch. Alles blijft als nieuw door Eenig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante- Henkei Cie. A. G.. Düsseldorf lijke aroma en den fijnen pittigen smaak aan te tasten. Aan dezen vooruitgang is het te danken, dat heden ook menschen, die coffeïne-bevattende dranken slecht kunnen verdragen, zich het genot van een kopje koffie niet behoeven te ont zeggen. De bekende Koffie „Hag" is immers gegarandeerd coffeïnevrij, over eenkomstig de voorschriften der Nederl. Warenwet. - In de Woensdagavond in de Socië teit „Concordia" gehouden vergadering van de Lib. Staatspartij „De Vrijheids bond", afd. Zierikzee, werd de navol gende candidatenlijst opgemaakt voor de komende verkiezing van den gemeente raad: 1. L. Doeleman; 2. P. M. Panny; 3. dr. J. v. d. Kwast; 4. mr. Q. J. B. du Croo; 5. ir. H. J. D. Swaters; 6. A. v. d. Weijde; 7. C. Koopman; 8. C. v. d. Vliet; 9. mevrouw Wolf son en 10. G. A. Gasille. LANDBOUW EN VEETEELT. ELKERZEE. Donderdag 12 Maart hield de Coöp. Boerenleenbank E.E.D. haar jaarvergadering in café Hanse. Het le dental steeg van 186 tot 197. De rente voet is door het bestuur vastgesteld op 41/2 0/0 voor debet en 31/4 0/0 voor cre dit met de restrictie, dat van het laagste bedrag 1/2 0/0 premie wordt gegeven. Mede bepaaide het bestuur het salaris van den kassier voor 1931 op f 700. Een voorstel om vertrekkende leden binnen Schouwen en DuiveJand voor de af deeling alsnog te behouden werd aangenomen. De voorzitter zei scherper toezicht toe betreffende de borgen en een voorschot- nemer, die niet aan zijn verplichting kan voldoen. Van de Coöp. Boerenleenbank te Wartena was een circulaire ingekomen om geldelijken steun voor een oud-kas sier, die in financieele moeilijkheden ge komen was, zij het buiten zijn schuld. De circulaire werd voor kennisgeving aangenomen. Niet minder dan 6 verkie zingen moesten plaats hebben. De uit slagen zijn deze: De heer Jac. van der Stolpe wordt uit den Raad van Toezicht in het bestuur gekozen, ter vervanging van den heer C. Hanson, die vertreKt. De heer T. J. v. d. Bout, herkozen in den Raad v. Toezicht en gekozen de heer Jac. Steur, die in de plaats treedt van den heer N. A. Boogerd. Plaatsvervan gende bestuursleden herkozen de heer N. v. d. Linde en gekozen de heer I. W. Padmos. Totale kasomzet in 193J f 646986,24.. Spaargelden ingelegd f 58866, terugbetaald f 67763. Bijgeschreven rente f 5934; uitbetaald f 155; 210 spaarboekjes in omloop. Er waren 31 voorschotnemers, idie f 11750 haalden en f '4425 terugbrach ten. Er waren 61 rekening-courant-hou ders, verstrekt f 158299 en gestort f131245. Totale winst over 1931 f 1171,83 met een reservefonds van f 9128,85 en een kas geld van f 5671,66. In zijn slotwoord herdacht de voorzit ter de vertrekkende leden Hanson en Boogerd en een verdienstelijk overleden lid. Daarna volgde sluiting met de hoop op beter dan het laatst verloopen 19de boekjaar. En dan meer bepaaldelijk be ter voor de leden, want het boekjaar zelf gaf een winst zoo groot als nooit tevoren. NIEUWERKERK. Vrijdagavond werd alhier voor de Landbouwver. „Eendracht Bindt", in Hötel „De Meebaal", voor een volle zaal een speciale filmvoorsteling op landbouwgebied gegeven door het Land- en Tuinbouwbureau der I.G. Far- benindustrie Aktiengesellschaft. De voorzitter, de heer W. H. v. Oeve- ren, opende de bijeenkomst met een wel kom aan allen, inzonderheid aan den heer Loeff, die verder als spreker en filmer den avond zou vullen. Deze het woord nemende, wees op de algemeene malaise, in verband daarmee op bezui niging op allerlei gebied, noodzakelijk, wijl kostprijs van vele landbouwproduc ten den verkoopprijs overtreffen. Met voorbeelden uit de praktijk toonde spr. aan, hoe door het gebruik van een oor deelkundige bemesting met Kalksalpeter hierin verandering is te brengen, wijl door een bemesting zonder grensover schrijding de opbrengsten belangrijk grooter worden en de kostprijs perH.L. daardoor daalt. Door het gebruik van kalksalpeter, een meststof bestaande uit 15,5 o/0 stikstof en 28 0/0 kalk, zal de plant zich volledig kunnen ontwikkelen, terwijl door de kalk de structuur van den grond veel verbeterd wordt en alzoo medewerkt tot een goedkoopere onkruid- bestrijding. Daarop werd de bloemenfilm vertoond. Een daverend applaus klonk na deze schitterende bloemenweelde. Nu volgde „Van luchtstikstof tot kunst mest". NS verschillende kijkjes in de fabrieken te Merseberg, Oppau en Leuna, toont deze film enkele bijzonderheden over de fabricatie van de luchtstikstof- meststoffen, die in de bovengenoemde fabrieken worden vervaardigd. Op over zichtelijke wijze worden getoond,: de inrichtingen voor den aanvoer van grond stoffen, de geweldige uitgebreidheid dezer fabrieken, die de luchtstikstof tot kunstmest vastleggen en de wijze van opslag en verzending dezer voor onze gewassen zoo, noodzakelijke voedings stoffen. Na een inleiding over de beteekenis van het grasland in Nederland, volgt een behandeling, met opnamen en teeke- ningen toegelicht, van het moderne sy steem van bemesting en beweiding van grasland. De film liet zien, hoe door een krachtige bemesting met kunstmest en een juiste indeeling van het grasland, gepaard met dikwijls verweiden, op voor- deelige wijze meer melk en meer hooi gewonnen kunnen worden. Vervolgens werden enkele bedrijven^ op 't doek ge bracht, waar dit nieuwe systeem in de praktijk is toegepast en welke resultaten hierdoor werden bereikt. Met den wensch, dat de crisis spoedig tot het verledene behoore en inzonderheid de landbouwersstand weer in welvaart moge toenemen, eindigde spreker zijn met grooten aandacht gevolgde vertooning en toelichting. De voorzitter, de heer van Oeveren zegde spr., mede namens de vergadering, dank voor het genotene. HOE WERKT KALKSALPETER IG OP DEN GROND? De kalk in Kalksalpeter IG is, evenals de stikstof, direct in water oplosbaar en wordt daardoor, in tegenstelling met de meeste andere kalkvormen, direct zeer fijn door den bodem verdeeld. Kalksalpeter IG brengt dus kalk in den grond, hetgeen zoowel voor de zand en veengronden, als voor de kleigronden, van groote beteekenis is. De groote waarde van Kalksalpeter IG voor de kleigronden is een gevolg van het feit, dat het een gunstige wer king op de structuur van den grond heeft. Niet alleen verkorst Kalksalpeter IG den grond niet, doch deze wordt losser en beter van structuur, hetgeen door een gemakkelijke bewerking merk baar is. Voor gronden, die gemakkelijk dichtslibben of verkorsten, is om deze redenen Kalksalpeter IG dus van de grootste beteekenis. Ir. O. J. Cleveringa, Rijkslandbouwconsulent te Zutphen, acht Kalksalpeter dan ook de aangewezen stikstofmest voor alle meer of minder kalkarme kleigronden, zooals blijkt uit het „Onderzoek der humuszand- enklei- gronden in Noord-Gelderland in de Mededeelingen en berichten der Gelder- sch-Overijsselsche M.ij van Landbouw" over 1929, Deel II. De hierboven genoemde gunstige in vloed van Kalksalpeter IG op de struc tuur van den grond is geconstateerd door vele Kalksalpetergebruikers op de kleigronden in Zeeland, Groningen, Fries land, Noord- en Zuid-Holland, Gelder land, Utrecht en Overijssel. Hoe frappant die werking in sommige gevallen dikwijls is, blijkt o.a. uit proe ven van Ir. C. M. v. d. Slikke, Rijkstuin- bouwconsulent te Leeuwarden. Over zijn waarnemingen bij een vergelijkingsproef met verschillende stikstofmeststoffen op vollegrondcultures schrijft hij in het „Verslag van den proeftuin van de Af slag te Berlicum over 1927" o.m. het volgende: De ontwikkeling van de gewassen op het perceel met Kalksalpeter bemest, was het beste.... De structuur van het Kalk- salpeterperceel bleef prachtig.... de groei van de gewassen en de hoedanigheid van den grond was dus op het met Kalk salpeter bemeste perceel 't beste te noemen. ONTSMETTING VAN BIETENZAAD TEGEN BIETENBRANDu Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantjes aan den voet, waardoor deze kunnen wegvallen, kan door meer dan een schim mel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma betae, die in verreweg de meeste gevallen de oorzaak is van het wegval len, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting bestreden worden; te gen de in den grond overblijvende en van daaruit de plantjes aantastende schimmels helpt zaadontsmetting natuur lijk niet. Het kan dus wel voorkomen, dat, niettegenstaande or»JA uitgezaaid, de opkomst te wenschen over laat, of dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Op grond echter van de, met het uit zaaien van ontsmet zaad, verkregen re sultaten, raden wij aan, uitsluitend op een der hieronder genoemde wijzen ont smet suikerbieten- of mangelwortelzaad uit te zaaien. De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad 2 uur onder te dompelen in een oplossing van Germisan of van het iets minder werkzame, maar toch nog goede resultaten gevende Uspulun universal ter sterkte van 1/2 procent (1/2 K.G. ontsmettingsstof op 100 L. wa ter) of 4 uur in 1/4 procentsoplossing (Vd K.G. ontsmettingsstof op 100 L. wa ter). Per K.G. zaad heeft men ongeveer 3 4 L. van de oplossing noodig. Dezelfde oplossing kan meerdere malen achtereen gebruikt worden, mits na elke behandeling zooveel nieuwe oplossing wordt toegevoegd, als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aannemen, dat 1 K.G. zaad ongeveer 0,8 a 1 L. op lossing opneemt. Het los storten van het zaad in de vloeistof is, met het oog op de bevoch tiging, beter dan onderdompeling in een zak. Na de behandeling wordt het zaad zoo dun mogelijk uitgespreid, vaak om zetten bevordert een snelle droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te wor den tot het zaad volkomen droog is. Uitzaaien van iets vochtig zaad bevor dert zelfs de kieming en de opkomst. Bij het zaaien met de machine dient er rekening mede gehouden te worden, dat het zaad door vochtopname is uitgezet. SUIKERBIETENSTEUN EN TARWEWET. Maandagmiddag heeft te Middelburg 't hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij vergaderd ter bespreking van het wetsontwerp-suikerbietensteun en de uitvoering van de tarwewet. De voorzitter, mr. P. Dieleman, zeide, dat als er nog tijd was geweest voor de behandeling van de suikerbietensteunwet, men een groote vergadering zou hebben belegd om het ontwerp te bespreken. Dit wetsontwerp bewijst bij vernieuwing, dat een behoorlijke ontwikkeling van het platteland en van den landbouw van een Nederlandsche regeering niet is te ver wachten. De regeering staat onder in vloed van den handel van de groote steden. Spr. gewaagde van het steeds grooter vormen aannemen van het vrij handelssysteem, dat maakte, dat bij iedere poging tot bescherming de regeering be strijding ondervond. Ook thans is de re geering weer in gelijken geest geadvi seerd en dit omdat zij geen gebruik maakte van de inlichtingen der centrale landbouworganisaties, doch weer staats commissies aan het werk stelde. Het vrij goede advies van de commissie-Lovink, werd le niet gedaan door de commissie- Bruins en door de commissie voor econo mische aangelegenheden. En nu komt de regeering met een wet, die alleen wil voorkomen, dat men op de suikerbieten teelt meer verliest dan op den verbouw van gerst of andere producten. Het komt niet tot de hoog noodige productiebe scherming. Spr. zou willen vragen of een boer nu heelemaal gek is, dat hij gaat verbouwen een product waar veel werk aan is, terwijl hij er toch ook op verliezen moet en van een verhooging van den prijs geen voordeel kan hebben. Het eenige is, dat er bij de suikerbieten een voorschotje wordt gegeven als lok middel. Spr. meent, dat als in het wets ontwerp geen verbetering komt, de re geering het beter kan intrekken. Maar ook de coöperatieve suikerfabrieken heb ben in deze kwestie groot belang en daarom gaf spr. het woord aan den heer van Bommel van Vloten. Deze refereerde zich aan een door hem in het Zeeuwsch landbouwblad geschre ven artikel, doch wees nog eens op het verloop van de totstandkoming van dit onlwcrp-wet. Den Bond van Coöp. Sui kerfabrieken is herhaaldelijk om advies gevraagd en hij heeft het dan ook jiiet onder stoelen of banken gestoken, dat het wetsontwerp hem zeer tegen viel. Maar toch was dit aanvankelijk nog min: der tijdens de onderhandeling. De Bond heeft nu verleden week nogmaals een adres verzonden. Spr. is overtuigd dat men toch bieten zal blijven zaaien, voor al de coöperatieve boer. De heer S. J. Gast zeide, dat men te weinig merkt van den regeeringssteun en bracht hulde aan hen, die er zich voorspannen om verbeteringen te Krij gen. Van de politieke partijen moest spr. niets hebban Hp1 r arbeiders hooren z.i. bij alkaar. Spr. keur de het af, dat men de leden der suiker fabrieken niet tijdig bijeen heeft geroe pen om over 't wetsontwerp te spreken. De geheele georganiseerde bietenverbou- werswereld moet naar den Haag treK- köh om te protesteeren. De voorzitter meende, dat men de po litieke partijen buiten de besprekingen moest laten. De heer Nieuwenhuijzen zei dat als de wet wordt aangenomen, de regeering al leen kan zeggen, dat het haar gelukt is, werkverruiming te houden. Spr. be treurde het dat de regeering niet het rappori-Lovink heeft gevolgd. Men moet nog eens protesteeren en dan afwachten o.f de regeering het aandurft, het suiker- bieten-verbouwende deel van Nederland naar den grond te helpen. Spr. is van meening, dat loonsverlaging niet achter- wëge kan blijven. Al was het idéé der commissie-Lovink gevolgd, dan zou het bedrijf nog slechts juist loonend zijn ge weest. Nu is het voordeel alleen voor de arbeiders, die aan het werk kunnen blij ven. Bij de verdere besprekingen kwam o.a. naar voren de wenschelijkheid, nog eens met de fractieleiders te gaan praten. De voorzitter voelde allereerst voor een adres aan de regeering en Kamer, waar in nog eens met argumenten het groote bezwaar van het ontwerp wordt aan getoond en wordt gevraagd het te wij zigen in den geest van het rapport-Lo- vink, en zoo dat het bietenverbouwen loonend wordt. Een voorstel om er aan toe te voegen dat men anders liever het ontwerp zag ingetrokken, achtten ver scheidene aanwezigen gevaarlijk voor hen, die zullen moeten verbouwen onder alle omstandigheden volgens hun lidmaat schap der coöp. suikerfabrieken. Deze toevoeging werd met 15 tegen 9 stemmen en 2 blanco verworpen. Met het K.N.L.C. zal overleg 'worden gepleegd over de mogelijkheid en de wenschelijkheid van het ook persoonlijk bewerken van Kamerleden. Ir. J. Siebenga, de algemeene secre taris, gaf daarop een toelichting over de uitvoering van de tarwewet. Het bleek dat de Z.L.M. bereid is, in dezen met de confessioneele landbouwvereenigingen in Zeeland samen te werken tot het vor men van een tarwevereeniging. Bij aankoop van 2 pakken ontvangt U deze maand van Uwen leverancier 1 pak van Fl. 1,75 gratis. RECLAME-AANBIEDING Indien niet in Uw plaats verkrijgbaar, zendt dan postw. a Fl. 3,50 aan Kuypers Co., Maastricht. INGEZONDEN STUKKEN. Hier, in de keuken van pleizier, Daar vindt de abonné vertier, Daar kan hij recht genieten. Een leger schrijvers, ongeteld, Komt hier, meestal met grof geweld, Een zee van inkt vergieten. Hier leest men. wat men nergens leest, Hier spreekt de menschelijke geest In allerhande talen. Hier pleit de wijze, raast de gek, Hier schiet het onverstand met spek En schelden de brutalen. Hier komt de waarheid soms aan 't woord, Wordt ook de leugen wel gehoord; Hier rijzen tal van vragen. Hier gaat het om het „ja" of „nee", Hier spreekt de groote massa mee, Komt d'onschuld zich beklagen. Hier troont het recht, hier hangt de strop, Hier off'ren martelaars zich op Ter wille van do waarheid. Hier critiseert de heele stad, Hier wordt geprezen en beklad En smeekt de mensch om klaarheid. Hier maakt men recht en buigt men krom, Hier wordt men wijs en blijft men dom, Hier kan men alles lezen. Wat waar' ons blad, zoo eens dat blad Geen ingezonden stukken had? Dat zou verschrikk'lijk wezen! FINANCIEEL NIEUWS. ROTTERDAMSCHE BANK VEREEN. N.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5