Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 18 Maart 1931. zierikzeesche courant, l,7*1':/?"0*"! advertentien Inzending Advertentiën - [Keuring mi den dienslplichl. binnenland. Uit Stad en Provincie. Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, Het Huis van den Graaf. Pi$i per S M&üdea f 1,50, fruoo per poat f 1,80, Voor hel beltenlud per j»«r 10, Afaoederlijke Bammerg 5 eeni. V«nohjjii» llnd., Wind. en Vrjjd. Tel. No. 33. - Postgiro 13TCTT. - No. 12132. .-Mukir U I, (BSTf* rui 1—8 rogeli 00 eta., th i regel» en daarboree 30 ete. per regel. Eeolsmo» 30 ets. p. regel. Bg contraot beltngrjjke kortlag, Iaaending op den dag tm «II- gare vóór 10 ar*. ■Itarllllr lO aar aa dua dag v uitgaaf ZIJ, dio zhh van af Inden op ons blad abonnearen, ontvangen do tot 1 Aprij vorictiijninda nummert gratis Gevonden voorwerpen Een pet; een handschoen; een lorgnet; een broche; een kinderklomp; een ring met sleutels; een kinderhandschoen; een rijwielplaatje. Opgevangen een koppel sierduiven. ■K*85*- Met ingang van 19 Maart 1931 wordt te Flaauwers een telegraaf- en telefoonstation gevestigd, hetwelk op werkdagen geopend is van 8—21 uur. Op Zon- en Feestdagen geen dienst. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bebei d, dat de KEUKIN *SKA<\D voor do ingeschre enen voor den dienstpli.ht lichting 193:4. dezer gemrente zitting zal houden te Zierikzee in net Raadhuis, op Donderdag 9 April 1931, des voormiddags te negen uur voor de nommers l tot en met 30 van het Aiphabetisch register, op Donderdag 9 April 1931, des namiddags te dertien uur dertig minuten voor de nommers 32 tot en met 65 van het Alphabetlsch register. Zizbiszz&, den 16en Maart 1931. De Burgemeester voornoemd, J, C. A. BANN1NS. DE ZENDTIJD VERDEELING. Het Landelijk Comité ter behartiging van de belangen der luisteraars in den algemeenen omroep zonder voorkeur voor politieke of godsdienstige richting, heeft in een open brief aan den minister van waterstaat, naar aanleiding van diens af wijzend antwoord op een adres van de V.A.R.A., om onverwijld een beslissing te nemen over het reeds op 3 Januari gedane verzoek tot bijeenroeping van de vier „algemeene" omroepverenigingen ter bespreking en oplossing van het zender- vraagstuk, er zijn verwondering over te kennen gegeven, dat de V.A.R.A. slecnts luttel aantal weken op een antwoord heeft moeten wachten, terwijl de A.V.R.O. een paar jaren op hare meermalen her haalde verzoeken inzake de zendtijdver- deeling en het zendervraagstuk geen ant woord kreeg. Voorts heeft het 't Lande lijk Comité getroffen, dat de minister de vier groote omroep-organisaties voor de zooveelste maal over één kam scheert en haar allen „algemeen" noemt. Het comité dringt er „met klem" op aan, dat de minister onverwijld een be slissing neme ten gunste van de A.V.R.O., vrij van alle politieke of godsdienstige overwegingen, doch uitsluitend in het ka der der „algemeenheid". STEUNVERLEENING AAN WERKLOOZEN. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: I. Heeft de minister na zijn mededee- ling In de vergadering der Tweede Ka mer van 12 Februari 1931, dat de circu laire van Gedep. Staten van Zeeland van 29 Augustus 1930, no. 31, betreffende steunverleening aan werkloozen, gericht aan gemeentebesturen in Zeeland, zonder de voorkennis van zijn excellentie is uit gegaan en dat hij „gaarne bereid (is) te zorgen, dat ten deze in den vervolge op juiste wijze wordt gehandeld" met Ged. Staten van Zeeland overleg ge pleegd? Zoo neen, waarom niet; zoo ja, wat is dan het resultaat? II. lis de minister in elk geval niet van oordeel, dat een circulaire als de bedoelde, waarvan de strekking is eiken vorm van hulpverleening aan werkloozen naar de armbesturen af te schuiven, in strijd is met de opvatting, dat steunver leening en werkverschaffing onder lei ding van het Rijk en de gemeentebestu ren behooren te worden geregeld, zoodat Ged. Staten van Zeeland de circulaire van 29 Augustüs 1930 officieel behooren in te trekken? DE TARWEWET. Het Nwsbl. van het N. meldt: Er is in deze dagen alom groote be langstelling voor de vraag: „hoe zal nu de practische uitvoering zijn_van de Tar we wet". Naar wij Uit betrouwbare bron ver nemen, zal er over ons geheele land een Tarwecentrale of wel „Centrale Tarwe-organisatie" worden geformeerd. Het land wordt in een 8-tal gebieden verdeeld, dat zijn de gewestelijke tarwe- organisaties of ook wel te noemen ge westelijke vereenigingen van tarwebou- wers. Daarvan zal iedere tarwebouwer, die van de wet wil profiteeren, lid moe ten zijn. Daar de uitvoering van de heele zaak staat of valt met de serieuse nakoming van de wet, die den boeren geheel in handen is gegeven, zal een scherpe con trole ter plaatse noodig zijn. Deze con trole zal worden uitgeoefend door ver tegenwoordigers (vertrouwensmannen) in de ressorten, waarin het gebied weer zal worden onderverdeeld. Zoo snel moge lijk zal de tarwe, die uitgezaaid is of wordt, geïnventariseerd moeten worden. Volgens deze inventarisatie zal het vol gend jaar het graan worden geleverd, voor zoover dit voor het doel gesc.iikt mocht zijn. De aflevering geschiedt tegen een prijs, vastgesteld naar kwaliteit. Van wege de gewestelijke organisaties zullen dan aan de malerijen haar percentage Hollandsche tarwe worden toegevoerd. Alle bestaande handel en nijverheid wordt dooi* de wet geheel intact gehouden. Men zal er niet te veel op moeten rekenen dat het graan uit den oogst-1930 nog in aanmerking zal komen om in belangrijke quanta in het brood te worden verwerkt. ZIERIKZEE. Van den Catalogus van den historisch-topografischen atlas van het Zeeuwsch-Genootschap der Weten schappen, is het eerste, door dr. W. S. Unger beschreven deel verschenen: Ge drukte kaarten en platte gronden. Vol gens het publicatieprogramma zullen nog volgen: Topografische prenten en teeke- ningen; historie en leven, zeden en ge woonten; portretten en personalia. Dr. Unger stelde den nieuwen catalogus op een andere basis, dan waarop zijn voorgangers hebben gewerkt, wier be schrijving intusschen als „schatkamer van wetenswaardigheden" haar beteexenis nog geenszins heeft verloren. Een bijlage in het eerste deel geeft een overzicht van de aan het genootschap behoorende kaarten, die uit „de Zelandia" zijn gelicht en naar het Zeeuwsche Rijks archief zijn overgebracht. Alfabetische indices van persoons- en plaatsnamen zijn toegevoegd. Wij verwijzen belangstellende lezers naar de advertentie, voorkomende in dit nummer, waarin de R.T.M. in verband met de Paaschveetentoonstelling te Rot terdam op 24 Maart, een goedkoope reisgelegenheid aankondigt. Buiten verwachting groot was Zon dagavond de opkomst in de Concertzaal waar door leden van de V.C.J.B. afdee- ling Middelburg, als gasten van haar zusterafdeeling Zierikzee, een opvoering werd gegeven van het religieuze spel van Rabindranath Tagore „De Brief van den Koning". Na een openingswoord van den heer A. J. Barto, patroon van het Gewest Zeeland van de V. C. J. B., waarin deze ook dank bracht aan allen, die steun hadden gegeven voor de orga nisatie van den avond, en pianospel, gaf de heer B. Boone, voorzitter van het Gewest Zeeland, een zeer uitvoerige in leiding tot en uiteenzetting van Tagore's spel, waarna een korte pauze werd ge houden. Toen kwam de beurt aan de loekenspelers voor de eigenlijke opvoe ring. Hiervan een juist beeld of een juisten indruk te geven, is ons onmoge lijk. Op ieder toeschouwer, zal dit stuk ten tooneele gebracht tijdens een zoo hoog mogelijk opgevoerde sfeer van wijding (welke inderdaad over het alge meen in hooge mate aanwezig was) en in Oostersch millieu, omlijst door gewijde pianomuziek, zeer zeker wel een diepen indruk gemaakt hebben en men moet de spelers dankbaar zijn voor hetgeen zij hier gebracht hebben n.l. datgene wat in ieder hunner als hoogste en diep ste waarheid leefde. Als het slechts zoo mocht zijn, dat allen die het spel gevolgd hebben, ook iets van de beteekenis ervan doorvoeld en doorleefd hebben, n.l. het naderbrengen van den mensch tot God, doordat het wachten op Hem, binnens huis, ondanks velelei tegenwerking, dezen tot vreugde is geworden, dan is ongetwijfeld het beste resultaat bereikt, dat met een opvoering als deze bereikt kan worden. Met genoegen verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende annonce, waarin wordt bekend gemaakt, dat de inschrijving, voor deelneming aan de Huisvlijttentoonstelling op Hemelsvaarts- dag, zal plaats hebben op Zaterdag 21 en 28 Maart in de Ambachtsschool Zooals bekend, is op uitnoodiging van de padvindersver. „Waakt", een comité gevormd om op Hemelvaartsdag (Don derdag 14 Mei) en beide voorafgaande dagen een huisvlijttentoonstelling te or- Rubbertiakkeil Zooiplaten Tips ganiseeren. De twee laatste hier gehou den tentoonstellingen op dat gebied, slaagden schitterend en wanneer niet alle teekenen bedriegen, belooft ook de derde een succes te worden. Eere-voor- zitster is mevr. Bannink. In het verslag van de bazaar, hier gehouden in 't Wijkgebouw, ten bate van het arme schoolkind en opgenomen in ons nummer van Maandag, stond, dat de burgem. o.m. zei: „Krachtdadig werden zij geholpen door de hoofden van de scholen A en B." Gelezen moet worden: „Door de hoofden van de 4 lagere scholen". Van de N.V. „Union" Rijwielfabrien te Den Hulst a/d. Dedemsvaart, ontvin gen wij den nieuwen catalogus voor 1931, benevens een aardige folder, waarin wor den verhaald de wonderlijke avonturen van baron Bon-Ton, peddelend door verre landen op zijn stalen ros „Union". Bij de te 's-Gravenhage gehouden machinistenexamens slaagde o.a. voor diploma A, de heer A. C. v. Malland van hier. In het Raadsverslag van Haamstede in ons blad van 16 dezer zijn een paar fouten geslopen: „Garantiefonds Z.L.M." moet zijn: Garantiefonds K.L.M."; „Een vliegdienst te zenden": moet zijn „Een vliegtuig te zenden". DREISCHOR. In de Vrijdagmorgen ge houden vergadering van den gemeente raad waren alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden behou dens een kleine aanmerking van de hee- ren der Weduwen en van Langeraad goedgekeurd. Als eerste ingekomen stuK komt ter tafel een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, waarin deze mededeelt, dat het Rijk voor het uit diepen van de Spuikom (als werkver schaffing voor werkeloozen) een subsidie aan de gemeente toekent van 40 van de uit te betalen loonen, tot een maxi mum van f 8000- in vertrouwen dat de provincie Zeeland, 10 o/o zal bijdragen en o.m. op voorwaarde dat alleen werk- looze hoofden van gezinnen en kost winners (één uit een gezin) te werk worden gesteld; het maximumloon, fl,80 per dag zal bedragen, de premie, ver schuldigd ingevolge de Ziektewet, voor de helft op de arbeiders wordt verhaald en dat na afloop van iedere maand declaraties, vergezeld van de afschriften der loonlijsten, bij het Dep. van Binn. Zaken worden ingediend. De voorzitter geeft op dit schrijven nog enkele toe lichtingen, mede naar aanleiding van een conferentie met den heer Comm. der Koningin. Naar aanleiding van dit laat ste vraagt weth. van Langeraad of de voorzitter ook toen over steun aan de vlasdindustrie heeft gespreken, hetgeen de voorzitter bevestigend beantwoordt. Weth. van Langeraad zegt dan verder gehoord te hebben dat er bij Ged. Sta ten een brief binnengekomen zou zijn, waarin vermeld stond dat er in Drei- schor geen ruim 100, maar slechts onge veer 25 werkeloozen zijn. Het gerucht liep dat deze brief van S.D.A.P.-zijde was ingezonden. Nu er toch over deze kwestie gesproken werd, wil de voorz. hieromtrent ook wel eens wat zeggen. Inderdaad schijnt een dergelijke brief bij Ged. Staten binnengekomen te zijn, daar de Commissaris hem mededeelde dat hij van S.D.A.P.-zijde een opgave had ge kregen van pl.m. 20 werkeloozen. Spr. weet verder niet wie die brief gezonden heeft, maar in het belang der gemeente is er zeker niet gehandeld. De heer de Waal verklaart niets van het zenden van een dergelijke brief af te weten. Zoo ook de heer P. v. d. Linde. Deze laatste werd zelfs als schrijver van den brief gebrandmerkt, maar noch hij of eenig lid der afd. Dreischor heeft hier de hand in. Spr. leest een stuk voor van een aan hem gerichten brief van het gewest Zee land der S.D.A.P.. waaruit blijkt dat dit de inlichtingen heeft verstrekt. De voor zitter en de beide wethouders spreken hun afkeuring uit over het feit dat er niet geïnformeerd is öf bij het bestuur der afd. Dreischor óf bij den Vlassers bond. Dhr. P. v. d. Linde drukt ook zijn spijt uit over het gebeurde, waarna deze kwestie als afgehandeld wordt be schouwd. De raad hecht vervolgens m.a. st. haar goedkeuring aan een besluit tot het aangaan van een geldleening bij de Nutsspaarbank, van f 3000 41/2 °/o, met jaarlijksche 8flossing van f 250. Voorts werd aangeboden de rekening van het Harmoniegezelschap „Crescendo", welke sluit met een batig saldo van f 46,165. Aan de volkstellers wordt een toeslag van 21/2 cent per kaart toege kend en het kohier der hondenbelasting vastgesteld op f 237 voor 79 honden. Het voornaamste punt van de agenda „Steun aan de Vlasindustrie" komt nu aan de orde. Ook hier geeft de voqrzitter volledige inlichtingen. Het bestuur van de Vlassersbond had telegrafisch een steun aan den minister verzocht van f 0,10 voor elke kilo bewerkt vlas, waar op de heer Stevens den voorzitter mon deling mededeelde,, dat het Rijk bereid is 71/2 cents per kilo vlas bij te dragen, mits de gemeente hieraan 50 0/0 bij draagt. Dit zou voor de gemeente een uitgaaf beteekenen ven f 2250, daar er nog circa 60,000 k.g. vlas moet worden bewerkt, en omdat bedrag te leenen, daarvoor zien B. en W. geen kans. Het resultaat van verschillende besprekingen is nu dat B. en W. met een voorstel komen een maximumbedrag van f 1000 beschikbaar te stellen voor steun, zoo dat dan rijk en gemeente samen f 2000 bijdragen. Dhr. der Weduwen is wel voor toeslag, doch vindt er iets onbil lijks i n dat de menschen die al door nun vlas heen zijn, ook moeten betalen aan de f 1000. Billijker zou het z.i. zijn het geld te verdeelen aan de betrokken vlas boeren. De voorzitter vindt hierin iets van waarheid, doch zegt dat het zoo niet kan geschieden. Dhr. der Weduwen zou dan een soort actie van de vlas boeren zelf willen doen uitgaan. De beide wethouders adviseeren het voorstel aan te nemen. Later kan men dan verder zien. Dhr. de Waal zou dit bedrag al vast nu op f 1200 willen brengen, doch op de toezegging van den voorzitter dat B. en W. later, als het noodig moeit zijn, het bedrag van f 1000 nog wel iets willen verhoogen, trekt hij zijn voor stel in. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met algemeene stem men voor de steun ad f 1000, welk be- moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht Parol in doozen van 30. 60 en 90 ct Bij Apoth. en Drogisten. FEUILLETON. 7 Naar het Engelsch. „Maar als je de Rusalka's zoo makke lijk herkennen- kunt, waarom loopen de menschen dan niet weg, als ze ze zien?" „Dat helpt dan niets meer, want ineens komt er een groote watervloed en daar verdrink je in. En, als het water ver dampt, zie je er net uit, of je den natuur lijken dood was gestorven. Nu tien jaar geleden werd een neef van Wladimir door den Rusalka in het bosch om Ala- tyr gedood. De menschen dachten, dat hij in dronkenschap van zijn kar was gevallen, maar Wladimir weet zeker, dat een Rusalka het gedaan heeft, want zijn hemd was gescheurd op de plek, waar hij het had trachten af te trekken". ,,'t Is verschrikkelijk, als je denkt, dat je door zulke gevaren bedreigd wordt", zei Mary, die zich hield, of zij ten zeer ste onder den indruk van het verhaal was. Dit deed Marfa goed en zij bleef steeds lustig in de soep roeren, die juist een kritiek punt had bereikt. „En nu zal ik u nog eens vertellen, wat mij overkwam op den avond van den eersten Pinksterdag: Ik kwam vrij iaat uit Terchy terug, waar de zuster van mijn moeder woont. Daar zag ik ineens een Rusalka, toen ik de brug over ging bij de cadettenschool. Ze zat pp den oever, vlak bij den waterval, heelemaalin elkaar gedoken, en ik hóór de haar zuchten, als de wind voor een zware regenbui. U begrijpt, hoe ik er de beenen inzette.... Ik gunde mij dan ook niet eens den tijd, om achterom te loopen en het huis door de keuken bin nen te gaan, zooals het eigenlijk hoort, maar ik ging de voordeur in en ik ver zeker u, niet zoodra was ik binnen, of de regenstralen beschoten letterlijk de ramen terwijl een oogenblik later helder de maan scheen aan een on'oe- wolkten hemel.... U begrijpt, hoe ver schrikt ik was en hoe dankbaar tevens dat ik zoo wondervol behouden bleef.... Maar de soep is klaar. Wilt u misschien even de handen wasschen?" „Is het dan al tijd voor den lunch? Nu, Marfa, ik moet zeggen: de ochtend is mij omgevlogen en ik heb heel wat van je geleerd!" Mary spoedde zich weg en Mrs. Twee die genoot van haar levendig oververtel len van het gehoorde. „Het spreekt vanzelf, dat het bijgeloof een groote rol speelt bij alle verhalen, die de ronde doen van „het Huis van den Graaf" en de Llewellyns, die daar het laatst woonden. Ik, voor mij, geloof niet, dat de baby verdronken is; en, mócht dit zoo zijn, dan hield dit geen steek, want het kind was ruim anderhalf jaar oud en was wel degelijk in Londen ge doopt". ,,'t Is anders een droeve geschiedenis", zei Mary peizend. „Denkt u, dat het kind gestolen is en als boer werd op gevoed?" „Ik weet heusch niet, wat ik er van denken moet, lieve. Maar als je er eenig licht i n meent te zien, zeg het dan eens Zoo menigmaal heeft een schijnbaar on beduidende kleinigheid geleid tot de op lossing van een heel ingewikkeld geval". „Als dat kind Iwan of dan zijn nakomelingen ontdekt werd, zouden dan de Llewellyns van het „Roode Huis" niet hun heele fortuin verliezen?" 1 „O, neen. Maar een klein deel althans. De tien of twaalf duizend pond, op de gravin vastgezet, zouden maar een droppel in den emmer zijn,* tegenover het fortuin van Andrew, die wel een half millioen bezit. Je begrijpt, dat Philip Llewellyn dat was de universeele erfgenaam, nadat de moord had plaats gehad wel zorgde, dat hij goed ge borgen was, mocht zijn stiefbroer soms ooit weer ten tooneele verschijnen". „Ik vind het zoo'n interessante ge schiedenis, dat ik er onwillekeurig veel over denk". „Ja, ik geef toe, dat zij mij ook ten zeerste interesseert. Ik hoop maar, kind je, dat je flink vordert met je studie van de Russische taal. Wie weet, hoe je uit al die legenden, vol bijgeloof, nog niet eens tot de waarheid komt". „Nu, aan mij zal het niet liggen, Mrs. Tweedie. Ik ben nu al bezig met de onregelmatige werkwoorden en ik ver zeker u, dat ik mijn ooren den kost geef, als er iets te hooren valt!" HOOFDSTUK V. Voor dien volgenden dag had de fa- milie Jack Huish plan gemaakt vooreen uitstapje naar het Finsche dorpje Terscy, waardoor ze meteen een middagje vis- schen konden combineeren met een be zoek aan een oude gedienstige van Mrs. Tweedie. De tarantass is het aangewezen middel van vervoer voor dergelijke tochtjes, daar een rijtuig op veeren onmogelijk bestand zou zijn tgen de schokken op d.e onge plaveide wegen. De tarantass is net een groote houten wieg, die op vier sparre- stammen ligt en waaronder lage, sterke houten wielen zijn aangebracht, terwijl ze getrokken wordt door drie of vier paarden, al naar den smaak of den rijk dom van den eigenaar. Jach Huish had Mary Williams een plaats aangeboden in zijn eigen tarantass, die met zooveel zorg in elkaar gezet was, dat ze bijna „in het geheel niet schokte"! Dat dit echter wel wat boud gesproken was, zou Mary weldra onder vinden. Jack had een troika (driespan), in het eerst kon Mary in 't geheel niet op haar plaats blijven zitten: ze hotste van links naar rechts en ééns moest Jack haar in de armen opvangen, anders was ze waarschijnlijk voorovergevallen, wat zeker al een zeer onaangename gewaar wording zou zijn geweest. „Ik ben blij, dat ik Wladimir heb voor koetsier: die is nog het voorzichtigst en het bijdehandsch paard is nog heel jong en vurig". ,,'t Is een prachtige sport, dat moet ik zeggen", erkende Mary. „Wel zal ik van avond bont en blauw zien, maar dat jmoet je er maar voor over hebben!" „Nu gaan we een heuvel lOiver. U is toch niet zenuwachtig, Miss Williams?" „Ik weet niet wat zenuwen zijn", ant woordde Mary met schitterende oogen en een kleur van opgewondenheid, zoo dat Jack onwillekeurig dacht: „Goed dat Hugh haar zóó niet ziet, want dan was hij reddeloos verloren!" Heuvelopwaarts ging het goed; Wladi mir had het span uitstekend in bedwang. Maar aan den voet van den heuvel stroomde dezelfde rivier, die in Alatyr zoo'n onschuldig beekje was. De paar den, die in vollen galop renden, raakten verward in het tuig, en.... de tarantass kantelde! Jack Llewellyn kwam goed terecht op den waterkant; maar Mary was bewus teloos en haar hoofd hing af in het water. Hugh met Amy en Margot Franke wa ren niet ver af en ze bereikten de plek des onheils, juist toen het Jack. gelukt was, Mary op den oever te trekken, dank zij zijn kracht en behendigheid, want Mary was lang en de oever zal wel twee meter hoog zijn geweest. Amy nam onmiddellijk de leiding. Ze zag wel, dat haar man geen letsel was overkomen en toen knielde zij naast Mary wien zij de pols voelde, waarna ze Hugh raadde „Loop zoo gauw als je Kunt naar (het dorp en haal een deur. Dan kunnen wij haar daarop vervoeren naar het huis van Artna Mikhailevna, en daar droog goed leenen, om Mary in te wikkelen". fWordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 1