ZierikzeBsche nieuwsbode TWEEDE BLAD Bij hoesten 41 bihoorindi bij d» III Maandag 8 Maait 1931, ia. 12128. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Woensdagavond werd in de bestuurskamer der Ambachtsschool de algem. ledenvergadering dier vereeni- ging gehouden onder presidium van mr. S. R. Bakker, die, na opening mededeel de, dat 1930 voor de vereeniging een rustig jaar is geweest. Men heeft over het hoofd gezien, dat om de 3 jaar 3 van de 9 bestuursleden aftreden en nu aan de beurt van aftreding zijn de hee- ren J. A. Biermasz, A. Anker en C. van Westen. Deze heeren werden bij ac clamatie herbenoemd. Was 1930 een rustig jaar, niettemin kwamen er belangrijke gebeurtenissen in voor. Zoo werd 800 M2. grond naast de school aangekocht en plannen ge maakt voor aankoop van eenzelfde op pervlakte. Het speelterrein is op niets uitgeloopen. De heer J. Bongertman heeft zeer gewaardeerd deskundig advies hier omtrent gegeven en het oorspronkelijk plan, om onder toezicht en leiding van de leeraren gymnastiekonderwijs te ge ven, is opgegeven, hoewel het bestuur in zake de kwestie, lichamelijke oefening diligent blijft, daar het gebleken is, dat de leerlingen ook dat vak feitelijk niet kunnen missen. Verschillende plannen zijn nog in voorbereiding, zoo o.a. de elec- trificeering der school en aansluiten aan de waterleiding. De penningmeester, de heer Ir. H. J. D. Swaters deed rekening en verantwoor ding over het jaar 1930, betreffende de Ambachtsschool en Avondschool voor vakonderwijs, terwijl de begrooting voor 1931 van beide inrichtingen werden voor gedragen. De rekeningen waren nagezien door een fin. commissie, welke bij monde van den heer P. Jonker tot goedkeuring ad viseerde, waartoe conform besloten werd en den penningmeester décharge werd verleend, onder dankzegging voor de goede zorgen aan de financiën gewijd. Het verslag over 1930 werd voorge dragen door den secretaris, den heer J. A. Biermasz. Ook dezen werd dank be tuigd voor zijn gedane werkzaamheden. Tot leden der fin. commissie voor 1931 werden gekozen de heer P. Jonker en C. Wolfson. In een bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van mr. C. J. B. du Croo. Mede aanbevolen was de heer J. Dik. Bij de rondvraag bracht een der leden de vraag ter sprake, of 't niet mogelijk zou zijn, met het oog op toekomstige machinisten bij de groote vaart, deze de eerste beginselen van de Engelsche taal bij te brengen. Van de zijde der leeraren werd deze vraag juist geacht, hoewel direct daaraan gekoppeld werd de vraag: is de A.B.S. daarvoor nu wel de aan gewezen plaats. Voorts werd ook de aandacht geves tigd op de mogelijkheid een populaire cursus in electro-techniek in 't leven te roepen. Ook deze zaak nam het bestuur in nadere overweging, waarna sluiting der vergadering volgde. De wegens de griep uitgestelde Nutsavond, de laatste in dit seizoen, ge houden op Donderdag j.l. mocht zich in groote belangstelling verheugen. Zeer zeker was de goede naam van den spr., Mr. A. W. Kamp uit den Haag, hieraan wel niet vreemd, zooals ook de heer R. Gerritsen, die bij ontstentenis van den heer Schram de Jong als voorzit ter fungeerde, in zijn openingswoord op merkte. Naast een hartelijk woord van welkom tot spreker en aanwezigen, sprak hij een opwekkend woord tot de leden voor de propaganda-avond, welke de af- deeling eind dezer maand hoopt te ge ven en waaraan verschillenden reeds hun medewerking toezegden. Spr. hoopte dat het aantal leden hierdoor weer flink zou toenemen. Hierna was het woord aan Mr. Kamp. Deze heeft ook dezen avond weer ten volle bewezen de kunst mach tig te zijn om op aangename wijze een Nutsavond te vullen. In alle 7 stukken van zijn humoristisch getint programma wist hij steeds de volle aandacht der aanwezigen tot zich te trekken en her haaldelijk de lachlust op te wekken. Elk nummer oogstte dan ook een welge meend applaus, niet het minst de 2 laat ste, door hem zelf vervaardigd. De voor zitter sprak aan het eind van den avond zeer zeker namens allen, toen hij Mr. Kamp dankte voor den vroolijken avond, die hij gegeven had en de hoop uit sprak, dat de afd. Zierikzee hem nog eens zal terugzien. THOLEN. Vergadering van den Gem.- raad op Woensdag 4 Maart. Voorz. Mr. A. J. van der Hoeven. Aanwezig allo leden. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat alsnog geen goedkeuring kan worden gegeven aan de begrooting voor 1931, doch dat de raad over de helft mag beschikken toft 1 April 1931. Van het bureau tot verificatie van Ned. Gemeen ten, dat een geheele controle zal kosten f 1000 tot 1500 per jaar, doch dat zij de contröle, zooals die nu plaats heeft, voldoende acht. Een schrijven der Z.L.M., inzake ar beidsbemiddeling en werkverschaffing, werd ter fine van advies verwezen naar B. en W. Besloten werd geen adhaesie te betuigen met het request der Gem. Amemuiden (inzake niet verplichtend stellen het vak lichamelijke oefeningen) daar dit door den bond van Ned. Gem. zal worden behandeld. De bij request gevraagde f 2,85 ver goeding voor verrichtte werk tijdens het hooge water in Dec. j.l., door A. Bout, werd toegestaan. Van de vrachtrijders J. J. van de Sande en A. Goedegebuure was een verzoek ingekomen, om gezien de financieele schade die zij hebben door het gesloten contract met de Tramweg M.ij, hen gratis overtocht te verleenen over de brug. B. en W. stellen voor, ofschoon het hun spijt, afwijzend te moeten beschikken, daar zij de conse quenties, die hiervan het gevolg kunnen zijn, niet aandurven en zij nog niet heb ben aangetoond dat werkelijk schade ge leden is. Verschillende leden voeren hier over het woord. Unaniem was men het eens, dat indien schade wordt geleden, men hen hierin ten goede dient te komen. De heer Overbeeke zag gaarne, indien geen vrijkaart kan worden gegeven, hen een subsidie toe te staan. Besloten werd dat zij met 3 maanden B. en W. een overzicht moeten verstrekken der ge leden schade en naar gelang deze is. zullen B. en W. dan met voorstellen komen ter vergoeding. Van dhr. C. Hollestelle was een verzoek ingekomen om verhooging van salaris als archivaris. B. en W. willen dit aanhou den tot aan de volgende begrooting. De heer Dekker is hier tegen. Als men een Rijksveldwachter f 125 vergoeding geeft en de archivaris voor f 110 laat werken, acht hij dit een schande. Hij stelt voor f 200 te geven, wat door den heer Overbeeke wordt gesteund. B. en W. nemen dit voorstel over, waarna het met algem. st. wordt aangenomen. Van de bewoners der Singel, Grintweg en Voorstad was een verzoek ingekomen, gezien den vuilen stank, onzedelijk ge doe, enz., enz., een andere plaats aan te wijzen voor de woonwagens. Een uit gebreide bespreking volgde hierop. Alle leden waren het eens,» dat de toestand haast onhoudbaar- is geworden, doch in dien men hen verplaatst, krijgt men weer klachten van anderen. De heer van den Berge wil B. en W. opdracht geven uit te zien naar een stukje grond buiten de gemeente. De heer Overbeeke wil, in dien men hierin niet slaagt, een privaat en urinoir plaatsen en dagelijks de mest doen opruimen door den karreman. De voorz. merkt op: zouden wij nog geen badplaats maken ook? Als wij het zoo mooi maken lokken wij hen uit naar hier te komen, ondanks de staanplaatstarie ven gebracht zijn op f 1,50 per week. Besloten werd te handelen in den geest van de voorstellen van den Berge en Overbeeke. Inzake een schrijven van de vissehers- vereen. „Helpt Elkander", betreffende het plaatsen van een schuilhuisje, werd na dat door de heeren Overbeeke en Moel- ker het belang hiervan was bepleit, be sloten, dat B. en W. nogmaals met het bestuur nader overleg zullen plegen over de plaats waar dit huisje zal komen te staan. Van „Volksonderwijs" was een ver zoek ingekomen om op kosten der Gem. een boventallige leerkracht aan te stellen aan de O.L.S. B. en~W. stellen voor afwijzend te beschikken, daar zij af wil len wachten tot 1 April a.s. daar de minister heeft toegezegd, dat men hem dan nogmaals mag vragen. De heer Dek ker zag gaarne, gezien het advies van den Inspecteur en het belang der ge meenteschool, dit verzoek in te willigen. De voorz. adviseert dit niet te doen, maar liever af te wachten tot men iets weet van den minister, temeer daar wij dit straks zullen weten en dan alles spoedig in orde zal zijn, daar men nog sollicitanten heeft. Als er geen Rijks vergoeding komt zal de heer Moelker voor stemmen iemand op gemeentekosten te benoemen, doch volgt nu liever het advies van B. en W. Als men den heer van Liere ziet staan tusschen de 2 klas sen in de open deur, zal men de urgentie van dit geval wel inzien, zegt de heer Overbeeke. Zoo komt er niets van het onderwijs in deze klassen terecht en inzonderheid zij, die straks van school gaan, zullen de dupe worden. Het onder wijs is op zoo'n manier als het nu gaat met 50 o/0 gedaald. Weth. Goosens legt er den nadruk op, dat als men dit toestaat men ook van de andere scholen kan komen en dan zal het der gemeente f 3600 kosten. Laat men nu 3 weken wachten en dan weet men wat den minister zal doen. Hij vreest, dat als wij er van ons zelf een benoemen, straks gezegd zal wor den, jullie hebben geen subsidie noodig. De heer Overbeeke merkt op, dat het in belang van het onderwijs is hij ook voor die f" 3600 zou zijn, doch gaat nu niet met hetgeen Weth. Goossen zegt mee, daar deze gelden zullen worden omgeslagen per leerling. Met 8 tegen 3 st. werd besloten afwijzend te beschik ken.-Voor de heeren Quist, Overbeeke en Dekker. De heer Moelker zegt, voor te zullen zijn, indien subsidie zal worden geweigerd. De voorz. zegt, dat B. en W. spoedig zullen trachten, antwoord van den minister te verkrijgen. Inzake een verzoek van de bewoners der Wal, om geen autoverkeer toe te staan over den dijk aldaar, werd afwij zend beschikt. B. en W. zullen echter zorgen,, dat het verkeer in één richting zal komen. Eenige wijzigingen werden aangebracht in de begroot,ng 1930. Voor schotten werden verleend aan de beide Chr. scholen over 1931 van f 450 en f 192. Het vaststellen van een ambte narenreglement werd aangehouden tot later. Na 4 stemmingen werden benoemd tot leden Hoofdstembureau: Mr. A. J, van der Hoeven, voorz.; leden de heeren Goossen, Wagemaker, Overbeeke en Aert- se. Tot pl.v.v. de heeren Moelker, van den Berge en Quist. Tot leden le st. bur.: de voorz. en de heeren Wagemaker en van den Berge, tot pl.v.v. Aertse en Quist; tot voorz. 2e st. bur.: Weth. Goos sen, leden Moelker en Overbeeke, tot pl.v.v. Deurloo en Baav (na 13 maal st.) Voor leden stembureau Prov. Staten werden zonder stemming de zelfde leden als boven aangewezen. Besloten werd opnieuw de noodslacht- plaats in te huren voor f 65 per jaar. Besloten werd f 50 bij te dragen voor het houden van een politiecursus. Het voorstel van B. en W. om aan „Bona Fides" f 75 schadevergoeding toe te ken nen, werd aangenomen met de stemmen van de heeren Baay, van den Berge en Quist tegen. Besloten werd aan J. Ver kouteren de voorkeur te geven voor het koopen van het resteerende bouwterrein. Het ingekomen aanbod der P.Z.E.M. tot Electrificatie der gemeente, werd aange houden, daar B. en W. deze zaak eerst goed onder het oog wenschen te zien. De heer Dekker kan zich hiermede ver eenigen, i ndien er spoedig raad zal wor den gehouden daar de geest der burgerij voor electrificatie is. Binnen een maand zegt de voorz. zal er weer raad zijn. Besloten werd de tuin naast de begraaf plaats van J. J. Geluk aan te koopen voor vergrooting der begraafplaats. Besloten werd, daar B. en W. reeds veel hebben gedaan voor werkverschaf fing en de gelden hiervoor haast ver bruikt zijn, hen een blanco crediet toe te staan. Hierna sluiting, waarna beslor ten zitting. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde MIJnhardt's Poeders TJ spoedig helpen: Mijnhardt's Hoest poeders. Grieppoeders. Hoofdpijn poeders. Verkoudheidspoeders. Kiespijn poeders Maagpoeders Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt Let bij het koopen hierop 1 Prijs per poeder 8 ct en per doos 45 ot. Verkrijgbaar bij Uw drogist VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD TE ZIERIKZEE, gehouden op Dinsdag 13 Maart. (Slot). Thans vraagt de s c h o ol b a n k k w e s- t i e de aandacht. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. met den Inspecteur van 't L.O. zich lang met deze kwestie hebben bezig ge houden en vele scholen hebben bezocnt, teneinde een oplossing te vinden inzake de schoolbanken, die ongeveer f 6000 zouden vorderen. Men heeft toen uitgezien naar een goedkoopere, maar toch goede, oplossing, n.l. de banken zoodanig te veranderen, zoodat ze nog jaren meekunnen en te vens aan moderne eischen voldoen. Het R.-K. Kerkbestuur heeft nadien zijn aanvrage ingetrokken en nu kunnen voor pl.m. f 3000 de schoolbanken opgeknapt worden. De heer Catshoek vraagt den voorzit ter wat de bedoeling is van B. en W. met die banken. Laat de gemeente 't in eigen beheer uitvoeren of geeft ze het in handen van particulieren. De voorzitter antwoordt, dat hij daar over nog wel eens met de C. v. F. te rade zal gaan. De heer Gerritsen meent, dat het 't eenvoudigste is, wanneer er werkeloos heid heerscht in deze vakken, welke de schoolbanken moeten veranderen, deze de zaaK te laten opknappen. Weth. Koopman merkt op, dat de wer keloosheid in 't timmervak niet groot meer is. Het vermaken kan niet aan de eerste de beste worden toevertrouwd, maar het zou kunnen, dat men de ban ken in b.v. 3 partijen aanbesteedde, on der voorwaarde, de werkelooze bouw vakarbeiders bij het vermaken der ban ken te werk te stellen. Spr. is er niet voor onder eigen beheer te laten uit. voeren. De heer Versteeg kan met het idéé- Koopman medegaan, wanneer bepaald wordt, dat alleen vaklieden uit de ge meente zullen mogen inschrijven. Dit wordt toegezegd. De heer Panny zou niet graag zien, dat kleine ambachtsbazen zouden worden uitgeschakeld. De heer A. den Boer meent, dat wan neer de banken met 60 tegelijk worden aanbesteed, zoowel de middenstand als de werkloozen kunnen geholpen worden. De heer Catshoek .zou niet alleen pa troons. maar ook werkloozen in de ge legenheid willen stellen te laten inschrij ven, zooals sommige gemeenten deden en daar wel bij voeren. De heer Doeleman meent, dat de werk loozen t.a.v. de besteding in gunstiger conditie verkeeren, dan de kleine am bachtsbazen. Spr. vraagt of 't niet mo- lijk is, wanneer men weet wat er te doen is, het werk te verdeelen onder de timmerlieden en schilders, tegen een vastgestelden prijs, als B. en W. en de C. v. F. mededeelen, dat 't de bedoeling is de werkeloozen werk te verschaffen en de kleine bazen zoo min mogelijk te benadeelen. De voorzitter zegt, dat 't moeilijk zal zijn beide categoriën te helpen, maar men zal de banken in partijen aanbe steden en werkeloozen en ambachtsba zen, beide zien te helpen. Aldus wordt besloten. Thans bieden B. en W. ter vaststelling aan: e, een ontwerp-verprdenir J heffing van begrafenisrechten voor het begraven op de gemeentebegraafplaats en van andere rechten; b. een ontwerp besluit tot wijziging van de instructie voor de grafdelvers; c. een ontwerp besluit der instructie voor de gemeen lijkdragers en d. een ontwerp-besluit tot wijziging der Instructie voor den opzich ter der gemeente-begraafplaats. Na vrij veel discussie werden de ver ordening en besluiten goedgekeurd. De loonen voor de lijkdragers werden vast- steld als volgt: le rang: boven de 12 jaar f 4; 1—12 jaar f 2; 2e rang: boven de 12 jaar f 3; 1—12 j. f 1,50; 8e rang: boven de 12 j. f 2,50; 1-12 j. f 1,25; 4e rang: boven de 12 j. f 2; 1—12 j. f 1; 5e rang: boven de 12 j. f 1,25; 1—12 j. f 0,625. Aangezien de rouwkleeding, welke door de lijkdragers zelf wordt bekostigd, zeer verouderd is, heeft de opzichter zich bereid verklaard nieuwe kleeding aan te schaffen, hetgeen door de dragers in dragelijke paijementen kan worden te rugbetaald. Voor den opzichter wordt de vergoe ding als volgt bepaald: le rang1 f 6; f 3; f 1,50; 2e rang f 5; f 2,50; f 1,50; 3e rang f 4; f 2; f 1; 4e rang f 8; f 1,50; f 0,80; 5e rang f 1,50; f 1; f 0,75. Het loon van den 2en grafdelver wordt gelijk aan dat der lijkdragers. Teneinde de verhooging der loonen van den op zichter en den 2en grafdelver, welke de gemeente jaarlijks op pl.m. f 200 komt te staan, te compenseeren, wordt besloten de bedragen voor het begraven in de verschillende rangen te verhoo- gen en wel met f 6 in den len en 2en rang, f 4,50 in den 3en rang, f 2,50 in den 4en en f 1,70 in den 5en rang. Thans wordt betaald voor het begraven van een lijk boven de 12 jaar: In een huurgraf: le rang f 38; 2e rang f 26; 3e rang f 19,50; 4e rang f 9; in een eigen graf: le rang f 26; 2e rang f18; 3e rang f 13,50; 4e rang f8; begraven in de 5e rang f 4,80. Bovengenoemde bedragen worden met f 5 verhoogd voor de begrafenissen op buitengewone uren, d.i. des winters na 1 uur en des zomers na 2 uur. Ingevolge besluit van 9 April 1900, be draagt de koopsom voor een graf in den len rang f 40; 2en rang f 30; 3en rang f 20; 4en rang f 3,50. Aangezien eenige jaren geleden de on kosten voor het registratierecht bedra gende f 4,25 of f 4,50 zijn komen te vervallen en bovengenoemde bedragen op zich zelf reeds aan den lagen kant zijn, worden deze thans verhoogd, als volgt: le rang f 50; 2e rang f 40; 3e rang f 25; 4e rang f 10. Opgemerkt werd door enkele leden, dat de verhooging der laagste klassen vrij hoog is, maar daartegenover staat, wanneer men nu geen reorganisatie in voert, de oude toestand blijft bestaan. Voor de raad overging tot benoeming van het hoofd der U.L.O.-school, werden de deuren gesloten voor geheime zitting en bij heropening der zitting de benoe ming aan de orde gesteld. De heer T. Broere, thans onderwijzer aan de U.L.O.-school, werd met 12 st. tot hoofd dier school benoemd. De heer A. Dieters, no. 2 van de voordracht, kreeg 1 stem. Na afdoening van eenige comptabiliteits- besluiten volgde rondvraag, die geheel werd besteed aan de werkeloozen, en wel naar aanleiding van de ingeko men motie, aangenomen in een vergade ring op Maandag 2 Maart in het Huis van Nassau, waarin verzocht wordt het bekende adres inzake werkeloozensteun opnieuw aan de orde te stellen. De voorzitter herinnert er aan, dat toen het adres voor de eerste maal in dit college kwam, daarover een heel debat is gevoerd. B. en W. adviseerden met de bestaande regeling door te gaan, rekening houdend met aanpassing aan de praktijk. Daarmede ging de raad acooord. De steun aan werkeloozen bedraagt thans f 771 per week. Waar elke afwijking met de bestaande regeling meer geld kost, acht het gemeentebestuur het ver standig op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. De heer Catshoek herinnert aan zijn in de vorige zitting gehouden betoog. De indruk is toen bij spr. gewekt, ge hoord de instemming, dat voor produc tieven arbeid een loon zou worden uit gekeerd, overeenkomend met de hier geldende loonen, maar reeds kort na die zitting moest hij enkele klachten daar over hooren. Spr. had wellicht beter gedaan, een voorstel de doen, waaraan de commissie zich kon houden, inplaats van af te gaan op de stemming die toen in den raad heerschte. Nu doen zich ge vallen voor, dat een arbeider, produc tief werk verrichtend, f 1,75 per dag ontvangt. De gemeente treedt zoodoende op als loondrukker. Zoo is b.v. iemand opgedragen de beurs te witten; produc tief werk dus. Maar voor dit werk werd f 1,75 per dag uitbetaald. Voorts is niet voldoende rekening gehouden met de be hoeften van de verschillende gezinnen, want bij 3 dagen werk, is met het ver diende loon niet in 't onderhoud te voor zien. Spr. meent, dat zulks niet de be doeling van den raad is geweest. Wan neer voor productief werk geen loon wordt uitgekeerd, overeenkomstig de gel dende loonstandaard, dan treedt de gem. niet alleen op als loondrukker, maar onthoudt zij der gezinnen een zeker be drag per uur, waarop zij zedelijke rech ten kunnen doen gelden. De gemeente moet niet verdienen aan de werkloozen. Na de laatste raadszitting heeft spr. een paar gevallen schriftelijk aan wethouder Koopman medegedeeld. Het is voorgeko- weth., dat deze ze niet te woord stond, maar jiaar Timmerman, (lid der com missie werkeloosheidsvoorziening) zond, welke laatste mededeelde: U staat niet op de lijst. Wanneer de werkeloozen van 't kastje naar den muur worden gestuurd, geeft zulks reden tot ontevredenheid. Spr. is teleurgesteld in de gevolgen van de besprekingen. Er dient spoedig verandering in te komen en hij ves tigt de aandacht op 't bekende adres van den Bestuurdersbond, waarin gevraagd wordt aan georganiseerde kostwinners f 12 per week uit te keeren en aan orgeorganiseerden zooveel minder dan de rijksregeling noodig maakt. Wil de raad eenzelfde regeling voor georganiseerden en ongeorganiseerden, den vindt spr. dit goed. Voorts diingt spr. aan op betaling van loon, bij productief werk, overeen komend met de tarieven in 't particulier bedrijf. Bij 't begin der rioleeringswer- ken krcger metselaars en opperlieden 30 ct. per uur. De metselaars bleven daardoor 15 20 ct. onder de loonen in 't part. bedrijf. In enkele gevallen is later 40 ct. uur loon gegeven. De heer de Broekert herinnert aan de gehouden vergadering op 2 Maart, waar in eenige onwaarheden gedebiteerd zijn, n.l. toen de heer Catshoek sprak over het inhouden van 15 ct. per uur van de arbeiders, werkzaam bij 't leggen der buizen voor de gasfabriek. Spr. heeft bij de directie der gasfabriek hiernaar geïnformeerd, en men ontkende zulks pertinent. De gasfabriek heeft 10 men- schen te werk gesteld gedurende 10 we ken. Ieder heeft f 18 per week verdiend. Voor steunverleening is reeds pl.m. f6000 uitgegeven; eer 't seizoen geëindigd is, wordt dat wel f 10,000 of Vio van het inkomen der gemeente. Weth. Koopman herinnert bij zijn ant woord aan den heer Catshoek over d« werkeloosheidsvoorziening, aan Frederik van Eeden, die op z'n eentje ging pro- beeren een heilstaat te stichten. De man dacht dat de menschen over hunne me- demenschen dachten als hij. 't Resultaat is geweest, dat de man nu straatarm is. daar al zijn duiten opgemaakt zijn. Volgt de gemeente den heer Catshoek dan wordt Zierikzee ook straatarm. Het is spr. gebleken, dat vele menschen die klachten inbrachten over te weinig loon, geen vaklui waren. Spr. is er voor geen loonen te gaan uitkeeren, als in 't part. bedrijf, want dan houdt men de werke loozen. Wat de productieve arbeid aan de beurs betreft, spr. is medegedeeld, dat die karwei in twee dagen klaar kon zijn. Nu heeft deze witterij f 24 ge kost, terwijl het met f 10 goed betaald is. Dat spr. de menschen niet te woord zou staan, noemt hij een grove leugen. Wanneer vakmenschen zich aanmelden, verwijst hij die naar den bouwmeester. Aan deze laatste en aan Timmerman is gezegd, dat zij rekening moeten houden met hetgeen de fraad besloot omtrent productieve werkverschaffing en nu ver baasde spr. het, dat de heer Catshoek maar een 3-tal gevallen op kan noemen, van de 120 te werk gestelden, die niet kregen, waarop zij misschien recht had den. Het Rijk eischt aftrek van bijver diensten; spr. huldigt het principe, laat de menschen zooveel mogelijk bijver dienen. Wat de rioleering betreft, de plannen daartoe konden niet vroeger in den Raad komen. 18 menschen zijn daarbij aan 't werk en verdienen f 2 of f 2,25 per dag. Altijd blijft er een troep men schen, die geen ambacht of iets derge lijks kunnen. Tenslotte wijst spr. er op, dat ook aan de draagkracht van de ge meente een eind komt. De voorzitter geeft toe, dat van f5,25 per week niemand leven kan, maar het geld, dat de gemeente uitkeert, is' meer bedoeld als steunregeling, dan als on derhoudsregeling. "In de praktijk is de huidige steunregeling gegroeid en zoo wordt in de differentiatie van de dagen een middel gevonden, de gezinnen tege moet te komen in hun onderhoud. Een algemeen van toepassing zijnde formule is nu eenmaal niet te vinden, maar aan de commissie is 't overgelaten wat re delijkerwijze kan worden gedaan. Boven dien weten B. en W. niet hoelang de werkloosheid duren zal. Er is een re geling tot stand gekomen, waarmede men door kan gaan en B. en W. meenea, dat zij zich niets heeft te verwijten. De heer Gerritsen is van oordeel, dat we het maatschappelijk kwaad der wer keloosheid gemeenschappelijk zullen moe ten dragen. Spr. heeft eenige onaangenaamheden gehoord, die niet hartverheffend zijn. Zoo lis f 5,25 per week te weinig, terwijl goed geschoolde krachten, goed betaald die nen te worden, hoewel geen uurloon be hoeft te worden uitbetaald als in 't par ticulier bedrijf, hetgeen abnormaal zou zijn. Spr. stelt voor, aan menschen, die f 5,25 per week krijgen, en geen bijver diensten hebben, een verhooging toe te kennen. De heer Doeleman onderstaeunt zulks, Waar de loonen in den landbouw f 9 per week bedragen, meent spr. dat ver hooging tot f 8,50 kan worden toege staan, maar verder kan niet worden ge gaan. Dr. van der Kwast zou graag zien, dat van iedere inwoner van Nederland, die vast inkomen geniet, 1 o/ovan zijn tractement geheven werd, ter tegemoet koming in de werkeloozenvoorziening. De heer Catshoek blijft bij zijn mee ning, dat door de gemeente, bij het leg gen der buizen voor de gasfabriek, een loondruk is uitgeoefend, hetgeen hij na der uiteenzet. Toen met de rioleering begonnen werd, kregen de werklieden 80

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5