B IJ VOEGSEL ZierikzBBichii Nieuwsbode Uit Stad en Provincie. FEUILLETON, Hat Huis van den Graaf De Commissaris der Koningin verricht de officieele opening van de ontwaterings- sluis te Stavenisee, wat een vrij zwaar karweitje blijkt te zijn. De heer A, v, d, Weijde, lid van Gted. Staten, biedt zijü hulp aan bahouranda bij da na Maaadag 2 Maart 1831, aa. 12125. S1RJANSLAND. Donderdagavond sloeg een span paarden van den landbouwer B. van Ouwerkerk, die alhier op de haven stonden, op hol. Richting haven—dorp kwamen beide paarden en wagen in een leiding terecht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch het eene paard moest het met den dood bekoopen; ook was de wagen gehavend. POORTVLIET. Donderdag 26 Februari hield de vereeniging „Het Groene Kruis" haar jaarlijksche algemeene vergadering. Zij werd bezocht door 43 leden en een achttal dames. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging 242 leden telt. Er werd 76 maal gebruikt gemaakt van een artikel uit het magazijn. De verpleegster vervulde met lofwaardigen ijver haar taak; zij legde 1093 bezoeken af. Haar werd weder een gratificatie van f 50 toegekend. De rekening sloot met f1329,785 aan inkomsten en f 1379,61 aan uitgaven, alzoo met een nadeelig saldo van f 49,825. Aan contributies voor het loopende jaar was ontvangen f 374, zoo dat in kas was f 321,325, terwijl een be drag van f 1054,36 op de Boerenleenbank is geplaatst. De begrooting werd vastgesteld voor ontvang en uitgaaf met f 1110 en een post voor nieuw materiaal ad f 210 en een voor onvoorzien ad f 46,565. De aftredende bestuursleden L. C. Slings, M. K. Krijger en L. Blaas werden met resp. 40, 39 en 41 stemmen herbe noemd. In «en vacature werd de heer H. E. Dijken met 23 stemmen gekozen. Aan de hand van lichtbeelden hield dr. J. Tazelaar en interressante causerie over eerste hulp bij verbloedingen en bij het redden van drenkelingen. Bij de rondvraag werd de wenschelijk- heid uitgesproken, dat de rekening in haar geheel aan de vergadering werd meegedeeld en dat zij voor de vergade ring door een commissie werd onder zocht. Ook werd gesproken over het aanschaffen van een zuurstofapparaat en een hoogtezon. De voorzitter' zegde toe, dat het bestuur aan de uitgesproken wen- schen de volle aandacht zou schenken. THOLEN. De zakjescollecte ten bate van de vereeniging „Kinderzorg", te Mid delburg, heeft alhier opgebracht f 67,74. RECHTZAKEN, DE MOORDZAAK-LANS. De verdediger van den verdachte v. O. in de moordzaak-Lans, Mr. Kokosky, vroeg Vrijdag voor 't Bossche Gerechts hof vrijspraak. Uitspraak 13 Maart e.k. liANDBOUW EN VEETEELT» KRINGVERGADERING Z.L.M. (Slot). Ir. Koopman hoopt nog enkele nieuwe dingen te kunnen vertellen betreffende de lucerne, waarvan het stamland gezocht moet worden in het Zuid-Oosten van den Kaukasus. Vandaar heeft deze klaversoort zich verspreid over de moderne cultuur landen. Reeds in de grijze oudheid vindt men beschrijvingen over dit product. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht van de teelt in ons land gedurende de laatste 50 jaar. In het Noorden van ons land is de lucerne een vrijwel onbekend gewas; in Zeeland evenwel wordt het grootste deel van de totale oppervlakte lucerne in 't geheele land verbouwd. Speciaal op ons eiland werd zeer veel lucerne ge teeld. Gedurende de laatste jaren neemt de verbouw echter af, vooral ook door de vele ongelukken, die zich bij deze teelt voordoen en de teruggang van de paar denfokkerij. Een belangrijke kwestie bij den teelt van lucerne is de maaitijd. Naar het Engelsch. 2 Inleiding. Geen wonder, dat die verandering van opvatting zoozeer opzien had gebaard, dat er gefluisterd werd, dat men 'wel eens mocht nagaan, hoe Philip dien be- wusten avond had doorgebracht. Maar deze had zijn alibi voldoende kunnen bewijzen: hij had gedineerd op de Britsche ambassade en had later, tot vroeg in den ochtend, op zijn club zitten kaarten. Dus bleef de zaak een geheim, tachtig jaren lang, zoodat er nagenoeg niemand meer was, die had geleefd in den tijd, dat de catastrofe voorviel. Philip Llewellyn had een goede vrouw getrouwd; ze hadden een zoon, Francis, die een weduwe met twee kinderen na liet. Deze weduwe, die met haar dochter in Salisbury woonde, was een lieve, ver standige vrouw, die door haar weldadig heid weer veel trachtte goed te maken, van de tekortkomingen, die haar echt genoot had begaan door zijn ergerlijke gierigheid. Haar zoon, Andrew, was hoofd van de firma, maar hij bezat weer alle ondeugden van zijn famine en was met een knappe, maar driftige vrouw getrouwd, zoodat hun huwelijksleven zeer veel te wenschen overliet. Hierbij worden dikwijls ingrijpende fou ten gemaakt. Tenslotte geeft spr. een kort resumé van het door hem besprokene, waarna de voorzitter hem dank zegt voor zijn betoog. Het woord is daarna aan dhr. Boude- wijn, landbouwkundige bij het Staats- mijnbedrijf in Zuid-Limburg en speciaal bij het stikstofbindingsbedrijf. Bij lantaarnplaatjes hield spr. een inte ressante causerie over het maken van ammoniak, opgebouwd'uit lichtstikstof en waterstof. Sinds het voorjaar van 1930 is door de Staatsmijnen in Limburg te Heerlen, nabij de Staatsmijn Maurits te Lutterade, een dergelijk stikstofbindings bedrijf in werking gesteld voor de be reiding van ammoniak langs syntheti- schen weg. Op onderhoudende manier vertelde spr. hoe de bereiding van ammoniak en de verwerking hiervan tot zwavelzure am moniak in dit bedrijf plaats vindt. We zullen den lezer niet vermoeien met de verschillende gasmengsels en de lange weg eer het gewenschte product verkre gen is, maar tot slot, vermelden, dat de productiecapaciteit van het 'stikstofbin dingsbedrijf der Staatsmijnen circa 300 ton of 300,000 k.g. zw. amm. per dag bedraagt. De jaarproductie bedraagt c.a. 100.000 ton of 100 millioen k.g. Met een opwekking de nationale indus trie te steunen en een aanbeveling voor de afname van stikstofmeststof voor den landbouw uit de Staatsmijnbedrijven, ein digde de spr. zijn onderhoudende rede, waarvoor hij den dank van den voorzit ter en de instemming van de nog aan wezige leden inoogst. Op de causerie volgde nog eenig debat, waarna sluiting der vergadering volgt. WELKE STIKSTOFMESTSTOF. Meer dan ooit moet de landbouwer zich thans rekenschap geven of de uit gaven, welke hij doet, rendabel kunnen zijn, of zij in eenigen vorm als inkomsten in het bedrijf terug kunnen vloeien. Nauwkeurig dient hij na te gaan of, en waarop in zijn bedrijf bezuinigd kan worden. Ook de kunstmestbemesting deele hij zoo in, dat ze zoo voordeelig moge lijk zij.. Want de verstandige boer zal het wel al met zich zeiven uitgemaakt hebben, dat hij voor den volgenden oogst weer moet bemesten. Hij weet maar al te goed, dat het weglaten der bemesting tot slechts halve oogsten leidt en dat halve oogsten hem ten gronde richten Neen, een volle oogst moet hij hebben en dan is een eerste noodzakelijkheid, dat de bemesting in orde is. De grootste rol in de kosten der be mesting speelt de stikstof. Een eerste vereischte is dus te zorgen de stikstof bemesting zoo in te richten, dat ze zoo voordeelig mogelijk is. Hoewel ons verschillende goede stik stofmeststoffen ten dienste staan, willen wij voor heden de aandacht vestigen op de kalksalpeter, daar ze niet alleen zeer billijk in prijs is, maar ook omdat ze naast haar voedingsgehalte, een aantal eigenschappen bezit, welke van gunstigen invloed zijn op een goed gedijen der ge wassen. Kalksalpeter bevat 151/2 0/0 stikstof. Deze stikstof werkt snel en krachtig, omdat ze direct door de planten opge nomen kan worden. Het is de meststof bij gewassen, welke snel geholpen moe ten worden, maar ook bij deze, welke de voedingsstoffen over een lange pe riode opnemen. Naast de stikstof bevat de kalksalpeter ongeveer 28 0/0 kalk. Deze kalk is, even als de stikstof, direct in water oplosbaar en wordt daardoor door den bodem zeer fijn verdeeld. Het gehalte van 28 0/0 kalk komt overeen met ongeveer 50 0/0 kool zure kalk. Deze kalk is voor kleigron den, maer ook voor zand- en veengron den van meer beteekenis als men zou vermoeden. Door het bedrijfslaboratorium te Groningen is vastgesteld dat kalksal peter alkalisch werkt en den kalktoe- stand op zand- en veengronden gunstig onderhoudt. Speciaal op deze gronden waar als regel voldoende kalk beschik baar is, verdient kalksalpeter te worden gebruikt. Hun zoon Hugh, die als kind een heel teer ventje was, werd hoofdzakelijk door zijn grootmoeder opgevoed. De dochters: Evelyn en Helena, waren nu zeventien en achttien jaar oud. De firma was nog steeds in bloei toe genomen, zoodat Andrew Llewellyn mil- lionair was. Maar er werd algemeen beweerd, dat er geen waar geluk was weggelegd voor het hoofd van de firma Llewellyn, eer Iwan gevonden was en hem zijn erfdeel zou zijn toegewezen, dat hem rechtens toekwam. HOOFDSTUK I. In het jaar 1899 was Alatyr een heel ander plaatsje, dan het was geweest, tachtig jaar geleden. Het „Huis van den Graaf" raakte in verval, daar het nooit meer bewoond werd, sinds het treur spel, daar afgespeeld in 1819. Maar er omheen stonden alleraardigste land huisjes en villatjes, met bloem- en moes tuinen, alle haast bewoond door nako melingen van Llewellyn's en Huishes, die hier hun geliefde zomerverblijven en optrekjes hadden. Die tuinen waren onderling geen van alle door een hek gescheiden, zoodat, iemand, die er niet goed bekend was, volstrekt niet wist, waar het bezit van den een begon en dat van den ander eindigde. Vooral de groote aardbeien velden, maar door een smal paadje ge scheiden, waren heel moeilijk uit elkaar te houden. En op een goeden Juliochtend was Hugh, de zoon van Andrew Llewellyn, Van groot belang is ook de structuur verbeterende werking van kalksalpeter. Het maakt den grond los en gemakke lijker te bewerken. Vooral voor gronden, die gemakkelijk dichtslibben of verkor sten, is deze meststof op zijn plaats. Een groot ongerief van kalksalpeter was vroeger zijn moeilijke uitstrooibaar heid. Dit was oorzaak dat het in den beginne bij de landbouwers weinig in gang vond. Nu echter ook dit bezwaar is opgeheven en het in een stofvrijen kor relvorm wordt aangeboden, staat een al gemeen gebruik van deze goedkoopste onder deze salpetermeststoffen niets in den weg, aangezien het thans zoowel met de machine als met de hand uitstekend strooibaar' is. Kalksalpeter is dus goed koop, gemakkelijk strooibaar en geeft prima gewassen; het wérkt tevens gun stig op den kalktoestand of de structuur van den grond. PREMIES VOOR HENGSTENFOKKERIJ? In de Vrijdag te 's-Gravenhage gehou den vergadering van de Vereeniging Stamboek voor het Nederlandsche Trek paard deed de heer Pluylaert, in verband met het voorstel van den voorzitter om er bij de regeering op aan te dringen, dat maatregelen worden genomen tot bevordering van en steun aan de paar denfokkerij, het depkbeeld aan de hand, dat de regeering het Stamboek in staat zou stellen premies voor hengstenfokkerij toe te staan, waarvan dan de eigenaar tweederden en de opfokker een derde zal dienen te ontvangen. Omtrent een en ander zal het bestuur zich beraden en zich tot de regeering wenden. COöP. VLASFABRIEK „DINTELOORD". Vrijdag is een algemeene vergadering gehouden van de leden der Coöperatieve Vlasfabriek „Dinteloord", te Steenbergen. Het doel dezer bijeenkomst was, te be spreken of er al dan niet vlas voor den a.s. oogst zou worden uitgezaaid. De ver gadering, die zeer druk was bezocht, stond onder leiding van den heer P. M. Sneep uit Dinteloord. De heer C. Moors uit Nieuw-Vosmeer stelde voor, dat er namens de vergade ring een dringend beroep op den minister zou worden gedaan om alsnog steun maatregelen voor de vlasbouwers te ne men, b.v. in den vorm van een teelt- premie of anderszins. De vergadering kon zich met dit voorstel vereenigen. Verder is besloten ieder lid vrij te la ten, vlas uit te zaaien of niet, onder voorbehoud, dat zij die niet tot den uitzaai overgaan, aan hun verplichtingen moeten voldoen, door f 100,— per aan deel te storten. Gezien de stemming in de vergadering, zal dit echter grooten- deels afhangen van de maatregelen, die de regeering alsnog eventueel treft. LANDARBEIDERSSTAKING IN BRABANT? Dl gebouw „Unie" te Roosendaal is een conferentie gehouden van vertegen woordigers van de werknemers- en werk geversorganisaties in den landbouw van Westelijk Noord-Brabant, teneinde te be raadslagen over de door de werkgevers tegen 1 Maart a.s. aangeïkondigde loons verlaging van 20 o/0. Namens de landarbeidersbonden waren aanwezig het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker (R.-K. Bond), de heer Hooger- huis (Moderne Bond) en Stokman (Chr. Bond). Door den voorzitter dezer bijeenkomst, den heer C. Coppens, werd in zijn ope ningswoord den vertegenwoordigers der arbeidersbonden verzocht de slechte tijds omstandigheden te laten spreken. Gezien die slechte tijdsomstandigheden, de da ling der prijzen van granen, suiker en vee, is bezuiniging noodig op alle ge bied, ook op het arbeidsloon. In aanmer king nemende daarbij den dalende le vensstandaard, meende spr. dat dit ook wel kon. Als het voorstel der werkgeversorga nisaties maakte hij vervolgens kenbaar een loonsverlaging van 20 0/0. In de bespreking, die hierna volgde, wezen de vertegenwoordigers der land arbeidersbonden het voorstel tot loons verlaging absoluut van de hand. De heer Loerakker zeide, dat, als dit voorstel die thuis was van Oxford voor de groote vacantie, bezig, de rijpste aardbeien te plukken van een van de bedden, toen hij daar plotseling een jong meisje zag, die al een mandje half vol had met de mooiste vruchten. Met beleefden groet sprak hïj ondeugend: „Mag ik u even attent maken, dat u niet op uw eigen terrein is?" Ze keek op, met zulk een verschrikte uitdrukking in de mooie grijze oogen, dat hij zich haastte, er bij te voegen: „Vergeef mij! Ik zei dit maar voor de grap! De aardbeienvelden zijn gemeen schappelijk eigendom en ieder plukt er van naar welgevallen". Met een glimlach, die; een rij paarl- witte tanden liet zien, antwoordde zij: „U deed mij met re-cht schrikken! U moet dan weten, dat Mrs. Tweedie mij uitstuurde, om wat aardbeien te plukken voor den lunch en ze zei, dat haar bed was, dat het dichtst bij den tuin.... Maar ik moet nu eerlijk bekennen, dat ik niet heel best meer weet, wat het hare is!" ,,'tKomt er ook niet op aan! Ik ge loof, dat dit bed hoort tot het „Roode Huis" en het volgend aan nicht Harriet; maar vader is vandaag niet thuis en verder zou niemand uit de buurt er iets om geven, al zoudt u ook alle bedden leeg plukken!" Ze keek hem eens vol belangstelling aan en zei toen: „Dan is u zeker Mr. Hugh Llewellyn! Mrs. Tweedie heeft aan het ontbijt over u gesproken, in verbruid met het „Roode Huis". niet werd teruggenomen, er van samen werking met de arbeiders in het bereiken van regeeringssteun voor bieten en tarwe geen sprake meer kon zijn. De moderne en Christelijke bonden slo ten zich geheel bij hem aan. Aangezien de meeningsverschillen niet bleken te overbruggen en de voorzitter verklaarde geen volmacht te hebben het voorstel tot loonsverlaging terug te ne men en daarmee te wachten tot na het bekend worden van den regeeringssteun, had de conferentie geen resultaat. Tusschen de vertegenwoordigers van beide betrokken partijen in het conflict werd enkel afgesproken dat uiterlijk 5 Maart het besluit van weerskanten moet zijn ingediend. ONDERWIJS* Benoemd tot hoofd en leeraar aan den cursus der Nederl. Heidemaatschappij te Arnhem, de heer C. Smits, thans hoofd der lagere landbouwschool te Sommels- dijk, geboren te Zierikzee. BRUINISSE. Benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan de O.L. school alhier, de heer S. J. v. d. Veldete Zierikzee. Na herhaalde oproeping hebben zich voor hoofdonderwijzer aan de OL. school vier sollicitanten aangemeld. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Bij de op Vrijdagavond j.l. gehouden herstemming voor één no tabel werden ingeleverd 71 stembriefjes. Van onwaarde 1 stem. De beide candi dates de heeren J. Goudzwaard en W. N. Elenbaas verkregen ieder 35 st. De heer W. N. Elenbaas als de oudste in jaren is gekozen. ST.-M A ART EN SDI JK. Aan de gehouden 10-jaarlijksche stemming voor kiescollege of kerkeraad hebben van de 875 stem gerechtigden slechts 143 personen deel genomen. 4 stemmen waren van onwaar de. Vóór kiescollege waren 62, voor ker keraad 77 stemmen uitgebracht. Van 1867 af tot heden was het beroepingswerK enz. onafgebroken iclpgedragen aan een kiescollege. Dr. P. A. KLAP. Dr. P. A. Klap, een der oudste en meest populaire predikanten van Amster dam, vierde Zondag zijn 40-jarig ambts jubileum. Dr. Klap is in 1863 te Schore (Z.) geboren, werd aanvankelijk aan „De Klokkenberg" te Nijmegen opgeleid voor onderwijzer. Hij studeerde aan de Leid- sche universiteit theologie" en promoveer de aldaar tot doctor. Den 15en Maart 1891 „Mrs. Tweedie heeft mij daarmee veel eer gedaan. U is zeker ook een nichtje?" „Neen, ik ben de gezelschapsdame en amanuensis van Mrs. Tweedie". „Een echte dame!" dacht Hugh Lle wellyn en op de hoffelijkste wijze zei hij dan ook „Mag ik uw mandje helpen vullen? Dan ga ik meteen even bij mijn nicht aan. Ik ben er nu al in geen twee dagen geweest". „Eigenaardig, maar gisteren kwamen er na het eten zeker wel een stuk of tien menschen bij Mrs. Tweedie, die allen zeiden, dat ze familie van haar waren". „Ja, daar zijn we dol op. Maar ik ben echt een neef van haar: de broer van mijn moeder was met haar zuster ge trouwd. Dus u ziet, het is nog niet eens zoo héél ver af!" „Toch lijkt het mij ingewikkeld... Maar nu moet ik gaan. Ik heb een prachtigen voorraad aardbeien. O, wat een heerlijke geraniums!" riep ze bewonderend. „Hoe vreemd, dat ik die zoo even niet heb gezien!" „U gaat niet denzelfden weg, dien u gekomen is. Als u nu recht door gaat, loopt u zóó op het „Huis van den Graaf" aan!" „Wat is dat?" „Dat is onze grootste bezienswaardig heid hier. De tuin van nicht Harriet komt uit op de bosschen achter het Huis". Dit was ook zoo. Maar om den ach terkant van den tuin van Mrs. Tweedie te bereiken, werd een wandeling van een kwart mijl vereischt, want die achtertuin aanvaardde hij het predikambt te Ooster- land, vanwaar hij in 1897 naar Velsen vertrok, om in Sept. 1901 in Amster dam zijn intrede te doen. Daar heeft hij zich nu 30 jaar op onderscheiden gebied bewogen. FINANCIEEL NIEUWS. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK. Aan het verslag der Insulaire Hypo theekbank over 1930 ontleenen wij het volgende: De winst- en verliesrekening wijst een netto-winstsaldo aan van f 128,861 (v.j. f 96,039). Het dividend over 193C kan worden bepaald op 20 pet. (als v.j.) Na de winstverdeeling zullen de ge zamenlijke reserves f 438,092 (f 400,000 bedragen. Op 31 Dec. 1930 stond op hy potheek uit, verdeeld over 903 (818) lee ningen f 21„668,940 (18,926,620). De gemid delde r ente bedroeg op 31 December 1930 voor hypotheken (5,334 (5,418) pet., voor pandbrieven 4,801 (4,834) pet., het ver schil 0,533 (0,584). Vijf maal waren wij in het afgeloopen jaar genoodzaakt gebruik te maken van de ons verleende onherroepelijke vol macht tot verkoop van het verbonden onderpand, viermaal wegens wanbetaling en eenmaal wegens gelegd beslag. De daarbij betrokken leeningen waren per saldo groot respt f 23,250, f 9800, f14,500, f 18,400 en f 81,000. In vier dezer ge vallen kon het aan de Bank verschul digde wegens hoofdsom, achterstallige rente, boete en vergoeding, geheel uit de opbrengst worden verhaald; in het vijfde geval hebben wij teneinde in koop door de Bank te voorkomen aan de koopster, die de betrokken panden voor onze totale vordering heeft gekocht, een bedrag van f 15,000 gerestitueerd, hetwelk is gebracht ten laste van de reserve. Op 31 Dec. 1930 waren in om loop aan pandbrieven f 21,008,750 (v.j. f 19,052,700). VOOR DE HUISVROUW. Een en ander over marmer. In vele huizen wordt nog heel wat mar mer (voor schoorsteenen, aanrechtbladen, vloeren enz.) aangetroffen en het is daar om goed eens na te gaan hoe wij het marmer zoo fraai mogelijk kunnen hou den. Gepolijst marmeren of marmergla zen schoorsteenbladen enz. maakt men allereerst na het stof afnemen terdege schoon met wat lauw water of terpen tijn. Vervolgens zet men het marmer, al naar de kleur, in de witte of zwarte was. In verband met de zeer gladde op pervlakte, dient men heele dunne was te gebruiken. Ruwere marmersoorten (b.v. marmeren vloertegels) die men schoon wil schuren, behandelt men met een grof had, bij hooge uitzondering, een houten hek en een doornenheg, die hem scheid de van de overigen. Hugh was het zesr aangenaam, dat hij op deze wijze dus nog een tijdje van haar gezelschap Kon genieten. Bij een kromming van het pad bevon den ze zich ineens tegenover een familie groep om een rozenboom, in vollen bloei. Alatyr was om dien tijd één rozenhof. „Kijk, daar hebben we nog meer fami lieleden. Hebt u die gisteren ook gezien?" „Mrs. John Huish wel: dat blonde vrouwtje met die twee kleine kinderen, meent u?"* „Juist.... Goeien morgen, dames! Wat heeft Meta nu weer uitgehaald?" „Neen, vandaag is het nu eens Edith 1 Ze heeft mijn mooiste John Hopper ge plukt voor die aardige Miss..,. O, par don!" viel zij zichzelve in de rede, toen ze zag, dat Hugh niet alleen was. „Mag ik u voorstellen" begon hij. „Ja, maar het eigenaardige van het geval is, dat ik uw naam niet weet!" „Wacht, als we het dan eens omkeer den en ik zei: „Mr. Hugh Llewellyn, mag ik u voorstellen: Miss Mary Willi ams". Want ik heb haar al eerder ontmoet dan gij, beste jongen, en voor haar was het, dat Edie mijn mooiste John Hopper plukte". De schuldige, een klein blond ding, van nog geen drie zomers, stak schuchter het voorwerp van haar vereering de roos toe. Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5