Mondsrts BERIIIiARD BIOSCOOP De Zoon van Napoleon Tandarts DE DIJKE. Algemeens Bijeenkomst LEZING ADVERTENTIE N. MirtiMCMMim1' op Zaterdag 21 Febr. a.s,, om 8 uur in „Juliana". Kring Scbouwnn en DuivBland dar LtndbouwmaatscliDppij ALGEMEENE VERGADERING Onderl, Veeverz. Ver. voor geslacht Vee „Schonwen en PuivelaHd". Algemeens Vergadering den Heer Ir. LOEF F, Openbare Vergadering Gezondheidscommissie Zierikzee, Vrijdag 27 Februari, VliBgdisnst Haamstede—Rotterdam. Ir. VAN DER PLASSCHE „De Aardbeienteelt met het oog op verzenden per vliegtuig". GEMEENTE-LOKAAL BRUINISSE. -: Maandag 23 Februari Aanvang 7'/2 uur. Publieke Verkooping. BOUWLAND, BOUWLAND, Bouw- en Weiland, i. Het Woonhuis, Schuur en Moestuin, Een KALFVAARS te koop, Varkenshok en nikkeien Sleekecbel. men van die vereeniging lid worden, dan is de bode van het Groene Kruis, dhr. W. v. d. Ploeg, bereid alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. STAVENISSE. Verleden jaar werd in een vergadering van Ingelanden van het Waterschap „Stavenisse" met algemeene stemmen besloten tot den bouw van een nieuwe suatiesluis door den Zuid-Haven- dijk, ter plaatse van de bestaande sluis. Bestek en teekening werden opgemaakt door den waterbouwkundigen ambtenaar dhr. J. Nortier alhier. De aanbesteding van dit werk had plaats den lOen Mei 1930. Voor de uitvoering van dit bouwwerk moesten twee gebouwen en eenige grond onteigend worden. De totale kosten, be dragen circa f 85,000. De uitvoering van het werk werd opgedragen aan dhr. Blij- leven te Cteertruidenburg. Helaas moest de aannemer tijdens het werk zijn zoon er bij verliezen, door het in aanraking komen met een electrischen draad. De verkeersweg werd tijdens den bouw ge leid over een dam, die in de haven ge legd werd. De nieuwgebouwde sluis heeft een lengte van 30,50 M., met inbegrip van de vleugelmuren. Het overwelfde ge deelte is lang 25,50 M. De sluis heeft 2 overwelfde kokers, elk wijd 1,50 M. De doorstroomingsopening is dus 3 M., "ter wijl de oude sluis slechts een wijdte had van 1,19 M. Wanneer de beweegbare tij wachter er op stond, was de breedte 1,70 M. De bovenkant van 'de aanslag dorpels is nu 1,85 M. beneden N.A.P., terwijl deze bij de oude sluis was 1,48 M. De deuren zijn voorzien van veerende tij wachters, zoodat de geheele doorstrpo- mingsopening vrij kan komen, daar de deuren geheel in daarvoor bestemde kas sen gedrukt kunnen worden. Daar de z.g. natte omtrek van de nieuwe sluis dus aanmerkelijk grooter is dan die van de oude, zal ook de afwatering belang rijk verbeteren en dus den landbouw en den landbouwers tot voordeel kunnen strekken. De afgebroken sluis dateert van 1773 en bij het afbreken ervan heeft men nog restanten gevonden van een vroegere sluis. Daarvan heeft men geen officieel jaar van bouw kunnen opsporen. Waarschijnlijk is deze reeds gelegd bij de inpoldering in 1599. A.s. Woensdag 25 Febr. zal de nieuwe sluis officieel geopend worden. ST.-MAARTENSDIJK. Voor het Nuts- Departement trad alhier in de zaal van den heer Van Iwaarden op de heer Jac. van Elsacker uit Rotterdam. De heer Brevet heette allen welkom, in het bij zonder den spreker en ook de aanwezige leden der afdeeling Tholen. De zaal was zeer goed bezet. Men had goede ver wachtingen van den heer Van Elsacker en naar gebleken is, terecht Allereerst werden voorgedragen uit Remarque's werk „Van het Westelijk front geen nieuws" de terugkeer van het front en het verlof Wat pakte hij al spoedig het gehoor. Aangrijpend dat nummeren van de com pagnie. „Hij (de kapitein) kan lang blij ven roepen; in de hospitalen en in de trechters kunnen ze hem toch niet hoo ren".... Het is een poover groepje, dat in het vroege licht wegstapt.... „32 man". We voelden mee die ontmoeting met zijn zieke moeder en dien laatsten avond thuis. Hierna kwam van Top Naëff de schets „Wandeling". Wat een liefde van dien 17-jarigen knaap voor zijn moeder. Wat ziet dat oog scherp. Hij wil de verpleeg ster naar haar toestand vragen en is ook weer bang het ergste te hooren. Als hij het eindelijk vraagt en de zuster zegt: „Ik weet het niet", dan weet hij, dat zijn moeder sterven gaat. We krijgen dan een stuk vol humor te hooren van Ernest Claes. „De Witte krijgt een nieuwe klak". Het was of we met dat jongetje de reis meemaakten en zagen hoe het dien klak van den boer af greep. Zijn verontschuldigingen: „Waarom moet die boer ook zijn kop uit dat portier steken". Zoo gingen we in opgewekte stemming de pauze in. Daarna werd nog voorgedragen Vlaam- sche en Hollandsche humor van Samuel Falkland: „De Bons", „Zelfmoord", van F. de Sinclair, „Teêfiel en zijnen Velo", „De brave Farielde" en ten slotte „De Rijksdaalders van Omeer". Het zou te ver voeren van al deze stukken een korte inhoud weer te geven, maar van het begin tot het einde is het één succes geweest. De heer Brevet was zeker de tolk van de geheele vergade ring toen hij den heer Van E. hartelijk dank zei voor het vele, dat hij ons dien avond had doen genieten en hem een „tot weerziens" toeriep. THOLEN. Dinsdagavond vergaderde in de zaal van het Hdtet Hoek alhier, de vereeniging voor School van Hand- en Bouwkundig Teekenen, Na opening door den voorzitter, de heer W. Moelker, deed de penningm., dhr. Blaas, rekening over 1930. De ontv. waren f2487,81, uitg. f2726,81. Uit het verslag van den secr., dhr. Dekker, stippen wij aan, dat de school in 1930 bezocht is door 32 leerlingen, aan 2 kon een getuigschrift worden uitge reikt, aan Rijkssubsidie was te weinig ontvangen f 461,80. De begrooting 1932 werd vastgesteld op ontv. en uitg. f2825. Tot bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen de heeren W. Moelker en P. Blaas. Bij de rondvraag wordt ge wezen op het nut der tentoonstelling en betreurd, dat zoo weinig bazen en ouders der leerlingen deze bezochten. Besloten werd in het najaar, een krachtige pro paganda te voeren, ten einde de aan dacht te vestigen op het groote nut der nijverheidsschool, welke de toekomstige ambachtslieden een onmisbare maat schappelijke vorming geeft wat vooral nu de tijden meer elschen stellen, voor hen een toekomst belang is. rechtzaken. MOORD OP ZIJN KINDEREN. Voor het Haagschc gerechtsjhof is Woensdag opnieuw behandeld de zaak tegen een gewezen portier uit Rotter dam, die door de Rotterdamsche recht bank op 30 October j.l. tot een jaar ge vangenisstraf is veroordeeld met ter be schikking stelling van de regeering we gens moord op zijn beide kinderen. In hooger beroep werd de behandeling de zer zaak eenige malen uitgesteld. Het hof beval bij interlocutoir arrest dat alsnog als deskundige zou worden ge hoord, dr. Van Woerkum uit Rotterdam. Nadat deze deskundige Woensdag voor het gerechtshof verklaard had, dat ver dachte gedeeltelijk toerekenbaar geac;it moet worden, persisteerde de advocaat- generaal bij zijn eisch tol veroordeeling van beklaagde tot 5 jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling van de re geering. De verdediger vroeg bevestiging van het vonnis der R'damsche rechtbank. landbouw en veeteelt. GEEN BIETEN VERBOUWEN. In de te Oostburg gehouden verga dering van de 30 jaren bestaande ver eeniging van oud-leerlingen van de land bouwscholen en landbouwcursussen in Z. Vlaanderen west. deel, die door ongeveer 70 leden bezocht was, kwam uitvoerig ter sprake: kunnen wij boeren in Z.-Vl. west. deel suikerbieten verbouwen dit jaar onder de bestaande omstandighe den, zelfs al komt de bietenprijs door regeeringssteuu op een basis van f 10 f 12? Na breedvoerige besprekingen concludeerde men met algemeene stem men, dat de boeren in Z.-Vl. west. deel dit jaar geen bieten kunnen verbouwen voor f 10 f 12; dit besluit werd ge motiveerd op de navolgende gronden: a. bij dezen bietenprijs blijven loonen en salarissen op hetzelfde peil en ver armt de boer totaal; b. als wij voor dezen prijs geen bieten zaaien en onze landbouw totaal machi naal inrichten, moet dit tot gevolg heb ben dat of meerdere regeeringssteun voor bieten gegeven wordt, of de exploitatie kosten zullen onverbiddelijk naar bene den gaan. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING IN DEN LANDBOUW. In het najaar van 1929 heeft het dage- lijksch bestuur van de maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland besloten, aan een commissie op te dragen, de vraagstukken van de werkloosheidsverzekering, arbeidsbemid deling, alsmede arbeidsverhoudingen en arbeidsverrichtingen in studie te nemen en daaromtrent aan het hoofdbestuur te rapporteeren. Begin 1930 is deze commissie, bestaan de uit de heeren ir. C. Stevens te Goes, voorzitter, W. de Buck te Meliskerke, P. J. J. Dekker te Wemeldinge, D. W. Lindenbergh te 's Heer-Arendskerke, A. Salomé te Aardenburg, H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk, leden, en ir. J. Siebenga te Goes, secr.-rapporteur, geïnstalleerd. Thans is het eerste gedeelte van de werkzaamheden der commissie beëindigd en is het desbetreffende rapport toege zonden aan alle gemeenteraden in Zee land. De commissie komt tot de volgende conclusies. A. Ten aanzien van de arbeidsbemid deling 1. De arbeidsbemiddeling in den land bouw door middel van de arbeidsbeur zen verdient de volle aandacht van de landbouwers; 2. Zal deze arbeidsbemiddeling tot haar recht komen, dan dient er geregeld con tact te worden onderhouden met de land bouworganisaties en zoo mogelijk de in- dividueele landbouwers; 3. Bij' de keuze van de bemiddelaars (correspondenten) zal de eisch dienen te worden gesteld, dat deze voldoende met den aard van de werkzaamheden in het landbouwbedrijf bekend zijn; 4. Het streven van de arbeidsbeurzen om aan de vraag naar werkkrachten op de juiste wijze te voldoen, zal een meer dere gebruikmaking krachtig in de hand werken; 5. Bij het indeelen in districten verdient het overweging, dat de gebieden een economisch geheel vormen. B. Ten aanzien van de werkloosheids verzekering: 1. Op grond van den slechten toestand van het akkerbouwbedrijf in de provincie Zeeland is een sterke verhooging van de winterwerkloosheid te verwachten; 2. Ook al mogen tegen de werkloos heidsverzekering in het algemeen en die tegen seizoenwerkloosheid in het bijzon der bezwaren zijn in te brengen, achten wij werkloosheidsverzekering op grond van het werkloosheidsbesluit 1917 ge- wenseht 3. Het oprichten van plaatselijke werk lozenkassen is noodzakelijk; 4. De landbouworganisatie en het plaat selijke vereeningswezen dienen de op richting daarvan de bevorderen; 5. Een verplichte werkloosheidsverze kering zal voorhands niet tot uitvoering kunnen komen. C. Ten aanzien van de werkverschaf fing: 1. Een toenemende werkloosheid ten plattelande is te verwachten; 2. Het is gewenscht, dat thans reeds hierop de aandacht van autoriteiten wor de gevestigd en worde bepleit, dat door het verleenen van subsidies door parti culiere werkverschaffingen wordt ge tracht de werkloosheid onder de land arbeiders zooveel mogelijk te voorkomen. Verder merkt de commissie op, dat van de 109 gemeenten in Zeeland er 77 zijn aangesloten bij het werkloosheids besluit 1917. De ontbrekende 32 gemeen ten tellen tezamen 35,326 zielen (14,2 °/o der Zeeuwsche bevolking. post en telegraphie. WAAROM GEEN TARIEFVERLAGING? Elk jaar worden op de begrooting van het Staatsbedrijf der P.T.T. de baten veel te laag geraamd, aldus merkten eenige leden der Eerste Kamer bij het afdee- lingsonderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der P.T.T.-begrooting van 1929 op. Ook nu weer blijken deze baten, on danks enkele tariefsverlagingen, pl.m. 4 millioen gulden mede te vallen. Vindt de minister van Waterstaat daarin geen aan leiding zoo vroeg men, de tariefsverla gingen krachtiger door te zetten, daar het toch niet de bedoeling kan zijn om uit dit Staatsbedrijf elk jaar ettelijke millioenen aan de Rijksmiddelen toe te voegen. VOOR DE HUISVROUW. De waarde van ons voedsel De wetenschap openbaart ons veel won derlijke dingen. Zou het anders bij ons opgekomen zijn, dat een -haring veel meer voedsel aan eiwit bevat dan een ei? Aannemende, dat een ei zonder schaal een ons weegt, dan zit er slechts 12 gram eiwit in en 12 gram vet, terwijl de rest water is. In een haring echter van een ons zit 19 gram eiwit en ,17 gram vet. Met melk gaat het al iets beter, want in 100 gram melk, d.i. dus ongeveer een theekopje, zitten 4 gram eiwit, 3 gram vet en 4 gram koolhydra ten. Het rijkst aan eiwit is wel stokvisch; in één ons stokvisch zit 79.gram eiwit, 1 gram vet en 20 gram water, terwijl in een ons versche visch slechts 17 gram eiwit en 1 gram vet zlttén. Behalve boter, waarin wel eens 85 gram vet aanwezig is, is spek de vetrijkste stof, n.l. 75 gram op een ons, terwijl er verder 10 gram eiwit in aanwezig is. Zeer voed zaam is ook rookworst; in een ons zit 27 gram eiwit en 40 gram vet. In gewoon rundvleesch zitten slechts 20 deelen ei wit, 6 deelen vet en 74 deelen water (en zouten). De bewering als zou in bier ot zoogenaamd „stout" voedsel aanwezig zijn, berust op een praatje. In een emmer bier zit net zooveel voedende zelfstan digheid als -tn een broodje van twee centen. Aardappelen zijn wel voedzaam, omdat er op 100 gram, 21 gram kool hydraten in zitten; doch slechts 2 gram eiwit zijn er in aanwezig. Bij groenten, die over het algemeen als veel voed zamer en nuttiger dan aardappelen be schouwd worden, zijn evenwel bij een zelfde hoeveelheid eiwit 61/2 gram kool hydraten aanwezig; verder nog 1/2 gram vet, terwijl de rest water is. Chocolade in poedervorm vormt een uitstekend voe dingsmiddel, omdat op een ons slechts 13 gram water aanwezig is, naast 2C gram eiwit, 31 gram vet en 35 gram koolhydraten. HUISVROUW. van heinde en veel De Spaansche koningin, die, zooals men weet, eenigen tijd bij haar zieke moeder in Engeland heeft vertoefd, is te Madrid teruggekeerd. Tijdens de ge heele terugreis door Spanje werd de ko ningin aan alle stations door de burger lijke, militaire en geestelijke overheid be groet. Te Valladolid werd zij door mo narchisten toegejuicht; te Madrid wacht ten de infants en infantes haar op. Een duizendtal personen juichten haar toe op den weg van het station naar het paleis, waar de koning haar tegemoet trad. De souvereinen vertoonden zich verscheidene malen op het balkon om voor de hulde te danken. De president van het Arabisch exe cutief comité in Palestina heeft den hoogen commissaris een brief geschreven, waarin hij zegt, dat MacDonalds brief aan dr. Weizmann de hoop op samenwerking en een goede Arabisch-Joodsche verstandhou ding had vernietigd en de Arabieren dwingt aan 't Arabisch executief comité een voorstel voor te leggen tot het boy cotten van alle Joden in alle quaesties. Tusschen het eiland Taumatu en het vaste land van Nieuw-Zeeland is een stuk land boven den zeespiegel verrezen. Ongetwijfeld staat dit verschijnsel in ver band met de groote aardbeving in den omtrek van Napier. De bodem van de zee is verscheidene meters gestegen en men kan zien, hoe op talrijke plaatsen kleine geijsers er uit spuiten. Het ge heele gebied is met zeegras bedekt. —Het Engelsche Hoogerhuis heeft met 168 tegen 22 stemmen het wetsontwerp tot verhooging van leerplichtigen leef tijd verworpen. Dit was een der voor naamste maatregelen op het regeerings- program. De verwerping zal geen regee- ringscrisis tot gevolg hebben en betee- kent een jaarlijksche opklimmende be sparing van een half millioen tot negen millioen pond sterling. Uit alle deelen van Italië worden hevige onweders gemeld. In het Noorden des lands woeden zware sneeuwstormen en in het Zuiden hevige regenbuien. Het Marcoplein te Venetië staat blank. Uit Milaan en omgeving wordt zware sneeuwval gemeld, waardoor ongevallen hebben plaats gehad. Boven Rome en Napels hebben zich zware onweders ont last. Napels is op enkele plaatsen over stroomd. In het bergland van Belluno zijn verscheidene lawines neergestort. Hierdoor geven wij met groot leedwezen kennis van het overlijden van onzen procuratiehouder, den Weledelgeb. Heer, PEIBUS JOHANNES VAN DEN BERG. Bijna 40 jaar aan ons kantoor verbonden, zullen zijn groote toe wijding en plichtsbetrachting bij ons steeds in dankbare herinnering blijven. De Directie der Amsterdamsche Bank NV. Bijkantoor Bergen op Zoom. Bergen-op-Zoom, 18 Febr. 1931. Tel. lol. 3, ZITDAB tfss Donderdags 10-12 nor HSttl MELISSE, St.-Miirtsmdljk. Ttaolen (Hotel Engelvaart) Dins dag 31-6) aar| St.-Maartensdljk Hotel (Polderman) Woensdag 9-11.80 anr| St.-Annaland (Havenzlobt) Katardag O-IS aar. Agenda 1. Huishoudelijke zaken 2. Zomerprogramma. 3. Korte lezingen over aDe verkeersvoorschriften in de Motor- en Rijwielwet. b. De behandeling van den motor 4. Daarna gezellig samenzijn. Toegankelijk voor loden met hunne dames en belangstellenden. op Dinsdag 24 Februari 1931, des n.m. 2 uur, in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Agenda, Opening, Notulen. Jaarverslag. Verkiezing lid financieele commissie. Lezing van dhr. Ir. Koopman „De teelt der Lucerne". Lezing betreffende het Stikstof bindings- bedrjjf der Staatsmijnen in Limburg. Het Bestuur: H. C. VAN DE ZANDE, Voorz. P. HANSE, Secretaris. op Dinsdag 24 Februari 1931, dts nm 1.30 uur precies, in het „Hui» van Nassau". Verslag afgeloopen boekjaar. Verkiezing bestuursleden. Verder voorkomende zaken. Het Bestuur J. O. v. LANGERAAD, Viee-Voorz. P. HANSE, Secretaris. op Donderdag 26 Februari a.s.. Is avonds 7 uur, in Hötel Rijstenbil te Scherpenisse, te geven door v/b. L. en Tnb. Bureau der I. G. Farbenind. te Amsterdam, over het onderwerp Invloed v/d. Stikstofbimest op den kostprijs der productie, toegelicht met tilm». Toegang vrij. V. van O.L. der L.W.C. op het eiland Tholen. HET BESTUUR. voor hyp. op grond. Rento van af 4.} Briovon No. 180, Bureau dezer Courant I op het Stadhuis, des namiddags 2£ uur. W. H. ITTMANN, Voorzitter. C. DE LOOZE, Secretaris. Volgende week VRIJDAGAVOND te RENESSE houdt een LEZING over: QYMNASTIEK-VEREENIGIMQ „RUST-ROEST". Uid.r dn haw J. L. v. d. HOUTEH Plaatsbespreking Woensdag 25 Februari 1931. 12—1 uur, In de Koffiekamer der Concertzaal. Aanvang 's avonds 8 uur precies. 50 en 75 cent. Notaris H. F. VAN 'tHAAFF te Zierikzee zal, op Vrijdag £7 Februari 1931, 's voormiddags half 11 ure, in het Hotel „Juliana" te Zierikzee, publiek verkoopen: GEMEENTE ZIERIKZEE 1.92 70 H.A. (4 gem 187 roeden) aan den Korten Blokweg, in paoht geweest bij den heer J. FIERENS. 88 70 Aren (2 gem. 38 roeden) aan het Eerste Weegje in den Zuid hoek, in pacht geweest bij de heeren L. en J. DE JONGE. GEMEENTE NIEUWERKERK. 8.9010 H.A. (9 gem. 201) roeden) in den Zuidpias, aan den Vissohersweg en het Reigerswegje in paoht geweest bij den heer J. C. FLIKWEERT. Alles dadelijk te aanvaarden. Het verkoopboekje is verkrijgbaar. Te pachten voor 3 of 7 Jsren, naar keuze des pachters, ingaande 2 Maart 1931: in de Rozemarijnstruat bij het Gat van Westen te Zierikzee, groot 12 aren 60 ca. (90f roeden), waarin sedert vele jaren een goed- beklante groentenzaak is gedreven. II, De 61 aren 40 o a. (1 gem. 142 roeden) BOUWLAND, aan den Ha vend ijk aldaar. III. De 1.90.90 H.A. 4 gem. 174} r.) BOUW- on WEILAND, in den Miereweg aldaar. De paohter kan den inventaris der groentenzaak overnemen. Inschrijvingsbiljetten moeten vóór 2 Maart 1931 ingeleverd worden ten kantore van Notaris VAN 'T HAAFF te Zierikzee, met opgave van 2 soliede borgen of bereidverklaring tot vooruit betaling. Er kan ingesohreven worden naar het geheel of naar elk der perceelen I, II of III. bij W. J. BOOGERD, Duivendijke te koop: P. O. SMITS, 8t.,PhilipsIand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 6