J Hcnco Zieritzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD 'J C R ÈM E Uit Stad en Provincie. BINNENLAND. FEUILLETON. De wraak der Verdrevenen. Uit Stad en Provinoie. k a/leen bahooranda bl) dl fH Vrijdag 13 F»br. 1931. ao. 12118. voor zachte mooie huid Ia Dooien en Tuben 30-45 en 75 et. Potten 1 flld- Verkrijgbaar bl) Uw Droglat ZIERIKZEE. De Minister van Finan ciën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde be lastingen naar inkomen en-of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te St.-Maartensdijk f 114.42. Ged. Staten hebben overeenkomstig 't desbetreffende verzoek van den betrok kene, eervol ontslag verleend aan H. Kramer, stoker bij den Ooster-Schelde- dienst met ingang van 1 Aug. a.s. Woensdagavond, ongeveer kwart voor acht, is de Prov. Boot, tijdens vlie gend weer en striemenden regen, bij het inkomen van de haven, vastgeloopen in den Westhavendijk. Een paar vissehers- lui, die als passagier meevoeren, klommen over boord en trokken per fiets naar de stad om sleephulp. Te voren had men getracht met een vlet een staaldraad uit te brengen naar den Oosthavendijk, maar deze poging mislukte, waarbij de vlet. verloren ging. De visschersschepen met motor, de „Zz. 3, 4 en 7" vertrokken spoedig naar het einde der haven, waar na ruim een uur werken, de Prov. boot los kwam en naar het Luitje stevende, waar te ongeveer half tien gemeerd werd. Donderdagmorgen is de vlet, gehavend, teruggevonden. De Prov. Boot zelf heeft, voor zoover bekend, door de ongezochte aanraking met den dijk, geen averij op- geloopen. HAAMSTEDE. In tegenwoordigheid v<?n den burgemeester, weth. Gilijamse en het raadslid Dijkman werd Woensdagavond, j.l. de eindles van den gemeentelijken avondcursus aan de o.l. school gehou den. Deze cursus stond onder leiding van de heeren de Bruin, Hubregtse en Steur. Na opening, welkom en een kort over zicht van den cursus door dhr. de Bruin werden gerepeteerd reken- en meetkun de, natuur-, plant- en dierkunde, taal- en stijloefeningen, aardrijkskunde en lezen. Uit de vaardige antwoorden der jongens bleek, dat de cursus met vrucht gevolgd was. Aan de leerlingen C. van Dijke en W. v. Sluis werd een diploma voor 3-j. cursusbezoek uitgereikt door den burge meester, die hen gelukwenschte, de ove rige leerlingen (een 13-tal heeft de les sen gevolgd) tot hernieuwd cursusbezoek aanspoorde en het onderwijzend perso neel dankte voor de gegeven lessen. Met een toespraak tot de leerlingen en dank aan het gemeentebestuur voor de waar deering van - en de belangstelling in dit onderwijs, werd deze eindles door dhr. de Bruin gesloten. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 11 Februari De voorzitter stelt voor de interpel latie-van den Tempel over de maatre gelen ten aanzien van de crisis toe le slaan, waarop de heer Wijnkoop (comm.) zijn bevreemding uitspreekt over het hou den van deze „concurreerende" interpel latie. De voorzitter en de heer v. d. Tempel (s.d.) betoogen, dat de interpellatie over een ander onderwerp, n.l. de crisis, gaat, en niet uitsluitend over de steunmaat regelen ten aanzien van de werkloozen De interpellatie wordt toegestaan en zal worden gehouden, tegelijk met de in terpellatie van den heer de Visser. De interpellatie van den heer Wijn- (Jit het Engelsch van F; k J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). 14 Rawlinson wendde zich om en tuurde in de richting van de stad. Hij kon dui delijk de lichten zien branden in de huisjes, die in groepen tegen den voet van de hellingen der heuvels lagen. In het lager gelegen deel van de stad zag hij licht in een paar groote fabrieksge bouwen, waarin blijkbaar een nachtploeg aan het werk was. Rawlinson zag, met één blik op de ontzaglijke watermassa, die zich schuimende en kokend een weg baande, dat Ravidge's opmerking var) zooeven juist was. Het water zou binnen zeer korten tijd Halfirth bereikt hebben, de laag gelegen deelen der stad zouden worden overstroomd én de huizen die daar stonden zouden eenvoudig wegge vaagd worden. Maar eerst moest de zondvloed zijn verwoesting aanrichten in het dal. Rawlinson's oogen werden als getrok koop over de politieke en militaire oor logstoerustingen in West-Europa en de uitlatingen van den chef van den gene- ralen staf wordt afgewezen op grond, dat bij de begrooting gelegenheid was de zaak te bespreken en geen nieuw© feiten zich voordeden. De heer Wijnkoop wordr verwezen naar het vragenrecht. Hierna wordt voortgezet de behande ling van het steunwetje voor de aard- appelmeelindustrie, dat met 28—2 stem men (die van de communisten) werd aan genomen. Minister Ruijs nam tegenover sommige geuite wenschen een tegemoetkomend© houding aan, terwijl de Kamer zich van haar zijde na een bedreiging met intrek king zonder al te veel morren neerlegde bij de verzekering dat de regeering van den opzet in geen geval af kan stappen. De belangrijkste toezegging van den minister betrof de wijze van aflossing, waarvoor men een soepeler regeling wenschte. De minister deelde mede, dat het ontwerp gewijzigd wordt in dien zin, dat slechts dan vier gulden per baal behoeft te worden terugbetaald, als de prijs tien gulden of hooger is. Door deze kwestie van jaar tot jaar onder de oogen te zien, hoopt de minister bij de uit voering dezer regeling met den toestand van de streek rekening te kunnen houden. Aan het einde van de zitting heeft de heer De Visser anderhalf uur lang de tekortkomingen van de Nederlandsche werkloosheidszorg uiteengezet. Dat dit ge paard zou gaan met een ophemeling van de Sovejts en met dreigementen over massa's, die in verzet zouden ko men, kon men van tevoren verwachten. De vragen aan het slot van deze rede gesteld, liggen -geheel in de lijn van de communistische propaganda en de inlei ding daartoe was daarmee geheel in overeenstemming. Elke prikkel om te po gen normaal werk te hervinden, zou in het stelsel van den heer De Visser zorg vuldig zijn weggewerkt. Hij kan van te voren narekenen, welk antwoord op deze vragen een regeering, die hare verant woordelijkheid ook maar eenigermate be seft, zal moeten geven. Maar materiaal voor zijn agitatie zal de zaak wel op leveren. STAVENISSE. Verslag van de vergade ring van den Raad der gemeente, gehou den op 6 Febr. Voorzitter de burgem. Tegenwoordig alle leden. Na opening heet de voorzitter de leden welkom in deze vergadering, de eerste in 1931. Hij geeft een kort overzicht betreffende het jaar, dat voorbijging. 1930 zegt hij, was een jaar van economischen druk, over het algemeen nog moeilijker dan 1929. Stave- nisse, een landbouwgemeente, moest met zijn. aanverwante bedrijven, dan ook het volle offer brengen. Men had een goede oogst, doch prijzen werden er niet ge maakt, zoodat de landbouwers veel schade leden en de schippers ©n andere nijveren (ambachtslieden) slechts beschei den inkomsten hadden. De gemeente moest noodwendig ook de gevolgen van de crisis ondervinden en gelukkig acht spr. het, dat de nieuwe wet op de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten billijker verhoudingen brengt. Hij1 spreekt de hoop uit, dat spoedig verandering moge komen in den algemeenen toestand en doet een beroep op de leden om van den kant van den Raad ook al datgene te doen, wat strek ken kan tot opheffing der moeilijkheden. Voorts biedt hij den leden zijne beste wenschen aan zoowel persoonlijk als voor hunne gezinnen. Dhr. van Iwaardsn, als oudste lid van den Raad, zegt den voorzitter dank voor zijn woorden en spreekt wederkeerig zijn beste wenschen uit met de hoop, dat in den raad weer samengewerkt zal worden in het belang der gemeente. Eenige stukken der vorige vergadering, die rondgezonden zijn, o.a. het bekend adres van de groep Nederland van het Algemeen Nuderlandsch Verbond, benevens de rekening over 1929 en de begrooting voor 1931 van den keurings dienst van Waren te Goes, worden ver volgens voor kennisgeving aangenomen. Ingewilligd worden de verzoeken van J. Stoutjesdijk, C. van Gorsel, W. M. Pot- appel, D. van den Berg en A. v. Oeveren, om ontheffing van te betalen hondenbe lasting over het 2e halfjaar 1930. Als ingekomen stukken komen verder aan de orde: de raming van den Inspecteur der Dir. Bel. ten aanzien der hoofdsom (f 3600) en opcenten (f 3600) op de Personeel© belasting, benevens van het aandeel (f 3000) en de opcenten (f1800) op de Grondbelanting voor 1931-32; de goedgekeurde gemeentebegrooting voor 1931 en het besluit van den Minister van Onderwijs, K. en W., betreffende vast stelling- der Rijksvergoeding in de kosten van het L.O. over 1929 (f 130,56 was te weinig genoten en is bereids ontvangen), benevens een goedgekeurd leeningsbe- sluit. De mededeeling dier stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt overeenkomstig zijn verzoek aan dhr. C. M. P. W. Hanssens eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerl. Stand en in diens plaats benoemd dhr. W. Hanssens alhier. Als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd mej. Suurland en de heeren Oudesluijs, Tazelaar, van Yssel- dijk en P. C. H. van Oost en tot leden van de schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting, de heeren P. v. Iwaarden, Anth. Stoutjesdijk, J. Hage en Leune. Voorts worden benoemd voor de stembureaux inzake de stemming voor de Prov. Staten tot leden de heeren A. G. van Ysseldijk en M. P. Tazelaar, tot plaatsvervangende leden de heeren J. Leune en A. Stoutjesdijk en voor die van den Gemeenteraad tot leden de L. C. Potappel en J. Leune, tot plaats vervangende leden de heeren A. Stout jesdijk en P. van Iwaarden. De pensi oensgrondslag van J. Suurland als ont vanger van het kadegeld, wordt met in gang van 1 Jan. j.l. opnieuw geregeld en vastgesteld op f 282. Bij de omvraag informeert dhr. D. Stoutjesdijk of de kosten der electrische straatverlichting over het af geloop en jaar zijn meegeval len? Dhr. Leune en andere leden stellen vragen of maken opmerkingen betref fende de tijdstippen van aanvraag en beëindiging dier verlichting. De voorz. deelt mede, dat de kosten over 1930 zijn meegevallen en voorts, dat de ver lichting geschiedt, zooveel mogelijk naar den Samsom-kalender. Daarvan moest bij donkere avonden echter wel eens worden afgeweken. Een enkele maal, wegens een defect aan de klok, is het voorgekomen, dat de verlichting te vroeg aanging, doch dan werd toch dadelijk een voorziening getroffen. Voorts vraagt dhr. D. Stout jesdijk of het niet aangewezen geacht wordt den hoop grond op de haven als werkverschaffing per kruiwagen te doen vervoeren? Andere vormen van werk verschaffing ziet hij op het oogenblik niet aanwezig. De voorzitter zegt, dat B. en W. gaarne het noodige zullen bevorderen. Het ligt ook in hun voor nemen den grond van de haven, al is het van weinig beteekenis, op de aan gegeven wijze te doen vervoeren. Daarna sluiting. ST.-ANNALAND. (Slot raadsverslag). Nu komt aam de orde een voorstel van B. en W. tot het in eigen beheer doen uitvoeren van een gedeeltelijke bestra ting van den Hoenderweg en wel over een afstand van 193 M., vanaf P. van Luijk tot A. de Witte. Men begint nu juist aan deze zijde omdat de weg daar het laagst is en na afwerking zal hij 10 c.M. 'boven den hoogsten waterstand liggen. De gevraagde machtiging wordt verleend. Bestraat zal. worden met por fierkeien ter breedte van 3 M. met aan weerszijden keislag tot een diepte van 12 c.M. De begrooting luidt als volgt: 20,000 keien f 4220; lossen en vervoeren f 140; uitpikken weg f 345; aankoop 195 M3. zand f 312; 30 ton basaltslag f 180: verhoogen rioolputten f 25; bestrating f 143,75; opzicht 4 <y0 f 214,63; totaal f 5580,38. Ingekomen is een verzoek na mens 162 ingezetenen boven 18 jaar om aan te sluiten bij het Rijks werkloosheids besluit 1917. .Eenzelfde verzoek namens een vergadering waarop meer dan 200 aanwezigen. In het eerste werd ook ver zocht om geldelijken steun uit de ge meentekas aan niet te wejk gestelden. Het Dag. Bestuur stelt voor, de verzoe ken samen te behandelen en in te willi gen het verzoek omtrent toetreding tot het besluit 1917, doch afwijzend te be schikken op het verzoek, geldelijken steun uit de gemeentekas te verleenen. Tevens stellen zij voor deze toetreding te doen ingaan 1 Jan. 193-1, omdat hier reeds veel uitgetrokkenen zijn, die dan nog recht hébben op de uitkeering ge- ken naar de beide machtige bouwsels, waarheen de wateren bruisend voort stuwden, de oude Abbey, het hoogepunt van Oliver's vurigste wenschen enhet nieuwe, trotsche huis, dat het oude naar de kroon moest steken en waaraan geen geld gespaard was. En Rawlinson's scherp oog stelde onmiddellijk vast, iets wat Louis John reeds eerder opgemerkt had, dat terwijl de vloed zich binnen enkele oogenblikken op het nieuwe ge bouw zou storten, de oude Abbey, op den tegenover liggenden oever van de rivier gelegen, aan de vernietiging ont snappen zou Even boven de beide huizen namelijk, vernauwde zich de vallei. Aan de zijde van de oude abdij rees een hoog, voor uitstekend stuk rots, als een onwrikbare wachter omhoog. Tegen dit gesteente zou het water vruchteloos zijn woeste kracht beproeven, maar het zou daarna zijn schade inhalen door van twee zijden en met verdubbelde woede zich op Oliver'; nieuw huis te storten. Duidelijk zagen de wachtende mannen de eerste golven voor hun verbijsterde oogen ziedend en kokend als een lawine van water voort snellen naar het vooruitspringende stuk rots. Een moment later zag ook Ben wat er gebeuren ging en in een opwelling van DE VERMAKELIJKE HISTORIE VAN DE FAMILIE VAN EMMEN. door G. TH. ROTMAN. deernis klopte hij Oliver op den schouder. „Ga hier vandaan, mijnheer Carsdale' drong hij aan. „Wat hebt U eraan om hier te blijven!" Maar Oliver weerde ruw Ben's uitge stoken hand af en ook Rawlinson duwde hij terug. Hij leunde met beide handen op het rotsblok en staarde nog steeds als verwezen naar den onweerstaanbaren vloed, die de rotsbarricade nu geheel bereikt had en aan de oude abdij voorbijgaand zich in tweeën deelde, opgestuwd door de telkens nieuw-aan- rollende watermassa's, om zóó een, een dubbelen aanval op het nieuwe huis te doen. Het was een kwestie van minuten toen was het machtige gebouw op den massieven toren en het dak na on zichtbaar geworden door een gordijn van kokend en schuimend water. Na eenigeu tijd zagen ze de borstwering, die om het dak liep, instorten en in den zieden den stroom meegesleurd worden. En de vloed zette zijn meedoogenloozen tocht voort, naar de slapende, gedoemde stad.... m Oliver loosde een diepen zucht en richtte zich in zijn volle lengte op. „Bickerdike, Bickerdike is gespaard ge bleven! Al wat ik hem toegewenscht had, is aan hem voorbijgegaan. De vloek en 85. Daar vloog de zware lampetxan suizend omlaag! Mevrouw had pracntig gemikt, daar lag het niet aan, maar door dat buurman en Polly juist op dat oogen blik allebei een halve zwaai in de rondte maakten, kwam de kan precies op buur- mans hoofd terecht en spatte daar uit elkaar. 86. Buurman draaide nog een paar keer in de rondte en tuimelde toen half ver suft in 't gras neer. Toen kwam buur vrouw de keukendeur uithollen. Ze had een groote bezem in haar hand. Nu maakte Polly maar gauw dat hij weg kwam en ook de hoofden van meneer en mevrouw van Emmen en Kaatje wa ren opeens achter de schutting verdwe nen. durende 7 weken. Dhr. C. M. Elenbaas I vraagt wat dat voor de gemeente kan kosten. De voorz. vermoedt, dat onze gemeente zal geplaatst worden in klasse B., zoodat een gehuwde f 1,40, een on gehuwde f 1,20 en iemand van 16 en 17 jaar f 0,50 per dag zal ontvangen. Zij betalen aan de werkloozenkas en Rijk en Gemeente dragen daarin voor 100 o/o subsidie bij. Wanneer dan hier "i.v. 50 werkloozen gedurende den vollen tijd zouden zijn, komt dit de gemeente te staan op ongeveer f 700 per jaar. B. en W. hebben gemeend nu dit voorstel te moeten doen, omdat het verzoek daartoe nu gekomen was uit de inwoners zelf. Dhr. Prinse: Komen wij dan ook in aan merking voor de f 15000 uitgetrokken door de provincie? De voorzitter heeft dit onderzocht en hem is gebleken, dat men zich dan met uitvoerig uitgewerkte plannen voor werkverschaffing tot den Minister moet wenden. Dat men dan slechts werken mag uitvoeren, die men anders niet of tenminste de eerste 10 jaar niet zou doen enz. Dhr. Goedege buure: Ik zou kunnen volstaan met enkel te zeggen: „tegen". Dan zou niemand me er van kunnen beschuldigen te weinig te zeggen. Toch wil ik enkele motieven noemen. Allereerst ben ik nog geheel niet van plan om anders te stemmen dan ik steeds deed. De onderteekenaars ge ven me zelf de wapens in de hand om er tegen te zijn. Wanneer ik immers op het mij in de hand gedrukte biljet (er waren n.l. biljetten verspreid waarop het adres gedrukt was met een aansporing aan de arbeiders en middenstanders er onder corresp.) lees, dat getoond moet worden dat het „heb uw naaste lief" geen dooie klank is, dan zeg ik: ik stem juist tegen omdat ik mijn naaste lief heb. Het is een modewoord geworden. Het verderfelijkste van dit steunvragen is, dat het 't kweeken van luie menschen in de hand werkt. Als 2de punt noem ik het op 't biljet gedrukte „dwingt het gemeentebestuur". Mijnheer de voorzitter: wij zitten hier weer voor 't laatste jaar. De kiezers hebben het dus dit jaar in hun macht om die menschen te kiezen die zij het best geschikt vinden. Welnu, indien ik tot op heden de belangen van de gemeente niet goed heb behartigd, dan hebben ze 't recht mij te verwij deren. Maar dwingen om iets te doen gaat niet, dat mag niet. Er had gezegd kunnen zijn: dring aan, opdat ze van hun standpunt afgebracht kunnen worden. De voorzitter merkt op, dat alleen de ver zoeken ter zake dienen. Hij wil ook wel zeggen dat er dingen zijn gebeurd en gezegd die hem niet goed lijken, doch daar moet de raad boven staan. Be doeld biljet moet buiten bespreking blij ven. De verzoeken zijn behoorlijk en daar heeft de raad alleen mee te maken. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W, aangenomen met 5—2 stemmen, tegen de heeren Goedegebuure en Heijboer. De gemeentetuinen, die in November weer vrij komen, zullen opnieuw onderhands de wraak zijn over mijn hoofd gekomen! Maar wat daar allemaal onder het water bedolven ligt, hout en steen, deert mi] nietGod erbarme zichmijn eigen vleesch en bloed ligt daar onder het water bedolven....! Wat heeft het leven nu nog voor waarde voor me....? Louis John legde zacht zijn hand op den arm van zijn vader en wenkte Raw linson om Oliver aan de andere zijde te ondersteunen. Maar Oliver lachte schril en duwde hen ruw van zich af. „Gaat niet mee naar huis, vader", drong Louis John op bijna-smeekende toon aan, „het is nu toch heusch genoeg geweest!" Naar huis?", was het bittere antwoord „Om zijn moeder onder de oogen te komen? Ik blijf hier tot dat water heele- maal is weggezakt.... en dan zal ik hem vinden.... mijn kleinen jongen.... dood!" Tranen smoorden Oliver's stem bijna en het duurde even voor hij vervolgen kon: „Als ik hem gevonden heb, zal ik naar huis gaan.... en hem meenemen.... geen minuut eerder. Tot dan blijf ik hier!" Hij deed een paar stappen naar voren en zette zich toen op het rotsblok, het hoofd in de handen verborgen. De anderen, zwijgend in het aangezicht fee/rdewo/tesoda ver/arden /naar Niet los verkrijgbaar, doch alleen in de bekende verpakking met den Henkei-Leeuw. Benig Imp. E. Owermium «l Ce*. FabrlWc Hankel Ci»- A. Q. Hnndel Mij Amilnfjiin Duweldor) verpacht worden aan de tegenwoordige pachters voor 7 jaar tegen f 0,75 per roede. Totnutoe was dat f 0,90 per roede. De helft van den tuin van de wed. Kaas hoek (die er geen aanspraak meer op, maakt) zal verpacht worden aan de te genwoordige gebruikers S. Snoep en P. den Haan. De huurders zullen verplicht worden een behoorlijke erfafscheiding te maken. Gelezen wordt een verzoek van de vereeniging „Landbouwbelang" om vermindering van kaaigeld. Het Dag. Be stuur stelt voor afwijzend hierop te be schikken in verband met de genomen be slissing van 't vorige jaar. Bij aanneming zou de begrooting ontwricht worden. De voorzitter grondt het voorstel van B. en W. hierop: 'le. weliswaar is elk jaar de opbrengst grooter dan de raming, doch dat getuigt van wijs financieel beleid; 2e. een voorloopige verlaging toestaan kan nooit; 3e. tot voor 2 jaar kon de vereeniging zich wel vereenigen met de heffing en nu kan dat plotseling niet meer. Maar ondertusschen is nog slechts 2/25 afgelost van de gedane geldleening voor de haven. Dhr. C. M. Elenbaas vraagt of het dan niet mogelijk is er een wijziging in te brengen. De voorz. bestrijdt dit. 't Gaat toch niet aan de burgers te laten betalen, die de wegen niet stuk maken. En 't geld moet er komen, 't Zou dus neer komen op verplaatsing van de crisis naar de gemeentekas. Dhr. Goedegebuure vraagt, of het voorstel om niet in te gaan op 't verzoek van 't geheele Dag. Best. komt. Voorz., neen, alleen van de meerderheid. Dhr. Goedegebuure zegt, anders te hebben moeten constateeren, dat wethouder Elenbaas geretireerd was. Wonden huiduitslag, springen- de handen, kloven, win- I 1 terteenen, dadelijk ver- I l zachten en verzorgen met J AKKER'» KLOOSTERBALSEM bijt niet! ^iOeen goad zoo goed." van deze radelooze smart, keken beur telings Oliver en elkander aan. Opeens keerde Ben zich om en strekte toen zijn arm uit in de richting van de stad. Raw linson volgde den uitgestrekten arm, keek en begreep terstond. Het water had de stad bereikt en waar zooeven alom lichten getwinkeld hadden, heerschte nu volslagen duisternis.... HOOFDSTUK XXV. Den heelen nacht bleef Oliver op zijn post. Nu eens liep hij rusteloos op en neer, dan weer zette hij zich zwijgend op het rotsblok, waaraan hij zich in zijn ontzetting had vastgeklemd, toen de ont ploffing had plaats gehad. Nu en dan staarde hij naar den alles vernielende vloed onder zich. Hoe ook Louis John en Rawlinson aandrongen, door niets was hij te bewegen om de rots te verlaten. Louis John liet door Ben dekens en voedsel van huis halen, maar Oliver wilde er absoluut geen gebruik van maken. Ra- vidge had den hond naar diens eigenaar teruggebracht en was met eenige mannen teruggekomen om het lichaam van Mirjam Soarp weg te halen. De mannen waren vol van het gebeurde bij het reservoir, maar Oliver had geen ooren voor hun verhalen. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 3