ZisrikzesschB Nieuwsbode TWEEDE BLAD ~B ÜlfÊ MLAND, Uit Stad ©ai Provlnole. Zenuwachtig, Slapeloos en Overspannen Mijshardt's Zennwtahlettei N.V. VIDEIUNDSG1E BINK 6% 8ILIGITIEN a 100% opfok van biggen pootziekte behoorende bij dl van Vrijdag 8 F«br. 1931, no. 12115. DE AARDBEVINGSRAMP OP NIEUW ZEELAND. De ontzaglijke ramp, waarbij verschil lende steden voor een groot deel zijn verwoest, zoowel tengevolge van de aard beving zelf, als van de daardoor veroor zaakte branden, trof het nooder-eiland van Nieuw-Zeeland, wel niet het grootste der beide eilanden die voornamelijk het Britsche dominion vormen, maar het meest bevolkte en dat daarop ook de hoofdstad Wellington is gelegen. Wellington zelf echter is door de ramp niet getroffen, zij teisterde in hoofdzaak het om de Hawkes-baai gelegen gebied, meer dan 800 km. van Wellington ver wijderd, met de steden Napier en Has tings. Het herstellen der schade zal een reus- achtigen arbeid vorderen. De puinhoopen bemoeilijken het verkeer in de straten van Hastings. Negen jonge meisjes wer den levend bedolven door het instorten van een winkel. Alle banken te Napier zijn ingestort; de heele zakenwijk is in de asch gelegd. De zeehaven werd er zoo goed als geheel vernield door een petroleumbrand. De technische school stortte in terwijl leer aren en leerlingen zich er in bevonden. Een groot aantal hunner werden gedood. Het personeel van den nachtdienst sliep toen het zusterhuis inzakte, zoodat er een aantal personen bedolven werden. Men gelooft dat er nog zieken zijn onder de puinhoopen van het deel van het ziekenhuis dat instortte. De nieuwe stadsschouwburg en een nieuwe kerk te Napier werden vernield. De kathedraal kreeg onherstelbare schade. Het platteland om Mohaka heen is stuk gescheurd. In de heuvels hadden tal van aardstortingen plaats, waardoor de ri vieren versperd werden. De regecring heeft last gegeven om Napier binnen twee dagen te laten ontruimen. De riolee- ring is vernield en de overheid is beducht voor epidemieën, indien men de bewoners niet dwingt de stad zoo spoedig mogelijk te verlaten. Nog altijd worden aard schokken gevoeld. Heele gezinnen kam peeren in parken, tuinen of langs den weg. Een ooggetuige van de aardbeving te Napier vertelde, dat huizen van twee verdiepingen als kaartenhuizen in elkaar vielen. In één straat kwamen de twee huizenrijen naast elkaar toe en bedolven een heele rij a|Uto's en taxi's met hun bestuurders. Menschen renden hfan huizen uit de straat op, gillend* van angst en haast niet wetend waarheen zij moesten vluch ten. Duizenden snelden naar het strand dat zij de veiligste plaats achtten. Toen stegen plotseling overal stofwolken op, zoodat het heel moeilijk werd den weg te vinden. Van het strand af zagen de menschen hoe de schepen in de haven als speel goedbootjes door elkaar werden gewor pen. Ook zagen zij Bluff Hill, den heuvel boven de stad, inzakken en in zee glijden. Menschen, die terug waren gegaan om te redden wat er te redden viel, werden door den brand, die in de stad was uitgebroken teruggedreven. ZIERIKZEE. Den 8en Mei, van het vo rige jaar, besloot de raad dezer gemeente tot verbouw van het inwendige van ons historisch raadhuis en Dinsdagavond j.l. kwam de raad en genoodigden bijeen in de oude raadzaal, waar de burgemeester officieel de wijziging in gebruik stelde. Namens het college van B. en W. heette Z.E.A. de raad en genoodigden welkom, in 't bizonder de dames, die aan de oproep gehoor hadden gegeven, de mu seum-commissie, die met zoo weinig middelen iets goeds tot stand had we ten te brengen, de gemeente-bouwmees ter, die met practischen zin en oog voor de tachniek veel tot stand heeft gebracht, wat een trots is voor deze gemeente. Uitvoerig ging spr. na hoe alles is ontstaan, want men was eenigszins ge dwongen vernieuwing tot stand te bren gen, naar aanleiding van een aanschrij ving van het Min. van Justitie, tot ver betering van de huisvesting van hen, die een oogenblik verblijf moeten hou den op 't politiebureau. Verder moesten onmisbare boeken in een brandvrije kluis worden opgeborgen, daar de ervaring bij den brand van het stadhuis te Leiden, had geleerd, tot welke moeilijkheden het verloren gaan van registers van den Burg. Stand e.a., leiden kan. Toen dan verbete ringen moesten worden aangebracht, heeft men nagegaan wat eigenlijk ook om verbetering riep, zooals de secretarie, het bureau van den gem.-bouwmeester, de secretariskamer. Het hokje in de Waag, ingeruimd voor regenten van het B.A., voldeed al lang niet meer. Daarvoor heeft men in 't voormalige IJklokaal een knusse vergaderzaal gemaakt, die in een lang gevoelde behoefte voorziet. Het politie bureau heeft een uitstekende verbetering ondergaan, vooral voor de justitiabelen. Er was een complex van verlangens en de gem.-bouwmeester stond voor het feit deze kwestie op te lossen. Op buitenge wone wijze is deze er in geslaagd om het oude stadhuis te doen aanpassen aan de eischen van comfort en geschiktheid. Namens B. en W. en den Raad dankt spr. den heer Houdkamp voor de wijze waar op hij het stadhuis heeft getransformeerd in zijn verschillende lokalen voor prac- tisch gebruik en met artistieken smaak. Ook de heeren v. Velthoven, Deurloo en De Jong dankte hij voor de uitstekende afwerking van hetgeen hen werd opge dragen. Uitvoerig ging Z.E.A. daarop de ge schiedenis na van ons historisch raadhuis, daarbij puttende uit de uitstekende be schrijving van het stadhuis door de gem. archivaris, den heer P. D. de Vos. Namens de aannemers van de verbou wing sprak de heer v. Velthoven woorden van dank aan den burgemeester voor diens waardeering voor hun arbeid, aan den heer Houdkamp voor de prettige samen werking gedurende het werk, aan den secretaris voor diens bereid willigheid en practischen kijk en aan den Raad, die zijn stem gaf tot de beschikbaarstelling van de gelden. De heer Houdkamp dankte den burge meester voor diens waardeerde woorden en het is hem een voldoening, dat men tevreden is over zijn werk. Namens den raad sprak de heer Doele- man, die dankte voor de ontvangst en voor de uitnoodiging bij deze ingebruik stelling van de goede verbouwing, waar van het initiatief van den burgemeester is uitgegaan. Dat de burgemeester deze ontvangst voorbereidde pleit voor zijn medeleven met de gemeentenaren en met de menschen, die 't werk hebben verricht. De burgemeester sprak het slotwoord, waarbij hij dankte voor de tot hem ge richte woorden en tevens de museum commissie herdacht, die met veel toe wijding, zonder vele kosten, een fraai meseum heeft ingericht. Een speciaal woord van dank wijdde spr. aan 't eind, aan dhr. Schuiling en echtgenoote en „Sien", die moesten zorgen, dat de verschillende vertrekken er na de verbouwing frisch uitzagen. Hiermede was deze bizondere plechtig heid beëindigd. Vooraf hadden de dames en heeren overal eens rondgekeken en hun tevredenheid betuigd over de nu uitstekende outillage van het eerbied waardig stadhuis. De candidatenlijst voor de a.s. Pro vinciale Statenverkiezing in den kieskriin j Zierikzee voor de Ant.-Rev. partij luidt als volgt: 1. W. den Boer te Zierikzee; 2. W. van den Berg Dz., te Bruinisse; 3. J. de Bruijne, te Brouwershaven; 4. W. de Kam te Zierikzee; 5. C. W. den Boer, te Brouwershaven; 6. S. W. Vis, te Haamstede; 7. L. Quant, te Zierikzee; 8. Jac. v. Splunter, te Zonnemaire; 9. P. Verbeek, te Zierikzee; 10. M. J. Stout- jesdij.5, te Nieuwerkerk. Op de groote bovenzaal van het ,„Huis van Nassau", heeft Dinsdagmiddag en -avond een interessante demonstratie plaats gehad, die zich in de belangstel ling van vrij' veel dames mocht ver heugen. De firma O. de Wiljes schonk, als reclame voor hare producten, heerlijke koffie en thee, dat, vergezeld van een biscuitje, door de dames met smaak werd genoten. De heer Kolma hield een warm pleidooi voor de Kolma-pan, die men op proef eenige dagen in gebruik kan krij gen van de firma Kosters, Oude Haven, alhier. Het voordeel van deze soort pan nen is niet gering. Men verliest bij het koken niets van de voedingswaarde De vitaminen blijven er in. Aanbranden is practisch uitgesloten, terwijl het eten uren lang in de pan warm blijft. Ook de be sparing op de gasrekening is van een niet te schatten voordeel. Tot voldoening van de aanwezigen werd geproefd van de lekkernijen, die achtereenvolgens wer den opgediend. Deze demonstratie mag als geslaagd worden beschouwd. In „De Kampioenvan 16 Januari schreef dhr. van Breen, een ietwat pes simistisch artikel over Schouwen, waar bij wij een paar kantteekeneningen maak ten. In het no. van 28 Jan. houdt de ,B. een pleidooi voor Schouwen, waaruit we gaarne iets overnemen. Dat de verbindingen slecht en duur zijn is volkomen juist en houden het be zoek naar dit eiland in niet geringe mate tegen, maar wellicht komt hierin binnen afzienbaren tijd verbetering en verande ring, want reeds heeft de Tweede Ka mer de voorstellen, welke hiermede ver band houden, z.h.st. aanvaard; men wjadit nog op het besluit van de Eerste Ka mer. Een Comité heeft ook niet stil ge zeten, zoodat u "'hieruit wel kunt con- cludeeren, dat men dit in Schouwen ook zeer goed begrijpt en niets onbeproefd heeft gelaten, dit euvel en dezen sta in den weg op te ruimen. Dat de wegen „erbarmelijk" slecht zijn is niet juist. Zeker men treft hier geen wegen als Den Haag—Delft, maar te berijden zijn ze best. Verandering is alleen mogelijk, wan neer het Rijk van de door de eiland bewoners op te brengen groote sommen in den vorm van Wegenbelasting een subsidie toekende, een andere oplossing bestaat niet, omdat in Schouwen de we gen in onderhoud bij de polders zijn en men van deze besturen niet kan noch mag verwachten dat ze deze wegen bren gen in een toestand geheel passend aan den modernen tijd. „Schouwenaars", zoo staat er verder, „gevoelen niet voor de ontwikkeling van hun eiland". Deze opmerking is er totaal naast. De „Vereen. Vreemdelingenverkeer", om nu maar in Zierikzee te blijven, heeft het voorrecht er een zeer ijverig bestuur? op na te houden, hetwelk nooit iets on beproefd laat, om zooveel mogelijK vreemdelingen hierheen te trekken; ten bewijze hiervan moge dienen dat we juist de laatste jaren heel wat vreem delingen hier hebben mogen ontvangen; en nu laat ik het aan de beoordeeling van hen over, er zullen er wel bij zijn die dat lezen, hoe hier de ontvangst is geweest? Allo auto's werden door particulieren aangeboden; zoover de ruimte het toe liet, verleende ieder gratis onderdak. En of dat nu zoo in Holland of waar otok het geval is, Ik meen dit te betwijfelen! Bij dhr. J. v. d. Wal te Bruinisse Is ter perse „Ons Zeeuwsch Verleden door A. M. Wessels, historicus te Goes, bevattende historie, sagen, folklore, no vellen, plaatsbeschrijving, biographiën en kerkhistorie uit Zeeland, met 16 gravures ter verduidelijking of illustreering van den tekst. Ten einde meerderen in de gelegenheid te stellen zich dit boek over onze schoone provincie, met haar rijk historisch ver leden aan te schaffen, is het werk ook in Z) fleveringen verkrijgbaar. Een uitgebreid prospectus is van boven genoemd werk verschenen, waaruit de aanstaande kooper zich eenigszins op de hoogte kan stellen, wat het geheelewerk zal bevatten. Van de firma P. Sluis te Weesper- karspel ontvingen wij een nieuwe hand leiding voor het opfokken van kuikens, wrarin allereerst gewezen wordt op de prijsverlaging van het bekende opfok- voer. Ook de advertentie in dit nummer vraagt daarvoor de aandacht vian den pluimveehouder. De handleiding bevat voor een groot deel reeds eerder ge geven wenken, maar herhalen van die gegevens is wenschelijk gebleken, om dat nog steeds ernstige fouten worden gemaakt bij het verzorgen van pluim vee; vooral bij het opfokken van kui kens worden vooral eens ernstige fouten gemaakt. HAAMSTEDE. Onder leiding van haren directeur, dhr. M. Evertse, gaf Woens dagavond j.l. de korfbalvereniging „S.S. S.", afdeeling gymnastiek, een uitvoering in de zaal van Hotel Bom. Na opening door den voorzitter, die publiek en af gevaardigden van zusterverenigingen welkom heette, werd een goed verzorgd programma afgewerkt, bestaande uit rek- turnen en ringoefeningen door heeren, vrije- en ordeoefeningen, rhytmisehe dans en ringoefeningen door dames. Het pu bliek was vol aandacht. Menig staaltje van kracht, 'behendigheid en correctheid werd zoowel door dames als heeren ver toond en door het publiek met een krach tig applaus beloond. De nummers ave- rechtsche gymnastiek en gemaskerd tur nen gaven menigmaal aanleiding tot hila riteit. Bij het einde werden verschillende mooie groepen en standen vertoond, ter wijl het toepasselijke en flink vertolkte blijspel „Sport" een welkome afwisseling gaf. Een en ander bezorgde ons een ge- zelligen avond. Een woord van daniï aan dhr. Evertse voor zijn uitstekende leiding en aan de dames- en heerenleden voor hun prestatie is hier zeker op zijn plaats. Met een algemeen woord van dank en een aansporing "om lid of do nateur te worden, sloot de voorzitter deze goed geslaagde uitvoering, die ge volgd werd door een geanimeerd bal. „S.S.S.", wij houden ons aanbevolen voor een volgende uitvoering! BRUINISSE. In de op 30 Jan. J.l. ge houden vergadering van den gemeente raad waren afwezig de heeren Wemmers en Elenbaas. Aan den heer L. Minder- houd wordt op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs en als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Ingekomen was een brief van den Minister van Water staat "inhoudende, dat de door den Raad geuite vrees, als zou door het aanleggen van een stroomleidingsdam in het Helle gat meer zoet water Bruinisse bereiken, tengevolge waarvan schade zou veroor zaakt worden aan de oester- en mossel teelt, ongegrond mag worden genoemd. De Minister schreef, dat het is gebleken dat slechts zelden zoet water uit het Hollandsch Diep, Bruinisse bereikt door het Hellegat, maar dat het bij zeer hooge rivierstanden wel voorkomt, dat het zoet water, dat door het Haringvliet de zee heeft bereikt, bij vloed de Grevelingen intrekt en aldus bij Bruinisse het zout gehalte vermindert. Deze meening wordt door den Raad niet gedeeld, waarna na breedvoerige besprekingen wordt besloten den Minister nogmaals op het dreigende gevaar te wijzen. Een brief van de Comm. tot wering van schoolverzuim mededee- lende, dat tot voorzitter dier commissie is benoemd de heer C. Koelmans, in de plaats van den heer Minderhoud en tot secretaris dhr. B. J. van Oeveren. Het verslag van die commissie over het jaar 1930, wordt onder dankzegging voor kennisgeving aangenomen. In verband met de inwerkingtreding van de wet van 21 Juli 1928, St.bl. no. 265, waardoor de verplichting om bij besmettelijke ziekten een kenmerk aan de woning van den patient te plaatsen, niet meer bestaat, is het noodzakelijk de Algemeene Politie verordening te wijzigen. B en W. stellen den Raad mitsdien voor het betreffende artikel in die verordening in te trekken en een nieuw artikel daarin op te nemen van den volgenden inhoud: „Het is ver boden aan personen, die lijdende zijn of geweest zijn of in wier gezin lijders zijn of geweest zijn aan febris, typho- idea, paratyphus of andere besmettelijke aandoeningen van het darmkanaal of die op andere wijze gevaar opleveren voor de verspreiding dezer ziekten, in de oesterputten en oesterloodsen te werken of te vertoeven, totdat door den behan- delenden geneesheer is verklaard, dat elk gevaar voor besmetting is geweken". Het voorstel wordt met algem. stemmen aangenomen. Op een adres van het be stuur van het Groene Kruis om gratis gebruik van bet gemeentelijk vergader- verband met de Van Speykherdenldng wordt injpiet Soheepvaarthuis te Amsterdam een Yan Speyktentoonstelling ingericht. Een schilderij, voorstellende het moment waarop Yan Speyk den brand er in steekt, Het sohilderij is eigen dom van het burgerweeshuis te Amsterdam. ff- sullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijveD. Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten, lokaal voor het houden van haar jaar vergadering, wordt op voorstel van B. en W. gunstig beschikt. Over de bekende circulaire van den Commissaris der Ko ningin inzake het bouwen van een arre stantenlokaal wordt breedvoerig van ge dachten gewisseld. Het resultaat is, dat de Raad niet veel gevoelt voor deze overbodige uitgaaf, wijl van een derge lijke inrichting hoogst zelden gemuit wordt gemaakt. Besloten wordt den Com missaris hierop te wijzen en tevens te berichten, dat mocht een arrestant onder bewaking der politie worden gesteld, de gelegenheid daartoe bestaat in het ge meentehuis. B. en W. worden uitgenoo- digd een onderzoek in te stellen om op de minst kostbare manier een brandvrije plaats in te richten voor het opbergen van het archief. Het kohier der belasting op de honden wordt vastgesteld tot een bedrag van f 306. Diaama vindt plaats de benoeming van de leden en plaatsver vangende leden van de stembureaux. De voorzitter deelt mede, dat 75 M.3 grind is gekocht voor de voetpaden; dat men bezig is de gaten in den havendam te herstellen; dat 2 3 man eenige dagen geleden zijn tewerk gesteld bij wijze van werkverschaffing; dat de doode boomen op de oude begraafplaats wor den gercoM, ook de heg die er omheen staat en dat een nieuwe heg zal worden geplant. Bij de rondvraag wordt de vraag gesteld of ter secretarie de ge legenheid kan worden opengesteld tot het bekend maken aan de wekgevers en werknemers van eventueel gevraagde of beschikbare werkkrachten. De voorz. antwoordt, dat zulks sedert jaren heeft plaats gehad, echter in den laatsten tijd niet meer, omdat de plaatsing van werk krachten via de arbeidsbemiddeling tot weinig goede resultaten heeft geleid. Daarna wordt de vergadering gesloten. ST.-PHILIPSLAND- Donderdag 29 Jan. werd alhier in de Openb. Lag. School een ouderavond gehouden. De opkomst was uitstekend. De presentielijst was door 80 personen geteekend, waaronder dit maal ook verscheidene moeders van schoolgaande kinderen. Na opening volgde een openbare les met de zevende klasse, onder leiding van het Hoofd der 6chool, dhr. Wage, over Noorwegen en Italië. Dc kinderen bleken op de kaart uit stekend thuis te zijn en wisten van beide landen aardig wat te vertellen. Daarna werden enkele liedjes gezongen en ver volgens toonde dhr. Wage een keurige verzameling teekeningen door zijn klasse gemaakt. Het woord van dank aan dhr. Wage voor zijn keurige les, was zeer zeker op zijn plaats. In aansluiting op de les over Noorwegen en Italië zouden door dhr. A. Mol, enkele films vertoond worden over deze landen. Echter waren deze films niet op tijd gearriveerd, zoo- dat de aanwezigen zich tevreden moesten stellen met enkele, door dhr. Mol zelf voar belaate|iWaard«o, '«•QRAVENHASB. met Jaarltjksc&e uitloting. Verkrijgbaar bil allo Kassiers. is' onmisbaar voor den snelleren groei vlugger marktklaar voorkomt en geneest Prijs flv, 1.75 per pak Indieri^nïet in \Jyi plaats verkrijgbaar, schrijft dan aan de Imp Kuypers Co., Maastricht i vervaardigde films. En de menschen wa ren tevreden! Het vertoonde was bizonder interressant en de vergadering toonde duidelijk, dat het de belanglooze mede werking van dhr. Mol om onzen Ouder avond zoo mooi mogelijk te doen zijn, bijzonder op prijs stelde. Daarna werd gepauzeerd. Na de pauze volgde notulenlezing en verslag schoolreis. Over het laatstge noemde punt volgde eenige discussie, be treffende het medenemen van kinderen wier ouders onmachtig waren hiervoor de wekelijksche bijdrage te betalen. Vervolgens deed dhr. Wage enkele mededeelingen over het landbouwverlof. De Oudercommissie stelde voor de peri ode, waarin dit verlof genomen kan worden, te stellen van half September tot half October, natuurlijk onder goed keuring van den Gemeenteraad. Na ruime discussie werd dit voorstel ingetrokken. De af tredende bestuursleden dhr. L. Neele, J. Labruyère en S. Wage- maker werden bij acclamatie herkozen. Met alg. stemmen werd besloten den gemeenteraad te verzoeken op de pri vaten waterspoeling te doen aanbrengen. Dhr. Wage deelde daarna mede, dat het de gewoonte was geweest op de ouder avonden het desbetreffende koninklijk' besluit voor te lezen. Waar dit echter voor vele menschen weinig zegt, achtte hij het beter de bedoeling van het houden van Ouderavonden nog eens uiteen te zetten. Aldus geschiedde. Bij de rond vraag dankte dhr. Neele, voorzitter der Oudercommissie, de heeren Wage en Mol voor hunne medewerking, terwijl weth. L. J. van Nieuwenhuizen zich hierbij aan sloot en tevens de aanwezigen aan*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5