Persil 25 cent per pakje Zierikzaescha Nieuwsbode wordt goedkooper, kost vanaf 1 Januari 1931 W nog slechts TWEEDE BLAD BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnoie. het zelfwerkend Waschmiddelj bshoorandi bl] d* m Dondirdjg 1 Jan. 1931, M. 12099. DE VULKAANRAMP OP JAVA. Nu het mogelijk is een overzicht te verkrijgen van de gevolgen van de Me- rapi-ramp en mag worden aangenomen, dat de vermisten om het leven zijn ge komen, is het aantal dooden, zooals wij reeds meldden, vastgesteld op 1300. Voorts zijn 850 huizen verbrand en 530 ingestort. In een twintigtal nederzetting gen zijn 2500 stuks groot vee verloren gegaan, terwijl meer dan 2600 hectaren sawahs en bouwland zijn verwoest. De totale schade door de ramp verr joorzaakt wordt geraamd op f 250.000, waarbij gerekend is op een niet al te langdurig onderhoud der vluchtelingen. Wanneer de steunverleening langer noo- dig zal zijn, kan een en ander geraamd worden op f350.000. Het aantal permanent dakloozen zal zooveel mogelijk moeten worden over gebracht, hetzij' naar de Lampongs, hetzij naar het Besoekische (de menschen zijn jgewend aan tabakscultuur) aangezien het lonwaarschijnlijk is, dat men hun in het berggebied nog een redelijk bestaan zal kunnen verschaffen. De gouverneur-generaal, jhr. mr. A. C. D. de* Graaff, bezocht Zaterdag de vluch telingenkampen te Moentilan. Tegalsari en Salam, waar 10.000 menschen door de intendance worden gevoed. Het terrein blijft nog gesloten voor toeristen. De berg werkt nog voortdu rend. Het bovendeel van den Merapi is geheel van vorm veranderd. Een treu rig verschijnsel is, dat de militairen, die politioneele bevoegdheid hebben, reeds Verscheiden dieven; hebben gevat, die, ge bruik makend van de afwezigheid van de dessabewoners, de verlaten woningen trachten te plunderen. Het bestuur staat de bevolking alleen terugkeer naar de dessa's toe met schriftelijke toestemming van den vulcanoloog, dr. Neumann van Padang. VACCINATIE-BEPALINGEN. In de Mem. v. Antwoord op 't Voorl. verslag over het wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vacci natie, verklaart de minister van Arbeid. H. en N., dat er z. i. geen aanleiding bestaat, ten aanzien van dit voorstel tot lijdelijke opschorting der verplichting tot vaccinatie een ander standpunt in te nemen dan voorheen. Dat een herhaling der opschorting prac- tisch zou leiden tot afschaffing der wet telijke verplichting tot inenting, kan de minister geenszins toegeven. In elk ge val zou hij zulke ontwikkeling niet be vorderen. Hij is integendeel een warm en overtuigd voorstander van 't herstel der verplichting, zoodra de omstandig heden zulks toelaten. Pogingen van de principiëele tegenstanders der vaccinatie om tot afschaffing der verplichting te komen, zullen dan ook bij hem op krach tig verzet stuiten. BEDRIJFSTELLING. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede: Op 31 December 1930 wordt ingevolge de wet van 31 Juni 1930, Sl.bl. 348, in Nederland voor de eerste maal een be- drijfstelling gehouden. Daartoe zullen te gelijk met de volkstellingskaarten groene bedrijfstellingskaarten uitgereikt worden. Ieder bedrijfshoofd moet op het bovenste deel dier kaart (de Adreskaart) den naam, het adres, ei (h:ide soort invullen van de onderneming of ondernemingen, aan wel ker hoofd hij staat en voor zoover het een bedrijf is dat onder de Ongevallen wet 1921 valt, bovendien het bedrijfsnum mer. Wie bedrijfshoofd is, is omschre ven in de toelichting op de achterzijde van de groene kaart. Niet alleen hij die aan het hoofd van een zaak met personeel staat is bedrijfshoofd, maar in het algemeen ook ieder die, voor eigen rekening, zonder personeel of uitsluitend met hulp van familieleden, een beroep utioefent. Is een bedrijf geheel of gedeeltelijk verzekeringsplichtig volgens de Ongeval lenwet 1219, dan behoeft het bedrijfs hoofd voor dat bedrijf of gedeelte van het bedrijf het onderste deel der groene kaart niet in te vullen, omdat de op dat bedrijf betrekking hebbende gegevens verzameld worden door middel van de loonlijst voor de Ongevallenverzekering, waaraan ditmaal een uitslaand blad met vragen ten behoeve van de bedrijfstel- ling is toegevoegd. Is een bedrijf even wel geheel of ten deele niet verzeke ringsplichtig, dan moet daarentegen voor dat niet-verzekeringsplichtig bedrijf of deel van het bedrijf ook het onderste deel van de groene kaart worden inge vuld met de daarop gevraagde gegevens betreffende dat bedrijf. BRUINISSE. De laatste vergadering van den gemeenteraad werd door alle loden bijgewoond. Medegedeeld wordt een schrijven van het hoofdbest. der P. T»1 dat maatregelen worden getroffen om de gelegenheidl te openen, ook des nachts te Zijpe te kunnen telefoneeren. In ver band met de van Ged. Staten ontvangen goedgekeurde regeling betreffende de op nieuw vastgestelde jaarwedden van bur- gem., secr.-ontv. en weth., wordt, op voorstel van B. en W. besloten, de be grooting voor het dienstjaar 1931, die inmiddels door Ged. Staten is goedge keurd, te wijzigen. Van den heer van Konijnenburg te den Haag, was een schrijven ingekomen, dat hij bereid is te voldoen aan de uitnoodiging van den gemeenteraad om een onderzoek in te stellen in hoeverre de aanleg van een stroomleidingsdam in het Hellegat van nadeeligen invloed zal kunnen zijn voor de oester- en mosselcuituur; gevreesd werd n.l., dat tengevolge van de ver legging van den stroom een grootere hoeveelheid zoet water naar de Greve- lingen zal worden geleid, waardoor de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat sterfte onder die schelpdieren 't gevolg er vani is. Naar aanleiding van een adres van A. C. de Oude e. a., houdende ver zoek om vermindering van kade- en havengeld, weegloon en liggeld van diverse landbouwproducten, in verband met den crisistoestand in den landbouw, deelen B. en W. mede, dat het college geen termenf aanwezig acht om een voor stel tot vermindering der belasting te doen, wijl deze in vergelijking met ande re gemeenten, betrekkelijk laag is. Het adres wordt derhalve voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer L. Minderhoud wordt op zijn verzoek met ingang van 15 Februari 1931 eervol ontslag ver leend als hoofd der o. 1. school, onder dankbetuiging voor de vele diensten, die hij in het belang van het onderwijs in deze gemeente heeft verricht. Op voor stel van B. en W. wordt besloten solli citanten op te roepen, in welke oproep zal worden vermeld, dat het bezit van taalaktem (Fransch en Engelsch), als mede land- en tuinbouwakte, tot aan beveling zal strekken. Besloten wordt aan den heer J. de Koene het post- en tele graafkantoor weder voor 3 jaar te ver huren voor f500 per jaar. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, een geld- leeiiing aan te gaan van f3000, tegen een rente van ten hoogste 4,5 pCt.; de leening zal in de gemeente worden ge plaatst. Vastgesteld wordt het suppl. ko hier der belasting pp de honden voor het dienstjaar 1930, tot een bedrag van f24. Herbenoemd worden: tot lid van het burgerl. armbestuur, de heer I. Hage Lz.; tot lid der commissie van toezicht op hei: lager onderwijs, dhr. L. Minder houd; tot leden der commissie tot we ring van schoolverzuim, dhr. L. Minder houd, S.'Krijger, C. Koelmans, Jac.s Haeck aan het bestuur van de Chr. school een som te betalen van f850, voor aanslui- tingskosten der school aan de waterlei ding. Gunstig wordt beschikt op het ver zoek van het bestuur der Chr. zangver. „Looft God", om gratis gebruik van het gemeentelijk vergaderlokaal voor het hou den van repitities op Vrijdagavond. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van „de Groep Nederland van het Algemeen Nederl. Verbond", inzake het vaststellen van een verordening tot hef fing van een belasting op openbare aan kondiging. Ten) slotte brengt de heer van Vessem verslag uit van de gehouden ver gadering van aandeelhouders der N.V. Waterl.-Mpij., waarvoor hem door den voorzitter dank wordt gebracht. De hee- ren van Vessem en van den Berg wor den voor 1931 benoemd als afgevaardig den der gemeente naar die vergaderin gen. Naar aanleiding van dat verslag vraagt de heer Wemmers, hoe het staat met de aansluitingen, waarop de voor zitter antwoordt, dat de laatsten zijn aangeschreven de aansluiting te bewerk stelligen vóór 1 Jan. a.s. Dit zijn echter maar enkele personen meer. Dhr. de jKoning heeft in de courant gelezen, dat de burgemeester ©en middel aan de hand deed op de laatste algemeene vergade ring der Waterl.-Mpij., om het water abonnement door armen verschuldigd, door de armbesturen of de diaconiën te doen betalen. Spr. heeft zich afgevraagd, of dit,indien hierop zou worden inge gaan, wellicht van invloed zou kunnen zijn op de collecten van de armbestu ren. De voorz. antwoordt, dat uit zijn gezegde een verkeerde gevolgtrekking is gemaakt. Spr. heeft daarmede bedoeld de mogelijkheden, die ten opzichte van eenige rijke armbesturen en diaconiën kunnen gebeuren. Voor deze toch zou het géén enkel bezwaar opleveren, wan neer mingegoeden werden (geholpen. Het gevolg van sprekers gezegde is geweest, dat een schrijven van de directie is uit gegaan naar de diverse armbesturen. Reeds zijn enkele antwoorden in beves tigenden zin ingekomen, anderen weer waren er niet toe bereid. De voorz. deelt nog mede, dat het werk in de Korte Ring dezer dagen zijn beslag heeft ge kregen, waardoor een zeer nuttig werk is verricht. Bij de rondvraag informeert de heerj de Koning, hoe B. en W. dennen te handelen, wanneer het noodig mocht blijken over te gaan tot werkverschaf fing. De voorzitter kan tot zijn genoe gen mededeelen, dat op het oogenblik geen werkloozen hier zijn; voorts, dat na Nieuwjaar wordt begonnen aan het werk in den Stoofpolder, hetwelk ook aan velen werk zal verschaffen. De aan nemer Geluk heeft aan spreker mede gedeeld, dat hij zooveel mogelijk werk lieden van Bruinisse zal aannemen, voor welke mededeeling spr. hem bereids dank heeft gezegd. Mocht een en ander door onvoorziene omstandigheden mis loopen, dan kunnen B. en W. nog met voorstel len komen tot het uitdiepen der haven, waarvoor reeds een post op de begroo ting voor 1931 is uitgetrokken. De heer de Koning is gerustgesteld. Daarna \yordt de vergadering gesloten. Holle! OUDEJAARSAVOND-SALDO. Zoo is dan weer een jaar voorbijge gleden, En ging den weg van .alle tijd'lijkheden, Al wat zich vasthecht aan dit aardsch bestaan Is voorbestemd om eenmaal te vergaan! Ons oude jaar is ideaal geboren, Men deed zijn stem weer voor ont- waap'ning hooren, De hoop was puik, de animo was groot, Men voelde voor beperking van de vloot, Dat wil dan zeggen op de conferentie In de practijk bleef d'oude concurrentie, En zooals 't meer met conferenties gaat, Men juichte bij 't papieren resultaat! Ook moeders lieten'er hun stemmen hooren, Maar daarnaar had men heelemaal geen ooren, Omdat de moeders op het krijgsterrein Onmondig nog en ondeskundig zijn! In Spanje zweeg ook Prima de Rivera, Hij was wel sterk, maar lang nog geen Camera, Al gaf hij ook zijn leven voor zijn zaak, Hij had geen kracht voor d'omvang van zijn taak, En te Parijs, verzwakt door vele wonden, Heeft hij per slot de groote rust gevonden! In Nederland verscheen 'n verfrisschend man, De regenmaker, met zijn luchtig plan! Hij steeg omhoog met heel veel kouwe drukte, Maar niemand weet of het tot nu" toe lukte. Er komt geregeld water uit de lucht, Maar niet bepaald gedurende zijn vlucht! Zoo was dus nog op weinig staat te maken, Het jaar begon met zeer veel wan'kle zaken, Behalve dan het nieuwe bankbiljet, Dat zeer verleid'lijk ons werd voorgezet! De meesten kennen het van hooren zeggen, Het is geen tijd om wat opzij te leggen, Maar met dat al, het had een goeden klank, Als baby van de Nederlandsche Bank! Ook werd ons weer door hen, die 't kunnen weten, Een nieuwe Miss Europa aangemeten, Terwijl Briand met dito Statenbond De juiste maat niet voor Europa vond! Och, Frankrijk had ook vroeger z'n Bastille, Men wasch z'n vuile wasch liefst en Familie, En dan vol boete en oprecht berouw, Zooals b.v. hier na Curasao! Het recht in Neerland liet zich niet verkrommen, Niets werd ontzien, de schuldige moest brommen, Men sprak het vonnis vol van heilig vuur, En plechtig klonk het: „24 uurl" De eisch was eerst wat zwaar, een vijftal dagen, Du£ krijgsman Borren had nog niets te klagen! Zóó werd een schuld van honderd jaar geboet, En dat doet toch ons Hollandsch hart weer goed! Twee zijn er echter niet bij ingevlogen, Die haddeji duid'lijker hun doel voor oogen, Hun meening was oorspronkelijk en frisch, Dat was van Dijk en dat was Kingsford Smith. Die hebben wel een sterke vlucht genomen, Om in New-York als helden aan te komen, Gevolgd door al leek 't embleem gewaagd, Ook Costes en Bellonte zijn geslaagd! Maar naast 't succes bewezen vele rampen, Hoe buiten 't licht met schaduw valt te kampen, Hoe de malaise door de landen gaat, En de werkloosheid voortsluipt in den Staat Er komt vertwijf'ling In zooveel gezinnen. De armoe trekt alom de wereld binnen. Maar ook de arbeid deed de harten pij* Op d'onheilsdag te Alsdorf in de mijn! Tweehonderd vijftig dooden zijn begraven Die voor hun daag'lijksch werk hun leven gaven... En op zijn tocht zonk de ft. 101 Als vormloos wrak op Franschen grond ineen De aarde beefde in het zonnig Zuiden, Waar tot alarm de bange klokken luidden, De huizen wankelden en stortten in, Er stierven moeders in hun huisgezin! r Maar met dat al, de mensch wil niet versagen, Een volgend wonder kwam de aandacht vragen, De schepping van Dornier, doorwrocht en fiks, Niet onbekend, al heet ze ook Do. X! De vliegboot, die ons allen doet verbazen, Wanneer haar krachtige motoren razen! Maar ook een groet den koenen vliegenier De zakenman, die vliegt voor z'n plezier. Die kalm per Pandertje naar onze Oost kwam glijen, U raadt het al, ik meen de heer van Tijen! We eindigen, o hooggeacht publiek, Zooals 't begon en dus met politiek! In Duitschland roerde Hittler sterk de trommel, Verkiezingen... bedreigingen... gerommel, De oorlogsschulden raken in de knel, En dat is volgens Young gevaarlijK spel, Want als 't van Duitschland niet meer is te halen, Hoe moet Europa dan zijn schuld betalen? De grootsche Ronde tafel-conferentie Van 't Britsche rijk raakt wat in decadentie. Ach, zelfregeering dekt veel schoonen schijn, Die ronde tafel moet wat hoekig zijn! In Sjxinje had men weer eens geen fidutie Daar maakte men een Franco-revolutie! Nu is dit een vergeefelijk geval, Want Spanje ligt te dicht bij Portugal! Nog waren er diverse and're zaken, Waarvan we meer in het voorbijgaan spraken, Wat kleingoed in het dagelijksch bestaan, Dat kwam en zag en weer is weggegaan. Merkwaardig was hetgeen het lot bepaalde, Het water steeg, toen de effecten daalden! En nu, oud jaaar, vaarwel Uw tijd is daar, Uw rol is uit, straks komt het nieuwe jaar. 't Gordijn zakt langzaam voor Uw wereld-klanten, Acteurs, publiek en heel veel figuranten! Een nieuw begin is weer en scène gezet Voor wie aandachtig steeds heeft opgelet. Een spannend spel komt in den loop der dagen Voor heel de wereld weer de aandacht vragenül December 1930. (Nadruk verboden). %ËET1 J DLN (*ENo ZIERIKZEE. Uitgeklaard: S.s. „Tarta- ry", kapt. W. Coker, ledig van Bergen op Zoom naar Kingslynn. MA&KTBEMCMTm AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM. Marktoverzicht der vorige week, door Jac. Knoop, makelaar in aardappelen enz. Nassaukade 158, telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week was er goede vraag met hoogere prijzen voor alle soorten. Zoowel de landbouwers als de handel kunnen over den aardappelhandel einde 1930 levreden zijn. 29 December werden de volgende prij* zen gemaakt per H.L.: Zeeuwsche bon ten f 4—4,25; id. blauwen f 4^—4,25; id. eigenheimers f 3,30—4; bonten en bl» poters f 1,90—2,10.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1931 | | pagina 5