RADIO-PROBRAMMA. DONDERDAG 25 DECEMBER. HILVERSUM: 8 A.V.R.O. gram.; 3,30 kerslvvijding; 9,05 gram.; 9,30 A.V.R.O.- kwintet; 12,01 carillonbespeling; 12,30 A. V.R.O. octet; 1 zang; 1,30 octet; 6 Kerst concert; 6 gram.; 6,45 kamermuziek; 7,15 „Wellecom Kerstnacht"; 8,30 omroepor- ehest; 10,15 sport- en nieuwsberichten; ;10,3Q oraroepconcert; 11 gram. HUIZEN: 7 N.C.R.V. kerstliederen; 7,30 kerstfeestwijdingszangdienst; 8,80 K.R.O. morgenwijding; 9,50 N.C.R.V. kerkdienst; 12,30 K.R.O. concert; dameskoor; 1,30 ca rillonbespeling; 2 N.C.R.V. concert; 3 kerstliederen; 3,30 declamatie; 4,15 con cert; 5,50 kerkdienst; 7,30 concert; 9,30 —9,40 Vaz Dies; 9,40 concert; 10,45 gram. VRIJDAG 26 DECEMBER. HILVERSUM: 9 V.A.R.A. orgelspel; 10,30 V.P.R.O. kerkdienst; 12,01 A.V.R.O. omroeporchest; 2 radiotooneel; 2,30 aan sluiting concertgebouw; 4 actueel aller lei V.A.R.A.; 4,15 gram.; 5 orkest; 6 le zing; 6,30 litt. halfuurtje; 7,15 concert; 8 Vas Diaz; 8,15 V.P.R.O. orgelconcert; 9 Jac. van Elsacker; 9,30 orgelconcert. HUIZEN: 8,30 N.C.R.V. morgenwijding; 10,30 hoogmis; 12,30 N.C.R.V. concert; 2,30 concert; 4 concert; 5,30 kinderuurtje; 6,30 kinderkoor; 7 orgelconcert; 8 concert; 10 Vaz Dias; 10,45—11,30 gram. De heer Catslioek is van meening, dat de f 4000, die nu geraamd zijn, naar de toestand zich laat aanzien, niet voldoen de zal zijn en hij vraagt verhooging van dezen post tot f 5000. De voorzitter antwoordt, dat, waar de commissie nog niet de gave der helder ziendheid bezit, men Tlezen post op f 4000 kan houden. Men is aan dien post im mers niet gebonden. Wanneer de nood aan den man komt dan de post toch ver hoogd worden. De heer Catslioek vraagt wat B. en W. van plan zijn t.a.v. de werkloosheid en welke steunverleening zij hebben ge dacht. De voorzitterHel vorige jaar is na moeizame debatten een steunregeling tot stand gekomen, die uit de practijk was geboren. Weth. Koopman heeft met net nieuwe reglement het werkeloosheids- vraagstuk bestreden en dat is hem in zoover gelukt, dat er geen ernstige klach ten over dit vraagstuk zijn geweest. En zoo zijn B. en W. tot de conclusie gekomen door te gaan op de wijze, waarop het werkloozenreglement heeft gewerkt. De heer A. den Boer zou graag zien, dat van deze zaak eens ernstig studie werd gemaakt. Vooral het aantal wacht- weken acht spr. te lang. Weth. Koopman zet uiteen waarom hier een wachttijd van 3 weken is genomen, hoewel met bijzondere omstandigheden steeds wordt rekening gehouden en het reglement soepel wordt toegepast. De wachttijd op 1 week terugbrengen, daar aan zijn bezwaren verbonden. Is er geen bepaalde wachttijd, dan maken sommige werkgevers daar misbruik van. De heer Gerritsen vindt het jammer, dat het vorige jaar geen verschil is ge maakt tusschen georganiseerden en on georganiseerden, want het is in het be lang der gemeente zelf, dat er zooveel mogelijk georganiseerde arbeiders zijn, daar de gemeente pl.m. 8 weken uitkee- ring krijgt. Spr. vraagt B. en W. eens te willen; overwegen een van de gemeente uitgaande neutrale werkloozenvereeni- ging tot stand te brengen, waarbij alle arbeiders aan .moeten sluiten. De voorzitter antwoordt, dat een ge meente in) Zeeland een proef heeft geno men met een neutrale gemeentelijke werkloozenvereeniging, maar dat die proef is mislukt. Sommige menschen zijn moeilijk in een organisatie te brengen. Beide groepen dienen bij werkeloos heid te worden geholpen. De heer Versteeg vindt f4000 goed, mits dit geld besteed wordt voor de ongeorganiseerden, want wanneer deze in de steunregeling betrokken worden, dan heeft men nog wel f 4000 noodig voor de georganiseerden. De heer Doeleman stelt voor, bij de gemeente in Zeeland, die een gemeente lijke werkeloozenvereeniging organiseer de, eens te informeeren, hoe die zaak werkte. Indien wij hier een zoodanige vereeniging hadden, en iedereen was in de gelegenheid zich te verzekeren, dan was 't tijdstip gekomen om ongeorganiseer den en georganiseerden afzonderlijk te behandelen, maar nu is spr. van oordeel, dat men geen onderscheid moet maken. De heer Catslioek, terugkomend op de wachtweken, merkt op, dat er nu reeds een 5Q 60 menschen zijn, die al eenige weken zonder werk loopen. Voor hen komen er dan nog 3 weken bij. Dat is een hard gelag. Van het reglement, dat aan de practijk getoetst was, is het vorige jaar verschillende malen afge weken en na de vaststelling zijn nog verschillende bedragen gevoteerd voorde werkeloozen. Hoe zal het nu gaan vraagt spr. Zullen die menschen 3 dagen te werk worden gesteld voor f 1,75. Spr. neemt het dhr. Koopman niet kwa lijk, dat deze zich houdt aan hetgeen de raad hem opdraagt, Maar spr. neemt het den raad wel kwalijk, wanneer hij niet verder gaat voor een gezin een inkomen te geven wat lang niet vol doende is om in haar onderhoud te voor zien. Ten opzichte van de reeds steun genoten hebbende werkeloozen en trans portarbeiders, vraagt spr. opheffing van den eisch 3 weken wachttijd. Spr. refe reert zich aan de voorstellen, neergelegd in het adres van den Ned. R.K. Volksbond, n.l. 112 per week voor georganiseerden plus fl toeslag voor een kind beneden 14 jaar. Wanneer de raad daarmede accoord gaat, dan kan spr. zich daar mede vereenigen. Weth. Koopman stelt den heer Cats- hoek gerust t. a. v. de wachttijden, wan neer rekening houdend met de om standigheden iemand werkeloos wordt. Er wordt wel wat door de vingers gezien. De heer Doeleman verzet zich tegen onderscheid maken tusschen ongeorgani seerden en georganiseerden en wijst er op, dat de raad inkonsekwent is, wanneer hij de bedragen gaat verhoogen, waartoe het vorige jaar besloten werd. Bij een verhoogde steunregeling zal 't kunnen voorkomen, dat een werknemer meer steun ontvangt, dan dat hij loon krijgt van zijn patroon. Spr. kan bezwaarlijk zijn stem aan het voorstel-Catshoek geven, maar is er voor door te gaan met datgene, wat be proefd is en B. en W. eens overleggen tot welke konsekvventies het voorstel- Catshoek zal leiden. Spr. geeft den heer Catshoek den'raad, thans geen voorstellen te doen, B. en W. vereenigen zich met het idéé van den heer Dioeleman. De heer Catshoek geeft toe, dat er gevallen zullen zijn, waarbij een werk man naar de gemeente komt, omdat hij daar meer krijgt, dan hij bij zijn patroon verdient. Spr. vraagt productieve werk verschaffing, daar de geldelijke offers dan niet zoo zwaar zijn voor de ge meente. Men dient ook rekening te houden met wat een gezin zooal noodig heeft om te kunnen bestaan en men zal spr. toé moeten geven, dat met 6 a 7 gulden niet geholpen wordt. Daarom dringt spr. aan op aanneming van f 12 per week plus f 1 toeslag voor ieder kind beneden 14 jaar. Is het voor den raad moeilijk geen onderscheid te maken tusschen on georganiseerden en georganiseerden, laat hij dan die tweè gelijk stellen. De heer Doeleman zou ook graag hulp zien gebracht, waar die noodig is. Spr. laat zich niet zeggen, dat hij minder voelt voor hen, die gebrek lijden, als dhr. Catshoek, maar spr. heeft het altijd verkeerd gevonden een voorstel te doen, dat het vorig jaar breedvoerig is be sproken en niet aangenomen. Spr. acht het verkeerd op 't oogenblik te beslis sen over een voorstel, dat hier plotseling ter tafel komt. Men dient het voorstel eerst te toetsen aan de practijk en daar om raadt hij aan het voorstel-Catshoek aan te houden tot de volgende raad. De heer Catshoek trekt zijn voorstel in, vooral' nadat weth. Koopman hem heeft toegezegd, dat de 50 a 60 werkloozen direct zullen worden geholpen. Met 5 Januari gaanl direct 12 menschen aan het werk aan de gasfabriek, waar voor 8 weken werk is. De heer Gerritsen zou graag zien dat de gemeente ieder jaar bepaalde werken liet wachten om in den winter door werkeloozen te laten uitvoeren. Bij 388, gasfabriek, brengt de heer Catshoek, als rapporteur der commissie, belast met het onderzoek der begroo ting der gasfabriek, daarover verslag uit. De commissie merkt op, dat het ver schil in prijs van muntgas en part. gas gesteld kan worden op 11/2 ct. De com missie meent, dat het muntgas een kleine verlaging dient te ondergaan. De gascommissie antwoordt hierop, dat de prijs van het muntgas niet te hoog is, Die li/o ct. wordt besteed voor rente afschrijving en onderhoud der muntgas- installaties. Wat de straatverlichting aangaat, zegt de commissie, dat deze begroot wordt op 80,000 M3. a 9 ct. per'M3. Daarnaast wordt door het gasbedrijf f 4019,05 ten koste gelegd voor onderhoud, aansteken, blussChen, pensioenen en ongevallenpre- miën en wordt alzoo gas geleverd te gen f 7200 f 4019,05 f 3180,95 of 3„9 ct. per M3. De gascommissie antwoordt, dat waar de gasfabriek met kapitaal van de ge meente werkt, deze ook zekere fin. voor- deelen mag genieten. Het geraamde be drag voor de opbrengst van de cones, overeenkomend mei 50 ct. per H.L. komt der commissie te laag voor. De gascommissie antwoordt, dat de co kes steeds de volle aandacht der com missie heeft. Het verzoek der stokers der fabriek öm verhooging van weekloon yordt af gewezen. De commissie vereenigt zich met de eindcijfers f 83750 aan baten en f 82750 aan lasten, zoodat het batig saldo f1000 bedraagt. Weth. Koopman merkt op, dat de fa briek f 44136 M3. gasheeft verbruikt. Is dat niet een beetje geflatteerd of ge bruikt de motor zooveel gas? De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer de Broekert merkt t.a.v. de cokesprijzen op, dat hoegenaamd niet naar buiten geleverd wordt en de prijs laag is, opdat ook de minder gesitueer den ervan kunnen profiteeren. De heer Gerritsen geeft in overweging de toepassing van het vastrechttarief zoo soepel mogelijk te doen zijn, om het vast recht zooveel mogelijk in de band ie werken. Op voorstel van weth. Koopman wordt besloten eens aan de gemeente Utrecht te vragen hoe daar het vastrechttarief wordt toegeapst, terwijl de gascommissie nog eens zal nazien, dit op voorstel van den heer Doeleman, of er van den gasprijs ook nog iets af kan. De be groeting is hiermede afgehandeld. De heeren Catshoek en Versteeg ver laten |d'e zitting. De begrooting van den kapitaaldienst wordt in z'n geheel in eens aangenomen, Op een pas ingekomen adres van V. V.V., verzoekende f250 subsidie uil de gemeentekas wordt met alg. stemmen DE UITBARSTINGEN VAN DEN MER API hebben catastrophale afmetingen aangenomen. Honderden slachtoffers zijn reeds te betreuren. Verscheidene dorpen in de omgeving van den.vulcaan zijn totaal verwoest. Een der uitbarstingen van den Merapi, die thans een deel van Java met vernietiging bedreigt. gunstig beschikt, terwijl de raad even eens met alg. stemmen besloot twee lampes-berges aan te schaffen 1(20,50) voor rookabsorptie in de raadszaal. De begrooting wordt hierna in zijn geheel aangenomen. De voorzitter dankt de leden voor den prettigen tooni bij de disscussies en wenscht hen gezellige Kerstdagen en een goed jaaruiteinde toe. Hierna volgde sluiting dezer langdu rige zitting. WENKEN VOOR AUTOMOBILISTEN. De groote moeilijkheid in het koude jaargetijde is het vertrek. Het is raad zaam te beginnen den handle te nemen, en de krukas een paar wentelingen te laten doen. Daarna ga men achter het stuur zitten; men sluite de lucht van den carburateur volkomen af, en voor men contact geeft, trappe of drukke men op den starter, een paar secon den. Dan wordt contact gezet, en men geeft gas; en wanneer men daarna den starter in beweging brengt, zal de mo tor aanslaan. Men late nu den motor vijf of tien minuten lang loopen, om de olie, die in den nacht dik geworden is, de noo- dige vloeibaarheid te doen krijgen. Dan kan men uitrijden. Voor hen, die een wagen in een koude garage onderdak brengen, is het raad zaam in den winter het water des avonds uit den radiateur te laten wegloopen. Om dit echter te vermijden, kan men een verwarmingsapparaat onder den ra diateur zetten, waarvan de „Tem'x" een van de handigste is. Den wagen met een deken toedekken. Wanneer het gaat vriezen, is het aan bevelingswaardig, het water van den radiateur te vermengen met een vloei stof, die bevriezing onmogelijk maakt. Hiervoor komen in aanmerking brand spiritus en glycerine. TBXJ^ÏUJIMIISN, VEROORDEELD WEGENS DOODSLAG. LEEUWARDEN (V.D.) De reoht bank alhier deed heden uitspraak in de zaak tegen den 20 jarigen straatmaker G. Douma, die terecht heeft gestaan wegens doodslag op den bekenden renstalmeeeter J K. van der Veen te Hardegarijp, gepleegd in den avond van 81 Augustus j.l jDe Officier van Justitie had 10 jaren gevangenisstraf geëiacht. De Rechtbank veroordeelde hem heden tot 15 jaar gevangenisstraf. Tegen den man, die aan Douma het mes ter be schikking stelde om zijn misdrijf te plegen, de 20-jarige P. Mluidde do eisch 5 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem tot 10 jaar gevangenisstraf. De 3e do 22-jarige Tj. v, d M,r die eveneens bij de droe vige gebeurtenis tegenwoordig was on de ter assistentie geroepen veldwachter had mishandeld, werd overeenkomstig den eisch tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld DE RAMP VAN DE MERAPI. AMSTERDAM (V. DHet bestuur van den Kon. Nationalen Bond ,Het OraDje Kruis", ontving op zijn telegram aan het bestuur van het Smeroefonds te Batavia, ten antwoord, dat do toe stand nog niet is te overzien en spoedig nader geseind zal worden. In afwach ting hiervan kunnen giften nu reeds worden gezonden aan den penning meester van het „Oranje Kruis", den heer W. A den Tex Bondt, directeur van de Hollandsche Bank voor Zuid- Amerika, Heerengracht 438, Amster dam (O.), postgiro 128578. BRAND IN EEN STOOMGEMAAL. HAARLEM (V DTengevolge van een brand in het stoomgemaal te Spaarndam, die zich buitengewoon snel uitbreidde, bleek het noodig een 2e motorspuit uit Haarlem te ontbieden. Toen deze arriveerde kon met 8 stralen water worden gegeven. Het vuur werd hierdoor minder en spoedig was het grootste gevaar geweken voor uitbreiding Het machinegebouw en de kolenloodsen waren toen vrijwel geheel uitgebrand. Voor zoover is na te gaan, heeft de stoommachine, welke een vermogen heeft van 300 P.K. en met 3 ketels werkt, aanzienlijke schade geleden, zoodat het geruimen tijd kan duren voordat het gemaal weer kan werken. Het juiste bedrag der schade moet nog worden vastgesteld Het stoomgemaal is een van de 4 gemalen welke een totale opper vlakte van meer dan 90.000 H A. in Noord- en Zuid-Holland bemaall. DE TIEN GEBODEN VAN DE KACHEL, 1. Zorg ervoor, dat kachels, haarden en fornuizen geheel zijn leeggehaald vóór het aanmaken. 2. Wees bij het aanmaken zoo zuinig mogelijk met het materiaal; verspil niet onnoodig houtjies vuurmakers en turf. 3. Stort geen petroleum in een bran dende of smeulende kachel; bevochtig daarmede alleen turf, die gij voor het aanmaken gebruikt. 4. Vul de kachel eerst bij, als een gloeiende onderlaag is verkregen. 5. Zorg, dat uw schoorsteenen op tijd geveegd zijn. 6. Stel u op de hoogte van de lucht- regeling van uw kachel; van den lucht toevoer hangt, vooral bij vulkachel en vulhaard, alles af. 7. Houd bij het bestellen van anthra- ciet rekening met het systeem van uw kachel; de groote stukken anthraciet, die voor uw haard geschikt zijn, deugen niet voor een vulkachel. 8. Laat geen petroleum-, gas- of elec- trische kachel branden, als ge uw wo ning onbeheerd laat en beveilig elke kachel voor de aanraking van kinderen. 9. Denk eraan, uwe kachels, van welke soort zij ook zijn, op tijd een schoon maakbeurt te geven! 10. Laat het fornuis nooit roodgloei end staan, het slijt daardoor te veel, Temper dus het fornuis bijtijds en stook oordeelkundig. SPORT. VOETBALWEDSTRIJD S.r.N.O.T.O,—ZIERIKZEE. Als de scheidsrechter om twaalf uur laat beginnen, blijkt alras, dat beide par tijen hun huid zoo duur mogelijk zullen verkoopen. Als „Zierikzce" ten aanval trekt, stuit deze op de „Sinoto"-verdediging en deze zet haar voorhoede aan het werk. De „Zierikzee"-achterhoede weet echter ook hier haar terrein te zuiveren en zoo zien we, dat het spel op en neer golft met „Zierikzee" in de meerderheid. De achterhoede van „Zierikzee" wacht zich' nu wel door doorbreken te laten over rompelen en speciaal de goalgetter van „Sinoto" geniet een bewaking, waaraan hij de geheele wedstrijd niet aan ontKO- men is. De 4,Zierikzee"-doelman is in deze periode niet al te best op dreef, maar gelukkig voor hem, heeft dit geen ernstige gevolgen. Met de stand 0—0 wordt gedraaid. Na de rust schijnt „Si noto" zich los te werken aan den druk en begint met eenige goed opgezette aanvallen, welke echter stranden op het schitterende spel der beide backs en doelverdediger van „Zierikzee", die na de rust weer zijn zekere rustige spel laat zien. O.a. heeft hij schoten van ver ren afstand op schitterende wijze ge stopt en weggewerkt. Ook zijn collega moet de handen meermalen uit de mou wen steken en 't begint er op te lijken, dat zijn doel weldra doorboord zal wor den. Maar zijn goede kijk op het spel en een flinke dosis fortuin helpen zijn doel schoon houden. Toch wordt de druk op het „Sinoto"-doel steeds grooter en sporadisch worden de aanvallen van „Si noto", welke echter stug verdedigt. Na dat een der „Zierikzee"-spelers voor een blessure het veld moet verlaten en hier voor een invaller zijn plaats inneemt, schijnt „Zierikzee" haar rechtsbuiten met rechts-half te hebben verwisseld, hetwelk een goede verbetering schijnt. De nieuwe rechtsbuiten weet tenminste direct van een doorgegeven bal te profiteeren en lost een fel schot in den hoek, hetwelk de keeper nog juist kan wegwerken. Aanval op aanval volgt, bij een daarvan van dichtbij een schot, maar... de „Si- noto"-keeper weet het schot te keeren. Nog enkele minuten en de scheidsrech ter kondigt het einde aan. Beide par tijen hebben zich ten volle tweemaal drie kwartier gegeven met „Zierikzee" ver in de meerderheid, waarin deze met veel pech te kampen had, terwijl „Si noto" het aan Vrouwe Fortuna heeft te danken, dat haar doel niet verschil lende malen is doorboord. Vermeld zij nog, dat de scheidsrechter zonderlinge beslissingen nam, drie handsgevallen in het beruchte gebied van „Sinoto" niet gezien schijnt te hebben, terwijl de ver plaatsing des arbiters, wat snelheid be treft, veel te wenschen overliet. Over 't geheel geen scheidsrechter die nog bij het vlugge spel thuis behoort. OUD-VOSSEMEER. O. V. C.—Borgvliet (Bergen op Zoom) 2-—1. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 23 December. f1500: 12072. f1000: 1621, 18675. f400: 9426, 9600. f200: 3343, 18296, 18872, 19604. f 100: 2519, 8278, 10347, 10849, 12059, 15585, 20586. MARKTBERICHTEN. BEURSOYERZICHT VAN 23 DEC.: 5 N.W.S. 1918 f100, f500, f1000, 102&, 102rV, 102J; 5 NWS. 1919, f 100, f 500, f1000, IOOjV lOlfJ, 102} 4} N.W.S. 1916, f 100, f 500, f 1000, 102}, 102J- 4} NWS. 1917, f 100, f 500, f 1000, 102|, 102 f76 10244 NWS. 1916, f 100, f 500, f 1000, 101 Jêi 100J, 1014 Ned. Handels-Maatschappij A. 135 Kon. Petr. A. 282; H.Y.A. A. 343 j Java Cultnnr A. 256Deli-Batavia A. 212; Senembah A. 241; Amsterdam Rubber A 9Nederl. Soheepvaart- Unie A. 1201; Nederl. Stoomb.- Maatsch.A. 49 Philips GB.v. A. 174; Margarine-Unie A. Ford A 190; Anaconda 54}; Bethlehem Steels 51}. ROTTERDAM, 23 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 148 paarden, 10 veulens, 629 magere runderen, 716 vette runderen, 204 vette kalveren, 481 nuchtere kalveren, 180 graskalveren, 164 schapen of lammeren, 118 biggen, 16 bokken of geiten en 24 overloopers. Prijzen pen half ki)o: koeien 30—35 ct., 43—45 ct., 50—52 ct., stieren 39 ct., 42i/j ct. en 45—47 ct., kalveren 45—521/2 ct, 62i/s— 671/2 ct. en 77i/o—82i/2 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 220 f 420, stieren f 140—450, grasKalveren f 70110, paarden f165—270, slachtpaar- den f140—215, hitten f75—1150, veulen» f 80—130, fok nuchtere kalveren f20— f 30, slacht nuchtere kalveren f 16—20, kalfkoeien f225—410, pinken f130—190, vaarzen f 215—245, biggen f 12—16, big gen per week f 1,75—2,15. Zeeuwsche en Z.-Holl. ajuin. Aan voer 3000 H.L. Voor uien met certificaat, die echten over het algemeen niet van bij zondere kwaliteit waren, werd besteed van fl,10—f 1,20 en voor picklers van f 1,90 tot f2, alles per 60 K.G., op den wal geleverd. Rotterd. Veiling Warmoezierstr.: Kippeneieren f4,45—7,45, eendeneieren f6 —6,10 de\ 100 stuks. Aanvoer 110,000 stuk». Coöperatieve Veiling Zierlkiee. KLEINE VEILING. Eendeieren f 5,40. GROOTE VEILING. Kipeieren f 6,30; kleine f 4,30. Boter f 0,74—0,84. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Co'pie wordt niet teruggezonden. Geachte Redactie, Wij ontvingen van een onzer inzend»!* uit Zierikzee uw blad, waarin een Markt-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 3