*S1™ "'~~ETÜ~TTE WLAWD, Krossemis troost brengend, om eindelijk op te lossen in heraelsche accoorden. Kerstmis. Feest van vrede en verinni ging, familiefeest ook bij uitnemendheid, bij welke gelegenheid ieder, die hiertoe maar eenigszins in staat is, zich naar huis spoedt, waar de familiekring weer grooter en hechter wordt dan ooit, waar ouders soms alle dierbaren weer om den disch geschaard zien en verbroken ban- den weer aangeknoopt en oude veeten bijgelegd worden. En zij, die in den vreemde vertoeven, te ver om thuis te kunnen komen, leven in gedachten met hun dierbaren en vrienden, van wie zij alleen maar ruimtelijk gescheiden zijn. Er moge nog zoo verschillend over de beteekenis van dit feest gedacht wor den, dat neemt niet weg, dat er wellicht geen andere hooge dagen te noemen zijn, die doop een even groot aantal millfoenen van menschen, weliswaar op ongelijke wijze, in eere worden gehouden. En dat feit alleen reeds is van geweldig groote beteekenis. Want het doet in deze dagen een stroom van beter leven over de aarde gaan, dat in heilig verlangen liefde en toewijding zich uiten moet. Maar hierbij blijft het niet, daar die opwaarts strevende kracht haar beant woording vindt in een invloeiing van geestelijk leven, dat als een gebedsver- hooring aan zeer vele nooden tegemoet kan komen. Zelfs velen, die ongeloovig genoemd worden, gevoelen nu om dezen tijd dik wijls een verteedering des harten, die zij misschien voor zichzelf nog niet eens erkennen willen en nog veel minder ver klaren kunnen. Al is het Kerstverhaal voor hen niet meer dan op zijn hoogst een schoone mythe, desondanks -nemen zij op hun wijze aan de viering van het feest toch deel. Wat moet het dan wel zijn voor de millioenen menschen voor wie dit feest de herdenking is van het eerste der heilsfeiten, waardoor den vergankelijken mensch een uitweg naar het eeuwige leven geopend werd. Wat moet de beteekenis van dit hooge feest dan ten slotte wel zijn voor hen, voor wie het nog veel meer beduidt dan een herdenkingsfeest, voor hen voor wie het een hoog geestelijke realiteit is, waar door een groote golf van geestelijk leven de zoeker naar hooger, geestelijk leven, om dezen tijd des jaars het gemakke lijkst met dit geestelijk licht in aanraking kan komen door barmhartige, welwillen de en liefderijke daden. Deze stralen van geestelijken luister en kracht omhullen onze aarde met een hooger licht, waarin ieder zich baden kan. Maar niet allen kunnen in dezelfde mate van dit wonder baarlijke geschenk hun deel krijgen. Som migen en zeer velen zelfs schijnen hier van nog niets te kunnen ontvangen, om dat zij nog niet bereid zijn. Kerstmis is het feest van het licht, waarover de gansche menschheid zich verheugen kan, een feest ook vöor de ontwikkeling en den gang van de mensch heid zelve, die in donkeren nacht op de levenszee het kustvuur ontwaart, dat haar den weg naar veilige haven aan geeft. DE VULKAANRAMP OP JAVA. Zeer kort is door ons melding ge maakt van de uitbarsting van den Merapi, een vulkaan op Midden-Java, die Vrijdag j.I. zooveel slachtoffers eischte en zulke ontzettende verwoestingen aanrichtte. Het aantal dooden als gevolg van de uitbarsting van den Merapi, is thans toegenomen tot 7 0 0, terwijl gevreesd wordt, dat nog zeer velen meer, die worden vermist, eveneens zijn verbrand. Acht inlandsche) dorpen zijn totaal verwoes t, terwijl een uitgestrekte streek vruchtbaar land bedekt is met gloeiend heet zand, welke stroom nog steeds naan beneden vloeit, waardoor an dere dorpen met verwoesting worden be dreigd. Duizenden vluchtelingen stroomen de steden van Midden-Java binnen, in vele gevallen van hun gezinnen beroofd door al het verschrikkelijke wat zij hebben aanschouwd. Het geheele district Sroem- boeng is een ware brandende hel gewor- d6°- «MS 1101,15 De Merapi is nog steeds in werking en werpt rookzuilen en ver blindende vlammen uit. De president, die't getroffen district be zocht, kwam in verscheidene huizen, waar de mannen en vrouwen, blijkbaar uit angst voor komende ramp zelfmoord had den gepleegd. De eruptie is een van de grootste catastrophen, welke Midden-Java ooit ge troffen hebben. De Westelijke helling van den Merapi is het meest getroffen. Hier is de aan blik van de half bedolven desa's ver schrikkelijk. Bij1 het bezoek aan de plaats van de ramp, stootte men telkens weer op tientallen halfbedolven lijken. De militairen begroeven de dooden, waarbij telkens een vijftigtal in een gemeenschap pelijk graf werden begraven. Het aantal zwaar gewonden, dat naar het hospitaal is vervoerd, bedraagt 48. De ellende op de westelijke helling van den Merapi is onbeschrijfelijk. Tel kens moesten nieuwe desa's ontruimd worden. Om eenig idee te geven van den «normen steun, welke vereischt wordt, kan worden medegedeeld, dat globaal geschat, de resident van Ma gelang beiast is met de zorg voor circa 11.000 vluch telingen, namelijk te Magelang 2000, te Sawangan 6000, te Doekoen 2000 en te Moentilan en te Salam circa 700 per plaats. De wederopbouw van de getroffen streek zal tonnen gouds kosten. Een der grootste problemen wordt gevormd door de vraag, hoe de duizenden vluchtelin gen onder te brengen. Dat het doodenaantal zoo aanzienlijk is gestegen vindt verklaring in het feit, dat in den nacht van Vrijdag op Zater dag de lahar veel karrisch zand zich plot seling een; weg baande in de richting van volkomen veilig gewaande streken, waar de ontruiming langzamer geschiedde en waar de bevolking dan ook volkomen door den laharstroom verrast werd. "binnenland. DE TARWEWET AANGENOMEN. Na langdurige rumoerige debatten is het ontwerp-Tarwewet, dank zij de strakke houding van minister Ruijs, Dins dagmiddag tenslotte nagenoeg niet ge amendeerd door de Tweede Kamer met 58—31 st. goedgekeurd. Tegen stemden de liberalen, behalve de heeren Bierema en v. Rappard, de vrijz.-dem. en de soc.- dem., behalve de heeren v. d. Heide, Schaper en Hiemstra. Ruim een uur lang heeft de minister gesproken om te trachten de bezwaren, die tegen het ont werp geopperd zijn, te weerleggen. Met een korten vacantiewensch van den voor zitter ging de Kamer op recès. Half Jan. komt zij echter weer voor 1 of 2 ,dagen terug om den steun aan de aardappel- meelindustrie te behandelen. Bij den aanvang van de zitting sprak de voorzitter woorden van deelneming in verband met de vulkaanramp op Java, waarbij zich de minister van Binnènl. Zaken namens de regeering aansloot. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Bij „Judex" te Soest is verschenen 't eerste nummer van „Storm", dat zich zonder nadere aanduiding van- redactie of medewerkers, kenbaar maakt als „anti-communistisch periodiek", ver krijgbaar „in elke hoeveelheid tegen druk kosten". Doel is: strijd tegen de derde internationale door woord, daad en ge schrift, eni om de 90 pCt. van de mensch heid wakker te schudden, die nu „dom melt in volslagen apathie voor 't vaan van denj anti-christ., welke aan den hori zont verscheen. Verschenen is het stenografisch ver slag van, de crisis-vergadering op 19 Nov. j.I. te Goes gehouden. Zij, die alles wat op die bijeenkomst is gesproken, nog eens rustig aan zich willen laten voorbij gaan, zij lezing van deze brochure aan bevolen. ELKERZEE. Dinsdag was men aan „De Repard" bezig met het lossen van rijs hout voor een zinkstuk. Gedurende die werkzaamheden kantelde een loopplank, welke tegen het been van J. K. van Scharendijke aankwam. Met gebroken been werd hij opgenomen en ter be handeling vervoerd naar Noordgouwe. STAVENISSE. Dinsdagnamiddag ont stond alhier in de houten landbouw- schuur van C. P. Steendijk brand, met het gevolg, dat dit pand geheel een prooi der vlammen werd. Een paard en eenige varkens zijn nog gered. De ver dere inhoud: hooi, stroo, granen en land bouwgereedschappen gingen geheel ver loren. Men wilde juist beginnen met mo- tordorschen. De motorkast is ook ver brand. Een aangebouwde woning, waar van de bewoners op reis waren, bleef gespaard, maar kreeg wat waterschade. Een slang op de waterleiding en de brandspuit hebben goede diensten be wezen. Naar men verneemt, is een en ander tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. RECHTZAKEN* De Arr.-Rechtbank te Middelburg heeft in de zitting van Maandag het volgende vonnis uitgesproken: ontucht: A. van G., 22 j., arbeider, Bruinisse, 2 maanden gev. str. onvoorwaardelijk en 4 maanden gev. straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Voor den Bredaschen politierechter stond Maandag j.I. terecht de monteur M. J„ uit St.-Maartensdijk, die in den nacht van 13 op 14 September j.I. zich door middel van een valschen sleutel toegang verschafte tot de woning van zijn aldaar woonachtige broer, waar hij met een broodmes een kast forceerde en uit een paar kistjes geld wegnam. De broer, die penningmeester is van de afd. St.-Maartensdijk van den Chr. Landarbeidersbond, vertelde, als getuige dat het ontvreemde geld aan voornoem den Bond toebehoorde en ruim f 130 bedroeg. Volgens verdachte was het slechts ongeveer f 62. Wat er ook van zij, de inmiddels overleden moeder had alles terugbetaald. De Off. v. Justitie die het bewijs geleverd achtte, requi- reerde tegen J., met verschillende om standigheden rekening houdend, een voor waardelijke gev.str. van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaren. De Politierechter veroordeelde ver dachte, die beterschap beloofde en spijt van het gebeurde had, conform den eisen van het O.M. LANDBOUW EN VEETEELT, DE CRISIS. In het landbouwhuis te Goes hebben besprekingen plaats gevonden tusschen de vertegenwoordigers der landbouworgani saties in Zeeland en die van de Mictden- standsvereenigingen in deze provincie. De vergadering stond onder leiding van Mr. P. Dieleman. Voorzitter der Z.L.M., en had ten doel de belangen van alle platte- landsgroepen in deze crisistijd in hun onderlinge samenhang te bespreken, Door XrfvV s-.-tfir f DEZE WAGEN LAAT DE fa. VAN ROSSEM DOOR NEDERLAND RIJDEN ALS RECLAME VOOR HAAR NIEUWE MERK TROOST. de voorzitter en door de heeren C. P. Vogelaar, voorzitter van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond en A. H. de Mil- liano, voorzitter van den Chr. Boeren bond voor Zeeuwsch-Vlaanderen (Wes telijk deel) werden korte inleidingen ge houden over de crisis en het belang dat ook de middenstand heeft bij een wel varende en koopkrachtige plattelandsbe volking. Uit de discussies die daarna volgden kwam naar voren dat ook de Middenstandsvereenigingen ten zeerste 't nemen van steunmaatregelen ten behoeve van de landbouw toejuichen. De even tueel door de regeering te nemen steun maatregelen werden besproken, evenals de argumenten die aangehaald worden tegen het maal- en menggebod. Door ver schillende afgevaardigden van Midden standsvereenigingen werd medegedeeld, dat deze organisaties principieel gaarne hun steun toezegden om aandrang uit te oefenen om de landbouw door steun maatregelen over deze moeilijke tijden heen te helpen. ONDERWIJS. Maandagavond werd het traditioneele „Kweekschoolavondje" in<de feestelijk ver sierde bovenzaal van het „Huis van Nas sau" gehouden. De zaal was geheel bezet met kweekeltngen, leeraren, ouders en vele genoodigden. Ook deze avond is uitstekend geslaagd, dank zij samenwer king, organisatie en prettige, opgeruim de stemming. De voorzitter: van het comité, dat dezen avond organiseerde, riep de véle aan wezigen het welkom toe, tevens cle mentie vragend voor de dilettanten, die voor het voetlicht zouden verschijnen. De directeur der R.K. S., de heer J. H. Pik, verkreeg daarop nog even het woord, om op geestige wijze, spr. eigen, de aandacht te bepalen bij de opvoeding der jeugd' in den tegenwoordigen tijd. Het woord was idaarna aan liet kweeke- lingenkoor, dat, onder de beproefde lei ding van den heer Swenne, eenige met zorg gekozen zangnummers uitvoerde, o. a. „Kerstlied" en „Waldandaeht". Met gul applaus werd deze gewaardeerde in leiding begroet. Onder leiding! van den heer van Bergen (piano) vertolkten daarna eenige jeugdige violisten enkele muziekstukken, waarbij sommigen blijk gaven reeds aardig te kunnen strijken. No. 4 van het programma vermeldde „Een slaaf der Eubiotiek". Dit leuke, heel goed gespeelde stukje, vertolkte uitste kend in welken toestand iemand kan komen, welke meent voorzorgen te moe ten nemen tegen alle mogelijke en on mogelijke ziekten en kwalen, die het menschdom bedreigen. Voor de pauze zong het koortje o. a. nog „Kwezelken" en vroegen de violen met pianobegeleiding nog de aandacht Na de rustpoos kwam de clou, een revue, getiteld „Levende Beelden". Op voortreffelijke manier was deze re vue in elkaar gezet en werd ze even goed geleid als vertolkt. De aandacht bleef voortdurend gespan nen; men leefde mee. Verschillende tafe- reelen muntten uit door aardige vond sten en uitstekend spel. Lang en gul was 't applaus dat den vertolkers en makers ten deel viel, Het was ten volle verdiend. Aan 't eind dankte de voorzitter allen, die tot het welslagen van dezen allerge- noeglijksten „Kweekschoolavond" hadden medegewerkt. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Anti. de Koning, is tot ouderling gekozen de heer Matth. de Koning. Tot ouderling is herkozen de heer Wolf Jumelet Az. en tot diaken de heer Mach. Krijger Jz. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Dinsdagnacht is te Den Briel in den ouderdom van 72 jaar overleden de heer J. H. Been, "archivaris van die stad en bekend schrijver van boeken voor de jeugd. VERSCHILLENDE BERICHTEN. AANRANDING. Zondag j.I. des namid dags omstreeks half drie is te Beek bergen, onder de gemeente Apeldoorn, de 28-jarige dame, die aldaar tijdelijk logeerde, aangerand. Aan de hand van een door het slachtoffer opgegeven sig nalement is door de gemeente-politic te Apeldoorn opgespoord en aangehouden een 28-jarige dame, die aldaar tijdelijk de, die; reeds eenige strafvonnissen achter den rug heeft. jFREDlKBEüRTi^i. Zondag 28 December. Cerkwtrv. Zaterdag 27 Dec. 6.30 uret Kerstfeestvieriug met de kinderen van de Zondagschool door den heer M, Kuiper uit de Peel. Z. 930 ure, dhr. M. Kuiper. Screeikerke» 9.30 ure, ds. Koopmans (Extra-collecte noodl. kerken en pers Bargta. 9.30 are, do. Boogaard. RoaesM* 2 ure, ds. Koopmans. Baaréwalle. Geen dienst, ■aamateie, le kerstdag. 6 30 ure, ds Boogaard. 2e geen dienst, uteief. Kerk. Ie en 2e kerstdag. 9.30 en 2 ure, ds. Elgersma. Oad-Goset. Kesk. le kerstdag. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. ■Ikaraae. 2e kerstdag. 6 ure, Kerstfeest viering. Z 6 30 ure. ds. Koopmans. Geref. Kerk. le kerstdag. 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar. Z. 9.30 en 2 ure, idem. ■raawsrakayaa. 9 30 ure, dr. Weeda van Oosterland. Geref. Kerk. 9 30, ds. Elgersma van Haamstede en 2 ure, Leesdienst. gaaaa«a!ra. Geen opgaaf ontvangen. Reartfgaawa* 9.30 ure, ds. v. Griethuijsen. Bralisbar» 9.30 ure, ds. Voors. •awarkerkt 9.30 ure, ds. Drost. Hfaawarbark. 9 30 ure, ds. Gerritsen. Geref. Kerk. 9.30 en 2, Leesdienst; 6 ure, ds v. d. Velden van Rotterdam. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. BeatarlaaC. 9.30, geen dienst en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9.30 en 5.30 ure, ds. v. d. Velden van Rotterdam. Geref. Ges. 9 30, 2 en 5.30 ure, de heer Rempn. Slr|aasl»4. le kerstdag 2 ure, ds Waar denburg en 6 ure, Kerstfeest. Z. 2 ure, ds. Pjjnacker Hordgk (Orgelcoll.) ■ralalese* 9.30 en 2 ure, ds. Waardenbnrg. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vogelaar van Scharendijke. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Qud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. Ai-J.-Pelier. Geen opgaaf ontvangen. IL*FlllfflMl. Geen opgaaf ontvangen. Tbelaa» 9.30, ds. Wolfenbergen en 2 ure, ds. de Gidts. Geref. Kerk; 9.b0 en 2 ure, dr. Veltenaar. Geref. Gem 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Vrjje Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, de heer Baajj. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. de Bres. Oud-Gerefi Gem. Geen opgaaf ontvangen. •at-Vesaeaiear. 9.30, ds de Gidts en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreagdenhil. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Purtvllit, 9.30, ds. v. Rootselaar en 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. 9.30 en 2, de heer de Vries; 6 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Seherpeafute. Nog onbekend. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Stayealsae. 9.30, ds. Moerman en 2 ure, Leeskerk. Oud-Geief. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Aaa«lfin4» Geen opgaaf ontvangen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD TE ZIERIKZEE, gehouden op Dinsdag 16 December. (Slot). De heer Gerritsen vraagt de aandacht voor de Burger-Bewaarschool, die groote misère doormaakt. Vorige jaar heeft de raad geholpen en is een gedeelte der schuld afgelost. Voor de f 1000. subsidie is spr. dankbaar maar niet voldaan. Met 1 Jan. is er 0,0 in kas. De banken zijn vrijwel^ onmogelijk voor de pl.m. 100 kin deren die op deze school gaan. Spr. vraagt den raad medewerking tot het verkrijgen van een gezonde fin. basis en stelt voor f 1500 te geven. Komt dat be drag er, dan is de NutsspaarbanK be reid ook nog eens in den zak te tasten terwijl hel den penningmeester aange naam zou zijn ieder kwartaal i/-i van de subsidie te mogen ontvangen. De voorzitter vertolkt de gedachten- gang van het college van B. en W., in zake de subsidie-regeling der 3 bewaar scholen, daarbij teruggaande zooals de toestand zich hier langzamerhand heeft ontwikkeld. B. en W. hebben, na veel beraadslagingen gemeend, dat het 't beste was een vast bedrag te-geven, rekening houdend met het aantal kinderen per school. Zoo stellen B. en W. voor aan de Burgerbewaarschool f 1000, de Chr. Be waarschool f 700 en de R.K. Bewaar school f 500 te geven. Zoo doende is er met gelijk© maat gemeten, wat ook heeft voorgezeten bij de vaststelling. De heer Doeleman hoopt dat, gehoord de uiteenzetting van den heer Gerritsen, de gedachte van B. en W. zich zal wij zigen en zij mede zullen gaan met het voorstel-Gcrritsen om f 1500 subsidie te I geven. Gaat de raad met het voorstel van B. en W. accoord, dan blijft men elk jaar staan voor het feit, dat de Bur gerbewaarschool met tekorten heelt le kampen. Bij aanneming van het voorstel- Gerritsen wordt de zaak opgelost. Weth. Timmerman kan niet met het voorstel-Gerritsen medegaan, tenzij de an dere Bewaarscholen met eenzelfde per centage worden verhoogd. Voor den bouw van een Chr. Bewaarschool heeft men indertijd een leening aangegaan. Van aflossing is geen sprake. Voortdurend wordt voor de school gecollecteerd, ter wijl particulieren daarvoor geregeld bij dragen. Deze school zit voor nog groo ter tekorten dan de B.B. Weth. Koopman gaat in grove trekken de wordingsgeschiedenis van de B.B. na, welke gesticht is door ds. Heijse en be stemd was voor arme kinderen. Van sec- ten was toen nog geen sprake. De bur gemeester heeft er veel werk van ge maakt om deze kwestie op te lossen, maar spr. vindt de sprong, die de hoer Gerritsen wil doen te groot. Met f 1200 kan hij zich vereenigen. De heer Doeleman herinnert evenzeer aan de oprichting en betoogt, dat het betrekkelijk lage aantal kinderen op de B.B. zijn oorzaak vindt in 'l feit, dat die school in de decadence was. Veie Kin deren zijn naar de Chr. B. gegaan, om dat die school beter geoutilleerd was. Men moest hier geen vergelijking gaan maken tusschen het openbaar en bijzon der onderwijs. Ook de bizondere be waarscholen zijr, altijd door de gemeente geholpen. Spr. hoopt tenslotte niet, dat de B.B. zijn leven nog langer moet voort slepen, zooals tot nu toe het geval is geweest. Weth. Timmerman betoogt, alhoewel het geen verplichting is voor de ge meente de biz. bewaarschool te steunen, er een zedelijke plicht tegenover de be lastingbetalende burgers bestaat zuIks te doen. De heer Catshoek wijst er op, dat op de 2 bijzondere bewaarscholen het cachet drukt van een zekere godsdienstige rich ting, maar naar de B.B. kan iedereen zijn kinderen sturen. In het debat heeft men ten onrechte de B.B. vergeleken met het O.L. onderwijs. Met dhr. Timmerman is spr. het niet eens, dat de gemeente ze delijk verplicht zou zijn de C.B. te steu nen. Hij stelt zich op 't standpunt, dat de B.B. meer voordeelen dient te genie ten dan de bizondere bewaarscholen, daar de B.B. het grootst contingent levert voor de neutrale scholen. De heer Gerritsen merkt op, dat de B.B. er reeds lang was voor de bizondere bewaarscholen. De B.B. staat voor allen open en nu gaat hgt niet op van de ge meente dezelfde subsidie te verlangen. Weth. Timmerman en Quant ageeren hiertegen. De laatste merkt op, dat de C.B. reeds lang subsidie geniet, wat dhr. Gerritsen doet antwoorden, dat zulks een vriendelijkheid is van het gemeentebe stuur. De heer de Broekert vindt f 1500 te veel. Spr. stelt voor j 1200 te geven. De heer Doeleman wenscht f1300 te geven en wijst op de billijkheid die al tijd betracht is t.a.v. de bizondere be waarscholen. De heer Gerritsen vereenigt zich met het voorstel-Doeleman en trekt de sub sidie-aanvrage van f 1500 in. De heer de Broekert handhaaft zijn voorstel f 1200 te geven. In stemming gebracht wordt het voor stel-Doeleman om aan de B.B. f 1300 subsidie te geven, aangenomen met de stem van den heer de Broekert tegen. De heeren Timmerman en Quant had den voor de stemming de zaal verlaten. Weth. Koopman stelt voor f 600 aan de R.-K. Bewaarschool te geven, i.p.v. f 500, zooals het voorstel van B. en W. luidt en f 700 aan de C.B. Niemand der leden heeft hiertegen bezwaar. Bij kosten terzake van de Rijkskweek school, vereenigt de commissie zich met het voorstel van B. en W. om aan de schoonmaakster van die school op haar verzoek f 100 salarisverhooging toe te kennen. Bij werkverschaffing aan werkloozen, gebracht op f4000, wil het der commis sie voorkomen, gezien de groote ma laise in den landbouw, dat met dit be drag dezen winter de werkeloosheid niet op voldoende wijze zal kunnen worden bestreden. Zij stelt daarom voor dezen post te verhoogen tot f5000. B. en W. achten het - niet gewenscht dezen post reeds bij voorbaat met nog f1000 te verhoogen. Indien in de toekomst blijkt, dat f4000 niet voldoende mocht zijn, dan kunnen zij nog tijdig met een voorstel tot verhooging komen. Bij deze kwestie zijn eenige adressen ingediend, n.l. van den Z.zeesche Bestuur dershond en van de afd. Zierikzee van den Ned. R.K. Volksbond. De eerste bond verzoekt o. m. een cri sisregeling in 't leven te roepen, die uit getrokken, tegen werkloosheid verzeker de arbeiders, in staat stelt voor reicening der gemeente, via hun penningmeesters, een uitkeering te mogen ontvangen, over eenkomende met een uitkeering van f 2 per dag, vermeerderd met een toeslag van f 1 per week voor ieder kind beneden de 16 jaar, tot een minimumbedrag van f 20 totaal. De R.-K. Volksbond verzoekt o.a. een week wachttijd; een regeling als tot nu toe geldt 3 d. p. w. bij f 1,75 per dag) le handhaven voor ongehuwde on georganiseerden, die niet els kostwinner kan worden sangemerkt; gehuwde wer- keloozen een steun te verteenen van: o. f 10 per week voor ongeorganiseerden; b. f 12 per week voor georganiseerden, onafhankelijk van het aantal dagen dat zij voor de gemeente werken; c, daar boven een toeslag te verleenen van f 1 per week en per kind beneden 14 jaar*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 2