Zierikzeesche Nieuwsbode ROOKT ABONNEMENT; Maandag 22 Dec. 1930. zierikzeesche courant. 1Be u»z28AbR5 ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. H.H. CORRESPONDENTEN H.H. Kantoorhouders en Boekhandelaars, Inschrijving vonr den flianstplicht. VERZETTING MARKTDAG. Bekendmaking. Donkere dagen. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnoie. vR05SEM's TROOST mi PER PAKJE Pifja per B M&tndei f 1,50, Irmaao per pelt f 1,80. Voor hei baltenlud per jtu f 10,—. Ahonderiyke sommen 5 eeni. Veraohgnt Mnd., Waad. en Vrjjd. Tel. So. 82. - Poatgiro 187877. No. 12096. Ult(.-IMlllMr M, 1. KOSTEN. tu 1—8 regela 80 eta., <rt* 4 regela en dnarboren 20 ets. per regel. Beelamea 80 eta. p. regal. By contract belangrijke korting. Inaending op den dag ran ait- gare vóór 10 ar*. Olt nummer bnatait uit 2 bladen. ■itorlljk 10 oor op doo dog v. oitgaaf ZIJ, dia ziah van af heden op ons blad abnnnoarsn, ontvangen de tot Januari vartchljntnds nummart gratis. In het met 1 Jan a.s verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 15 75 cent, elke regel meer 15 cent De inzending kan geschieden tot en met Maandag 29 Oeoember, uiterlijk 's voormiddags 11 ure die ons opgaaf versfrakken der Predikbourten goliovan er voor te zorgan, die voor as. ZONDAQ uiterlijk Woensdagmorgen in ons bazit zijn. DE DIRFCTEUR. die NIEUWJAARSWENSCHEN moch ten hebben ontvangen, worden verzocht ons die omgaand te doen tookomoo. DE DIRECTEUR. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat in Januari a.s voor den dienst plicht moetan worden ingeschreven personen, die geboren zjjn in 1912. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie, op Zaterdag 3 Januari 1931, des voormiddags tnsschen 10 en 12 uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termjjn moet plaats hobben, gelden de bepalingen van de Dienstplicht wet en van het Dienstplichtbesluit, zooals die zijn opg«nomen in de publicatie, aan geplakt op het aanplakbord van het Raad huis dezer gemeente. Zierikzee,. den 20en December 1930. De Burgemeester voornoemd J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzbb maken bekend, dat de gewone Marktdag in deze gemeente, inplaats van op Donderdag 25 Dec. as. (Eersten Kerstdag), zal worden gehouden op Woensdag 2 4 December d a,v. Zierikzee, den 22«n December 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK. Burgemeester. P. F. W1TTERMA.NS, Secretaris. Elfde Algomoene Volkstelling BURGKEM. en "WETH. van Zierikzee brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal worden gehouden de Elfde Alge rnon» 10 jaarlijksche Volkstelling met daaraan verbonden Beroeps en Bedrijfa- telling. De "Volkstelling heeft o a, ten doel, de telling van allen, die zich te middernacht tnsschen 31 Dec. 1930 en 1 Jan. 1931 in Nederland bevinden of, buiten Nederland vertoevend, tot de werkelijke bevolking van Nederland be- hooren, De noodigo kaarten en andere stukken zullen vóór 31 Dacamber bij de ingezetenen worden thnisbezorgd en enkele dagen later worden teruggehaald. Burgem. en Weth. wekken de bevolking op, door nauwkeurige en volledige be antwoording der op de telkaarten ge stelde vragentot het welslagen der Volkstelling mede te werken; overtre ding der voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste 100 gulden (art. 20 van de Wet van 15 April 1886, Staatsblad 64), Zierikzee, 22 Dec. 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester, P. F. WITTERMANS, Secretaris. Het wordt nu erg stil en verlaten, bui ten en op de meeste kleine plaatsen. Zoo geleidelijk aan, ongemerkt, bevinden we ons al over de helft van de eerste win termaand. En het lijkt wel een heel lan gen tijd,, alvorens de laatste dier maanden gepasseerd zal zijn en de lente ons weer wachten gaat. Nog even korter zullen de dagen wor den, de( donkere dagen vóór Kerstmis, die temidden van huizen en boomen nog donkerder en korter lijken. En wanneer daarbij den ganschen dag soms zich nog een nevel over het landschap uitspreidt, dan is het, alsof het licht ons voor goed verlaten gaat en het nooit meer dagen zal. Vioor een grootstedeling, die het leven op het land niet kent, dat hij zoo nu en dan maar gedurende korten tijd en dan liefst nog in den zomer, opzoekt, moet het wel) vast staan, dat een winter buiten vreeselijk lang valt, "zoo "lang zelfs, dat er haast geen doorkomen aan is. Wie alleen het lommer der boomen en de kleur enj geur van bloeiende velden zoekt, zal zich 's winters buiten niet erg thuis en op z'n gemak gevoelen. Want overal in den winter zijn de velden doodsch en verlaten, terwijl de boomen kaal zijn en als afgestorven lijken op( de meeste plaatsen. Vogels doen zich haast niet hooren en het landschap lijkt als levenloos. In de steden daarentegen is nu leven, warmte en gezelligheid. Waar zij in den warmen zomer tot een uittocht nood zaakten, trekken zij nu velen naar zich toe. In 't bizonder het cultureels leven kan daar nu pas goed tot zijn recht komen voor wie hiervan profiteeren wil en kan, dank zij de vele instellingen en gelegenheden op velerlei gebied. Zoo gezien, lijkt de tegenstelling wel heel erg groot. In werkelijkheid behoeft deze bijlang niet altijd als zoodanig ge voeld te worden. De soberheid der natuur kan in deze dagen iets zeer plechtigs en aantrekkelijks hebben. En zoo de zon, als bij verrassing schij nen wil, dan wordt hiervan nog meer genoten wellicht dan in den heeten mid zomer. Bovendien geeft de blauwe, hel dere lucht dan alom, van verre en van nabij, een klaarheid, die den dag scherp en goed doet uitkomen, al is deze dan ook kort. Boomen en huizen teekenen zich dan zeldzaam duidelijk af tegen den lichtblauwen hemel. Een weinig rijp kan nu de kale boomen soms in edele kunstwerken herscheppen, wier schoonheid ongeëvenaard is. De klaarheid van een enkelen helderen, maar zeer korten dag doet haar tegen stelling van de nu, heerschende duisternis op ons Noordelijk halfrond wel zeer goed uitkomen. En wanneer dan soms nog een zware mist ook zelfs voor dien kor ten dag niet wijken wil, dan is men als afgesloten van de buitenwereld. Teruggedrongen in ons huis nu als in een burcht, kan het hier zeer gezellig zijn, wanneer de haard rustig brandt en de lamp haar zacht, getemperd licht door de kamer laat schijnen, terwijl het buiten al stiller en stiller wordt in den donkeren avondstond. Ook in die stilte is het leven, dat onhoorbaar op de wegen en de velden klopt. Als zoo het rumoer der wereld voor onze zinnen verstommen gaat en ons op het stoffelijke gezicht leven van haast en strijd voor een wijle is uitgeschakeld, dan zijn wellicht de voorwaarden ge maakt om, zoo wij daaraan behoefte mochten gevoelen, onze gedachten op meer geestelijke onderwerpen te kunnen richten. Het zou dan kunnen gebeuren, dat wij in zulk een stil oogenblik een flits van 't hooger leven, van 't ware leven zelfs misschien, zouden kunnen op vangen, die hoe kort dan ook van duur, in onze herinnering als een ervaring van dieper inzicht en overtuiging zou blijven nalichten. Vioor sommigen is het een vast staand feit, dat juist in deze dagen van den jaarkring, na de stoffelijke werkzaam heden op het Noordelijk halfrond, als stil gelegd door de heerschende duister nis, haar laagste punt bereiken gaan, de geestelijke activiteit daarentegen haa«' hoogste graad nadert. En dat het daarom nu de gunstigste gelegenheid is voor hen, die zich hiervoor willen openstellen. Ook voor hen, die zeer veel geleden hebben. Want evenals de sterren aan den hemel, die uit 'oneindige verten op de menschheid neerblikken, slechts gezien worden, als het donker is, zoo kan ook soms pas in de duisternis van 't lijden het hoogste ervaren worden. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het wetsontwerp, inzake de scheepvaartver binding Amsterdam—Rijn zonder hoofde lijke stemming aangenomen, hetgeen een succes genoemd mag worden voor Min. Reijmer, zijn directeur-generaal en de stad Amsterdam, de tweede haven des lands, die nu een goede verbinding met haar achterland krijgt, waardoor zich een wijd verschiet van nieuwe mogelijkheden opent. D,e defensieb'egrooting werd dienzelfden dag aangenomen met 48 tegen 27 st. Tegen: de sociaal-democraten, de vrijz.- democraten, de heeren Floris Vos (M.P.) en Wijnkoop (C.P.H.). ZIERIKZEE. De heer A. Timmerman Cz. alhier, heeft Zaterdag in de A.-R. Centr. Kiesver. medegedeeld, geen can- didatuur voor de Prov. Staten van Zee land meer te zullen aanvaarden. Op uitnoodiging van de Padvinders- vereeniging „Waakt" heeft zich een Co mité gevormd, dat zich ten doel stelt, in 1931 op Hemelvaartsdag en de beide voorafgaande dagen een Huisvlljttentoon- stelling te organiseeren. Uit het groote succes der vorige ten toonstellingen is gebleken, dat in deze omgeving de Huisvlijt veel beoefenaars telt. Mevrouw Bannink is bereid gevonden, de functie van Eere-Voorzitster op zich te nemen. Ged. -Staten van Zeeland hebben bepaald, dat over 1930 van de uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasting ten bedrage van f 198,000 zal worden be stemd voor de gem. Bruinisse f 16,524. Na gehouden referendum is de can- didatenlijst der Vrijz. Dem. in Zeeland voor de a.s. verkiezing van leden der Provinciale staten, als volgt vastgesteld: 1. Mr. J. Adriaanse, (aftr.), Oostkapelle; 2. dr. A. Staverman (aftr.), Vlissingen; 3. mevr. E. Bergsma—Bergsma (aftr.), Zoutelande; 4. mevr. E. J. v. d. Broecke— de Man, Aardenburg; 5. R. Gerritsen, Zie rikzee; 6. W. de Graaf, Middelburg; 7. P. J. Blaas, Tholen; 8. W. Karelse, Sdhore; 9. M. J. Harts, Vlissingen; 10. W. Kin, Zierikzee; 11. B. de Jonge, Ka- pelle, en 12. J. C. Peeman, Middelburg. Woensdagavond wordt in de Nieuwe Kerk een extra dienst gehouden, ter ge legenheid van de ingebruikstelling van de electrische verlichting van dit ge bouw, waarin voortaan dus ook 's avonds godsdienstoefeningen kunnen worden ge houden. De minister van financiën maant benend, dat ten behoeve van 's Rijns schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar het inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij: den ontvanger der directe belastingen te St.-Maartensdijk f 140,—. SEROOSKERKE. Donderdagavond werd in een der lokalen der O.L. school al hier een ouderavond gehouden, die door ongeveer de helft der vaders van school gaande kinders werd bezocht. Zooals ge woonlijk ontbraken de moeders op het appèl. Het hoofd der school heette de aanwezigen welkom, waarna hij' aan de hand van een serie lantaarnplaatjes een en ander vertelde over Ned.-Indië, zijn flora, vulkanisme en een deel van zijn bewoners. De plaatjes, afkomstig van de oudercommissie te Renesse, werden zeer duidelijk op het doek gebracht en trok ken aller belangstelling. Nadat nog en kele huishoudelijke zaken waren behan deld werd deze gezellige bijeenkomst met een woord van dank voor de opkomst gesloten. BURGH. In de beschrijving over de duinbeplanting onder Westenschouwen in ons blad van 19 dezer staat: Over een oppervlakte van ongeveer 70 H.A. staan thans, verdeeld over de verschillende ja ren, honderdduizend dennen". Dit moet zijn honderdduizenden derïnen". HAAMSTEDE. In de goedgevulde zaal van hotel Bom hield Vrijdagavond j.l. de afdeeling Haamstede van den Bond voor Staatspensionneering een propagan- da-vergadering. Na opening en welkom door den voorzitter dhr. C. J. Boot, werd opgevoerd het toepasselijke tooneelstuK „Te Laat", dat uitstekend werd vertolkt en waarin het publiek, getuige de ge spannen aandacht, ten zeerste meeleefde. Na de pauze trad als spreker op dhr. J. Ossewaarde van Ierseke met het on derwerp „Houdt stand". In een gloed volle rede bepleitte spreker het goed recht en de billijkheid van premievrij staatspensioen en spoorde hij aan tot krachtige medewerking om deze goede zaak te steunen. Bij het einde dankte de voorzitter het publiek voor zijn be langstelling en spreker en vertolkers van het tooneelstuk voor hun medewerking. 13 nieuwe leden traden toe. Een gezellig bal besloot dezen goedgeslaagden avond. ELKERZEE. In de laatst gehouden openbare zitting van den gemeenteraad werd in de commissie van toezicht op het L. O. herbenoemd de heer J. Spits en in de commissie tot wering van schoolverzuim, de heer C. I. Serlé. Die rekening 1929 en de begrooting 1931 van het havenbedrijf werden goedgekeurd, evenals de suppletoire lijst voor de hon denbelasting. Over een schrijven van het gemeentebestuur van Haamstede, betref fende aanschaffing eener motor-brand spuit voor de omringende gemeenten werd breedvoerig gediscussiëerd. Over 't geheel voelde men er niet veel voor. De afstand werd te groot geacht. Van eenige heeren, betrokken bij bietenver- bouw en suikerfabricage, was 'n schrij ven ingekomen, waarin ze vroegen hun pogingen om1 te geraken tot vermindering van onkosten, aan deze industrie verbon ten, te willen steunen door b.v. verlaging van liggeld, kaai- en havengeld, eventueel weeggeld. Do raad meende in deze weinig te kunnen doen, aangezien het havenbe drijf, hoewel over eenige reserve kun nende beschikken, straks voor groote uit gaven zal komen te staan. BROUWERSHAVEN. Donderdag 11 - en Zaterdag 18 Dec. heeft de afd. Brouwers haven van den Bond voor Staatspension neering hare jaarlijksche propaganda- avond in het hotel „Jacob Cats", onder leiding van dhr. A. P. van der Weij- de, die zoo welwillend was bij deze avonden de leiding op zich te nemen, gehouden. Allereerst werd op zijn ver zoek een oogenblik stilte gevraagd voor de overleden leden en medespelers, dhr. P. Proovoost en mej. J. van Beveren, zoon en dochter van den voorz. en vice- voorz., waarna hij met een korte, maar duidelijke uiteenzetting het doel en stre ven van den Bond uiteenzette. Een ge zelschap dames en heeren, leden van den Bond, voerden daarop het tooneelstuk „Avond" op, wat onder leiding van dhr. P. J. v. d. Velde zeer goed werd ge speeld. Dab de leiding en het spel in zeer goede handen berustte, getuige, dat dertig nieuwe leden toetraden tot de afdeeling. Woensdagavond vergaderde alhier in hotel Ringelberg de ijselub ,,'t Weeltje" De aftredende bestuursleden, de heeren Vonk, v. Diest, Lijbaart en C. J. van Schelven zagen zich met schier alge meene stemmen herkozen. Een voorstel om voor dit jaar geen contributie te hef fen, werd met groote meerderheid ver worpen. Dank werd gebracht aan allen, die zich bij1 de bemaling van het Weeltje verdienstelijk hebben gemaakt. Speciaal aan den heer v. d. Wekken voor het belangloos in bruikleen geven van het molentje. Na eenige besprekingen over een ander terrein voor het inrichten van eene ijsbaan werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. NIEUWERKERK. Vrijdag 19 Dec. hield de Chr. Meisjesvereeniging „Diorcas" al hier, haar jaarlijksche uitdeeling. Dit jaar werden door haar 83 kleedingstukken ver vaardigd en uitgereikt aan 44 behoeftige gezinnen van alle gezindten. OOSTERLAND. Vergadering van den Raad van Dinsdag 16 December. Voorz. de heer J. M. de Weeze, loco-burgem. Mededeeling geschiedt van de goedkeu ring der diverse belastingverordeningen en van de huren der woningen in het Tuindorp. Op het verzoek van de Tuin- b'QUwvereeniging SchouwenDuiveland tot het verleenen van een subsidie groot f43,96, in den alhier bestaanden cursus wordt gunstig beschikt. Goedgekeurd wordt een) overeenkomst van de gemeente met de familie van wijlen J. Bouman, voor den onderhoud van een 2-tal gra ven. Gelezen wordt een adres van A. C. de Oude e. a., waarin de wensebelijkheid naar voreni wordt gebracht te overwe gen de bestaande haven- en kadegelden en het opslaggeld te verminderen in ver band met den crisis in den landbouw. Deze aangelegenheid wordt aangehouden $oit het volgend jaar. De begrooting 1931 wordt, ingevolge de bemerkingen van Ged. Staten, nader vastgesteld. Op voor stel van B. en W, vindt pachtverlaging plaats van het aan de gemeente behoo- rend land met 30 pCt. en een wei met 20 pCt. De toelating van leerlingen voor de eerste maal op de scholen wordt in plaats van de maand April bepaald in die van Mei, waardoor de betrekkelijke verordening eenige wijziging ondergaat. Tot havenmeester voor 1931 wordt be noemd de tegenwoordige functionaris, de heer A. Bouterse. Verslag wordt gedaan van een bijgewoonde vergadering van de Waterleiding. Uitlotingen geschieden van de geldleeningen, aangegaan in 1916, een Obligatie ad; f 125, no. 13, en een ad f 175, no- 17 f Van die van 1918 een ad f350, no. 12. Bij' de rondvraag wordt nog gewezen op den slechten toestand van verschil lende straten,, de verstopping op 't Kerke- pad te Sirjansland en de wenschelijkheid van oefenen met het nieuwe brand- bluschmateriaal. Met een toepasselijk woord, in verband met den overgang van het oude- in het nieuwe jaar, wordt hierop de vergadering gesloten. Naar wordt vernomen, zal het con cours, te houden in 1931, uitgaande van den Bond van Muziek- en Zanggezel schappen op Schouwen en Duiveland, al hier plaats hebben. „Oosterlands Fanfare" hield Vrijdag avond j.l. haar eerste winterconcert in de Conferentiezaal. De zaal was flink bezet. Het rijke programma werd uit muntend afgewerkt. Zoowel muzieknum mers, als tooneelst,ukken waren goed in gestudeerd. Een langdurig applaus was telkens hun belooning. Het kwartet- van den Berge (piano, viool, fluit en man doline) gaven ook eenige nummers ten beste, die zeer in den smaak vielen. Het bekende „Happy Days" ontbrak bij deze nummers niet. Een gezellig bal besloot deze uitvoering. SCHERPENISSE. In de gehouden ge meenteraadsvergadering werden eenige kennisgevingen van Ged. Staten, betref fende het vaststellen van een verordening ex-art. 178 der gemeentewet en een schrij ven van de groep Nederland van Algem. Nat. Verbond, betreffende een belasting op de openbare aankondigingen, tot een volgende vergadering aangehouden. Idem betreffende vaststelling salaris burgem., secretaris, gem.-ontvanger en wethouders. Op een verzoek van het bestuur der ver- eeniging „Ons Middelbaar Onderwijs", in Noord-Brabant, om voor eiken leerling pbedikbeurten. Donderdag 25- en Vrydaq 26 Dec, te Zierikzee (le en 2e Kerstdag). Rod. Hor?, Kerk. le kerstd Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Barnouw le kerstdag Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Keikl le kerstdag. 10 en 6 ure, dr. v- Lonkhuizen. Ghr. Geief, Kerk. le kerstdag. 9.30 en 6 are, ds. Hoogen- doorn. 2e 9 30 ure, idem. Evangelisatie Jeiaël. le kerstdag. 10 en 7 ore, Samenkomst. 2e geen Samenkomst. Ond-Geref. Gaat. le kerstdag. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. uit deze gemeente, die hare scholen be zoeken, een jaarlijksche subsidie te ver leenen van f 100, wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Met alge meene stemmen wordt, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Directeur der Districts-Arbeidsbeurs te Bergen-op-Zoom besloten met ingang van 1 Jan. 1931 aan te sluiten bij die Ar beidsbeurs. Uit de door B. en W. inge diende voordracht ter benoeming van een lid van het burgerl. armbest., bestaande uit de heeren T. C. van Doorn en A. C. Quaak, wordt met algemeene stemmen tot lid van genoemd armbestuur herbe noemd, de heer L. C. v. Doorn. Vastge steld wordt een aanvullingskohier hon denbelasting over 1930, op een bedrag van f 2< Tot schoonhoudster van de school werd benoemd mej. J. G. de Graaf— Jansen, met 4 stemmen, terwijl mej. J. de Graaf—Riedijk 2 stemmen verkreeg. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren Du J. Hartog, Jac. v. d. Jagt, D. Diuijnhouwer Mz., G. J. Quaak Hz. en J. M. W. de Jager. ONDERWIJS. BRUINISSE. Benoemd tot onderwijze res aan de Chr. school alhier, met in gang van 1 Januari 1931, mej. W. Gouma van TieJ, welke de benoeming heeft aan genomen. LANDBOUW EN VEETEELT. NATIONALE BOEREN-ONDERLINGE. De Algemeene Vergadering van boven genoemde Vereeniging werd 17en Decem ber te Utrecht in hotel „l'Europe" ge houden. Het Jaarverslag en de Balans gaven wederom een gunstig beeld van de toestand der vereeniging. Hoewel het ledental, thans 7150, met ruim honderd leden toenam, vertoonde het verzekerd loonbedrag een geringe teruggang, het geen zeker reeds is toe te schrijven aan de in de landbouw heerschende ma laise. Het aantal afgewikkelde ongeval len, 1531, bleef vrijwel stationair, terwijl ook het aantal ongevallen van ernstigen aard, waaronder zes met doodelijken af loop, het normale aantal, niet overschreed. De hieruit voor de leden voortvloeiende finantieele lasten bleven dan ook tot een redelijken omslag beperkt en bedroegen voor de Hoofdvereeniging f 5,71 per f 1000 loon, terwijl de kosten der afdee- lingen gemiddeld f 6,72 hebben bedragen. De Balans sluit, nadat de kosten van op richting geheel zijn afgeschreven, met een bedrag van f 484,728,52, zoodat het half millioen bijna is bereikt. Het ef fectenbezit, uitsluitend bestaande uit Staats- en Gemeenteleeningen en pand brieven van soliede Hypotheekbanken is gestegen tot f 328,783,75. Nadat wegens periodieke aftredingen de verkiezingen hadden plaats gehad, hield de heer J. H. de Boer, Directeur van het Onderling Boeren Verzekeringsfonds te Leeuwarden een inleiding met als on derwerp: „Is de levensverzekering voor den boerenstand gewenscht en zoo ja, welke middelen kunnen daarbij den boer van dienst zijn". Deze zeer leerzame inleiding werd met belangstelling gevolgd, terwijl de ver*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1