abonnement: Woensdag 17 Dec. 1930. zierikzeesche courant. {f7,/{a50au|j5 aovertentien Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. DRANKWET. buitenland. binnenland. feuilleton. De wraak der Verdrevenen Uit Stad en Provinoie. PrJ« per 8 ■win f 1,50, frueo pet peet f 1,80. Voor hel bmitenlud per jeer f 10, Aisonderiyke nummer. 5 oent Yerrohjjnt Mnd., Wned. en Vrjjd. Tel. No. 82. - Postgiro 18T6TT. Zierikzeesche Nieuwsbode No. 12094. Ulti,Mutw H. I COSTfM. ren 18 regelt 00 eta., ren t regelt en deerboren 20 ota. per regel. Beelamea 80 eta. p. regtJ. oontreet belugrjjko korting. Intending op den dag Tan ait- gare vóór 10 or*. ■itnrll|k 10 uur og daadag». ailgaaf ZIJ, dis ibh «an af heden op ons blad abonnoaren, ontvangen da tot 1 Januari varschljnande nummers gratis. In het met 1 Jan a.a verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 oent De inzending kan geschieden tot en met Maandag 20 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zizrikzes breogtn ter openbare kennis, dat op 12 December 1930 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van HENDRIK VAN WIJK, van beroep Caféhouder, wonende te Zierikzee, om verguniiing voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de navolg nde localiteit: de benedenkamer van het perceel, kadastraal be kend gemeente Zierikzee sectie B, no 701, plaatselijk gemerkt C no 124, en gelegen aan de St.-Domusstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekenmg dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierixzzb, 16 Dec. 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A- BANNING, Burgemeester. P. F. WITTERMANS. Secretaris. berichten, zou de Spaansche regeering den toestand nog al optimistisch inzien. D© Spaansche vlieger, majoor Franco, met 8 collega's over de Portugeesche grens gevlucht en hij heeft in een pers- gesprek verklaard: dat het doel van den opstand de uitroeping van de republiek in Spanje was. Het land heeft vrijheid noodig en kan niet langer onder een regiem leven, dat het 8 jaar onderdrukt heeft. Spanje wil niet langer door gene raal Berenguer geregeerd worden. Span je zal ook zijn Koning de inmenging in de openbare aangelegenheden niet ver geven. De opstand is nu alleen maar uitgesteld, want het gaat om een groote nationale beweging, niet om afzonder lijke onbezonnen grepen naar de macht. OPSTAND IN SPANJE? Het eeuwenoude Spaansche stadje Jaca, diep in de Pyreneeën, aan de Fran- sche Zuidgrens, is het tooneel geweest van een militaire opstand niets nieuws in Spanje die alweer onderdrukt is. Jaca is weer in de macht der monar chistische troepen, nadat de twee voor naamste leiders van de opstandelingen waren gefussilleerd, en 3 officieren en 2 onder-officieren tot levenslange ge vangenisstraf werden'veroordeeld, wegens muiterij. Maar daarmede schijnt de zaak niet afgeloopen, of liever nu begint ze pas. Het tweede bedrijf van den opstand yvordt aangekondigd, nu de soe. vakvereenigin- gen de algemeene staking hebben ge proclameerd, die een zuiver revolutio nair karakter draagt en den val beoogt van het Spaansche koningshuis en het. uitroepen van de republiek. Maandagmorgen wierpen eenige vlieg tuigen boven Madrid strooibiljetten naar omlaag, waarin de soldaten aangespoord werden zich bij de revolutionairen aan te sluiten. In de voornaamste Spaansche steden is de algemeene staking afgekon digd, evenals maar dan van regeerings- zijde de staat van beleg, terwijl het treinverkeer voor het publiek niet meer wordt toegestaan. Verschillende republi- keinsche leiders zijn gearresteerd. De telefonische en telegrafische ver bindingen tusschen Spanje en 't buiten land is verbroken. Niettegenstaande deze verontrustende STEUN AAN DE TARWETEELT. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp, houdende be palingen in het belang van de inheem- sche tarweteelt, is het volgende ontleend: Dat krachtens het onderhavige wetsont werp ook de verwerking van aardappel meel zou kunnen worden toegestaan, moet de minister weerspreken. Na overweging van de vele en zeer verschillende moge- lijKheden, kan de minister thans zeggen, dat het instellen van wat men is gaan noemen een „maal- en menggebod, naar de meening van de regeering de voor keur verdient. In die richting zal men dan ook de nadere uitvoering hebben te verwachten. De minister heeft vrijheid kunnen vinden een maximumpercentage van 25 o/0 in het ontwerp op te nemen. De duur der regeling zal 3 jaar zijn. De regeering verwacht van den voor gestelden maatregel niet een eenigszins belangrijke stijging van den broodprijs. De tegen de instelling van een teelt premie geopperde bedenkingen vult de minister nog aan met het bezwaar, dat het perspectief, gelegen in een afzet- verruiming, als door een maal- en meng gebod veroorzaakt, ontbreekt aan een premiestelsel. De minister ziet, evenals verschillende leden, niet op tegen een redelijke uit breiding van den tarwebouw, met alle voorzichtigheid toegepast. De vrees voor tegenmaatregelen door eenige leden ge uit, deelt de regeermg niet. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 December. Op de agenda voor Vrijdag wordt o.a. geplaatst het ontwerp betreffende de wijziging van de rente van de Rijks postspaarbank. Aan de orde komt de defesiebe- g r o o t i n g. De heer Marchant (v.d.) acht maat regelen noodig tegen de particuliere be wapening en particuliere munitiefabrie ken en bestrijdt bet standpunt van ge wapende- verdediging voor neutraliteit. De beslissing over de mobilisatie wil spr. leggen in handen van de volksver tegenwoordiging. Wil de regeering dit niet doen, dan draagt zij de verant woordelijkheid, als het volk naar on wettige middelen grijpt. Tenslotte pleit spr. voor instelling van een veiligheidsmacht. De heer van Rappard (lib.) vreest, dat 19 Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK XIV. Sedert zijn twistgesprek met Joe Bic- kerdike was Oliver niet meer op de club verschenen. Maar nu Louis John ge trouwd was en dus geen kamers meer in het hotel had, kon hij in het vervolg gaan koffiedrinken in de „Griffin". Den dag van zijn terugkomst uit Lon den lunchte hij daar samen met zijn zus ter Benia. Zij zouden dien middag Lionel Arthur's vrouw opzoeken om haar te vragen met haar kind bij Oliver te Ko men inwonen. „Je hebt toch zeker goed nagedacht over je besluit, Oliver?" vroeg Benia nog eens, toen zij op het punt stonden om het hotel te verlaten. „Het zal een heele verandering in je leven brengen, zoo'n jonge vrouw met een kind van vijf jaar altijd om je heen". „Dat spreekt vanzelf", antwoordde Oli ver lachend, „Maar het huis is groot ge noeg hoor, maak je maar niet bezorgd!" Voor het eerst van zijn leven stond Oliver met een mond vol tanden. Hij was bepaald verlegen tegenover de knappe jong- vrouw, die zijn schoondochter pioest zijn en die aardige kleine jongen van 'n jaar of vijf zijn kleinzoon. Oli ver keek zijn zuster ietwat hulpeloos aan, doch Benia maakte geen aanstalten om hem te hulp te komen. „We komen eens kijken, hoe het .met je gaat", begon Oliver ten slotte, maar lang niet op zoo'n vlotten toon als waar op hij gewoonlijk praatte. „Dat is niet voor den tijd, mijnheer Carsdale", antwoordde Lionel Arthur's weduwe slagvaardig. „We wonen hier al ongeveer vijf jaar!" „Laten we het daar niet over hebben", weerde Oliver af, terwijl hij zijn gewone zekerheid begon terug te krijgen. „Beter ten halve gekeerd, dan ten heele ge dwaald, moet je maar denken. Je zult toch niet ontkennen, dat ik mijn ver plichtingen tegenover jou en het kind ten volle ben nagekomen, niet waar? Maar mijn komst geldt eigenlijk de toe komst van je zoontje, begrijp je?" En daarop vertelde Oliver haar van zijn plannen met het kind. „U meent het goed met ons, meneer Carsdale", zei de jonge vrouw, toen Oli ver uitgesproken had, „maar eerlijk ge zegd, zou ik toch liever hier blijven wo nen". „Weet je wat je doet", stelde Olive» vroolijk voor. „Maken jullie vrouwen de zaak maar verder lOnder elkander ,uit; dan ga ik met je zoon een eindje om rijden". „Zie je wel", riep Benia uit, toen groot vader en kleinzoon een uur later thuis kwamen, beladen met doozen speelgoed", hij begint hem nu al te verwennen!" „Oliver lachte, en wendde zich tot zijn de uitgave voor de zeemacht, die voor de landmacht zal drukken, terwijl de landmacht behoefte heeft aan meer vlieg tuigen. Spr. verklaart zich tegen de af schaffing van herhalingsoefeningen. De heer Ter Laan (s.-d.) zegt, dat de minister kans heeft gezien, de begroo ting weer met 13/4 millioen gulden te verhoogen. Hij deed niets voor vermin dering van de bewapening. Spr. criti- seert 's ministers houding tegenover de gewapende corpsen 'buiten het leger, die moeten dienen om te onderdrukken. De minister stookt daarmede revolutie. De heer v. Zadelhof f (s.d.a.p.) diende een motie in, waarin de regeering uit- genoodigd wordt, de vervaardiging van munitie en oorlogstuig door particulie ren hier te lande te verbieden. Ongerust was de heer Tilanus (c.h.), die er aan twijfelt, of de 'beschikbare middelen ter verdediging des lands wel op de beste wijze gebruikt worden. Hij zinspeelde daarbij' op de verklaring van den heer Albarda (s.d.a.p.) bij de Vloot- plan-behandeling en vroeg in dit ver band naast de lichamelijke keuring van dienstplichtigen, zooals die thans bestaat een geestelijke keuring. De betrouwbaar heid van het zoodoende gevormde leger zou z.i. nog verhoogd kunnen worden door een provinciale organisatie. De heer Albarda (s.d.a.p.) kantte zich vooral tegen de fascistische gewapende organisaties en wees op 't onderhoud, dat een Tel.-redaeteur heeft gehad met een der leiders der Nationalistische Mi litie. ZIERIKZEE. In de Dinsdagmiddag ge houden vergadering van den gemeente raad, die door alle leden werd bijge woond, werd een voorstel-Versteeg, om f25 subsidie te geven aan de Ver. tot bevordering van de vakopleiding voor handswerklieden in Nederland, tot 't hou den vam een congres in Juli 1931, verwor pen met de stemmen van de heeren Catshoek en Versteeg voor. B. en W. zegden den heer Catshoek toe, dat, wanneer het ambtenaren-regle ment hier ter plaatse in orde is, met den Bond voor Personeel in overheids dienst besprekingen zullen worden ge houden over de hier te geven loonen, Op het adres van A. C. de Oude c.s., betreffende verlaging van havengelden etc., wordt met algemeene stemmen af wijzend beschikt. De begrooting voor het Burger-Wees huis wordt vastgesteld op f 10883,25. Het verzoek van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur, om beschikbaarstelling van gelden voor nieuwe schoolbanken en voor aanleg der waterleiding, wordt voorloo pig aangehouden, daar de gemeente wil trachten op de banken in 't algemeen f3000 te bezuinigen. Het verzoek van de Landbouwvereeni- ging „V.Z.O.S.", om subsidie voor het geven van een landbouwcursus, wordt in zoover ingewilligd, dat de raad daar voor f50 beschikbaar stelt. De beide verzoeken om pachtvermin- dering worden nief verleend, na beko men advies der schattingscommissie. Tot leden der plaatselijke commissie van toezicht1 op het L. O. worden gekozen de heeren P. J. Ochtman, G. van Duin en T. J. Sikkens. Tot regent van het Burger-Weeshuis wordt herkozen de heer H. van Dijke Jz.; tot regent van het Burgerl. Arm bestuur, de heer P. A. A. Klok. De zittende leden der vaste raadscom missies worden alle herkozen. Tot leden der commissie, belast met het toezicht schoondochter, „is de zaak in orde geko men?" „Ja", antwoordde zij en Bonia tegelijk. Oliver greep de hand van de jonge vrouw en hield die langen tijd in de zijne. Toen namen/ hij en zijn zuster afscheid en reden heen. Het duurde een heele poos voor Grootvader Oliver zich van zijn kleinzoon had kunnen losmaken. ,Dat zal een heele verandering geven, Oliver, klonk 'Benia's waarschuwende stem opnieuw, toen ze in het rijtuig zaten. „Een kind in huis!" „En wat voor een verandering", viel Oliver haar opgewekt bij. „Wacht maar eens af!" Even zweeg hij. „Het zal ons allebei goed doen", zei hij toen. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XV. Bijna drie jaar na zijn vorig bezoek aan zijn zakenvriend Oliver Carsdale, stapte Rawlinson uit den sneltrein, die hem van Londen naar Halfirth gebracht had. Nadat hij zijn bagage in de „Grif- fin" had afgegeven, begaf hij zich naar Oliver's fabriek. Oliver stond juist op het punt om weg te gaan, toen zijn Londensche vriend verscheen. „Wel, wel", riep hij uit, „wie had dat kunnen denken? Lang niets van je ge hoord, Rawlinson. Me dunkt, het moet wel een jaar of twee geleden zijn, dat je hier het laatst was". „Bijna drie] jaar", verbeterde Rawlinson. „Groote reizen gemaakt; Australië, In- dië". Rubbertiakken Zooiplaten. Tip» op het M. O., wordt herkozen de heer C. de Looze; tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren J. van Ballegooijen, G. H. Breetvelt, U. Gorter, mej. Henning en F. L. Timmer man; tot leden der commissie van toe zicht op het correspondentschap der wer keloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, de heeren Timmerman, Panny, Tilburg, Geeven en Schippers. Tot onderwijzeres aan School A wordt met 10 st. benoemd mej. M. Boorsma. De heer A. C. Priem kreeg 3 stemmen. Na de algemeene beschouwingen van de heeren de Broekert, van der Kwast en Catshoek, werd aan de artikelsge- wijze behandeling der begrooting voor 1931 begonnen, te zes uur gepauzeerd om 8 uur voortgezet tot ruim half één. In de avond-vergadering, waarbij veel publiek aanwezig was, werd o. m. de post „Burgerwacht" gehandhaafd, met de stemmen van de heeren Gerritsen, Cats hoek en Versteeg tegen. Dr. v. d. Kwast onthield zich. Op voorstel van den heer Gerritsen werd de post van f800 belooning aan kweekelingen, verhoogd met f500, na de toezegging van B. en W., dat niet meer zal worden gebruikt, dan noodig zal blij ken. De heer de Broekert stemde tegen-/ Aan de Burger-Bewaarschool werd f1300 subsidie toegekend, aan de Chr± Bewaarschool f700 en aan de R.K. Be waarschool f600. De Ver. van Vreemde lingen-Verkeer kreeg een toelage van f250. De voorstellen betreffende steun aan werkeloozen, werden aangehouden, na de toezegging, dat de reeds werkelooze ar beiders nu al zullen worden geholpen. Ter geruststelling van die ingelan den, die meenden ,uit ons kort verslag van de vergadering van het Waterschap Schouwen, in de „Nieuwsbode" van Maandag 15 dezer, te hebben vernomen, dat de omslag voor het Stoomgemaal voor 1931 f 2,75 hooger zou zijn, dan in 't voorafgaande jaar, zij medegedeeld, dat zulks niet het geval is. De heffing is gelijk aan voorgaande jaren. Bij Koninklijk besluit is benoemd, met ingang van 17 Februari aanstaande tot voorzitter van het bestuur der wa- terkeering van de calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil, de heer C. L. Dorst Jz. te Stavenisse, uiter lijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij' zeventig jaar zal zijn ge worden. THOLEN. Zaterdagavond omstreeks 11 uur geraakte ons stille stadje in rep en roer. Eenige honderden mensehen ston den opgesteld voor het politie-bureau aan den Eendraehtsweg. De oorzaak hiervan was, dat een schipperszoon, een zekere B., door de politie was opgebracht en ingesloten in een der cellen van het bureau. Het jongmensch was hierop woest geworden. Eerst was de politie door hem gebeten en gekrabt, waarvan de duide lijke teek-ens zichtbaar zijn op het ge zicht en aan den pols van den majoor der rijksveldwacht en den gemeente-veld wachter. Toen B. was ingesloten heeft hij alle ruiten van de cel ingeslagen, waarbij hij hevig te keer ging. Op verzoek van den vader is B. toen los gelaten, doch blijkbaar was hij nog niet gekalmeerd, daar hij onverhoeds den gemeente-veld wachter van O. een klap met een stok op het hoofd gaf, zoodat deze duizelde. Een oogenblik was het moeilijk voor de politie, daar het publiek zich tegen haar begon te keeren. Naar wij vernemen, zal dit een duur zaakje worden voor B., daar hij een bekeuring krijgt wegens dronkenschap, verzet, beleediging en mis handeling der politie, en wegens ver nieling. VER. TOT VERBETERING VAN HET GEITENRAS IN ZEELAND. Onder voorzitterschap van den heer ir. J. Siebenga uit Goes, hield bovenge noemde vereu ;gin^ ha:- algemeene ver gadering in het café „de Eendracht" te Middelburg. De voorzitter wenschte de vele opgeko men leden'welkom en opende de vergade ring. Daarna^ herdacht spr. de nagedachte nis van den heer Lijppens, oud-bestuurslid van 1919 tot 1928 en bracht hulde voor hetgeen de heer van Leeuwen, die op Schouwen zooveel deed voor de vereeni- ging, heeft verricht en die vervangen werd door den heer A. J. Verboom. Spr. wees nog op het goede leven in de ver- eeniging, die telt 52 afd. met 2242 leden en 3125 geiten, en op het gehouden inter nationaal congres van geitenfokkers te Antwerpen, waar de heer Versluijs, de secretaris der vereeniging, een inleiding hield. De eind-Vaststelling van de rekeningen van vereen, en fokstation over '30 werd als altijd aan het bestuur over gelaten. Hierna kwamen de begrootingen 1931 aan de orde. Bij die voor de vereeniging werden namens den kring Schouwen inlichtingen gevraagd over de hooge post van f175 voor drukwerken, waarop geantwoord jverd, dat reglementen en stamboekbe- wijzen op zijn en moeten gedrukt wor den. Dezelfde Kring vroeg naar de ver hooging van den post steun aan Vereeni- gingen van f50 of f100. De woordvoerder kon zich niet ver eenigen met die mededeeling, dat dit voorkomt uit de benarde tijden, maar wel toen de voorzitter zeide, dat 't geldt tijdelijke hulp om vereenigingen door moeilijkheden heen te helpen. De beide begrootingen werden z.h.s. goedgekeurd. Hierna was het woord aan den heer ir. W. de Jong, voor een inleiding over „De tegenwoordige richting der Geiten fokkerij in Nederland". Spr. was van oordeel, dat men een geit moet fokken met goede opbrengst en sterken bouw. Men moet daar naast nog ,weer de arbeiders leeren, hoe de dieren goed te verzorgen. ttBüHT2JKK& ZIERIKZEE, 10 Dec. Door den Kanton rechter zijn op 3 December j.l. veroor deeld wegens overtreding van: de Alge meene Politieverordening: M. J. v. d. B., 50 j., visscher te Brouwershaven, f 0,50 b. s. 1 d. h.; N. v. Z., 53 j., z. b., aldaar^ f 0,50 b. s. 1 d. h.; D. v. d. H., 44 j., venter te Middelburg, bij' verstek, 2 X f 2 b. en f 10 en f 20 b. s. 23 d. h.; W. K., 52 j., landarbeider te Brouwers haven, bij verst., f 1 b. s. 1 d. h.; A. P., 59 j., zwervend, bij verst., f 56 b. s. 35 d. h.; J. W. v. d. V., 28 j., land bouwer te Zierikzee, bij verst., f 3 b. s. 1 d. h.; C. P. B., 39 j., machinist te „En ben je hier voor zaken?" „Ja", vertelde Rawlinson, „ik heb een paar weken mijn tenten opgeslagen in de „Griffin". „In de „Griffin", protesteerde Oliver. „Ben je nu heelemaal! Je logeert natuur lijk bij mij. Nee, je hebt niets te weige ren! Ik weet precies wat je noodig hebt om hier' je zaken af te doen. Mijn rijtuig, ,of alsi je dat te conservatief is, een auto, staat den heelen dag tot je beschikking. Je zult 't bij mij heel wat beter hebben dan in de „Griffin", dat beloof ik je". „Nu, vooruit dan maar", gaf Rawlinson lachend toe. Als je dan maar niet te veel last van me hebt". „Last!, hoe kom je erbij kerel", riep Oliver joviaal uit, en hij liep naar het telefoontoestel, dat op zijn schrijftafel stond. Hij belde het hótel op en gaf order Rawlinson's bagage naar zijn huis te stu ren. „Dat is alweer in orde", wendde Oli ver zich opgewekt tot zijn gast, toen hij den hoorn had neergelegd. „Jij houdt er toch een heel bijzondere manier op na om het geld dat je te veel hebt, uit te geven", zei Rawlinson, toen ze een poosje later in een vertrou welijk gesprek gewikkeld waren". Je hebt tem minste weer heel wat voor Hal firth gedaan, hè, sinds ik het laatste hier was. Ik las een paar weken geleden van die Slavische leerstoelen aan de univer siteit hier. Een schitterend idee!" „Nietwaar?", antwoordde Oliver met zichtbare voldoening. Dat is een van de beste dingen, die ik voor Halfirth ge daan heb. Zooals je weet", ging hij voort, „doe ik veel zaken met den Balkan en ik vond het altijd heel bezwaarlijk, dat je haast geen menschen in Engeland hebt, die den Balkantaal kennen. Maar, komaan, we gaan er vandoor!" Ze stapten in het gereedstaande rijtuig —Oliver was een groot liefhebber van paarden, en conservatief als hij was, had hij nog maar altijd niet kunnen besluiten zijn dagelijksche rit naar de fabriek per auto te doen. Hij liet den koetsier stilhouden voor een groot modern gebouw, dat nog niet heelemaal voltooid was. De beide heeren gingen de hall binnen en Oliver toonde zijn gast een grooten, wit marmeren gedenksteen. Rawlinson las het opschrift: „Op 5 Mei 1924 werd de eerste steen van de Technische school te Halfirth gesticht door Oliver Carsdale uit liefde voor zijn geboortestad, gelegd in te genwoordigheid van den Burgemeester, de wethouders en de leden van den gemeenteraad". Rawlinson, kon zijn oogen niet geloo- ven. Door zijn langdurige afwezigheid uit Engeland, wist hij niets hiervan. „Dat zal je een aardige stuiver gekost hebben, Carsdale", zei hij, toen hij een weinig van zijn bewondering bekomen was. „Honderd duizend pond", deelde Oliver mede op een toon of het de gewoonste zaak van de wereld was. „Dat wil zeg gen bouwsom en installatie. Den grond heb ik apart beschikbaar gesteld. Een aardig ding, hé?" „Dat zou ik denken", betuigde Raw linson met kennelijken eerbied. „Maar je hebt nog niet alles gezien", hernam Oliver. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1