Zierikzeesche Nieuwsbode Gesprongen Handen abonnement: Maandao 15 Dec. 1930. zierikzeesche courant 87,t> jaaroanb. - no. 12093. advertentien Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschon. BINNENLAND. Uit Stad en Provlnoio. Prjji per 8 uud«a f 1,50, frueo per poet f 1,80. Voor het baltenland per jut f 10, Afzonderlijke nummer» 5 cent. Verechjjnt ICnd., Wand. en Vrgd. Tel. No. 32. - Poetgiro 18T8TT. M vwroni. Ilr. A I, DE LOOZE. Ult|,Mulnr M. J. KOSTER, re» 18 regel* (0 et»., m i regele en dear boren 20 ote. per regel. Beelamee 30 ote. p. regel. Ng oontraot belangrijke korting. Inzending op den deg tm nlt- gere vóór 10 or*. ■ltarll|k 10 uur op du* dag uitgaaf ZIJ, dia il°h van af heden op ons blad abonnearen, ontvangen da tot 1 Januari varichljnande nummarc gratis. In het met 1 Jan a.B. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen waarin voorkomt de raming van kosten van de vernieuwing van de gewone aar de-, kram-, rijs- en steenglooiingswer- ken aan zeewering en oeververdediging, overeenkomstig hoofdst. II, art. 1, uit gaven, van de begrooting. Volgens art. 119, Regl. op 't Bestuur, al. 1, komen de volgende bedragen in aanmerking voor de gezamelijke gebouw de eigendommen in verhouding x/6 en 6/e. De gezamelijke kosten voor onder staande 5 posten bedragen: district Zuidhoek-Borrendamme f 5467,50, Flaauwers f 5962,81, Koudekerke f 6172,876, Langendijk—Br.'haven f 12534,75; Werken aan het Noorderstrand f6111,40, totaal De prijs hiervan is van 15 75 oent, elke regel meer 16 oent. De inzending kan geschieden tot en met Maandag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure TE LATE UITREIKING DER BELASTINGBILJETTEN. Minister de Geer zegt in zijn Mem. van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer van de begrooting van financien dat de werkzaamheden, verbonden aan de aanslagregeling voor de belastingen naar inkomen en vermogen en voor de personeele belasting, zoodanig over de verschillende maanden zijn verdeeld, dat het personeel gedurende het geheele jaar een volle dagtaak heeft. Een regeling waarbij alle belastingschuldigen hun aan slagbiljet in de inkomstenbelasting uiter lijk in de zomermaanden zouden ontvan gen, is derhalve niet uitvoerbaar zonder aanzienlijke versterking van personeel en zou tot gevolg hebben, dat dit personeel gedurende een gedeelte van het jaar niet voldoende werk had. Mede in verband hiermede is een verplaatsing van den aanvang van het belastingjaar der inkom stenbelasting naar begin Januari niet wenschelijk. ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd van f 180 tot f 200 per H.L. ad 50 pCt. (in wer king tredend 1 Febr. a;s.) aangenomen met 57—33 stemmen. ZIERIKZEE. In de heden (Maandag) gehouden algemeene vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen wer den de hoofdingelanden, gekozen volgens Art. 137, 3e lid R. o. B., de heeren R. D. Faber en P. Verbeek, door den voorzitter beëedigd en geïnstalleerd. Ged. Staten' doelen mede, dat heemraad J. Padmos is herbenoemd. Mededeeling geschiedt daarna van den uitslag der bestedingen en verpachtingen door het Waterschap. Bij de op 13 Nov. gehouden besteding van steenkolen voor het Stoomgemaal, werd de levering van 2000 S.T. South .Yorkshire gewasschen singles gegund aan de N.V. Ver. Koien-Mpij. te Rotterdam, voor f 11,20 per 1000 K.G., franco voor den wal in de haven van Kerkwerve. Op 28 Nov. werd de uitvoering van zink- en stortwerken op den vooroever rond den Schalkwijksnol opgedragen aan AJan Roskam Cz. te Sliedrecht, voor f 57768. Vastgesteld werd een nieuwen pensi oensgrondslag op; 't bedrag van z'n tegen woordig salaris, voor den ontv.-griffier, met ingang van 1 Jan. 1931. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening, groot f 60.000 a ten hoog ste 5 pCt., met jaarl. aflossingen van f2500, voor bestrijding der kosten van voorziening van de val aan Schalkwijks- nol. Voor tijdelijk kasgeld voor 1931 werd f 200.000 opgenomen tegen ten hoogste 6 pCt. rente. Het gewone dijkgeschot werd voorge steld, evenals vorig jaar, op f 13,60 per H.A. voor dijkersland; op f2,88 per H.A. voor vroonland; gronden van le—7esojOirt op f 3,80 per H.A., voor die van de 8e— 10e soort op f 1,50 per H.A. en den aan slag van het Stoomgemaal op f2,25 per H.A. Het buitengeWjOon dijkgeschot werd voorgesteld op f 12,50 per H.A. voor gron den van de le—7e soort en f6,50 voor gronden van de 8e—10e soort. (Het bui tengewoon dijkgeschot is dus f2,50 per H.A. lager dan in dit jaar). Voorgesteld wordt over 1931 f 5 per H.A. te heffen voor het stoomgemaal dit is f 2,75 meer dan in gewone jaren. De begrooting voor het dienstjaar 1931 werd, na gunstig rapport der fin. com missie, goedgekeurd, in ontvang en uit gaaf op f 524744,501/2» met een post van onvoorzien van f 7043,26. De kosten der gewone werken wor den geraamd op f79464, die der buiten gewone werken op f31111,40. De rente betaling en aflossing van gevestigde schuld wordt geraamd op f290480,23. Bij de Mem. van Toelichting behooren- de bij de Begrooting voor het dienstjaar J931, is gevoegd een addiotioneele nota, ,331/2» waarvan, */e deel is f 6041,56. Boven en behalve net hierboven ge noemde bedrag, komt volgens al. 2 van art. 117 R. 0. B. jaarlijks mede ten laste van de gebouwde eigendommen, x/6 der aflossing en der rente, van de leeningen, welke sedert 1 Jan. 1919 zijn gesloten, ter dekking van buitengewone uitgaven. Aflossing en rente bedraagt voor 1931 f39195, waarvan x/6 deel is f 6532,50. Er is dus in totaal van het gebouwd eigendom te betalen f6041,56 4- f6532,50 f 12574,06. Onder den titel „Binnenvaart-Alma- nak" is verschenen het Jaarboekje van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart^ voor 1931. Deze „Binnenvaart-Almanak", welke door het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart wordt uitgegeven als propa ganda voor het vak- en lager onderwijs voor de schippers en schipperskinderen, bevat tal van gegevens, welke voor de schippers van belang zijn. Uit de mede- deelingen omtrent het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart zelve stippen wij aan, dat ruim twee duizend schippers het afgeloopen jaar de Binnenvaartscho- len hebben bezocht, dat door het Onder wijsfonds op 1 Januari a.s. ongeveer 650 schipperskinderen aan den wal zullen zijn geplaatst voor het ontvangen van lager onderwijs en dat in het Register van Schipperskinderen van den leerplich tigen leeftijd thans ruim 11,000 kinderen zijn ingeschreven. Deze Almanak wordt door het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart gratis ter beschikking gesteld. De heer V. Geluk, die een vrij groote oppervlakte land in de gemeente Zierikzee verhuurt, heeft 'de pachtprijs over 1930 met 10 tot 20 o/0 verlaagd. Wat mag onze eude stadhuisklok toch mankeeren? Zondag- en Maandag morgen was ze weer van streek, waar door op den eersten dag de kerkgan gers gedupeerd werden en op den Maan dagochtend weer anderen. Wordt de klok te oud, ofwordt ze niet op tijd op gewonden, gelijk gezet enz.? Deze vra gen leggen we bescheiden den autoritei ten voor. HAAMSTEDE. Door het Comité voor Christelijke Winterlezingen werd Donder dagavond j.l. in de volle zaal van hotel Bom de eerste lezing in dit seizoen ge houden. Na gebed, welkom en inleiding door dhr, P. J. v. d. Berg, trad als spre ker op dhr. v. Rijsenburg, Surinamer van geboorte (kleurling), thans student in de rechten aan, de Universiteit te Amsterdam, om het publiek een denkbeeld te geven van de te weinig bekende kolonie Suri name in Zuid-Amerika. Aan de hand van prachtige en scherp belijnde lichtbeelden op het doek gebracht door dhr. v. d. Berg, en waarbij de electrische lantaarn uitstekende diensten bewees, gaf spreker een eenvoudig en duidelijk overzicht van zeden en gewoonten dier bewoners, waar van een vrij groot gedeelte bestaat uit minder beschaafde boschnegers en In dianen, onder wie de zending door geld gebrek nog niet kan werken, zooals dit gewenscht is en het Nederlandsche volk dus nog? een duren plicht heeft te vervul len tegenover deze kolonie. Onvoldoende werkkrachten zijn oorzaak, dat dit ge bied, zoo vruchtbaar en rijk van bodem, eerder achter- dan vooruit gaat. Met aandacht werd de uiteenzetting der ver schillende cultures (suiker, rijst, koffie, thee cacao, rubber, bananen, enz.) en het werk in de goudmijnen gevolgd. Menig lichtbeeld bevestigde het indrukwekkende natuurschoon der kolonie. Het comité is in dezen weer gelukkig geweest in zijn keuze van( spreker, daar 't publiek uiterst voldaan was. Wij houden ons aanbevolen voor meer dergelijke lezingen. Met dank aan spreker* en publiek werd de vergade ring na gebed door dhr. A. Leeuwe, ge sloten. BROUWERSHAVEN. Door de politie is aangehouden en ter beschikking van de justitie) gesteld de 23-jarige tuinknecht, A. P. S. te Haamstede, die zich in den laatsten tijd te Haamstede en omgeving herhaaldelijk heeft schuldig gemaakt aan oplichting van geld ten nadeele van ver schillende personen. Hij gaf zich dan uit voor een zekere Veerman, en dat hij zich zool spoedig mogelijk naar Rotterdam of elders1 moest begeven, om zijn moeder of een ander familielid, dat aldaar ern stig ziek in een ziekenhuis was opgeno men, moest bezoeken voor het te laat was, en hij onderweg daarheen tot de ontdekking was gekomen; dat hij geen geld bijl zich had. Door een dergelijk aan doenlijk verhaal op te disschen, slaagde hij er meermalen in de aangezochte per sonen een grooter of kleiner bedrag aan geld afhandig te maken. (M.Crt.). ZONNEMAIRE. Algemeene vergadering Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten van de ijselub Zonnemaire,op 9 Dee. in hotel „Van Splunter". Aanwezig 47 le den. Op verzoek neemt dhr. Roelvink de leiding op zich. Alvorens de notulen voor te lezen, herdenkt de secr. met eenige waardeerende woorden den overleden voorzitter, de heer Joh. Verseput. Waar deze in zijn 20-j. voorzitterschap steeds de belangen der ijselub heeft gediend, meent de secretaris de tolk der verga dering te zijn, indien hij de belofte doet, de nagedachtenis van Joh.s Verseput steeds in eere te zullen houden! Bij de rekening van den penningmeester blijkt dat er over het afgeloopen boekjaar een goed slot is van f 115,60. Als nieuw be stuurslid in de vacature Verseput wordt gekozen dhr. P. S. Vis, terwijl de af tredende bestuursleden Roelvink en J. J. Verseput worden herkozen. Uit het be stuur wordt als voorzitter benoemd dhr. J. de Rijke. Door verschillende leden wordt aangedrongen te trachten een eigen ijsbaan zien te krijgen, gezien de „Kreek" eerst bij' voortdurende vorst be rijdbaar is en wegens vele diepe plaat sen dikwijls gevaar niet is uitgesloten. Het bestuur zal trachten de beschikking te krijgen over een stuk weiland, om onder water te kunnen zetten en verdere voorloopige plannen uitwerken, om in een volgende vergadering met definitieve voorstellen te kunnen komen. Het leden tal der ijselub bedraagt thans 87 en is in het afgeloopen jaar onveranderd ge bleven. De aandacht van het bestuur blijft erop gevestigd dat bij eventueele ijsfees- ten in dezen winter, de behoeftigen in deze gemeente in de gelegenheid zullen worden gesteld aan de wedstrijden deel te nemen en daartoe prijzen in natura beschikbaar te stellen. Daarna volgt slui ting der vergadering. NIEUWERKERK. Door het gemeente bestuur alhier is een schikking getroffen met den nieuwen eigenaar van het pand tegenover de smederij van de firma de Braai, om een gedeelte dier woning te eigenen, ter verbetering der communica tie ter plaatse. Door verbouwing is de zeer gevaarlijke -hoek, die alle uitzicht belemmerde, uit den weg geruimd, en is daardoor zeer ten gerieve der vele auto's, aldaar een betere passage ver kregen. Viorige week vergaderde in „Het Wapen van Duiveland" het bestuur der ijselub alhier. In beginsel werd besloten tot het aanleggen van een ijsbaan in de iOnmiddellijke nabijheid van het sta tion. De plaats daartoe, is gunstig ge kozen, wijlj zij veel beschutting biedt voor de felle Noordoostenwind en op 't Zui den ligt. De bezitters van het stuk wei land hebben reeds hun toestemming ver leend, dit tot einde Februari onder wa ter te zetten. Bestek en teekening is bereids opgedragen aan den heer Van der Linde. Het plan bestaat, behalve een flinke baan voor goede rijders er ook een te maken voor leerlingen, die voor een minimum entrée den geheelen win ter zich daar kunnen oefenen, zonder gevaar, wijl er na nivelleering van het terrein, slechts een 20 30 c.M. hoogte water wordt opgebracht. OOSTERLAND. Donderdagavond jl. gaf het Chr. Gemengd Koor „V.Z.O.S." alhier in de Conferentiezaal een uitvoering die goed geslaagd mag worden genoemd. De zaal was flink bezet. Ds. Weeda opende de bijeenkomst met gebed, waarna 21 zangnummers ten gehoore werden ge bracht. Het koor bracht alle nummers verdienstelijk ten gehoore. Vooral de le den die sola, duet, trio en kwartet lie deren hadden ingestudeerd, komen een woord van lof toe. Het was een mooie avond. Ds. Weeda was wel de tolk der 'aanwezigen toen hij het gezelschap dank bracht voor het gepresteerde. Het koor stond onder leiding van haren Directeur den heer M. C. Boogert te Nieuwerkerk. ST.-ANNALAND. In de vergadering van den Dijkraad der Waterkeering van den Calamitcuzen Suzannapolder, op Woens dag 10 dezer gehouden, werd geïnstal leerd het nieuwe lid de heer Adr. C. Geluk, als vertegenwoordiger van de In gelanden der polders Oudeland, Ravens- oord, Annavosdijk en Breedenvliet. Vastgesteld werd de omschrijving van den dienst 1931-'32 uit te voeren gewone werken, welke een uitgaaf vorderen van f 506. Omdat geene buitengewone wer ken aan de zeewering worden noodig geacht, wordt besloten om aan Ged. St. machtiging te vragen, die gewone wer ken niet aan te besteden, maar in eigen beheer te doen uitvoeren. SCHERPENISSE. In de gehouden ver gadering van ingelanden van het water schap Scherpenisse, waarbij 14 van de 18 stemmen tegenwoordig waren, werd met 12 stemmen herbenoemd tot dijkgraaf, de heer A. Kieppe; 2 briefjes waren blanco. U— Tot onbezoldigd rijks-veldwachter is noemd de heer J. Wondergem, gem.- veldwachter alhier. THOLEN. Een vrij ernstige aanrijding; had Vrijdag j.l. alhier plaats. De coiffeur M. B. A. de K. alhier, welke met zijn rijwiel van uit de Bakstraat, richting Bo termarkt, reed, werd plotseling aange reden door de luxe-wagen van den heer A. uit Oud-Viossemeer. Het rijwiel werd zoo goed als vernietigd. De K. kwam er met eenige ontvellingen af. De chauf feur zegt signalen te hebben gegeven. STUKKEN RAAD Z1ERIKZEE~ BEGROOTING BURGER-WEESHUIS. De begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1931 wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van f 10883,25. VERZOEK R.-K. PAROCHIAAL KERKBESTUUR. Het R.-K. Kerkbestuur vraagt f 1601,47 voor aanschaffing van nieuwe schoolban ken en aanleg van waterleiding, welk bedrag B. en W., gelezen het advies van den Inspecteur van het L. O. voor stellen te verleenen. VERZOEK) „V.Z.O.S." OM SUBSIDIE. De landbouwvereeniging „V.Z.O.S." te Zierikzee, verzoekt f 60 subsidie in de noodzakelijke kosten van een te geven alg. landbouwcursus in een lokaal der Landbouwhuishoudschool. B. en W. stellen voor, gehoord den gem.-bo.uwmeester, f50 subsidie te geven. PACHTVERMINDERING. C. J. Boot vraagt vermindering van pacht voor 1931 en volgende jaren van enkele grasëttingen langs verschillende zijkantwegen. Overeenkomstig het advies van de schattingscommissie stellen B. en W. voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken, evenals op het adres van J. M. v. d. Velde, welke vermindering van pacht vraagt voor het grasgewas van den Middeldijk, wegens schade daaraan ondervonden. COMMISSIEBENOEMINGEN. Ter voorziening in de vacatures in de plaatselijke commissie van toezicht op 't L. O., beveelt de commissie aan, in de Vaeature-mr. S. R. Bakker, 1. P. J. Ochtman, 2. J. H. Scheuerman; in de vacature-P. Verbeek: 1. G. v. Duin, 2. J. Dirks; in de vacature-P. J. Ochtman: 1. R. Gerritsen, 2. T. J. Sikkens. In de vacature, ontstaan door perio dieke aftreding van den regent van het Burgerl. Weeshuis, de heer H. v. Dijke Jz., bevelen régenten aan: 1. H. v. Dijke Jz., 2. ir. H. D. J. Swatersi. In de vacature, ontstaan door perio dieke aftreding van den regent van het Burgerl. Armbestuur, de heer P. A. A. Klok, bevelen regenten aan: 1. P. A.A. Klok, 2. J. J. Klompe. In de vacature, ontstaan door perio dieke aftreding'van den heer C. de Looze, als lid der commissie van toezicht op het M. O., beveelt de commissie aan: 1 C. de Looze, 2. mr. C. J. B. du Croo. voor gemeenten der le, 2e en 3e klasse; met f 90 voor die der 4e en 5e klasse; met f 120 voor die der 6e, 7e en 8e klasse en met f150 voor de gemeenten Zierik zee, Goes, Neuzen, Middelburg en Vlis- singen. Te beginnen met het derde kind be neden 18 jaar wordt 21/2 pCt. toeslag toegekend van de bruto wedde met een minimum van f50 en een maximum van 200 per kind, met dien verstande, dat voor elk) daarvoor in aanmerking komend kind slechts één toeslag wordt genoten» Bij gelijktijdig vervullen van verschillen de der genoemde betrekkingen wordt de jaarwedde verlaagd met 25 pCt. bij twee, 30 pCt. bij drie, 35 pCt. bij vier, 40 pCt. bij vijf en 45 pCt. bij zes betrekkingen met dien verstande, dat de korting niet wordt toegepast op de hoogst bezoldigde betrekking; bij gelijke bezoldiging niet wordt toegepast op de reeds bekleed wordende betrekking of bij gelijken diensttijd op één der betrekkingen; en bij nieuwei betrekkingen van gelijke bezol diging voor een gelijk deel op elk dier betrekkingen wordt toegepast. Verlaging van bezoldiging voor thans in functie zijn de titularissen heeft niet plaats. JAARWEDDEN BURGEMEESTERS SECRETARISSEN, ONTVANGERS EN WETHOUDERS. Ged. Staten van Zeeland hebben zich tot de colleges van B. en W. in de provincie gewend met een circulaire, waarin zij1 mededeelen, dat hun besluit van 12 September j.l. inzake de jaar wedden van de burgemeesters, secreta rissen en wethouders bij Kon. besluit van 25 November j.l. is goedgekeurd en waarin zij er ten overvloede nog de aandacht op vestigen, dat deze regeling ingaat voor wat beterft de burgemees ters, secretarissen en ontvangers met 1 Januari 1931 en voor wat betreft de wet houders met 1 September 1933. In het besluit vormt het bevolkings cijfer den grondslag voor de volgende classificatie: eerste Klasse beneden 801 inwoners burg. en secr. f 1000, ontvan ger f 300, wethouders elk f 60; 2de klasse 801—1200 inwoners: b. en s. f1200 10. f 350, w. f 70; 3de klasse 1201—1600 inwoners: b. en s. f 1500; o. f 400; w. f 90; 4e klasse 1601—2300 inwoners: b. en s. f ,1800; 0). f 500; w>. f 120; 5e klasse 2301—3000 inwoners: b. en s. f 2100; o. f 650; w. f 160; 6de klasse 3001—4000 inwoners: b. en s. f 2500; o. f 800; w. f 200; 7de klasse 4001—5000 inwoners b. en s. f 3000, o. f 1000, w. f 250; 8e klasse 5001 en meer inwoners: b. en s, f 3600, o. f 1300, w|. f 300; uitgezonderd Zijn: Zierikzee b. en s. f 4100; o. f 1900 w. f 500; Goes en Neuzen b. en s. f4500 jo. f 2400; w. f 1000; Middelburg en Vlis- „singen b. f 6000; s. f 5500; o. f 3600 w. voor Middelburg f 2000 en voor Vlis- singen f 1500. De aanvangsjaarwedde wordt telkens na twee jaren dienst ver hoogd. a. voor de burgemeesters en secreta rissen van Middelburg en Vlissingen vier maal met f250; b. voor de overige bur gemeesters en secretarissen vijf maal en wel met f100 voor gemeenten van de le, 2e en 3e klasse; met f150 voor die der 4e en 5e klasse met i 200, voor die der 6e, 7e en 8e klasse en de gemeenten Zierikzee, Goes en Neuzen; c. voor de lontvangers vijf maal en wel met £60 ONDERWIJS. OUD-VOSSEMEER. De heer M. J. den Engelsman Pz., thans onderwijzer aan een school voor achterlijke kinderen te Amsterdam, is benoemd tot onderwijzer aan een O.L. school te Rotterdam. EXAMENS VOOR DE ONDERWIJZERS AKTE IN 1930. In 1930 zijn er voor de lager onder wijsakte van de 314 mannelijke candi- daten 166 geslaagd en van de 239 vrou welijke candidaten 138, d.i. in totaal 304 adspiranten van de 553 in 1927 slaagden van de 625 candidaten er 288 (nieuw program), in 1928 waren deze cijfers respectievelijk 724 en 351 en in 1929 en 320. LANDBOUW EN VEETEELT* GAAT HET DEN AKKERBOUW SLECHT? Of het den akkerbouw inderdaad slecht gaat? Eeu goeden indruk, n.l. door spre kende cijfers, krijgt men door, 2 artikelen, welke in de „Goesche Crt." zijn gepubli ceerd en waarvan het niet onmogelijk is, dat de heer Jac. Welleman te Krabben- dijke de schrijver is. Deze heeft voor het Zeeuwsche akker- bouw-areaal uitgerekend, hoeveel de in komsten op 't oogenblik door de abnor maal lage productenprijzen minder zijn dan in normalen tijd, n.l. 253/4 millioen gulden per jaar, verdeeld over iets meer dan 93,000 bunder, wat dus neerkomt op een inkomstenvermindering gemiddeld van f 275 per bunder! Dus zélfs wanneer de regeering door een maal-menggebod of anderszins den tarweprijs zou herstellen op f 12,50, be nevens de suiker met een productiepremie van f 4,50 zou belasten (waartoe de com- missie-Lovink moet hebben geadviseerd), dan nog zou er een groot tekort over blijven: immers, de tarwe zou dan ge steund worden met rond f 2,9 millioen, voor zoover het Zeeland betreft. De sui- kersteun zou voor geheel Nederland neer komen op 2,2 millioen baaltjes consump tie ad f 4,50, dus op f 9,9 millioen, en aangezien Zeeland ruim 1/3 van a^e Ned. suikerbieten verbouwt, (in 1927 was het 24,000 van de 70,000 bunder en in het jaar daarna 23,000 van de 65,000 totaal, resp. 684 mill. k.g. van de 1826 en 885 van de 2289 millioen k.g.), zou aan de Zeeuwsche bietenbouwers rond f 31/2 rad* lioen daarvan ten goede komen, te za- men met de tarwe dus bijna f 6V2 naü* lioen bij een totaal „tekort" van f 253/4 millioen. In procenten uitgedrukt, zouden tarwe- en suikerbietensteuu dus te zamen 25 °/o van de inkomstenderving opheffen en de gemiddelde inkomsten-achteruitgang p. bunder zou dus f 205 worden in plaats van f 275. Vooropgesteld dan een „ge steunde" tarweprijs van f 12,50 en een productiepremie van f 4,50 per baaltje suiker. RECHT2 4 JLENe VERDUISTERING DOOR ADVOCAAT. Donderdag had zich ter zake van.ver duistering voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden mr. H. V., ex-advocaat en procureur te Den Haag, verdacht gelden uit een echtscheidingsprocedure ten be drage van f 31,000, wederrechtelijk onder zich gehouden te hebben. Voorts zou hij effecten ten nadeele van cliënten verduis terd en zich gelden ten bedrage van f30,000,—, die hij als curator in een fail lissement onder zich had, toegeëeigend hebben. Verschillende getuigen verklaar den, dat zij gelden aan verdachte in be heer hadden gegeven, terwijl het geld zoek geraakt bleek te zijn. Een oude blinde dame, die een erfenis kreeg van f10,000 en op haar 65ste jaar van de rente daarvan moest leven, verklaarde, dat zij op verzoek van mr. V. ook haar overig kapitaaltje aan hem in beheer ge geven had. Aanvankelijk kreeg zij gere geld haar rente, doch de laatste jaren ontstond er stagnatie met de uitbetaling der rente. Het O.M. eischte wegens ver duistering 3 jaar gev.str., zonder aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak 23 December a.s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1