«■«"•Abdijsiroop ry^vmdtil TWEEDE BLAD Ongerepte natuur. Helpt Uw kinderen bij Kinkhoest! behoorande NI Vrijdag 12 Die 1830, no. 12092 Hoog boven den waterspiegel en het vlakke land van Schouwen verheffen zich breed en rustig, in aaneengesloten rijen, de duintoppen aan den westelijken rand. Door hun afmeting domineeren zij min of meer de directe omgeving, terwijl zij bij helder weer door hun schitterende blankheid uren ver de aandacht trekken. Van dichterbij onderscheidt men duide lijk de hooge heuvelruggen, die begroeid soms, zich geleidelijk naar beneden toe, in zachte breede golvingen van 't don kere houtgewas der bosschen oplossen. Het duinlandschap is nog altijd een min of meer onderscheiden deel, dat als oudste formatie eenmaal een geheel apart bestaan had. Toch vormt het met het gansche eiland één geheel en is het als een natuurlijk bolwerk tegen het water, de behoeder en beschermer van binnen waarts gelegen landouwen. Om hun geheel eigen, bizonder karak ter, zijn de duinen altijd een attractie- punt geweest voor de bewoners van deze streek, de plaats, waar men in de wijde eenzaamheid van een nog ongerepte na tuur zich vrij en los van dagelijksche beslommeringen voelen kan. Die trek naar het wild natuurlijke, die voorkeur boven het gecultiveerde, schijnt den mensch als ingeschapen te zijn. Zou het soms komen, omdat die dingen veel dichter staan bij de broiY van alle leven. Zou dat in diepste wezen het geheim kunnen zijn van de populariteit, waarin de duinen zich bij jong en oud, de eeuwen door, verheugd hebben, van de onbeschrijfelijke vreugd, die er soms kan opgaan bij de stedelin gen, wanneer zij op een mooien zomer dag de stad ontvluchten gaan, om zich naar 't strand te reppen. Alle instinc tieve krachten schijnen dan te ontwaken, aanzettend tot sterke levensexpansie. Men ademt dan een emanatie in van bos schen, zee en heuvelen, welke nog onver- valscht is. En dit bizondere gaat dikwijls verloren, zoodra in de natuurlijke ont wikkeling wordt ingegrepen. Waar de natuur nog ongerept is, hebben de dingen een eigen levensweg gehad, waaraan menschen niet gefatsoe neerd en gewerkt hebben. Daarom bezit een duinstreek als deze, in zooverre dan vorming en natuurlijke groei nog geen belemmering hebben ondervonden, een bekoring, die weldadig aandoet. Ontstaan in een tijd, die zich wellicht verliest in de onbekendheid van een vóór historisch verleden, is deze hoog gelegen reeks van zandheuvelen getuige geweest van het ontstaan en dikwijls vergaan van alle latere nieuwvormingen van het eiland. En zal dit vermoedelijk blijven doen in der eeuwen onafzienbaren tijd. Haar hooge) leeftijd, die de eeuwige jeugd is, dwingt wel eerbied af. Want de erva ringen van eeuwen hebben haar oud, wijs, bezonken en beschouwend gemaakt, zij heeft een stuk geschiedenis van de wor ding van de aardkorst en daarmee van de menschheid zelve meegemaakt. Van de eerstel vestiging van mensehen in deze streek zou zij kunnen gewagen, everizoo van hun wisselingen en lotgevallen tot op den huidigen dag. Zoo heeft zij ge slachten zien komen en gaan, maar ge leidelijk, onmerkbaar haast. En toch heeft zij den mensch beneden haar, in het lage land, deni weg zien afleggen, die van een primitieven tijd door de geschiedenis heen naar den nieuwsten tijd voert. Zij heeft de gangen in alle levensverschijnselen van de samenleving kunnen naspeuren en zoo kunnen waarnemen, hoe het leven zich (ontplooien ging. De verbizondering van het eilandenvolk ging langzaam FEUILLETOM Da wraak dar Verdrevenen. 18 Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK XIII. Door zijn vele beslommeringen had Oli ver tijdens zijn verblijf in Londen, weinig gelegenheid om op zijn gemak couranten te lezen. Maar nu, in den comfortabe len restauratiewagen van den sneltrein, waarmee hij naar Halfirth terug keerde, had hij eindelijk tijd om de couranten van de afgeloopen week nog eens na te snuffelen. Als alle ouderwetsche men schen keek hij het eerst de geboorte-, Qverlijdens- en huwelijksberichten door en nog voor zijn trein den buitensten rand van Londen had bereikt, wist Oli ver, dat Louis John Carsdale zijn zoon, in het huwelijk was getreden met Mar garet Mary Bickerdike. Oliver was niet verwonderd over dezen stap van zijn zoon en hij nam hem dien ook absoluut niet kwalijk. Hij had er trouwens geen oogenblik aan getwijfeld na zijn onderhoud met Louis John, dat deze zijn zin zou doorzetten. Wat Oli ver interesseerde was, wat Joe Bicker dike eit wel van zou zeggen. En nog iets anders; was hij vooruit op de hoogte geweest van het voorgenomen huwelijk van Louis John en zijn dochter? Bij die gedachte fronste Oliver 't voor- Het middel dat U zoekt is Abdijsiroop. Het geeft den kleinen een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De slijmoplossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als het middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal niet Geef vandaag nog voor dien akeligen kinkhoest de uitkomst brengende „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbon® (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» wijken voor den maatslag van de groote golven van de wereldzeeën. Zoo heeft de duinenreeks alle ver anderingen en wijzigingen overleefd en blijft de duinstreek een landschap van groote schoonheid en liefelijke romantiek* een natuurmonument van de eerste orde. En evenals' in 't Alpenlied voelt de jonge ling de borst zwellen bij 't aanschouwen van dei heuveltoppen, die hij in jeugdigen overmoed bestormen wil. Wegwijzers naar hooger, voor jong en oud, voor inwoner en vreemdeling. Brokken aarde, die vorm en gestalte heb ben aangenomen en soms benoemd zijn. Stukken zwijgend, bijna eindeloos du rend leven, die bij' stormgetij wel eenigs- zins van vorm veranderen kunnen, maar overigens zich gelijk blijven en stand houden temidden van den oceaan van 't golvende en vlietende leven. Waarom een opblikken naar hen een eeuwigheidsgedachte kan opwekken. Uit Stad en Provincie, BURGH. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Dinsdag 9 December. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den voorzitter, dhr. W. G. Boot Wz., doet deze naar aanleiding van het verzoek ter vonige vergadering door wet houder Fokker eenige mededeelingen om- trent de grenzen van het Waterschap Schouwen ten opzichte der gem. Burgh. In verband met een schrijven van de ver. „Het Schiedamsche Roode Kruis (trans portcolonne) met aanbod van een duik- proefdemonstratie voor spoedige hulp aan drenkelingen wordt besloten genoemde vereeniging te berichten, dat de Raad sympathiseert met haar streven ;en gaarne t.z.t. een eventueele demonstratie op dit eiland zal bijwonen. Overeenkomstig het verzoek van belanghebbenden en na le zing van de daarover gevoerde corres pondentie met de P.Z.E.M. besluit men tot het plaatsen van twee electrische lan taarns aan den Weeldeweg. Dhr. Fokker drukt den wensch uit, dat dit besluit tot meerdere aansluiting in deze buurt zal leiden. De ontslagname van dhr. R. Steur als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en der plaatselijke school commissie en van dhr. A. Beije als lid der eerstgenoemde commissie wordt on der dank voor de diensten door deze heeren aan het onderwijs bewezen, aan- hoofd. Zou Bickerdike zijn toestemming hebben gegeven? In dat geval zou Louis John verraad gepleegd hebben tegen over zijn eigen vader! Maar nadatj hij er even rustig over had nagedacht, geloofde Oliver niet meer, dat Bickerdike er méér van geweten had dan hij. Neen, dat was eenvoudig onmo gelijk! Toen Oliver thuis kwam, stond in de studeerkamer de tafel voor hem ge dekt. Terwijl hij zat te eten, bracht Benia hem op de hoogte van alle wissewasjes, die sedert zijn vertrek naar Londen in huis voorgevallen waren. Zoodra het dienstmeisje de kamer uit was en Oliver en zijn zuster alleen ble ven, vroeg hij of Benia nog iets ge hoord had van Louis John. „Ja", vertelde ze. „Hij is verléden week getrouwd". „Ben je er bij geweest?" vroeg Oliver weer. „Neen", was 't antwoord. „Ik wist er niets van, voor ik het in de „Yorkshire- Post" gelezen had". „Het stond in alle kranten", hernam Oliver. „Wanneer heb je hem voor het laatst gesproken". „Een paar dagen na je vertrek". „Weet je misschien", informeerde Oli ver schijnbaar langs den neus weg, „of Joe Bickerdike van hun trouwplannen op de hoogte was?" „Neen, hij wist er evenmin wat van als jij". „Hoe weet je dat", klonk het nieuws gierig. „Ik heb vanmiddag Mevrouw Bicker dike gesproken. Ze vertelde me, dat Mar- geret Mary was weggegaan, zonder een KONINGIN ELIZABETH YAN BELGIE heeft een bezoek gebracht aan het Maasdal, waar, zooals men weet, zich vele sterfgevallen hebben voorgedaan, tengevolge van een hevigen mist, bezwaard met vergiftige gassen, vermoedelijk afkomstig uit de omliggende fabrieken. De Koningin in gesprek met eenige bewoners van de geteisterde streek. vaard. Wegens periodieke aftreding van schoolverzuim worden als zoodanig her- alle leden der commissie tot wering van benoemd de heeren J. F. Klunder, M. Griep en S. J. Hartog en benoemd de heeren A. Bom en J. Kloet, terwijl als lid der plaatselijke schoolcommissie benoemd wordt dhr. I. C. G. Boot. Als leden der schattingscommissie worden m.a.st. her kozen de heeren W. G. Boot Wz., J. Fok ker, G. A. v. Zuijen en J. Beije Mz. Daar na wordt gelezen een verzoek van het Plaatselijk Armbestuur van Westenschou- wen om bevordering der goedkeuring van Ged. Staten van het besluit tot ver mindering van pachtsommen over 1930. Daar inmiddels van Ged. Staten een cir culaire is ingekomen behelzende de me- dedeeling, dat dan eerst door genoemd college wordt beschikt, als een opgave van den aard der landerijen, classificatie van pachtprijzen enz. is ontvangen, be sluit de raad het verzoek aan het Arm bestuur te retourneeren en deze instelling te verzoeken in den geest der circulaire te handelen. Dhr. Kloet vindt het in ver band met de klachten over de tegenwoor dige malaise jammer, dat deze zaak niet oogenblikkelijk kan behandeld worden; in ieder geval dringt hij iop spoed aan. De voorzitter zegt een en ander zooveel doenlijk te zullen bevorderen. Aan J. Slager, J. v. Loozen en C. Overbeeke— Fondse wordt in verband met de elektri ficatie der straatverlichting met ingang van 1 Januari a.s. onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol ontslag verleend als lantaarnopstekers enz., (met behoud van de indertijd aan hen toege kende vergoeding t/m. 31 December a.s. Besloten wordt genoemde J. Slager te belasten met het onderhoud van het ge meentehuis tegen een jaarlijksche beloo ning van f 60. Thans volgt mededeeling door B. en W. van hetgeen door hen gedaar is in verband met de gemeente lijke bouwverordening tot verplichte aan sluiting aan de waterleiding. Verschillen de daarover gevoerde correspondentie's worden voorgelezen en nog een en ander daaromtrent besproken. Een begrotings wijziging 1930 wordt z.h.st. goedgekeurd en de jaarwedde van den secretaris-pen ningmeester van het nieuwe Burgerlijk Armbestuur vastgesteld. B. en W. stellen voor het bouwen van een muurtje aan het schoolplein ter vervanging der hou ten schutting te gunnen aan N. J. Bij kerk als laagsten inschrijver, hiertoe woord te zeggen. En om drie uur de? middags kwam er een telegram van haar, dat zij getrouwd was met Louis John, Mevrouw Bickerdike zei, dat haar man razend was geweest; hij had onmiddellijk zijn testament uit de brandkast gehaald en verbrand". „Dat kan ik me levendig voorstellen", verklaarde Oliver. „En jouw testament?" vroeg Benia droog, „blijft dat zooals het is of „Natuurlijk", antwoordde de weinig con- sekwente Oliver kortaf, „verder nog iets nieuws?" „Ja, Oliver", zei Benia zacht. „Er is iets vreeselijks gebeurd, terwijl jij weg was. Ik dacht, dat je er misschien al iets van gehoord zou hebben". „Toch niets met den jongen van Lia- nel Arthur?" vroeg Oliver angstig. „Nee, dat niet, Matthew Scarp „Wat is er met hem?" zei Oliver op bruusken toon, die toch ongerustheid ver ried. „Hij1 is dood!" „Dood?" „Zondagavond hebben ze hem in een sloot gevonden; gestikt in de modder". „Groote hemel", mompelde Oliver, „wie had dat kunnen denken!" Weer zweeg hij en het duurde een poosje voor hij op nieuw begon te spreken. „Hoe kwam dat?" vroeg hij, „gestikt in een moddersloot". „Ja", vervolgde Benia, „Hoe het kwam weten ze niet. De een zegt dat hij met zijn baloorige kop van de laatste dagen in gedachten verzonken erin is geloopen, anderen beweren, dat hij van dronken schap niet meer wist waar hij liep, een derde zegtWat anders, begrijp je?" wordt besloten. Een verzoek van den burgemeester van Haamstede om zoo noo- dig over bluschmateriaal (waterslangen) uit deze gemeente te mogen beschikken wordt toegestaan. Nadat de voorzitter in deze waarschijnlijk laatste vergadering van het oude jaar dank heeft gebracht voor de welwillende medewerking van den raad, wordt de vergadering gesloten. ELLEMEET. Maandag 8 Dec. vergader de de raad dezer gemeente. Voorz. dhr. A. J. de Bruijn. Behalve dhr. J. v. d,. Stolpe, waren alle leden aanwezig. Het verzoek van C. v. d. Zande en C. Bouw man om de grint, die op hun in erf pacht ontvangen grond ligt, later te mo gen teruggeven, wordt ingewilligd. Be sloten wordt adhaesie te betuigen aan het adres van het comité voor verkeers- verbetering van en naar de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche eilanden en West- Brabant aan den minister van Waterstaat inzake betere verkeersmiddelen. De suppl. lijst voor de hondenbelasting 2e halfjaar 1930 wordt vastgesteld met een getal van 5 honden en een bedrag van f 10. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Politiebond om een bedrag te geven voor aankoop van kleeding aan den veldwachter. De kleeding zal als voorheen van gemeentewege gekocht wor den. Dan keurt men goed de rekening 1929 en begrooting 1930 van de haven bij Kloosternol. Het batig saldo van de rekening wordt bestemd voor de reke ning 1931 en zal in de eerste plaats ge bruikt worden voor verbetering van de beschoeiing en de glooiing. Met het aan- koopen van een loskraan zal nog ge wacht worden. Benoemd worden tot le den van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren C. v. d. Zande, B. v. Splunter, A. v. d. Have en A. C. de Jonge en tot leden van de commissie van toezicht op het L.O. de heeren A. M. Vlaander, A. Geleinse en A. C. de Jonge. Als zijnde ongezegeld werd ter zijde gelegd een verzoek van A. C. de Oude e.a. om verlaging van de haven- tarieven; levens werd besloten, ofschoon men deze tarieven gaarne zou verlagen, daartoe niet over te gaan, daar de finan ciën dit niet toelaten: de haven heeft nooit winst opgeleverd en er zijn werken aan te verrichten, die hooge kosten zul len meebrengen. Over het schrijven van Ged. Staten betreffende pachtverlaging Oliver knikte alleen maar en weer viel er een zwijgen. „Het schijnt", zette Benia eindelijk haar verhaal voort, „dat hij de laatste dagen voortdurend ruzie had met zijn moeder. Uren achtereen zat hij in de herberg. En het gekke is dat, hoe meer hij dronk, hoe kalmer hij werd. Tot tenslotte een paar menschen uit het dorp hem Zondag avond in de sloot vonden". „Dus de menschen zeggen zeker, dat het de schuld van zijn moeder is?" mens- te Oliver op. ,»Jamaèr", voegde Benia er lang zaam en zacht aan toe, „er zijn er ook die zeggen dat het Jouw schuld is". Oliver lachte grimmig. „Meen je dat het mij een zier ken sche len wat ze hier van mij zeggen? Niet zóóveel! Ik heb het land op een vol komen eerlijke manier van hem gekocht en nog wel voor een prijs, die niemand anders hem ooit gegeven zou hebben". „Je kent de menschen, Oliver", bracht Benia rustig in het midden. „Ik heb je gewaarschuwd. Overal waar je komt, wordt er over gesproken, hier in Hal firth. En de geschiedenis met Abe Hoy- land Is olie op het vuur". „De geschiedenis met Abe Hoyland?" herhaalde Oliver verwonderd, „wat is dst nu weer?" „Abe Hoyland", lichtte Benia hem pre cies in, „heeft aan ieder, die 't maar hoo- ren wilde, verteld, dat hij uit zijn huis moest, maar dat hij geen lust had om te wachten, tot hij eruit werd gezet en dus liever vrijwillig ^ing, maar toen hij zijn stokoude vader vertelde van de ver huisplannen, zakte de oude man plotse ling ineendoodl" Conducteur keek door't portierracuH>, Tsa, beleefdhef spijt me zéér. Maar U zit daar 'ut-Niet Rookert", Dus die pijp moet weg meneer. De meneer blies een blauw wolkje Door het raam van de coupé, Conducteur zeidatverandert Ca U gang maar, 't is D*E dingt Ooortnbe% ECHTE FR1ESCHE (heeren-baai 20-50 cr. PER. ONS TtleLwge van rijpe tabakken. wordt breedvoerig van gedachten gewis seld. Men komt echter tot geen besluit, .behalve, dat eerst afgewacht zal worden wat het Burgerlijk Armbestuur zal doen en ofi d;it goedgekeurd zal worden. Hierna sluiting. ST.-ANNALAND. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 9 December. Voorz. dhr. C. M. P. W. Hanssens; secre taris dhr. F. M. Boogaart. Aanwezig alle leden. Mededeeling van Ged. Staten tot pachtverlaging inl verband met den tegen woordige omstandigheden door de ge meente of gemeentelijke instellingen, eerst dan mag worden overgegaan, wanneer bij verlagingi den aard der gronden wordt in aanmerking genomen, en dat verlaging j afhankelijk moet zijn van den tegenwoor- digen pachtprijs. Voor den duur van 2 jaren is wederom vrijstelling verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening. Op, verzoek van J. v. Luijk, bewoner der Julianastraat, is aldaar een lichtpunt aan gebracht. Wegens periodieke aftreding worden met algem. stemmen herbenoemd tot leden van de-. Comm. tot wering van Schoolverzuim, de heeren A. Goedege- buure, A. Paape en Chr. Kalle. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O., dhr. Th. Kurvink. Voor het jaar 1931 wordt benoemd tot geneeskundige, be last met de W. A. practijk, dr. Quakke- laar. Daar, dhr. E. Gunst niet meer in aan merking wenscht te komen voor herbe noeming tot lid van het college van re genten, wordt in zijn plaats benoemd dhr. C. P. van Luijk. In de plaats van den periodiek aftredenden regent M. J. Heijboer, wordt met 4 stemmen benoemd -j9;sSuiminj;uo oa •seuquoja 'M '3 'Jqp mijn van' de onbewoonbaar verklaarde woning van/H. Giljam, wordt met 6 maan den verlengd. De pensioensgrondslag van den ambtenaar van den burgerl. stand, wordt vastgesteld op f350 en van den ontvanger van kaaigeld op f 285. Aan dhr. J. van Luijk zal door de gemeente f 5 worden betaald voor de verstrekking van gegevens) voor 't ontvangen van kaai geld. Daar geen sollicitanten zich hebben aangemeld voor de betrekking van on- Oliver had geen wederwoord. „Het huisje staat nu leeg", zei Benia na eenigen tijd. Oliver antwoordde nog steeds niet. „Ik heb Abe Hoyland een eerlijk en royaal voorstel gedaan", verklaarde hij eindelijk. „Hun ^eheele leven hadden die oude menschen daar gewoond", wierp Benia tegen. „En je weet zelf het beste Oliver", voegde ze er veelbeteekenend bij, „hoe sommige menschen aan een huis gehecht kunnen zijn". „Dat is zoo", moest Oliver bekennen,, „maar ik zou toch zeggen, dat ik het recht heb met mijn eigendom te doen wat ik wil". Benia keek haar broer stra|k( aan en zijn laatste opmerking negeerend, zei ze: „Nu heb je twéé vijanden, Oliver. Mat thew Scarp's moeder heeft gezworen dat ze haar zoon zal wreken en Abe Hoy land dat hij' het zijn vader zal doen". „Onzin", gromde Oliver schamper. „Dacht je werkelijk dat ik me wat aan trek van een half krankzinnige oude vrouw en een kerel als Abe Hoyland? Niets dan looze dreigementen! Bah Ik heb belangrijker dingen om aan te denken. De jongen van Lionel Arthur...." „Wat is daar mee", viel Benia hem haastig in de rede. „Die komt zoo gauw mogelijk bij ons in huis. Wat zeg jij daarvan?" Benia staarde een oogenblik zwijgend voor zich uit. „En zijn moeder?" vroeg ze toen. „Komt óók bij ons inwonen." Benia keek haar broer met verbaasde oogen aan, toen schudde ze langzaam het hoofd, Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5