economie abonnement: advertentien Woensdag 10 Dec. 1930. zierikzeesche courant. st&tfüv"* Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. binnenland. feuilleton. De wraak der Verdrevenen. Bij gevatte koude -r Uit Stad en Provinoie. RUWE HUID Prfji pet 3 Maasde* f 1,50, fraaco pet poet f 1,80. Toot het baltenland pet jaat 10, Afaonderljjke nomaeti 5 eent. Vetiohgnt Hnd., Waad. en Vtgd. Tel. No. 32. - Foatgiro 13T6TT. Zierikzeesche Él Nieuwsbode T*i 1—8 regelt <0 eta., Tal 4 regel* en daarboTea 20 ota. pet regel. Bsolamea 30 ota. p. regal. By eontraot belangrijke korting. altarlljk 10 aar op daa dag aitgaaf ZIJ, dio zich van af heden op ons blad abonnearen, ontvangen da tot 1 Januari varichljntnde nummers gratis. In het met 1 Jan a.s verst nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 15 75 cent, elke regel meer 16 oent De inzending kan geschieden tot en met Maandag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure De BURGEMEESTER en WET- BOUDERS van Zibrikzbe doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zjjne vergadering van 21 October 1930, no. 13, is vastgesteld de navolgende ver ordening: De Raad der gemeente Zierikzee Gelet op het voorstel van Burgem. en Wethouders en op het advies van de Commissie voor de Strafverordeningen; HEEFT BESLOTEN: vast te stellen de navolgende VERORDENING tot wijziging der Alge- meene Politieverordening voor de ge meente Zierikzee. Eenig artikel. In artikel 142 wordt het laatste lid vervangen door het navolgende: sDeze verbodsbepalingen zpn niet van „toepassing op vloeistoffen, welke ge- „borgen zjjn in vaste reservoirs van „automobielen en in verplaatsbare ben- „zine-tankwagentjes voorzien van een „pompinrichting en ingericht overeen komstig de voorschriften, opgenomen „in het rapport der benzine-Commissie „1923, een en ander vooizoover daarbjj „voldaan wordt aan de „bepalingen van „de artikelen 144 tot en met 147". Zfjnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland, volgens hun be- rigt van den 28 November 1930. no 178, 3e afdeuling, in afschrift is medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8 December 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A B^NNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. RENTEVERHOOGING BIJ DE POSTSPAARBANK. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank zegt de regeering, dat de financieele positie der bank thans zoo danig is, dat in de toekomst verhooging der rente tot 3 o/o niet uitgesloten moet worden geacht. Voor dadelijk opvraag bare gelden kan de Rijkspostspaarbank geen hoogere rente vergoeden dan bank instellingen daarvoor kunnen geven. Bo vendien zou de toevloed van deposito's te groot worden in veiband met het be- leggingsgebied. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 9 December. De motie-v. d. Sluis betreffende de we deraanstelling van een directeur-generaal voor den landbouw wordt verworpen met 45—34 stemmen. Hierna wordt voortgezet de behande ling van de begrooting van binnenlajid- sche zaken en landbouw. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) pleit Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). 17 „Is dat alles?", vroeg Oliver joviaal. „Wel, 't is het werk van een minuut om een cheque van honderd duizend uit te schrijven!" „Laat het» bepalen van het bedrag maar gerust aanj mij over", meende Swansdyke. „Maar iets anders. Wie is je opvolger in de fabriek?" „Mijn kleinzoon. Mijn oudste zoon...., je weet, ik had er twee. De oudste is jong gestorven en heeft een vrouw en een zoontje nagelaten, die binnenkort bij mij komen inwonen. De jongen zal op gevoed worden door de beste gouver nante, die in heel Londen te vinden is. Later gaat hij naar Oxford of Canbridge. En over een jaar of vijftien wordt hij mijn opvolger". „En je jongste zoon?" „Mijn jongste zoon? Die vindt nieuwe machines uit en wordt nog rijker dan zijn vader I" Daarop was er even een zwijgen en toen zei de advocaat, langzaam en na denkend: voor uitbreiding van het lager land- en tuinbouwonderwijs en wenscht een com missie voor advies. De heer Ebels (v.-d.) wenscht meer lagere tuinbouwscholen. De heer v. d. Heuvel (a.-r.) wil geen com missie voor advies en acht de huidige regeling, waarbij de organisaties worden geraadpleegd, goed. Minister Ruijs de Beerenbrouck ant woordt, dat de regeeringshulp gebaseerd is op den georganiseerden landbouw. Voor een instelling van een commissie voor advies is geen aanleiding. De gemaakte opmerkingen betreffende de uitbreiding van het aantal scholen zal spr. overwegen. De begrooting werd tenslotte z.h. st. goedgekeurd. in hoofd on ledematen, Rheumatisohe pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. ZIERIKZEE. Hoe naargeestig de win teravonden in vroeger eeuwen moeten, ge weest zijn, toen men bij flikkerend kaars licht rond de tafel zat, kon men zich le vendig indenken, toen Maandagavond door een storing in de electr. centrale te Geerjruidenberg, waarvan de P.Z.E.M. haar electrischen stroom betrekt, overal in de Noordgroep van Zeeland en in N. Brabant tegen halfzes de electr. verlich ting uitging. Zij, die nog petroleumverlichting had den, of, zooals in Zierikzee en Tholen, gasverlichting hebben, merkten misschien de storing niet eens op, maar, waar het aantal aangeslotenen op het electrisch net groot is en dagelijks toeneemt, was deze storing verre van aangenaam, vooral voor hen, die 's avonds moeten studeeren of anderen arbeid verrichten, waarbij de elect, lamp zoo'n aangenaam en uitste kend licht geeft. Overal werden de kaars of de opge borgen petroleumlampen voor den dag gehaald en bij dat licht den avondmaal tijd genuttigd. Na een uur ongeveer gin gen de lichten weer aan. Kort daarop werd weer gestaakt, totdat tegen 7 uur de schakelaar weer zijn plicht deed. Na een paar knipoogjes tegen de vereenigde huisgenooten, beloofde het licht beter schap, straalde de lamp weer helder en stil, kon de radio haar dienst weer her vatten... en was het gesukkel, jbij kaars en olielamp gedaan. Voor de bedrijven, wier machines op electromotoren loopen, was de storing al heel onaangenaam, zoo o.a. voor de drukkerij, waarop de krant gedrukt wordt. Deze stagnatie was oorzaak, dat gelukkig maar een klein deel der expeditie, niet tijdig meer kon worden afgedrukt en eenige abonnée's hun krant een post later ontvingen. Zooals Maandag reeds per adverten tie werd bekend gemaakt spreekt Donder dagavond in 't Huis van Nassau, de heer Fijnvandraat uit Amersfoort, evangelist. De B. B. N., Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, richtte tot den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland een schrijven, waarin mede- deeling wordt gedaan van vele klachten „Mag ik je een raad geven? Doe niet alles tegelijk, dat zou niet van tact ge tuigen. Begin met die technische schoof dan, een paar maanden later de La- tijnsche school, en nog weer later die beide leerstoelen in het Slavisch. Boven dien is dat de manier om de belang stelling van het publiek te wekken en gaande te houden". „In orde hoor; ik zal je raad opvolgen", beloofde Oliver. „Maar denk er aan, dat je aan iedereen die er voor in aanmer king komt, kunt vertellen, dat ze bij mij voor elk sympathiek doel net zoo veel geld kunnen krijgen als ze maar hebben willen. Voor de zooveelste maal; 't bedrag speelt geen rol!" „Afgesproken", antwoordde Swans- dijke. Hij| stond op, nam hartelijk afscheid en ging heen. Oliver ging dien avond met een voldaary gevoel naar bed. Binnen niet al te lan gen tijd, zou Bickerdike wel zien, wie de machtigste en invloedrijkste man van Halfirth was. Maar er viel nog meer te doen....!" Oliver bezat een prachtige collectie schilderijen. Voor boeken voelde hij niet veel, zijn bibliotheek had niet veel te beteekenen, maar hij genoot als liefheb ber en kenner van schilderkunst in de Londensche kunstwereld een zekere ver maardheid. Den morgen na zijn onderhoud met betreffende het spreiden van nog wel grove steenslag bij het onderhouden van grind- en steenslagwegen in de Prov. Zeeland door verschillende polderbestu ren. Meer in het bijzonder werd daarbij de aandacht (gevestigd op den weg Nieuw- Vosmeer—Anna-Jacobapolder—Veer, zoo dra deze weg op Zeeuwsch gebied is ge legen. Aangezien deze weg, welke op het provinciaal wegenplan voorkomt en eene belangrijke verbinding vormt, in onderhoud is bij het bestuur van den Anna-Jacoba-Polder, vraagt de B.B.N. bij dit Polderbestuur invloed te willen aan wenden, opdat met die voor motorrijtui gen funeste wijze van werken gebroken wordt. Het Polderbestuur zoude daarbij kunnen worden herinnerd aan de laatste alinea van het besluit van Ged. Staten van Zeeland, van 4 April 1930, No. 160, voorkomende in het Prov. blad No. 20 van 1930. HAAMSTEDE. Donderdagavond jl. hield de vereeniging van oud-leerlingen van den Rijks landbouwcursus „V.Z.O.D." een goed bezochte ledenvergadering in ho tel Bom. Na opening door den voorzitter, dhr. L. Hanse, en behandeling van enkele huishoudelijke zaken, gaf dhr. P. |L. Vis verslag van het gehouden proefveld, waaruit bleek, dat bemesting met zwa velzure ammoniak en kalk de beste re sultaten geven. De vergelijkende aardap- pelproeven toonden aan, dat Jubileum de grootste opbrengst gaf en Populair be neden Zeeuwsche blauwen en bonten bleef. Het proefveld van dhr. L. Hanse gaf een meerdere opbrengst van f 100 per H.A. Daarna hield dhr. P. J. v. d. Berg een lezing met lichtbeelden over de bereiding van kalkstikstof in Noor wegen uit gebrande kalk en cokes tot carbid en vervolgens met luchtstikstof tot kalkstikstof door electrische verhit ting. Spr. wees hierbij op de goedkoope stroomlevering door waterkracht, waar door genoemde meststof goedkoop kan geleverd worden, de goede werking blij kende uit verschillende proefveldfoto's en de bestrijding van onkruiden als ne tel, melde, herik enz. Een kunstmest strooier achtte hij noodig. Na de pauze behandelde dhr. van den Berg de kali- mijnen, ontstaan door uitdroging van zee boezems, met een overzicht der golfvor- mige lagen van 300 tot 1000 M. diep, foto's van mijngebouw, gangen, liften, boormachine, zuivering der ruwe zouten in kristalliseerbakkeiv afleveringsinrich ting enz. Bij het einde dankte de voorzitter den spreker voor zijn met aandacht gevolgde rede en de vergadering voor opkomst en belangstelling. ELLEMEET. Sint-Nicolaas vergat niet ondanks zijn drukke bezigheden, een be zoek aan de O.L.S. in deze gemeente te brengen. Ouders, kinderen en verdere be langstellenden waren Donderdag 4 Dec. omstreeks 7 uur 's avonds in het school gebouw bijeengekomen, waar Zijne Hoog waardigheid met zijn onaf scheidenlij ken dienaar Zwarte Piet half acht arriveerde. Met milde hand deelde hij zijn goede gaven uit en toen het hoofd der school hem bij' 't afscheid een tot weerziens toeriep, was dat zeker uit naam van al len, die aanwezig waren. Het feest werd nog eenigen tijd voortgezet, waarbij de kinderen ruimschoots getracteerd werden, zoodat allen na afloop zeer voldaan huis waarts keerden. SCHARENDIJKE. Propaganda-avond van den Bond voor Staatspensionneering, afd. Ellemeet-Seharendijke, op Vrijdag 5 Dec. j.l. te Scharendijke. De voorzitter, dhr. A. P. v. d. Weijde, opende de bijeen komst met een woord van welkom aan de aanwezigen. Hoewel hij vond, dat er moed voor noodig was om in dezen cri sistijd op maatregelen aan te dringen, moet oud en arm de wereld uit. Wel wordt er een uitkeering gegeven, maar de Bond wil méér en dan zonder ze- Swansdijke, bracht hij een bezoek aan het atelier van een bekend- landschaps schilder, een oude kennis van hem. „Mij dunkt, jij kent wel een goeden ar chitect hier in Londen", zei hij tot den schilder. „Niet zoo'n doodgewonede beste, die er te krijgen is, begrijp je? „Waarvoor?" vroeg de schilder nieuws gierig. „Een huis, een fabriek of wat moet het worden?" „Dat zal ik je zeggen. Ik moet een architect hebben, die me een modern huis bouwt in den stijl van een van die oude Abbey's, zooals ze bij ons in de buurt nog te vinden Zijn". De schilder legde zijn palet en pensee- len neer en keek Oliver in gespannen verwachting aan. „Een modern huis, in middeleeuwschen stijl?'- herhaalde hij. „Dus van alle ge makken voorzien en met een antiek ca chet. Een mooie opdracht! En wat mag het kasten?" „Dat speelt geen roil" „Heb je misschien een teekening of een schets?", vroeg de schilder weer. „Om je bedoeling te verduidelijken?" Oliver overhand/gde hem een foto van Ryvedale-Abbey. „.Ryvedale-Abbey", riep de schilder oogenblikkelijk, toen hij de afbeèlding van het oude kasteel zag. „Dat ding ken ik... een uniek monument 1" Hij dacht even na. „Natuurlijk", zei hij ten slotte. „Brownham en niemand anders. Als iemand het kan, kan hij het!" ftubberhakken, Zooiplaten, Tips 'n Hevea-Product Vraagt het Uw schoenmaker geltjesplakkerij en onnoodige ambtenarij. Na een opwekking om toe te treden als lid van den B. v. S. vroeg hij1 aandacht voor een serie lantaarnplaatjes: „Arie Vlierman", of „De ondergang van een werkersleven". De noodige toelichting bij de duidelijke en op vlojte wijze ver toonde plaatjes, gaf dhr. A. C. de Jonge. Men leefde met de moeilijkheden, waarin Arie komt, als hij op zijn ouden dag geen recht op een uitkeering kan doen gelden, mee en zag met ontroering de oplossing, die Arie er aan geeft. Nu volgde het voornaamste van dezen avond, de opvoe ring van „Levensdeining", door de too- neelclub onder leiding van dhr. J. de Glopper. Men zag tot welke verbittering en tot welke daden het oud en arm kan voeren. De dames en heeren gaven blijk van flinke studie en ernstig willen; de B. v. S. mag dankbaar zijn, dat deze club zich zoo inspant om het doel van den Bond te propageeren. De spelers hadden zich over 't algemeen goed in hun rol ingeleefd, waardoor het een en ander goed tot zijn recht kwam. Met een woord van dank aan de ver schillende medewerkers sloot de voor zitter deze goed geslaagde (ér werden verschillende nieuwe leden gewonnen), propaganda-bijeenkomst en volgde het aangekondigde bal. NIEUWERKERK. Het gemeenteraads- verslag van de vergadering van 28 Nov. j.l., voorkomende in ons nummer van Maandag 8 December vereischt nog een kleine aanvulling. Aan het eind van dit verslag stond dat de bestaande veror dening op het brandwezen werd inge trokken. Dit wil echter zeggen, dat deze buiten werking treedt, zoodra het nieuwe bluschmateriaal in de gemeente* aanwe zig zal zijn. Voorloopig blijft zij dus nog van kracht. OOSTERLAND. Wegens de crisis in den akkerbouw heeft de Ambachtsheer van Oosterland en Sirjansland, Ba^on Schimmelpenninck van der Oye, de pach ten enkele speciale gevallen uitgezon derd verhoudingsgewijze verlaagd, Ihet- geen voor het in het klein verpachte bouwland meestentijds 20 o/o afslag be- teekende. BRUINISSE. Tijdens den mist van Vrij dag JJL waren eenige schepen in het Zijpe ten anker gekomen. Van een dezer schepen was het anker achter de tele foonkabel van de R.T.M. geraakt en heeft mep bij het opwinden ook de kabel opgedraaid. Door deze behandeling zijn in den kabel eenige draden afgeknapt, waardoor hij ten deele onbruikbaar is geworden. Pas veertien dagen geleden was dq kabel nieuw gelegd. Naar verluidt Wordt de schade op pl.m. f4500 geschat. Dinsdagmiddag is de pontonknecht M. v. Driel, bij het verrichten zijner werkzaamheden in de tramhaven geval len. Doordat zijn collega Joh.s Zoeter, den drenkeling een lijn toewierp, wist hij zich boven water te houden. Een in de tramhaven liggende schipper, de Kies van Werkendam, was inmiddels in zijn roeiboot gesprongen, naar de plaats des onheils geroeid en mocht hij het genoe gen smaken v. D. aan boord te helpen en aan den wal te zetten. STAVENISSE. De heer M. Lichtendag van St.-Annaland is alhier benoemd als jachtopziener. Als bestuursleden van den Kolen- bond „Algemeen Belang" alhier zijn her kozen de heeren H. J. Dorst, M. C. Steen- dijk en C. Steendijk Cz. „Ken je hem goed?", informeerde Oli- •ver. „Het is een heel goede kennis van mij". „Dan moet je mij met hem in aan raking brengen", hernam Oliver. „Als we in de loop van de week eens met ons drieën gingen lunchen? Ga even naar hem toe vandaag, en zeg hem vooral, dat het op geld niet aankomt". Toen Oliver een paar dagen later met den schilder en Brownham, den architect, aan tafel zat, ontvouwde hij den bouw meester zijp plannen. Het huis moest een getrouwe copie van Ryvedale-Abbey wor den, althans uitwendig, maar van binnen moest het een juweel van modern com fort en luxe zijn. Zoo gauw mogelijk moest met den bouw begonnen worden. Brownham maakte een globale bere kening van wat de bouw zou kosten, indien alles uitgevoerd werd zooals Oli ver het uiteen zette. Toen de architect hem het eindbedrag genoemd had, ver klaarde Oliven lachend, dat Browham juist tweemaal zooveel, óf indien noodig, nog iets meer, aan den bouw mocht besteden. „Binnen hoeveel tijd moet het klaar zijn?", informeerde de architect. „Kan het in twee jaar?", vroeg Oliver. „Als we zoo gauw mogelijk beginnen, ja". Ze spraken af, dat Brownham de vol gende week in Half irth zou komen, om Schrale Lippen Gesprongen Handen PROV. STATEN VAN ZEELAND. De heer A. v. d. Weijde te ZieriKzee, sedert 1913 lid der Provinciale Staten en sedert 5 Juli 1921 der Ged. Staten van Zeeland, heeft te kennen gegeven zich bij de a.s. periodieke verkiezing niet meer herkiesbaar te zullen stellen. Velen op Schouwen en Duiveland zullen dit besluit betreuren, alhoewel te billijken met het oog op zijn voortschrijdenden leeftijd. In hem verliest niet alleen de Vrij heidsbond een harer krachtigste en in vloedrijkste Statenleden en Ged. Staten een zijner bekwaamste adviseurs in pol- der- en waterstaatszaken, doch ook de Provincie verliest een bekwaam bestuur der, die een open oog had voor alle Zeeuwsche belangen. KECHTZAKË&c Zitting van den politierechter der Bre- dasehe rechtbank van Maandag 8 Dec. - BELEEDIGING. Reeds driemaal werd P. J. S. uit Tholen wegens beleediging veroordeeld en thans stond hij weer voor een dergelijk feit terecht. Op 7 November j.l. was de man in de lorum en voegde toen de veld wachter C. v. O. uit Tholen minder lief lijke woorden toe, waarvoor hij natuur lijk *een bon kreeg. Verdachte was niet verschenen, doch dat was geen beletsel, want nadat de be- leedigde veldwachter als getuige gehoord was, eischte de Off. v. Just, thans tegen verdachte voor zijne loslippigheid een boete van f 75 s. 50 d. h. Het vonnis van den politierechter was f 60 s. 30 d. h. MISHANDELING. In den avond van 26 Juli j.l. ontmoette de aibeider S. uit Tholen aldaar eenige jongelui die een beetje te diep in het glaasje gekeken hadden. De jongelui volgden S. Een hunner, ze kere P. J., gaf plotseling S. zoo'n ge weldige klap in het gezicht, dat hij een flinke bloedneus bekwam en de dokter er bij geroepen moest worden. J. moest zich thans verantwoorden voor deze mishandeling. Hij was evenwel ook niet verschenen. Er werden in deze zaaK 2 getuigen gehoord, waarna de Off. v. Just, requisitoir in deze zaak nam en tegen verdachte een boete eischte van f 40 of 20 d. h. en ter beschikkingstel ling der regeering voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Het vonnis van den politierechter was geheel conform dezen eisch. Omdat men over zijn verboden voet pad liep, maakte de landbouwer de W. uit St.-Philipsland zijn buurjongen een aanmerking, hetwelk echter niet in goede aarde viel bij zijn buren. Vader A. H. gaf den landbouwer een paar vuistslagen in het gezicht, terwijl vervolgens moeder, zoon en twee dochters zich tegen den buurman keerden. Door slagen, stompen, trappen en krab1- ben werd de W. toegetakeld. Thans moest de familie H. zich voor den Bredaschen Politierechter verantwoorden. Geen der 3 gedagvaarde verdachten was versche de situatie op te nemen en de noodige voorbereidingen te treffen. Er bleef voor Oliver nu nog één ding te doen, een gouvernante te zoeken voor zijn kleinzoon. Hij speurde aandachtig de advertentiekolommen van de couranten door, zag ten slotte een annonce vaneen bemiddelingsbureau, dat hem erg ge schikt leek en geen half uur later zat hij al bij den directeur. „Welk salaris, dacht U te geven?" vroeg deze, toen hij den wensch van zijn be zoeker had vernomen. „Dat doet er niet toe", klonk het kort af. Het eenige waar het op aankomt is, dat het een dame moet zijn, die mijn kleinzoon de beste opvoeding kan geven, die een kind van gefortuneerde familie maar krijgen kan". „U ziet dus niet op een paar honderd pond „Zelfs niet op een paar duizend!" „Ik zal U onmiddellijk in contact bren gen met een paar dames, die voor deze functie in aanmerking komen", beloofde de directeur. „Een persoonlijk onderhoud lijkt mij zeer gewenscht in een dergelijk geval"* „Goed", stemde Oliver toe. „Dus U weet het, geld speelt geen roll" (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1