Zierikzeesche Nieuwsbode Voorzichtig uitsluitend PUROL abonnement; Maandag 8 Dec. 1930. zierikzeesche courant. advertentie!* Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. binnenland. Uit Stad en Provinoie. UN P»J. per 3 Kunde» f 1,30, frnneo per poet f 1,80. Voor het buitenland per jur f 10,—. Afwndei'ljjke nnmraera 5 eent. Vereohgnt Mnd., Wned. en Vrjjd. Tel. No. 33. - Poitgiro 13T87T. 87sta JAARQANB. - No. 12090 llr. L 1. BE LOOZE. UHi.-MHlnr V. J. KOSTEN. tu 18 regel. <0 et»., TM 4 regel, en daarboven 30 eta. per regel. Beslamei 30 ete. p. regel. Bij oontrmet belangrijke korting. Intending op den dag tu mil- gave vóór 10 ar*. ■itarlljk 10 uur op daa dag aitgaaf 2IJ, dia zich van af heden op ons blad abonnaaran, ontvangen da tot 1 Januari verschijnende nummers gratis. In het met 1 Jan a.s verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 15 75 cent, elke regel meer 15 oent De inzending kan geschieden tot en met Maandag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure HET MAAL- EN MENGGEBOD. Aan het V.V. van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp, houdende be paling in het belang van de inheemsche tarweteelt, wordt het volgende ontleend: Vrij algemeen kon men zich vereenigen met het denkbeeld om maatregelen te nemen tot steun van dat doel van de landbouwende bevolking, dat in hooge mate de nadeelen van de heerschende crisis ondervindt, al bestond omtrent de wijze, waarop die steun zou moeten wor den verleend, geen eenstemmigheid. Verscheidene leden merkten daarbij op dat de regeering met dezen maatregel niet zal kunnen volstaan. Wordt bijvoor beeld aan den landbouw in de veenko loniën en ook aan de suikerbietenteelt niet spoedig krachtige steun geboden, dan zijn de gevolgen niet te overzien. De toestand wordt nog erger door dum pingspraktijken van het buitenland. Het zou onverantwoordelijk zijn, indien geen maatregelen werden genomen. Verschei dene leden waren van oordeel, dat het wetsontwerp in zijn tegenwoordigen vorm moeilijk voor aanneming vatbaar is. Sommige leden waren van oordeel, dat de hoofdfout van het wetsontwerp hier in is gelegen, dat gezocht werd naar een regeling, dat de schatkist geen geld zon kosten. Het is, naar hun meening, dui delijk, dat de voorgestelde maatregel het bestaan van velen in den lande zal ver nietigen. Verscheidene leden meenden, dat het hoofdbezwaar tegen dit wetsontwerp ge richt is tegen een mengverplichting, wel ke in de Memorie van Toelichting als een mogelijkheid is genoemd. Mocht daar aan niet zijn te ontkomen, dan zal zulks moeten worden aanvaard, maar dan zal een bijzondere regeling moeten worden getroffen voor bepaalde industrieën, die afhankelijk zijn van den toevoer van spe ciale soorten meel. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 5 December. Bij den aanvang der vergadering wa ren eerst eenige stemmingen aan de ordé. Allereerst de motie-Ebels tot afschaf fing van den accijns op het geslacht. De motie wordt verworpen met 43—39 stemmen. Vervolgens wordt gestemd over de motie-Ketelaar tot herziening der pen sioenwetten tot afdoende verbetering van den toestand der oud-gepensionneerden. Deze motie wordt verworpen met 51 tegen 32 stemmen. Aan de orde is de stemming over de motie-Ter Laan tot wijziging van het K.B. inzake de uitfcee- ringen aan oud-gepensionneerden. De motie wordt verworpen met 53—31 stemmen. De motie-de Visser tot afschaf fing van het banderollesysteem wordt vervolgens verworpen met 5232 st. Eindelijk is aan de orde de stemming over de motie-Oud. tot afschaffing van de opcenten op de grondbelasting wegens ongebouwde eigendommen, ten bate van het leeningfonds 1914 geheven. De motie wordt aangenomen met 48— 37 st. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van binnenl. zaken en landbouw. Minister Ruijs houdt zijn repliek. De regeering erkent, dat sommige takken in/den landbouw in groote malaise verkeeren. De toestand in de gemengde bedrijven is op het oogenblik nog vrij gunstig. Maar ook de andere takken van volkswelvaart verkeeren in kritieken toe stand. Datj wordt in landbouwkringen wel eens uit het oog verloren. De regeering moet andere*, takken van de volkswelvaart niet uitschakelen, waar zij den landbouw wil helpen. Men heeft aangedrongen op 'n systeem van maatregelen. Men wijst op 't urgen tieprogram der drie landbouworganisa ties. Moest over al die punten tusschen •de departementen overleg worden ge pleegd, dan zou in 1931 het complex van maatregelen nog niet gereed zijn. Het groote voordeel der commissie-Lovink is, dat zij wetsontwerpen samenstelt, tel kens een afzonderlijk voorstel indient en dan wacht, totdat een nieuw complex gereed is. Spr. acht het gevaarlijk, dat alles meer en meer op een kaart komt te staan, wanneer de akkerbouw wordt ingekrompen. Anders wordt onze land bouw geheel van het buitenland afhan kelijk. Maar ook in een kunstmatigen akkerbouw schuilt/een gevaar. Een plotse linge geforceerde verandering zou in'elk geval het bestaande bedrijf ontwrichten. Aan de ontworpen motie van den heer van denj Heuvel heeft spr. geen behoefte. Zonder motie zal de voorbereiding dezer aangelegenheid geen dag langer duren. Spr. twijfelt echter of het mogelijk zal zijn vóór Kerstmis een wetsontwerp in te dienen; maar de regeering is bereid, de suikerbietenteelt met een wettelijken maatregel te helpen. De Minister ontraadt de Kamer aan te dringen op de benoeming van een direc teur-generaal voor den landbouw. Ir. H. A. v. IJSSELSTEIJN. Zaterdag, ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag, recipieerde Ir. H. A. van IJsselsteijn, in Huize Voorhout te 's-Gra- venhage, waar tal van autoriteiten hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Hendrik Albert van IJsselsteijn werd den 6en Dec. 1860 te Zierikzee geboren, in het huis in de Poststraat C 93 (met den hardsteenen gevel). Hij stamt van een sedert 1597 te Zierikzee gevestigd ge weest geslacht, dat meerdere regeerings- leden aldaar opleverde. Nadat hij op 21-jarigen leeftijd te Delft eindexamen had gedaan voor civiel-inge- nieur, werd hij in 1882 aan de gemeente werken te Rotterdam als opzichter-tee- kenaar verbonden. Tien jaar later werd hij adjunct-directeur. In April 1907 her- Suis[3i9Jïoqtsu8ip oSiaef-Qg uftz jiq tqoep bij de gemeente Rotterdam. Een jaar la ter kwam de groote verandering in zijn werkkring. Bij K.B. van 6 Aug. 1908 werd hij benoemd tot inspecteur van den Ar beid, met den persoonlijken titel van di recteur-generaal van den Arbeid. Van het Kon. Nat. Steuncomité is de heer Van IJsselsteijn algemeen secretaris geweest. Van September 1918 tot September 1920 was hij minister van landbouw, nijver heid en handel. In dien tusschentijd is hij eenige weken belast geweest met de waarneming van het departement van marine. Bij de interne reconstructie van het kabinet Ruijs de Beerenbrouck in 1922 trad Ir. Van IJsselsteijn als minister van landbouw, nijverheid en handel af. VERBETERING VERKEER VAN DE Z.- HOLL. EN ZEEUWSCHE EILANDEN MET DEN VASTEN WAL. De minister stemt blijkens de Mem. v. Antwoord op het V.V. over de begroo ting van Waterstaat 1931, in beginsel in met de voorstellen der commissie-vau Rijckevorsel. Evenwel is aan de commis sie nog inlichting gevraagd .omtrent de wijziging, welke haar voorstellen met be trekking tot de veerverbetering Ooltgens- plaat—Dintelsas en mogelijk ook voor de verbinding Numansdorp—Willemstad wel licht moet ondergaan. Teneinde spoedig tot uitvoering te komen heeft de minis ter gemeend thans reeds de noodige pos ten te moeten uittrekken. Het betreft hier in de eerste plaats de bedragen, welke noodig zijn ten behoeve van de aanlegplaatsen c.a. en voor de veer- booten. MINISTER REIJMER EN DE ZENDERBOUW. Met betrekking tot den zenderbouw wordt in de Mem. v. Antwoord aan de Tweede Kamer over de P.T.T, begrooting voor 1931, opgemerkt, dat niet alleen yan de A.V.R.O., doch ook van de V.A. R.A. verzoeken ter zake zijn ingekomen. Nadien zijn nog andere oplossingen van het zendervraagstuki aan de hand gedaan, waarover uit den aard der zaak 't advies van den Radioraad is gevraagd. Naar de minister verwacht, zal hij thans spoe dig in staat zijn een beslissing in dit zeer belangrijke vraagstuk te nemen. Bij verwonde of bij ruwe huid ZIERIKZEE. Voor belangstellenden in de a.s. electrificatie van de Nieuwe Kerk verwijzen wijl naar de rubriek Kerknieuws in dit nummer. RENESSE. Vrijdagavond brachten eeni ge leerlingen der openbare school alhier voor gemoodigden, die allen meer of min der betrokken zijn bij het onderwijs- in deze gemeente, in de zaal van mej. wed. Kappers, een kindertooneelstukje in 4 bedrijven: „De Kleermaker en de Ka bouters" van J. Buma, onder leiding van het onderwijzend personeel voor 't voet licht. De zaal was heel goed bezet. Het vlotte spel, dat door de jeugdige tooneel- spelers gegeven werd, was van dien aard, dat het stil aandachtig luisterend publiek er van onder een bizondere bekoring kwam. Geestdriftig werd na elk bedrijf, vooral het 2e bedrijf, waarin alle mede- spelende elfen en kabouters rhytmlsche dansjes zingend uitvoerden, geaplaudi- seerd. De uitvoering was tot in alle on derdeden uitstekend verzorgd. Het was v.qor den burgemeester een aangename taak, een woord van hartelijken dank i uit te spreken tot den regisseur, den heer M. de Nooijer, den heer Jac. Westerweel, die het passend decor met veel talent schitterend hac^ uitgevoerd; mej. de Bruij- ne, en andere dames, die hun gewaar deerde zorg en moeite niet gespaard hadden om het spel tot een harmonisch geheel te maken. Ook Zaterdagavond gaf het Kindertoo- neelgezelschap een welgeslaagde uitvoe ring. In beide avonden wisten de dilettan- tjes het nuttige aan het aangename te paren voor het in grooten getale opge komen belangstellend publiek. ELKERZEE. Vrijdagavond gaf de afd. Eikerzee—Ellemeet van den Bond voor Staatspensionneering in hotel Kooman te Scharendijke een propaganda-avond. De voorzitter den afdeeling, de heer A. P. v. d. Weijde, heette de vrij talrijke aan wezigen in een toepasselijke rede har telijk welkoni. Ter verduidelijking van het te spelen tooneelstuk: „Levensdei ning" werd eerst een serie mooie lan taarnplaatjes vertoond. Daarna gaf -de rederijkerskamer van Ellemeet het stuk ten beste. Het werd vlot gespeeld en boeide de aanwezigen van het begin tot het eind. Aan het slot van het officieele gedeelte sprak de voorzitter nog een hartelijk woord van dank tot publiek en medewerkers van dezen goedgeslaagden avond. Daarna volgde nog voor een paar uurtjes een gezellig bal. NIEUWERKERK. Woensdagmiddag had onder zeer veel belangstelling, zoowel van hier als elders, de aangekondigde demonstratie plaats met 2 motorbrand spuiten, n.l. een van de firma A. Bik kers Zoon te Rotterdam en een van de firma J. en H. W. van der Ploeg te Apeldoorn. Nadat autoriteiten op het terrein aanwezig waren, werden beide spuiten in werking gesteld, terwijl op een afstand van 100 M. de straalpijpen hun water met kracht omhoog spoten met elkaar wedijverend, wie de haan van den toren kon besproeien. Dit ge lukte geen der pijpleiders. Wel kon de motorspuit der firma Bikkers met een capaciteit van 1600 L. per minuut het hoogste punt der spits bereiken, terwijl die der firma van der Ploeg, met een capaciteit van 800 L. per minuut de eerste bijna evenaarde. De demonstratie werd daarna voortgezet in de onmiddel lijke omgeving der spuiten, elk met een dubbele straal, waarbij door de felle zon nestralen het moeilijk viel, een juist oor deel te vellen. Toch kan gezegd worden, dat beide motorspuiten verre de ver wachting overtroffen. Als deskundig ad viseur trad op de heer J. J. van Dijk. Na in raadkamer een en ander in den breede te hebben besproken, werd met algemeene stemmen besloten, de levering te gunnen aan de firma Bikkers. Niet de demonstratiemotorspuit blijft in deze gemeente, maar een overeenkomstige, die de wijzigingen zal ondergaan, welke door den deskundig adviseur naar voren zijn gebracht. Dat deze motorspuit een aan winst is voor de gemeente, zal niemand betwisten, die met de oude spuit meer malen isuitgerukt. Voorheen een 106 man ter bediening, thans kan volstaan worden met 12 manschappen en een ge lijk aantal voor reserve. En bovendien, met zulk' een enorme massa water per minuut, is een brandje in een minimum van tijd gebluscht. We willen echter ho pen, dat ze nog lang op haar aan te wijzen plaats in rust moge blijven. De Rijksontvanger alhier, bericht, den belastingplichtigen onder zijn kantoor woonachtig, dat 't restant van de Grond en Personeele belasting 1930 vóór 't einde van deze maand voldaan moet zijn. Nd December wordt onmiddellijk vervolgd. Het tabaksvergunningsrecht moet vóór 20 Januari a.s. betaald zijn. Verg. van den gem.-raad, op Vrij dag 28 Nov. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Aan den tuin- bouweursus 1929-'30 te Oosterland wordt eene subsidie verleend van f 11,25 en aan den cursus 1930-'31 van f 9,42. Aan F. van de Sande te Zonnemaire wordt voor l/g jaar ontheffing* verleend van hondenbelasting dienst 1930. Ingekomen is een adres van M. Kleemans en 8 anderen, houdende verzoek om verlichting van het Stoofhof. Na ampele bespreking wordt unaniem besloten om aan het verzoek voorloopig geen gevolg te geven. Vast gesteld worden de pensioensgrondslagen van den gemeentegeneesheer enz. E. E. Veugels Schutter en de onderwijzeres C. A. Hartog. In de Commissie tot We ring van Schoolverzuim, welke ,op 1 Jan. 1931 in haar geheel aftreedt, worden be noemd de heeren J. van de Zande, J. Smallegange, C. L. de Jonge, J. van Hiele en J. L. van der Have. Vastge steld wordt eene verordening op het vrijwillig brandweerkorps, hetwelk zei bestaan uit 12 leden en 12 plaatsvervan gers. De belooning aan de monteurs voor het wekelijks op gang maken van den motor wordt bepaald op f 20 per jaar, terwijl de belooning bij brand voor het personeel wordt bepaald op f 0,40 per uur des daags en ,op f 0,60 per uur en des nachts. De voorzitter legt aan den raad over eene lijst van personen, welke zij denken te benoemen tot leden van het korps en die genegen zijn eene be noeming aan te nemen. De vergadering kan zich in hoofdzaak vereenigen met de op de lijst voorkomende namen. De voor- Het kanaal Antwerpen—Moerdijk. 'MOOyyKfcRuq W%C4 NECE^R1>- BEUtfi. AtWKPEft TEGCTNOOHpiOÏ. AERREH HAAPHEX^ffvrvWH liiNOTt.lWMtKOT^ W1AAI 400AI£ "BT-LCJÊ. HET ZOU vETffltCTpl L De verbetering van den vaarweg door het Hellegat wordt zooals men weet, een onderdeel van het door Ir. van Ko nijnenburg ontworpen Eendrachtskanaal, - waarvan de tracé getrokken is vanuit Antwerpen (Kruissohans) door het Kree- i kerak, de Eendracht, en het Volkerak ön waarin ingenomen zijn sluiswerken bij Kruisschans, bij Bath (met doorsteek - van den spoordijk, die Brabant en Zee- land met elkaar verbindt), bij Tholen en ten Zuiden van Dintelsas, benevens in poldering van het z.g. Noordland bij Ber gen op Zoom, waardoor 200 H.A. polder land in cultuur zouden kunnen wordejn gebracht, en aanleg van een verbindings kanaal van Bergen op Zoom op het Een drachtskanaal. Op bijgaande teekening vindt men duidelijk aangegeven den te genwoordigen waterweg Antwerpen—Rot terdam vi8 het kanaal door Zuid-Beve land, Mastgat, Zijpe en Krammer. Vervolgens vindt men het tracé ont worpen door Ir. van Konijnenburg onder den naam Eendrachtskanaal. Het gear ceerde gedeelte bij Bergen op Zoom geeft de inpoldering van het z.g. „Noordland" in de Oosterschelde aan, evenals het ge arceerde gedeelte ten N.W. van Willem stad wijst op de voorgenomen verbete ring van het Hellegat. Tenslotte is op deze kaart aangegeven het tracé van het door de Belgen verlangde kanaal" Ant werpen—Moerdijk en dat in West-Bra bant groote belangstelling heeft. zitter deelt mede, dat B. en W., zoodra het korps zal zi]n geïnstalleerd, de leden van de verplichte brandweer ontslag zul len verleenen. Hierna wordt de bestaande verordening op het brandwezen inge trokken. Hierna sluiting. SCHERPENISSE. Irf de gehouden alge meene vergadering van de vereeniging „Tot nut en ontspanning" werden tot be stuursleden gekozen de heeren G. Bolier Jbz. en 'Joh. van Gorsel. Besloten werd pogingen in 't werk te stellen om iemand dezen winter voor de vereeniging te doen optreden. In verband met het vertrek van den heer D. A. Hartog naar Voorburg is .tot tijdelijk secretaris der Coöp. Electr. Mpij. aangesteld de heer J. Oudesluijs Jz. en tot secretaris-ontvanger van het Alg. Burg. Armbestuur, de heer M. A. Kievit, vroeger voorzitter van dit bestuur. THOLEN. Voor het departement van het Nut alhier trad- Dionderdagavond in de zaal van den heer Hoek op, Dr. W G. N, van der Sleen te Haarlem, met het onderwerp: „Bij Papoea's en Communis ten aan den Boven-Digoel in Nieuw-Gui- nea". In zijn inleiding schetste spr., hoe wij in het bezit van deze bezitting zijn gekomen. Vervolgens gaf spr.» ons een beeld vanj dit land, zoo rijk aan oerwou den eni zoo moeilijk te exploiteeren. Door middel vanl lichtbeelden vertoonde hij ons de nederzetting aan den Boven-Digoel der geïnterneerden, terwijl hij de mis lukking der communisten aldaar, om hun theoriën ini de praktijk toe te passen, memoreerde. Hierna deed hij ons zien, hoe de bevolking daar leefde, hun ge woonten en hun geringe cultureele ont wikkeling, waarna spr. ons voerde door de oerwouden, en ons verbaasd deed staan over den rijkdom aan plantengroei en verschillende dierensoorten. Een harte lijk applaus viel spr. ten deel. De voorz. de heer W. Moelker, riep hem een har telijk tot weerziens toe en deelde ver der mede, dat voortaan alleen de dames- kaart recht van toegang geeft voor een dame ,uit het gezin van het lid. Deij traditie getrouw, hield de goede Sint, Vrijdagmiddag weer zijn intrede in deze gemeente. Honderden stonden aan de brug opgesteld om getuige te zijn van zijn komst, terwijl de kinderen der openb. lagere school met hun onderwij zers op de brug aanwezig waren. Een daverend hoera, steeg op, toen hij op zijn wit paard, begeleid door Zwarte Piet, op do brug verscheen. Spontaan werd hij door die jeugd verwelkomd met een liedr Vervolgens werd de stad door getrokken en bezocht hij eenige zieke kinderen. Des avonds deelde hij in de zaal van den heer Hoek aan alle kinderen een verrassing uit. Zij, die hun best op school deden, werden door hem geprezen en de stou ten vermaand. Het was een genot do glundere gezichten der kinderen te zien, voorwaar reeds een rijke belooning voor de vele gevers en zij die het feest orga niseerden. BECHTZ4JKKN. ZIJN PATROON DOODGESLAGEN. Donderdag stond voor de Bredasche rechtbank terecht een 32-jarige fabrieks arbeider uit B ergen-op-Zo om, thans gede tineerd. Verd. had 18 October bij een twist met den chef, den heer R. F. de Bie op de werkplaats der N.V. Ijzergie terij! voorh. A. F. de Bie Zn., te Ber- gen-op-Zoom, een ijzeren staaf gegrepen en daarmede zijn patroon zoodanig op het hoofd geslagen, dat deze ineenzakte en levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis moest worden gebracht, waar hij! den( volgenden dag overleed. De dader gat zich zelf bij de politie aan. Er wer den zeven getuigen gehoord, waarbij bleek, dat verd. bekend stond als op vliegend. De verdachte zeide, kwaad te zijn geworden over een naar zijn mee ning, niet gerechtvaardigde opmerking van den heer de Bie over zijn werk. Ook vorige dageni waren er door den patroon opmerkingen gemaakt, maar nu nam hij zich voor er een einde aan te maken. De Officier van Justitie eischte 8 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 18 December. LANDBOUW EÏJ VEETEELT. MOND- EN KLAUWZEER. Met ingang van Zaterdag is ingetroK- ken het verbod van het vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar den aaneengesloten kring der provinciën Zee land en Noord-Brabant, alsmede van het eiland van Dordrecht en van een deel van Gelderland met inbegrip van de daarbij genoemde rivieren. Het betref fende verbod blijft derhalve gehandhaafd ten aanzien van Limburg. ONDERWIJS. Tot onderwijzer aan de O.L. school te Boskoop is benoemd de heer A. S. P. Verj aal te Kortgene, geb. te ZieriKzee. Benoemd tot onderwijzeres aan do.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1