SOPLA- Zierikzaeschs Nieuwsbode HONDERD RIJWIELEN VOOR HONDERD ROOKERS 2 - 3 en 5 ct. DERDE BLAD REIZEN. Uit Stad en Provinoie. DE RONDE-TAFEL-CONFERENTIE TE LONDEN, is Maandag met haar eigenlijke werk begonnen. De federale commissie zal de denkbeelden, geuit bij de algemeene beschouwingen, in een accoord gieten. Doch eerst gaan deze voor stellen naar de conferentie en dan naar het Britsche Parlement In het midden de Engelsche premier RAMSAY MAC DONALD 0 De S O P L A fabrieken stellen de volgende maand weer gratis vijftig .Opel" rijwielen beschikbaar. De vijftig personen, die ons vóór 31 December a.s. het grootste aantal bons opzenden, krijgen hun „Opel"-karretje gratis en franco thuis. Begin volgend jaar gaan wij het- wederom doen. èÖPLA's zijn thans beter dan ooit. Geu rig. Licht. Mooi van kleur en heerlijk van smaak, Uit 100 °/o goede tabak gemaakt - massa-fabricage, vandaar de lage prijs. De namen van dé winnaars worden iq de kranten gepubliceerd. Zorg er voor, dat Uwe bons uiter lijk den 31sten December a.s. bij de SOPLA-fabrieken te Amersfoort zijn getapt. Slechts eenmaal is deze hoeveel heid overtroffen, n.l. 27 Juni van dit jaar, toen 41,2 m.M. was gevallen. ST.-NICOLAAS. ,t Is Sinterklaas, verheugde kleuters wachten Op hun geschenkjes, vol verborgen pret, En zeer welsprekend waken in de nachten De kleine schoentjes1;bij den schouw gezet, De kleine klompjes, wrak soms en versleten, Maar met een roerende verheugenis, Want niemand zal de goede Sint vergeten, Omdat hij toch de vriend van allen isl Nu zingen weer de oude, oude zangen Poor 't huis'lijk leven in den avondschijn, De overoude liedjes van verlangen, Die ook voor ons nog vol verlangen zijn. Dan komt herinn'ring in ons vluchtig leven Aan vroeger dagen, toen we zelf als kind Aan moeder vroegen om wat mee te geven Voor 't vlugge paardje van den goeden Sint! bihaorenda hij dt ui VrIJdig 28 Noi. 1830, ii. 12086. Het kan misschien vreemd lijken om in dezen stillen tijd over reizen te spre ken. Maar toch is het nu juist de beste gelegenheid om hiervoor de balans eens even op te maken. Velen verlieten in de zomermaanden voor enkele dagen of weken deze oor den om elders nieuwe gezichten te gaan waarnemen en andere gedachten op te doen. En weer anderen, zeer velen zelfs, kwamen van andere plaatsen naar hier om zich te laven aan het vele schoons, dat dit fraaie eiland in zoo ruime mate aanbiedt. Het was een ware uitwisseling van menschen en gedachten. Het kan daarom zijn nut hebben voor elk mensch, die hiervoor in de gelegen heid is, om zoo nu en dan zijn woon stede eens voor een poosje te verlaten, hoe mooi en aangenaam die ook overi gens zijn moge. Andere dingen en andere menschen wekken voor een wijle de be langstelling en onwillekeurig gaat men vergelijkingen maken om tot de slot som te geraken, dat het leven overal zijn lusten en zijn lasten biedt. Hier is dit, ginds is weer wat anders meer of minder geaccentueerd. Maar; het is overal hetzelfde leven, dat achter de verschijn selen zit en het zijn dezelfde roerselen en dezelfde driften, die overal wensen en zich manifesteeren. Zoo leert men misschien beter waar- deeren en op prijs stellen het goede, dat men thuis en in zijn omgeving aan treft. Want de waarde van elk bezit wordt pas erkend, nadat het verloren is gegaan of wel ook tijdelijk gemist wordt. Voor sommigen kan een verwij len op andere plaats de gelegenheid wor den om het schoone en goede van eigen omgeving te ontdekken. Wat men in de verte zoekt, ligt dikwijls zoo heel dicht bij. Verder wordt meestal geen rekening gehouden met het feit, dat men elders gewoonlijk de dingen van de beste zijde ziet. Men komt daar bovendien ook veelal in aanraking met menschen, die ook op reis zijn en evenals wij in een meeren- deels opgewekte stemming verkeeren, om dat de omstandigheden dit nu eenmaal in de hand werken, zoo men voor ple zier op reis is. En het is dan geenszins denkbeeldig, dat men de dingen over schatten gaat. Toch wanneer men hier door verleid, zich op* een andere plaats ging vestigen, aangenomen dan, dat we ons zulks konden veroorloven, dan zou men na verloop van tijd ontdekken, dat liet en leed ook daar in bonte .menge ling vertegenwoordigd zijn, maar meteen overmaat gewoonlijk van het laatste. Do minder aangename dingen zouden stellig niet op zich laten wachten. Dikwijls plaatst het leven ons ergens anders weer voor dezelfde problemen of ook wel voor geheel nieuwe, die niet verwacht en als bij verrassing zich aan ons opdringen. En het schijnt wel, dat ,we hiervan leeren moeten, hoe hard en hoe moeilijk die lessen dan soms ook wezen mogen. Reizen, dat wil zeggen voor korteren of langoren tijd op andere plaats vertoe ven, kan zeer veel nut opleveren, zoo men zich ten minste voor het maken van verkeerde gevolgtrekkingen weet te hoe den. Het verruimt den gezichtskring voor het eigen, zoowel als voor het vreemde, wanneer men genoegzaam den tijd er voor neemt om op te merken en zijn indrukken niet ontvangt als in vogelvlucht. Onze voorouders waren er in dat op- Zicht veel slechter.aan toe dan wij. Als aan hun plaats gebonden, waren de meesten (hunner het geheele jaar door op zichzelf en op elkander aangewezen. Nauw was ]de omgeving en zeer be perkt de levenskring, althans op eesn zeer kleine plaats. En bijna elke plaats was toen afgelegen, terend op haar eigen goed. Kleinzieligheid en benepenheid zul len wel vaak de intimiteit overwoekerd hebben, daar bijna niemand in de ge legenheid verkeerde om zich eens flink te kunnen opluchten. Gezegend daarom onzen tijd, die, dank zij het uitgebreide en drukke verkeer, een verplaatsing en uitwisseling van velen in alle richtingen mogelijk maakt. Elk mensch en elke plaats kunnen hierbij slechts winnen. Niet alleen vermeerde ring van kennis, maar zelfs verdieping van levensinzicht kan er het gevolg van zijn. En dit laatste is op zichzelf reeds een tocht van niet te onderschatten waarde. Zooals trouwens het gansche leven in waapachtigen zin voor ons „een reize naar de eeuwigheid" is. Want pelgrims els we hier op aarde zijn, trekken we van kind tot grijsaard langs het pano rama van ons eigen leven in zijn vele voor ons belangrijke en immer wisse lende toestanden en ervaringen. Die soms zeer droevig en folterend zijn kunnen. Maar waaraan men zich vrij willig niet onttrekken mag of kan, op gevaar af anders het leven zelf te moe ten ontvluchten. De sombere dreiging en bittere smart in veler bestaan moeten wijken, zoo ach ter haar oprijst een besef van hoogere leiding en bescherming op 's levens reize. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Maandagavond vergaderde bovenge noemde Kamer ten stadhuize te Middel burg, onder voorzitterschap van den heer C. Boudewijnse, met wien 16 leden aan wezig waren. 6 leden waren afwezig, o. w. de heeren v. d. Berg en Enzlin. DE K.L.M. Van de K. L. M. is een schrijven inge komen ter ondersteuning van het verzoek om deelname in het garantiefonds voor den dienst Schouwen—Rotterdam. In dit schrijven, waarbij een paar rapporten ter zake worden overgelegd, wordt o. a. ge zegd, dat de vliegkosten gedekt zijn als door elkaar de helft der laadruimten wordt ingenomen ep dat het de bedoeling is ingaande 4 Mei 1931 alleen des Maan dags van Rotterdam te vliegen te 7 uur en te 17 uur aankomst te Haamstede, resp. 7.20 enj 17.20, vertrek aldaar 7.30 en 17.30, aankomst te Rotterdam 7.50 en 17.50. Als het opneemt, zal de dienst ook tot andere dagen worden uitgebreid. DE VLIEGDIENST. Ter tafel kwam nu het voorstel van het bureau om, alsnog f 200 deel te nemen in het garantiefonds voor den vliegdienst van Rotterdam op Schouwen. Volgens het overgelegde rapport der commissie voor de financieën vereenigde de meerderheid zich met dit voorstel, doch het derde lid achtte het door het bureau voorgestelde bedrag werkelijk wel wat laag en stelde voor f500. De heer Klok merkte ,op, dat hij vol komen onderschrijft, dat in verband met de geïsoleerde ligging van Schouwen een vliegdienst mogelijk daar wel op zijn plaats was, vooral ook, omdat hem uit verschillende mededeelingen, die hem den laatsten tijd gewerden, is gebleken, dat in de tuinbouwcentra van Schouwen voor al belangstelling voor het vrachtvervoer van ijlproducten, zooals bloemen en aardbeien bestaat; deze zullen door de K. L. M. tegen billijken prijs worden ver voerd. De bijdrage van de Kamer heeft vooral moreele beteekenis, doch hoewel tevreden met het feit, dat dit door het voorstellen van een deelname door het bureau wordt erkend, meent spr. toch met de minderheid der commissie te moe ten opmerken, dat men dan toch niet minder dan f500 kan geven en onder steunt hij mitsdien gaarne diens voorstel. De heer P. G. Laemoes zal ook gaarne een bewijs van sympathie geven en on dersteunt ook gaarne het bedrag van f500, dat is het minste dat de Kamer kan doen, gezien, dat Rotterdam f1000 geeft. Spr. brengt lof aan hen, die op Schouwen den tuinbouw zoo vooruit bren gen. De boeren moeten alle mogelijke moeite doen om iets te verkrijgen en als de mogelijkheid daartoe geopend wordt, is dit een algemeen Zeeuwsch belang. De heer Jeronimus wil aanvankelijk f200 geven en zoo moodig als het goed gaat later f500. Spr. begrijpt dat Rotter dam f 1000 geeft, omdat het er groot belang bij heeft. Als de dienst werkelijk levensvatbaarheid bezit, kan men wel licht later nog verder gaan. De sheer van Raalte meent, dat een wijziging van het bedrag niet opgaat, waar het hier een deelname in 't garan tiefonds betreft. Spr. zegt, dat men zich niet vast moet klampen aan Rotterdam en acht f 200f voldoende. De heer M. Laernoes zegt, dat, als de proef slaagt, daarmee de geheele pro vincie is gediend. De tocht Rotterdam- Haamstede zal 15 tot 20 minuten duren en dan is er in het vervolg wellicht geen bezwaar naar Vlissingen door de vliegen en kunnen de waren de Vlissing- sehe dagboot nogf bereiken en des avonds nog in Londen zijn, wat nog beter is dan over Rotterdam, want dan wordt het den volgenden morgen. Spr. stelt voor, dat het! bureau het bedrag van f 500 zal overnemen. De voorzitter zegt, dat men de kwestie niet te veel moet vastkoppelen aan de mogelijkheid voor een goeden afzet van producten, omdat er nu duidelijk staat dat het hoofddoel is des Maandags per sonen over te brengen. Met den heer Je- ronemus acht hij( f 200 dan ook voldoende. De heer P. G. Laernoes dient nu een voorstel in f500 te geven. Het is juist, dat er voorloopig alleen op Maandag wordt gevlogen, maar dit kan anders worden als de proef slaagt; men moet niet te karig voor den dag komen. Nadat de secretaris op een vraag van den heer Jeronimus heeft geantwoord, dat de prijs voor een enkele reis f10 en voor een retour f 19 zal bedragen, werd het amendement-Laernoes, gesteund door den heer Klok, om f500 te geven, aangenomen met 11 tegen 5 stemmen, die der heeren de Vos, v. Bommel van Vloten, Lindenberg, Jeronimus en Bou dewijnse. Het zoo geamendeerde voorstel werd nu z. h. s. aangenomen. ETALAGEWEDSTRIJD TE ZIERIKZEE. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel van het bureau om aan de Ver- eeniging tot bevordering van 't Vreem delingenverkeer te Zierikzee f 50 te geven voor een te houden étalagewed strijd. De commissie voor de financiën rap porteerde, dat zij niet eenstemmig is. Een lid achtte het niet den geschikten tijd en zou wel in het volgend sei zoen dit bedrag willen toestaan. Een ander lid acht f 25 voldoende, terwijl het derde lid de f50 verdedigde en zeide, dat de Sint-Nicolaasweek geschikt Is voor zulk een wedstrijd. De heer Klok zeide, dat de aanvsage hem natuurlijk na aan het hart ligt en hij gaarne mede gaat met de opmerkin gen van de minderheid der commissie ter aanbeveling van het bedrag van f50. In zijn kwaliteit van voorzitter der Neu trale Middenstandsvereeniglng beveelt spr. ook gaarne de aangevraagde bijdrage aan. Er is in een vorige vergadering opge merkt, dat ongeveer het inwonertal in aanmerking is genomen, dan zou f 75 gemotiveerd zijn en in ieder geval is f50 een bescheiden aanvrage. Spr. hoopt, dat Zierikzee niet zal worden teleurge steld. De heer Lindenbergh meende, dat Vreemdelingenverkeer nu toch geen succes voor haar streven kan hebben met een etalagewedstrijd, maar nu het hem blijkt, dat ook de middenstand er belang in ziet, zal hij voor de f50,— stemmen. De heer van Raalte is prineipiëel tegen een steun in dezen vorm aan een plaats. De heer Klok zegt, dat het niet gaat om Zierikzee alleen, maar om het heele eiland, waaruit velen naar Zierikzee zullen trekken. De heer Stofkoper mëent ook wel dege lijk, dat zulk een wedstrijd menschen naar de stad zal trekken. De heer Massee vraagt, of men nu nog moet beginnen, dan zal er voor Sint- Nicolaas niet veel meer van komen. De heer Klok zegt, dat men reeds aan het etaleeren is. Op 29 November gaat de jury reeds rond. Het voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren de Vos, Jeronimus en van Raalte. ONDERWIJS. VEREENIGING SCHOOLMUSEUM TE MIDDELBURG. Op de bovenzaal van café „De Een dracht" te Middelburg hield Zaterdag middag bovengenoemde vereeniging een algemeene vergadering, onder voorzitter schap van den heer G. Wit, inspecteur van het L.O. te Middelburg. De secretaris, de heer P. de Bree, uit Zierikzee bracht 't jaarverslag uit, waar aan het volgende is ontleend: De f 200 subsidie, 'waarop bij het opmaken van de begrooting gerekend was, werd door de Prov. Staten verleend. Het bestuur schonk in zijn vergaderingen volle aan dacht aan de propaganda. Steeds verliest de vereeniging leden door overlijden en vertrek naar elders, terwijl het slechts zelden voorkomt, dat degenen die in hun plaats komen, zich uit eigen beweging aanmelden. Bij de gemeentebesturen die nog geen subsidie verleenen is en wordt opnieuw om steun verzocht. De school besturen laten nog te weinig van zich hooren. Waar warme vriénden van het museum wonen, komt de zaak wel in orde. Aanpakken is de boodschap. Het aantal subsidieerende gemeenten bedraagt 39. schoolbesturen en andere vereenigingen 34, leden-onderwijzers 485 en gewone leden 156. Daarna was het woord aan den heer B. J. A. Stoopman uit Middelburg, den penningmeester der vereeniging, die me dedeelde, dat de rekening loopende van 1 Juli 1929 tot 30 Juni 1930 aangeeft aan ontv. f 1138,45ö en aan uitg. f 695,81, alzoo een goed slot van f 492,645. De begrooting 1930—1931 wijst in ontv. aan f 820 en in uitg. f 1100, alzoo een nadeelig slot van f 180. In de bestuurs- vacature, ontstaan door bedanken van dr. Bernhardi, werd mej. Sakko gekozen. Bij de rondvraag wees de heer Joh. H. Pik uit Zierikzee er op, dat Schou wen zoo weinig profiteert van het mu seum en vroeg hij of er te Zierikzee niet een filiaal kan worden opgericht? De voorzitter wees op de moeilijKhe- den daaraan verbonden, doch bij de dis cussies werd besloten te trachten in ver afgelegen deelen van Zeeland door tij delijke toezending af en toe de leden en belangstellenden in de gelegenheid te stellen van een en ander kennis te ne men, wat op boekengebied verschijnt. LANDBOUW EN VEETEELT BROOD VOOR MINISTERS EN KAMER LEDEN. Namens de drie afdeelingen der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw op het eiland Goeree en Overïlakkee, is aan de Ministers en Kamerleden een witte brood gezonden dat bereid is uit bloem, dat voor 20 o/0 afkomstig is van doorsnee inlandsche tarwe, oogst 1930. In een bij- gevoegden brief wordt gezegd, dat nu ook ten genoege der bakkers is vastge steld dat een vermenging met 10 o/0 een goede kwaliteit geeft, de afdeelingen goed meenen te doen, brood te laten proeven met 20 o/o bloem van inlandsche tarwe bereid. Het brood is gebakken door de Coöp. dorpsbakkerij te Dirksland, zon der dat bijzondere maatregelen getroffen zijn om de kleur en de vastheid te be ïnvloeden. Het is waterwittebrood. Aan de jonge tarwe is geen bijzondere zorg besteed om haar voor de broodbereiding geschikt te maken. De maaluitkomst van de gebruikte inlandsche tarwe is 71 o/0 bloem en 29 o/0 afvalproducten. PROTESTVERGADERING IN DEN HAAG. Men schrijft ons: Er zijn in de laatste weken circulaires verspreid en advertenties in de bladen geplaatst voor een protestvergadering in Den Haag, opgeroepen door een Comité van Actie, waarvan de heeren Mr. Wagh- to en J. A. Baars respectievelijk voor zitter en secretaris zijn. De laatste is redacteur van de Fascistische Bezem. Als spreker zal o.m. optreden de heer Bra at, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de Plattelandersbond. Hieruit blijkt, dat we hier te doen hebben met een politieke actie, die door een protestvergadering van ontevredenen de aandacht op zich tracht te vestigen. De georganiseerde landbouw' staat hier geheel buiten, zoodat ook den landbou wers wordt aanbevolen om zich van deze actie geheel te onthouden. Een derge lijk optreden toch kan slechts de ge organiseerde actie van de landbouworga nisaties schaden. De crisisvergadering te Goes, die door 1600 personen is bezocht en door meer dere in andere provincies zal gevolgd worden heeft voldoende bewezen, in welke richting we moeten gaan. Er moet een krachtig eenheidsfront gevormd worden door de landbouworganisaties die pl.m. 160,000 leden omvatten. Iedere politieke actie op de wijze als door Braat en consorten is opgezet, zal de boerenbelangen alleen kunnen schaden. Wanneer er naar den Haag moet worden gegaan dan onder leiding van onze eigen voormannen, wanneer die daarvoor de tijd gekomen achten. Wetenschappelijke Berichten. DE STORM. Op Zaterdag 22 en Zondag 23 Nov. is een vrij diep depressie-centrum, dat 's ochtends van Zaterdag nog bij Ierland lag, dicht Noord van ons land Oost waarts getrokken, hier stormachtigen wind met zwaren regen, h8gel en on weersbuien veroorzakende. De barometer daalde den geheelen Zaterdag, zijn laag ste punt was 738,4 m.M. te middernacht, daarna begon snelle stijging. De wind was Zaterdag, bij buiïg weder, tot 4 u. n.m. krachtig uit Z.Z.W. en Z.W., maar werd des nachts tijdens 2 u. v.m. van 23 Nov. tijdens een onweersbui storm achtig uit N.W. en even N.N.W. De sterK- ste windstooten in de buien werden te circa 4 u. v.m. van 23 Nov. waargeno men, iets boven 50 K.G. druk per M2. Het weder bleef daarna nog buiïg, maar de wind werd minder krachtig en liep terug naar West. De windstooten waren dus niet bijzonder hevig, maar dit was wel de neerslag. Zaterdagnamiddag tus- schen 3 u. 25 min. en 4 u. 5 min. viel 10,5 M. regen, 's avonds tusschen 8 u. 15 en 9 u. 40 viel 13,8 m.M. en in totaal over het etmaal werd des 's ochtends 8 u. van 23 Nov. 39,8 m.M. neerslag af- En steeds weer zien we in zoovele dingen De eigen jeugd uit lang vervlogen tijd, Dan kunnen we nadenkend medezingen, Er rijst zooveel uit de vergetelheid! De eigen schoentjes komen in gedachten, Daar staan ze weer, we zien ze in den geest, En alles, wat de liefde deed verwachten Van vader, moeder op 'tSt.-Nicolaasfeest! Zóó willen we het onzen kind'ren geven, Wij, die doorvoelen, wat de liefde schenkt; Een kost're schat, een steun voor heel ons leven, Die later alles dankbaar weer herdenkt! O, kleine schoentjes, wachtend'vol ver langen, Met al Uw wenschjes, hoopvol en spontaan, Hij, die U vult, zal later 't loon ont vangen, Voor 't geen hij in de stilte heeft gedaan! BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand October. HAAMSTEDE. Geboren; 19, Cornells Willem, z. van Adriaan Cornells Polder man en Anna Pieternella Vijverberg. Overleden: 3, Pieternella van der Kloos ter, 84 j., wed. van Jan Bom; 22, Huber- tus Jan Romeijn, 85 j., wedn. van Dina de Oude. BURGH. Geboren: 14, Johanna, d. van Eliza van der Linde en Cornelia Adriana van Beveren. DUIVENDIJKE. Geboren: 8, Adriaan Cornells, zoon van Bartel Goudzwaard en Cornelia Ringelberg; 25' Adriana, d. van Jacob C. van Dienst an Cornelia van den Bos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 9