Zierikzeesche nieuwsbode VIERDE BLAD BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. bshoorende bi) dt «in Vrijdag 28 Nov. 1930, »a. 12088. Gevonden voorwerpen Een gouden vingerring; een poeder doos; een kinderbontje; een.witte alpine muts; een portemonnaie met gaspennin- gen; een zwart gebloemd tafelkleedje; een gouden broche; een pet; een busje verf; een oliedop van een auto; een dameshandschoen; een band van een mantel; een jongensjas; een rijwielspie- gel met bel; een duimstok; een paar zil veren oorbelletjes; een rijwielplaatje; een regenjas. Opgevangen: een bruin hondje. TWEEDE KAMER. De Onderwijsbegrooting. De heer v. Wijnbergen (r.-K.) bestrijdt de motie-Lingbeek betreffende de salaris sen van de onderwijzerskloosterlingen, op grond, dat het salarisvraagstuk thuis behoort bij het georganiseerd overleg. Mej. Westerman (lib.) bepleit verhoo ging van den leeftijd van toelating tot de lagere school. Mej. Groene weg (s.-d.) wil een defi nitieve beslissing over het spellingsvraag- stuk en bepleit wettelijke regeling 'van het bevvaarschoolonderwijs. Spp. meent, dat de motie-Lingbeek niet kan worden uitgevoerd, en dient zelf een motie in, om in het tegenwoordige bezoldigingsstelsel een regeling in ter voe gen voor onderwijzer-kloosterlingen. De heer Ter Laan (s.-d.) vraagt een ruim beurzenstelsel voor arbeiderskinde ren, die H.B.S., gymnasium of hoogere "handelsscholen wenschen te bezoeiten, waarbij zij met een gemeente-auto moe ten gehaald en gebracht worden. De heer Lingbeek (h.g.) verdedigt zijn motie, en brengt die tenslotte bijna ge heel in overeenstemming met die van mej. Groene weg. De heer Ketelaar (v.d.) vergelijkt het salaris van den jongen onderwijzer met dat van een straatmaker en het dienst meisje, wier inkomens hooger zijn. Hij deelt ten slotte mede, dat hij voor de motie-Lingbeek zal stemmen. Een voorstander van het stelsel der pacifica tie commissie-Bos getuigt de heer Tila- nus (c.h.) te zijn; daar hij in het alge meen niet veel voor moties voelt en onder deze motie een politiek addertje vreest, zal hij zijn stem aan 't voorstel- Lingbeek toch niet geven. Wellicht zou de regeering de zaak willen overwegen waardoor de motie overbodig zou wor den. Een wensch, waarbij ook prof. Vis- scher (a.r.) zich aansluit. In een vurig pleidooi voor betere salariëering van den onderwijzer waarschuwt de heer Van Za- delhoff (s.d.a.p.) er ten slotte voor, dat als men zoo voortgaat met het peil der onderwijzers, dat van het onderwijs zelf zal dalen. Eenig opzien wekte een rede van prof. Visscher (a.r.), die op versobering van het onderwijs aandrong en die aan de bestaande versnippering een eind wil ma ken. Zou de minister niet kunnen nagaan of er bijl de stichting van nieuwe scholen wel degelijk vanj een verschil van levens beginselen sprake is? zoo vroeg deze spreker, die paal en perk will stellen aan het voortwoekeren'van de splijtzwam. Een ingrijpende bezuiniging zou z. i. te verkrijgen zijn door een generale herzie ning der Onderwijswetten. STAVENISSE. Naar men verneemt, is door het Kroondomein aan de pachters alhier over het loopende pacht jaar een korting van 23 o/0 van de verschuldigde pachtsom verleend. SCHERPENISSE. In een onbewaakt oogenblik had het zoontje van L. d. G. het ongeluk zijn armpje in een emmer kokend water te steken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdag 5 Dec. zal alhier de ver loting plaats hebben ten bate van het muziekgezelschap „Eendracht" alhier. De duizend loten zijn ongeveer alle verkocht. Vele prijzen zijn belangeloos aan het ge zelschap afgestaan. Voor de vacante betrekking van schoonhoudster der school hebben zich 4 sollicitanten aangemeld, t.w. J. de Graaf--Riedijk, J. G. de Graaf—Jansens, W. Priem—de Graaf en wed. J. Duijn- houwer. POORTVLIET. In de goed bezette zaal van hotel Geene werd Maandag door den heer ir. van der Plassche te Goes een lezing gehouden over tuinbouw. Spr. behandelde eerst den algemeenen toe stand en daarna de vraag, of er met den tuinbouw nog loonende prijzen zijn te maken., Wat het eerste betreft, beschouw de hij den toestand in den tuinbouw niet zoo ongunstig als dien in den landbouw. De ons omringende landen kunnen niet blijven voortgaan millioenen uit de staats kas geschikbaar te stellen om de fruit teelt loonend te maken. Uit eigen erva ring weet hij, dat b.v. in Duitschland ondanks den steun van rijkswege steen en been wordt geklaagd. Bij het tweede ge deelte wees hij er op, dat de groente teelt weinig vooruitzichten biedt, maar dat de teelt van aardbeien, roode en kruisbessen, druiven, appelen en peren t r nog vrij gunstig voorstaat, vooral voor landbouwerszoons, die met een klein be drijfskapitaal geholpen kunnen worden, DE VERMAKELIJKE HISTORIE VAN DE FAMILIE VAN EMMEN. door G. TH. ROTMAN. li 67. Meneer Van Emmen was jarig en er werd 's avonds een groot feestmaal gegeven. Nu had Hans juist op school geleerd, dat de menschen in Frankrijk zoo graag kikkerbilletjes lusten. „Die moest Kaatje nu ook eens klaarmaken", dacht hij, „dat zou een verrassing zijn voor Pal" en met een groote soepterrine gingen Hans en Kees in den tuin kikkers vangen. 68. Even later zetten ze de terrine, vol met kikkers, weer op het aanrecht met het plan om Kaatje te vragen, ze direct te braden of te bakken. Tevreden liepen ze weer naar den tuin. Maar daar waren ze al spoedig zóó in andere spelletjes verdiept, dat ze de kikkers heelemaal vergaten. mits men de vrachtkosten door samen werken tot een minimum weet te be perken, door eenheid van teelt een groot kwantum kan aanbieden, hulp op tech nisch gebied aanvaardt, contact met an dere streken onderhoudt en zich vooi- de volle honderd procent aan het bedrijf geeft. Spr. merkte nog op, dat de tuin bouw niet moet optreden als concurrent van den landbouw en besloot met een krachtige opwekking tot vereenigen en het stichten van een flinke organisatie. Als gevolg van de met volle aandacht aangehoorde rede werd opgericht een tuinbouwvereeniging voor het eiland Tho- len. Een 20-tal telers traden onmiddellijic toe. De heer van Westen, die den sprener den hartelijken dank der vergadering bracht voor zijn bemoeiingen, wekte de aanwezigen op om propaganda te ma ken voor het goede doel. Als ieder de* toegetredenen een lid aanbrengt, kan de de vereeniging volkomen aan haar doel beantwoorden. Tot leden van het voor- loopig bestuur werden gekozen de hee- ren H. van Westen en C. Murre te Poort vliet, J. M. Hage te St.-Maartensdijk, A. P. Bil te St.-Annaland, J. C. Droogen- dijk te Stavenisse en B. Friederichs te Oud-Vossemeer.^ öndeewijs7 Tot tijdelijk leeraar in de Hoog- duitsche taal aan het gymnasium te. Tiel is benoemd de heer Joh. C. de Wilde, leeraar aan de R.H.B.S. te Zierikzee. BURGH. De heer P. J. Griep, geboor tig alhier, thans hoofd der o.l. school te 't Goy (U.) is benoemd als hoofd der o.l. school te Zuid-Beijerland. STAVENISSE. Daar er zich geen vol doend aantal leerlingen heeft aangemeld, voor een alhier te houden algemeenen wintercursus in landbouwkunde en ook niet voor een cursus in bedrijfscontröle (landbouwboekhouden) te Scherpenisse, kunnen deze beide cursussen dus in den a.s. winter niet gehouden worden. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen wiskunde L.O. slaagde o.a. dhr. C. van der Reepe te St.-Maartensdijk. IjABDBOÜW m veeteelt. De begrooting der Z.L.M. is vastge steld op ontv. ad f 27906,30, waarvan f 14500 aan contributie begroot; de uitg. op gelijk bedrag. Het ontwerp-begrooting van het Bureau voor landbouwboekhou den omvat f3500 ontv. van de deelne mers, terwijl de uitgaven gelijk bedrag beloopen. VBRKOOPINGEN, EN& S1RJANSLAND, 26 Nov. Ten overstaan van notaris van 't Haaff, werd heden alhier publiek verkocht: het woonhuis, waarin bakkerij, herberg en winkel, met schuur en erf, alhier, bewoond geweest door iden heer J. Kievit, voor f 2000,—. kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te St.-Annaland, E. V. J. Japchen te Maartensdijk. PREDIKBEURTEN Zondag 30 November. Karkwarve. 2 are, dr. Weeda van Ooater- land. Sir*«ik(rk«. 9 30 ure, ds. Voors uit Zierikz e (Voorber. H. Av.) ■■rgk* 9.30 ure, dn. Boogaard, ftaaaaaa* Geen dienst. Raarflwalla. 2 ure, ds. Boogaard, ««anstaia. 2 ure, ds. Koopmans. Gere'1. Kerk 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Uad-Ger? Kerk. 9.30 en 2 are, Leeskerk. ■Ikaraaa. 9.30 ure, ds. Koopmans. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar. •raawarakavaa. 9.30 ore, ds. Barnouw van Zierikzee. Gavel. Kerk. 9 30, Leeskerk en 2 ure, ds. Vogelaar van Scharecdjjke. ■•«•sMaire, 2 are, ds. v, Griethujjsen. Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, ds Hoek. MaarAgaawa* 9.30 are, ds. v. Gruthujjsec. •ralachar. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Oawerkerk. 9.30 ure, ds. Drost. Hliv-vtikirk 9 30 ure, ds. Gerritsen (Coll. orgel). Geref. Kerk. 9.30 en 2, ds. Elgersma van Haamstede; 5 30 ure, Leesdienst. Geref. Ge*. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. ••atarlaai. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.80, Leesdienst en 5.30 ure, ds. Spoelstra van Anna-Jacoba- polder. Gevet. Ge*. 9 30, 2 en 5.30 nre, de heer Remjjn. llrlMiiui, 2 ure, ds. v. d. Griend (Doops- bediening en orgelcollecte). ■ralaisaa. 9.30, ds. Waardenbnrg (Bed. H. Aven 2 ure, idem (Dankz, H. Av.) Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 nre, Leeskerk. Ai-J.-Paliar, Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-P!ltpalae4. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. Moerman van Stavenisse. Ond-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 nre, ds. Boone. Ybataa. 9 30, ds. de Gidts en 2 nre, ds Wolfenberger. Geref. Kerk; 9.?0 en 2.30 ure. dr. Veltenaar. Gevef. Gem. 9.30, 2.30 en 6 ure, Leeskerk. Vrge Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. St,-MaarteaaiRk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. de Bres. Ood-GersL Gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. •■4-Y*aaaavaer. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds de Gidts (DoopsbedGeref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreagdenhil. Ond-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leesdienst. paartvllat. 9.30, Leeskerk en 2 nre, ds. v. Rootselaar. Gevef. Kerk. 9.30 en 2, dhr. de Vries; 6 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. ■akerpeaieee. 9.30, ds. v. Rootselaar (Bed. H. Av) en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. StaTcalaaa. 9.30, da. Moerman en 2 ure, Leeskerk. Ond-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.30 nre, Leeskerk. St.-Aaaalaai* 9.30, ds. de Bres en 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. RADIO-PROGRAMMA. ZATERDAG, 29 NOVEMBER. HILVERSUM: 8 V.A.R.A. orgelspel; 9 gram.; 10 V.P.R.O. morgenwijding; 10.15 V.A.R.A. voordracht; 10.30 ziekenuurtje; 11.30 gram.; 12 concert; 1.45 V.A.R.A.- liedjes; 2.45 paedagogisch concert; 4.15 Duitsch; 5 ons huis een tehuis; 5.45 het speeltuinwerk; 6.25 concert; 7 mededee- lingen; 7.10 mandoline-concert; 7.45 „Bij de Pomp", 8 concert; 9 V.A.R.A.-varia; 9.05 vervolg concert; 10 sport; 10.10 ver volg concert; 11 persberichten; 11.15 gram. HUIZEN: 8 KRO. concert; 11.30 Gods dienstig halfuurtje; 12.15 K.R.O.-sextet; 1.45 gram.; 2.30 vragenhalfuurtje; 3 kin deruurtje; 4.30 gram.; 6.01 sportpraatje; 6.15 weekoverzicht; 6.35 gram.; 6.45 Es peranto; 7.15 het Missiewerk; 8 mr. Mar- chant c.s.; 10—12 concert K.R.O'.-saloii- orkest, gram. BESCHERMT U TEGEN RHEUMATIEK! Wil men het rheumathiekgevaar zoo veel mogelijk bestrijden, dan houde men rekening met de volgende wenken: In een nieuwe woning stoke men reeds zoo* lang mogelijk vóór of zoodra men haar betrekt, teneinde bet vocht te ver wijderen. 's Zomers stoke men in die hui zen met de ramen en deuren open. Als men last van rheumathiek heeft, verlate men een vochtig huis. Kille, vochtige lakens vormen een groot gevaar, zij trekken het vocht het ergst aan. Men verwarme zijn geheele bed (niet alleen met een kruik aan het voeteinde) of men slape zonder lakens, in de wol. Rheumatische personen moeten niet met open ramen slapen. Men plaatse zijn bed nooit tegen een buitenmuur. Kan het bed niet anders ge zet worden, dan moet men met behulp van tegen den muur aangebrachte mat ten of wollen dekens direct contakt met den muur vermijden. In een nieuw huis. moeten dames py jama's dragen, geen nachtjaponnen met korte mouwen, 's Winters flanellen-pyja ma's. Men neme, om zoo paraat mogelijk tegen- de rheumatiek te zijn, veel lichaamsbeweging. Jaeger en. wol vormen voor personen van middelbaren leeftijd, die rheumati- schen aanleg hebben, een aanbevelens waardige kleeding. Een sober diëet verdient te,gen het 50e jaar, vooral voor vrouwen, aanbeveling. I HUISVROUW. ALS HET "WATER DE WEGEN OVERSTROOMT. De Beersche overlaat is in werking gesneld ën vele dorpen zijn door het water reeds geïsoleerd Een kijkje in het land van Middellaar Cuyk, waar de bewoners per bootje op bezoek gaan bij de buren. HET WATER WAST! De oude vijand kruipt weer aan,I Om Neerland te bespringen, En de bescherming van ons land Brutaal opzij te dringen. Hij beukt de kaden dag en nacht, De sluizen en de dijken, En stelt zijn overwinningseisch: Te breken en te wijken! De stormwind is zijn bondgenoot, Die met verwoede vlagen, Steeds tot een nieuwen aanval Klaar, Munitie aan komt dragen, Die raast langs 't vlakke polderland, En de verdronken huizen, Om met een bulderend alarm Steeds verder voort te suizen. Nu waken in den donk'ren nacht De angstige gezinnen, Het vee loeit klaaglijk in den stal, Het water stroomt naar binnen! En rondom woelt een grijze zee, Vol van verbeten dreigen, Omdat men zoo verlaten wacht, En hulp niet is te krijgen! Maar Nederland staat op de bres, Er is alarm geblazen, We zijn op tegenweer bedacht, Hoe ook de storm moog' razen! Want onze mannen staan op post, Die werken en die weten, Die spieden langs het watervlak, En nooit hun plicht vergeten! Het water wast, de nood vangt aan Voor heel veel „kleine luiden", Nu gaat er ook voor hun bestaan De bange alarmklok luiden! Nu worst'len ze om hun bezit, Dat ruw wordt afgenomen, Vernietigd in 't verdronken land, En nooit terug zal komen! Staat dan, o Neerland, op de bres, Verdedigt Uwe dijken, Het water wast, ge kent Uw plicht, Dan vveet ge van geen wijken! Maar ook, vergeet de tobbers niet, De tranen, die er blonken, Omdat in dezen watervloed Hun welvaart is verdronken! "velschillende berichten» HET HOOGE WATER. Het bericht van Woensdagmorgen, dat de Rijn-bandijk te Lobith aan het verzakken was en groot gevaar voor doorbraak bestond, heeft de waterstaat-autoriteiten met bekwamen spoed naar het bedreigde punt doen snel len. Ook dr. ir. C. W. Lely, hoofdingeni eur van den Rijkswaterstaat, was al vroeg ter plaatse. Dr. Lely verklaarde, dat men te Lobith den toestand voor zoover het dan de gevolgen van éen doorbraak be treft, wel wat al te somber heeft inge zien. Inderdaad bestond ernstig gevaar voor doorbraak van den dijk en 't beeld van het verzakkende dijkvak, waar het water doorheen drong, terwijl ernstige scheuren zich vertoonden, is wel in staat groote ongerustheid te verwekken. De meening van den burgemeester van Her wen en Aardt, dat een doorbraak cata- strophale gevolgen zou hebben, wordt evenwel door de feiten gelogenstraft. H"et verzakkende dijkgedeelte is ge legen tusschen de Duitsche grens en de Hollandsche steenfabriek bij Spijk. Op een zwakke plek heeft het kwelwater aan den voet van den dijk een uitholling veroorzaakt en dit hacf tot gevolg, dat de dijk over een lengte van ongeveer 20 M. een negentigtal c.M. zakte. Inder daad is dit een ernstig verschijnsel en de kans op doorbraak van den dijk was dan ook niet gering. Naar de meening van den heer Lely is de kans op doorbraak bij den tegen- woordigen waterstand zeer gering. Mocht het echter daartoe komen, dan betee- kent dit voor de bewoners ter plaatse een groote schade, met veel ongerief, maa? van overstrooming van den Gelderschen achterhoek zal in geen geval sprake zijn. Catastrophale gevolgen zou die door braak dus niet hebben. RELLETJES. Woensdag ongeveer vijf uur bevond zich een groot aantal men schen op de Groote Markt te Haarlem, waaronder werkloozen en opgeschoten jongens. Aanvankelijk was alles rustig, doch te half zes drongen enkelen de Paarlaarsteeg binnen met het doel de ruiten van de raadszaal in te gooien, blijkbaar om den raad te intimideeren, naar aanleiding van een comm. voorstel tot verhooging van de werkloozensteun. Op de vraag van de politie om zich te verwijderen werd geen gevolg gegeven. Daarop werd een charge uitgevoerd met de gummistok en met de hondenbrigade. Verschillende personen werden getroffen en gebeten. Een persoon heeft op het politiebureau zich beklaagd over deze handelwijze. Hij bleek nog dertig dagen hechtenis te goed te hebben en werd dus opgesloten. Om ongeveer half negen ging 't er echter ernstiger aan toe, nadat bekend was geworden dat het comm. voorstel verworpen was. Een agent van politie, geposteerd bij de Groote Kerk, werd met een hamer op het hoofd ge slagen en heeft enkele hoofdwonden be komen. Het publiek schoolde zich samen en er werd met steenen geworpen. Een agent werd door een steen in het aan gezicht getroffen en verwond. De massa, werd steeds grooter; er werd ge schreeuwd en gefloten en met meer stee nen gegooid. Toen kwam het algemeen bevel van de politieleiding om de Groote Markt met den blanken sabel schoon te vegen. Enkele charges met sabel, gummi stok en met medewerking van de hon denbrigade werden uitgevoerd. Verscnil- lende personen werden gebeten enj enkele personen gearresteerd. Bij fouilleering bleken enkelen steenen en ijzeren voor werpen in hun bezit te hebben. Tijd D. 27 V. 28 Z. 29 Z. 30 M. 1 D. 2 W. 3 Tijd ran hoogwatar en van largwatar, over de maanden Nov. en Dec. HoogwaterLaagwater v.m. 6,55 n.m 19,26 v.m. 0.40 n.m. 18,05 7,44 20,1'6 1,33 13,56 8 43 21,32 2,29 14,55 9 53 22,42 3,34 „16 02 11,03 23 44 4 41 17,07 12,03 5,36 17 55 0,31 12,48 6,19 18,34 van H.W. te Dordrecht 3,15 uur later L.W. 5,30 Iff Coöperatieve Velling Zlerlkaee. Veiling van 21 November. Groote veiling: uien f 1,29; groote uien f 1,01; pickels f 1,50; per 50 K.g. Kleine veiling: appels: goudreinette 27 —46; ermgaard 2e 23; zoete bellefleur 2e 12—21; zure idem 25—34; campagne 22—30; alverston 30; hollaert 2e 17; Limb, bellefleurs 24—28; blauwe druiven 79— 81; kroten 5; spruiten 4—26; peren: Br. Alexander Lucas 38; kleiperen 15—25; bergamotte 2e 14; pondspèren 15—24; gieser wildeman 17—22; comtesse 2de 20; brederode 19; valperen 12; witlof 27; alles per k.g.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 13