Zierikzeesche Nieuwsbode Natuurlijk zacht water. vakkundig personeel. Stoom- en Chemische Wasscherij „De Lelie", Bergsn op Zoom, heeft DERDE BLAD Uit Stad an Provinoie. FEUILLETON. De wraak der Verdrevenen. Stoom- en Chemische Wasscherij „De Lelie", Bergen op Zoom, hoeft groote pers goed voorgelicht wordt van landbouwzijde. De heer S. J. Gast heeft met aandacht het betoog van dhr. Enzlin aangehoord en ook spr. is voor 't Zwitsersche stelgefy De secretaris, de heer Hanse, krijgt ge legenheid tot het uiteenzetten der reis gelegenheid naar Goes, n.l. hoe die zal plaats hebben en hoeveel de kosten be dragen. Sommige afd. stelden hun leden in de gelegenheid gratis de crisisverga dering bij te wonen. Het vertrek is be paald op 8.45 van Zierikzee. Aan het Katsche veer zullen bussen gereed staan voor verder vervoer naar Goes. De heer v. Duin vraagt daarop het woord tot het houden van een bespiege ling, die hij „crisis-belasting" heeft ge doopt en in 3 stukken verdeelt, n.l.: Ie het direct verband tusschen crisis en be-, lasting; 2e. de hartader der belasting: het inkomen, en 3e. de opgave voor de R. I. B., c.q. de Vermogensbelasting op 1 Mei 1931. Doel van spr.'s betoog is, goed en ac curaat boek te houden, opdat de land bouwers met duidelijke cijfers hun even tueel tekort kunnen aantoonen. Wantrou wen in belastingzaken moet weggewerkt worden. Wordt naar waarheid boekge houden, dan zal vertrouwen ontstaan. De heer M. K._ Krepel komt terug op de kwestie der Zuiderzeeplannen. Men haalt in het buitenland zijn schouders op hoe Nederland de fin. lasten daar van dragen zal. Wat de drooggemaakte gronden betreft, meent spr. te weten, dat de Wieringermeerpolder staatsexploi tatie wordt. De vorm van exploitatie is nog niet bekend, repliceert de voorzitter. Dhr. Boot wenschte wel, dat men de twee platen, die op 't tooneelgordijn hangen, een plaatsje kan geven aan alle stations in Nederland. Voorts wijst spr. op het werkeloosheidsrapport van de Z. L.M., met het oog op 't feit, dat er over 14 dagen niet veel werk meer zal zijn. De voorzitter hoopt dat sommige ge meentebesturen zich alsnog bij het wer- keloosheidsbesluit 1917 zullen aansluiten. De heer J. C. v. d. Maas geeft den raad, wanneer de vergadering in Goes geen succes mocht hebben, naar Den Haag te gaan. Voorts meent spr. dat men vooral niet te kalm moet zijn, maar lie-' ver hard moet schreeuwen, gezien het succes dat anderen daarmede bereiken. De voorzitter zegt, dat het 't beste is, achter de Z.L.M. naar Goes te gaan, daar het urgentieprogram te verdedigen, aan te dringen op die maatregelen, welke de commissie-Lovink gepasseerd zijn en te protesteeren tegen de slappe manier, waarop de minister van Landbouw op treedt. De heer ir. Koopman zal te Goes, namens den kring Schouwen-Duiveland, de belangen voorstaan. Met dank voor de opkomst, de ge voerde debatten en een krachtige op wekking tot bijwoning der crisisverga dering, sloot de voorzitter deze bijeen komst. YISSCHERIJBERICHTEN. Bij de afneming der najaarsmosselzaad- visscherij in de Zeeuwsche Stroomen is dit seizoen opnieuw gebleken, dat de zaadval van deze schelpdieren uiterst gering is geweest en de vraag naar goed mosselzaad als steeds een brandende kwestie blijft voor de vissehers. Het ver schijnsel van dien mosselzaadval in de geringe beteekenis, zooals dat zich tel kens herhaalt, nu eens in meerdere, dan weer in wat mindere mate, vonden wij nog nimmer afdoende verklaard, maar daarmede is ook niet opgelost 't vraag stuk toch voldoende voorraden te krijgen. Hoe dit in den loop van den zomer, thans bij wettelijke regeling geschied is, is genoeg bekend en dat zaad van de Belgische kust door Belgen wordt op gevangen met vergunning van de iegee- ring, aan de Zeeuwen wordt geleverd, is mede bekend. De prijs daarvan is hoog, waar evenwel aan toegevoegd wordt, dat de kwaliteit uitstekend is. Tot heden is ook nog van onze eigen regeering geen toestemming verkregen om van de waterwerken langs onze Noord zeekust zaad te halen, daar water- schapsbelangen dit niet zouden toelaten. Er is meermalen over geredekaveld, waar om in België wel en in Holland nietj maar tot oplossing in den zin, dat zaad DE VERMAKELIJKE HISTORIE VAN DE FAMILIE VAN EMMEN. door G. TH. ROTMAN. „Wat is dat nou?" dacht meneer 86. Intusschen was Kaatje's emmer vol. Van Emmen, want de tuinslang hield na- Ze deed de slang weer aan de kraan en tuurlijk ineens op met spuiten. „Er is draaide die wijd open, juist op 'toogen- zeker wat ingeraakt". En hij keek er blik dat meneer met volle geweld op 't IBens in en hij blies er in... maar 't hielp andere eind stond te blazen. „Oea! oea!" allemaal nietsdeed nieneer opeens, en wat er toen ge beurde, kijk dat maar eens op 't plaatje. kon gehaald worden, is men nog niet gekomen. (N. R. Crt.) KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. NOORDWELLE. Bij de op Zaterdag plaats gehad hebbende stemming voor notabele is herkozen de heer B. van Winger., terwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Ha- gestein en M. Moermond. ZONNEMAIRE. Gekozen tot kerkvoogd, de heer N. W. van Putte. NIEUWERKERK. Bij de laatst gehouden verkiezing voor 4 leden van het kies college werden de aftredenden, te weteai, de heeren J. N. Bouman, M. J. W. Boo- gerd en J. Smalheer, allen herkozen, ter wijl in de ontstane vacature gekozen werd de heer J. A. K. van Oost. De collecte voor de Zending met de bekende zakjes, heeft in deze ge meente opgebracht f73,50. BRUINISSE. Bij de op Donderdag j.l. gehouden stemming voor 4 gemachtigden in het Kiescollege waren ingeleverd 28 stembiljetten. Herkozen de aftredende le den de heeren H. J. P. Beaufort, M. BeeK- man, J. Otte Cz. en J. M. Krijger. Bij de op Vrijdagavond d.a.v. ver kiezing voor 2 notabelen waren ingele verd 24 stembiljetten. Herkozen de nee- ren P. J. Okkerse en F. D. van Vessem. OUD-VOSSEMEER. De collecte bij de oogstpreek bracht Zondag j.l. op: voor de armen f 112,21 en voor de kerk f 69,47. Geref. Kerk. THOLEN. Gekozen tot ouderling en dia ken, M. van Oostende en P. Potter. Wetenschappelijke Berichten. BESTRIJDING VAN DE IEPENZIEKTE. De (directeur van het Staatsboschbe- heer en de inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst, verzoeken plaatsing van het volgende: Het is bekend, dat de iepenziekte, die nu sedert verscheidene jaren in ons land en in het Westelijk gedeelte van Europa heerscht, groote verwoestingen aanricht. bihooranda bij dl «in Vrijdag 21 No*. 1930, aa. 12083. STAVENISSE. Verslag van de gemeen teraadsvergadering, gehouden op 14 Nov. Voorzitter, de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. De voorzitter deelt mede, dat deze tusschenvergadering alleen is belegd voor de benoeming van een on derwijzeres met verplichte hoofdakte en het nemen eener eventueele beslissing, omtrent de noodig geachte wijziging der heffing van havengeld. Wat het eerste punt betreft zegt hij, dat zich naast 1 sollicitant met hoofdakte, overeenkomstig de opengestelde gelegenheid zich nog 6 candidaten zonder hoofdakte aanmeld den. Nu er echter een bevoegde mee sol liciteerde, waaromtrent gunstige inlichtin gen werden ontvangen en die ook een bevredigende proefles gaf, kan, mede naar het oordeel der schoolinspectie, zij alleen in aanmerking komen. Op dien grond wordt zij, mej. C. L. Mol te Mid- delharnis, ter benoeming voorgedragen met ingang van 1 Dec. a.s. De daarop ge volgde stemming wijst uit, dat alle stem men (7) op haar zijn uitgebracht, zoodat zij benoemd is. Omtrent 't volgend punt (eventueele wijziging havengeldheffing) wordt het rapport gelezen der daarvoor ingestelde commissie, bestaande uit de heeren van Iwaarden, D. Stoutjesdijk en Leune. De meerderheid der commissie (de heeren van Iwaarden en Leune) stel len voor: 1. het abonnement voor het havengeld, thans f 0,30 per ton en per jaar bedra gende, te brengen op f 0,60 per ton en per jaar; 2. de regeling te doen vervallen, dat ingezetenen, die niet abonneerde^, na het betalen in een jaar van acht maal het verschuldigde voor één reis, voor dat jaar van verdere betaling zijn vrijgesteld. De minderheid (dhr. D. Stoutjesdijk) wil: 1. het abonnement havengeld brengen op f0,50 per ton en per jaar en 2. de reductie, welke verleend wordt aan ingezetenen beperken tot het abon nement. Alzoo de 8 reizen-regeling en net verlaagd tarief voor hen doen ver vallen. Dit, omdat z.i. deze schippers feitelijk gelijk te stellen zijn met vreem de schippers. De commissie adviseerde overigens een stemmig pleziervaartuigen voor het ver volg naar de grootte te doen betalen, n.l. f 1 voor vaartuigen, niet grooter dan 5 ton, f 2 voor vzaartuigen van meer dan 5 tot en met 10 ton en f 2,50 voor vaartuigen, grooter dan 10 ton. Tot heden werd, ongeacht de grootte f 2,50 per vaartuig betaald. Verder een regeling in de verordening op te nemen voor houtvlotten, t.w. deze te belasten met f0,20 per M2. en per week. Omtrent dit rapport komt mede ter tafel het af wijzend advies van de afdeeling Stave- nisse der Schippersvereeniging „Schutte- vaêr". Het afdeelingsbestuur acht zeker in dit voor de scheepvaart zoo moeilijke en bange tijdperk geen termen aanwezig voor eenige verhooging. Naar haar mee ning is deze ook onnoodig, waar de ont vangsten terzake het havengeld de uit gaven nog steeds overtreffen. De verschil lende voorstellen worden nader verde digd door de rapporteurs, terwijl dhr. v. IJsseldijk het advies van Schuttevaêr toe licht. Dhr. Anth. Stoutjesdijk, die een vorige vergadering niet aanwezig kon zijn en zich ook niet over eventueele wijziging der verordening had uitgespro ken, zegt thans tegen wijziging te zijn. Hij vindt met de schippersvereeniging, dat er voor nu zeker geen termen aan wezig zijn voor eenige verhooging. Thans komen de volgende voorstellen in stem ming: 1. Het voorstel der meerderheid van de Commissie, inzake het doen vervallen der 8 reizen-regeling; dit wordt aange nomen met 4—3 st.vóór de heeren Potappel, van Iwaarden, Tazelaar en Leune; tegen de heeren van IJsseldijk, D. Stoutjesdijk en Anth. Stoutjesdijk. 2. Het voorstel voortaan bij abonne Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden), 13 „Hoe bedoelt u dat, mijnheer Cars- dale", riep Matthew verbaasd uit. „Zooveel je maar wilt", herhaalde Oli ver". Dat is toch duidelijk genoeg zou ik zoo zeggen. Ik zal je wat vertellen; ik ben bereid al dat land van je te koopen en ik zal je er voor geven, wat je er voor vraagt". „Al dat land koopen?" herhaalde Mat thew langzaam ongeloovig. „Nee, mijn heer Carsdale, ik kan het niet verkoopen, om mijn moeder niet". „Och kom", drong Oliver aan. „Jullie met je ouderwetsche opvattingen! Ik «zal je er zooveel voor geven versta me goed, contant als nog niemand er ooit voor geboden heeft. Waarom zou je altijd rekening moeten houden met je grootouders of met menschen, die nóg langer dood zijn! Je zegt zelf dat je ment f0,60 te doen betalen per ton en per jaar; dit wordt verworpen met 4—3 st.; tegen de heeren van IJsseldijk, D. Stoutjesdijk, Tazelaar en Anth. Stoutjes dijk; vóór de heeren Potappel, v. Iwaar den en Leune. 3. Het voorstel van dhr. D. Stoutjes dijk, eenigszins afwijkend van het rap port, en ondersteund door de heer Anth. Stoutjesdijk, om inzake het abonnement f 0,40 per ton en per jaar te doen be talen. Dit wordt verworpen met 4—3 st. Tegen de heeren Potappel, van IJssel dijk, van Iwaarden en Leune. Voor de heeren D. Stoutjesdijk, Tazelaar en Anth. Stoutjesdijk. Een voorstel Tazelaar, om bij abonnement f 0,50 per ton en per jaar te berekenen komt, als niet onder steund, niet in stemming. De overige voor-" stellen, ten aanzien van pleziervaartuigen en houtvlotten worden z.h.st. aangeno men. Tenslotte wordt nog besloten het buitenwettelijk vervolgonderwijs dit jaar, vanwege de te geringe belangstelling niet te doen geven. Daarna sluiting. LANDBOUW EN VEETEELT! Z. L. M. KRING SCHOUWEN-DUIVELAND. (Vervolg). Bij de algemeene beschouwingen be pleite de heer v. Vessem afschaffing der opeenten op de Grondbelasting en stop zetting der Zuiderzeewerken. Spr. be veelt lezing van een 3-tal brochures aan over de droogmaking der Zuiderzee. De voorzitter ontraadt voor dit laat ste werk thans actie te voeren, maar alleen te ageeren tot uitvoering van het urgentie-program. De heer Zeijler bespreekt gemakkelij ker credietverschaffing voor den land bouw. Groote posten heeft de regeering uit verschillende fondsen ter beschikking, waarvoor zij een liquide belegging zoekt. Spr. meent te weten, dat reeds rugge spraak is gehouden met de Centrale Boe renleenbank en zag graag deze kwestie onder de aandacht der regeering ge bracht. De heer Boot wijst op een invoer recht van graan, welk idee wellicht even veel kans heeft dan een maalgebod. Spr. is van oordeel, dat Nederland op den duur toch zijn vrijhandelspolitiek zal moeten laten varen. De dan misschien volgende represaille-maatregelen worden dikwijls overschat. In dit verband wijst spreker op de bloembollenuitvoer naar Amerika. De heer Enzlin ontraadt een invoer recht op graan ten sterkste. Wanneer immers de buitenl. tarwe aan een vrij hoog invoerrecht onderhevig is, drukt dat voor de volle 100 pCt. op den bloem- prijs, terwijl bij invoering van een maal gebod waarmede de Tweede Kamer wel zal medegaan de bloemprijs met een klein bedrag wordt verhoogd. De heer de Vrieze bepleit maatregelejn van hooger hand tegen dumping, vooral van Russische zijde, speciaal wat vlas betreft. Gaat Rusland voort met vrije invoer van vlas, dan gaat de vlasserij hier, en speciaal in spr.'s woonplaats (Dreisehor), ten onder en daarmede de vlasteelt, die onmisbaar is voor vruchten- wisseling. De heer Hocke geeft den raad de stede lingen eens kennis te- laten maken met het Zeeuwsche tarwebrood, door op kosten van de Z. L. M. dat brood op tafel te brengen bij hen, die nog geen Zeeuwsch brood kennen. De voorzitter merkt op, dat Flakkee zulks reeds gedaan heeft. Spr. gelooft niet, dat deze manipulaties veel effect zullen sorteeren, maar wel, dat ook de niets liever zou willen dan een groote boerderij bezitten. Nu krijg je warem pel een prachtkans enjij bent im mers degeen die er het meeste belang bij heeft „Wat zou u er moe willen doen, als ik vragen mag, mijnheer Carsdale? Ze ker oen huis op laten zetten?" „Niets daarvan! Vertel me maar liever wat je ervoor hebben moet". „Ik zeg niet, dat ik u het land ver koop", kwam het weifelend, „maar wat had u gedacht?" „Kijk eens", ging Oliver voort. „Laten we eens als uitgangspunt nemen de pachtsom over twintig jaar. Je hebt zelf gezegd, nietwaar, dat je zoo ongeveer honderd pond per jaar maakt en „Jawel", viel Matthew hem in de rede. „Maar ik moest eigenlijk 200 pond ont vangen „Wacht nu eens even", kalmeerde Oli ver hem, „laten we dan zeggen dat die twintig bunder twee honderd pond op brengen. Twintig maal twee honderd is vier duizend. Dan nog het bosch, het huis en de tuin. Vooruit dan maar, omdat we buren zijn! Zes duizend pond, con tant. Alsjeblieft!" Oliver zag duidelijk dat Matthew de verleiding niet lang meer zou kunnen weerstaan. „Maar wat zal mijn moeder er wel van zeggen?" opperde de boer zwakjes. „Wat heeft die er tenslotte mee te maken", drong Oliver aan. „Dat land is toch van jou. De vraag is alleen maar, staat mijn bod je aan?" „Ik mag niet nee zeggen", antwoordde Matthew langzaam. ,,'tZal aan mij niet. liggen. Als er niemand anders dan ik... „Er is niemand anders dan jij", viel Oliver hem in de rede, „verlies dat voor al niet uit het oog". Hij stond op en vroeg de waardin om pen, papier en inkt te brengen. HOOFDSTUK IX. Matthew schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. „Ik doe zulk soort dingen niet graag overijld, mijnheer Carsdale", begon hij. „Ik heb niets geen haast met de zaak". „Maar ik wel", antwoordde Oliver. „Ik handel dergelijke dingen juist liefst zoo gauw mogelijk af." „Ik zou er toch graag eens over willen spreken met mijn moeder en Mr. Har- greaves", hield Matthew aan. „Weet je wat Mr. Hargreaves zeggen zal?" vroeg Oliver. „Dat je stapeldol zou zijn om zoo'n aanbod af te slaan. Als je er met je moeder over spreekt, komt er niets van. Overleg toch met je zelf, man: 'tland is immers van jou? Je bent toch geen kind! Komaan, omdat jij het bent: ik zal er nog drie honderd pond bij doen". „Goed dan", Matthew's stem klonK schor van zenuwachtigheid. „Maar eh, kan het niet zonder advocaat?" Oliver haalde zijn chèqueboek te voor schijn. „Welja, waarom niet?" zei hij luchtig en schreef een chèque uit. „Alsjeblieft, hier heb je je cheque. Ik zal vanmiddag wel even bij Hargreaves aanloopen, zoo idat je er verder niets mee te doen hebt. Als je morgen naar de Markt gaat, ga dan even naar zijn kantoor. Dan hoef je niets anders te doen dan de stukken te teekenen". Hij reikte Matthew de cheque over en schreef een paar woorden op het stuK papier, dat de waardin hem gebracht had. „Ik denk, dat 't zoo wel in orde is", verklaarde hij. „Als je er nu alleen nog maar even je naam onder wilt zetten. Wacht even, we moesten eigenlijk een getuige hebben. De waardin misschien wel. Oliver riep haar. ,,'t Is niets bijzonders, juffrouw", zei hij, terwijl hij haar het papier voorleg de. „Alleen maar even uw naam daar onder zetten. Alsjeblieft", vervolgde hij tot Matthew, toen de waardin, die in Er is geen land, waar de iep zoo veelvuldig voorkomt als het onze. Hij beheerscht in hooge mate het aan ons land eigen landschapsbeeld. Verkeerde men tot voor kort in het onzekere omtrent de oorzaak van de iepenziekte, thans staat vast, dat deze moet worden gezocht in een zwam, wel ke in het hout woekert, waardoor de boom meestal na ©enigen tijd sterft. Aanvankelijk tastte men omtrent de wijze, waarop de ziekte van den eenen boom op den anderen wordt overge bracht, geheel in het duister; thans is echter gebleken, dat de iepenspintkevera bij het overbrengen van de ziekte een zeer voorname rol spelen. De bestrijding van de iepenspintkevers is derhalve door het tegengaan van de iepenziekte van groot belang. Het komt er dus op aan, de boomen, die reeds een broedplaats voor iepen spintkevers vormen, zoo spoedig moge lijk te vellen en de schors dadelijk on schadelijk te maken, zoodat de insecten, in welke ontwikkelingsstadia deze zich ook mogen bevinden, gedood worden. Bo vendien is het noodig, alle overige iepen die geveld worden, bij het vellen on middellijk van de schors te ontdoen, op dat zij geen broedplaats worden voor spintkevers. Het onschadelijk maken van de schdrs kan het best geschieden door deze onmiddellijk na de velling te ver branden of ze desnoods al dan niet met den stam, gedurende ten minste drie maanden onder water gedompeld te hou den. VERSCHILLENDE BERICHTEN. VLIEGTUIG VERPLETTERD. Maandag middag te 2 uur landde op het vlieg terrein Molenheide, te Gilsen (N.-Br.), het militaire vliegtuig „S. 8". De machine vertrok te 2,50 met bestemming naar Den Helder, doch kort daarop móest wegens een motordefect te Rijen een noodlan ding worden gemaakt. De piloot probeer de op een weiland te landen, doch de machine had te veel vaart en botste te gen een huis in de Gillesstraat. Het huis werd ernstig beschadigd en de machine werd vrijwel vernield. De bestuurder en de mechanicien kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij. VERDUISTERING. Bij de justitie heeft zich Maandagmiddag gemeld de 56-jarige J. W. M., directeur van de Handels- en Landbouwbank, waarvan het hoofdkan toor te 's-Gravenhage is gevestigd en welke in verschillende deelen des lands filialen heeft. De heer M. vervult ook nog een directeurs-functie in de Hol land—Noord-Amerika Hypotheekbank. Hij deelde aan de justitie mee, dat hij f 150.000 had verduisterd en dit bedrag voor privé-doeleinden heeft gebruikt ten nadeele van voormelde hypotheekbank. Over de gestie der Handels- en Land bouwbank is bij de politie geen enkele klacht ingekomen. M. is in bewaring gesteld. vol vertrouwen op den rijken fabrikant geteekend had, verdwenen was. „Klaar! En als ik je een raad mag geven, zeg er dan geen woord van aan je moeder, totdat de definitieve stukken geteekend zijn. En als ze drukte maaftt, dan ver tel-je haar eenvoudig, dat je het volste recht hebt om naar jou goeddunken over je eigendommen te beschikken". Matthew borg de cheque in zijn por tefeuille en stond op. „Hemel nog toe", riep hij plotseling uit, „Dat heb ik nog glad vergeten! Hoe zit het met Abe Hoyland?" „Met Abe Hoyland?" herhaalde Oliver. „Die zult u toch niet uit z'n huis zet ten? Zijn ouders wonen bij hem in en die zouden nergens ter wereld kunnen aarden". „Laat dat maar aan mij over", stelde Oliver hem gerust. „Kom, we stappen eens op. Dus tot Donderdag? En mondje dicht hè!" Oliver wandelde in opgewekte stem ming huiswaarts maar Matthew liep, den heelen weg naar de boerderij voortdu rend te peinzen, hoe hij zijn moeder het nieuws vertellen zou. „Wat wilde Carsdale van je, Matthew", was de eerste vraag van de oude vrouw, toen hij thuiskwam. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 9