Zierikzeesche Nieuwsbode ,0.0. L i ÊCONOMit GEEF HEM 1T GESCHENK NIEMEUER'S FRIESCHE HEERENBAAI PUROL abonnement; Woensdag 19 Nov. 1930. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën HINDERWET. binnenland. feuilleton. De wraak dar Verdrevenen t Reuzen Humoristen. 1 ,T. NICOLAA5 EEN LUXE DOOS Pijnlijke Kloven hfli per 3 aaudea f 1,50, franco per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,- Afaonderljjke nammera 5 oent. Veraehjjnt Mnd., Wncd. en Vrijd. Tel. Ho. 32. Postgiro 13T37T. 87<t* JAARGANG. - No. 12082. Dir. J. DE LOOZE. Ullf.-RlDulur 8. J. KOSTEN. Tan 1—3 regel. (O et*., Tan 4 regelt en daarboren 20 cta. per regel. Reclame. 30 et., p. regel. Bjj eontraot belangrijke korting. Inaending op den dag Tai alt- gare vóór 10 ar*. ■IterlIJklO uur op doodiB aitgoof BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzee maken bekenddat het verzoek van J. KORSTEN te Zierikzee, om in het perceel, kadastraal bekend in sectie B nD. 298, een Electro-Motor van 3 P.K. tot het dryven van een dynamo en een verfmolen te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. ZtKRIKZEE, 19 Nov. 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. GEEN AARDAPPELMEEL IN TARWEBROOD. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Veen koloniën geschreven, dat een verplichting tot het verwerken van aardappelmeel in brood, aan de broodbereiding een eisch zou stellen naast die, voortvloeiende uit de verwerking van inlandsche tarwe in het brood. Daartegen bestaan, naar de mi nister meent, ernstige bezwaren. Daac de verwerking van tarwe als bovenbe doeld zijns inziens als de meest practi- sche en natuurlijke maatregel moet voor gaan, kan hij vooralsnog niet bevorderen dat aan de vermenging van aardappel meel in tarwemeel voor de broodberei ding een dwingend karakter wordt ge geven. TWEEDE KAMER. WEGENFONDS 1929. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de begrooting van uitgaven van het Wegenfonds voor 1929. De ten bate van het Wegenfonds komende op brengst van de wegenbelasting en de rij wielbelasting heeft in 1929 bedragen f 15,840,294,60. Ingevolge Kon. besluit van 5 Oct. 1929, ex art. 36 van de Wegen belastingwet, is 30 pet. van dit bedrag, derhalve f 4,752,088,38 aan de provinciën gezamenlijk uitgekeerd. Voorgesteld wordt, dit artikel te ver- hoogen met het verschil tusschen deze uitkeering en het bedrag, daarvoor in de begrooting geraamd, zijnde een bedrag van rond f 004,600. Zitting van Dinsdag 18 November. Besloten wordt na de wet op de mid delen te behandelen de begrooting van arbeid, handel en nijverheid, en op de agenda te plaatsen het ontwerp inzake de kasvoorschotten aan de Kon. Holl Lloyd. Hierna worden voortgezet de replieken inzake de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) bestrijdt het denkbeeld van den heer v. d. Tempel om een staatsindustriebank op te richten. Onze banken zijn zeer wel in staat de industrie te financieren. De heer Albarda (s.d.) bestrijdt de op vatting van den minister van financiën aangaande de overschotten. Inzake de houding der S.D.A.P. bij een mobilisatie, meent spr., dat de plotse linge opschudding te wijten is aan na derend oorlogsgevaar en aan behoefte aan een tegenactie tegen het petitionne ment. Op de vragen van den minister president antwoordt spr., dat zijn partij Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. 12 (Nadruk verboden). „Die is niet thuis", antwoordde de boerin! Hij is zoowat een half uur ge leden uitgegaan. Maar kan ik de bood schap niet aannemen?" „Nee, doe geen moeite", zei Oliver, „er is geen haast bij". „Als U den zandweg volgt", hernam de boerin, komt U hem zoo goed als zeker tegen". Oliver stond op, nam afscheid en sloeg den zandweg in. HOOFDSTUK VIII. Het duurde niet lang, of Oliver zag Matthew Scarpe van den anderen kant aankomen. Hij kon zich Matthew's vader nog best herinneren en hij bedacht op wie de zoon het meest leek, op zijn vader of zijn moeder, niet zoo zeer in uiterlijk als wel in karakter. Matthew Scarp was een echt gezond boersch type, stevig gebouwd, eenvoudig en huiselijk. Matthew, die, zooals ieder in den om- uciuayavwiiu u Denkt U er om V Donderdagavond 8 uur w. Het bekende gezellige „D. O. K "-Bal. gewapende landsverdediging verwerpt en die dus niet kan goedkeuren of er haar medewerking aan verleenen. Over den vorm der actie kan hij zich niet uitlaten. De S.D.A.P. wil loyaal medewerken tot 't behoud van onze zelfstandigheid, doch gewapende landsverdediging acht zij zelf moord. Wanneer de regeering maatrege len zou nemen, als door den heer Heems kerk bedoeld, zou zij de arbeiders dwin gen tot een strijd, dien zij niet willen, maar ook niet vreezen. De heer Knottenbelt (lib.) repliceert. Spr. acht he t gelukkig, dat de regeering met zooveel bezwaar is gekomen tegen een industriebank, dat het wel niet te vreezen zal zijn, dat zij met een wets ontwerp zal komen. Tot spr.'s leedwe zen heeft het denkbeeld van een de partement van volkswelvaart het bij de regeering niet verder kunnen brengen dan tot aandacht. De heer Marchant heeft bij zijn replien gezegd, dat de N.R.Ct. het orgaan zou zijn van de Vrijheidsbondsche Kamerfrac tie. De heer Marchant vergist zich daarin volkomen. Er bestaat tusschen de Li berale staatspartij en de N.R.Ct. geen en kele organisatorische band. De heer Nolens heeft gesproken over de toekomst van het economische libe ralisme, dat nog slechts een pseudo-libe- ralisme zou zijn. De liberalen hebben nooit een onbegrensde vrijheid voorge staan, doch steeds het recht, ja den plicht tot inperking van die vrijheid door de overheid erkend. Wie zijn het geweest, die het eerst de individueele vrijheid wet telijke beperking hebben opgelegd? De liberalen! Als men dit voor oogen houdt, dan is het toch onmogelijk te zeggen, dat onbeperkte vrijheid liberaal is en be perkte vrijheid slechts pseudo-liberalisme. Elk waarlijk levend beginsel uit zich in verschillende tijden op andere wijze. De liberale partij heeft echter in haar pro gram steeds de beperking van de vrij heid opgenomen. Wil men haar, aldus eindigt spr., desondanks pseudo-liberalis me verwijten, dan is dat een misvatting. De heer de Visser (C.P.) verklaart zich voor de motie-v. d. Tempel, inzake de ambtenaarssalarissen, de heer Nolens (R.K.) zich er tegen. De heer Heemskerk (A.R.) bespreekt de nationale ontwapening. De heer Lingbeek (H.G.) dient een mo tie in, waarin hij de regeering verzoekt stappen te doen om de salarissen der on derwijzers-kloosterlingen in overeenstem ming te brengen met het pacificatie-rap- port-Bos c.s. De heer Kersten (S.G.P.) zegt hier voor te zullen stemmen, doch tegen de motie v. d. Tempel, evenals de heer Bierema (V.B.). In de avond-zitting van Dinsdag wordt de behandeling van de begrooting Bui- tenlandsche Zaken voortgezet. De heer Knottenbelt (V.B.) bepleit ver betering van de vaarweg door de Schel de, de heeren v. Rappard (V.B.) en van Voorst tot Voorst (R.K.) verlaging van invoerrecht op warmbloedpaarden in Duitschland. De Min. van Buitenl. Zaken, Jhr. Bee- laerts van Blokland, zegt, dat de regee ring alles zal doen om het werk van trek van Halfirth, Oliver goed kende, groette den fabrikant beleefd. „Ik wilde je eens spreken, Matthew", begon Oliver. „Ik was ndt bij je thuis en, je moeder vertelde me, dat je dezen kant uitkwam". Matthew vroeg zich af, wat een man vani beteekenis als Oliver Carsdale wel van hem kon verlangen. „Zoo?" antwoordde hij. „Ja, 'k kom juist van het dorp. Gaat u mee naar huis, dan kunnen we op ons gemak praten". „Het is de moeite niet waard om terug te loopen", hernam Oliver. „Laten we even in „Het wapen van Ryvedale" bin nen gaan en een glas bier drinken". Ze gingen de herberg binnen en Oliver bestelde twee glazen bier. „Steek een sigaar op", noodigde hij Matthew uit, toen ze gezeten waren. Ik wilde je even spreken, maar je moet me beloven, dat je niemand iets van ons onderhoud zult vertellen", begon Oli ver, toen de waardin het bier gebracht en hen alleen gelaten had. „Vertel me eens> wat doe je met dat stuk grond van je, daar ginder in het dal? Vanmor gen zag ik er toevallig vee weiden. Is dat vee van jou?" „Neen", antwoordde Matthew, „dat is van Jamen Cullinworth even buiten Halfirth. Hij levert veel aan zuivelfa brieken. Een paar maanden geleden heb ik hem dat stuk land verhuurd. Het is beste grond, mijnheer Carsdale, in de heele omtrek is geen betere te vindefn". den Volkenbond te helpen bevorderen en beantwoordt de verschillende opmerkin gen. Verschillende leden repliceeren, waarop de algem. beschouwingen worden geslo ten. Bij art. 15 verdedigt de heer Ku- pers (S.D.A.P.) een amendement om de subsidie van den Nederl. Bond in Duitsch land van f 4700 op f 5000 te brengen, hetwelk gesteund wordt door mevr. Bak ker—Nort (V.D.) en dhr. v. d. Bilt (R.-K.) De laatste dient een amendement in om de subsidie aan de vereeniging Neder land in Duitschland met f 800 te ver- hoogen en op f 1500 te brengen. De heer Wijnkoop (C.P.) bestrijdt beide amendementen, evenals de minister. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmiddag 1 uur. Dan zal over beide amendementen gestemd worden. Uit Stad ®n Provinoie. ZIERIKZEE. Tot chef-fitter bij het ge meente-gasbedrijf te Laren is benoemd, dhr. C. Goettsch te Zeist, 1ste fitter bij de gasfabriek aldaar. Bij de firma D. H. Littooij te Ter- neuzen is een boekje verschenen, getiteld Kinderliedjes in Zeeland", samengesteld door Leo van Breen en Levien de Bree, en waarin opgenomen een 100-tal van de aardigste kinderliedjes, die de samenstel lers hebben gelezen uit den rijken oogst, die in Zeeland kon worden binnenge haald. De bedoeling van deze uitgave is om ook alle Zeeuwen op te wekken tot het bijeengaren van de tallooze liedjes, die nog overal in onze provincie te vin den zijn. In het „Hotel Van Oppen" verga derde Maandagavond het bestuur van V.V.V. onder voorzitterschap van dhr. R. Gerritsen. Tot deze vergadering waren alle winkeliers hier ter stede uitgenoo- digd, terwijl ook de burgemeester deze vergadering bijwoonde. De voorz. sprak, na opening, eenige woorden van welkom, speciaal aan het adres van den burge meester en zette daarna het doel dezer vergadering uiteen, n.l. dat V.V.V. ge tracht heeft, om in dezen tijd, waar ieder het woord malaise in den mond neemt, wat leven in de brouwerij te brengen, vooral in de komende weken, die over het algemeen gunstig kunnen zijn voor den handeldrijvenden midden stand, door een etalagewedstrijd te or- ganiseeren. Helaas kan V.V.V. nog niet voldoende rekenen op den winkelstand hier, hoewel V.V.V. alles doet om vreem delingen naar hier te trekken, waardoor juist de winkelstand bevoordeeld wordt. De voorzitter vroeg daarom steun voor V.V.V. en deelde verder mede, dat de bedoeling voorzit de etalagewedstrijd te organiseeren van 29 Nov. tot 5 Dec.; de verschillende zaken in klassen te ver- 'deelen en ieder lid van V.V.V., door mid del van een stembiljet, zelf te laten uitmaken wie in aanmerking komt voor een prijs. Na ampele discussie werd be sloten de etalagewedstrijd op bovenge noemde dagen te houden, de beschikbare gelden te besteden voor de helft aan reclame, de andere helft voor diploma's, terwijl de zaken in 12 klassen zullen worden verdeeld. Ter aanmoediging wor den voor de stemmers 2 prijzen, een van f 15 en een van f 10 uitgeloofd, voor hem of haar, die den totaal uitslag raadt of daar het dichtst bijkomt. De burgemeester stelde een prijs van f 5 ter beschikking voor dien winkelier, die vóór Vrijdag 21 Nov. de beste serie ad vertenties opmaakt, te beoordeelen door het bestuur van V.V.V. De stembiljetten voor de etalagewedstrijd moeten uiter lijk 1 Dec. a.s. bij V.V.V. ingeleverd wor den. Nog deelde de voorzitter mede, dat binnenkort een nieuwe gids van Zierik zee zal verschijnen, waarin o.m. den be zoekers van onze oude stad aan de Oos- „Hoeveel pacht betaalt hij?", vroeg Oliver. „Vijf pond per bunder". Maar ik heb in de stad hooren zeggen, dat je voor land als dat, gemakkelijk zeven a acht pond kan krijgen". „En nog meer", meende Oliver. „Ruim 20 Hectare. Ik heb het verleden jaar nog laten opmeten". „Dat brengt dus aardig wat op, hè?", merkte Oliver zoo langs den neus weg op. „Zeker, maar ik moet toch zien, dat ik van Cullinworth volgend jaar wat meer pacht krijg". „En", vroeg Oliver verder, „dat bosch daar, is dat inbegrepen bij die 20 H.A.?" „Neen", antwoordde Matthew, 't Bosch is twee en een halve bunder en dan is er nog het stuk van Abe Hoyland; dat is ook nog een twintig Are". „Van hem zal je ook wel een aardigen stuiver ontvangen, hè?" vischte Oliver. Matthew lachte. „De Hoyland's wonen daar al meer dan twee eeuwen. De een na den ander van ze heeft er gewoond. Mr. Hargrea ves heeft al onze stukken. Hij heeft me eens verteld, dat er in 1695 al Hoylands woonden. De pacht, mijnheer Carsdale? Vijf pond per jaar!" „Veel is het niet", merkte Oliver op. „Dat is zoo" gaf Matthew toe, „maar 't is altijd zoo geweest en 't zal altijd wel zoo blijven! Maar!" voegde hij er aan toe, 't is toch altijd nog meer dan de pacht, die ik betaal voor het stun heide, dat ik in gebruik heb". ftubberhakken, Zoólpiaten \_e\l V00A 'n Hevea- product ;t h*t Uw «choenmi OVERAL VERKRIJGBAAR ter-Schelde, zal worden aangeraden spe ciaal te koopen bij die winkeliers, welke een schildje van V.V.V. aan hun voorpui hebben hangen, welk schildje alleen aan de leden van V.V.V. zal worden ver strekt. Staande de vergadering lieten alle aanwezige winkeliers zich inschrijven als deelnemer aan den wedstrijd, terwijl an deren zich tevens als lid van V.V.V. opgaven. Namens de vergaderde middenstanders dankte de heer Merle V.V.V. voor het initiatief en den burgemeester voor diens blijk van medeleven. Spr. hoopte, dat het resultaat dat men verwacht uitstekend zal zijn, ieder in de komende weken het woord „malaise" vergeet en Sehouwen- Duiveland optrekt naar hier, opdat een St.-Nicolaasfeest wordt gehouden, zooals men vroeger jaren heeft gekend. (Applaus). De burgemeester dankte den voorzitter van V.V.V. voor diens leiding en den heer Merle voor diens woorden van waar deering. Het verheugde Z.E.A. dat, wat het enthousiasme betreft, de middenstand hier nog geen malaise kent, terwijl hij hoopte dal de winkeliers nu eens zullen toonen, wat zij, op eigen terrein, tot stand kunnen brengen en de reclame week, tot voldoening en trots van V.V.V. slaagt. (Applaus). Komt middenstanders, toont dat ge het initiatief van V.V.V. apprecieert en maakt uw etalage zoo fraai als ge kunt. Het „nieuwe licht" zal u helpen alles zoo voordeelig mogelijk te laten uitkomen, zoodat de koopers naar den winkel wor den getrokken! SIRJANSLAND. Zaterdag vergaderde de IJsclub „Veler Vermaak" in het café Bal. Door den secretaris werd in het jaarverslag mededeeling gedaan van de uitgevoerde werken, vooral van de nieuw aangelegde ijsbaan. Het ledental bedroeg in 1929 107 en op heden 93. Staande de vergadering traden nog leden toe. Bij de verantwoording der gelden door den pen ningmeester bleek een batig saldo van f85,94 aanwezig te zijn, hoewel dit be drag is te beschouwen voor straks uii; te voeren werken, als inundeering van het terrein enz. Verschillende besprekin gen hadden verder plaats voor het Ko mende seizoen, terwijl men trachten zal het terrein de volgende maand onder wa- „Wat", vroeg Oliver verwonderd. „Be taal je daarvoor nóg minder dan vijf pond per jaar?" Matthew lachte sluw. „Eigenlijk, mijnheer Carsdale," vertelde hij, „betalen we heelemaal niets ten minste geen geld. We hebben het recht om onze schapen te laten weiden op de heide en we betalen dat recht op een eigenaardige manier. Hebt u daar nooit over hooren spreken, meneer Cars dale?" „Nooit 1" „Wel, met Kerstmis betaal ik een roode roos en midden in den zomer een sneeuw bal. Dat is altijd zoo geweest!" „Wat vertel je me daar?" riep Oliver stom verbaasd. „Hoe kom je aan rozen op Kerstmis en aan sneeuw in den zomer?" „Dat zal ik u vertellen. De rozen kwee ken we in huis „En de sneeuw?" „Wel, in den winter begraven we een groote hoeveelheid in den grond en in den zomer is er dan nog genoeg van over om er een flinken sneeuwbal van te maken!" „En als er nu eens géén sneeuw meer over zou zijn, wat dan?"- bracht Oliver in het midden. „Dat kan toch óók ge beuren „Als 't zoover komt, dan vinden we er wel wat anders op", antwoordde Mat thew lachend. Oliver keek den boer een oogenblik strak aan en schoof toen zijn stoel wat dichter bij de tafel. ter te zetten. De aftredende voorzitter werd herkozen. ST.-FILIPSLAND. Vrijdagavond 14 No vember hield de Groene Kruisafdeeling alhier een ledenvergadering in de zaal van dhr. Everaers. Behalve enkele dames waren slechts 22 leden aanwezig. Voor zitter, dr. J. Mensing. In 't bijzonder heet deze welkom mej. de Raadt, die een le zing zal houden over wijkverpleging en Dr. Driessen, als vertegenwoordiger der firma Philips te Eindhoven, die een de monstratie zal geven met een hoogtezon- lamp en met Röntgenstralen. Het woord is allereerst aan Dr. Driessen, die de hoogtezon in werking stelt en daarbij een en ander verklaart. In verschillende sanatoria wordt deze kunstmatige zon reeds gebruikt. Ze is voordeelig in het gebruik (75 Watt per uur), heel sterk en haast niet breekbaar, dus heel ge schikt voor Groene Kruisdoeleinden. Spoe dig zal onze afdeeling een hoogtezon rijk zijn. Een nog grooter attractie volgt. De meeste der aanwezigen maken voor het eerst in hun leven kennis met de X - of Röntgenstralen. Een kleine transforma tor, volkomen gevaarloos, voert de stroomsterkte op van 220 tot 45,000 volt. Verschillende foto's worden getoond. En tenslotte worden de onzichtbare stralen zichtbaar op het flueresceerende scherm. De voorzitter is zeker de tolk der ver gadering, als hij Dr. Driessen hartelijK dank brengt. Daarna volgt bestuursver kiezing; de voorzitter wijdt woorden van hulde en dank aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, wijlen ds. P. C. van Doorn. Veel is het Groene Kruis hem verschuldigd. Twee stemmingen lei den tot geen resultaat. Bij de derde stem ming wordt met 13 van de 22 stemmen gekozen dhr. J. P. Wage. Daarna volgt de lezing van mej. de Raadt, die voor namelijk gewijd is aan de bestrijding der tuberculose. 25 jaar geleden is de Cen trale Vereeniging haar veldtocht tegen den meest moordenden vijand begonnen, verzacht en <jenees4 men met „En hoe denk jij nu eigenlijk over al die oude gebruiken?" vroeg Oliver ver trouwelijk. „Dat is allemaal goed en wel voor ouderwetsche menschen zoo als je moeder, die aan dergelijke tradi ties hechten, maar, wat drommel, voor- zoo'n kerel als jij, die vooruit wil, is het toch heel wat anders. Heb je er nooit eens over gedacht, om 't eens er gens anders te zoeken?" „Wel, om u de waarheid te zeggen", Matthew sprak zacht, alsof hij bang was dat een vreemde hem hooren zou, „daar heb ik al jaren over gedacht". „Waarom doe je het dan niet?" vroeg Oliver kwasi-onverschillig. „Om t('wee redenen. In de eerste plaats is mijn moeder zóó gehecht aan deze streek, dat ze er voor niets ter wereld vandaan zou willen". „Maar je moeder leeft toch niet eeuwig", wierp Oliver tegen. „Dat is zoo", erkende Matthew. „En de andere reden?" vroeg Oliver weer. „Ik heb geen geld genoeg voor een groote boerderijdeelde de boer ver legen mee. „We hebben wel wat", voegde hij er bij, „maar toch niet zooveel als de meeste menschen denken". „En toch kan je zooveel geld krijgen als je maar wilt", antwoordde Oliver geheimzinnig. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1