Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 17 Nov. 1930. zierikzeesche courant. 87sta JAARQANB. No. 12081. advert entien Inzending Advertentiën ■ItorliJkIO oor op dcodog*. oitgoof Bekendmaking. BRANDSCHOUWIHG. Algemeeae Braiflschouwiag ONS POSTWEZEN, Uit Stad en Provlnole. figa per 3 attendee f 1,50, (rtaoo per poat 1,80. Voor het buitenland per jatr f 10, A.fsonderlijke nummers 5 eent. Veraehjjnt Knd., Wnad. en Vrtjd. Tel. No. 32. - Postgiro 137871. Blr. 1. J. DE LOOZf. Ult(.-RUtllll? U. J. KOSTEN. Ttt 1—8 regela 50 eta., rat 4 regela en daarboven 20 ots. per regel. Beelames 30 eta. p. regel. Bjj eontraot belangrijke korting. Intending op den dag van «it- gave vóór 10 ar*. Do BURGEMEESTER van Ziirikzre maakt bekend, dat by besluit van den heer Com missaris der Koningin in Zeeland, d.d. 12 November 1930, A no 2873, 3e Afdeeling, aan FRANS CATS HOEK, gewoon dieost- pliohtige van de lichting 19<0 dezer ge meente, vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens broederdienst. Omtrent het indienen van bezwaarschriften wordt verwezen naar de publicatie aan het aanplakbord van bet Stadhuis. Ziirikzee, den 15 Nov* 1930. De Burgemee&ter voornoemd, J. C. A. BANNINK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingeze tenen, dat de Directie der Brandweer op Dinsdag 18 Nov. e.k. en volgende dagen eene in de woningen der ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verorde ning tot voorkoming en blussching van Brand in deze gemeente, Zhrikzbi, den 17 November 19*0. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. ii. Men zou de post, zooals wij die nu- kennen, een der voertuigen of dragers van het maatschappelijk leven kunnen noemen. Wanneer haar werk maac even ergens een stoornis ondervindt, door wat voor oorzaak idan ook, zoodat bijvoorbeeld een geheele bestelling moet worden overge slagen, dan begint er hier en daar iets te haperen aan de circulatie van het ge zelschapsleven. Veler belangen worden dan op meer of minder ernstige wijze geschaad. Een dringende order, die niet op tijd ontvangen wordt, moet vanzelf te laat worden uitgevoerd, zoo zij dan nog uitvoerbaar is, en kan dan ergens een stagnatie in den aanvoer van levens middelen of andere min of meer nood zakelijke en nuttige handelsartikelen ver oorzaken, waardoor weer verwarring van anderen aard ter betreffende plaatse het gevolg zal zijn. Een stellig verwachte brief, die uitblijft, kan dierbare betrek kingen in hevige spanning houden, tot wanhoop toe. Terwijl het niet doorkomen van een brief, waarin het naderende einde van een bloedverwant of vriend vermeld wordt, een laatste afscheid onmogelijk maken kan. En zoo zouden er nog vele gevallen te noemen zijn, waarbij emoties van vrees, angst, teleurstelling en ook wel van wantrouwen worden opgewekt bij het schijnbaar simpele feit van een postbestelling, die een halven dag of lan ger te laat komt. De post in de dienaar en de souverein beide. Ze gaat van plaats tot plaats, van land tot land, van werelddeel tot we relddeel, zoo de geheele aarde verzor gend. Ten allen tijde en overal eischt zij de beste en snelste vervoermiddelen voor zich op, ten bate en ten gerieve echter van het algemeen belang. Endoor haar is ook een kleine plaats ingescha keld in het groote leven. In een kleine plaats is de post wellicht nog meer in aanzien dan in een groote, waar zij wel iswaar eveneens onmisbaar is, maar niet zoo opvalt.Buiten op een klein kantoor hangt er dikwijls een sfeer van gemoe delijkheid. Het leven brengt dat daar uit zich zelf al reeds mede. Bovendien kent de ambtenaar of beambte er alle inwoners en is hij door zijn werkkring in staat om achter de schermen te kij ken en ongevraagd een blik te slaan in de geheimenissen van sommige fami lielevens. Welke kennis intusschen als tot zijn ambtsgeheim behoorend, zijn onver vreemdbaar eigendom blijft. Eveneens is de postbesteller buiten een welbekende en geziene figuur. Jong en oud kent hem bij naam, alhoewel hij gemakshalve ook vaak met den cosmopo- litischen, doch evenwel gemeenzamen naam van „post" begroet wordt. Hij be hoort tot de weinigen, die het adres van eiken inwoner kennen en tot de zeer enkelen, die alle huizen meer of min der vaak moeten aandoen. In een groote plaats kent hij al de huisnummers van zijn wijk en overal ter plaatse is hij dadelijk op de hoogte van elke verhuizing of vestiging, kortom van elke verandering in de uiterlijke levens omstandigheden van de bewoners. Hij speelt een zeer groote rol in 't leven der menschen, alhoewel hij zich hiervan niet altijd even goed bewust is. Met spanning en ongeduld wordt zijn komst dikwijls verbeid, 't zij openlijk van af het erf van den wachtende of ook wel verdekt van achterdeur of ven ster. Soms tevergeefs, wanneer hij toch nog het huis voorbij gaat of anders wel iets in de brievenbus werpt, maar niet het begeerde, waarnaar met smachtend verlangen werd uitgezien. Zijn pas gevulde brieventasch bevat een verzameling brieven en drukwerk van de meest uiteenloopende waarde en betee- kenis. Belangrijke en gewichtige stukken wisselen er af met onbeteekenende din gen. Een verborgen wereld, die vele oor zakelijke momenten kan bevatten, welke gevolgen van verschillende soort kunnen uitwerken en soms groote zichtbare ver. anderingen teweeg brengen. Verwekkers van het zwaarste leed en van de hoogste vreugd kunnen in zulk een tasch huizen; schokkende mededeelingen en heerlijke tijdingen. De grootste tegenstellingen in de wereld der aandoeningen met een bonte mengeling van licht en schaduw. De weerslag en neerslag van het volle, rijke menschenleven met al zijn hoogten en diepten, zijn rijkdom en armoede, zijn heerlijke momenten en bittere smarten. Dat, wat verband legt tusschen hart en hart, maar ook moeizaam gesponnen dra den voor altijd kan verbreken. Dat alles gaat door de handen van den postbesteller en kan hij ons bren gen, U en mij. Hij kan niet gissen, wat de enveloppe verbergt. Onverstoorbaar,* vervult hij plichtsgetrouw zijn werk. Voor al zijn onderdanen, die zich tijdelijk onder zijn hoede bevinden, blijft hij de zelfde, zonder aanzien des persoons. Want ot het een onbeduidende mededeeling dan wel een hoogst belangrijk bericht geldt, dat over het wel en wee van den ge adresseerde beslist, met gelijke zorg worden zij behandeld en besteld. Overal is hét postwezen ingeburgerd. En het heeft zeer vele bouwsteenen aan gedragen voor den opbouw van het mo derne leven, waaraan het nog immer blijft voortwerken. BINNENLAND* TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijiag 14 N wemier. Besloten wordt na hoofdstuk XII der rijksbegrooting te behandelen de wet op de middelen. De bedoeling is, daarna die begrooting van arbeid aan de orde te stellen. De algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting worden voortgezet. Minister Ruys de Beerenbrouck zegt, dat de regeering doordrongen is van het besef, dat maatregelen moeten beraamd worden om den landbouw te helpen. Spr. verwacht, dat een maalgebod den graan bouw ten goede zal komen. Een invoer verbod van Russisch graan helpt niet, daar dit graan toch de markt blijft drukken. Tegen de moderne bedrijfsconcentra,tie is waakzaamheid geboden. De dienst voor oeconomische voorlichting dient breeder te worden opgezet. Een oeconomische raad wordt ingesteld, waarin ook de landbouw vertegenwoordigd is. Een juiste departementale verdeeling blijft de aandacht van de regeering heb ben. Voor een departement van de volks welvaart zou moeilijk een minister te vinden zijn, die dit geheele terrein be- heerscht. Van een onderhandelingstarief worden niet te vervullen verwachtingen gekoesterd. De regeering is voornemens geprononceerde gevallen van dumping te keeren. Spr. vraagt den heer Albarda, of de regeering bij onverhoopte mobilisatie ter verdediging van het nationaal bestaan op medewerking der S.D.A.P. kan rekenen, opdat de regeering geen maatregelen be hoeft te overwegen, als door den heer Heemskerk zijn bedoeld Minister De Geer betoogt tegenover den heer Albarda, dat van de overschotten 106 millioen gebruikt zijn voor allerlei noo- dige maatregelen. Tegenover den heer Marchant zegt spr., dat er geen sprake van is, dat jaarlijks 11 millioen voor de vloot zouden zijn vastgelegd. Een algemeene salarisherziening ligt op dit oogenblik niet in het voornemen der regeering. Daartoe is thans nog minder aanleiding dan ooit te voren. Op dit oogenblik, waarin ieder in eigen om geving slachtoffers van de malaise kent, ware een salarisherziening niet alleen on rechtvaardig, maar ook zeker niet in het belang der ambtenaren. Daarom kan ook van herclassificatie voor enkele groepen geen sprake zijn. Dit zou ook tot groote ontevredenheid onder de ambtenaren lei den. ZIERIKZEE. Verschenen is het maand blad „De Kern", dat, in zakformaat uit gegeven door de Firma v. Holkema Warendorf te Amsterdam, de kern bevat van een 30-tal der belangrijkste artike len, gepubliceerd door tijdschriften van alle beschaafde naties ter wereld, spe ciaal bestemd voor hen, die wel op de hoogte wenschen te blijven van de pro blemen van onzen belangwekkenden tijd, maar welke het aan tijd hapert om sta pels lectuur door te werken. „De Kern" zal steeds dat bevatten, wat den be schaafden, ontwikkelden lezer belang kan inboezemen, zooals artikelen over Kunst, Wetenschap, Staatkunde, Soc. vraagstuk ken, etc., etc. „De Kern"-lectuur geeft over deze vraagstukken, datgene, wat de moeite waard is, gelezen, onthouden en bewaard te worden. - Het Eerste Zierikzeesche Mondhar monica-Gezelschap J>. O. K." geeft Don derdagavond in de Concertzaal een groote uitvoering, met medewerking van de hu moristen „Duo Joe en Nelli" uit Amster dam. Voor een afwisselend programma is zorggedragen. Men zie de in dit num mer voorkomende advertentie HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. trad in de zaal van hotel Bom namens de ver. „Steunverleening bij Ziekenhuisverple- ging" op Schouwen-Duiveland als spreker op, dhr. Uijl uit Zierikzee, administrateur van genoemde vereeniging. Na inleiding door dhr. L. L. Bolle behandelde spr. ont staan, doel en werkwijze der vereeniging, benevens verschillende artikelen uit het huishoudelijk reglement, betreffende con tributie, recht op steunverleening enz. Jammer, dat niet meer belangstellenden ter vergadering waren opgekomen, want deze zaak verdient aller sympathie en medewerking Staande de vergadering ga ven zich reeds leden op; wij hopen, dat een overgroot meerendeel dat voorbeeld zal volgen. Dhr. Bolle, die onder dank aan spreker en publiek de vergadering sloot, zal gaarne nieuwe leden noteeren. OOSTERLAND. Evenals in andere ge meenten heeft plaats gehad, is door de Vereeniging „Steunverleening bij Zieken- huisverpleging" op Schouwen en Duive- land, gevestigd te Zierikzee, alhier een vergadering belegd in de Conferentie- kamer. De heeren Gerritsen en Uil, be stuursleden van bovengenoemde vereeni ging, waren aanwezig, om doel en stre ven hiervan bekend te maken. De bur gemeester fungeerde als voorzitter en opende met een korte toespraak de ver gadering, waarna de heer Uil, adminis trateur der vereeniging, op duidelijke en pakkende wijze, het interne dezer ver eeniging uiteen zette. De hooge kosten, die dikwijls uit een Ziekenhuisverpleging voortvloeien, worden van den enkeling afgewenteld, en worden door het betalen van contributie, gedragen door de ver eeniging. De contributie is vastgesteld op 6 cent per week voor personen boven 15 jaar, 2 cent voor 10—15 en 1 cent tot 10 jaar. Winst wordt niet gemaakt; alle gelden komen ten goede aan de leden. Als naar het oordeel van 't bestuur, de reserves het toelaten, zal tot verhooging der vergoedingen worden overgegaan of de contributie worden verlaagd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door enkelen gebruik gemaakt. Zoodra een afdeeling kan worden ge vormd, wordt een afdeelingsbestuur van 3 of meer leden gekozen, waarvan 1 lid aan het bestuur te Zierikzee wordt toegevoegd, zoodat de wenschen en ver langens, die er in de afdeeling mochten zijn, op deze wijze in het bestuur kun nen worden behandeld. De heer G. G. Boot verklaarde zich bereid als bode van de vereeniging op te treden; bij hem kunnen alle inlichtingen desbetref fend worden verkregen. Daar na 15 Dec. a.s. voor deze gemeente fl entrée zal zijn te betalen, kan men zich door op gave vóór genoemden datum deze entrée besparen, daar de inschrijving dan kos teloos kan geschieden. De burgemeester dankte de heeren Gerritsen en Uil voor de uiteenzetlting dezer zaak, en de be langstellenden voor hunne opkomst. STAVENISSE. Donderdagavond trad al hier voor de afdeeling van het Groene Kruis als spreekster op, mej. de Raadt, t.b.c.-enquêtrice. Na door den voorzitter, dhr. A. F. Hanssens, ingeleid te zijn, hield de begaafde spreekster een prachtige le zing, naar aanleiding van het onderwerp „Wijkverpleging". Zij toonde duidelijK aan het groote nut, de noodzakelijkheid benevens de wenschelijkheid om op iedere plaats een wijkzuster te hebben, al was het zeker in de eerste plaats noodig voor de bestrijding van de zooveel slachtoffers eischende t.b.c. Na afloop harer keurig gestyleerde lezing, zeide de voorzitter, dat men ook alhier ongeveer 2 jaar ge leden pogingen heeft aangewend om een „zuster" te verkrijgen, maar dat die po gingen zijn afgestuit op financieele be zwaren. Algemeen was men wel van het nuttige overtuigd. Spreker zeide deze zaak wederom in een volgende bestuurs vergadering aan de orde te zullen stel len en de resultaten ervan aan de Alge meene Vergadering te zullen mededee- len. Een hartelijk woord van dank aan de spreekster voor hare overkomst en voor de wijze, waarop zij het onder werp heeft behandeld en verduidelijKt, beloonde mej. de Raadt in dezen. ST.-MAARTENSDIJK. Het Weezen Al gemeen Armbestuur heeft besloten, aan pachters van gronden dier instelling, voor het pachtjaar 1930, 10 pet. korting toe te staan op de pachtsom, zulks in verband met de heerschende crisis op landbouwgebied. SCHERPENISSE. Door het béstuur der vereeniging „Draagt elkanders lasten", is tot tijdelijk penningmeester benoemd, de heer J. M. v. d. Graaff, zulks in de plaats van den heer D. A. Hartog, die wegens vertrek ontslag heeft genomen. THOLEN. Donderdagavond hield de „IJsclub" in het café van den heer L. de Jonge alhier, haar gewone jaarver gadering. In zijn openingswoord betreur de de voorzitter, dhr. Voerman het, dat ofschoon 37 leden waren opgekomen, geen damesleden waren vertegenwoor digd. Uit het verslag van den secretaris en penningmeester bleek, dat dit jaar was ingekomen f 245,50, uitg. f 10,55, goed slot alzoo f 234,95, zoodat het kassaldo totaal werd f433,72. Besloten werd, de contributie te houden op f 1,50 per ge zin, f 1 per persoon en f 0,25 voor een kinderkaart. Tot voorzitter werd herbe noemd de heer Voerman. Besloten werd een nieuwe tent aan te schaffen en het bestuur hiervoor een crediet toe te staan van f200. Een voorstel van het bestuur, de banen des Zondags niet officieel open te stellen werd aangenomen, evenwel zal het die leden welke gaarne rijden, niet worden belet. Aangenomen werd, dat zij die hun contributie niet betalen, ge royeerd worden als lid, terwijl zij, indien zij weer lid wenschen te worden, eerst hun achterstallige contributie moeten be talen, tot een maximum van 5 jaar, be nevens f 0,50 boete per jaar. MiïDBOUW EN VEETEELT. Z.L.M. KRING SCHOUWEN-DUIVELAND. Vrijdagmiddag vergaderde bovenge noemde kring op de bovenzaal van het „Huis van Nassau", welke zaal geheel was bezet. Op 't tooneelgordijn prijkten twee pla ten, een van Jac. Sluijters, in 1916 ge- teekend, voorstellend een vrouwenfiguur, waarboven met groote letters „Koren". Onder de figuur: „Het vaderland vraagt koren, spoedig en veel!" Een tweede plaat, geteekend door F. Hanse, is ge lijk aan de eerste, alleen de tekst ver schilt. In plaats van Koren staat daar „Steun", terwijl het onderschrift hier luidt: „De boeren vragen steun, spoedig en veel De voorzitter, de heer H. C. v. d. Zande, opende de druk bezochte bij eenkomst, heette de bezoekers welkom, herdacht de ontvallen leden, J. Verse- put, V. M. Krepel en M. T. v. d. Bout, herinnerde aan de herbenoeming van den alg. voorzitter, mr. P. Dieleman; aan het ontslag van mej. Reichardt, die hij dankte voor het pionierswerk door haar hier verricht en aan de benoeming van mej. Leenhouts tot directrice der landbouw- huishoudschool. Spr. deed voorts eenige mededeelingen omtrent de getroffen maat regelen betreffende het mond- en klauw zeer en wees op het feit, dat enkelen met 1 Jan. a.s. hun lidmaatschap hebben opgezegd. Dit kan spr. niet begrijpen, dat iemand in den tegenwoordigen tijd bedankt als lid zijner organisatie. De begrooting voor 1931, bedragend in ontv. en uitg. f 1950, werd vastgesteld, evenals de contributieregeling voor 1931, die geen wijziging heeft ondergaan. De heeren S. J. Gast en A. C. de Oude werden herkozen als leden van 't hoofd bestuur. Tot hun plaatsvervangers wer den herbenoemd de heeren T. J. v. d. Bout en J. Klompe. De statuten van den Kring, die eenige redactioneele wijzigingen hadden onder gaan, werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld, zoodat de Kon. bewilliging kan worden aangevraagd. Na een korte pauze hield daarop de voorzitter een inleiding over: „De crisis in den landbouw", waarbij hij er op wees, dat men hier reeds eenige voor beelden heeft kunnen zien van een niet meer kunnen volhouden en wel bij hen, die hard zwoegden en zich alle luxe ontzegden. Geven dan de woorden van grooten in den lande, die tot soberder leven en nog meer ploeteren aansporen, niet te denken? Spr. gaf den raad dat de landbouwers, met hun organisaties voorop, moeten opgaan naar den Haag, naar hen, die de landbouwersbelangen moesten behartigen en die dat tot heden niet of zeer weinig deden. Spr. wees op het urgentieprogram der 3 centrale land bouworganisaties, zooals dit 12 Juni der regeering werd aangeboden. De eerste twee punten van het urgen tieprogram, n.l. steun aan de suikerbie tenteelt en steun aan de graanteelt, on derwierp spr. aan een diepgaande nadere beschouwing. Een maalgebod zal ons kunnen bren gen een loonende en vrij stabiele tarwe- prijs. De totale verbouw bedraagt 197000 ton, de invoer 773000 ton, samen 970000 ton, of 20 pCt. van alle verbruik uit eigen productie, waarvan een deel be- noodigd voor zaaizaad en een klein ge deelte blijvend gebruik voor bisquit en tarwebrood, zoodat vermoedelijk een maalgebod voor pl.m. 15 pCt. voldoende zal zijn om voor de gansche productie blijvend vraag te scheppen. Aan de hand van artikelen van dhr. Huisman, betoogde spr., dat de regeering kan bekend maken, dat zij een prijs j van b.v. f12 voor de boeren wenscht te verkrijgen. Wordt geen f 12 gegeven, dan kan de regeering door verhooging van het procent, de vraag doen toenemen. De steun aan de tarwecultuur is niet uitgedacht, omdat de tarwe het gewas is, dat de meeste verliezen oplevert, doch omdat dit een artikel is, dat niet als grondstof dient of behoeft te dienen voor i de veehoudersbedrijven. Het maalgebod is een prachtig middel om een bepaalden prijs voor de binnenlandsche producten te waarborgen, zonder, zooals met het Suikerwetje het geval is, afhankelijk te blijven van de wereldmarktprijs. Deze kan dalen, de binnenlandsche tarweprijs is met een maalgebod op elk niveau te handhaven. Doch al beseffen de boeren welke belangen hier op 't spel staan, anderen beseffen dit nog niet en voeren* onder aanvoering der meelimporteurs een heftige tegenactie. Voor hen is het een groote r belang, dat het meel afkomstig is van Amerikaansche boeren, vermalen door Amerikaansche fabrieken, dan dat het van Nederl. bodem afkomstig is en in Nederland vermalen wordt. Vele bakkers ten plattelande hebben niets tegen een maalgebod. Het off. or gaan van den Ned. Bakkersbond van 27 Aug. vermeldt, dat er in vakkringen geen overwegende bezwaren bestaan, om in de broodbloera zeker percentage bloem van inlandsche tarwe te vermengen. Na dat is geconfereerd met de meelimpor teurs en meelfabrikanten, wordt in het nummer van 29 Oct. medegedeeld, dat men zich unaniem tegen het maalgebod heeft verklaard. In landbouw kringen houdt men het er voor dat deze afwijzende houding voort spruit uit vrees, dat, wanneer de consu ment eenmaal beter kennis met de inl. tarwe heeft gemaakt, hij het niet meer kwijt wil, wat schade zou beteekenen voor de meel-omporteurs. Zeer dikwijls wordt naar voren ge bracht het bezwaar dat het maalgebod de broodprijs zeer zal verhoogen. Voor 100 k.g. wittebrood is de bloem noodig van pl.m. 100 k.g. tarwe, afkom stig. Als nu het maalgebod de inlandsche tarweprijs b.v. van f 8 op f 12 brengt en er is een maalgebod van 20 o/0, dan wordt de prijs van 100 k.g. tarwe (80 k.g. bui- tenlandsche en 20 k.g. binnenlandsche) met f 0,80 verhoogd. De broodprijs zal er dus f 0,80 per 100 k.g. van kunnen stijgen. Die 80 cent beteekent per k.g. nog geen cent, per 4 ons nog geen halfje. In „Het Volk" en de „Tel." is de in druk gevestigd, dat het hier gaat om het belang van een kleine groep rijke kleiboeren, om slechts 60,000 H.A. of 6 a 7 o/o van de 900,000 H.A. bouwland, welke ons land bezit. Het maalgebod heeft beteekenis voor alle bedrijvenwaarop tarwe geteeld wordt. De oppervlakte der bedrijven waar voor het maalgebod van beteekenis zal zijn, is te taxeeren op 3 a 400,000 H.A., waarop 70 a 10,000 landbouwgezinnen zijn gevestigd, wanneer men de gemid delde grootte der bedrijven op 40 H.A. stelt. En op die bedrijven werken 50 a 60,000 landarbeiders. Naast het maalge bod moet er noodwendig meer gebeuren om de akkerbouwers door de crisis heen te helpen. De mooiste cultuur, welke zich hiervoor leent, is de suikerbietencultuur, die 65,000 H.A. beslaat. Als intensieve teelt geeft deze cultuur aan meer men schen, landarbeiders en fabrieksarbeiders werk, dan de graanbouw en als zoo danig heeft haar behoud groote maat schappelijke waarde. Bij de tegenwoordige suikerprijs is onze bietencultuur ten doode opgeschre ven. Aan loon wordt aan de bieten per H.A. f 100 meer ten koste gelegd dan aan de tarwe. Totaal aan arbeidsloon f 6,5 millioen. Gaat de bietenteelt te niet, dan stijgt het aantal werkloozen met eenige duizenden, die zich grootendeels in de bietenverbouwende streken bevin den, die een betrekkelijk klein gedeelte van den Nederl. bodem in cultuur bren gen. Aan deze algemeene beschouwingen knoopte de voorzitter nog eenige andere, vnl. betrekking hebbend op ons eiland en in hoofdzaak over zaken, waarover in dezen kring der Z.L.M. door de ver schillende afdeelingen werd geschreven of gesproken, zoo over de levering der uien i n verband met de landbouwuitvoeri wet, enz. Aan het slot van spr.'s aandachtig aan gehoord betoog, wees hij er met nadruk op, dat de landbouwers mogen en moe ten eischen, dat er door regeering en volksvertegenwoordiging ernstige aan dacht aan de steunverleening wordt ge wijd; dat men zich bij de beraadslagin gen geheel ontgroeid voelt aan het dog ma: vrijhandel; dat men ook in de ste den leert beseffen, dat onze landbouw in grooten nood verkeert. Met een opwekking om a.s. Woensdag naar Goes te trekken, voor het bijwonen der crisisvergadering, eindigde de voor zitter zijn toegejuichte inleiding. Hierna werd gepauzeerd. Na de rust volgden d« debatten, waarover we Woensdag het een en ander zullen mededeelen. ST^UN AAN DEN LANDBOUW. Omtrent hetgeen minister Ruijs de Bee renbrouck Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer bij de beantwoording van de al gemeene beschouwingen over de begroo ting voor 1931 betreffende de overwogen maatregelen tot steun aan den landbouw heeft medegedeeld, verneemt het Hdbl. van zeer goed ingelichte zijde, dat de minister hierbij het oog had op het be kende urgentieprogram van de drie cen trale landbouworganisaties. De daarin vervatte aanbevolen maatregelen zijn bij de regeering in ernstig onderzoek en in de dezer dagen te verwachten Mem. van Antwoord op het Voorloopig Verslag óver de begrooting van Binn. Zaken en Land bouw zullen zeer waarschijnlijk wel na« dere mededeelingen wprden gedaan daar omtrent. Thans kan reeds worden mede gedeeld, dat enkele der aanbevolen maat regelen niet door de regeering zullen worden overgenomen. OP NAAR GOES, schrijft de alg,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1