7 prioPPQrhP ill NiPiiwchnnP HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN Woensdag 12 Nov. 1930. ziewkzeesohe courant. \lde''2 Inzending Advertentiën Opneming vin de Vostpaden Algemeene Opneming Opsnbars Aanbesteding. VERZAMELEN! FEUILLETON. Da wraak dar Verdrevenen. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENTg aii N ADVERTENTIES Mtonlud p., jaar MO,-, ^.109 I8l£.CbullllL «LmT IW90II WtjUUIlEi regel. Koclame. 30 eta. p. «,.1. Afioisderljjke «ommer» 5 oen». I W WIF VPi K W- k KK wK KB KK Wm w wK J)g oontrsot belnngrgke kerting, bij hem komen kijken. Licht zijn er onder de vele kijkers, meerdere koopers. De deelname aan deze etalage-wedstrijd is geheel vrij; maar 't is kort dag, dus ieder wordt aangeraden zich zoo spoedig mogelijk op te geven. Wij meenen goed 1e doen met alle winkeliers, die mee willen kampen, aan te raden de vergade ring op Maandag a.s. te bezoeken; waar voor wij naar de betreffende advertentie in dit blad verwijzen. BURGH. Maandagavond j.l. hield de afd. Burgh van den Bond voor Staatspen- sionneering een algemeene ledenverga dering in de zaal van hotel v. d. Moer. Na opening door den voorzitter, dhr. A. v. Zuijen, volgde behandeling en goed keuring der rekening van het afgeloopen yereenigingsjaar. Het aftredend bestuurs lid, dhr. P. Romeijn, werd bij acclamatie herkozen. Omtrent de winterpropaganda werd besloten in overleg te treden met de afdeeling Haamstede. Dhr. C. Blom besprak den onevenredigen druk, voor namelijk wat land- en tuinbouw betreft, door de huidige toepassing der Invalidi teitswet. Meerdere afwenteling op het kapitaal acht hij noodzakelijk. Hij stelt voor een motie in dezen geest in te dienen bij het hoofdbestuur, met ver zoek om medewerking tot het bereiken van dit doel. Dit voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. RENESSE. Haar Komst aanKondigend door het zware geronk der motoren kwa men Maandagmiddag ongeveer 1 ure vele toeschouwers alhier onder een overwel digenden indruk bij het zien van de in de zon schitterende vliegboot, de DO X, die op 250 a 300 M. hoogte door het luchtruim koerste langs den binnenkant der Schouwsche duinen. Het frappante schouwspel in de ijle lucht duurde slechts een paar minuten. Met de snelheid van een sneltrein onttrok de voor velen on verwachte verschijning zich aan hel spiedend oog. NOORDWELLE. Maandagmiddag om streeks 1 uur is het vliegschip Do. X op zijn vlucht naar Calshot, bij Southamp ton, langs gekomen. Het vloog op 300 a 400 M. hoogte en koerste in Weste lijke richting. OUWERKERK.- Te Viane bevindt zich thans ook een uiensorteermachine van de nieuwste vinding. Deze machine, ge plaatst door de N.V. Handelsmaatschappij J. van As te Rotterdam en vervaardigd door de heer G. Boot van Oosterland, wordt gedreven door een 3-P.K. benzine motor. (Electriciteit is op onze haven nog onbekend). De uien loopen over een rek, dat in 3 afdeelingen is verdeeld, waardoor de uien in 3 grootten gesor teerd worden. Zij vallen door vierkante gaten en niet zooals bij oudere machines i door de ruimten tusschen de latten. Het; rek wordt door middel van een excen-) trische schijf door de machine geschud. De allergrootste uien loopen over het1 heele rek heen en leveren nog een 4e, soort. Tijdens het sorteeren worden! tevens nog enkele slechte exemplaren, die er mochten inzitten, verwijderd. I BRUINISSE. Vanwege de vereeniging „Steun verleening bij Ziekenhuisverple-,1 ging" op SchouwenDuiveland, wasVrij-i dagavond j.l. in het vergaderlokaal eenj vergadering belegd, waarvoor de heeren ds. Voors en H. Uil vanZierikzee, resp. voorzitter en administrateur dier Ver., waren overgekomen om het doel en streven der vereeniging hier bekend te maken. De matig bezochte vergadering stond onder leiding van wethouder van Vessem, die met een korte inleiding open de, waarna ds. Voors het woord ver kreeg. Op eeii aangename wijze gat deze spr. een uiteenzetting van het doel der vereeniging, n.l. aan hare leden een ver- .goeding uit te keeren voor Ziekenhuis kosten. Door de laag gestelde contributie is een ieder in de gelegenheid lid te worden en komt de zinspreuk „Draagt elkanders lasten" hier ten volle in toe passing. De heer Uil gaf een overzicht van de verkregen resultaten dezer nog jonge vereeniging. In 10 maanden steeg het ledental tot ruim 1300 en werd reeds aan verschillende leden, tot een gezamen lijk bedrag van f 1200 aan ziekenhuis kosten uitbetaald. Beide sprekers hoopten dat ook hier veel animo tot toetreding zou bestaan en een afdeeling kon wor den opgericht. De heer Minderhout stel de nog verschillende vragen, die op af doende wijze werden beantwoord. Ook gat de heer Minderhout in overweging op een ledenvergadering van 't „Groene Kruis" die zaak ter sprake te te brengen- Dhr. W. v. d. Ploeg verklaarde zich be reid als bode van de vereeniging op te treden en kon men zich bij hem om inlichtingen vervoegen. Tengevolge van het slechte weer is Dinsdagvoormiddag het motorschip „Acht Gebroeders", schipper Boeke van Made, geladen met suikerbieten, van Vianen naar Puttershoek, vervuld en ge zonken. De opvarenden, drie gebroeders Boeke, konden zich nog in de roeiboot begeven. Na eenigen tijd te hebben rond gedreven, werden ze door het voorbij komende stoomschip „Minister C. Lely" gered en in de tramhaven te Zijpe aan wal gezet. SCHERPENISSE. In de alhier gehou den algemeene vergadering der leden van O.V.T. werd tot secretaris benoemd de heer M. Hage Jac.z., zulks in de plaats van den heer J. A. Snijder. VLUCHTHAVEN IN HET ZIJPE. Van den Minister van Waterstaat ont ving het hoofdbestuur der Schippers- Vereeniging Schuttevaer bericht, dat bin nenkort met den aanleg van de vlucht- haven aan het Zijpe, benoorden de be staande tramhaven zal worden begon nen. Ook omdat de aankoop van grond reeds in 1922 heeft plaats gehad, wordt overweging van een andere plaats min der noodig geacht. RECHTZAKEN. De 50-jarige arbeider L. S. uit Stave- nisse had zich Maandag j.l. voor den Bre- daschen Politierechter te verantwoorden wegens diefstal, daar hij in den,- loop van dit jaar 4 houten palen van zijn werk mede naar huis had genomen. Hier over gehoord, verklaarde S., dat hij van zijn patroon hiervoor vergunning had gekregen. Van dit verhaal bleek echter niet veel waar te zijn, want aan veldwachter J. S., die als getuige gehoord werd, had verdachte's vroegere patroon gezegd, dat litarlljk 10 uur op dcadigv. aitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 24 November 1930 van vrege de gemeente eene zal worden gehouden van de Voetpaden met de Kunstwerken. Zierikzee, 10 November ULO. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEM, en WETH der gemeente Zierikzee, zullen in het Oponbaar Aanbesteden( het navolgende over 1931 te leveren drukwerk voor deze Gemeente, en wel in drie perceelen, t. w la pare.: hst aemaantablad, 2e da Memorie van Toe lichting op da Gimeeote- Bagrooting, 3e hot Gemeenteverslag. Inschrijvingsbiljetten bij den Burge meester in te leveren vóór 25 No vember 8.8. De voorwaarden der aanbesteding liggen ten Gemeentehuize ter lezing Zierikzee, den 10 November 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS. Secretaris. Wanneer een heel eiland in het hoekje zit, waar de slagen vallen, dan is het begrijpelijk, dat men gemeenschappelijk op middelen zint om der tijden nood te verzachten, ook al ziet niemand nog den weg, die ons uit het moeras zal moeten halen. Er zijn er, die meenen, dat der boeren weeklagen eentoonig be gint te worden, maar men zij billijk en erkenne, dat den verdrukten geen ver wijt kan treffen, dat er in zijn hulp geroep niet genoeg variatie zit. Het in dividualisme, dat den kleiboer eigen is, maakt het niet gemakkelijk om een ge sloten front te formeeren tegen den slech ten wind, die over onze vruchtbare lan douwen waait. Maar nu wordt er einde lijk verzamelen geblazen vanwege de Z.L.M., die zoowel Vrijdag 14 dezer te Zierikzee, als Woensdag 19 November te Goes den crisis van alle zijden laat be lichten, opdat niemand langer onwe tendheid kan voorwenden. In Zierikzee zal de stem gehoord worden van ge heel Schouwen-Duiveland, naar Goes trekt geheel Zeeland op in één machtigen stoet van boeren, oude en jonge, krach- tigen en zwakken, vertwijfelden en moe digen, maar allen één door den druk van 'een crisis, die heel Zeeland in zijn greep heeft. Dan zullen er daar zijn uit Zeeuwsch-Vlaanderen, uit Walcheren, uit Brabant, uit Schouwen-Duiveland, ja, velen uit ons eiland, omdat wij de twij felachtige eer genieten het meest be- Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). 10 HOOFDSTUK VI. Terwijl Oliver en Louis John hun ern stig onderhoud hadden, was Miss Benia, Oliver's eenige zuster, die sedert den dood van zijn vrouw het huishouden van haar broer bestuurde, bezig zich te klee- den. Het was een principe van haar om zich ieder jaar een nieuwe zijden japon aan te schaffen en iederen avond voor den eten, deed zij een keus uit haar wel voorziene garderobe. Aan tafel te zitten, gekleed in een zij den japon en getooid met de kostbare ringen en colliers, die zij van haar broer gekregen had, beschouwde Miss Benia als het toppunt van zaligheid. Als jong meisje had zij op een fabriek gewerkt en haar handen vertoonden nog altijd de sporen van den ruwen arbeid uit haar jeugd. Maar sinds ze haar intrek in Oliver's huis had genomen, leidde ze dreigde landbouwcentrum te zijn. We be hoeven niets te vertellen van de suiker bieten, die doen denken aan den val der Duitsche valuta, noch van de granen en peulvruchten, welke evenmin geld in het laatje brachten en nog minder van vlas en uien, eertijds zoo hulpvaardige speculatie-objecten, maar die nu ook al den landbouw in den steek laten. We weten wel, dat de belangen van de eene groep vaak botsen tegen die van een andere, zoodat varkei^mesters, pluimveehouders, bakkers en koeboeren niet op hetzelfde bankje zullen gaan zitten met de kleiboeren, maar ook als alles eerlijk naast elkaar wordt afgewo gen, dan is er nog ruimte genoeg om den Zeeuwschen landbouwer op de been te houden. De sociale lasten zijn vele, maar de in nooddruft levende boer kan alleen betalen met de opbrengst van zijn akkers, welke door een meedoogenlooze crisis beneden peil is gedrukt. Hij staat machteloos tegen die niets - en niemand ontziende geesel van na-oorlogsche mi sère. Maar hij kan optrekken met zijn buren, zijn vrienden, zijn mede-lijders, naar de vergaderzalen te Zierikzee en te Goes, nu het signaal „verzamelen" is geblazen en dien onafzienbaren stoet van bedrukten en zwoegers, van in har den arbeid gestaaiden, zij zullen daar mee getuigen van het hopelooze hun ner toekomst, omdat er raad geschaft moet worden. Alleen de solidariteit en de organisatie van onze landbouwers is in staat om een nieuwe en betere toe komst te scheppen en wie moedwillig achterblijft, die verzaakt zijn plicht. Landbouwers, verzamelen H. B. HET MAAL- EN MENGGEBOD. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen in het belang van de inheem- sche tarweteelt. Daarin wordt o.a. bepaald, dat bij al- gemeenen maatregel van bestuur kan worden verboden of niet dan voorwaar delijk toegestaan het vervoeren, voorhan den hebben of afleveren van tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan door den minister te stellen eischen. (Onder tarwemeel en tarwebloem verstaat de wet alle meel en bloem, geheel of gedeeltelijk van tarwe afkomstig). Bij alg. maatregel van bestuur kunnen verder voorschriften worden gegeven be treffende levering van hier te lande ver bouwde tarwe en van daaruit gewonnen tarwemeel en tarwebloem. TWEEDE KAMER. De Rijksbegrooting. Dinsdag is de Kamer begonnen met de algemeene beschouwingen op de rijks begrooting. De debatten werden ingezet met den algemeenen kreet „malaise", hoe wel men nog genoeg kracht overhield voor het bespreken van politieke inzich ten. Het was vooral de crisis in den landbouw, die ditmaal het hoofdbestand deel van de critiek op de troonrede vormde en de heer Kersten fs.g.p.) die het eerst het woord voerde, vroeg na eenige politieke beschouwingen, gericht tegen „Rome en de coalitie", of de re geering zich wel voldoende rekenschap heeft gegeven van den ernst der omstan digheden. Hevig is hij gekant tegen de „verzekeringswetgeving" en hij vroeg be perking van sociale maatregelen en in voering van beschermende rechten voor den landbouw. Daarmede was de heer Braat (pl.) het volkomen eens. „Ik be schuldig de regeering" riep hij onder gehamer van den voorzitter uit. De heer Braat acht namelijk de regeering ver antwoordelijk voor de malaise in land en tuinbouw, daar zij nalaat doeltrei- een geheel ander leven. Met Argusoogen hield ze toezicht op het personeel. Geen stofje was er in het heele huis te zien. Iederen dag controleerde ze nauwkeurig al het vaatwerk, porcelein, 'tafelzilver en linnengoed.. Wat borduurwerk, het lezen van de plaatselijke courant, een scherp toezicht op de keuken en een dutje na de koffie ziedaar het programma van Miss Benia's dagelijksche bezigheden. Miss Benia scheen niets bijzonders aait Oliver te merken toen zij samen aan ta fel zaten. Trouwens door niets ter we reld liet Oliver zich zijn eetlust beder ven. Hij was gewoon onmiddellijk nadat de gong.voor den maaltijd gegaan was, aan tafel te verschijnen zonder te wach ten op huisgenooten of gasten. Vóór dal hij iets at, dronk hij altijd een glas oude sherry en meestal was hij bezig zijn tweede glas in te schenken als Miss Benia verscheen. „Mijnheer Louis John heeft zeker de gong niet gehoord", sprak ze tot een der dienstmeisjes, die achter haar stoel stond. „Luid nog eens Martha, of ga zelf naar i boven". I „Louis John is uit gegaan", merkte Oli- i ver op. „Hij had laat geluncht op de club". „Wat zou je denken over een glas j champagne, Benia?", vroeg Oliver, toen hij zijn soep ophad. „Daar voel ik wel wat voor", verklaar- Ide Miss Benia. „Is er iets bijzonders?" Oliver antwoordde niet, maar haalde een sleutel te voorschijn en gaf die aan fende maatregelen te treffen en de boeren aan hun lot overlaat. Hij eischte een invoerrecht van ten minste f 6 per 100 K.G. tarwe, alsmede staatspensioen en zijn grieven tegen de regeering zijn zoo ernstig, dat hij een drietal moties in diende, die evenwel, door gebrek aan steun niet in behandeling kwamen. De heer March ant (v.d.) richtte een feilen aanval op de rechterzijde; een gemeenschappelijke politieke belijdenis ontbreekt dezen partijen, die slechts steu nen op twee gemeenschappelijke punten; anti-socialistische en militaire poiitiek. De heer Albarda (s.d.) kwam terug op de vraag van minister Deckers, naar aan leiding van spr.'s uitlating ten aanzien j van de middelen waarmede de socialis- tische arbeiders een oorlog of mobiiisa- tie zouden willen voorkomen. De heer i Albarda zeide zich niet te willen laten I ondervragen als een examinandus, doch verwees naar de resoluties van het par tijcongres van April 1928, welke resolu ties een en ander van de machtsver houding en stemming der volken laten afhangen. Spr. wil Nederland niet laten over- heerschen door vreemden; er zijn an dere middelen die geen zee van bloed eischen: Volkenbond, economisch verzet, beïnvloeding der publieke opinie. Daar om behoort ook de beslissing over een eventueele mobilisatie bij de volksver tegenwoordiging en niet bij de regeering. De laatste spreker was mr. Knotten belt (v.b.), die na een korte politieke beschouwing, ook de crisis onder de lou pe nam. Hij noemde onder de middelen om de gevolgen te beperken loondaling, die z. i. geen daling van levensstandaard tengevolge behoeft te hebben. De Staat moet met zijn instellingen het bedrijfs leven zoo weinig mogelijk hinderen, op dat het evenwicht zoo spoedig mogelijk weer hersteld kan worden. Ooic de Oostersche vrouw weet dat Pnrol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. ZIERIKZEE. De Staten van Zeeland hebben Dinsdagavond tot lid van Ged. Staten benoemd den heer A. D. F. v. d. Wart (c.-h.) met 22 van de 40 stemmen. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tholen is herbenoemd de heer A. F. Hanssens, burgemeester der gemeente Stavenisse. Het bestuur van Vreemdelingenver keer heeft gemeend in deze tijd, die ongetwijfeld voor vele zakenmenschen niet glorieus genoemd kan worden, te moeten trachten eenige opleving te bren gen. Het stelt zich daarom voor, om in de week vóór St.-Nicolaas een Etalage- Wedstrijd te organiseeren. Het is zeker in het belang van eiken winkelier, groot of klein, dat hij door het verfraaien van zijn etalage meer menschen trekt, die het dienstmeisje, dat na eenigen tijd met een flesch champagne terugkwam. „Laat Martha de koffie in den tuin brengen", zei hij tot -Miss Benia, toen het diner geëindigd was en hij een sigaar opgestoken had. En toen ze zich in den tuin geïnstal leerd hadden, viel hij plotseling uit: „Benia, ik ben nog nooit zoo van streelt geweest als vandaag!" „Wat nu", riep Miss Benia verschrikt. Er is toch niets met Louis John?" „Dat niet bepaald, 't is al begonnen vóór Louis John thuiskwam. Joe Bicker- dike en ik hebben oneenigheid gehad!" Miss Benia keek haar broer een oogen- blik aan en boog zich toen weer over haar borduurwerk. „Waarover?" vroeg ze tenslotte. „En jullie waren altijd zoo groot met el kander!" „Dat zegt niets", antwoordde Oliver gemelijk. „Maar ik zal je de heele kwes tie uitleggen". Voor de derde maal dien dag ver telde hij alles tot in de kleinste bijzon derheden. Zijn zuster luisterde met be langstelling. Eerlijk gezegd was zij er dankbaar voor dat Ryvedale-Abbey in handen van Joe Bickerdike was gekomen. Zij voelde er bitter weinig voor om haar tegenwoordig behaaglijk verblijf te ver ruilen met de bouwvallige oude kast in het kille, vochtige dal. „Wel, dat had ik nooit gedacht van een man als Joe Bickerdike", zei ze, toen Oliver uitgesproken was. „Maar ik ver zeker je, hij zal zijn handen vol hebben!"' „Hoe meen je dat?" vroeg Oliver. „Met dat huis daar, bedoel ik", ant woordde zij. „Ben je er ooit geweest de laatste jaren dan, wel te verstaan!" „Neen, in geen jaren", antwoordde Oli ver. „Hoezoo?" „Wel", lichtte zijn zuster toe, „toen Louis John's vriend hier gelogeerd was, verleden jaar zomer, ben ik eens met hem er heen geweest. Alles ziet er vree- selijk en vervallen uit. Als iemand, die gewoon is aan modern comfort, daar moet wonen, dan mag hij eerst het huis van zolder lot kelder laten restauree- ren. En de tuin..." „Dat beteekent niets", antwoordde Oli ver schouderophalend. „Een kwestie van een paev duizend pond! Als dat alles is.... voor iederen stuiver, die Bickerdike er aan spendeert, kan ik een pond neerleg gen als 't moet!" „Ja", zei Miss Benia langzaam, „als je er zóó op gesteld bent, dan kan ik me voorstellen, dat de geschiedenis je heel pijnlijk getroffen heeft". En dan zijn Louis en Margeret Mary er nog!" „Dat is een afgedane zaak. Mijn toe stemming krijgen ze nooit!", klonk het norsch. Bonia zweeg. Ze kende haar broer, ze wist, dat het nutteloos was om hem tegen te spreken en daarom werkte zij maar rustig voort aan haar borduurwerk, terwijl Oliver naar de uitgestrekte heide velden vóór hem zat te staren. „Ik had straks een gesprek met Louis Johr(", begon hij eindelijk. „Dat is een kerel, die net zoo koppig is als ik. Ik heb hem precies verteld, hoe ik over hem dacht. Maar dat weet ik wel, als hij met Bickerdike's dochter trouwt, dan... Eerst Lionel Arthur, nu Louis John. Als hij zijn gang wil gaan, dan moet hij het maar weten, maar dan is tusschen ons alles uit „Hij is al wat je hebt, Oliver", merkte Miss Bonia zacht op. Oliver bleef enkele oogenblikken zwij gend voor zich staren. Toen zei hij plot seling, als in zich zelf: „Lionel Arthur's zoon die zal nu een jaar of zes zijn, denk ik". Miss Benia keek verwonderd op. Ze kon zich niet herinneren, dat zij Oliver ooit over zijn kleinzoon had hooren spreken. Zij kende Lionel Arthur's kind, het was een buitengewoon mooie, flinke jongen, en zij zon niets heerlijker vin den, dan het kind nog eens naar zijn grootvaders huis te mogen brengen. „Alles goed en wel", zei ze, „maar een kleinkind is nog geen zoonl" „Natuurlijk niet", gaf Oliver onwillig toe". Maar ik wilde alleen maar te kennen geven, dat Louis John niet het eenige is wat ik op de wereld hebl" „Je moest eens bedenken, hoeveel betier je er aan toe bent dan Joe Bickerdike, Oliver", bracht de dame moedig in het midden". Die heeft geen zoon! (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1