Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT; Maandag 10 Nov. 1930. zierikzeesche courant. ADVERTENTIE» Inzending Ad vertent iën ■ItirlIjklO nar op doodopoitgoaf Bekendmaking. BINNENLAM P~ Uit Stad en Provincie Frjji pet 3 muidem f 1,50, huso per poit f 1,80. Vour hei boitenlead per je» 10, Afsoaderljjke Dammers 5 oeni. Verechjjnt Und., Wned. en Yr{jd. Tel. No. 33. Postgiro 13TSTT. ven 1—8 regels 60 eis., tsi i regels en doorboren 20 ets. per regel. Beclamee 30 ets. p. regel. Bg eontraot belangrijke korting. Inzending op den dag tu nil- gave vóór 10 ar*. Ia verband met het feit. dat de laatste dagen verscheidene honden door vergiftiging zjjn gestorven, noodigt de Burgemeester van Zierikzee de ingezetenen uit om, indien zy hieromtrent aanwijzingen meenen te kunnen verstrekken, zich daartoe ten spoedigste bij hem of den Hoofd Agent van Politie te willen aanmelden Ziiriïzbb, 10 November 1930. De Burgemeester voornoemd J. C. A. BANNINK. HOLL.-BELG. VRAAGSTUKKEN. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Buitenl. Zaken verklaart de minister, bij de bespreking der Volkenbondsvraagstuk ken, dat hij van een georganiseerde sa menwerking tusschen de kleine mogend heden, onafhankelijk van de door de groote mogendheden gevolgde gedragslijn haar standpunt in het ontwapeningsvraag- stuk zouden moeten bepalen, geen resul taat kan verwachten. De verhouding tot België besprekend, uit de minister de hoop der regeering, dat onderling overleg zal leiden tot het verkrijgen van een grondslag, waarop een nieuwe regeling tot bevrediging van beide landen zal kunnen worden opge trokken. Mede door de deelneming van Nederland aan het eeuwfeest van België's zelfstandigheid is naar de meening van den minister de gunstige atmosfeer be vorderd. Uitvoerig beantwoordt de minis ter de in het V. V. gemaakte opmerking met betrekking tot de kwestie der wa terwegen in Limburg en het vraagstuk der verbindingen tusschen Antwerpen en het Hollandsch Diep. De minister wijst op de onjuistheid van den passus, waarin de verbetering van het Hellegat en van het kanaal door Zuid-Beveland, waar voor op de begrooting van Waterstaat gelden zijn uitgetrokken, wordt genoemd als een concessie aan België. Die ver betering is niet anders dan een der tal rijke wijzen, waarop de overheidszorg voor de Nederlandsche waterwegen tot uiting komt, en de regeering wijst mei nadruk de voorstelling af, als ware het een tegemoetkoming aan België cn nog wel een waarvoor een tegenpresta tie zou moeten worden bedongen wanneer die zorg zich tot het Helle gat en het kanaal door Zuid-Beveland uitstrekt. ZIERIKZEE. Het feit, dat de heer Bo ris Lensky de bekende en ook door zijn optreden op de A.V.R.O.-propaganda- avond hier gevierde violist, zijn mede werking verleende als solist bij het con cert, dat de Vereeniging voor Kamer muziek Vrijdagavond in de mooie, groote zaal van „Juliana" gaf, zal wel mede oorzaak zijn geweest dat een groot aantal bezoekers deze uitvoering bijwoonde. De vereeniging, die enkele zeer goede muzikale krachten onder haar leden telt, heeft dien avond een uitstekend concert gegeven, waaraan ijverige en nauwkeu rige studie aan voorafgegaan moet zijn, gezien de keuze der stukken, die de dirigent, de heer Theewis, op het pro gramma liet plaatsen. En dan bedoelen we vooral het grandballet uit Gounoud's „Faust" en de „Frühlings Suite", van Ne- vin-Artok, welke een welverdienden bij val verwierven van het stil luisterend auditorium. Den solist viel de grootste bijval ten •deel. Diens schitterend vioolspel is be kend genoeg, dank zij de radio-uitzen dingen over de A.V.R.O., maar den solist te mogen hooren onmiddellijk van snaar tot oor, zonder luidspreker, dat is een apart genot. De heer Lensky heeft dan ook de aanwezigen laten genieten van zijn brillant spel, van zijn zingend in strument, waaraan hij tonen wist te ontlokken, die de zaal in verrukking brachten. Krachtig en langdurig was het applaus, dat den virtuoos ten deel viel, vooral na No. 10, waarmede hij de me nigte ook op den A.V.R.O.-avond ver gastte. Als extra-nummer gaf de heer Lensky daarop zijn: „Serenade", als af scheidslied op dezen avond van instru mentaal genot. Aan het slot dankte de voorzitter, de heer J. J. Cock, den solist voor zijn schit terende prestaties, mevr. de Jonge—van Rijssel voor haar uitstekende begeleiding en het publiek voor de groote opkomst en de stille aandacht gedurende de uit voering aan den dag gelegd, na opge wekt te hebben zich als donateur van de Vereen, voor Kamermuziek te laten in schrijven. Het was een uitstekend ge slaagd concert. In ons blad van 7 dezer komt voor de vermelding van het Kon. Besluit van 6 October 1930 (Staatsblad 393) tot her ziening van het Rijkswegenplan. Hieraan valt het volgende toe te voegen. Aan de redelijke verlangens van Schouwen- Duiveland is bij deze herziening voldaan door opname in A. Staat van de bestaan de en aan le Leggen wegenwelke hoofd verbindingen zullen vormen voor 't door- gaand verkeer met motorrijtuigen onder no. 18 van den weg (Rotterdam) Oud- Gastel,, Sint-Philipsland, Zijpe, Zierikzee, lang 37,6 K.M. Tot dezen weg behoort niet het veertraject. Deze weg zal aan sluiten op den weg no. 17 (Rotterdam), Moerdijk, Oud-Gastel, Wouw (Bergen op Zoom). Verwacht kan nu worden dat van Rijkswege de verbetering van het veer Zijpe—A.J.-Polder, bevorderd zal worden, als vormende een schakel in bedoelden weg. WESTEN-SCHOUWEN. Zaterdagavond j.l. werd onder groote belangstelling door den burgemeester van Burgh officieel de electrische stroom voor deze omgeving ingeschakeld. Z.E.A. wenschte geluk met dezen vooruitgang, er aan herinnerende, dat door overname der garantie door de gemeenten Haamstede en Burgh de over- grootë meerderheid der bevolking in staat is gesteld om van het elecirisch licht en den stroom als beweegkracht te kunnen profiteeren. Verder werd het woord ge voerd door weth. Blom van Haamstede, de heeren G. A. v. Zuijen en B. Th. Boot Cz. en door dn. Sanders namens de P.Z.E.M., die voor een mooie bijver lichting gezorgd had. In het café v. d. Zande werden ververschingen aangebo den. Aangesteld tot klerk der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen en verbonden aan het kantoor Zierikzee, Adr. Houmes alhier, thans leerling der 4de klasse der R.H.B.S. Wij vestigen de aandacht op de publicatie der gemeente, aan het hoofd van dit nummer, waarin aanwijzigingen worden gevraagd omtrent de dader(s), die zich zou (den) hebb en schuldig ge maakt aan de vergiftiging van verschei dene honden. Ouders wordt aanbevolen hun kinde ren vooral in te prenten niets van de straat op te rapen, daar zulks gevaar zou kunnen opleveren voor de gezond heid. OOSTERLAND. Door den exporteur C. Minnaar te Kruiningen, is ten behoeve van zijn commissionair J. C. Koster al hier, een uiensorteermachine geplaatst, in de groote landbouwschuur van Stouten hier ter plaatse, welker constructie uit muntend is. De machine is afgeleverd door de Firma van Eek en Knops te Dirksland, die daarmede alle hulde ver dient voor de vernuftige en solide af werking. De sorteermachine wordt elec irisch gedreven door een 2 P.K. sterke motor. Vele dorpelingen hebben al een kijkje wezen nemen om de mooie ma chine in werking te zien. De uien wor den in 4 verschillende soorten gesor teerd, en komen allen direct in de balen terecht. 4 a 500 baal kunnen er op heden per dag mee worden verwerkt. Verschil lende personen vinden bij deze sortee- ring hun werk, wat ook een welkome factor is.*Wij willen hopen, dat de on dernemers succes mogen hebben met deze kostbare aanschaffing en er vele balen uien tot tevredenheid van verbouwer en kooper mee afgeleverd mogen worden. BRU1NISSE. Vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 4 Nov. Voorzitter de burgemeester ;tegenwoordig alle leden. Mededeeling wordt gedaan van een brief van Ged. St. inhoudende, dat wederom Voor 2 jaar ontheffing is verleend van de verplichting tot invoering van het vak lichamelijke oefening op de lagere school. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van de vereeniging steunverlee- ning bij ziekenhuisverpleging, om gratis- gebruik van het gemeentelijk vergader lokaal. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. tot het geheel opnieuw nummeren van de huizen en aanschaffing op kosten der gemeente van de daarvoor benoodigde huisnummerplaatjes. Eveneens wordt aangenomen een voorstel van B. en W., om de kosten van verpleging van een krankzinnige, op 25 Oct. opgenomen in „Vrederust" te Bergen-op-Zoom, voor rekening der gemeente te nemen. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van de Tuinbouwvereeniging „Schouwen—Duive- land" te Zierikzee, om een bijdrage van f 15,70 voor den cursus 1930/31. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het be kende adres van het Comité voor ver- keersverbeteringen van en naar de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden en West-Brabant. Naar aanleiding van een adres van de schippersvereniging „Al gemeen Schippers- en Visschersbelang" wordt besloten den Minister van Water staat te verzoeken maatregelen te nemen om te voorkomen, dat het werk betref fende den aanleg van een leiddam door het Hellegat, wordt uitgevoerd, zulks in verband met den schadelijken invloed op de oester- en mosselcultuur in de Gre- velingen. Gevreesd wordt n.l. dat, wan neer de leiddam is gelegd, een overvloe dige hoeveelheid zoet water groote scha de zal veroorzaken aan de oesters en mosselen. Op voorstel van B. en W. worden eenige wijzigingen aangebracht in de begrooting voor 1930. Ten slotte doet de heer van Vessem verslag van de vergadering der Waterleiding-Mpij, waarna de vergadering wordt gesloten. THOLEN. (Slot). Besloten werd, na eenige besprekingen, het havenwerk aan te besteden. De heer Dekker was niet te spreken over den post van f 125, buiten gewone politiediensten, daar hij deze overbodig acht en tevens de meening is toegedaan, dat uit hoofde van zijn dienstverband, de Rijkspolitie moet bij staan. De voorzitter merkt op, dat men niets heeft te zeggen over de Rijkspoli tie. Verder acht hij dezen post noodza kelijk, daar men inzonderheid des Za terdags en Zondags veel hulp van dezen ambtenaar heeft. De heer Dekker stelt daarna voor, alle gemeentewoningen of ambtswoningen, niet meer vrij te stellen van waterpeninngen, o.a. de woningen van den burgemeester, van Ós en Bau- doux. Spr. rekent dit niet te behooren bij het onderhoud, terwijl het niet aan gaat dat de gemeente het bad moet be talen. Weth. Wagemaker zegt dat de huur hiervoor is opgeslagen. De heer van Liere en de bode staande op de pu blieke tribune, zeggen, op verzoek van weth. Wagemaker, dat dit alzoo is. Ook zegt de bode, dat hij bij den heer Bau- doux, gelden voor de waterleiding op haalt. De heer Dekker: Allen moeten maar betalen. De voorz. zegt, dat de woning van den burgemeester ambtswoning is en hij hiervoor f300 betaalt, water in begrepen. De heer Dekker zegt, dat men met een salaris van f3000 a f4000 best het water zelf kan betalen. De heer Quist wil liever het huis van den bur gemeester maar opruimen, daar dit veel kost en weinig opbrengt. Hij acht het een renteloos kapitaal. Weth. Wagema ker ziet in een en ander meer een per soonlijke kwestie. De heer Quist zegt: Het huis heeft f14000 gekost en brengt maar f300 huur op. Beter is het de huur te verdubbelen. De heer Boogerd meent, "dat het toch niet opgaat, anderen te ver- hoogen, omdat de heer Dekker den bur gemeester wil treffen. De beide weth. zeggen, dat van alle gemeente woningen de huur is verhoogd, toen de waterlei ding kwam. Deze menschen zouden naar het voorstel Dekker, 2 maal moeten be talen. De heer Dekker houdt vol, dat nie mand is verhoogd. De heer Quist zegt dat het salaris van den burgemeester is verhoogd. Laat men nu van dit waarde loos pand ook maar de huur verdubbe len. De voorzitter merkt op, dat ook de bode en van Os vrij water hebben. De heer Dekker: Ik ben niet persoonlijk. Allen moeten maar betalen. Met de stem men van de heeren Dekker, Quist en Overbeeke vóór, werd het voorstel-Dek- ker, gesteund door den heer Quist, ver worpen. Het salaris van den ambtenaar van den burgerlijken stand werd gebracht op f 340. Eenige leden maken bezwaar, dat zij als lid der gascommissie niet zijn gekend bij den aankoop van kolen. De voorzitter zegt toe, dat dit niet meer zal plaats hebben. Nadat de heeren Baaij en Bogerd opgemerkt hadden, tegen den post subsidie „Concordia" te zijn, werd de begrooting 1931 met de stemmen van de heeren Dekker en Quist tegen vast gesteld. De rekening der gemeente en bedrijven over 1929 werd met algemeene stemmen vastgesteld. Gewone dienst ontv. f 185495,955, uitg. f 174,344,74, goed slot f 11151,21fi; kap.-dienst ontv. f257636,06; uitg. f237859,09, goed èlot f 19756,97brug- bedrijf ontv. f59360,725; uitg. dito; kapi- taaldienst f8176,40; gasbedrijf ontv. en uitg. f53981,195; grondbedrijf, ontvangsten f514,175; uitg. f53,05; goed slot f 461,135; woningbedr. ontv. f3106,68; uitg. f 2522,84; goed slot f583,84; armbestuur, ontvang sten f3729,04; uitg. f3724,22. Pot-Meyer- fonds ontv. f 1934,765, uitg. f 507,40, goed slot f 1427,36®. De heer Dekker had aanmerkingen in zake deze rekening over de posten ka chel-vloerzeil, reiskosten naar vereeniging Nederlandsche Gemeenten en aanschaffing van album met foto's, hij achtte het een groote nalatigheid, dat dit album eerst nu ter inzage lag voor de leden en als er niet over gesproken was, betwijfelde hij het, of men er wel iets van zou ge weten hebben. Weth. Wagemaker zeide, dat wat betreft de door den heer Dek ker gewraakte kachel, hiervan een cen trale kachel was aangeschaft. Wat be treft den post zeil, merkt de voorzitte' op, dat dit van de bode was overgeno men. De post reiskosten komen voor op de begrooting, en als er soms weer eens naar de vergadering van de vereeniging van Ned. gemeenten moet gegaan wor den, zal men vragen of de heer Dekker soms wil. De voorzitter was er volstrekt niet op gecharmeerd, daar hij eerst ge vraagd heeft wie van de weth. liever wilde gaan. Wat betreft het album, spr. heeft het zelf ook nog niet geheel en al ingezien, daar het pas klaar -is gekomen. Het doel is deze voor een historisch over zicht op te bergen in het archief. De heer Dekker zag voortaan gaarne, een uitvoeriger en vollediger rapport van het onderzoek door den accountant aan het gasbedrijf. Na een uitvoerige bespre king over het verzoek om adhaesie in zake een verzoek van Oud-Vossemeer aan den minister, betreffende de waterleiding, werd hierop afwijzend beschikt, gezien het schrijven van den minister. Verschil lende leden achtten den opzet veel te duur en een strop voor het eiland, ter wijl verhooging der tarieven nooit mag plaats hebben. Anderen achtten het zeker wel te duur en niet rendabel, doch het gemak en zuivere water zou niemand meer willen missen. De heer Boogerd acht het schrijven van O. V. meer een verbrokkeling en persoonlijk iets. De heer Baay merkt op, dat als de groote Oomes abuizen maken, wij hiervan de dupe zijn. Straks zijn alle buizen versleten. Het is een vretende kanker voor het eiland Tholen. Na een vraag van den heer Baay betreffende verbetering Vischmarkt, wel ke door den voorzitter wordt toegezegd en een informatie van den heer Dekker inzake de vacature aan de openbare la gere school, waarop de voorzitter ant woordt, dat dit nog niet in orde is, daar de sollicitanten niet. naar genoegen zijn van den Inspecteur, wordt de vergadering gesloten. DE VLIEGPLANNEN OP SCHOUWEN. Eenigen tijd geleden zond de voorzitter van het vliegcomité te Zierikzee, twee ongeveer gelijkluidende adressen aan de Kamers van Koophandel te Rotterdam en Middelburg, met verzoek om voor, ten hoogste f5000 te willen deelnemen in het garantiefonds voor den vliegdienst Schouwen—Rotterdam. De Kamer van Koophandel te Rotter dam berichtte, dat zij, behoudens hoogere goedkeuring bereid was voor f1000,— in dat garantiefonds deel te nemen. De Ka mer van Koophandel te Middelburg be sloot in haar jongste vergadering afwij zend te beschikken, waarbij de voorzitter er op wees, dat het afwijzend prae- advies alleen gegrond was op het bedrag van f5000. De woorden ten hoogste heeft men blijkbaar over het hoofd gelezen. Bij de voorstellen aan de Kamer had men o.a. te veel den nadruk gelegd op de hooge passageprijzen, n.l. f10 en f19 Bekend is, dat die passageprijs aanmer kelijk gereduceerd wordt, wanneer eenige personen tegelijk de lucht in willen. Wil men alleen vliegen, dan kost zulks natuurlijk de volle prijs. Voor het vervoer van tuinbouwproducten achtte de K. v. K. een vliegdienst geenszins noodig. In verband met de vliegplannen ontving de voorzitter van het comité een schrij ven van een alleszins bevoegd deskun dige uit Westelijk Schouwen, wat de cultures daar ter plaatse betreft. Van dit schrijven kregen wij inzage en stippen' daaruit het volgende aan: Naar aanleiding van de opmerking van de Zeeuwsche Kamer van Koophandel, dat voor het goederenvervoer ook van tuinbouwproducten men een vliegdienst geenszins noodig acht, merkt schrijver op, dat kan worden toegegeven, dat voor het vervoer van tuinbouwproducten per vliegtuig thans geen behoefte bestaat. Voor het oogenblik is een regeling ge troffen met de R.T.M., die alleszins aan de bestaande behoefte voldoet, maar dit wil geenszins zeggen, dat alle moeilijk heden door deze regeling zijn ondervan gen, en dat zij aan alle behoeften kan voldoen. In dit verband wijst schrijver op twee cultures, n.l. de aardbeiën en bloemencultuur, waarvoor op S. en D. een groote toekomst weggelegd kan zijn. De aardbeiencultuur is hier reeds op be perkte schaal ingevoerd en levert den kweekers geen onbevredigende resultaten op. Als een groot bezwaar wordt even wel gevoeld, dat de aardbeien niet in voldoenden verschen toestand op de markten kunnen worden aangevoerd, met als gevolg waardevermindering van het product. Nu openen zich voor deze cul tures wijde perspectieven doordat de goe deren per K.L.M. zullen kunnen worden vervoerd. De voorloopige onderhandelin gen hebben er toe geleid, dat bij aflading van een vrachtvliegtuig tot 1500 K.G., de vrachtprijs f0,05 per K.G. zal bedra gen. Waar op het oogenblik de vracht prijs pl.m. 1 cent per K.G. bedraagt voor dit product, zal bij versche aanvoer per vliegtuig, het prijsverschil van f 0,04 er ruim uitkomen. Bovendien krijgt de Ned. exporthandel een prima product, waar mede men overal heen kan. Zonder be zwaar kan dan tot uitbreiding van de teelt worden overgegaan. Wanneer de teelt in Westelijk Schouwen zich zou uitbreiden tot 25 H.A., kan men aannemen, dat hiervan bij een middelmatige op brengst 175000 K.G. aardbeien kunnen worden geoogst. Bij een pluktijd van 4 weken, zouden voor de verzending hier van ruim 100 vliegtuigen noodig zijn of gemiddeld ruim 4 per dag. Een niet te onderschatten belang voor de duinstreek en K.L.M. Naast de verzending van aard beien heeft de verzending van snijbloe men in de toekomst wellicht haar be- teekenis. PROV. STATEN VAN ZEELAND. DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Volgens de rekening over 1929 hebben de uitgaven van de stoomboot diensten op de Westerscheldc f 646,639 en de ont vangsten f472,385 bedragen; er is alzoo een tekort van f 174,254. Voor 1931 is een tekort van f 252,550 geraamd. De dienst op de Oosterse/lelde leverde een tekort van f4130 op; voor 1931 is een tekort van f 17,000 geraamd. De veerdienst Kortgene Wolphaartsdijk bracht voor de provin cie een goed slot van f 16,044 en de veer dienst Veere—Kamperland een kwaad slot van f 1080. Het reservefonds der boot diensten steeg van f937,250 tot f 1,618,426. Voor de arrond. rechtbank te Middel burg werd vorige week o. m. de volgende zaak behandeld: A. B., 42 jaar, werk man te Kerkwerve, was door den kan tonrechter te Zierikzee op 4 Juni j.l. veroordeeld tot 3 dagen hechtenis, we gens het niet tegenhouden van zijn hond, toen deze een vrouw aanviel en deze in haar mantel beet te Duivendijke, op 15 April j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eiseh: Bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, behalve de opgeleg de straf, f 15 b. sub. 15 d. hechtenis. ONDERWIJS. ELL.EMEET. De oudercommissie der openbare school in deze gemeente zal, om over de noodige financiën voor het houden van een St.-Nicolaasfeest te kun nen beschikken, ook dit jaar weer een verloting houden. Reeds werd bij B. en W. goedkeuring gevraagd en deze ver krijgen bij besluit van 24 Sept. 1930. Nu zijn de loten bij de bekende adressen verkrijgbaar gesteld en de commissie mocht al eenige prijzen in ontvangst nemen. Naar we vernemen zal de ten toonstelling van de prijzen plaats hebben op Zaterdag 22 November. Gezien het sympathiek doel twijfelen we niet of deze verloting zal met succes bekroond worden. Ieder zal graag zijn steentje bijdragen! BRUINISSE. Onze dorpsgenoot de heer A. J. v. 't Leven, thans kweekeling met akte aan de bijzondere school te Mo- riaanshoofd, is met ingang van 1 Jan. 1931 benoemd tot onderwijzer met hoofd akte aan de bijz. school te Krimpen a. d. Lek. ¥ERK00PINftEN9 ENZ, ZIERIKZEE, 7 Nov. Ten overstaan van notaris Van 't Haaff, werd heden alhier, voor de familie Uffen, publiek verkocht: het woonhuis en erf in de Breestraat, wijk C no. 310, voor f 2600, aan den heer J. F., van de Vate, schilder, alhier. HAAMSTEDE, 7 Nov. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout te Renesse, werden heden voor mej. I. J. Kostense- Hanse alhier en den heer J. Kosters te Burgh, in het openbaar verkocht: Gemeente Haamstede: 5.57 H.A. (13 Gem. 109 R.) bouwland „Paulusje", voor f549, aan den heer L. Hnase M.Oz. al hier; 1.76.04 H.A. (4 Gem. 67 R.) bouw land, aan den Lagen Zoom, voor f526, aan den heer C. N. Beije Tz., alhier; 2.20.10 H.A. (5 Gem. 84 R.) weiland, aan het Verborgen Wekken, voor f501, aan den heer J. Schooff te Renesse; 81.20 A. (1 Gem. 2841/2 R.) weiland aan Kemps- wekken, voor f 354, aan den heer J. Lemsom, alhier; 68.70 A. (1 Gem. 1941/g R.) bouwland „De Kruze", voor f 943, aan den heer L. Kostense Cz. alhier; 1.20.20 H.A. (2 Gem. 2651/2 R.) bouw land „De Krakeelmeer", voor f1050, aan denzelfden; 41.70 A. (1 Gem.) bouw land ,,'t Verslag", voor f823, aan den heer M. Groenleer te Zierikzee; 2.93.60 H.A. (7 Gem. 13 R.) weiland, aan Sara'swegj voor f615, aan den heer H. Kwant, alhier. Gemeente Burgh: 1.08.30 H.A. (2 Gem. 1791/2 R.) bouwland, aan Krouwelands- wekken, voor f 915, aan den heer P. Romeijn te Burgh» Alles per Sehouwsch Gemet (41 A. 68 c.A.). KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BURGH. De oogstcollecte in de gods dienstoefening heeft opgebracht voor de diaconie f 65,85 en voor de kerk f 43,40. BRUINISSE. De zakjescollecte ten bate van de samenwerkende zendingscorpora ties, heeft alhier f.269,25 opgebracht. Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. A.s. Vrijdagavond 7 uur, hoopt voor de Jongel.ver. „Jonathan" op te treden ds. H. Janssen, veldprediker, met het onderwerp: „Het Verzegelde boek". LUCHTVAART. EEN SPORTVLIEGSTER. Sedert eenige dagen is mej. E. M. M. Versluys, dochter van prof. Versluys te Delft, bezig op 't vliegveld Waalhaven proeven af te leggen voor haar brevet als vliegster. De eerste Nederlandsche pilote, die enkel uit enthousiasme voor de vliegsport haar brevet wil halen, heeft met haar Pander vliegtuig o. m. reeds haar hoogtevlucht (2000 a 2500 M.) ge vlogen, en wanneer zij nu nog haar lan- dingsproeven goed volbrengt en zij blijkt voldoende theoretische kennis te bezitten, zal haar het brevet worden overhandigd. BOEKENNIEUWS. „HET KNUSSE VERTELUURTJE", Hellinga-Zwari(Alkmaar, Ge broeders Kluitman). Een boek van ongeveer 320 bladzijden. Keurig uitgevoerd, zwaar papier, flinke letter, zoodat de leerlingen der eerste twee, drie klassen der lagere school ze zélf kunnen lezen. Vol mooié gekleurde en ongekleurde platen van Freddie Lan- geler. Mevr. Hellinga heeft dezen bundel verhalen, versjes, raadsels, en grapjes bijeengebracht. Daardoor ontkomt het boek aan het gevaar der eentonigheid dat altijd dreigt, als iemand zóóveel alleen vertellen wil. Ze kreeg de medewerking van veteranen der kinderliteratuur en lie velingen der kinderen. Er zijn verhalen van allerlei soort, sprookjes, avonturen, wier beschiijvins een waarschuwing in houdt, en verhalen van schijnbaar alle*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1