Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Maandag 3 No». 1930. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Najaarsstormen. BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie Ptga per 3 vaandel f 1,50, franco pet post f 1,80. Yoor het buitenland pet jut f 10, Afaonderlijke nummers 6 eent. Yerschjjnt Mnd., Wnad. en Ytgd. Tel. So. 82. - Poaigito 18I6TT. tu 1—8 regels 60 ete., rei 6 regeli en durboTen 20 ete. pet tegel. Beolamea 30 ete. p. regel. Bjj eontreet belangrijke korting. Iuending op den dig tu lit- gare vóór 10 or*. ■ItirllJklO uur op dcadag v. aitgaaf De HUKGEMEESTER au WET- HOUDERS van Zierikzbb maken bekend, dat door den Raad dier gemeente, in zgne vergadering van 19 Augustus 1930, no 10, is vastgesteld de navolgende Verordening VERORDENING betreffende de classi ficatie van de gemeente Zierikzee voor de heffing der gemeente-fondsbelasting. Artikel 1. De gemeente wordt voor de toepassing van het bepaalde in het tweede lid van artikel 14 der wet van 15 Juli 1929 (Staatsblad no. 388J gerangschikt in de DERDE klasse. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking met ingang van 1 Mei 1931. Zierikzee, 3 November 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J C. A. BANNINK. Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Goedgekeurd bjj Kon. besluit van 14 Oc tober 1930, no. 22. De BURGEMEESTER en WET- wB6r HOUDERS van Zierikzee make* bekend, dat door den Raad dier gemeente, in zgne vergadering van 19 Augustus 1930, no, 11, is vastgestelde de navolgende Ver ordening VERORDENING betreffende de classi ficatie van de gemeente Zierikzee voor de heffing- der personeele belasting. Artikel 1. De gemeente wordt voor de heffing der personeele belasting narr de eerste twee grondslagen ingedeeld in de 7e klasse. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking met ingang van het belastingjaar 1981. Zierikzee, 5 November 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. A. BANNINK, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Goedgekeurd bij Kon. bosluit van 14 Oc tober 1930, no. 22. breekt, om aarde en lucht op phantasti- sche wijze te belichten, in schrille tegen stelling met de nu nog dreigender en onheilspellender lijkende donkere wolken zelf. De spookachtige gloed doet dan alles, zooven men zien kan, in een geheimzinnig waas hullen, waarin al het tastbare voor een wijle verijlen gaat om plaats te rui men, voor de werking van de verbeelding. De storm kan soms deerlijk huishouden en boomen en heesters moeten het nu dezer dagen geducht ontgelden. Wat zwak of oud i.i en wa; niet diep en stevig ge noeg geworteld is, moet onverbiddelijk vallen onder de zware aanvallen van een geweldige natuurkracht. Steunend en kreunend ondergaan zij allen deze zware beproeving en menig gevelde boom en afgerukte tak zijn de tastbare bewijzen van de verwoestende uitwerking hiervan. Ook tallooze, nog niet geheel verdorde bladeren worden afgeschud, zonder vaste rustplaats her en der heenstuivend, dan weer dwarrelend onder 't maken van ritselende geluiden. De wind, alhoewel zelf onzichtbaar, laat nu overal zijn sporen achter, krach tig medehelpend aan de algemeene af braak en vernieling van wat in 't voor jaar en in den zomer langzaam en ge staag werd opgebouwd. Bij( 't klimmen der jaren, op de helling worden, ook vele menschenlevens nog eens door najaarsstormen geteisterd, wanneer veel dierbaars, dat onvervreemdbaar be zit leek, verdwijnen gaat. Wie dan bij tijds verankerd is in het blijvende, kan dan in rustig vertrouwen van de vaste plek naar de zee der bewegelijke dingen zien. Veel kan de wind vernielen en zelfs rampen veroorzaken. Maar als de najaars storm om ons huis giert en zijn Zeldzaam klagend lied ons ontroert, dan wordt het er binnen pas recht gezellig en goed. Door deze tegenstelling is hij toch onze vriend. Met de regens zijn nu ook de stormen gekomen, die zoo karakteristiek en wel sprekend! zijn voor dézen tlijd van 'tjaar, welks beeld zij geheel en al helpen vol tooien. Zoo storend en hinderlijk een forsche wind soms in den zomer zijn kan, wanneer het lijkt, alsof hij de blijde en feestelijke stemming van een mooi en welgedaan landschap bederven wil door op ruwe en bandelooze wijze huis te houden, zoo welluidend en behagelijk zelfs kan het geluid van een krachtige wind ons nu in de ooren klinken. Er zijn meer dan genoeg wanklanken, dissonanten in velerlei soort. Maar de echte natuurgeluiden, waarbij een mensch is groot gebracht en die zich op tijd doen hooren, kunnen een levensbehoefte blijven. Overal waar hij komt, wordt de wind gehoord. Maar toch nergens gelijk. Het gierende en machtig aanzwellende ge luid, dat de Westerstorm maken kan, wanneer hij langs het effene strand en ovei( het vlakke land van onze zeepolders raast, wordt in een boschrijke en heuvel achtige streek toch iets minder sterk waargenomen. Op het lage land, waar zijn vaart door niets gebroken of ver minderd wordt, vergt zijn machtig en alles overheerschend geluid de eenige en onverdeelde aandacht. Men heeft hiervan dezer dagen volop kunnen genieten en wanneer het uitzicht niet belemmerd wordt, kan men de actie in de lucht ook met het oog waarnemen. Men ziet dan grauwe wolkengevaarten door de lucht drijven, bijwijlen rennen, als nagezeten door den stormwind. Het wordt er soms donker en somber van wanneer de wolken vrij laag hangen en er kletterende regenbuien vallen, niet lang van duur gewoonlijk, dank zij de voort- jachtende, onstuimige luchten. Het is een haast vanzelf sprekende zaak om bij mooi weer en in een liefe lijke omgeving dikwijls een blik naar buiteiXte slaan, als om zich te verlustigen in een fraai uitzicht. En het is ook" voor velen vanzelf sprekend, dat zulks er nu mindert op aankomt, daar het mooie er af is en het slechte weer daarbij alles nog veel leelijker maakt. Wie zoo spreken, kennen niet den waren aard van de natuur, die juist in haar ontélbaar vele aspecten or.der steeds wisselende invloe den een matelooze verscheidenheid aan schoonheid biedt. Een stormachtige wolkenlucht is rijk aan'spannende tafereel-en, die niet nalaten om indruk te maken op eiken fijngevoe- ligen geest. Geen wonder dan, dat in het land van Rembrandt de kunstenaars daardoor zoo vaak geïnspireerd worden, De tooverachtige effecten door de licht brekingen veroorzaakt zijn meestal bui tengewoon kortstondig, maar onbeschrijf lijk mooi. Zooals schoonheid maar al te dikwijls van korten duur is. Doch een ont vankelijk gemoed zal den indruk ontvan gen en vasthouden, al zal het dan ook maar in zeer zeldzame gevallen moge lijk zijn om deze op een of andere wijze te reproduceeren. Ook kunnen de avonden nu onverge lijkelijk schoon zijn, wanneer 't witte, bleeke schijnsel van een volle maan in volle klaarheid nu en dan plotseling door de grauwe, voortijlende wolken heen- DOMEINGRONDEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Kersten heeft den minister van financiën de vol gende vragen gesteld: Is den minister bekend, dat in den Prins Hendrikpolder (Sint-Philipsland), domeingronden zijn verpacht voor f 220 per h.a.? Acht de minister dezen prijs niet aanmerkelijk te hoog in dezen tijd van malaise. Is de minister bereid ver lichting van pacht toe te staan, indien tegen ontheffing overwegend bezwaar be staat? Kan de minister mededeelen, tot welke prijzen Kroon- en staatsdomeinen in het land zijn verpacht, met opgave van de gronden in de verschillende provincies? HET WEER IN OCTOBER. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in October: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 1 graad boven normaal, in de 3 dekaden respectievelijK ongeveer normaal, U/2 en 1 graad bo ven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 3en met 4l/2 graad beneden, en den 30en met 7 graden bo ven normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was t/2> het gemiddelde mi nimum li/o graad boven normaal. Op geen enkelen dag daalde op de hoofd stations de minimum temperatuur tot het vriespunt. De neerslag was boven nor maal, over het algemeen 10 tot 30 pro cent. Tc De Bilt werden 91 uren zonne schijn waargenomen tegen 99 normaal. ZIERIKZEE. Aan de Westzijde der stad, sinds eeuwen de kant, waar men uit Schouwen onze gemeente inkomt, aan de Varremarkt, heeft de heer J. Cou- mou zijn winkel in een gloednieuw, hy permodern gewaad gestoken, naar het ontwerp van zijn zoon en uitgevoerd door de schilders Gebr. Gudde. Roodo, blauwe en zwarte tinten domi- neeren in de keurige, practisch ingerichte winkel, waarin de artikelen, ook des avonds, tot hun recht komen, door de aangebrachte lampen en schijnwerpers, welke laatste, ingebouwd in een geheel nieuw en modern opgevat plafond, spe ciaal dienst doen als étalageverlichting. Het kantoor der Directe Belastin gen, Invoerrechten en Accijnzen is ver plaatst van Mol A 314 naar Poststraat B 38. In de Vrijdagavond j.l. op de boven zaal van het „Huis van Nassau" gehou den vergadering van „Wijkverpleging1 onder presidium van ds. S. H. J. Voors, zette deze uiteen, waar voor deze ver gadering was bijeen geroepen. Het be stuur der Wijkverpleging heeft gemeend, gevolg te moeten geven aan een aan drang om zich aan te sluiten bij het „Groene Kruis". De wijkverpleging heeft gedurende 35 jaar gedaan wat het kon, maar nu meende het bestuur den tijd gekomen, waar van twee zijden drang werd uitgeoeafend om zich te organisee- ren, n.l. van „Roode Kruis" en „Groene Kruis", niet langer te volharden in haar isolement en aan te sluiten bij het „Groe ne Kruis". De contribuanten van Wijk verpleging betaalden hun contributie, had den geen stemrecht en het bestuur deed wat het goed of nlèt goed vond. Dat wordt anders. De leden van de Groene Kruisafdeeling Zierikzee betalen niet al leen hun contributie, doch zij hebben stemrecht en kunnen op dé vergaderingen hun meeningen laten hooren. Deze bijeen komst was bedoeld als oprichtingsver gadering en de aanwezige leden van Wijkverpleging" gingen over in de Groene Kruisafdeeling-, die nu was ge constitueerd. De voorzitter dankte dr. A. v. d. Hoe ven voor diens arbeid als penningmeester van Wijkverpleging. Alle baten en lasten van Wijkverple ging werden de nieuwe Groene Kruis- afd. overgedragen. De statuten en het huishoudelijk regle ment werden vastgesteld. De jaarlijksche contributie werd bepaald op f 0,50 waar door het mogelijk is, dat iedereen lid wordt. Hier moei gelden het devies: voor allen, door allen! Voor dat bedrag kan ieder lid zijn. Wel worden de niet-leden ook geholpen, maar... vinden dan onder in de zak de rekening. In het huishoudelijk reglement werd bepaald, dat een commissie van advies, bestaande uit zelf practiseerende genees- heeren, in deze Groene Kruisafd. zal be staan, terwijl in bepaald© gevallen de Wijkzuster de vergaderingen bijwoont. Het bestuur van „Wijkverpleging" werd gekozen als bestuur der Groene Kruisver- eeniging, n.l. ds. S. H. J. Voors, dr. C. J. M. Boogerd, dr. A. v. d. Hoeven, mej. J. G. Couvée en mevr. A. Wiebols— Meijer. Nu eindelijk onze gemeente een Groe- Kruisafdeeling bezit, hopen we, dat, even als in de gemeenten op Schouwen—Dui- veland, waar een afd. is gevestigd, bijna iedereen zich zal aansluiten bij deze af- deeling en lid zal worden van de afd. Zierikzee van het Groene Kruis, welks taak omvangrijker is dan de vroegere Wijkverpleging, maar dan ook voor de lijdende menschheid van veel meer nut zal blijken te zijn. SEROOSKERKE. Maandagmiddag 27 October vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig dhr. P. A. Lege- mate. Aan het verzoek der kerkvoogdij om, zoo mocht blijken dat zulks ge- wenscht zou zijn, nogmaals in het school gebouw een godsdienstoefening te mogen houden, wordt gunstig beschikt. Namens B. en W. deelt de voorzitter mede, dat het ziekteverlof aan de onderwijzeres is verlengd tot 1 December a.s. en dat in correspondentie is getreden met den heer Inspecteur van het L.O., teneinde te trachten ook het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes te doen geven; hij hoopt, dat spoedig dit onder werp geregeld zal zijn. Adhaesie wordt betuigd aan het adres van het comité voor verkeersverbeteringen van en naar de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilan den en Westbrabant, welk adres d.d. 7 Oct. 1930 gezonden werd aan den Min. van Waterstaat. Verder de mededeeling dat door Ged. Staten de jaarwedden van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, met ingang van 1 Januari a.s., met f 10 is verlaagd, welke verlaging, zegt de voorzitter, nog in de begrooting is verwerkt. Komt wederom ter tafel de begrooting 1931 der gemeente, slui tende in ontv. en uitg. met een bedrag van f 14258,78 en die van het havenbe drijf met f 6406,34. Aangezien, zegt de voorzitter, bij de behandeling van die begrootingen op de vorige vergadering alleen over één punt geschil ontstond, n.l. over de uitgetrokken som voor net baggeren van slijk uit de haven, en dit geschil tot oplossing is gebracht in de Vrijdag j.l. gehouden bijeenkomst van de raden der gemeenten Noordwelle en Se- rooskerke, behoeven over die begrootin gen geen besprekingen meer te worden gehouden; evenmin als stemming, en kun nen ze alzoo z.h.st. worden goedgekeurd, Wat alzoo ook geschiedt. De rondvraag geeft als resultaat hel besluit, dat aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. al hier zal worden gevraagd om buizen te mogen leggen door den tuin achter de woning bij de dorpsput, van die put naar de vaart, teneinde daardoor het over tollige water uit dien put, die men lang zaam aan wil dichten, te verwijderen, in de hoop daardoor te bereiken, dat de meestal ondraaglijke geuren uit dien put opstijgend, zullen verdwijnen. Hierna volgt sluiting. HAAMSTEDE. Zaterdag j.l. herdacht dhr. B. M. v. d. Velde, gemeenteveld wachter van Haamstede en Burgh zijn 25-jarige ambtsvervulling als zoodanig. Ten gemeentehuize genoodigd in de met bloemen versierde raadzaal, w.o. zich 2 prachtige bloemstukken als geschenk der beide burgemeesters bevonden, en waarin burgemeesters, wethouders, raadsleden en andere gemeenteautoriteiten aanwezig waren, wenschte de burgemeester van Haamstede den jubilaris en zijn familie geluk met dezen gedenkwaardigen dag, hem tevens dankende voor zijn getrouwe plichtsbetrachting gedurende deze kwart eeuw, en den wensch uitsprekende, dat hij nog vele jaren zijn gewaardeerde diensten aan de gemeenten moge be wijzen. De burgemeester van Burgh en weth. Blom spraken in gelijken geest. Namens beide gemeentebesturen werd hem een fauteuil aangeboden. Geroerd dankte dhr. v. d. Velde voor dit geschenk en de hartelijke woorden hem toegespro ken. De dag werd verder onder familie, collega's en vrienden doorgebracht ter wijl menig blijk van belangstelling den jubilaris ten deel viel. Ook wij voegen hierbij onzen wensch voor een bestendig welzijn van den ijverigen heer v. d. Velde die door zijn kalm en bezadigd optreden zich vele vrienden onder de burgerij der beide gemeenten heeft verworven. NIEUWERKERK. Vrijdag 31 Oct. was het voor mej. Bijlo de laatste dag, dat zij als onderwijzeres aan de openbare school in functie was, na gedurende on geveer 6 jaren alhier in betrekking te zijn geweest. Tegen hel eind van den namiddagschooltijd vereenigden zich alle leerlingen met het personeel in een lo kaal, waar ook B. en W. benevens 3 leden der oudercommissie aanwezig wa ren. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door het Hoofd der School, de heev Eveleens, den burgemeester, den heer v. d. Wielen, als voorzitter der oudercommissie en den heer v. d. Have. Hierna werden mej. Bijlo namens de leerlingen een paar fraaie foto's van de school en de omgeving en de geheele groep leerlingen in lijst aangeboden, wat door haar dankbaar werd aanvaard, als een aangename herinnering bij haar ver trek naar Ned. O.-I. Met een handdruk werd van allen afscheid genomen. STAVENISSE. (Slot vergadering van den gemeenteraad). Daarna wordt voor lezing gedaan der rapporten betreffende het onderzoek der begrootingen van de gemeente en het burgerlijk armbestuur voor 1931. Waar geen op- of aanmerkin gen' desbetreffende waren te maken, stel de de commissie van onderzoek voor deze begrootingen tot de voorgedragen cijfers vast te stellen en goed te keuren. T.w. de gemeente-begrooting vast te stél len voor den gewonen dienst in inkomst en uitgaaf tot een bedrag van f58588,61 en voor den kapitaaldienst in inkomst ad f 101,42 en in uitgaaf nihil en de be grooting van het burgerl. armbestuur goed te keuren in ontvangst en uitgaaf tot; een bedrag van f 2952,19. Dienovereen komstig wordt z.h.st. besloten. Daarna worden B. en W. gemachtigd tot het weer doen geven van het buitenwettelijk vervolgonderwijs. Zulks naar den opzet dat van voldoende belangstelling moet blijken. De voorzitter doet thans eenige mededeelingen, in verband met de door dhr. van Iwaarden in de laatste verga dering gemaakte opmerkingen, ten aan zien van de heffing van havengeld. Dit op grond van een onderzoek, dat in andera gemeenten werd ingesteld. Deze komen in hoofdzaak hierop neer: Het havengeld elders is dooreengenomen niet lager dan 'hier. Aboimeeren is bijna in elke gemeente mogelijk, in een enkele gemeente alleen voor beurtschippers, doch nergens wordt aangetroffen eene rege ling, dat men na het betalen van 8 rei zen van verdere betaling vrijgesteld is. In slechts enkele gemeenten wordt een tarie* aangetroffen als hier, dat inge zetenen buiten abonnement tegen een ver laagd tarief betalen. Dhr. van Iwaarden handhaaft zijn vroeger uitgesproken be zwaren. Z. i. zijn de onbillijke verhoudin gen gauw opgelost, wanneer de regeling van het abonnement en van het goed- kooper tarief maar wordt ingetrokken. Schippers van elders en van hier betalen dan naar hetzelfde tarief en aan inge zeten schippers kan men dan 50 pCt. reductie verleenen. Dit gaat den heer D. Stoutjesdijk, die ook verbetering wenscht, echter te ver. Spr. zou 't abon nement voor de ingezetenen willen hand haven en b.v. willen brengen op f0,60 pen ton en per jaar, maar laten vervallen de bepaling, dat na 8 reizen niet meer betaald moet worden. Dhr. Tazelaar wil de gelegenheid tot abonnement ook laten bestaan. Dhr. Leune wil bij abonnement een lager tarief voor zeilschepen. Dhr. van IJsseldijk (weth.), zelf ook belang hebbende bij de betaling van havengeld, meent toch ook iets in het midden te moeten brengen. Dat men onbillijkheden wil wegnemen, goed, maar die bestonden i. c. al zoo lang. Spr. bespreekt thans de abonnementsregeling, welke z. i. moet blijveni bestaan. Al was het in 't bijzonder voor! schippers, die in vasten dienst varen en dus hier aan den wal moeten wonen, met de extra-kosten daaraan verbonden. Waarj aan tramboot en autobusdienst sub sidie werd verleend om het algemeen belang, vraagt hij, of de vaste diensten als door hem bedoeld, ook niet in het belang der gemeente zijn. Wanneer men verandering wil bevorderen, laat men dit dan niet onvoorbereid doen. In ieder geval niet als nu wordt voorgesteld. Z. i. zou een commissie uit den raad 't beste die zaak kunnen voorbereiden. De heeren Tazelaar en Stoutjesdijk voelen ook voor,, een commissie, welke in dezen zou kun nen adviseeren. De voorzitter zegt, dat thans} nog geen besluit genomen zou kun nen worden, daar er eerst een voorstel moet zijn, waaromtrent de schippersver- eeniging „Schuttevaer" vooraf gehoord moet worden. Hij oordeelt een commissie van advies uit den raad in dit geval evenwel ook aangewezen en stelt voor deze in te stellen, waartegen niemand bezwaar heeft. Tot leden daarvan wor den aangewezen de heeren van Iwaar den, D. Stoutjesdijk én Leune. Ten slotte doen B. en W., hoewel in de vorige vergadering reeds toegezegd is, dat te zijner tijd, indien mogelijk, rekening ge houden zal worden met de opmerkingen van dhr. Leune, ten aanzien van den schuinen kant aan het Havenplein langs den Molendijk, terzake nog de volgende mededeelingen. Door den heer Blijlevens, aannemer van hei- en fundeeringswerken te Geertruidenberg, die hier belast was met den sluisbouw, werden welwillend een drietal oplossingen aan de hand ge daan, ten aanzien van eventueel© voorzie ningen voor de havenwerken. Wat de voorziening voor het gedeelte Haventer rein langs den Molendijk betreft, zouden de kosten naar gelang in hout, beton of met basalt werd uitgevoerd, ongeveer be dragen f 23000 of f 35000. De beschoeiing aan het overige gedeelte haventerrein welke in een vrij slechten staat verkeert, zal in tusschen naar het oordeel van B. en W. eerder voorziening behoeven, maar onder de huidige tijdsomstandigheden meenen zij daarvoor vooralsnog geen voorstellen te kunnen doen. Te zijner tijd hopen ze echter met de uitgesproken wenschen en de verstrekte adviezen re kening te houden. De raad verklaart zich daarmede accoord. Daarna sluiting. Toen de zoon van de wed. C. de Rijke in deze gemeente met een karre- vracht suikerbieten reed over den pas met steenen belegden weg over de nieu we sluis, geraakten de wielen der kar in een gleuf, ontstaan door het ongelijk matig zakken der steenen, tengevolge waarvan de kar omviel en het paard ernstig inwendig bezeerd werd, zoodat het onteigend en afgemaakt moest wor den. De weduwe lijdt hierdoor, hoewel het dier verzekerd was, nogal wat schade, terwijl ook de kar gehavend was. De zoon, die op de kar gezeten was, kwam er zonder ongelukken af. ST.-PHILIPSLAND. De speldjesverkoop voor „Zonnegloren" heeft in ons dorp f 10,571/2 opgebracht. SINT-MAARTENSDIJK. Zondagmorgen om half 2 is de landbouwschuur van W. M. Langejan alhier door brand vernield. 12 stuks hoornvee, alsmede de inventa ris en de graanoogst, gingen verloren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Assurantie dekt de schade. Door eenige ingezetenen was de wensch naar voren gebracht te trachten een vereeniging op te richten, die in den winter leerzame en aangename avon den zou kunnen brengen. In verband hiermede was door de heeren Brevet, Eshuis en Meloen een vergade ring belegd in de zaal van den heer Nelisse. Deze vergadering was vrij goed bezocht. Nadat door den heer Brevet een en ander op heldere wijze was uit eengezet werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting van een afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Alge- - maan. Staande de vergadering werden 34 leden ingeschreven. Ongetwijfeld zullen meerdere personen zich opgeven. Zulks kan geschieden door zich daartoe bij een der bovengenoemde heeren aan te mel den. Het lidmaatschap vordert een con tributie van f 2,50 tot f 3 per jaar. Ook personen uii omliggende gemeenten als Scherpenisse, Stavenisse enz., zullen zich als lid kunnen aanmelden. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de Vrijdagavond te Middelburg ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche eilanden is besloten, een aantal in gekomen missiven pro en contra de voor gestelde wijziging van de octrooiwet voor kennisgeving aan te nemen. Ditzelfde had het bureau voorgesteld inzake ingeko men adressen betreffende het wetsont werp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. In afwijking met dit voorstel besloot de Kamer met 11 tegen 3 stemmen, zich tegen bedoelde verhoo ging te verklaren. De begrooting der Kamer voor 1931 werd vastgesteld op f 15,750 in ontv. en uitg. met een goed slot van f2000 en een post onvoorzien van f865,87. Aangenomen werden zonder discussie of stemming de voorstellen om zich te vinden tot den minister van waterstaat met het verzoek, de kosten voor tele gram-adressen en voor busrecht te ver minderen; tot het toetreden als lid van de stichting Fonds voor de normalisatie in Nederland; om buitengewoon lid te worden van den A.N.W.B. tegen f 25 per jaar, en om zoowel voor 1930 als voor 1931 f 100 te verleenen aan de ver eeniging tot bevordering van tuinbouw- onderwijs op Schouwen en Duiveland te Haamstede, waartegen alleen de heer Je- ronimus zich verklaarde. Na een korte bespreking vereenigde de Kamer zich met hel voorstel om afwij zend te beschikken op het verzoek van 'den heer J. J. Cock te Zierikzee om f5000 bij te dragen in het garantiefonds voor een vliegdienst Schouwen en Duive land—Rotterdam v.v. De voorzitter wees er op, dat het af wijzend prae-advies alleen gegrond is op het bedrag van f 5000,—. Van de 14 leden waren er 2 tegen het voorstel om bij den directeur-generaal van den arbeid aan te dringen op een soepele toepassing van het verleenen van overwerkvergunning voor het opmaken van inventarissen. Zeer uitvoerige discussie werd gevoerd over het voorstel van het bureau, om vooralsnog geen steun te verleenen aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1