Zierikzeesche Nieuwsbode Handen Eieren van jonge Hennen FLOKA'S Hoenderbeschuit Uw huiselijk geluk hangt aan een draadje een draadje hij de Radio-Centrale. ABONNEMENT; Vrijdag 31 Oct. 1930. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN EERSTE BLAD Inzending Advertentiën Algemeen Overzicht. N. A. KRIJNSE LOCKER ruw of stuk Uit Stad em Provincie. N V. VADERUNDSOIE BANK 6% OBLIGITIEN a 100% PrUi per 3 atuades f 1,50, Inneo per poat f 1,80. Voer hei boitesUad per jur f 10, Afeondsrlgke mmni '.i eeai. Teraohgnt Mnd., Waad. en Vrijti. Tel. No. 32. - Poitgiro 18T8TT. tab 1—8 regelt #0 et>., ram 4 regela en daar boren 20 eta. per regel, Reelamea 30 ota. p. regel. Bjj eontraet belangrijke korting. Intending op den dag ren all- gare vóór 10 ar*. Dit nummer beetait uit 3 bladen. aitarlljk 10 uur op daadagv. aitgaaf DE ENGELSCHE TROONREDE. Het Britsche parlement heeft zijn werk zaamheden hervat. De troonrede, waarmee door koning George, ditmaal zelf weder, het parle ment werd geopend, bracht geen verras singen. Hel was al vrijwel bekend welke wetgevende maatregelen de regeering zou aankondigen en ten aanzien van de groot ste en moeilijkste problemen welke aan de orde zijn, kon men nog geen bepaalde mededeelingen verwachten. De Rijkscon ferentie immers vergadert nog steeds en tot besluiten is men hier nog niet ge komen en de Indische round-table con ferentie ligt nog, zij het ook in niet ver meer verwijderd verschiet. Zoo bleef de troonrede ten aanzien van deze groote imperiale problemen beperkt tot goede wenschen. Wat de buitenlandsche politiek betreft, werd geen nieuws medegedeeld, en zoo was het belang dezer troonrede gelegen in «de aankondiging van verschillende maatregelen in verband met den min gunstigen economischen toestand, waar bij in het bijzonder wordt gedacht aan voorstellen ter grootere ontwikkeling van den landbouw en de verschaffing van nieuwe werkgelegenheid op het land. Van bijzonder belang is in de troon rede de aankondiging van een hervor ming van het kiesrecht, want deze kwes tie houdt verband met de positie van de liberalen tegenover de minderheidsregee- ring der Arbeiderspartij. De liberalen dringen reeds lang op een hervorming van het kiesrecht aan. Van het door hen voorgestane stelsel van evenredige ver tegenwoordiging wilde de arbeiderspartij niet weten. Maar tenslotte hoopte men aan liberale zijde dan toch een herzie ning van het kiesselsel te kunnen krij gen, dat eenigszins aan de liberale grie ven zou tegemoetkomen. Dat zou kun nen geschieden door de invoering van een stelsel, waarbij herstemming zou kunnen worden verkregen reeds dadelijk bij de eerste verkiezing. De kiezers zou den n.l. niet alleen op hun eigen candi- daat hun stem uitbrengen, maar ook op hun biljet aangeven aan welken anderen cahdidaat zij voorkeur zouden geven in geval de eigen candidaat het geringste aantal stemmen zou krijgen. Aan liberale zijde meende men in de aankondiging van de kiesrechthervorming de belofte te mogen zien van een invoering van dit nieuwe stelsel. Bij de reeds begonnen dis- cussiën over de troonrede echter heeft MacDonald een toelichting gegeven, die doet vreezen, dat de verwachtingen der liberalen te hoog gespannen waren. Het schijnt geenszins in het voornemen der regeering te liggen zoo ver te gaan, de herziening zal slechts zeer ondergeschik te fouten van het bestaande stelsel be treffen. Van welken invloed dit op de hou ding der Britsche liberalen in de toe komst zal zijn, is nog de vraag. AARDBEVING IN MIDDEN-ITALIË. Donderdagochtend eenige minuten na acht uur is geheel Midden-Italië door een hevige aardbeving geteisterd, waarvan de gevolgen zich in het bijzonder in de kustprovincies toonden. Het hevigst heeft 't plaatsje Senigallia geleden. Hier alleen zijn 20 dooden en een aantal huizen zijn ingestort. De meeste gebouwen zijn zwaar beschadigd. Een geluk is het, dat een groot deel der bevolking onmiddellijk langs de kust zich op het veld bevond; Langs de kust zijn de meeste boeren- en visschershutten ingestort. De bevol king is voorloopig in tenten onderge bracht. De aardbeving heeft zich echter ook voortgeplant naar verder gelegen plaat sen en in het bijzonder in de provincies Ancona en Macerato is er groote materi- eele schade aangericht. In Ancona zijn vier menschen gedood en twaalf gewond. Een aantal huizen zijn gevaarlijk ge scheurd. Uit Falconara worden 2 dooden en 2 gewonden gemeld, 2 dooden uit het plaatsje Foruila In veertien andere plaatsen uit de .provincie Ancona wordt alleen materiëele schade gemeld. Boven dien zijn in Pisa acht en in Fano zes, in Mondolfo twee en in Costanes 2 in woners door vallend gesteente gewond. Wonder boven wonder is ondanks de schade, die aan den spoorwegdam is aan gericht, het niet tot storing van het treinverkeer gekomen; daarentegen zijn de telefonische en telegrafische verbin dingen verbroken. De seismografische toestellen te Rome registreerden een beving van 20 minuten. De schokken werden gevoeld in alle havensteden langs de Adriatische Zee tot gsbakkan, licht varieerbaar. 40-jarige reputatie! Proef balen ook voor droogvoeder levert R E N E S S E. in Triëst en Fiume. Treinen met hulp middelen zijn naar het aardbevingsgebied vertrokken. Volgens de laatste berichten is het ge tal dooden te Ancona en omstreken tot 60 70 gestegen. Te Senigallia alleen zijn 30 dooden en ongeveer 100 gewonden. Te Ancona zelf is geen huis onbeschadigd gebleven, vele huizen zijn onbewoonbaar geworden. Weer spoedigzachUn heel met PuroK ZIERIKZEE. In de Derde Blad kan de lezer vernemen hoe de Kamer v. Koop handel te Middelburg tegenover de vlieg- plannen op het eiland staat. Voor het comité is zulks minder aan genaam, vooral niet daar het lichaam, eigener beweging, den voorzitter van het vliegcomité telefonisch heeft verzocht in lichtingen te verstrekken en toen te ken nen heeft gegeven, dat de Kamer er waarschijnlijk wel sympathiek tegenover zou staen. Het is van algemeene bekend heid, dat hier menschen worden gevon den, waaronder leden van de K. v. K., die een vliegdienst niet gewenscht ach ten, uit vrees voor concurrentie, welk motief ook naar voren wordt geschoven bij de pogingen tot veerverbetering. In verband hiermede wordt ons me degedeeld, dat de Commissaris der Ko ningin groote belangstelling toont voor de geheele zaak, zoowel vliegveld als ontginningen, en toegezegd heeft, te zij ner tijd, persoonlijk over te komen, ten einde een en ander in oogenschouw le nemen en zich te laten voorlichten. De heer A. A. v. d. Woerd alhier, heeft een mooie plaquette vervaardigd, waarop een symbolische voorstelling van de 't volgend jaar hier te openen lucht lijn Schouwen—Rotterdam. Een K.L.M.- vliegtuig maakt toebereidselen om achter de Schouwsche duinen te landen. Het kustlicht wenkt, terwijl op den achter grond een visscherspink op het ongewisse element dobbert. In den rechterbeneden hoek een gekroond K.L.M. embleem. Volgende week komt de plaquette in de etalage van den heer J. E. van den Broek aan het Kraanplein. De winst is ten bate van het vliegcomité van de luchtlijn Schouwen—Rotterdam voor belaste Waarden, 's-GRAVENHAGE. met JaarUjkscbS uitloting. Verkrijgbaar bij alle Kassiers De beroemde solist van het A.V.R.O. octet, de heer Boris Lensky, treedt 7 Nov. a.s. op, wanneer de Ver. voor Ka^ mermuziek dien avond in hotel „Juliana" concerteert. Onder verwijzing naar achterstaan de advertentie wordt medegedeeld, dat de Nuts-Ontwikkelings-Cursussen, uitgaan de van het Nutsdepartement alhier, vol gende week een aanvang zullen nemen. Voor den cursus in rekenen, te geven door den heer Bravenboer, hebben zich tot heden aangemeld 14 deelnemers, voor die in Nederlandsch en Schrijven, te ge ven door den heer Broere, 15 deelne mers, in Engelsch, te geven door den heer Kwaak, 16 deelnemers en in boek houden, te geven door mevr. van Dijk Bouwmeester, gaven zich op 28 deel nemers. Behalve voor boekhouden kan aanmelding nog geschieden, hetzij op den cursus, hetzij bij den heer de Bruijne, Verrenieuwstraat 205. De cursussen zullen op zeer eenvoudige wijze worden onder wezen en zijn geheel gericht op de praktijk van het leven. Waar de cursus gelden zeer laag zijn voor één weke- lijksche cursusduur van twee uren, ge durende 20 avonden in# den winter, ter wijl de leerboeken voor de halve prijs het eigendom van de cursisten worden, is met den aanvang van deze leergangen zeker aan een groote behoefte, blijkens de voldoende deelname, tegemoet geko men. Voor vele jongere, maar ook oudere menschen is dit een goede uitkomst voor de lange winteravonden. NOORDWELLE. Onze vroegere dorps- genoote, mej. J. C. H. Poldermans, thans directrice aan het San. Oranje Nassau's Oord te Renkum, is in gelijke functie benoemd te Rotterdam, in het Gem. Zie kenhuis aan de Coolsingel. ELKERZEE. Woensdag overleed de 78- jarige heer M. T.* van den Bout, rustend landbouwer. De overledene was meer dan 40 jaren lid van den raad, waarvan vele als wethouder. Tot 1 Jan. 1930 was hij ook lid-voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur, welke functie hij eveneens lan gen tijd bekleedde. DUIVENDIJKE. Dinsdagavond tegen een uur of acht hoorde de landbouwer V. hulpgeroep. Op het geluid afgaande ont dekte hij in een sloot den 65-jarigen, alleenwonenden schoenmaker van Eek, tot den hals in het waterï Op het droge gebracht beweerde de man een poos ge leden door 2 mannen te zijn aangevallen, mishandeld en in het water geduwd. De mishandeling bleek door ernstige kwets uren op lichaam en in gezicht. De man had veel bloedende verwondingen opge- loopen. De politie werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse, evenals bur gemeester en dokter. Er werd besloten van Eek naar het ziekenhuis te transpor teeren, wat des nachts nog gebeurde. Op zijn aanwijzing zijn de vermoedelijke da ders dien nacht nog opgespoord. Ze heb ben reeds bekend. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 22 October. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Naar aanleiding der notulen van de vorige vergadering, welke na voorlezig worden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede, dat op den muur van het perceel aan de Weststraat heeft gestaan Richting Zijpe. De bedoe ling was nu om in de plaats daarvan te schilderen Richting Zierikzee, doch de bewoner Stoutjesdijk wil niet hebben, dat weer op zijn muur wordt geschil derd, denkelijk, omdat het hem niet is gevraagd. De heer van de Zande deelt mede, met betrekking tot het plaatsen van een lantaarn bij het Stoofhof, dat de bewoner Kleemans hem heeft ver klaard, dat dit onnoodig is. De heer Flikweert antwoordt, dat Kleemans ook niets aan hem heeft verzocht, doch dat hij met het verzoek is gekomen, omdat hij zelf heeft geconstateerd, dat het daar zoo donker kan zijn. Besloten wordt geen lantaarn te plaatsen. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school met ingang van 1 Nov. a.s. De door B. en W. opgemaakte voor dracht bestaat uit de volgende dames: 1. C. A. Hartog te Burgh; 2. C. G. Bou- ter te Zierikzee; 3. S. J. C. Versprille te Aai denburg. Na bespreking der solli citanten wordt tot stemming overgegaan, waarvan de uitslag is, dat mej. Hartog wordt benoemd met 5 stemmen, terwijl mej. Bouter 2 stemmen verkrijgt. Op een verzoek van J. J. van de Zande om ont heffing van schoolgeld voor de o.l. school voor 2 kinderen wordt z.h.st. gunstig be schikt. Hierna sluiting. SIRJANSLAND. Woensdag had de land bouwer A. Hanse alhier hel ongeluk, bij zijn werkzaamheden van den wagen te vallen en zijn been te breken; ter verdere behandeling is hij naar het ziekenhuis te Noordgouwe per ziekenauto vervoerd. OOSTERLAND. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 21 Oct. Voor zitter de burgem. Tegenwoordig alle leden. Mededeeling geschiedt dat, met ingang van 1 Januari a.s., ook te Sir- jansland een maandelijksche ophaaldienst van waardelooze voorwerpen zal plaats hebben en dat A. Fluijt zich daarmede wil belasten. Van dien tijd zal de asch- bak gesloten worden, doch voorloopig niet verwijderd, daar de dienst bij wijze van proef zal worden gehouden. Door Ged. Staten is vrijstelling verleend tot het geven van onderwijs in het vak licha melijke oefening voor 2 jaren, eindigend 31 December 1932. De pensioensgrondsla gen van de ambtenaren van den burger lijken stand worden vastgesteld, als ge volg van de door Ged. Staten vastge stelde jaarwedden. Besloten wordt ad- haesie te betuigen aan het adres van het comité voor verkeersverbeteringen van en naar de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sche eilanden en West-Brabant aan den Minister van Waterstaat, bedoelend ver- keeisverbetering te bevorderen door spoedige beschikbaarstelling door 'de Re geering van de benoodigde middelen. Aan J. Z. Meerman wordt toegestaan het door hem bewoonde huis in het Tuindorp met ingang van 1 December a.s. te verlaten. Aan Ged. Staten zal worden geadviseerd het verzoek van den secretaris aan de Koningin om uitwoning toe te staan voor 2 jaar, eindigend 31 December 1932. Een beschikking wordt genomen op het be roepschrift ingediend door Mar. Capelle tegen bei besluit van B. en W. omtrent het geheel afbreken van een muur van een gebouw op het Hooge Huis en be sloten het bedoeld besluit te wijzigen in dien zin, dat het afbreken alleen ver- eischt wordt daar, waar het behoort, mits 't overige gedeelte geen afwijkingen ver toont. Op verzoek van den Pensioenraad wordt de pensioensgrondslag van mej. A. C. M. Breas, vroeger onderwijzeres aan de school te Sirjansland, op verschil lende data vastgesteld. Benoeming vindt plaats van het personeel voor de cursus sen van voortgezet onderwijs en als zoo danig benoemd voor Oosterland de hee- ren D. Kosten en J. Buijsse en voor Sir jansland de heer K. Oudshoorn. Gelezen wordt een schrijven van het gemeente bestuur van Nieuwerkerk, omtrent de aanschaffing van een autobrandspuit voor gezamenlijke rekening. Met het oog op de ongunstige tijdsomstandigheden werd in eene vorige vergadering besloten daar toe thans niet over te gaan, doch dit punt aan te houden tot betere tijden zou den zijn aangebroken. De gemeente Nieu werkerk wenscht thans een beslissing tot aanschaffing en gaat bij afzijdigheid van Oosterland zelf tot aankoop van een motorbrandspuit over. Geen vrijmoe digheid wordt gevonden met het voorstel van Nieuwerkerk in te stemmen en van het in de vorige vergadering ingenomen standpunt af te wijken. Bij het punt verhuring woningen Tuindorp wordt me degedeeld, dat de woning, vroeger be woond door wed. L. de Vin, met ingang van 1 November a.s. verhuurd is aan J. J. de Bil te Dreischor. De huren der wo ningen voor het volgend jaar worden vastgesteld op de thans geldende prijzen. Het suppletoir kohier voor de honden belasting, vermeldend 6 honden, wordt vastgesteld is totaal op f9. Betaling moet plaats vinden vóór 1 Januari. Van de laatst bijgewoonde vergadering van de waterleiding wordt verslag gedaan. Bij de rondvraag wordt gewezen op de vele putten, welke zich in de straten bevin den, gevaarlijk voor verkeer en voetgan gers, Hierbij wordt medegedeeld, dat ver zoeken tot verbetering ten kantore der waterleidingmpij., zoowel schriftelijk als mondeling niet het gewenschte ge volg hebben gehad. Thans zal een schrij ven uitgaan aan den Raad van Beheer, waarin zal worden verwezerf naar het bepaalde in de voorwaarden, waaronder de buizen zijn gelegd. Nadat nog een uitvoerige bespring heeft plaats gehad over de verhouding van den polder tot den onderhoud van de betrekkelijke stra ten der gemeente wordt de vergadering gesloten. BRUINISSE. Tijdens den harden wind van Donderdagmiddag is van het klipper schip „Jacomina", schipper A. Jumelet Machz. te A.J.-Polder de mast gebroken en overboord geslagen. Door schipper S. Muller met het motorvaartuig Bru. 6 is de „Jacomina" naar de tramhaven ge sleept. OUD-VOSSEMEER. Openb. raadsverga dering, gehouden op Maandag 27 Ocl. De heer Daane merkt, naar aanleiding van de gelezen notulen op, dat hij het raadsverslag van Stavenisse gelezen heeft. Men betuigt daar geen adhaesie aan het adres Oud-Vossemeer, inzake financien waterleiding. Evenwel las hij zulke ge ruststellende verklaringen, alsof deze van den Minister afkomstig waren. Hij vraagt in dit verband of die verklaringen zwart op wit door den Minister gegeven wor den? Dan is hij gerust. Voorts liet hij uitkomen dat de gemeenteraad zich maar niet in deze zaak moest mengen, als zijnde een zaak van den Raad van Beheer en Aandeelhouders. Daar gaat hij niet mede accoord. 't Is een zaak van de gemeenten. De gemeenten zijn met groote kapitalen verantwoordelijk, dus ERKEND DE BESTE PKEDIKBEUKTii^i* Zondag 2 November te Zierikzee Ned. Herr. Keek. Nieuwe Kerk. 10 ure. ds J W. v. Nieuwen- huizen van Kooten (Bevestiging). Kleine Kerk. 10 ure, geen dienst. Avonds 6.30 ure, ds. H. J. Barmouw (Intrede)* Lnth. Kerk. Geen dienst. Gexef. Kerk^ 10 en 6 ure, dn v. Lonkhugsen. Ghx. Gexef. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Preekleziug. Evangelisatie Jernöl. 10 en 7 ure, Samenkomst Oud-Geref. Ge*. 9.80, 2 en 6 nre, Leeskerk. mogen de gemeenteraden zeker óok het hunne doen. De voorzitter zegt, dat te Stavenisse zeker gedoeld is op den brief inzake de vergroote risicogarantie. Ver moedelijk zal dien brief gepubliceerd worden. Een poging van den Raad van Beheer is mislukt, maar er wordt door gewerkt om verbetering te brengen. Dhr. Daane zegt, dat hij weliswaar op een cou rantenbericht afging maar dit deed hij om te hooren of de voorzitter er meer van wist. B. en W. stellen voor geen adhaesie te betuigen aan het verzoek van 't comité voor verkeersverbeteringen van en naar de Zuid-Hollandsche eilanden en Zeeuwsche eilanden. De voorzitter wijst er op, dat niemand uit Tholen zitting in dit comité heeft. De heer Daane vond dit vreemd. Wel vraagt men adhaesie te betuigen, maar men heeft het niet noo- dig gevonden iemand uit Tholen in het comité te nemen, daarom was hij tegen adhaesiebetuiging als wethouder. Toege geven wordt dat het niet goed is, dat niemand uit Tholen in dit comité is be noemd, nochtans gaat de zaak boven deze vergissing en wordt met 5 tegen 2 stemmen besloten adhaesie te betuigen. Aan de orde is de gemeentebegrooting 1931 met het daarbij behoorend rapport van de commissie van onderzoek, welk rapport wordt toegelicht. De voorzitter zegt, dat over de gelden voor straten en rioleering niet zal worden beschikt, zon der vooraf den raad erin te kennen. Bij volgende begrootingen zal een begrooting van te verrichten werkzaamheden over gelegd worden. Juist is, dat verzuimd is mede te deelen dat nieuwe klinkers zou den worden aangeschaft. Medegedeeld wordt dat de witte keien voor richtings- wijzer niet zijn aangebracht omdat het practisch nut niet ingezien werd. De heer Vermet vindt dit niet goed. Op zijn voor stel besloot de raad, zoodat hij gecon stateerd heeft, dat dit besluit niet is uitgevoerd. Hierop wordt medegedeeld dat het alsnog zal gebeuren, waarna de begrooting wordt vastgesteld. Besloten wordt bij de scholen borden aan le brengen ter waarschuwing voor rij- en voertuigen. De heer Heijboer vindt dit goed, hoewel het duur is. f 96 voor 6 borden is veel. De voorzitter verklaart dat het goedkooper kan, maar dan is het weinig degelijk en deugdelijk; waar na over het bezwaar heen wordt gestapt. De heer Vermet vindt het niet goed, dat de naam van De Rijke verzwegen is. Ware hij op zoo'n manier benoemd, dan zou hij zoo'n benoeming niet aannemen. De voorzitter zegt, dat men geheel ten onrechte er een politiezaak van gemaakt heeft. Het behoort dus nu aan hem, als hoofd van politie. De politiezaak is af- geloopen, zoodat de zaak beëindigd is. De heer Daane zegt, dat dit juist is. Het eerste gedeelte is klaar, maar hij hoopt, dat de persoon, die achter het andere gedeelte heeft gezeten, nu ook voor den dag zal komen. Daarna sluiting. ST.-ANNALAND. De raad benoemde in zijn Dinsdag gehouden vergadering tot grafdelver, tevens onderhouder der be waarplaats P. de Graaf. Tot ontvanger der kaaigelden A. Weijler, die tevens be noemd werd tot onderhouder der brand- bluschmiddelen. HET VERKEER TUSSCHEN DE ZEEUW SCHE EILANDEN, ZUID-HOLLAND EN NOORD-BRABANT. Naar aanleiding van het rapport, uit gebracht door de Commissie inzake de verbetering van het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en N. Brabant en wel in het bijzonder betref fende de veren Zijpe—Anna-Jacobapolder en Numansdorp—Willemstad, stellen Ged. Staten van Zeeland voor, ten behoeve van de verbetering der vaartuigen en aanlegplaatsen op genoemde veren, voor éénmaal een bedrag beschikbaar te stel len van f15,892 en aan de Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij voor den tijd van 3 jaar een jaarlijksche bijdrage toe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1