HOtLANDSCH ZW1TSERSCHE REEPEN abonnement; Woensdag 29 Oct. 1930. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën buitenland. binnenland. PUROL Uit Stad en Provincie. jsravri* Prfja per 3 mundem f 1,50, franco per pont f 1,80. Yoor het buitenland per jeu t 10,— Afmonderl^ke sommen 5 eent. Venchjjnt Mud., Word. en Vrijd, Tel. No. 32. - Poetgiro 137377. Zierikzeesche Nieuwsbode 87»t« Dir. k, j. DE LOOZE. iAAR8ANB. - No. 12073. Ull(.-Mlltlir U. J. KOSTER. Tas 1—8 regelt 80 ets., ras 4 regel, en daarboTen 20 eta. per regel. Beelamea 30 eta. p. regel. Bjj oontraet belangrijke korting. Inaending op den dag Tan lit- gare vóór 10 ar*. ■Itorlljk 10 uur op dn dag v. aitgaaf MUSSOLINI SPREEKT. De Italiaansche dictator heeft Maandag ter gelegenheid van de herdenking van den achtsten verjaardag van den op- marsch der fascisten naar Rome, aldaar, in het Venetiaansche paleis een rede gehouden voor de leiders der fascistische provinciale federaties, in welke toespraak hij o.a. het volgende verklaarde: Een arbeid van acht jaren heeft het fascisme tot steeds grootere politieke en moreele vastberadenheid en een steeds sterker gevoel van verantwoordelijkheid gebracht. "Mussolini herinnerde aan zijn in Mei te Florence en Milaan gehouden redevoeringen, waarin hij het oude hui chelachtig Europa, dat te Genève van vrede stamelt en zich overal ten krijg toerust, het masker heeft willen afruk ken. Deze redevoeringen waren als een oorlogsverklaring opgevat, terwijl men vergat dat de oorlog tegen het fascis tische regiem als sedert acht jaren werd gevoerd. Deze geestelijke oorlog bereid de den militairen oorlog tegen het fas cistisch regiem voor. Natuurlijk hebben degenen, aan wie het masker werd afgerukt, gepoogd, Ita lië als het eenig gevaar voor den Euro- peeschen vrede voor te stellen, als den eenigen wolf onder een kudde vreedzame lammeren. Dit spel is teneinde. Het fas cistisch Italië zal zich in dezelfde mate wapenen als allen zich wapenen. Het zal ontwapenen zoodra allen ontwapenen. MUSSOLINI. Het moet in ieder geval duidelijk zijn, zeide Mussolini woordelijk, dat wij ons materieel en geestelijk wapenen om ons te verdedigen, niet om aan te vallen. Het fascistische Italië zal nooit het initiatief tot een oorlog nemen. Ook onze politiek betreffende de herziening der verdragen, die niet van gisteren dateert, doch reeds in Juni 1928 is ingeleid, is erop gericht, een oorlog te voorkomen, een geweldige besparing te bewerkstelligen, die vaneen oorlog. De stelling, dat het fascisme geen uit voerartikel is, behoeft correctie. Het is Italiaansch in zijn instellingen, universeel naar den geest. Men kan zich derhalve een Europa denken, dat in fascistischen zin het probleem van den modernen staat oplost, den staat van de twintigste eeuw, die geheel verschilt van de staten, die vóór r1789 bestonden of zich later vorm den. Het fascisme heeft een universeel karakter, want het heeft een drievoudig probleem, van de betrekkingen tusschen den staat en het individu, tusschen den staat en de groepen, en tusschen de groe pen, opgelost. DE MIJNRAMP BIJ SAARBRüCKEN. De directie van de mijn Maybach in het Saargebied heeft den mijnwerkers- organisaties verzocht, tezamen met het „Oberbergamt" de oorzaken van de ramp (een mijngas- en kolenstof-ontploffing) na te gaan. Dit onderzoek is noodig om dat de aanvankelijke lezing dat het gas door een benzol-locomotief zou zijn ont stoken, geen steek houdt. In de geteis terde mijn worden namelijk slechts lo comotieven gebruikt, die met samenge perste lucht worden gedreven. Tot nu toe zijn 92 lijken geborgen, 1 doode ligt nog in de mijn, 3 mijn werkers worden vermist, van de ge kwetsten zijn er vier ernstig aan toe, 4 liggen er op sterven, terwijl er voorts nog 16 licht gekwetsten zijn. Een licht gewonde heeft het ziekenhuis reeds kun nen verlaten. De berging der slachtoffers is met groote moeilijkheden gepaard ge gaan, daar het in de mijngangen zoo heet was, dat de reddingsmanschappen bijna niet voorwaarts konden komen. Van de dooden zijn er negen-en-tachtig herkend. De lijken liggen in 3 rijen op den vloer in het directiegebouw en daar spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Mijnwerkers, die zijn gered vertelden dat ze een geweldigen knal hoorden en daarop een ijskouden luchtstroom, waar namen, onmiddellijk daarop volgde een gaswolk. Ze wierpen alles weg wat ze bij zich hadden qp renden schreeuwend en over elkander struikelend wég. Mans- dikke steunbalken zijn gebroken als lu cifers en in de gangen ligt het kolen stof een voet hoog. Dientengevolge was het reddingswerk zeer moeilijk. Vele lij ken waren zoo verbrand dat de huid bij aanraking losliet. Op het oogenblik van de ramp bevon den zich 700 arbeiders in het Maybach- mijn. Men merkte pas, dat er iets ge beurd was, door de sterke rook-ontwik- keling in de mijn. De ontploffing zelf hadden slechts weinigen gehoord. Toen het alarmsignaal ging, werden de mijnwerkers mei de grootste snelheid waarmee de kooien opgehaald konden worden, naar boven gebracht. In tegen stelling tot Alsdorf heeft men hier bijna onmiddellijk kunnen controleeren, hoeveel man er op het appèl ontbraken. Het bleken 110 man te zijn. De slachtoffers waren te werk gesteld in de 600 meter verdieping. De rouwplechtigheid had heden (Woens dag) plaats, waarna de lijken der slacht offers naar de plaats hunner inwoning zijn gebracht. TWEEDE KAMER. De Pachtwet. Dinsdag is de Kamer met de behan deling van het ontwerp begonnen, een ontwerp, welks inhoud zeer in het kort als volgt kan worden samengevat: Een nadere èn meer uitvoerige regeling der verhouding van pachter en verpachter, waarbij in bescheiden mate het belang van den eerste als economisch zwakkere in het oog is gehouden. Het ontwerp re gelt o.m. de vergoeding voor verbeterin gen, het recht op remissie en dat op verhooging van den pachtprijs, de con tinuatie van de pacht en verschillende minder op den voorgrond tredende pun ten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelijk aangaan der overeenkomst, de pacht als zakelijk recht, de rechter lijke competentie enz. Vooral de con tinuatie wordt van groot belang geacht, daar men verwacht dat zij niet alleen den pachter, maar den landbouw in het algemeen ten goede zal komen. Tege lijk met de herzi.ening van de bestaande pachtregeling is een ontwerp ingediend tot instelling van pachtcommissies, advi- seerende en arbitreerende lichamen. Uit de gevoerde debatten bleek bij vele afgevaardigden twijfel te bestaan of dit ontwerp de oplossing van de landbouw crisis zal brengen. Ruwe Handen ZIERIKZEE. Evenals te Haamstede op Donderdag 16 October (waarvan men el ders in dit nummer een verslag vindt) hield ook hier ter stede de heer J. J. Jagtenberg, chef van de afdeeling pro paganda der Siemens Schuckertwerke, op uitnoodiging van de P.Z.E.M. een lezing met lichtbeelden over „Toepassing der electriciteit in de huishouding" en wel op Dinsdagavond j.l. in hotel „Juliana". Namens de P.Z.E.M. richtte de heer Streefkerk een woord van welkom tot de niet zeer talrijke aanwezigen en gaf na een korte inleiding, het woord aan den heer Jagtenberg. Na uiteenzetting van het vastrechttarief, hetwelk spr; over 't algemeen voordeeliger achtte wanneer de electriciteit èn voor verlichting èn voor andere doeleinden wordt aange wend ging deze over tot het bespreken van alles waarvoor de moderne huis vrouw in dezen tijd van dienstbo'den- nood en buitenhuiselijke bezigheden de electriciteit dienstbaar kan maken: rei niging van woning en lichaam, waschbe- handeling, koken enz. De firma Siemens Schuckert, wier wordingsgeschiedenis spr. in her. kort uiteenzette, brengt voor al deze dingen haar bekende „Protos"-arti- kelen in den handel. Spr. raadde zijn gehoor vooral aan niet in de eerste plaats op de aanschaffingskosten te let ten, daar goedkoope apparaten meer stroom gebruiken en eerder ongelukken zullen veroorzaken dan dure. om ver volgens de voordeelen van electra boven petroleum en gas duidelijk in het licht te stellen: geen schadelijke gasontwikke- ling, vitaminenbehoud in voedingsstoffen, geen vuile pannen of rook, gemakkelijke bediening der apparaten, goedkoop ver bruik per eenheid enz. Als electrische geboden bracht spr. tenslotte onder meer nog naar voren: nagaan of de apparaten geconstrueerd zijn voor de spanning in het huisnet (hier 220 volts), waken voor overbelasting van een apparaat (op 10 ampere's stopcontacten kunnen tegelijk 2200 Watts aangesloten worden), toezien of de snoeren in goede conditie zijn, de apparaten niet reinigen door onderdom peling, niet zelfknoeien aan apparaten of leidingen, niet aan de snoeren noch aan de stopcontacten trekken, waarna aan de hand van een serie duidelijke lantaarnplaatjes gebruik en bouw der verschillende artikelen, door spr. werden verklaard. De heer Streefkerk was aan het eind van den avond zeer, zeker den tolk der aanwezigen, die met aandacht de aangename causerie hadden gevolgd, toen hij den heer Jagtenberg dank zegde voor zijn lezing, waarbij hij er den na druk op legde dat de P.Z.EIM. dezen avond niet had belegd als reclame voor de Siemens Sluckert Werke, doch als reclame voor de electriciteit in 't alge meen. Met een opwekkend woord voor de demonstratie op Woensdag d. a. v., welke naar we vernamen goed was be zocht, sloot hij de bijeenkomst. Voordat Donderdag j.l. het Was- scherijbedrijf aan den Platteweg of ficieel in gebruik werd genomen, hebben we, met de directie, een rondgang ge maakt door de fabriek en ons de geheele machineinstallatie laten uitleg gen. De fabriek krijgt zijn water van de waterleiding, dat uitstekend is, maar volgens de waschtechniek nog niet „zacht" genoeg. Daarom is aan de Oost kant, buiten de fabriek, een installatie ge bouwd (fabrikaat firma Ekstein, Gouda) waarin het water mechanisch gemengd wordt met kalk en soda, zoodat de hard heid van het water teruggebracht wordt °P 21/2 gr. Tijdens die menging zorgt een speciaal instrument, dat de schade lijke bestanddeelen achterblijven, die zoo nu en dan worden verwijderd. In de fabriek, aan de Oostzijde, staat het ketelhuis. Een Cornwalketel met 8 atm. ovendruk, levert de stoom voor het geheele bedrijf en bovendien voor de stoommachine. Van hieruit wordt de stoom gedistribueerd naar die plaatsen, waar men het noodig heeft. Voor net water in de fabriek komt wordt het in twee reservoirs gereinigd. In een reser voir staat het water geregeld op kook hitte, terwijl een tweede water van koe ler temperatuur bevat. De stoommachine van 25 P.K. zorgt voor aandrijving van alle werktuigen en f evens voor opwek king van eigen electriciteit, hoewel de fabriek ook bij de P.Z.E.M. is aangeslo ten, om, indien gewejnscht, van deze mpij. stroom te betrekken. In het waschhuis staat een waschmackine, die -150 K.G. droog gewogen goed kan bevatten. Na deze behandeling wordt het waschgoed, in een centrifuge overgebracht, waarin het overtollige water uit het waschgoed wordt verwijderd. Dan gaan de gewas- schen kleedingstukken naar de diverse afdeelingen ter verdere behandeling. Een tweede wa:chma:hine wordt gebiuikt voor bont goed, terwijl voorts een „Walk" waschmachine het flanellen goed reinigt. De zeep maakt men hier zelf. Een neu trale zeep, geen soda, wordt, ter behan deling van de wasch gebruikt. Wringen, zooals de huisvrouw doet, komt hier niet voor. In de centrifuge wordt het water uit de waschgoederen minstens even grondig verwijderd. Voor het dro gen is een speciale kamer ingericht, ter wijl de goederen aan rekken, coulissen, worden opgehangen. Heel gemakkelijk worden deze coulissen in en uitgescho ven. Een groote mangel zorgt voor het glad maken van lakens enz. De strijk sters staan langs den wand aan tafels, waar men het strijkgoed met gas ver warmde ijzers bewerkt en verzorgt. Spe ciale machines zijn aangeschaft voor de behandeling van boorden en overhemden. Het gansche bedrijf ziet er keurig uit en is toegerust met de beste hulpmid delen der moderne techniek voor de be handeling van de wasch. Waai de heer Asselbergs de verzeke ring gaf, dat men niets onbeproefd zal laten om te voldoen aan de eischen, die aan een goede behandeling van de wasch kunnen gesteld worden, zoo weet de toekomstige clientèle nu reeds, dat zij met gerustheid haar wasch aan deze fa briek kan toevertrouwen. De Kon. Luchtv.pij. heeft haren ver tegenwoordiger opgedragen een lijst aan te leggen van interessenten voor de lucht lijn Schouwen—Rotterdam v.v. Dienten gevolge worden alle belangstellenden die op deze lijst geplaatst wenschen te wor den, dringend verzocht zich persoonlijk of schriftelijk te wenden tot den heer J. E. van den Broek, Kraanplein, Zie- rikzee. (De lijst die reeds eenige hon derden namen bevat, moet 1 November a.s. worden ingeleverd). Vóór genoemde datum wordt dus uw adhaesiebetuiging verwacht. SEROOSKERKE. De vlaggetjesverkoop tem bate van het Roode Kruis heeft alhier opgebracht f 7,371/2'. Indien het aantal deelnemers vol doende is, zal te beginnen op 3 Nov. a.s. wederom de cursus voor vervolgonder wijs worden gegeven. BURGII. Door de P.Z.E.M. is de laat ste verbindingspaal voor het electrisch net aangebracht aan den voet der dui nen te Westenschouwen. Volgende week wordt tot dit uiterste einde stroom ge leverd en is de electrlficatie van het ge heele eiland een voldongen feit. Een woord van dank voor de correcte uit voering mag het personeel der P.Z.E.M. Rubberhakken, Zoolplaten, Tlps^ 'n Hevea-Product Vraagt het Uw schoenmaker HET WASSCHERIJ-BEDRIJF DER FIRMA ASSELBERGS AAN DEN PLATTEWEG tTE ZIERIKZEE. zeker niet onthouden worden. Nu nog een afdoende verbinding met den vasten wal en de knellende banden van ons iso lement zijn grootendeels geslaakt. DREISCHOR. Ingeleid door onzen bur gèmeester, den heer van Nahuijs, gaf de heer H. Uijl uit Zierikzee, administrateur- der vereen. Steunverleening bij Zieken- huisverpleging te Zierikzee, Maandag avond in café Slager, eene uiteenzetting van het doel dezer vereeniging en hare gunstige werking gedurende reeds bijna een jaar van haar bestaan. Mede aanwe zig was de heer J. Catshoek, bestuurs lid dezer vereeniging. Op duidelijke wijze toonde spreker aan, hoe door samen werking op dit gebied veel kan worden gedgan tot hulp en steun bij de hooge kosten voor verpleging in een ziekenhuis en operatiekosten enz., terwijl de contri butiebetaling het mogelijk maakt, dat ieder met het brengen van een klein geldelijk offer geholpen kan worden. Zeer jammer was het dat zoo weinig belangstelling aan den dag werd gelegd voor deze bijeenkomst, daar het nut de zer instelling verdient op grooter schaal bekend te worden. Eenige personen uit de vergadering stelden zich belangeloos disponibel om propaganda voor deze ver eeniging te maken en te trachten in onze gemeente leden te werven. Na dank te hebben gebracht aan de heeren uit Zierikzee voor hunne uiteenzetting, en de aanwezigen voor hunne volle aandacht, sloot de burgemeester de vergadering, in de hoop dat een groot aantal inwo- ners zich zullen aanmelden als lid te willen toetreden. OOSTERLAND. Onder leiding van de heeren D. Kosten, hoofd der school, en J. Buijsse, onderwijzer, zal 3 Nov. a.s. met 't herhalingsonderwijs (avondschool) worden begonnen. 17 leerlingen hebben zich daartoe aangemeld. ST.-ANNALAND. Zaterdag 1 Nov. be gint de uitleening gedurende den winter van boeken uit de Dorpsbibliotheek. Ge opend eiken Zaterdag van 2—4 uur. POORTVLIET. Vrijdag 24 October hield de Raad een openbare vergadering; af wezig zonder kennisgeving de heer C. j. M. Hage. Het verzoek van den heer Van Gelderen te St.-Maartensdijk, om te mo gen stichten een centrale voor radio distributie, werd voorloopig aangehouden. De adressen van de Centr. Ver. ter be hartiging der Maatschappelijke Belangen •van Zenuw- en Zielszieken en den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, wer den voor kennisgeving aangenomen. Be sloten werd adhaesie te betuigen aan het request van het Comité ter verbetering van het verkeer tusschen de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden. Over een voorstel, om instemming te betuigen, met het rapport van den Raad van Oud-Vos- semeer, in zake den financiëelen toestand van de Waterleiding-Mpij. Tholen, staak ten de stemmen; B. en W. stellen voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Het verzoek van het bestuur der bijz. school, om het minimum-aantal leerlin gen voor een cursus in buitenwettelijk vervolgonderwijs terug te brengen van 8 op 6 viel in goede aarde; als het in Februari blijkt, dat het getal leerlingen jtot 5 is gedaald, zal het onderwijs wor den! stopgezet. Dit geldt voor beide scho len. De verzoeken van de ingezetenen A. J. Hage, W. P. den Engelsman en L. M. van Zetten, om vergoeding inge volge art. 13 der wet op het L. O., wer den ingewilligd. Bij de algemeene be schouwingen over de gemeente-begroo ting, dienstjaar 1931, merkte de heer Carels o.a. op, dat de begrooting van jaar tot jaar een steeds hooger eind cijfer aanwijst en dat zulks niet kan blijven voortgaan. Hij stelde zijn stem afhankelijk van de houding van den voor zitter tegenover de voorstellen van zijn fractie. De artikelsgewijze behandeling lokte veel discussie uit. Alle voorstellen van de heeren van Westen en Carels, be doelende sommige posten te verlagen, werden verworpen met 4 stemmen tegen. Opgemerkt werd, dat een schuld, renten de 5 pCt, nog groot f 275Ö, kon afgelost worden met geld, dat sedert jaar en dag bij een Rotterdamsche Bank gedeponeerd is. Dit werd door den voorzitter bestre den met de bewering, dat het laatste kasgeld is. De begrooting werd goed gekeurd met 4 stemmen; tegen de hee ren van Westen en Carels. Eindcijfer 153181.495, post voor onvoorzien f 2733,50 voor den gewonen dienst. Voor den kapitaaldienst is het eindbedrag f50. De belooning'voor de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim zal voort aan f60, die van den secretaris f25 be dragen. De begrooting van het Algemeen Armbestuur werd zonder opmerkingen met algemeene' stemmen goedgekeurd; eindcijfer f21088,65, post voor onvoorzien f3998,65. De heer H. E. Dijken, hoofd der openbare school, werd achtereenvol gens met algemeene stemmen benoemd tot lid van de commissie van toezicht op het L. O., tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en tot on derwijzer bij het onderwijs aan de niet- leerplichtige jeugd. Aan den heer Bil te St.-Annaland zal een verlicht en ver warmd schoollokaal beschikbaar wor den gesteld voor 't geven van tuinbouw- onderwijs. Het kohier der hondenbelas ting werd vastgesteld met 22 honden in de eerste klasse en 44 in de tweede? opbrengst f 169. Er zal weder voor twee jaar ontheffing worden gevraagd van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Aan het slot der vergadering deelde de voorz. mede, dat B. en W. aan mej. C. M. Ista, onder wijzeres, wegens huwelijk ontslag hebben gegeven. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Naar den Nieuwen steiger te Stave- nisse, welke eerlang in gebruik geno men zal kunnen worden, leidt thans een Aveg, welke in onvoldoenden toestand ver keert, waardoor de aanlegplaats niet ten volle tot haar recht zal kunnen komen. Het komt Ged. Staten gewenscht voor dezen, bij de Provincie in onderhoud zijn- den toegangsweg, welke een gedeelte is van den op het Provinciaal wegenplan voorkomenden weg no. 6, lang ongeveer 390 M., te verbeteren. De werken worden geraamd op f26000, waarvan 75 o/0 0f f 19,500 wordt terugbetaald uit het Prov. wegenfonds en f 65000 ten laste der Pro vincie op de begrooting 1931 is uitgetrok ken. Ged. Staten stellen voor tot de ver betering van dien weg te besluiten. RECHTZAKEN^ Donderdagmiddag stond voor de Bre- dasche Rechtbank terecht de landbouwer A. Th. B. uit St.-Philipsland, omdat hij in den voormiddag van 5 Februari j.l. onder de gemeente Steenbergen, tóep hij met zijn auto over de Nieuwe Heij- dijk aldaar reed, tegen de achterzijde van een autobus van M. S. uit Steen bergen aanreed, terwijl genoemde S., even te voien, cnde/ het geven van herhaalde signalen, achteruit naar dien weg was komen rijden, uit een ten opzichte van verdachte links, nabij dien weg gelegen garage en van welke autobus slechts de zich aan de achterzijde daarvan bevin dende treeplank over dien weg uitstak, zulks terwijl er voor B. ter plaatse vol doende ruimte was om met zijn auto bedoelde autobus te passeeren. Door deze aanrijding werd de carroserie en een paar ruiten beschadigd. De Kantonrechter te Bergen op Zoom had B. op 20 Maart jj, van het hem ten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1