Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD FEUILLETON. behoorende bij d* vér Vrijdag 24 Oct. 1930. ao. 12071. Uit Stad en Provincie. HAAMSTEDE. Na opening en welkom door dhr. Everwijn, ingenieur der P.Z. E.M., die in 't kort het vastrechttarief en de voordeelen daarvan besprak (be halve voor verlichting), trad Donderdag avond j.l. in de volle zaal van hotel Bom, dhr. J. J. Jagtenberg, chef van de afd. propaganda der Siemens Schuckertwerke als spreker op. Allereerst behandelde spreker den vooruitgang in den loop der eeuwen op verschillend gebied; waar vroeger met groote spierkracht en op offering! van veel tijd het meeste cn ruw ste werk door slaven werd verricht, is thans de electriciteit de slaaf, die den mensch onder groote tijdbesparing het werk uit de handen neemt. Vervolgens besprak hij de verwarring, die dikwijls bestaat tusschen Kilowatt en Kilowatt uur, om daarna eei. overzicht te geven van het reuzenbedrijf der Siemens Schu ckertwerke, die (begonnen met 25 arbei ders), thans werk verschaft aan 140.000 personen in een fabriekencomplex ter opper-.la1van 432 H.A., terecht ge noemd de „Siemensstad". Vandaar wordt „alles en nog wat" op electrisch gebied onder het bekende merk „Protos" de wereld ingezonden. Amerika, het land der spoed en tijdsbesparing is wel de groot ste gebruiker van electrische apparaten uit verschillende fabrieken; voor niet minder dan het enorme bedrag van 92 milliard dollars wordt jaarlijks aange schaft. Met nadruk waarschuwde spr. tegen aanschaffing van z.g.n. goedkoope artikelen, die in gebruik meestal onvol doende en duur worden bevonden. Aan de hand van een serie lantaarnplaatjes gaf hij in een aangename causerie een overzicht van doel en werking van ver schillende apparaten op huishoudelijk ge bied (voor verwarming, drogen, wasch, koken, braden, strijken, koffie- en thee tafel, enz., kortom te veel om te noe men). In de zaal was een keurcollectie apparaten aanwezig, wier werking Vrij dag j.l. gedemonstreerd werd. Menig huismoeder stond versteld over de correc te en prachtige werking van een en ander. Een mooie propaganda; „leeringen wekken, voorbeelden trekken". £BCHX2U£EST. Voor den Politierechter der Bredasche Rechtbank werd Maandag o.m. de navol gende zaak behandeld en uitgesproken: Te Poortvliet was er 2 September j.l. Koninginnefeest en daar het verboden was in de café's muziek te maken was een gedeelte der bevolking ontevreden, zoodat telkens relletjes plaats vonden. Eenige dorpsbewoners maakten blijkbaar van deze gelegenheid gebruik om hun wrok tegen den gemeente-veldwachter v. A. te koelen. Toen de veldwachter zich in den avond van genoemden datum op de Markt al daar bevond, kwam hij spoedig in het gedrang, lag even later tegen den grond en moest toen de noodige opstoppers en trappen incasseeren, terwijl uit het pu bliek kreten weerklonken als „sla hem dood" enz. Niet minder dan een 6-tal bewoners van Poortvliet stonden Maandag voor den Bredaschen Politierechter wegens mishandeling van den veldwachter te recht, terwijl nog een persoon wegens opruiing zich te verantwoorden had. Vrouw O., een der verdachten, die bij de behandeling van de zaak tegen een harer medeverdachten, zich op de tribune bevond, roerde haar mond zoodanig dat ze de zaal uit moest, doch daar zij hier aan geen direct gevolg gaf, werd zij door den sterken arm buiten gezet, even later gevolgd door haar man. Als getui gen werden in deze zaak gehoord, de geslagen veldwachter, de burgemeester van Poortvliet, en een jeugdig dorpsge noot, J. P. genaamd, die toevallig ter plaatse was toen het relletje plaats vond. Achtereenvolgens werden wegens mis handeling veroordeeld: le. de veldarbei- der J. J. O.; 2e. de werkman G. O.; 3e. De wraak der Verdrevenen. de arbeider W. C. O.; 4e. de vrachtrij der J. J.; 5e. de veldarbeider H. J. W. K., ieder tot een geldboete van f 35 of 20 d. h.; C. J. O., huisvr. van verdachte H. J. W, K., kreeg wegens mishandeling een boete van f 25, subs. 15 d. h., ter wijl tot slot de werkman J. C. K. we gens opruiing eveneens veroordeeld werd tot f 35 of 20 d. h. In het geheel niet tevreden met die straffen, konden zij huiswaarts keeren. Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). Oliver had maar één zoon. Eens had hij er twee gehad, maar de oudste was gestorven twee jaar na zijn huwelijk met een meisje uit de fabriek van zijn vader. De andere zoon, Louis John, die nu twee en twintig was, had een zeer bijzonder en sterk karakter. Oliver's overleden zoon had de voorkeur gegeven aan een fa brieksmeisje boven zijn vader's millioe- nen; zou Louis John de voetstappen van zijn broer drukken? „Geen enkele toenadering tot de Bi- ckerdike's", herhaalde Oliver steeds maar in zichzelf! Op den terugweg van de fabriek naar huis, deed Oliver iets, wat hij in geen jaren gedaan had. Hij was altijd gewoon om halfweg even te stoppen en een blik kiNBBOW EL VEETEKL1. LEGWEDSTRIJD TE ST.-MAARTENSDIJK. Vrijdag 10 October j.l. eindigde de derde Zeeuwschc legwedstrijd der V.P.Z. te St.-Maartensdijk. De meeste eieren wer den geproduceerd door den toom van de heeren gebr. v. d. Berg te Nieuwerkers, n.l. 1177 eieren met een gewicht van 68,246 k.g. Dat is gemiddeld 196 eieren per hen of 11,378 k.g. No. 2 vólgt A. Bruijnooge uit Oostburg met 1171 eieren of 67,564 k.g. Dat is gemiddeld 195 eieren en 11,261 k.g. per hen. De meeste eieren legde een hen van den heer Bruijnooge, n.l. 241, wegende 13,764- k.g. De beste hen is echter van den heer W. J. v. Schelven te Zierikzee met-240 eieren en 14,682 k.g. De waarde van deze laatste is grooter. Dc zwaarste eieren legde de hen no. 4 (eig. van Schelven) welke gom. 69 gr. wogen. Deze hen produceerde zon der voor haar nadeelige gevolgen 18 eie ren van pl.m. 100 gram. Eén daarvan had zelfs een gewicht van 120 gram, dat is 2 flinke eieren. DE WERELDTARWEOOGST. Volgens mededeeiing van het Interna tionale Landbouw-Instituüt te Rome blij ken bijna alle graanoogsten minder op te leveren dan aanvankelijk was ver wacht, vooral in Duitschland, Spanje, Ita lië, Engeland en Nederland. De totale Europeesche tarweproductie zal ongeveer 90 a 110 millioen bushels kleiner zijn dan in het vorige jaar. Voor rogge ver wacht men eene vermindering van 40 a 60 millioen bushels, voor gerst van 90 a 95 millioen bushels en voor haver van moet in aanmerking worden genomen, 345 a 380 millioen bushels. Maar hierbij moet in aanmerking genomen worden dat de oogsten in het vorige jaar zeer groot waren, wel de grootste na den oorlog. In Noord-Afrika wordt een be slist slechte oogst verwacht. De tarwe oogst in de Ver. Staten en Canada is circa 110 millioen bushels grooter dan in het vorige jaar. In Azië wordt, we gens den goeden oogst van Britsch-Indië eene aanmerkelijk hoogere opbrengst ver wacht-dan vorig jaar. In Australië en Ar gentinië zijn de met tarwe bebouwde op pervlakten vermeerderd en tot dusver waren de weersomstandigheden goed. De wereldoogst van tarwe (zonder Rusland) kan dan ook 185 tot 200 millioen bushels hooger worden geraamd dan vorig jaar en wel op totaal 3,565,000,000 bushels. HOOFDBESTUUR Z. L. M. Maandagmiddag vergaderde in 't land- bouwhuis te Goes het hoofdbestuur van de Z.L.M., en zulks bij ontstentenis van den voorzitter en den vice-voorzitter, on der voorzitterschap van den heer J. A. Leenhouts, lid van het Dag. Bestuur. Bij de mededeelingen van den voor zitter, die reeds aan de leden waren toegezonden, verzochten de heeren Ver- lare en de Buck vooral er op aan te dringen, da4 het rijk voor gaat in het in orde houden van de wegen en het voor komen, dat er last van de beplanting langs de wegen wordt ondervonden. Inzake het brandgevaar in stallen drong de heer de Buck er op aan, dat een daarvoor in te stellen commissie het geheele vraagstuk van den stallenbouw zal overzien. Uit een ingekomen schrijven bleek, dat de landbouwtentoonstelling te Goes in 1929 een voordeeligsaldo heeft opge leverd van f 1181, dat in het tentoonstel lingsfonds is gestort. Tot lid van het Dag. Bestuur, in plaats van den heer J. Welleman, die bedankt had en wien dank werd gebracht voor hetgeen hij voor de Z. L. M. heeft ge daan, werd gekozen de heer P. Scheele- de Putter tc Biezelinge. Aan mej. Reichardt werd eervol ont slag verleend als leerares bij het land- bouwhuishoudonderwijs en goedgekeurd de benoeming van de dames G. Grijns te te werpen op Ryvedale-Abbey, maar nu reed hij door. Hij had geen lust om van daag naar Ryvedale-Abbey te kijken! Zoodra hij thuis was ging Oliver naar Louis John's kamer. En toen hij den deurknop greep, had hij een angstig voor gevoel van wat zich achter deze deur zou afspelen. HOOFDSTUK IV. Voor niemand ter wereld had Oliver zooveel ontzag als voor zijn eigen zoon. Ze hadden verschillende karaktereigen schappen gemeen, en toch bestond er ten opzichte van hun levensopvatting tusschen hen beide een scherp contrast. Ook in temperament en voorkomen was het ver schil tusschen vader en zoon duidelijk mejjkbaar. Oliver was groot en forsch gebouwd. Louis John daarentegen klein en tenger. Zijn groote oogen schenen voortdurend in de toekomst te blikken. Oliver wist, dat zijn zoon buitengewoon ontwikkeld was, en dat was dan ook de reden van de bewondering die hij voor hem koesterde. Louis John was volgens hem een van die boeken-verslindende jonge kerels, die in hun nog zoo kort leven eigenlijk al veel te veel gedacht hadden. Om Joe Bickerdike een indruk te geven van Louis John's bekwaamheden, Maastricht en P. M. Leenhouts te* Re trenchement'tot leerares. Tot lid van verdienste der Z. L. M. werd benoemd de heer H. van Gorsel te Schud- debeurs. Besloten werd dc contributieregeling voor 1931 onveranderd te laten. Dc be grooting voor 1931 werd vastgesteld en daarbij tevens besproken of met het oog op dc crisis wel een kringtentöonstelling in 1931 zal plaats hebben. De kring Noord-Beveland, die aan de beurt is, heelt besloten geen tentoonstelling te houden. De vergadering ging hiermede accoord, maar wel zullen zoo mogelijk de hoofd bestuursvergadering, de algemeene ver gadering en de rijtoer op dat eiland worden gehouden en zal er vermoedelijk een demonstratie of iets dergelijks aan worden verbonden. Bij de bespreking van de in November of December te houden algemeene ver gadering, was men het bij de uitvoerige discussies wel over eens, dat deze in het teeken der crisis moet slaan, maar eerst nadat verschillende klanken waren gehoord, werd besloten samenwerking te zoeken met den Chr. Boeren- cn Tuin- dersbond en den R.-K. Boerenbond om, nadat des morgens de huishoudelijke zaken zijn afgehandeld, ves middags te samen eene vergadering ie houden, waar- *?.i drietal sprekers' dé'gedachtenwis- scling over de crisis zullen inleiden, cn waarop de Minister dringend zal worden uitgenoodigd. Naar aanleiding van mede deelingen over alles wat lot nu toe o. a. door het K. N. L.C. in zake dc crisis is verricht, on pon non zich ook bespre kingen. Zoo werd o. a. geklaagd over het langzame Werken van de regeering, waardoor steun te laat komt, en v coral dat het maalgebod nu nog riet gereed is, werd schande geroemd. Inzake de tertiaire wegen werd betreurd, dat daar voor zoo weinig steun wordt ondervon den en werd na discussie besloten te trachten in samenwerking met de Prov. Zeeuwscheii Polder- en ■Waterschapsbond' en Ged. Staten er bij de regeering op aan te dringen, dat een wijziging wordt gebracht in de verdeeling der gelden uit het Wegenfonds. Gewezen werd er nog op, dat in 18S0 tijdens de crisis de eerste slachtoffers vielen onder de meest met hypotheek bezwaarden. Besloten werd voor het landbouwhuis- houdonderwijs te Zierikzee een schoolge bouw te stichten. Naar aanleiding van een rapport over de werkloosheid en arbeidsbemiddeling in den landbouw, waarin wordt gecon cludeerd, dat een toenemende werkloos heid ten plattelande is te verwachten en het gewenseht is daar reeds nu de aandacht van autoriteiten op te vestigen en te bepleiten, dat door het verleenen van subsidies voor particuliere werk verschaffing getracht wordt de werk loosheid onder de landarbeiders zooveel! mogelijk te voorkomen, ontspon zich een> discussie, waarbij inzake de verzekering tegen werkloosheid erkend werd, dat het jammer is, dat nog niet alle gemeenten, in Zeeland zijn aangesloten bij 't werk loosheidsbesluit en bleek de meening te domineeren, dat plaatselijke verzekerings fondsen tegen werkloosheid te verkiezen zijn boven landelijke, omdat nu kleine gemeenten met weinig werkloozen mede betalen voor andere gemeenten, waar de werkloosheid groot is. Bij de bespreking der controle op den uitvoer van uien, werd van verschillende zijden de wenschelijkheid betoogd, dat deze controle niet vóór 15 September; woia't uitgeoefend. BOEKENNIEUWS. Bij de Uilgeversmpij. Holland verscheen van de hand van onzen bekenden Zeeuw sehen dichter Leo van Breen een bewer king der Ballade van Reading Gaol (dooc Oscar Wilde). Het zeldzaam wrange en aangrijpende gedicht is een aanklacht tegen de dood' straf en behandelt het geval van eërt jonge man, die zijn liefste vermoordde* en deswege was opgesloten in dezelfdo; strafgevangenis waar indertijd Oscar Wil de zuchtte. De bewerking is voortreffe lijk geslaagd: het is meer dan een ver taling geworden een herschepping. Ons lijkt dit poëem bij uitstek geschikt voor. declamatie. JONGENS- EN MEISJESBOEKEN. De Firma Gebr. Kluitman te Alkmaac zond ons ter recensie: had Oliver hem eens verzekerd, dat als zijn zoon ergens op een eenzaam eiland terecht zou komen, hij binnen een half jaar de middelen zou hebben weten lo vinden om dat eiland te veranderen in een pracfitigen moestuin. En Bleker dike kon zich het best voorstellen. Natuur lijk, iedereen in Halfirth wist immers dat Louis John eeu goed hoofd had! Louis John had altijd een groote voor liefde gehad voor handenarbeid. Op een leeftijd dat andere kinderen nog met looden soldaatjes speelden, was hij al een handig knutselaar. Als hij speelgoed gekregen had, duurde het geen tweq minuten of hij had het uit eikaar geno men. Op school was hij ongeduldig, maar toonde een levendige belangstelling voor de wiskundige vakken. Hij had zijn va der weten le overreden hem naar eert voorbereidende technische school te zen den, waar hij tot zijn achttiende jaar bleef. Met als zijn kracht verzette hij zich tegen zijn vaders voornemen om hem in Oxford of Cambridge te laten studeeren en tenslotte wist hij van zijn vader toestemming te verkrijgen, om gn durende twee jaar de technische school te Nqw-Castlc te mogen bezoeken. Nu hield hij zich al een jaar bezig met het conslrueercn van.een machine* w V /'X. 1 I)E MIJ N'RAM l' TE ALSDORF. De grooto sclmchttoren, Jie grin 1 ge- kantel-l ia Kir yin'do meeste slachtoffers to betreuren en neg steeds tijgt bet aantel van ben, d:n Ij do, ramp bet leven lieten- p i .1 1. Ten burg'', do r A. J. van C Kn p; ..De ie ce vissc-kers van de vijf sluizen", door Charles Krienen; „Wal- vischje", door Joh. H. Been, alle drie in de serie A-Jongensboeken, leeftijd 10 14 jaar. In „Het Kaperjong" voegde de schrij ver Joh. H. Been twee boeken van vroe ger bijeen tot één verhaal, t. w. „De pleegkinderen van den Veteraan" (1799 1813) en „De strijd om een Keizerskroon" (1814 en '15), waarin het kaperjong de hoofdfiguur was. Van J. Stamperius' „uit het leven van Edison", de vijfde druk. Voorts van den schrijver Chr. van Abkoude: „In het land van Uncle Sam" en van N. van Hichtum: „De avonturen van Kek, den jongen Ko per-Eskimo", Nederl. bewerking van een Engelsch verhaal van mevr. V. de Waal- Irving. „De Oceaanvlucht met hindernissen", door J. van Schalkwijk en „Machine-Tom" door Hans Richter, bewerkt door N. J. P. Smith. Uit serie B-Meisjesboeken: „Twee vriendinnen op de boerderij", door Suze Brinkgreve en „De Robbedoezen", door W. F. Arerids. Van Felicie Jehu: „Hanneke" en van Nanda: „Toekomstplannen". „DE ZOEKER", door O. van Nes— Uilkens. Holkema Warendorf, Amsterdam. Een vreemd boek, maar een mooi boek; het mooiste wat we tot nu toe van de begaafde schrijfster onder de oogen kregen. De ernstige lezer zal dit boek meermalen ter hand nemen om nog eens weer te genieten van de gedachten van de Zoeker, hoe hij de samenleving aan voelt, haar fouten ziet en haar herstel. Dc Zoeker behoort aan alle eeuwen in verleden, heden en toekomst. die stellig een omwenteling in de mo derne textiel-industrie zou teweeg bren gen. In een van de achterbuurten van Halfirth had hij een werkplaats inge richt, waar hij dagen achtereen van zijn uitvinding arbeidde. Niemand, zelfs Oli ver niet, was er ooit geweest sedert Louis John zijn proefnemingen begonnen was, uitgezonderd Louis John zelf en een eigenaardig mannetje," Ben Naylor, die min of meer zijn assistent was en die zijn volle vertrouwen genoot. Thuis had hij een kamer ingericht als studeer vertrek en bibliotheek. Oliver, die tal van machines op zijn fabriek in gebruik had, voelde groote eerbied voor den uitvin der van zoo'.ïi ingewikkeld ding, dat hem heel wat arbeid bespaarde en geld in 't laadje bracht, maar zelf had hij van techniek niet het minste verstand en dik wijls vroeg hij zich af, van wien zijn zoon een zoo'n groote belangstelling voor dc techniek geërfd zou hebben. Louis John leek sprekend op zijn moe der, een kleine, donkere vrouw, die al leen belang had gesteld in huishoudelijke aangelegenheden. En Oliver moest tel kens, wanneer hij zijn zoo tot laat in den nacht gebogen zag zitten over in gewikkelde teekenlngen eraan denken, hoe moeilijk het was den aard van een mede- De Zoeker is de teere menseimaziel, eerst levend in de sfeer van ec-.i onbe wogen natuurleven. Daarna on,.v;v Le vensdrang en leert hij de wt.'s'd -ven nen aan de hand van Bittere. Levenserva ring; leert hij ook de zuivere Mensche- lijkheid kennen en waardeeren, ook waar deze leidt tot zonde. Zelfs wordt de dochter van de Zondares, Waarheid, de onafscheidelijke kameraad van de Zoe ker. De inleiding van dit, in den aan vang eenigszins vreemd aandoend boek, geeft het ontstaan van het maniseript weer. Het is n.l. het geestesproduct van de fantasie, die zich vroeger uitte door middel van fabel, legende en sprookje. 1ÊËkgNIEüW& Ned. Herv. Kerk. OOSTERLAND. De Zondag jl. gehouden oogstcollecte heeft opgebracht f 159,36. C5©%esc®ti6'?~© Y©iliag Zierlkfiee* Veiling van 17 October. Appels: goudreinette 3e 1116; cam pagne 2e 10—16; adams permain 2e 16— 18; roode calvinc 2e 12; valappels 7—21; peren: bergamotte 2e 1213; witte co- zijn 2e 10—13; beurré clairgeau 2e 13 17; pondperen 2e 13; william duchesse 13—18; vijgepeer 13—18; beurre de jo- doigne 10—19; drielsche groen 2e 10; val- peren 813; druiven 6264; kroten 2; snijboonen 7—32; princesseboonen 12 24; spruiten 17; veldsla 15; alles p. k.g.; andijvie f 1,20—3; savoije kool f4,80—10; boerekool f 1; witte kool f 5,50; bloem kool f 20—25; roode kool 4,60—7,80; per 100 stuks; wortels f 4,10—4,40; prei f 7; selderij f 4; per 100 bos. Groote veiling: uien f 1,13 per baal. mensch te doorgronden. Zijn levensdoel was geld verdienen, dat van zijn zoon vernuftige machines bouwen. Voor Oliver was het doel het voornaamste, voor Louis John het middel het middel waarmee een ander geld kon maken! Toen Oliver Louis John's kamer bin nentrad, zat deze aan zijn bureau een diagram te teekenen. Hij keek op, en wenkte zijn vader binnen te treden. „Zoo jongen", begon Oliver, „Weer thuis? Plezier gc-had?" Louis John, die juist van een uitstapje van een paar dagen terug was, wees naar het diagram, dat voor hem lag. „Ik heb gekregen, wat ik hebben wilde en dat is de hoofdzaak, hè? Was 't goed met Rawlinson? „Uitstekend", antwoordde Oliver, terwijl hij zich bij den haard in een fauteuil liet neervallen en een sigaar opstak. „Net nog even tijd om een sigaartje te rooken voor we gaan eten. Ja, hij is een aardige kerel, die Rawlinson. Jam mer, dat je niet thuis was. Ik heb nog een beroerde kwestie ook gehad", viel hij zichzelf in de rede, ofschoon een wei nig aarzelend. „En daarover juist wilde ik je spreken. (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 9