Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 20 Oct. 1930. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën binnenland. feuilleton. Da wraak dar Verdrevenen Uit Stad en Provinoie. Pig, per 8 auuidea f 1,50, fnneo per peat f 1,80. Voor het boitanlud per jur f 10, A.fa>nderl{jke nummer, 5 cent. Vemohgnt Hnd., Wnsd, en Vrijd. Tel. No. 32. - Poitgiro 18T8TT. 87sta JAARBAN8. No. 12069. Ilr. J. DE LOOZE. UIMiDntiir M. J. KOSTEN. m 18 regel. <0 et.,, ru 4 regel, en durboren 20 et., per regel. Beelsme. 30 eta. p. regal. Bg eontreot belangrijke korting. Iannding op dan dag ran alt- gare «óór 10 ara. ■lUrlljklO aar op daadag». aitgMt tweede kamer. Bij de behandeling van de wijziging der Zuiderzeesteunwet had de regeering een nieuwe (derde) nota van wijzigingen ingediend, welke wijzigingen minister Reijmer toelichtte. De minister verklaarde, dat hij op de vraag, of het de bedoeling is, om, afge scheiden van de poging anderen arbeid te krijgen en afgezien van liquidatie-moei lijkheden, imperatief een tegemoetko ming, wegens waarde-vermindering te geven, catagorisch j a kan antwoorden. De eindstemming zal Dinsdag plaats hebben. Aan de orde is het Vlootontwerp, zijn de het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk 8 der Staatsbegrooting voor 1930 (kosten van een kruiser en van een flotillevaartuig). HET CONFLICT IN HET DRUKKERS EN KRANTENBEDRIJF. De federatie der drie werkgeversorga nisaties heeft een brief ontvangen, onder teekend door de secretarissen van den Alg. Ned. Typografenbond, den Ned. R.K. Grafischen Bond, den Ned. Christ. Grafi- schen Bond, den Ned. Grafischen Bond en den Ned. Litho-, Foto- en Chemigrafi- schen Bond, die als volgt luidt: „Aangezien de onderhandelingen over voortzetting van de tot 25 October 1930 geldende collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie en het rasterdiepdruk- bedrijf niet tot resultaat hebben geleid en alle besprekingen zijn afgebroken en wij een contractlooze periode onge- wenscht achten, zullen wij onzen leden adviseeren, het werk na 25 Oct. te staken en niet weder aan den arbeid te gaan, alvorens met de drie patroonsbonden, te zamen vormende de Federatie van Werk geversorganisaties in het Boekdrukkers- bedrijf, overeenstemming over een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst zal zijn verkregen". De werknemers zullen dus trachten, op 27 October als éen man buiten de werk plaatsen te staan. De werkgevers zullen aan hun werk nemers mededeel-en, dat deze bij opvol ging van het advies van hun besturen, onrechtmatig handelen, namelijk in strijd met de verplichtingen, die zij krachtens de wet gehouden zijn, tegenover hun patroons na te komen, en dat de gevol gen van een dergelijke houding voor hun verantwoording komen. In het boekdrukkersbedrijf hebben zich in den laatsten tijd zoo ernstige feiten voorgedaan, dat de Federatie der Druk kerspatroonsbonden het moment gekomen acht', het Nederlandsche publiek nader in te lichten. Het is voor de geheele maat schappij van belang, met aandacht ken nis te nemen en de sterk ontbindende factoren, welke bezig zijn op dit oogen- blik te vernietigen een stuk s.oiaal werk. hetwelk jaren van opbouw heeft ge vraagd. Het Nederlandsche publiek weet. dat de werknemers in het boekdrukkers- bedrijf verkeeren in een gunstige positie. Zij verdienen een behoorlijk loon. Een handzetter ontvangt in klasse I f 35,04 per week, de steeds grootere groep der machinezetters f 39,36, courant-rotatie- drukkers A eveneens f 39,36 per week. Doch niet alleen het loon is voor den typograaf gunstig. Zijn geheele positie wordt beschermd door een collectieve arbeidsovereenkomst van 142 bladzijden groot. Nergens heeft b.v. een arbeider zoo'n goede rechtspositie als in de ty pografie. De patroon is niet vrij, om zijn werknemer te ontslaan, b.v. wegens on- bekwaamheid, doch moet dit ontslag ter beoordeeling voorleggen aan de recht spraakcommissie. Die positie nu wordt thans door de werknemers zelf in de waagschaal gesteld. En als straks ook het publiek de gevolgen van een conflict in het boek- en courantenbedrijf gaat voe len, moet het weten, aan welke zijde voor het recht gestreden wordt. Daarom deze uiteenzetting. Zooals steeds, werden ook thans, tegen het afloopen van de huidige collectieve arbeidsovereenkomst, welke van 31 Maart 1928 tot 25 October 1930 geldig is en ongeveer 13,000 arbeiders omvat, de on derhandelingen over een nieuw contract geopend. Werkgevers en werknemers dienden hun wenschen in. Wat is het standpunt der patroons bij deze onderhandelingen geweest? Kort ge formuleerd dit: In dezen tijd van alge- meene malaise, is verbetering van de arbeidsvoorwaarden niet mogelijk. De meeste lezers van dit blad voelen zelf aan den lijve de gevolgen der achteruit gaande conjunctuur. Zij zullen van den drukker vragen, hoe hij tot de dwaas heid komt om in dezen tijd een loons- verhooging toe te staan. De patroons- delegatie der onderhandelingscommissie heeft om tot eiken prijs blijvende sa menwerking mogelijk te maken, eigenlijk tegen haar eigen overtuiging in, een loonsverhooging van drie cents per uur aangeboden en dit aanbod is door de werknemers eenvoudig geweigerd! Het Hdbl. heeft zich tot den .voorzitter van den Alg. Ned. Typ. Bond, tevens voor zitter van de arbeidersafgevaardigden ter conferentie met de werkgevers, den heer F. v. d. Wal gewend en o.a. de volgende vraag gesteld: „Acht gij het uitbreken van een alge- meene staking in het belang van het be drijf?" „Neen, zeker niet in het belang van het bedrijf!" antwoordde de heer van der Wal. „Juist daarom", vervolgde hij, „hebben de arbeidsvertegenwoordigers al het mogelijke gedaan om met de werk gevers tot overeenstemming te komen. Onzerzijds (werknemerszijde) ver volgde de geïnterviewde werd gevraagd: een algemeene loonsverhooging van drie cent per uur, plus vermindering van het aantal loonklassen van zeven op zes. Daardoor zou het uurloon in al die klas sen, behalve in de eerste (Amsterdam) nogmaals met 2 cent stijgen, in totaal dus met vijf cent per uur". Op Dinsdag 9 Sept., de eerste bijeen komst, werd tenslotte door de werkge versvertegenwoordigers die loonsverla ging eerder gerechtvaardigd achtten, per tinent gevraagd, fnf wij bleven staan op loonsverhooging. Toen dit onzerzijds be vestigend werd beantwoord, achtten de afgevaardigden der patroons verder pra ten doelloos; de eerste conferentie ging daaarop uiteen. „Op de tweede conferentie", aldus den heer van der Wal, kwam spoedig we derom de looneisch naar voren. „Nadat deze andermaal lang en breed was be sproken, is opnieuw aan de vertegen woordigers der werknemers de vraag gesteld of zij geneigd waren hunnen loon eisch te verkleinen? De arbeiders-afge vaardigden hebben daarop geantwoord bereid te zijn een loonsverhooging in étappen te accepteeren, zóó te verstaan dat bij het inwerkingtreding van het nieuwe, contract 2 cent, ingaande Nov. 1931 wederom cent en Nov. 1932 de resteerende cent loonsverhooging zou worden gegeven. De werkgevers bleken bereid op 1 Jan. 1931 te geven 1 cent verhooging van het uurloon; 1 Jan. 1932 weer 1 cent, 1 Jan. 1933 andermaal, in totaal 3 cent, doch van die laatste verhooging met 1 cent zou Amsterdam worden uitgesloten". „Is dat het uiterste wat gij voorstelt?" Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. (Nadruk verboden). 5 Bickerdike werd nu vuurrood, smeet zijn krant neer en keek Oliver strak in het gezicht. „En wat ben jij dan wel?" schreeuw de hij. „Nog een woord, en je zult met de wet kennis maken". „Wet?" schreeuwde Oliver terug, „wat wet? Als 'tzoover komt, dan zullen we eens zien. Voor iedere penny van jou, kan ik een shilling betalen, of een pond, als het moet! Maas d'r maar een recht zaak van! Wien ik maar ontmoet, zal ik vertellen dat jij een leugenaar en een dief bent, zoo vaak als ik lust heb. Dien maar een klacht tegen me in! Maak er maar een rechtzaak van, ga je gang maar, als je den moed hebt! Er is geen grooter schurk in heel Halfirth dan jij, Bickerdike!" Een heer, die achter Bickerdike stond, tikte hem op zijn schouders. „Hou je kalm", fluisterde hij. „Merk je niet dat hij buiten zichzelf is?" Oliver hoorde het en begon schamper te lachen. „Buiten zichzelf", raasde hij, „Wat bui ten zichzelf?" „Denken jullie misschien dat ik gek ben?" wendde hij zich tot de omstanders. „Zie jullie dezen kerel? Ik beschouwde hem altijd als m'n vriend, hooren jullie; als m'n vrietidl En wij, hier in Yorkshire, weten wat het zeggen wil, iemands vriend te zijn. Ik schonk hem mijn volle ver trouwen. Ik vertelde hem, clat het altijd mijn hartewensch was, om eenmaal Ry- vedale-Abbey te bezitten en om daar de rest van mijn leven te slijten. Waarom? Omdat ik daar geboren ben en daar als armen drommel gewerkt heb en mijn eersten stuiver daar verdiende. Een ge voelskwestie? Ja zeker, waarom niet? Daar ben ik trotsch op. En toen hij mijn plan kende, vliegt ie me daar naar Lon- j den, naar Lord Ryvedale. Geen woord er- a van tegen mij! En daarom noem ik hem 3 een leugenaar en een oplichter. Jullie I weet toch, wat in den bijbel staat: Ge wond werd ik in het huis van mijn vriend. Waaarachtlg, ik werd gewond in het huis van mijn vriend. Maar pas op, j vriendschap kan over gaan in vijand- schap/" Hij balde zijn vuist tegen Bickerdike. 1 Een der omstanders hield hem tegen. „Kalm Oliver", suste hij, „We hebben nu je grieven gehoord. We weten, dat je je diep gekrenkt voelt. Maar nu Bicker- I dike". j vroeg toen de heer Van der Wal na mens de gezellen". „De patroons zeiden onmogelijk verder te kunnen gaan. Daardoor waren de ver dere onderhandelingen vastgeloopen. De heer Van der Wal ging, na deze mededeelingen, verder op de quaestie in en zei: „Ofschoon de woordvoerders der gezel len hadden besloten, terwille van het be houd van de collectieve arbeidsovereen komst en wat daaraan annex is, in tege moetkomingen tot het uiterste te gaan, kan dit aanbod niet door hen worden geaccepteerd." Tot redelijk overleg bleef men inmid dels bereid. Thans heeft de Rijksbemiddelaar par tijen opgeroepen voor een conferentie op a.s. Woensdag 22 October, in het Stadhuis te Amsterdam. DE RIJKSMIDDELEN. Dat de opbrengst der Rijksmiddelen over September met f40,8 millioen tegen f 40.04 millioen in de overeenkomstige maand van het vorig jaar, nog een klein overschot zou opleveren, is, gezien de economische crisis, die juist na 't vorig jaar September zich begon voor te doen, een verrassing. Die verrassing wordt oogenschijnlijk nog grooter, wanneer men' uit den middelenstaat ziet, dat voorna melijk het artikel Suiker met een op brengst van f7,1 tegen f4,6 mill, de oorzaak is geweest van de gunstige uit komst der schatkistontvangsten over de afgeloopen maand. Hierop volgt de Inkomstenbelasting, die over de eerste negen maanden met een opbrengst van f65,1 mill, ruim f5,2 mill, meer heeft opgebracht dan het vorig jaar. De Tabaksaccijns, die de vorige maand slechts f 80.000 meer opbracht, is over Sept. begonnen met een opbrengst van f2,3 mill, (vorig jaar ruimf2 mill.) de schade in te halen, zoodat over het loo- pende jaar reeds weder fl,76 mill, meer is ontvangen. Dit is hoofdzakelijk op rekening te stellen van het toenemende verbruik van cigaretten. Van de overige accijnzen heeft die op Gedistilleerd dit jaar met tot nu toe U/2 mill, negen ton meer opgebracht dan het vorig jaar, doch de opbrengst bleef nog fl,2 mill, onder de raming. Van de directe belastingen leverde de Personeele belasting ruim f530.000 min der op. Ook de Grondbelasting gaf een achteruitgang te zien, doch slechts van f34.000, terwijl de opbrengst der Vermo gensbelasting met c.a. f114.000 steeg. Bij zondere oorzaken voor deze verschillen vallen niet op te geven. De Registratierechten brachten slechts fl,18 mill, op tegen het vorige jaar ruim f2 mill. De totale opbrengst is dit jaar met f18,7 mill, reeds f5,7 mill, minder dan het vorig jaar. De Zegelrechten levefldeh over Sept. met f2 mill, bijna 51/2 ton minder op, terwijl de geheele achterstand voor dit jaari r,uim f 2 mill, beloopt, uitsluitend als gevolg van de mindere opbrengst der Beursbelasting ad f 31/2 mill, tegen het vorig jaar f 61/2 millioen. Een paar andere middelen, die dit jaar den ongunstigen invloed van de malaise ondervonden zijn de Dividend- en tan tièmebelasting, die met f 15,8 millioen bijna f 2,6 mill, minder opbracht, bene vens de Successiebelasting, die tot nu toe f31.6 mill, opbracht of f 1,7 mill, minder. De opbrengst der Invoerrechten bleef met f5,9 mill, ongeveer gelijk aan die van Sept. 1929. Het geslacht gaf een verderen achter uitgang in opbrengst te zien van f 132.000, waardoor in den laatsten tijd, als gevolg van den grooteren invoer van gekoeld vleesch, f 331.000 minder is ontvangen. Door den meevaller voor suiker, ge paard met de grootere opbrengst van die middelen, welke nog niet zoo direct ten vollen nadeeligen invloed van de crisis hebben ondervonden, is de totale opbrengst der Rijksmiddelen met f380,3 mill, reeds f 61/3 mill, hooger dan 't vorig jaar, tegen de vorige maand f5,7 mill., tertVijl die toeneming het vorig jaar tot en met Sept. f8,85 mill, bedroeg. Bickerdike had zich ondertusschen weer hersteld en deed alsof hij weer rustig in zijn krant keek. „Ik zal jullie wat vertellen", begon hij, „Iedereen heeft recht om datgene te doen, wat hij het meest in zijn belang acht. Ik had op Ryvedale-Abbey evenveel recht als Oliver Carsdale. Ik geef toe, dat ik niets van mijn voornemen heb verteld. Maar waarom zou ik dat wel gedaan hebben? Twintig jaar geleden heeft Carsdale een prachtig huis laten bouwen, ik moest me bijna dertig jaar tevreden stellen met een oude bekrom pen woning. Waarom zou ik ook niet ernaar verlangen eenmaal Ryvedale-Ab bey te bewonen, wanneer ik er de kans toekreeg? En ik héb er de kans toege- kregen verleden week. Ik heb er niet om gevraagd. Het was een aanbod van Lord Ryvedale. Zóó is de zaak, en niets anders". „Hooren jullie dat", antwoordde Oliver, nog steeds op zijn schreeuwtoon. „Lord Ryvedale heeft het hem aaangeboden! En hij wist, dat ik zijn vriend mijn hart erop had gezet. Zien jullie wel, dat hij zichzelf beschuldigt?" Bickerdike sloeg kwasi kalm een blad van zijn krant om. „Ieder voor zich", zei hij rustig. Bickerdike wist, dat deze woorden hun uitwerking niet zouden missen. Oliver liep met onzekere passen naar de deur. Nog éénmaal keek hij om. Laangzaam ging hij de trap af. Een I luu Uao» wordt zacht> bllJft n ad keurig zitten, krijgt mooier glans en valt liet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar weg wrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. ZIER1KZEE. Ged. Staten van Zeeland hebben bij hun besluit van 3 October afgewezen het verzoek van C. H. van Oeveren te Kerkwerve, om zoodanige wijziging van de hem bij hun besluit van 29 April 1927 verleende vergunning voor een dagelijkschen autobusdienst van Zie- rikzee over Kerkwerve, Duivendijke, Ei kerzee en Ellemeet naar Oudendijk (ge meente Ellemeet), en omgekeerd, dat het eindpunt van den dienst wordt verlegd naar Renesse, met dien verstande, dat verzoeker rijdende naar Renesse angs Noordwelle en rijdende van Renesse over Noordwelle gaat. Bij het besluit wordt overwogen, dat de gevraagde verlegging van het eind punt van den dienst, welke verlegging eene uitbreiding van de lijn van den adressant tot Noordwelle en Renesse be duidt, zou leiden tot benadeeling van andere verkeersondernemingenwelke thans het door den adressant beoogde traject bedienen. Donderdagmiddag 3 uur vindt de officieele opening plaats van de stoom- wasscherij der firma Asselberg, welke fa briek aan het begin van de Platteweg is verrezen. Bij deze plechtigheid hebben alleen genoodigden toegang. Op een na der te bepalen datum zal de fabriek voor iedereen toegankelijk worden gesteld. STUKKEN RAAD ZIERIKZEE. GEMEENTEREKENÏNG 1929. De rekening van de gemeente wijst in ontvang aan f 173456,401/2', in uitgaven f 153683,77, sluitend met een batig saldo van f 19817,631/2'. De kapitaaldienst wijst in ontvang aan f 127784,87,1/2, in uitgaaf f 121358,661/2, zoodat deze dienst sluit met een voordeelig saldo van f6426,21. VERKOOPING KAPITAAL GROOT- BOEK N.W.S. B. en W. dienen een voorstel in tot het te gelde maken van een reëel kapi taal, groot f19310, een en ander op zoo danig tijdstip als dat college geraden oordeelt en het meest in het belang der gemeente zal zijn. Het kapitaal be hoort aan de gemeente en is ingeschreven op het Grootboek der 21/2' pCt. N.W.S De gelden zijn noodig voor buitenge wone! uitgaven. VERKOOP VROON. B. en W. stellen voor, aan mej. A. J. Dalebout, wonende in het Vrije, te ver- koopen pl.m. 16 M. van de achter haar woning loopende vroon. De kosten be dragen f 12,50. Het is de bedoeling van adressante het gedeelte vroon te dempen en rioleeren. VAK J OP SCHOOL B, In den loop van 1930 is een aanvang gemaakt met de invoering van 't geven van onderwijs in het vak lichamelijke oefeningen (vak aan School A, terwijl met ingang van 1 Jan. 1931 hetzelfde zal geschieden voor School B. Bij wijze van proef zal aan School B het vak onderwezen worden door het bestaande personeel. Bij vacatures zal worden ge tracht leerkrachten in het bezit van de nieuwe akte vak J aan te stellen. In afwachting van de resultaten stellen B. en W. voor, gehoord de inspecteur, om aan Ged. Staten nog een jaar uitstel te verzoeken van de invoering van vak aan de U. L. O. school. OPNAME BOEKEN EN KAS GEM.- ONTVANGER. B. en W. stellen voor te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar, belast met het opnemen van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, de heer A. J. A. C. Vasseur te Breda en tot diens plaatsvervanger de heer G. C. Geelen te Den Haag, beiden werkzaam aan het Centraal-Bureau voor verificatie en finan- ciëele adviezen der vereeniging van Ned. Gemeenten. OPCENTEN GEMEENTE-FONDS BELASTING. B. en W. bieden ter vaststelling aan verordeningen op de heffing en invorde ring van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting met ingang van. 1 Mei 1931. Bij deze voordracht leggen B. en W. over een rekening van de op-, brengst van 40 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, bedragende f 25332,40. Voor 1931 zijn slechts benoo- digd 30 opcenten, waarvan de opbrengst zal bedragen f 18999,30. B. en W. vesti gen er bizonder de aandacht op, dat jaarlijks door de raad zal moeten wor den bepaald, hoeveel opcenten zullen worden geheven binnen het kader van de voorgestelde heffingsverordening omdat het daaruit genomen aantal opcen ten een maximum is. ONDERHOUD ENZ. AUTO-BRAND SPUIT. H. J. en L. Landman deelen mede, dat zij genegen zijn, de auto-brandspuit der gemeente te bedienen en te onder houden, waaronder begrepen is het een maal per week laten loopen van de mo tor en controleeren van het geheele me chanisme, zoodat de brandspuit elk oogen- blik voor het gebruik gereed is. B. en W. stellen voor bedoelde werkzaamheden aan genoemde personen op te dragen tegen een som van f100 per jaar. PLAATSING VAN 2 STRAAT LANTAARNS. De gascommissie vraagt van B. en W. machtiging om aan den Langen Blokweg alsnog bij te plaatsen een tweetal gas- straatlantaarns. B. en W. vereenigen zich met het idéé van de gascommissie en stellen den raad voor deze machtiging te verleejien. UITBREIDING GASBUIZENNET. B. en W. leggen den raad over een schrijven van de gascommissie, waarbij machtiging wordt gevraagd tot het ver beteren van een gedeelte van het stads- gaspijpennet, benevens om voor de uit voering van deze werken een bedrag van f14709 uit het uitbreidings- en vernieu wingsfonds te nemen. B. en W. stellen den raad voor goed te vinden, dat deze werkzaamheden worden uitgevoerd, en de genoemde som van f14700 uit het vermelde fonds voor het gasbedrijf op genomen wordt. REGENT BURGERL. ARMBESTUUR In de vacature van regent, ontstaan door het overlijden van den heer J. B. Geluk, worden aanbevolen de heeren J. Lokker en P. Olthof. NOORDWELLE. Vrijdagmorgen had de landbouwer E. alhier tarwe op het land gebracht. Van deze tarwe nu, die gepoe derd was, hadden drie schooljongens ge geten. Onder schooltijd werden de jon gens onwel. Dit was van zoodanigen aard, dat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. De ongesteldheid had echter een gunstig verloop. NIEUWERKERK. Lag het oorspronke lijk in de bedoeling, dat de gemeenten Oosterland, Ouwerkerk en Nieuwerkerk der aanwezigen volgden hem en legde zijn hand op Oliver's schouder. „Wat nu, Oliver", vroeg hij zacht. „Ik ga naar de „Griffin", antwoordde Oliver. „Als je er geen bezwaar tegen hebt, ga ik met je mee!" Samen staken de beide mannen het marktplein over, naar de „Griffin", het beste hotel van de stad. Oliver bestelde een flesch champagne. „Om op Bicker- dike's ondergang te drinken", lichtte hij toe. „Waarachtig niet", protesteerde de an der. „Ik drink op jullie spoedige ver zoening". „Verzoening? Nóóit! Als het een kwes tie van eerlijke concurrentie was geweest, dan ja, maar nu ,,'t Heeft geen doel om te trachten je op Bickerdike te wreken", raadde de am der. „Bovendien heb je belangrijke din gen om aan te denken". „Wat bedoel je?" „Ik bedoel de verhouding tusschen jouw zoon en zijn dochter. Bij hun huwelijk of later zullen ze immers toch Ryvedale- Abbey krijgen!" „Een huwelijk tusschen mijn zoon en zijn dochter? Dat nooit!" verklaarde Oli ver heftig. „Dèn zul je zeker nog meer last krij gen", merkte de ander droog op. „Jij bent koppig, Oliver, en je zoon ook". „Mijn zoon weet, dat hij mijn zoon is, en hij weet ook, hoe ik zijn huwelijk verhinderen kan. Ik wil met Bickerdike niets te maken hebben, hoor je, niéts!" Toch moest je er trotsch op zijn om zoo'n knappe schoondochter te krijgen, denk daar ook eens aan, Oliver! En bo vendien als je op Ryvedale Abbey zou wonen, wat had je dan nog? Ja, schilder achtig is het en romantisch ook. Maar kerel, je hebt toch zelf een heel wat beter en moderner huis. Als ik in jou plaats was...." „Dat zeggen ermeer", viel Oliver hem in de rede. „Maar ik denk er anders over. Het is mijn heele leven mijn liefste wensch geweest, en je weet 't, ik ben er niet de man naar om mijn plannen maar zoo voetstoots op te geven!" Zijn metgezel trachtte hem te bepraten, maar Oliver antwoordde niet. Zijn eerste woede was voorbij, langzamerhand her stelde hij zich, en niemand, die hem een uur later op straat zag loopen, zou aan hem hebben kunnen zien, wat er vóór dien tijd gebeurd was. Oliver ging naar zijn fabriek terug, er steeds maar over piekerend, dat nu al zijn zonneschijn uit zijn leven verdwenen was. Tusschen het verleden en de toe komst gaapte een wijde kloof, die niet te overbruggen was. Hij moest en zou zich wreken op Bickerdike zonder die wraak tenminste had het leven heelemaal geen waarde meer voor hem. En toch zou de verhouding tusschen zijn zoon en Bickerdike's dochter alles nog moeb lijker maken, (W.ordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 1