Zisrikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD BINNENLAND. Uit Stad en Provincie IlSaiHEERENBAAI bahooranda DIJ da van Vrijdag 17 Oct 1930, no. 12068 WIJLEN MR. S. VAN HOUTEN. Met Mr. S. van Houten is een staats man heengegaan, die in verschillende rich ting op de maatschappelijke en politieke ontwikkeling van ons land een grooten invloed heeft geoefend, en dit ondanks het feit, dat hij reeds jaren geleden het laatst zitting heeft gehad in het parle ment, noch aandeel in de regeering. ZOEKLICHTEN BIJ REDDINGEN OP ONZE KUST. In den avond van 27 September j.l. werd aan het strand te Wijk-aan-Zee een reddingsdemonstratie gehouden, waar bij gebruik werd gemaakt van een door de N.V. Philips samengestelde zoeklicht installatie. De belangstelling was groot en over het verloop van de demonstratie heeft de pers uitgebreide verslagen ge bracht. Nu loopen de conclusies in deze verslagen nogal uiteen. Wanneer zal het zoeklicht dienst moe ten doen 7 Uitsluitend bij stormweer, want alleen dan is bij stranding op onze kust directe hulp noodig. Bij de demonstratie te Wijk-aan-Zee hing een lichte mist en de terugkaatsing van het licht tegen de waterdruppeltjes verblindde de toeschouwers eenigszins, waardoor zij hetgeen in de verte ge schiedde, moeilijk konden waarnemen. Hieraan is de teleurstelling toe te schrij ven van hen, die niet konden zien, wat zij verwacht hadden. Maar bovendien, het zoeklicht dient niet, om van af 't. strand een wrak en de reddingsbooten op een afstand van 1200 Meter en meer duidelijk te kunnen waarnemen. De taak van het zoeklicht is, op de plaats der redding zelf voldoende licht te geven bij het reddingswerk. Op het strand ziet men slechts het door de booten teruggekaat ste licht, dat natuurlijk, vooral door den grooten) afstand, een geringe sterkte heeft. De indruk, die het publiek op het strand van de sterkte van het licht heeft ge kregen, kan daarom geen maatstaf zijn voor de beoordeeling van de doelmatig heid der installatie. Van de grootste waarde daarentegen is het oordeel van de bemanningen der aan de demonstratie deelnemende vaar tuigen. En dit luidt heel anders. Uit hun mededeelingen blijkt, dat men op 1700 a 1800 meter uit de kust nog volop licht had. Toen de booten 1200 M. uit de kust lagen en elkaar op 50 meter genaderd waren, konden de leden der bemanning elkaar stuk voor stuk herkennen. Bij het licht van den bundel werden de schip breukelingen, die over boord sprongen, zonder moeite opgepikt. Aankomende rol lers, die zoo gevaarlijk zijn, wanneer zij een reddingsboot overdwars treffen, konden reeds op voldoenden afstand waargenomen worden, om den schipper de gelegenheid te geven, er zijn boot met den kop in te zetten. En ten slotte: toen het „wrak" in de beste conditie huistoe voer, konden de opvarenden nog op 3 K.M. afstand van het zoeklicht bij het licht daarvan op hun horloge zien. Of dus de toeschouwers van af het strand, weinig van de eigenlijke „redding" gezien hebben, doet niets ter zake.. Op de plaats der redding was voldoen de licht en dat is hoofdzaak. Dit licht is voor redders en schipbreukelingen van het allergrootste nut en een uiterst be langrijke moreele steun. NOORDWELLE. De raad dezer ge meente kwam Vrijdag 10 October in open bare vergadering bijeen, waarbij de heer Hanse met kennisgeving afwezig was. Een brief van een tweetal badgasten, inge zonden naar aanleiding van de plaat sing van het waarschuwingsbord, waar in andere maatregelen in het belang van de veiligheid worden aanbevolen, wordt, teneinde te zien wat Renesse doet, tot het volgend jaar aangehouden. Het ver zoek van de centrale vereeniging ter be hartiging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielsziekten, om toe te treden als lid voor een minimum-contri butie van f50 per jaar, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Van de Waterl.- Mpij. Schouwen-Duiveland is bericht in gekomen, dat afwijzend is beschikt op het verzoek, om op kosten der maat schappij ten behoeve der waterverstrek king een leiding in de gang naast het gemeentehuis te leggen. Besloten wordt dit nu op kosten der gemeente te doen. De door het gemeentebestuur van Brou wershaven ingezonden begrooting van den vleeschkeuringsdienst voor 1931, wordt goedgekeurd. In de op 30 Juli 1930 vast gestelde wijziging der gem.-begrooting 1930 wordt, na verkregen overeenstem ming' met Ged. Staten, een tweetal posten geschrapt. De door den gem.-ontvanger te stellen zekerheid wordt, in verband met de verplichting om overtollige kas gelden bij de Coöp. Boerenleenbank te storten, verlaagd tot f900, terwijl, om dat niet wordt ingegaan op de eischen van de verg. van tot zekerheidstelling verplichte gemeente-ambtenaren tot in voering van een bepaalde deskundige con- tróle, inzake de wijze van zekerheids stelling van den gem.-ontvanger en den secr. penningmeester van het burgerl. armbestuur, nadere besluiten genomen worden. De begrooting voor den dienst 1931 wordt aangeboden. Voor een 3e leer kracht aan de openb. lagere school is in uitgaat een bedrag geraamd, doch niet in ontvang voor rijksvergoeding, wijl er op 't oogenblik éen leerling te weinig is voor recht op vergoeding voor 3 leer krachten. Wat het vervolgonderwijs be treft wordt besloten, met den cursus te beginnen en blijkt het dan, dat er te weinig animo voor bestaat, er mee te stoppen. STAVENISSE. Nu de lange en daar mede donkere avonden weder aangebro ken zijn, kan men pas een goed oordeel vellen over de alhier ingevoerde electri- schë straatverlichting. De Voorstraat wordt keurig verlicht door een 3-tal groote booglampen, die op afstanden bo ven de middelstraat geplaatst, deze keu rig] verlichten. Een paar verlichte benzine pompen werken in deze ook mede. De verschillende wegen, als: Postweg, Kerk- weg, Achterweg en de beide dijken, n.l. Molen- en Stoofdijk, worden, zoo verre de kom der gemeente betreft, ook goed verlicht, evenals het Havenplein. Als des avonds, ongeveer 11 ure, de straatver lichting eindigt, blijft er op verschillende punten des nachts éen licht branden. Een en ander maakt een groote verandering in deze aus een verbetering als men de verlichting van thans vergelijkt met* die van voorheen, toen de lichtgeven de puntjes wel gloeiende spijkers geleken. Daar er zich geen voldoend aantal deelnemers heeft aangemeld, zal er in den a.s. winter alhier geen algemeene landbouwwintercursus kunnen gegeven worden. ONDERWIJS, STAVENISSE. Voor de eerstdaags alhier te vaceeren betrekking van onder wijzeres) met verplichte hoofdakte aan de o. 1. school, heeft zich geen enkele sollicitant(e) aangemeld. Naar men ver neemt, zal er eene nieuwe oproeping gedaan worden voor onderwijzeres met of zonder hoofdakte. MNDBOUW EN VEETEELT. KON. NEDERL. LANDBOUWCOMITÈ. Zaterdag is de vergadering van het iKon. Nederl. Landbouwcomité in 't Eer ste Kamergebouw voortgezet. Prof. dr. ir. G. Minderhoud, van Wage- ningen, hield daarop een rede over: „De landbouwcrisis als universeel verschijn sel en de maatregelen in de verschillen de landen genomen en overwegen om de gevolgen daarvan voor eigen land bouw te verzachten". Als conclusie stelde inleider, dat er geen teekelnen zijn, die er op wijzen, dat wij het diepste punt van de crisis reeds achter den rug hebben. Naarmate de akkerbouwcrisis langer duurt,, wordt het gevaar grooter, dat deze zich tot een algemeene landbouwcrisis zal uitbreiden. Ook als de factoren, die inleider als min of meer tijdelijk heeft aangeduid, hebben uitgewerkt, zal de Nederl. landbouw met een sterk toege nomen productievermogen van 't buiten land rekening moeten houden. De regeeringen van bijkans alle landen handelen overeenkomstig de uitspraak welke de Duitsche minister van buitenl. zaken in September van dit jaar te Ge- nève deed, n.l. dat geen regeering bij den huidigen economischen toestand rus tig kan aanzien, dat de graanprijzen in den loop van anderhalf jaar met 40 50 pCt. dalen. Ieder land steunt zijn landbouw met alle voor zijn omstandigheden best pas sende middelen, slechts Nederland schijnt het voorloopig bij het overwegen daar van te laten. Spr. wees erop, dat hij opzettelijk zich onthouden had van critiek ten aanzien van de landbouwpolitiek in ons land, omdat hij meende, dat deze behoort uit te gaan van de organisatie en niet van een individueel persoon, die daarmee het organisatorische optreden van 't comité zou kunnen schaden. Na de discussie werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering zich overtuigd verklaart, dat de Ned. akkerbouw onmogelijk uit eigenl kracht de gevolgen der thans heer- schende crisis kan overwinnen, dat deze crisis binnenkort den ondergang van vele landbouwers zal medebrengen, de samen leving op het platteland zal ontwrichten en weldra voor ons geheele volk nood lottige gevolgen zal medebrengen, en constateert, dat het verschil in levens standaard tusschen dat gedeelte van het Ned. volk, dat in den landbouw zijn brood moet verdienen, en zij, die elders De nieuwe ziekenauto van de vereeniging het Ziekenhuis voor Schou wen-Duiveland voor het Ziekenhuis te Noord- gouwe. Naast de mooie practische wagen (Che vrolet Truck 6-cylinder) een der firmanten van de firma A. J. Akker daas, die deze zieken wagen leverde. hun bestaan vinden, steeds grooter wordt, terwijl aan het bureau wordt verzocht, er bij de regeering met den meesten klem op te wijzen, dat zij hulp heeft te bieden, terwijl de vergadering nog eens onderstreept de in het urgentie programma van het K.N.L.C. aangegeven middelen tot leniging van den noodtoe stand. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 October. KirkwwTi. 2 are, ds. Drost van Oowerktrk. f«ree>k«rkc. 6.30 ure, ds. Boogaard van Burgh. Bargb. 9.30 ure, ds. Boogaard. Kaaaiaa. Geen dienst. Haarivralla, 2 ure, ds. Boogaard (Doop) ■aenstaée. 2 ure, ds. Koopman» (Yoorber. H. Av) Gesef. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Elgersma. Ond-Geiaf. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. ■Ikaraaa. 9.30 ure, ds. Koopmans. Geref. Kerb 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar. öraowersbavaa. 10 ure, dr. Proost. Gevef. Kerk. 9 30, ds. de Boer (Bed. H. Av.) en 2 ure, idem (Dankzegging). £eaaenairo. 2 are, ds. Gerritsen (Extra collecte). Geref. Kerk. 9,30 en 2 are, ds. Hoek. Neerigoawe* 2 are, ds.Voors van Zierikzee. &rafsahar« 9 30 are, ds. d. Griend, •■werkark, 9.30 ure, ds. Drost. Meawerkark. 9 30, ds. Gerritsen (Oogst- preek) en 6 ure, idem (Herdenking 150-jarig bestaan der Zondagscholen). Geiet. Keil. 9.30 en 2, Leesdienst; 6 ure, dhr. T. Fossen ran Baarn. Geref. Gem. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. ••«tertaai* 9.30 en 2 ure, dr. Weeda (Oogstpreek). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, cand. Fossen van Baarn. Geref. Ge». 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. 81r|aaalaai. 2 ure, dsi v. d. Griend, ■ralataaa* 9.30, ds. Waardenbnrg en 2 ure, idem (Oogstcoll.) Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leeskerk, Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Oud-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Paliar. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-Plttaalaai. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. de Gidts (Oogstcolleete). Oud-Geref. Kerk, 9. 2 en 5.30 are, ds. Boone (Oogstcoll, en Doopsbed.) ?helaa. 9 30, ds. de Bres en 2 ure, ds. Wolfenberger. Geref. Kerk; 9.80 en 2.30 ure, dr. Veltenaar. Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Vrjje Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, de heer Baajj. Si.-MaartaacdQfc. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. de Bres. Oud-GereL Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. tai-Vaasemaer. 9.30, ds. de Gidts en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds Vreogdenhil. Ond-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, dhr. Baaij vau Tholen. Peertvllet. 9.30 en 2, Leeskerk6 are, ds. de Bres. Geref. Kerk. 9.30 en 2, dhr. de Vries6 are, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. Ikeberpeataae. 9.30, ds. Wolfenberger en 2 are, Leeskerk. Geref. Gem. 9,30, 2 en 5.30 are, Leeskerk. Stavenlssa. 9.30 en 6 ure, ds. Moerman (Beide diensten Oogstcolleete). Ond-Oeief. Kerk 9.30, 2 en 5.30 are, Leeskerk. •t*-Aaaataa«. 9.30, Leeskerk en 2 ure. ds. Moerman. Getef. Gem. 9.30, 2 en 5.30 are, dhr. Remjjn. RADIONIEUWS. DE P.H.O.H.I. Naar aanleiding van de loopende ge ruchten over een eventueele heropening van den Phohi-zender onder auspiciën van de Nederlandsche regeering, deelt men ons van officieele zijde mede, dat op dit punt geenerlei onderhandeling gaande is. Noch bij de regeering, noch bij P.T.T. zijn zelfs maar aanbiedingen in deze richting ingekomen. BOEKENNIEUWS. „VIER VAN WALCHEREN EN EEN VAN SCHOUWEN." Naar we vernemen verschijnt binnen enkele weken bij den uitgever F. van der Peijl te Kruiningen een werkje van de hand van Levien de Bree, onder bo- venstaanden titel, inhoudende eenige Zeeuwsche vertellingen. Gezien den lagen prijs twijfelen we niet of dit boekje zal zijn weg wel vinden, immers de Zeeu wen stellen veel belang in de geschie denis en legenden van hun geboorte grond. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de in dit nummer voor komende advertentie. DE SLANKE LIJN. Om de mode bij te blijven, Plegen we de slanke lijn, Voor zoover we natuurkundig Van de zwakke sekse zijn. Elke aanwas wordt vermeden, 't Zij kunstmatig, 't zij gewoon, Wie de allerslankste lijn voert Produceert veel vrouwelijk schoon! Ieder onsje vet-verlaging Wordt met veel gejuich begroet, Ieder pondje vet-productie Ondermijnt de levensmoed Opgetogen lijn-verzorgers Deereteeren het menu, Met zeer maag*re resultaten, Dus vooral geen vette jus! 's Morgens eerst een zure appel, Daar beet Adam ook doorheen, 's Middags liefst wat „kooP'-hydraten, Stamppot dus in 't algemeen, 's Avonds sterke kwast (geen suiker), Goed gemengd, een tikje lauw, Ondertusschen touwtje springen, En dan wandelen mevrouw! Dan is daar nog 't stille raadsel, De natuur heeft zoo haar gril, Van de aangedikte dame, Die beslist niet krimpen wil, Die wanhopig zich gaat wringen, In 't geheim naar men beweert, In het keurslijf der reductie, Dat erg pijnlijk reduceert! 'tEenig voordeel van dit alles Moet ons toch wel duid'Zijk zijn; Eind'lijk volgt een vrouwen-denkbeeld Dan toch een bepaalde lijn, Met het heerlijk batig saldo, Zooiets is nog nooit beleefd, Dat het meest moderne vrouwtje, 't Nimmer op haar heupen heeft! VOOR DE HUISVROUW. Ons kopje koffie. Juist zooals er voor theezetten verschillende wenken zijn, die tezamen de kwaliteit van ons kopje thee buitengewoon in smakelijkheid verhoogen, zoo zijn er ook voor het zetten van kof fie talrijke kleine wetenswaardigheden, die voor liefhebbers van een goed kopje koffie van werkelijke beteekenis zijn. In de eerste plaats wordt wel eens ge vraagd, hoe men in de goede koffiehui zen toch altijd zulke goede koffie krijgt, terwijl het dikwijls thuis niet wil lukken, diezelfde sterke, zwarte koffie met zoo'n fijne geurige smaak te zetten. Onze Ne derlandsche koffiehuizen zijn inderdaad voor deze „kleintjes koffie" beroemd, en het is een heele groote toer om in het buitenland zulk een goede kop koffie machtig te worden. Het geheim laat ik dat bij voorbaat zeggen schuilt voornamelijk in den filter. Men gebruikt in plaats van een porseleinen of metalen filter, een zak, gemaakt van flanel. En hoe meer deze flanellen zak door veel vuldig gebruik van koffie doortrokken wordt, hoe geuriger wordt de koffie. Bij koffie komt het grootendeels op geur aan. We moeten daarna dus zoo zorgvuldig mogelijk omgaan en zoo min mogelijk laten verloren gaan. Daarom moet men in de eerste plaats bij het koffiezetten een propje (watten, papier, kurk) in den tuit van den koffiepot ste ken, terwijl, na het opgieten van kokend water in den filter,deze weer geslo ten moet worden. De filter moet niet voor de helft met koffie gevuld wor den, zóoals veelal gedaan wordt, doch slechts voor één derde. Men drukt de koffie stevig aan en giet een klein beetje warm water op, dat men goed erin laat trekken, om de koffie te doen opzwel len. De geurige bestanddeelen komen er den beter uit. Pas daarna giet men den filter vol kokend water, en giet er niet eerder bij, dan wanneer al het water volkomen is doorgeloopen. Als het wa ter, dat uit den filter komt, niet meer donkerbruin is, moet men ophouden. Som migen kunnen nu de koffie misschien te sterk naar hun smaak vinden. En dan gieten ze nog eens extra wat water door den filter. Dit nu bederft de smaak van de koffie, want juist dat laatste wat uit den filter komt is erg onaange naam van smaak. Wil men de koffie ver dunnen, dan giet men heet water bij de al reeds gefiltreerde koffie. Tenslotte nog een goede wenk bij het inschenken. Doe eerst suiker in de kopjes, vervolgens ko kende melk, en tenslotte de koffie. En als u dit alles in acht genomen heeft, kan het niet anders, of u heeft een heer lijk kopje „troost". HUISVROUWu VAN HEINDE EN VER. Naar Reuter uit New-York meldt, zijn er in zes dagen tijds daar twintig menschen gestorven door het drinken van houtgeest. Men schrijft het groote aantal sterfgevallen toe aan het vele gebruik van minderwaardige en gevaarlijke alco holica, tengevolge van de hooge prijzen van betrouwbare smokkelwaar. De politie heeft den laatsten tijd tal van clandes tiene distilleertoestellen bij particulieren in beslag genomen, die het drankmisbruik in de hand werkten. De Paus heeft koning Boris van Bulgarije en prinses Johanna van Italië dispensatie verleend van de kerkelijKe bepalingen, die zich tegen een gemengd huwelijk verzetten. Schriftelijk is vast gesteld, dat alle kinderen uit het huwe lijk katholiek gedoopt zullen worden. De Amerikaansche staatssecretaris Stimson heeft officieel medegedeeld, dat de regeering der Ver. Staten vollen steun zal verleenen .aan de federale regeering van Brazilië. Hiermede hebben de Ver. Staten dus de neutrale houding t.a.v. de Braziliaansche opstandelingen laten varen. De Oceaanvliegers Boyd en Connor die verleden week van Canada over den Oceaan naar de Scilly-eilanden vlogen, hebben medegedeeld, dat zij voornemens zijn naar Canada terug te vliegen. Binnen 3 weken zullen zij voor de vlucht Oost- West starten. ECHTE FRIESCHE ZO-50 ct. per ons MARKTBERICHTEN, ZIERIKZEE, 16 Oct. Tarwe f7,75—9; haver f5; bruine boonen f 10—12,50; erw ten (schokkers) f 10—13,50; lijnzaad f 13; aardappels (eigenheimers) f 2,50; bonte en blauwe f2,753,25; uien, groote bruine en id. witte U. C. B. f 0,75—0,80; aanvoer tamelijk; vraag matig. Coöperatieve Velling Zierikiee. Veiling van 14 October. Appels: goudreinette pl. 19—27; erm* gaard 13—15; campagne 11—17; ananas rein. 2e 16; Bismarck 2e 10—19; val- appels 719; peren: br. clairgeau 13 19; vijgepeer 16; br. v. d. ham 17—25; koning Karei v. Wurtemberg 2e 17; chau- montels 10—14; kleiperen 14; nouveau poiteau 18; durandeau 2e 13; valperen 1113; druiven 4754; snijboonen 14 16; princesseboonen 7—23; spruiten 9— 15; alles per k.g.; poters fl,40 per 100 k.g.; andijvie f 1,40—3,90; savoije kool f6,50—7; roode kool f59; bloemkool f 16—25; per 100 stuks; wortels f6,20— 6,70; prei f7; selderij f3,60—3,80; per 100 bos; eenden 31 per stuk. Groote veiling: uien f 1,15 per baal. Valllngsv. „Eendracht" te Tholen. Veiling van Woensdag 15 October. (Laatste fruitveiling). Zure Bellefleur le soort 29, 2e 18; Br. Clairgeau le 17—22; Br. Diel le 18; Br. Aremberg le 15; Duch Angoulême le 22 —27; Josephine de Malines le 22—30, 2e 18—19, 3e 14; Handperen le 15—19; Klei peren le 17, 2e 16; Louwtjes le 17, Gie- zer Wildeman le 15; Ermgaard 2e 13; Huisraanszoet 2e 10, 3e 6; Bergamot le 16, 2e 18; Doyené de Alen$on le 18, 2e 15; Pondsperen le 14, 2e 12; Besy de Chaumontel le 14, Doyenné du Cornice le 81.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1930 | | pagina 5